Weekblad voor Waddinxveen C33M3S333 VHozdez de Vrouw re^PAMPO s 0e Shield van de week fa H. v. «1. Hor Ia Li. W. Versluis In blijde Verwachting De schrik des grooten Oceaans III AacoU fyzUaket □o 613 vrijdag 22 maart 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld pi.- kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijh 's woensdagsavonds inzenden. De scheepvaart had de afgelopen week meermalen de belangstelling Die ging in de eerste plaats uit naar de tewaterlating van het vlaggeschip der K.N.S.M., de „Prins der Neder landen", dat door H.M. de Koningin plechtig werd gedoopt en daarna met goed gevolg te water werd gelaten. Moge de traditionele zin: en wens u een behouden vaart, bewaarheid wor den. Die behouden vaart bleek niet te zijn weggelegd voor de „Amor", een 2817 ton metend schip van dezelfde maatschappij dat in de Middenlandse Zee ten onder ging doordien de lading pyriet op raadselachtige en onver klaarbare wijze ging schuiven. De Duitse kustvaarder Achilles liep bij Westkapelle op de zeedijk. De Bel gische sleepboot Scaldis schoot te hulp. Waarschijnlijk trok deze boot de Achilles wat al te vlug vlot, met het gevolg, dat de kustvaarder lek sloeg en kapseisde. Helaas was hierbij een dode te betreuren. Een ander schip, de Waterman, op weg van Rot terdam naar Canada met Nederlandse emigranten en Hongaarse vluchtelin gen aan boord kreeg een groot gat in het achterschip - gelukkig boven de waterlijn. Het kon op eigen kracht naar Brest gaan, waar de Zuiderkruis, een tweelingschip van de Waterman in korte tijd vracht en passagiers over nam. Er waren enkele passagiers, die er de voorkeur aangaven met een vlieg tuig naar de plaats van hun bestem ming te reizen. Dat er ook bij de vlie gerij wel ongelukken gebeuren en dat ook dit transport niet voor 100 pCt. safe is, bewees tezelfdertijd de ramp met een viermotorig vliegtuig van de BEA, dat bij Manchester op twee wo ningen viel. De twintig inzittenden van het toestel kwamen om het leven Onder hen waren vier Nederlanders. Een tragische bijzonderheid is, dat een man, die in de omgeving van het vliegveld woonde en steeds de leider was geweest van protesten tegen het laag overvliegen der machines, vrouw en kind verloor, toen het vliegtuig op zijn dak te pletter sloeg. Behandelden wij hierboven ongeluk ken ter zee en in de lucht - indien wij alle ongelukken, die tegenwoordig te land gebeuren zouden willen memo reren, dan zou onze ruimte veel te beperkt zijn. Maken wij echter een uitzondering voor de botsing, welke aan de Oude Scheveningse weg te Den Haag geschiedde. De chauffeur van een vrachtauto merkte de tram tussen de bomen te laat op en hoewel de trambestuurder krachtig remde was een botsing niet te voorkomen. Een passagier, die op het voorbalkon naast de bestuurder stond, greep de handrem, doch ook dat mocht niet baten. Trambestuurder en passagier moesten met een beenfractuur en en kele lichte verwondingen naar een ziekenhuis worden vervoerd. Drie an dere passagiers werden licht gewond. De materiele schade was aanzienlijk. Och, echt veilig kan men zien te genwoordig nimmer gevoelen, al zit volgens het oude spreekwoord een on geluk in een klein hoekje. Want ook bijzondere ongelukken waren er de afgelopen week weer te vermelden. Een man te Tilburg werd levensge vaarlijk gewond, toen hij kalk in een melkbus wilde blussen. De jonge man gooide te veel kalk in de bus, die ge deeltelijk met water was gevuld en een geweldige ontploffing ontstond, waardoor de jonge man viermeter werd weggeslingerd en een grote hoe veelheid kalk in het gezicht kreeg. Zijn vader en zijn zuster, die bij het 9 9, X"S7<. Eve/t 1 s( j werk aanwezig waren, liepen door de rondvliegende kalk brandwonden op. Te Schiedam, om onze ongelukken- reeks te vervolgen, raakten de kleer tjes van een meisje van vijf jaar