Weekblad voor Waddinxveen WflMxUz de Vrouw T De SfUe&et van de week g fa H. v. d. Hor ta L. W. Versluis NIEUWS uit otvze w<h&i\daats. JüppetoUtacltt fkkss ÏVÖROL DeTandpasta van standmqS no 615 vrijdag 5 april 1957 12e jaargang tv Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldper kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Dank zij het pionierswerk, dat Ples- man na 1918 en vervolgens na de tweede wereldoorlog verrichtte, is Nederland tot een der eerste lucht varende naties geworden. De K.L.M. is in de loop dier jaren zo gegroeid, dat zij, om in vliegerstaal te spreken, haar vleugels steeds wijder uit wil (en moet) slaan. Nu is Nederland reeds jaren bezig, voor de vliegerij vaster voet in de Verenigde Staten te ver krijgen. De K.L.M. wenst de reeds bestaande luchtvaartlij nen door te trekken: van Montreal naar Los An geles (Californië) en naar Houston (Texas). Van New York uit wilde de K.L.M. naar Miami om vandaar door te vliegen over de reeds bestaande lijn Miami-Curagao. Uiteraard uit concurentie-overwe- gingen verzetten de Amerikaanse luchtvaartlij nen zich met kracht tegen deze Nederlandse voorstellen, waar van de besprekingen, om weer in luchtvaarttermen te spreken: op het allerhoogste niveau (misschien is nog beter: in de allerhoogste wolken) wer den gevoerd. Niemand minder dan Eisenhower himself en zijn minister van buitenlandse zaken Foster Dulles bemoeiden zich met de onder handelingen, maar de voorstellen, die de president aan onze minister-presi dent, dr. Drees deed, konden niet worden aanvaard, zodat de onderhan delingen op een dood punt kwamen. We kunnen daarvoor niet in de wol ken zijn, maar misschien is er nog een kans, dat de onderhandelingen toch weer op gang komen en dat zij in voor ons land gunstige zin zullen worden beëindigd. Datzelfd'e zouden we wensen voor de besprekingen, die hier te lande tussen tandartsen en ziekenfondsen werden gevoerd. Ook hier op het hoog ste niveau bemiddelingpogingen. De minister van sociale zaken deed er zijn best voor de ziekenfondsraad spande zich er voor in, maar het was tot nu toe, allemaal vergeefs en de ziekenfondsen deelden mede, dat zij hun verzekerden niet langer overeen komstig de bepalingen van het Zie- kenfondsenbesluit tandheelkundige hulp konden verstrekken. De zelfstan dig werkende tandartsen stellen hun looneisen hoger. Wie geen kiespijn wil houden, dient zich dus particulier te la ten behandelen, tenzij in de stad waar hij woont zijn ziekenfonds een kliniek heeft, waar de tandarts op vast sala ris werkt. Onderhandelingen voor en na. Zo langzamerhand komt vast te staan, dat de voorgestelde huurverhoging van 25% Vsr nog niet door is. In de Stichting van de Arbeid worden over deze huurverhoging annex looncom- pensatie besprekingen gevoerd. Er is nu een stroming om die verhoging tot 12%°/o te beperken. Het voorstel, het overschot te blokkeren zou daarmede van de baan zijn, waar het grote N.V.V. uiteraard niet veel voor ge voelt. Die blokkade zou echter weer uitbreiding van het aantal ambtenaren ten gevolge hebben en bovendien: de compensatie van 2% hebben de wer kers zeer zeker wel nodig om de ko mende prijsverhogingen min of meer op te vangen De Ned. Katholieke Mijnwerkers Bond begon een actie voor de onder grondse werkers. Zij kreeg echter geen steun van de Christelijke en de Neutrale bonden, die vonden, dat zij, in verband met de onderhandelingen in de Mij nindustriebond voorbarig waren. Er zullen echter wel meer ac ties komen. Want de prijzen stijgen en vreugd is dubbele vreugd fleem Uw kinderen mee op een Valige PEERLESS-DUO Verkrijgbaar bij Uw RIJWIELHANDELAAR een van de, duizend! wij zouden een lange lijst kunnen ge ven van