Weekblad voor Waddinxveen lUuidemet Be' BiiBraml Agent-incasseerder een zeer oud beroep Huis in twee weken klaar 08.15 omnibus; f 14.9© Horlogerie dVERMEYk no 613 vrijdag 22 maart 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldpir kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Bij de „crudener" haalde u vroeger uw drankjes en pillen. Wanneer de huisvrouw haar weke-, lijkse boodschappenlijst bij de kruide nier afwerkt, staat zij er veelal ver steld van wat zij in deze winkel kan krijgen. Zo'n kruidenierszaak van te genwoordig lijkt wel een klein waren huis. Het is een teken des tijds, een vorm van modernisatie, die de vroe gere specialisatie te niet doet. En juist aan deze specialisatie dankt de krui denier zijn naam. Vroeger was dit anders, want in de vroege middeleeuwen, zo omstreeks 1100 kende men de kruidenier nog niet. Toen bestond een groot deel der handelslieden uit kramers, mensen die hun waren op de middeleeuwse mark ten aanboden. Zo'n kramer was niet gespecialiseerd!. Hij handelde in al les wat van z'n gading was. Zo kon men bij hem de meest^ verschillende waren aantreffen, waaronder ook le vensmiddelen en zaken die men te-., genwoordig bij de kruidenier vindt, i Maar het duurde niet lang of er kwam verandering in. De ene han delsman na de andere ging zich spe cialiseren en beperkte zijn handel tot bepaalde artikelen en zo zien we de „crudener'' opkomen. Deze naam vin den we reeds in de helft van de veer tiende eeuw in enkele verordeningen. Er ontstaat tenslotte ook een crude- niersgilde. In de gegevens die ons hiervan ter beschikking staan, be merken we, dat er nog weinig eenheid in zit. De artikelenlijsten lopen nog wel uiteen, doch eigenaardig is wel, dat bij de opgesomde handelswaar ook steeds kruiden voorkomen, alsook veel artikelen, die wij nu nog bij de kruidenier vinden, als zeep, kaarsen, vijgen, rozijnen, azijn, mosterd, saf fraan enz. Apotheker Omdat de crudenier de man was, die kruiden verkocht, deed hij ook zo'n beetje dienst als apotheker in die ou de tijden. Men ging dikwijls met zijn doktersrecept naar de crudenier om daar de medicijnen te halen of te la ten bereiden. De zaken lagen in die tijden trou wens toch heel anders dan tegenwoor dig, - wanneer we weten, dat de bar bier zich tevens chirurgijn noemde en vele doktersbehandelingen verrichtte van zeer ingrijpende aard, die heden ten dage door een chirurg worden gedaan, vandaar ook zijn beroeps naam. Zeer belangrijke wijzigingen onder ging het kruideniersvak door het ont dekken van Amerika en de handel met het verre oosten. Langzaam maar ze ker kwamen verschillende nieuwe vreemde waren het assortiment van de crudenier verrijken, terwijl andere artikelen afvielen. Zo kwamen na ver loop van tijd de thee, de cacao, de verschillende specerijen bij de krui denier terecht. Grutten kwamen later Een ouderwetse benaming van de kruidenier heet nog „grutter", dit wil zeggen handelaar in gort, meel, bonen, erwten enz. Het is typisch, maar deze waren waardoor die naam is ontstaan kwamen pas betrekkelijk laat in de kruidenierszaak terecht. Voordien wa ren zij als handelswaar voorbehouden aan de handel in granen en grutters waren, waardoor de kruidenier er zich van moest onthouden. Zoals tenslotte na verloop van tijd de koffie, thee, cacao en specerijen bij de kruidenier terecht kwamen, zo ging het ook met de grutterswaren. En tegenwoordig zijn dit juist de typische vaste artikelen van de kruidenier. Om u een duidelijk beeld te geven van de zeer grote belangrijkheid van de kruideniersbedrijven in onze tijd, mogen we u toch niet onthouden te vermelden, hoeveel geld de nederland se huisvrouwen per jaar ongeveer aan kruddeniersartikeleni besteden. Wajt denkt u van een bedrag van ongeveer 1800 miljoen gulden? Ja, de crudeniers zijn een zeer belangrijke tak geworden van de nederlandse economie en een van de belangrijkste steunpilaren van de huisvrouw. Pluimveehoekje De reactie op mijn advies, bestemd voor mevrouw L. G. v. dj V. was groot. Het betrof een kaal kopje en nekje bij de kanarie. Als recept gaf ik quassie-water ook wel met een k. geschreven. Nu