Weekblad voor Waddinxveen Ttotedec de Vrouw Z)e S<{Ue<%d van de week NIEUWS uii owze> wao-Hfdaats no 614 vrijdag 29 maart 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldper kwartaal f 1.00 bijvooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Je tanden laten zien. Patiënten hebben al zo vaak hun tanden laten zien aan de monddokters ditmaal hebben de tandartsen de rol len eens omgedraaid en hun tanden laten zien, nu niet aan de onschuldi ge patiënten, maar aan die boze zie kenfondsen. De nederlandse tandartsen achten het tegenover him patiënten en tegen over hun beroep niet langer verant woord, voort te gaan met de uitvoe ring van hun taak op basis van de overeenkomsten, welke thans met de ziekenfondsen gelden. Dat is de una nieme mening, die werd uitgesproken op de zeer druk bezochte algemene ledenvergadering van de Nederland se maatschappij tot bevordering der bevordering der tandheelkunde, wel ke op vrijdag 22 en zaterdag 23 maart te Utrecht is gehouden. Aldus een mededeling van genoemde maatschap pij. Na 1 april zal de ziekenfondsver zekerde zich weliswaar normaal tot zijn tandarts kunnen wenden maar hij moet elke behandeling contant be talen en niaar zien, dat hij het geld van zijn fonds terugkrijgt op vertoon van de aan hem afgegeven kwitantie. De tarieven zijn lager dan de tandart sen vragen in hun particuliere prak tijk f 21,vulling f 4^25; prothese minus trekken f 95. En nu maar ho pen, dat we voorlopig geen kiespijn krijgen! Centen en procenten Ruim 600 journalisten waren in Ti- voli te Utrecht bijeen als leden der drie bij de Federatie van Nederland se! Journalisten aangesloten kringen. Namens de besturen werd een uiteen zetting gegeven over het zeer trage verloop van de onderhandelingen tus sen de Federatie en de Nederlandse Dagbladpers over een nieuwe c.a.o. voor dagbladjournalisten. Per 1 september 1956 hebben deze journalisten slechts een loonsverho4 ging van 3°/o gekregen. Dit laatste gevoegd bij de reeds bestaande zorg wekkende achterstand heeft de jour nalistiek in Nederland in een nood toestand gebracht. De huidige gang van zaken dwingt tot een ernstig woord van protest. Niet alleen dreigt immers hierdoor de onderwaardering van de journalist te worden gecon tinueerd, maar ook moeten met grote zorg tegemoet worden gezien de ge volgen hiervan voor voorlichting en vorming der publieke opinie in Ne derland. Aldus de verklaring, die aan het sldt van de bijeenkomst werd aangenomen. De looncompensatie bij de a.s. huurverhoging: dat is momenteel een onderwerp van intensief overleg in de Stichting van de Arbeid. In zijn advies over de bestedingsbeperking is de S.E.R. indertijd tot de conclusie gekomen, dat de arbeidslonen met! 2<)/o zouden moeten worden verhoogd als compensatie voor een huurverho ging van 25°/o. Maar in werknemers kringen wil men de zaak niet uitslui tend van de economische, maar ook van de sociale kant bezien. En wel berekend - wie had dat ooit gedacht - blijkt men dan met een verhoging van 2°/o aan een verlangde volledige compensatie niet toe te komen. In elk geval, zo zeggen de werknemers moet rekening gehouden worden met het bestaan van vijf gemeenteklassen en moet niet worden uitgegaan van een bruto-, maar van een netto looncompensatie. En nu nog maar weer een tijdje overleggen in de hoop dat de werkgevers straks wat zullen overleggen! Optimistische excellenties Als men de geluiden in de Tweede Kamer hoort over de toestand in de visserij, dan zou men de indruk krij gen, dat het de visserij slecht gaat. Dat is onjuist, zo zei minister Mans- holt. Over het algemeen gaat het de visserij behoorlijk en men moet ui termate voorzichtig zijn met de be wering, dat men in het buitenland van regeringswege meer doet voor de visser dan in Nederland. En daar kunnen onze vissers het dan voorlo pig weer mee doen. edraaid, werd de zaak immers he emaal platgedrukt! 