in brand, toen de kleine met lucifers speelde. Het arme kind is later aan de bekomen verwondingen overleden. Genoeg van dit alles. Laten we nu maar eens wat prettiger nieuws ho ren. Want prettig nieuws is het voor de landarbeiders zeker, dat hun lo nen met 3°/o zullen worden verhoogd en dat him vakantietoeslag van 2 op 4% mag worden gebracht. Die verho gingen hebben terugwerkende kracht tot 4 maart jl. De onderwijzers zijn zover nog niet. De regering heeft ten aanzien van enkele punten nieuwe voorstellen bij de bijzondere commis sie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel aanhangig gemaakt en die commissie zal zich nu 26 maart over die gewijzigde voorstel len beraden. De Helderse kantonrechter zal zich dan hebben te beraden over de vraag of een fotojournalist, die zonder ver lof van het bevoegde gezag foto's had gemaakt van een botsing van twee mijnenvegers, strafbaar is. Het foto toestel werd in beslag genomen. Speel geen Leenfye-buur ■n PEERLESS-POMP die is nief duur Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR eén ww decUuie/uj f Zuidkade 52 Kerkweg 87 ZE LEREN HET ZELF WEL, MOEDER! Geen wonder, dat Leo's moeder zich de laatste tijd een beetje zorgen maakt over haar kleine zoon. Sinds de jongen op de grote school is, veran dert hij met de dag. En heus niet ten goede, vindt moeder. Natuurlijk be grijpt ze wel, dat een schoolkind iets anders is dan 'n kleuter die je dage lijks om je heen hebt en die nog geen andere invloedssfeer kent dan de jouwe. Maar dat hij haar zo gauw ont groeien zou, nee, dat had ze toch niet gedacht. Misschien heeft ze van Leo vroeger iets teveel kasplantje gemaakt. D.w.z. ze is te bang geweest, dat er iéts aan haar jongetje beschadigd zou worden. Hij mocht wel zo af en toe met ande re kindertjes spelen, maar altijd on der moeders wakend oog in de kamer of de zandbak. Nooit op straat. En het moesten kindertjes zijn, die zij zelf zorgvuldig als gezelschap voor Leo had uitgezocht. Moeder heeft een af schuw van ruwe, luidruchtige kinde ren. Leo zelf was altijd zacht en ge dwee, omdat moeder nooit anders dan zacht en geduldig en liefdevol met hem praatte; hem op mooie, vriende lijke dingen wees en alle ruwheid en hardheid angstig van hem weerde. Dat ze hem min of méér verweekte, besefte ze niet. De gedachte, dat hij op school met allerlei slag kinderen in aanraking zou komen en eventuele slechte ge woonten zou overnemen, benauwde haar vaag. Maar tegenhouden kon ze het natuurlijk niet. Daarom heeft ze er maar het beste van gehoopt. De lelijke woorden En nu? Moeder verstijft vaak van de uitdrukkingen, die ze Leo hoort gebruiken. De lelijke, platte woorden, die hij thuis nooit heeft gehoord, ko men hem met het grootste gemak o- ver de lippen. Hij schijnt er trots op te zijn ook. Want als moeder hem ver biedt, herhaalt hij het triomf antelij k en legt er nog eens extra de nadruk op. Waar is het lieve, volgzame jonge tje gebleven? Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zali - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. Deze Leo stampt met zijn voeten als hem iets niet bevalt.- Hij duwt zijn moeder weg als ze hem op schoot wil trekken, om hem te knuffelen en hij is niet meer binnenshuis te houden. De andere kinderen spelen op straat, dus hij ook! Wat moet moeder doen! Natuurlijk wordt hij door ongema nierde kinderen beinvloed. Maar hoe kan ze daar toezicht op houden, waar hij elke dag met hen in hetzelfde schoollokaal zit? Ze weet trouwens niet, wie de belhamels zijn van wie Leo de lelijke woorden en ruwe ma nieren leert. Hoe kan ze hem dan de omgang met bepaalde kinderen ver bieden? Laat hemzelf leren Nee moeder van Leo, dat kimt u niet. En het zou ook niet goed zijn, uw kind zo angstvallig te isoleren en te beschermen. Het enige, wat u doen kunt, is Leo zelf onderscheidingsver