artikelen, die vanwege de zo genaamde bestedingsbeperking duur der werden. De bestedingsbeperking schijnt ech ter niet te gelden voor. de departe menten van oorlog en marine. De be groting over 1956 moet voor deze de partementen met ruim 81 miljoen worden verhoogd. Die guldentjes zul len er ook weer moeten komen. Doch laat ons niet al te sober blijven. Er zijn, o woncDer, ook prijsverlagingen te signaleren. Het bruine brood wordt een cent goedkoper - de margarine doet per pakje ook een cent minder. En dan.hebben we geen mooi weer Daar kan geen bestedingsbeperking te genop. De maand maart was de warm ste sinds 250 jaar de natuur is vroeg met haar lenteweelde. Het corso-co- mite Hillegom besloot, zijn bollen streekcorso twee weken eerder te houden (thans op 13 april) omdat de hyacinten zo vroeg bloeien. De Keu kenhof werd reeds toegankelijk ge steld nog voor zij officieel was ge opend. De eerste aardbeien (53 cent per stuk) en de eerste druiven f 8,60 per kilo) werden reeds ter veiling ge bracht. Laten wij daarom maar niet moppe ren. Al wordt schier alles duurder, een mooie zomer kunnen we daarom nog wel krijgen. DE JONGEN MOET EEN KANS Zuidkade 52 Kerkweg 87 Het gaat niet goed met Toby. Moe der heeft het allang gemerkt en het gaat haar steeds mjeer beklemmen, omdat ze weet waar het aan ligt en het toch niet kan veranderen. Het kind is schuw geworden; met meer spontaan en echt vrolijk. Er ligt altijd een verborgen angst in zijn ogen, alsof hij iets akeligs verwacht en het wil afweren, 's Nachts heeft hij vaak onrustige dromen en wordt hui lend wakker. Moeder gaat dan wel naar hem toe en probeert hem te troosten; maar er is geen overtuiging, in haar kalmerende woorden, omdat ze beseft, dat ze de kem, de oorzaak van zijn angst en onrust toch niet kan wegnemen. Diezelfde angst en onrust hangen immers over haarzelf heen. Het is de sfeer in huis, waaruit de veiligheid en zekerhfcid verdwenen zijn, sinds vader en zij elkaar steeds minder verstaan en verdragen kunnen Wanneer de vervreemding tussen hen geslopen is, wanneer deze langzaam slopende verwijdering begon, ze zou het niet kunnen zeggen. Ze weet er ook de oorzaak niet van. Ze weet al leen, dat ze er beiden schuld aan moeten hebben en de een de ander niets te verwijten heeft. Beiden zijn ze prikkelbaar en vitterig geworden. Kritiek, onwelwillendheid en achter docht zijn in de plaats gekomen van liefde en begrip. Ze hebben geen ge duld meer met elkaar. Ze zien eikaars Losse Flodders Daar komen we ineens tot de ont dekking dat „Sniper" deze week niet thuis geeft. Nergens te vinden. On begrijpelijk. We hebben zo het ver moeden dat hij nog altijd bij de 1000e olieboring vertoeft, waarvan vorige week mededeilng gedaan is in ons blad en hij met ing. L. Prai op ex cursie is. Mogelijk is daar iets feeste lijks bij geweest en is hij nog niet boven zijn (thee)-water gekomen. Wel hebben we een kleine hoop, dat hij vanavond] overwachts zou kun nen verschijnen op Verbakels mode show in de cantine van Dobbelmann. Veronderstel je zo tets, bij al die dames. Wat zou zo'n Sniper het be nauwd krijgen en zich daar vreemd voelen, 't Zou voor de fa Verbakei anders wel een verrassing zijn. Maar met dat al missen we ditmaal Sniper's pennevrucht en omdat we wel eens hoorden dat de lezers het eerste zoeken naar de losse, flodders, werd ik als zijn loco aangeschoten en werd mij kort en bondig meegedeeld, dat ik maar te zorgen had voor een „floddertje^. Nu een floddertje zal het wel blijven ook. Want welke kant moet ik op. Die aprilmop is al weer oud, hetgeen niet wegneemt, dat de Volkskrant er ingestapt is en in de rubriek „op de korte golf" van de 1000ste olieboring melding heeft ge maakt. Iets