350 jaar. 350 jaar geleden werd onze grote loootvoogd Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen geboren. De erdenking van dit feit werd in Mi- hiels geboorteplaats officieel geopend met een plechtigheid in de St. Ja- cobskerk, in tegenwoordigheid van h.m. de koningin en z.k.h. prins Bernhard. Koningin en prins legden tevens een krans aan de voet van het standbeeld van De Ruyter^ dat taat op de naar hem genoemde bou levard. De stad Vlissingen heeft de aak groot aangepakt, want zij stelde niet minder dan 50 mille beschikbaar voor de feesten. Moge De Ruyters voorbeeld ook vandaag nog velen in spireren tot vroomheid, bekwaamheid en kracht! Wanneer ik de twaalfde Huishoud beurs iets nader ga bekijken, dan moet ik allereerst vaststellen, dat zij groter is dan welke van haar elf voorgangsters ook. Dit zijn woorden van de heer P. F. Blokker, de direk- teur, bij de opening van de beurs in het RAI-gebouw te Amsterdam. De heer Blokker toonde zich vooral blij met twee nieuwe aspecten van de tentoonstelling, namelijk de wereld van het kind en de ideale flat. Er is een speciale britse afdeling en wat willen de Engelsen ons gaan verko pen? U raadt het nooit.... kaas! Overigens, wie in deze eerste len tedagen liever van de frisse buiten lucht dan van de toch altijd wat be nauwde binnenlucht wil genieten, ra den wij aan de nu wel internationaal bekende Keukenhof bij Lisse te gaan bezoeken. Men kan er nu al terecht, maar de officiële opening zal plaats vinden op 4 april. Genieten kan men daar met volle teugen. PROBEER HET EENS MET AANMOEDIGEN Die Miep van ons is een vreselijk kind. Haar handen staan voor alles verkeerd. Nu is ze al bijna 15 jaar, maar ze kan nog geen knoop behoor- ijk aanzetten, klaagt mevrouw Ver hagen. Ze zegt dit tegen een buur vrouw, die een kopje koffie is komen drinken. En ze zegt het, waar Miep zelf bij is. Meteen valt ze uit: „Wat zit je nu weer te prutsen. Dat noemt ze een kous stoppen!" Ze trekt Miep de jongenssportkous uit de handenen houdt hem vol leedvermaak omhoog. Heb ik nou teveel gezegd? Deugt dat kind voor iets? Vooruit maar weer, dan zal ik het zelf weer doen. Mien's ogen zijn donker van bei- dwongen tranen. Tranen van verne dering en boosheid. Misschien wel van haat. De buurvrouw, die zelf kinderen heeft, heeft met haar te doen en keurt het gedrag van de moeder niet goed. Miep heeft wel altijd een stuur se houdingze is zeker geen handig, innemend meisje te noemen en mis schien deugt ze inderdaad voor niet veel, terwijl ze toch haar moeder al met zo veel tot hulp zou kunnen zijn, waar er nog jongere broertjes en zusjes zijn. Maar dat haar moeder haar zo kleineert en tot schande zet, waar een ander bij is, nee dat kan het meisje geen goed doen. Door een kind te vernederen bereik je niets, denkt ze. Eerder het tegenovergestelde van wat je beoogt. Gewillig genoeg. Als Miep later bokkig de kamer uitgegaan is, vraagt buurvrouw aan mevrouw Verhagen: Hebt u altijd last met haar gehad? Och last, last, dat is het woord niet. Als het erop aankomt, was ze altijd gewillig genoeg. Maar het gaat alle maal zo langzaam en stuntelig, dat je- er de kriebel van krijgt. Tweemaal zo Het is nooit te laat, om iets te ver anderen en te verbeteren, vindt buurvrouw. U moet maar niet aldoor afbreken en vernederen. Probeer het eens met aanmoediging. Prijs haar eens en vooral toon vertrouwen in haar. Ik heb zo'n idee, dat het zal helpen. Marcelle. Losse Flodders Of de slager het ook werkelijk be zorgd heeft, is mij onbekend, maar een feit is, dat hij echt van plan was een mals biefstukje af te leveren op Acaciastraat 76. Daar was nl. een ba by geboren. Vorige week stond in deze .en in andere kranten onder de geboorteaan giften van 14 tot 20 maart 1957 van Waddinxveen: Neeltje Anna, d. v. G. van Gelderen en P. Deelen. Ik zie uw wenkbrauwen al omhoog gaan. Wat is er nu in vredesnaam over een pasge boren kindi te zeggen? Wb hebben toch practisch allemaal een keer in de rubriek Burgerlijke Stand gestaan? Wel, alleen dit: in dit zelfde ge zin, waarin tussen 14 en 20 maart 1957 het meisje Neeltje Anna gebo ren is, is op 11 augustus 1956 ook een meisje geboren, eveneens geheten Neeltje Anna. U behoeft heus nierii bij de gelukkige vader of moeder om