vraagt men mij wat quassie- water is en waar verkrijgbaar. Quas sie-water is een aftreksel van quassie hout. Het is niet vergiftig voor mens en dier, echter dodelijk voor insec ten. De drogist kan er U aan helpen. De heer K. A.: De inrichting van Uw kippenstal is goed. De zijstokken zou ik wat hoger aanbrengen b.v. 30 a 40 cm. Wat voor kippen ik U zou aanraden is moeilijk te zeggen. Wilt U een rustige ki.p dan moet U een middelzwaar ras nemen b.v. een red of Wijandotte. Leghorns zijn schichtiger, maar hoofdzaak is, dat U bij een vertrouwd adres koopt en U daar de eierlijsten laat zien want het gaat in hoofdzaak toch om een flin ke legster. De heer J. de B.: Volgens Uw niet duidelijke opgaaf, schijnt de haan en de hen wel koekoek Mechels te zijn, want er zijn ook Mechelsen met wei nig of geen pootbevedering. De an dere met gele poten zijn dan wellicht Rocks, maar die moeten rode oren en geen gele hebben. Hoe 't nu zit kan van uit de verte niet uitgemaakt wor den. De vraag of dit ras goed is, al le rassen kunnen best zijn, als U maar goede exemplaren treft. Vraag eens een kenner bij U in de omge ving. Kippenvriend. Pig en Peg op stap 45. Nu, zegt dezelfde Timmerman, waarmede ze gekomen waren. Nu wat heb ik jullie gezegd. Maar doe mij ook een plezier en breng me wat stenen hier. Wij werken per stuk eri hoe meer stenen ik hier heb hoe vlugger ik kan werken. Zeg jij kleine dikke, breng jij me vlug een stapel hele stenen, en jij lange, hoe heet je ook weer, o ja, Pig, roer in die bak met specie even flink door elkaar. Dan ben ik veel gauwer klaar. En schiet nu maar een beetje flink op. 46. Het valt voor Peg niet mee om steenen te sjouwen, maar wil je wat verdienen dan moet je wat aanpak ken, waar wat te verdienen valt. De eerste maal komt Peg met 4 stenen bo ven. Maar dat was de moeite niet waard. Plaats je hand nu zo, de Tim merman doet Peg precies voor, hoe het moet. En het duurt niet lang of Peg loopt met een hele stapel stenen de trap op en dan over de steiger. Wat gaat het weer fijn vandaag. Ja, werken mogen Pig en Peg toch wat graag. GROTE LEVENS- en VOLKSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ - Annex VARIA zoekt aktieve voor Waddinxveen en Omstreken Prima voorwaarden o.a. vast salaris en provisie Premievrij pensioen. Leeftijd tot 40 jaar. Borgstelling vereist. Brieven met vermelding waarom deze betrekking ambi eert, onder no. 613-1, te richten aan het bur. van dit blad. Een huis dat na een werkdag onder de kap kan zijn en dat na ongeveer twee weken kant en klaar is voor be woning. is' voor Nederland zeker een nieuwigheid die de aandacht verdient Na vele jaren van research heeft de „Bouwkas van Ned. Gemeenten" een panelensysteem ontwikkeld, dat iede re plattelands aannemer in staat stelt tot bovengenoemde prestatie te ko men. Deze soort woningen zijn dan ook speciaal bedoeld als eengezins woningen voor het platteland en zijn dan ook niet geschikt voor grote com plexen in hoogbouw. De soliditeit van dit panelenhuis is even groot als een iéder traditioneel goed gebouwd huis en ook de bouwkosten komen daar mede overeen, al is het niet onmoge lijk dat deze bij volledige produktie lager komen te liggen. Grote tijdwinst - Het belangrijkste voordeel van dit systeem is wel de zeer verkorte bouw tijd. Panelen en dakspanten worden te voren in een fabriek gereed gemaakt. De Vervaardiging hiervan vereist weinig vakmensen en deze onderde len van het huis zijn droog en behoe ven dus na de bouw niet meer uit te werken. De Bouwkas heeft gezocht naar een gemakkelijk hanteerbaar systeem omdat de kleine aannemer meestal niet beschikt over zware hefwerktui gen. Men' is dus panelen gaan fabri ceren van 90 cm breed en een verdie ping (260 cm) hoogte. Ze bestaan uit een houten raam waarin een gips plaat komt, aan beide zijden gewa pend met een papierlaag. Op de gips plaat komt een isolerende laag van cementvermiculite van 3 cm, weer be spoten met een soort bitumen. Daar tegenaan komt een aluminiumfolie- laag, die er dus uit ziet als zilverpa pier. Het geheel wordt opgesloten met een horizontale latverdeling. Gewicht per paneel 75 kg. Tegen