mogen en kieskeurigheid bij te bren gen. Dat hjj nu zo uit de band springt, komt/ waarschijnlijk juist dbordat u hem al te lang geïsoleerd hebt ge houden. Nu hij met andere kinderen onbelemmerd in aanraking komt, gaat hij merken, dat hij een heleboel din gen gemist heeft, die u niet goed voor hem vond. En nu kan hij zich opeens aan die verboden vruchten niet ge noeg verzadigen. Maar dat gaat wel voorbij, als hij eraan gewend raakt en als u niet voortgaat er steeds meer verboden vruchten aan toe te voegen. Neem het niet te ernstig op, moe der. Zo verderfelijk zijn die andere kindertjes niet, dat ze uw Leo grondig zullen verknoeien. Ieder kind heeft een tijd, dat het het prachtig vindt om lelijke woorden te zeggen en met zijn voeten te stampen. En er een hekel aan heeft om geknuffeld te worden en in huis opgesloten te zitten. Dat hoort bij het groeiproces en de ontwikkeling tot een zelfstandig we zen. MARCELLE Losse Flodders Meneer Huizer, ik moet u nog een keer hebben. Deze keer om excu ses aan te bieden voor de tweede helft van het stukje van vorige week. Ei genlijk is dat overbodig, want het was niet zo uit mijn ballpen go-old. „Men'' heeft weer danig de zaken, veranderd stukken weggelaten en zinnen pre cies omgezet, zodat het tegendeel er kwam te staan van wat ik bedoelde. Want het was geheel en al pro- Huizer! Mijn coupeur is blijkbaar bang voor eventuele lange tenen van anderen. Doch laat hij dan ook be denken, dat raadslid Huizer en zelfs Sniper ook geen stompjes aan hun voeten hebben. Enfin, „Zoek het maar uit!" zoals Van der Linde zegt, en - trouwe penningmeester als hij is - hij laat er dan op volgen: „Maar uit kijken voor de centen!" Twintig jaar heeft hij de Oranjevereniging gediend. Deze week stapt hij 'er uit. Het is wel eens moeilijk voor hem geweest. Voor het autoperdfeept heeft hij verschei dene nachten moeten tobben om de slaap te vatten. Veel is er ook op dit gebied veran derd. Vroeger hadden we twee oran jeverenigingen; één op het dorp en één aan de brug. Doch men reikte el kaar de hand en nu. zijn er duizend gezinnen lid van een bloeiende ver eniging. Bloeiend, ook dank zij de heer Van der Linde. Veel dank na mens heel Waddinxveen. De voorzitter van de P. v. d. A. is boos geweest. En o.i. had hij daar het volste recht toe. Vier weken voor de bewuste vergadering werd het ver-- enigingsgebouw aan de Stationsstraat gehuurd. Enkele dagen voor de verga dering kreeg men bericht dat de toe gang geweigerd werd aan de P. v. d- AUw ja, zij ja en Uw Neen, Neen. Wij zijn benieuwd naar de motie ven, al kunnen we die wel raden. Maar dat de Besturenbond er dan wel St. Nicolaasfeest mag houden en het Instituut voo»' Arbeidersontwik keling er ook mag komen, dat begrij pen we niet goed. Want rood is toch rood? Sniper Het leven van Michiel Adriaansz. De Ruyter Er zijn feiten in de krijgsgeschiede nis, die, hoewel verschillend van om vang en betekenis, één ding gemeen hebben, nd. de verrassende afloop Wat voor onmogelijk werd gehouden, geschiedde. Bij Thermopylae werd Leonidas door de Perzen verslagen.onverwacht ge beuren. Het gelukte Hannibal over de Al pen te trekken.. Door niemand voor uitvoerbaar gehouden. Te Kortrijk sneuvelden 700 Franse Ed(elen, Een wonderlijke nederlaag van goed geoefende ruiters tegen slechts gebrekkig gewapend voetvolk. In 1588 werd de Spaanse Armada verslagen. Ieder verwachtte het te gendeel. Zo'n gebeuren, wijd en zijd in Eu-- ropa bekend, later door een Napoleon en een Hitier niet meer aangedurfd, kan men de tocht naar Chatham noe- Nu een man van vuur en staal De tweede Engelse Oorlog zette voor ons nu niet zo bijster gelukkig in. Juni 1565 werden we bij Lowestoft verslagen. Wassenaar Obdam, Korte- naer en Stellingwerf sneuvelden. De Hollanders lieten zich echter niet ont moedigen en spoedig daarna bevond De