inlichtingen te gaan vragen, want zij weten van dit laatste kind niets. Dit laatste kind bestaat niet. De Neeltje Anna van augustus 1956 bestaat wel. Heeft misschien de redactie van di.t weekblad! een fout gemaakt? Neen, vrienden, want andere bladen heb ben het nieuws ook vermeld. Dus de fout - laat ik, om goeie vrienden te blijven met de hoogmogende heren, liever zeggen: het misverstand is ge boren op het gemeentehuis. De geestelijke vader hiervan moge beseffen, dat de familie van Gelderen hierdoor in den ietwat pijnlijke si tuatie geraakt is. Als ik de pseudo- kraamheer was, ging ik dezer dagen vast om de 55 gulden vragen. Concordia heeft ook geld nodig. Er moeten instrumenten bij komen en andere moeten vervangen worden. De vereniging houdt daarvoor sjoel- en schietavonden. We wensen Concordia veel succes, doch hebben het idee, dat alles veel vlotter zou gaan, als enkele ingezetenen voor dit doel een comité zouden willen vormen. Vrij willigers voor! Concordia musiceert niet alleen voor eigen genoegen. We hebben er allemaal plezier van! Sniper. P.S. Zie de door „de hoogmogende heren'' vermelde rectificatie onder „burgerlijke stand". Ook hier geldt, dat niemand onfeilbaar is. Red. L.ast van Zenuwen i Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Minister Staf stak in de Eerste Ka mer de loftrompet over onze „strijd krachten". Zij kunnen de toets der kritiek in alle opzichten doorstaan en staan bij de NATO-autoriteiten hoog genoteerd. Maar nu moet u niet ver- °er °p onze defensie willen gaan be knibbelen, zo meende zijne excellen tie. De defensie heeft haar bijdrage tot de bestedingsbeperking reeds ge leverd, daar alle loon- en prijsverho gingen al onder het plafond der be groting werden teruggedrukt. De hui dige begroting betekent een minimum en wij kunnen niet verder gaan. Nee, dat begrijpen wij nu na de uit eenzetting van de minister ten vol le. Het is toch al zo'n benauwde be- onder dat plafond. Als de nog verder zou worden aan schroef vlug doe. je het zelf. Bij geen van de kleinere kinderen heb ik het, als vroeger bij Miep. Aankleden, eten, wassen, tanden poetsen, alles ging steeds op zijn elfendertigst. En dan wou ze altijd maar helpen met wat ik aan het doen was. Hoe kun je op- schieten als zo'n kind je voor de voe ten loopt. En nu ze dan de leeftijd heeft, dat ze me werkelijk zou kun nen helpen, nu staan haar handen verkeerd. Misschien komt het, omdat u haar vroeger te weinig gelegenheid gege ven hebt, zich te oefenen, aarzelt de buurvrouw. Maar als mevrouw Ver hagen haar niet begrijpend aankijkt, gaat ze moediger voort: Ik bedoel ieder kind moet toch leren. Als het nog klein is, moet het ervaring op doen. En die krijgt het nooit, als je het niet de tijd geeft, omdat je het zelf vlugger kimt. Geduld Het ene kind is handiger van aan leg dan het andere, daarom gaat het niet bij allemaal even vlug. Maar juist de langzamen hebben geduld en aanmoediging nodig, om hun zelf vertrouwen te stimuleren. Kinderen moet ook verantwoordelijkheidsbesef bijgebracht worden, willen ze later bruikbare mensen worden. Dat ver antwoordelijkheidsbesef (krijgen ze, als we hun van jongst kleine taken dinven opdragen, maar hen die dan ook laten volbrengen en ze hun niet halverwege uit de hand nemen, om- dat we ongeduldig worden en hun stunteligheid ons ergert. U kunt gelijk hebben, zegt me'- vrouw Verhagen stug. Maar veran dert dit nu nog maar eens bij Miep. BEJAARDENSOCIETEIT EN NOG WAT. Woensdag werd des middags weer de traditionele beg'aardenmiddag ge houden. Niettegenstaande het zeer slechte weer was er een grote op komst, hetgeen wel het bewijs is, dat deze middag tot hun middag is ge worden. De zaal was weer als ge bruikelijk gezellig ingericht, doch het bleek al spoedig, dat er deze middag iets bijzonders op het programma stond. Tegen de theetijd werden de tafels en stoelen in een grote kring gezet, terwijl er een tweetal zetels onbezet bleef. Door de presidente van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening, werd het echtpaar P. Hoogendoorn-Slinger de zaal