deze panelen aan komt een ommanteling van baksteen, zodat uiterlijk het huis een traditionele in druk maakt. Uiteraard zijn ook an dere omkledingsmaterialen mogelijk, zoals hout b.v. Maar de baksteen is het goedkoopst in onderhoud. De raambreedtes zijn niet persé gebonden aan de breedte der panelen, dus niet aan enkel- of veelvouden van 90 cm. Het is in de fabriek een kleine moei te voor de ramen ook willekeurige tussenmaten aan te houden. De bouw. Het gehele huis kan op een flinke trailer worden geladen en zo van de fabriek naar de bouwplaats worden gebracht. Wanneer daar het funda ment klaar ligt, kan dus onmiddellijk met de opbouw worden begonnen. De panelen worden opgesteld, de houten dakspanten komen er op en de aan nemer, die er even op ingeschoten is, kan nog dezelfde avond van die eerste dag de pannen op het dak hebben, zodat de afwerking binnenshuis droog kan gebeuren. Een bouwkeet is dus zeker niet nodig, reeds na de eerste dag zitten de arbeiders beschut. Alles wat er verder voor de woning nodig is, wordt kant en klaar aange voerd. Het glas voor de ramen, de huizen voor sanitair en electra, de goten, ja zelfs de schoorsteen. Een groot voordeel van dit systeem is ook, dat men niet meer afhankelijk is van vorst of regen. Het warmte- ïsolerend vermogen van de panelen is zodanig, dat het huis eventueel al bewoond zou kunnen worden voordat het metselwerk is aangebracht. Door dat alle leidingen pasklaar meekomen, hebben onderaannemers voor sanitair en electra ook hoogstens een dag no dig om alles op zijn plaats te beves tigen. Het schilderwerk beperkt zich tot het afwerken, alle houtwerk is in de fabriek voorbewerkt. We hebben een klaar en een in aanbouw zijnd huis in Nootdorp be zocht en het is werkelijk een wonder te noemen, dat een zo behoorlijk huis m een zo korte tijd (nu 15 da- gen) geheel gereed voor bewoning kan zijn. De door ons bezochte huizen be staan beneden uitgrote woonkamer met daarnaast, gescheiden door gla zen wand, kleine eet-, slaap- of kin derkamer; aan de achterzijde keuken, bijkeuken met kolenbergplaats, dou checel met vaste wastafel, toilet, klein gangetje, kelderkast of kelder. Boven een voor- en een achterslaapkamer van ongeveer gelijke grootte. In elke kamer bevindt zich een behoorlijke kast, tussen keuken en kamer bene den is een flinke doorgeefkast. De af werking van alles was zeer goed te noemen. Men is voor dit panelensysteem echter niet aan deze eenvoudige bouw gebonden. Er kunnen ook aardige bungalows van gebouwd worden, ook een verdieping er op is mogelijk, al lerlei andere variaties zijn er mee denkbaar. Het behoeft dus niet nood zakelijk tot eenvormigheid te leiden. De Bouwkas heeft enkele van deze woningen als proef in een bestaande timmerfabriek laten verviaardigen. Voor de definitieve productie is ech ter wel een speciale fabriek nodig, waar panelen en spanten dus binnens huis aan de lopende band klaar ge maakt kunnen worden. In overleg met ondernemingen op dit gebied hoopt men over hoogstens een jaar met de dagelijkse productie te kun nen beginnen en aangenomen wordt, dat dan ruim tweeduizend huizen per jaar volgens dit systeem gemaakt kunnen worden. Zoals gezegd, ze zijn speciaal bedoeld voor het platteland, waar de kleine aannemer dan in staat is om in een paar weken een huis op te leveren, voor de bouw waarvan ook weinig geschoolde krachten nodig zijn. Met vijf a zes man in totaal kan het huis in die tijd klaar komen. Een en ander werkt uiteraard sterk bespa rend op de bouwkosten. Vergelijkin gen zijn echter moeilijk te geven doordat de kosten uiteraard sterk af hankelijk zijn van de afwerking der onderdelen. De Bouwkas van Ned. Gemeenten, een spaarsysteem om een eigen wo- ning te verkrijgen, houdt vest aan het gebruik van goede onderdelen en prima afwerking. Daarom kan men er van overtuigd zijn dat deze panelen huizen ook voldoen aan de moderne eisen op dit gebied. Sport in 't kort BE FAIR-NIEUWS. De wedstrijden van voriga week zijn letterlijk in het „regenwater" ge vallen, daarom kunnen we deze week volstaan met het programma: WDS IBe Fair II aanvang 4 uur; WSE BBe Fair B terrein Be Fair, aanvang 2.45 uur; Be Fair AONA C aanvang 4 uur. W.S.E.