Ruyter zich met een machtige vloot op de Noordzee. Zijn schip „De Zeven Provinciën", bewapend met 80 kanonnen en bemand met 475 matro zen, vormde de spil van deze moder ne zeemacht. Maar ook de Engelsen beschikten over goed uitgeruste sche pen van zwaar kaliber. Echter.was op de Hollandse vloot een „landrot" vervangen door een kundig zeeman, De Ruyter; aan het hoofd van de En gelse schepen was de zeeman Blake opgevolgd door een generaal. Dit bleek in juni 1666 tijdens de Vierdaag se Zeeslag tussen Duinkerken en North Foreland, waar de brandende Royal Prince symbool werd van de Engelse nederlaag en Sir Ayscue zich gevangen gaf. Op 4 augustus 1666 daar entegen verliep de zeeslag bij North Foreland voor ons weer in ongunstige zin. Een verwijdering tussen Cornells Tromp en De Ruyter was hiervan het gevolg. De Engelsen hadden ons weer eens van de zee geveegd en verander den hun tactiek. Zij legden hun grote schepen op de Theems aan de anker ketting en zonden kruisers uit om on ze koopvaart te treffen. Deze tactiek zou hun noodlot wor den. De schrik der zee 7 Juni 1667. 45 schepen verlaten de rede van Texel. Aan boord van De Zeven Provinciën staat Admiraal De Ruyter. Cornells de Witt, de verte genwoordiger der Staten, bevindt zich naast hem. Te Hoek van Holland houdt de raadpensionaris Johan de Witt inspectie. De vloot is inmiddels uitgebreid tot 51 grote schepen, bran ders, fregatten, landingsvaartuigen met mariniers en vele andere kleine schepen. Nog een laatste woord van de raadspensionaris, een handdruk. en de overtocht begint. Doel de Theems, waar de Engelse Konings schepen liggen Een eskader van lichte fregatten on der Van Gent vaart het eerst de ri vier op en wanneer deze verkenners zich reeds ter hoogte van Tilbury be vinden, hijsen ook de schepen van de hoofdmacht de zeilen. Geleid doorl twee overgelopen Engelse loodsen va-| ren ze richting Londen. In de Engel se hoofdstad breekt een paniek uit. De Hollanders kómen. is de wan hoopskreet en velen vluchten. Mari niers worden aan land gezet en een fort wordt genomen. Vanaf de wal vuurt hier en daar een haastig in stel ling gebracht kanon. Op de zijrivier de Medway ligt de Engelse vloot, on bewapend, onbemandSlechts een dikke ijzeren ketting verspert de toe gang. Van den Rijn doorbreekt deze met zijn schip.De buit ligt voor het grijpen. Spoedig stijgen dikke rook wolken opde trotse zeekastelen branden. De Ruyter stapt over op een klein vaartuig om van nabij zijn bevelen te geven. Bevelen, die leiden tot al gehele vernieling der machtige vloot van het trotse AlbionDe Royal Charles wordt echter gespaard. Het schip zal als trofee worden meegeno men. De Union Jack is gestreken. Rood-wit-blauw waait in top Slechts gebrekkig wordt tegenstand geboden. Londen ligt open, niets weer houdt De Ruyter om ook de stad te brandschatten, haar te laten plunderen Echter, niet de ondergang van hui zen, maar de vernietiging van sche pen is zijn doel. Dit doel wordt ten volle bereikt en nog meer. Bij de Vrede van Breda, op 31 juli 1667 ge sloten, worden we als gelijke partners erkend. Engeland is bereid op zee voor ons in te schikken. HOOFDPIJN! Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent Er gaat een verhaal, dat in de twee de Wereldoorlog een Nederlandse tor pedojager per ongeluk een over de Theems gespannen ketting doorbrak. Toen dit aan de Engelse admiraal werd medegedeeld, reageerde deze laconiek: What! Again..? - wat zeg je! Alweer..? 