te schrijven over de nieu we winkels in de Bomenwijk valt ook niet mee. We vernamen wel dat er bakkers-, manufacturen-, groenten- en sigarenwinkels uitgedeeld zijn en we hooiden diverse namen noemen, maar wij weten niet of dit betrouw baar is. Wij zullen binnenkort in ons blad wel de openings-advertenties kunnen lezen en dan merken we met een wel dat advertentes lezen, net zo gezellig is als winkelen. En wat nu verder? We kunnen een heel verhaal ophangen over de pracht van het bloemencorso, waar hier de fa Buitelaar ons uitnodigt en kunnen memoreren dat we een nieuwe schil- leboer hebben gekregen, die ons van ons ^afval" afhelpt. Bovendien kun nen we attenderen op de a.s. actie van de Oranjevereniging. We wilden zeggen goed zo. Ja dat goed-zo, dat is wat, kinderen kunnen anderen soms beschamen en in dit opzicht valt er iets te constateren en wel dat en kele jeugdigen in onze dorpsgemeen schap het aangedurfd hebben en aan durven bazars te houden voor de goed-zo-actie. Goed zo, zegt loco-sniper. fouten in vergrote afmeting en wat vroeger door de vingers kon worden gezien, lijken nu onoverkomenlijke hinderpalen Wankele bodem Dikwijls vallen er harde, bitse woorden. Vader is zelfs al eens een keer het huis uitgelopen en heeft de deur hard achter zich toegeslagen, Moeder is toen huilend achter geble ven. En Toby heeft dat alles aange zien en meebeleefd. Hy moet gevoeld hebben, hoe de grond onder hbm be gon te wankelen en hoe alle veiligheid hem ontviel. Hij kan het niet formulieren, maar steeds is er iets, wat hem bedreigt. Het leven is onberekenbaar en schrik wekkend geworden. Nooit weet je, - wat voor vreselijks er het volgend o- genblik zal gebeuren. Daarom moet je steeds op je hoede zijn en durf je niet meer argeloos blij te zijn. Moeder heeft het het eerst gemerkt, hoe Toby verandert en wroeging knaagt aan haar hart. Kan het niet anders?, vraagt ze bedroefd aan va der, als het een avond tamelijk goed tussen hen is. Kunnen we niet pro beren, het beter te doen? Het kind lijdt eronder. Het gordijn gaat op Lijden wij er niet onder?, vraagt hij strak. Ja, maar wij kunnen van ons afbij ten. En dat doen we ook. Toby is weer loos. En. hij heeft nergens schuld aan. Hij moet maar afwachten, wat wij er van maken voor hlem. Ineens is het tot me doorgedrongen, wat we aan het doen zijn. Dit kind is ons toever trouwd. We mogen het grootbrengen en er een mens van maken. Maar dan een vrij en gelukkig mens. En we mis bruiken het vertrouwen. In enkele ogenblikken kan zich in een mens veel afspelen. In een secon de kan het gebeuren, dat zich in de geiest als het ware een gordijn opent, waardoor men de dingen klaar en zui ver en bewust ziet. De man kijkt zijn vrouw lange tijd met vreemde blik aan. Dan steekt hij zijn hand naar haar uit. Terwijl zij de hare erin legt, zegt hij: Laten we het nog eens proberen vrouw. De jongen moet een eerlijke kans hebben. MARCELLE CHK. AVONDVAKTEKENSCHOOL. Op de gebruikelijke manier werd de cursus der Chr. Avondvaktekenschool met een goed geslaagde, keurig ver zorgde en goed bezochte tentoonstel ling gesloten. Bij deze gelegenheid zijn de diplo ma's en prijzen uitgereikt en werden de bevorderingen der leerlingen be kend gemaakt. Een en ander vond plaats in het Verenigingsgebouw aan de Stations straat In zijn openingswoord belichtte de heer A. Mulder als voorzitter, de fac toren die bepalend zijn voor de ont wikkeling van de jonge werknemer. Na het doorlopen van de lagere school gaan de meeste jongens 50% in één of ander bedrijf werken en juist dit bedrijf, wat voor een groot gedeelte van de dag niet alleen werk-, maar ook leefmilieu is, heeft een grote in vloed op de persoonlijkheidsvorming van de