-NDEUWS. Indien terrein- en weersgesteldheid dit toelaten gaat WSE I bij Moerka- pelle op bezoek. Dit is een der sterk ste ploegen uit de afdeling en een ge lijkspel zou al een zeer goed resultaat zijn. Het 2e gaat bij GDS Hl op be zoek. Ook de junioren komen in touw, A gaat bjj ONA a op bezoek en de B-tjes gaan om 2.45 uur bij Be Fair b hun geluk beproeven. Daar er geen veld beschikbaar is moet de handbal nog een week wach ten, dan is het met de rust gebeurd. Nu de fusie tussen de N.K.H. Bond en het Ned. Handbalverbond er door is zal in het volgend seizoen de com petitie wel aantrekkelijker worden, daar er dan enkele clubs bij komen. ATTENTIE. Wij nodigen alle leden, donateurs en verdere belangstellenden uit voor de contact-avond die a.s. woensdag avond in het verenigingsgebouw in de Stationsstraat gehouden zal worden. Het programma vermeldt o.m. een toneelstuk getiteld: „Naatje wü gaan trouwen" door de toneelvereniging T.O.G. Aanvang 8 uur, toegang 50 ct. V. A.V. WADDINXVEEN. Waddinxveen 1 ontvangt Moor drecht en dit is een gelegenheid om van de onderste plaats af te komen maar gezien het spel van Moordrecht dat veel forser is dan van de Geel zwarten geloven wij niet in winst. Ook Waddinxveen 2 zal niet veel plezier beleven van de reis i naar Nieuwkoop. Waddinxveen 3Donk 5 kan een puntenverdeling worden voor Waddinxveen Z 2 dat thuis. zyV 3 ontvangt ligt een kleine over winning in het verschiet. De a junio ren kunnen thuis van Bodegraven B winnen maar B gaat bij Jodan Boys C een nederlaag tegemoet. BEDRIJFSDAMMEN. Bij Verheul werd de 2e ronde voor het bedrijfsdamtoernood gespeeld. In de eerste groep won Verheul A van de K.V.T. met 9-1 en de Producent speelde gelijk 5-5 tegen Kempkes A. In de 2e groep waren de uitslagen Okkerse B—Verheul B 5-5; Het Plat teland—Kempkes B 6-4. De 3e ronde wordt 28 maart bij Okkerse gespeeld. Groep 1 Okkerse AVerheul A. Kempkes A—K.V.T. Melkhandelde Producent Groep 2 Kempkes Bde Coöperatie Okkerse B—Het Platteland DAMVERENIGING „EXCELSIOR" Uitslag 25ste ronde van de onder linge competitie. J- DoornheinA. Blom 0-2 F. M. P. JacobiA. Zwanenburg 2-0 J. de BelA. A. Rietveld 0-2 C. H. Kramp—W. v. d. Berg 2-0 Met enkele weken verschijnt 1 2 3 de kazerne de oorlog het einde 848 pagina's en 31 foto's. In goudgestempelde kunstlede ren band met fraaie cassette. Nu slechts (in plaats van f 25.70) Boekhandel VELDWIJK J. de HeerA. N. Littooij 2-0 G. Heeren—C. Blonk 0-2 H. TroostW. v. d. Heijden 2-0 De eerstgenoemde speelde met wit. WANDELSPORT Op 30 en 31 maart organiseert de wandelkring Gouda en omstreken aangesloten bij de Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding, afstandstoch- ten tot opening van het wandelsei zoen. Op beide dagen worden tochten ge organiseerd over 10, 15 en 20 km, op 31 maart bovendien over 30 km. Aan deze tochten kan zowel indi vidueel als in groeps verband worden deelgenomen. Elke deelnemer die met goed ge volg de tocht volbrengt, ontvangt een fraaie speciaal ontworpen medaille. Groepen bestaande uit minimaal 11 personen ontvangen bij minder dan o uitvallers een groepsherinnering Het inschrijfgeld bedraagt 1,— per persoon; juniores t.e.m. 15 jaar ,075. Inschrijvingen na 16 maart wor den met 0,20 verhoogd. Inschrijving kan geschieden aan het adres van de heer Luynenburg, van Persijnstraat 4 te Gouda met gelijk- tijdige overmaking van het verschul digde inschrijfgeld. Persoonlijke inschrijving kan ge schieden op zaterdag 16 maart van 3-5 uur in het veemarktrestaurant te Gouda. SCHAKEN De uitslag van de onderlinge com petitie is: 1ste groep J. Tol W. van Vuuren Th. Verbree H. Schildt 2de groep Th. Nieuwets A. Littooy A. A. Oomkens P. Perdijk W. A. van Os L. Sehoemaker P. v. d. Heyden H. van Os A. Versluis P. Perdijk Van de wedstrijd tegen Capelle is de uitslag voorlopig 3-3 met 4 afgebro ken partijen van Kleyweg, Schildt, Kerver en Dijken. afg. 1-0 0-1 0-1 0-1 1-0 1-0 Laat de oude versleten wekker rustig slopen een bron van vreugde iseen NIEUWE KOPEN

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 5