't Is een Ruyter naar den aard ,Het is ondoenlijk in een paar afle veringen van normale lengte al de daden van admiraal De Ruyter uit voerig weer te geven. Een opeenvol ging van data en jaartallen zou de lezer op de duur vermoeien. Na 1667 volgde 1672. Het Rampjaar! Oorlog met Engeland, Frankrijk, Mun ster en Keulen. Met de drie laatsten te land, met Engelandweer ter zee. De Engels-Franse vloot moest, zo was het plan, de Hollander ter zee verslaan en zo een landing op onze kust voorbereiden. De landing zou dan de kracht van de Hollandse wa terlinie te niet doen. Indien dit plan gelukte, zo begreep De Ruyter, zou het Vaderland verloren zijn. Daarom nam hij als stelregel, dat de aanval de beste verdediging was. Hij voer uit en overrompelde de vijand bij Sole- bay. Het gelukte hem niet de vijand Kippen zijn toch domme, dieren Want het blijft altijd een feit, Dat, juist als de eiers duur zijn, zij heel weinig eiers leit. En juist als zij het goedkoopst zijn, gaat zij aan de leggerij: Tegen Pasen krijg je eiers voor een appel en een ei. Eiers! Eiers! Is het wachtwoord van de kippen in het hok En ze krijgen 't met elkaar hevig aan de eierstok. 'k Snap niet, hoe zo'n kip kan weten, dat de eiertijd weer naakt En ook niet, hoe zij zo'n eitje sluit en toch geen sluiting maakt. 's Morgens bij het ontbijt een eitje, meestal met nog een er bij; Bij de lunch; een kluts-, een roer-ei, of een drieling-spiegel-ei. Middageten; sla met eiers, En na al die eierijen het ommeletje achterna. Het is zo om en bij de Pasen ei en ei en nog eens ei, Eiers, eiers, niets dan eiers, Ieder doet aan eierisme, aan ge-eide eiersport; Is het wonder, dat op aarde veel te veel gekakeld wordt? Clinge Doorenbos. verkouden Veilig Verkeer Op dit plaatje ziet U er éen te veel We bedoelen die fiets. U mag op de bromfiets nog zo bedreven en handig zijn, deze wijze van vervoeren is ge vaarlijk! U hebt aan het stuur bpide handen nodig om U veilig door het verkeer te kunnen loodsen. Onze ernstig gemeende raad is: neem geen voorbeeld aan de mijnheer op de tekening. Het is misschien wel eens vervelend als U b.v. een fiets met een lekke band wilt wegbrengen, maar de ver keersveiligheid weegt hier ruimschoots tegenop. te vernietigen en bij Sehooneveld moest een eerste aanval op onze kust worden afgewend. In augustus 1673 sloeg een grote menigte op het strand van Kijkduin een wanhopige strijd gade. Een tweede poging tot landen moest worden verijdeld. Tromp en de Ruyter - door Prins Willem III weer verzoend - verrichten wonderen. en de Engelsen {van de Franse hadden we niet veel last) werden verslagen. Het was feitelijk deze zeeslag, die de derde Engelse Oorlog deed beeindigen Op 19 februari 1674 werd de Vrede te Westminster gesloten. Frankrijk evenwel vocht door en een expedïtievloot onder bevel van De Ruyter werd naar de West gestuurd om de Franse Koloniën in de Antil len aan te vallen. Deze expeditie werd een mislukking, evenals de daarna ge maakte tocht naar de Middenlandse Zee om Spanje te helpen tegen de Franse aanvallen in Italië. Deze tocht werdde laatste zeereis van De Ruy ter. Zijn laatste daad was. het uit Spaanse galeidienst bevrijden van een 26-tal Hongaarse predikanten.. Op 22 april 1676 werd Michiel Adri- aanszoon de Ruyter, staande op het dek van zijn schip „De Zeven Provin ciën", door kanonskogel getroffen. Enige dagen daarna, op 29 april, stierf hij. Toen, ruim een jaar later, op 16 fe bruari 1677 een jacht, met aan boord het stoffelijk van de Admiraal, voor Amsterdam verscheen, rouwde heel het land. „De Schrik des Grooten Oceaans" was niet meer Bij het ophalen van de levensge schiedenis van admiraal De Ruyter en derhalve bij het in herinnering bren gen van Neêrlands historie van de 17e eeuw, komt onwillekeu rig de vraag naar voren. Hadden we in al die oorlogen, beurtelings tegen Engeland, -Zweden, Portugal, Frank rijk, altijd het recht aan onze zijde? Op deze vraag laten we het antwoord over aan specialisten in het internati onale recht. Wél weten we, dat de jonge Repu bliek der Nederlanden zich een plaats temidden der volkeren moest verove ren. Hierbij heeft De Ruyter zijn rol

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1