jonge arbeider. Hiernaast zijn voor deze vorming de gezinsomstan digheden en de juiste vrijetijdsbeste ding van het allergrootste belang. De snelle veranderingen in onze sa-., menleving hebben ongetwijfeld geen goede invloed op het opvoedingsmi lieu. Spr. wekte daarom vooral de ou ders op him verantwoordelijkheid in te zien en him kinderen aan te spo ren, hun vrije tijd op de juiste wijze te besteden. Ongetwijfeld kan het bezoeken van de Chr. Avondvakte kenschool als een nuttige vrijetijds besteding gezien worden. Door de werkgever worden goed geschoolde arbeidskrachten nog steeds het meest gewaardeerd, hij wekte daarom de jeugd op, in hun vrije tijd ook te leren en zich niet in de slaap te laten sussen door de schijnbare welvaart, waarin wij leven en die maar al te gemakkelijk tot de opvat ting leidt, dat ook zonder vakkennis een bestaan verzekerd is. Ieder heeft de plicht de talenten die hem door God geschonken zijn, zo veel als mo gelijk is, te ontwikkelen, aldus de heer Mulder. Hierna kwam de heer W. J. A. Ming Jr., directeur van de Chr. Avondvak tekenschool aan het woord. Hoewel deze in sommige opzichten wel aan merkingen had over de prestaties in de afgelopen cursus, was hij in het algemeen niet ontevreden. Nadat wethouder A. Oudijk, die bij de opening samen met de wethou der W. Buitelaar het gemeentebestuur vertegenwoordigde, het schoolbestuur verzekerd had van de belangstelling van het gemeentebestuur; en de heer F. M. van Tol had gesproken namens de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonder wijs, vroeg de driecteur nog even het woord. Hij vertelde, zulks in ver band met een opmerking van wethou der Oudijk, dat het aantal leerlingen wel iets verminderd was, maar dat en de inspectie van het Nijverheids onderwijs en het bestuur in het ge heel niet ontevreden zijn. In de eerste plaats is het aantal leerlingen uit Waddinxveen groter dan ooit. Het aantal uit de omringen de gemeenten is minder geworden, Wij zitten in ons kippenhok met zo'n tweehonderd op de stok; Wij kakelen met ons gezin steeds opgewekt de morgen in. Wij leggen eitjes in een nest, doen in het voorjaar erg ons best; De baas, die ons voorziet van voer, is zelf een melk- en eierboer. Hij vent ons liegsel bij zijn klant, heeft altijd verse bij de hand; Aan oudjes van een week of drie verspillen wij geen energie Dat is een paar jaar goed gegaan, maar komt de baas nu duur te staan: Twee ambtenaren, geen pardon, verstrekten hem onlahgs een bon. Wat hij zag als natuurlijk recht, dat wordt hem door de wet ontzegd; Wij leggen niet voor zijn plezier, doch allereerst voor de grossier! Die geeft ze aan de baas terug, verdient er aan, dat gaat heel vlug, En dan pas is ons gladde ei, voor klanten en consumptie vrij. Zo leggen wij nu bij de vleet, met droevig hoenderzieleleed; Da ambtenaar die ons bespiedt maakt ons schier kippig van [verdriet. Zeg nu niet van de melkboerkip: Wat heeft zo'n beest een kort begrip? Columbus, Mansholt decreteert, schoon hy geen eitje produceert. Straks gaat ons melk- en zuivelhoen met langzaam-aan een aktie doen; En krijgen wij, dat is gauw klaar, een haan als rijksbemiddelaar. Wij weten nu al wat hij kraait, hij heeft er nooit omheen gedraaid: Pa Staat zoekt niet, de beste man, Naar makkelijk als het moeilijk kan Jaap Mijderwijk. met E ".