binnen- geleadt. Dit echtpaar herdacht juist woensdag de dag waarop zij voor 55 jaar in het huwelijk traden. Het was voor dit echtpaar wel een bijzonder aardige gedachte een ogen blik in hun sociëteit, waarvan zij tot de trouwe bezoekers zijn gaan beho ren, dit heugelijk feit te herdenken. Bij monde van Mevr. van der Tor- ren-Veendorp werd dit echtpaar de hartelijke gelukwensen namens de so ciëteit aangeboden. De bruid werd in de bloemetjes gezet, terwijl de brui degom een rokertje werd gepresen teerd. Namens de bejaarden werd hun een fruitschaal aangeboden. Vervolgens richtte burgemees ter A. Warnaar zich tot het bruids paar en wenste hun namens het ge meentebestuur van harte geluk, en stelde hun een bloemenhulde ter hand. Staande zongen de bejaarden hun medeleden de zegenbede toe uit Ps. 134, terwijl voor het vertrek nog ge zongen werd 'k Wil U o God mijn dank betalen. Het bruidspaar dankte zichtbaar ontroerd voor deze sponta ne hulde. Dit echtpaar mag zich nog in een goede gezondheid verheugen, de brui- degom is van een vrij ernstige ziekte hersteld, en ofschoon niet meer ge heel de oude van voorheen, is de heer Pieter Hoogendoorn nog kras! Hij werd geboren op 12 januari 1877, de bruid Mevr. M. M. Hoogendoorn- Slinger werd geboren op 16 maart 1882. Hun huwelijk werd op 27 maart 1902 te Waddinxveen voltrokken. Db heer Hoogendoorn is in Waddinxveen een bekend persoon geworden. Jaren- lang heeft hij een kruidenierszaak gedreven aan de Kerkweg. Het echt paar heeft zeven kinderen, 27 klein kinderen, terwijl de bruid niet pre cies kon zeggen hoeveel achterklein kinderen er waren, aangezien zij daarbij de tel was kwijtgeraakt. Het werd voor de bejaarden een zeer gezellige middag. De lekkere sigaar, welke door een plaatselijke tabakshandelaar beschikbaar was ge steld werd door de heren dankbaar aanvaardt, evenals de snoeperij die nen de dames kregen, eveneens door een ingezetene geschonken. BURGEMEESTER WARNAAR SPRAK, Vrijdagavond sprak burgemeester Warnaar in een ledenvergadering van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje", over het onderwerp: „Onze houding tegenover de internationale Spr. noemde de gebeurtenissen in verschillende satelietlanden, vooral Hongarije, waar- de tegenstellingen na de oorlog steeds scherper gesteld werden. Rusland doet niets anders dan het testament van Lenin uit te roeien, d.w.z. trachtte geheel Azië onder hun invloed te krijgen en naar hun hand te zetten. Bij al het ver schrikkelijke wat daar gebeurt is het als een lichtpunt aan te merken, dat door het optreden in Hongarije de werkelijke toestand openbaar is ge komen. De gebeurtenissen hebben de rustige plannen van Rusland ver stoord, alhoewel de vrijheidsstrijders in Hongarije niet in die winst hebben kunnen delen. Verder stond spr. stil bij de situatie rondom het Suez-kanaal en het op treden van de V.N., benevens de houding van Engeland en Amerika in deze. Als A.R. hebben we onze tijd te verstaan en alle dingen in Gods hand te geven en te waarderen dat ons de vrijheid nog is gelaten. Op deze rede volgde een zeer brede discussie', waarbij spr. nog verschil lende kanten van deze vraagstukken kon belichten. Voor deze vergadering bestond gro te belangstelling. N.V. KEMPKES NEEMT BEDRIJF VAN MODDERKOLK DIJS OVER. De directie van N.V. Kempkes' - Meubelfabrieken deelt mede, dat Kempkes, te rekenen van 1 januari jl., in het bezit is gekomen van na genoeg alle van de 202 uitstaande aandelen en de 35 oprichtersbewijzen van de N.V. Stoommeubelfabriek Modderkolk Dijs tegen uitkering van 202 obligaties groot 1000,ten laste van Kempkes, rentende 5 pCt aflosbaar in vijftien jaarlijkse gelijke termijnen met het recht van versterk te of vervroegdle algehele aflossing en overigens betaalbaar in contanten. Door deze transactie verkrijgt N.V. Kempkes de beschikking over een in de nabijheid staande, in bedrijf ver kerende meubelfabriek, waardoor de gelegenheid wordt geopend het eigen fabriekscomplex uitsluitend te exploi teren voor vervaardiging in grote se ries en de fabriek Modderkolk Dijs voor de fabricage van meubelen, die zich slechts lenen voor afzonder lijke bewerkingen of verhandeling in kleine series. Hierdoor kunnen een efficiënte bedrijfsvoering en harmoni sche samenwerking worden bereikt, die veelbelovende perspectieven ope- Mfin heg zit al stampvol met knoppen Je hoort er het leven in kloppen Be Zephyr speelt speels door de [bomen, Hij is uit het zuiden gekomen n doet in welluidende talen Ons wondere warmte-verhalen; lij dartelt door parken en tuinen, Streelt kale en anderei kruinen; De vogels zijn druk aan het trouwen En luchtige nestjes aan 't bouwen. De merel fluit lieflijke wijsjes, Het leeft in mijn tuin van radijsjes. Voel hoe de natuur mild en zacht [wordt: Het is lente, waar lang op gewacht [wordt: De huisvrouw, verjongd, lapt de [ruiten, Het cafe zet zijn rietstoeltjes buiten. Het is lente! Staat op mijn [kalender; Verheugd zegt de lente: ik bèn d'er! Ik vertrouw haar geen zier, want [ik kèn d'er. Clinge Doorenbos. Verwacht wordt, dat reeds in 1957 het verworven bedrijf de grotere in vestering volledig zal dekken en dat het van 1958 af in toenemende mate zal bijdragen in de,winsten. PROPAGANDA AVOND VAN HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Wij vestigen nog eens de aandacht op de propaganda-avond van het Ned. Bijbelgenootschap, die gehouden wordt op woensdag 3 april a.s. in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Esdoorn laan. Het programma voor deze avond belooft veel. In de eerste plaats ligt het in de bedoeling dat de heer W. Berkhemer te Arnhem gedurende tweemaal 20 minuten enkele gedeel ten uit de bijbel zal voordragen. Verder verlenen aan deze avond nog medewerking het gemengde koor van de Ned. Herv. Zangvereniging „Vox Jubilans" en het Geref. Kerk koor. De toegangsprijs voor deze avond, ten bate van het werk van het Ned. Bijbelgenootschap is 0,50. Men kan zich reeds tevoren van een kaart voorzien, men zie hiervoor de raam biljetten. Voor zoveel voorradig zijn ook des avonds aan de zaal nog kaar ten verkrijgbaar. PROEFBORINGEN. De te Moerkapelle geplaatste olie boortoren is deze week begonnen met de proefboringen. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de Nederland se Aardolie Maatschappij ook plant- nen heeft in onze gemeente proefbo ringen te verrichten en wel op het terrein, gelegen tussen de spoorlijn, de Sniepweg en de Eikenlaan. De start van deze boring zal met enig ceremoniëel gepaard gaan, aan gezien deze boring de 1000ste is in ons land. De heer L. Prai, hoofddi recteur van de N.A.M. zal a.s. maan dag te 13,00 uur de eerste werkzaam heden ter plaatse verrichten. TENTOONSTELLING CHR. AVQNDV AKTEKENSCHOOL. Zoals wij in ons nummer van vo rige week al konden berichten wordt a.s. zaterdag de jaarlijkse tentoonstel ling gehouden van de Chr. Avond vak tekenschool voor Waddinxveen en omstreken. Dit jaarlijks terugkerende gebeu ren is meer dan alleen een tentoon stelling. Bij deze gelegenheid, die de afslui ting vormt van de cursus 1956-1957, wordt niet alleen het werk, wat bin nen vier muren tot stand gekomen is, publiek ten toon gesteld, maar bij deze gelegenheid worden tevens de bevorderingen bekend gemaakt en aan de gelukkigen een diploma uit gereikt. Voor de ouders is deze tentoonstel ling een unieke gelegenheid om de prestaties van hun jongens te gaan bezien. En om nog een ander punt acht het bestuur deze gebeurtenis van groot belang. Het onderwijs aan de teken- school is er op gericht, dat de jon gens hieraan in de praktijk wat heb ben. Om dit te bereiken worden ook de werkgevers op' de tentoonstelling verwacht, zodat in het vervolg voor zoveel maar enigszins mogelijk, met him wensen en opmerkingen reke ning gehouden kan worden. De tentoonstelling wordt weer in het centrum van de gemeente gehou den, nl. in het Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat van zaterdagmiddag half vier tot half zes en bovendien nog 's avonds van 7 tot 9 uur, zodat het alle belangstellenden gemakkelijk wordt gemaakt om eens even een Iriilrio fo rrnnn

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1