^Hindj hoofdi# van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei doordat ook in Alphen een nieuwe Chr. Avondschool in de Chr. Techn. School werd geopend. Verder bezoe ken veel meer jongens een techn. school, die wij dus niet meer in de eerste drie klassen kunnen verwach ten. Gezien de verflauwde belangstel ling 'der jeugd in het gehate land;, waardoor het aantal leerlingen by grote scholen vaak gehalveerd en kleine schoten geheel verdwenen kunnen wij met de inspectie niet an- ra. K'K %IUd Baby-verzorging ders dan tevreden zijn met Babyderm-preparaten Hierna werd de tentoonstelling ge- - opend. Gedurende de middag- en avond uren maakten verschillende ouders, werkgevers en andere belangstellen den w.o. burgemeester A. Warnaar Jz. van de gelegenheid gebruik de op overzichtelijke en aantrekkelijke wijze gerangschikte tekeningen te bezien en te beoordelen. Bevorderd van klas 1 naar klas 2: C. J. van der Krans; B. Lindhout; L. Slingerland, N. A. Toor; B. Versluis, M. Vink; M. Timmerman tfe Zeven huizen. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van klas 1 naar klas 3: C. de Vrij te Benthuizen. Bevorderd van klas 2 naar klas 3: H. van Arnhem, J. Borg, T. van der Flier, J. Kersbergen, Joh. Kersber gen, A. R. Lammertse, G. H. Oom- kens en A. van der Starre allen te Waddinxveen. J. Bakker en D. B. van Vliet te Moerkapelle. A. Boer, C. L. de Korte, C. A. van Meerveld en G. L. Morsink te Boskoop en C. M. Zij- derhand te Zevenhuizen. Niet bevor derd 1 leerling. Bevorderd van de 4e naar de 5e kl.: W. M. Broer, P. H. van Gelooven, W. Grootendorst, F. N. C. van Nielen, W. Peters, A. J. Tiele en J. D. van Wie- hen allen te Waddinxveen. C. D. de Graaff te Bleiswijk. M. Koster, C. Ravenhorst, J. van der Toorn, D. Stuifzand en C. van Veen te Boskoop. Niet bevorderd 2 leerlingen. Verder werden de volgende diplo ma's Uitgereikt: A-diploma 3 j-cursus: W. Alblas, A. van den Berg, J. W. van Berke- steijn, H. van Dijk, J. P. M. Gerts, P. C. 't Hart, L. van der Kraats, J. van der Krans, M. A. Saarberg, P. Ta- merus, A. Verhoef, P. de Waal en W. van Waijer alten te Waddinxveen. D. M. T. Sterkenburg en T. Stuifzand, beiden te Boskoop. Afgewezen werd 1 cursist. B-diploma 5 j.-cursus: W. C. Boe ren, C. Buikema, H. I. van der Loo en N. Tanis te Waddinxveen. W. P. Griffioen, Boskoop. P. F. Oudijk te Zevenhuizen en J. Sleeuwenhoek te Moerkapelle. Vervolg diploma: J. D. Spek te Waddinxveen. Voor de leerlingen van deze tekenschool die in de afgelopen cursus de beste prestaties leverden, werden prijzen beschikbaar gesteld als volgt: Ere-prijs voor de beste presta ties van de gehele school ontving J. Sleeuwenhoek te Moerkapelle. Aid. Werktuigbouwkunde: le prijs T. Stuifzand te Boskoop, 2e pr. G. A. Meerveld te Boskoop en 3e pr. N. Ta- nis te Waddinxveen. Afd. Bouwkunde: le prijs. W. M. Broer te Waddinxveen, 2e pr. C. D. de Graaff te Bleiswijk, 3e pr J. Borg te Waddinxveen. Afd. Meubeltekenen: le pr. J. Kers bergen, 2e pr. J. P. M. Gerts en 3e prijs K. Buikema alten te Waddinx veen. Afd. Voorbereidend vaktekenen: le pr. M. Vink te Waddinxveen, 2e pr. M. Timmerman te Zevenhuizen. VERGADERING P. v. d. A. Dinsdag 9 april a.s. belegt de Partij van de Arbeid een vergadering in de zaal van de heer Versloot. Aanvang 8 uur. Spreker is die avond drs. D. Roe mers, lid van de Tweede Kamer. Het onderwerp van de heer Roemers is: „De economische positie van Neder land nu". DIPLOMA UITGEREIKT. Aan de Goudse Huishoudschool werden o.a. getuigschriften van de primaire opleiding uitgereikt aan: Ria van den Berg, Annie van Gils, Gré Hoogendoorn, Alie van Nielen, Tonnie van Tilburg en Hilda van Tol allen te Waddinxveen. E.H.B.O. NIEUWS. De prijzen op de E.H.B.O. wedstrijd van 23 maart jl. waren geschonken door de volgende personen: De Ver bakels Jubileum Leiderswisselbeker door de firma Verbakei Textiel, Kle ding en Woninginrichting. De le prijs een beker van de firma Kloet, Schildersbedrijf. De 2e prijs een beker van de firma J. van Leeuwen Zn. Kolenhandel. De 3e prys een beker van de firma N.V. van der Loo Meubelfabriek. De 4e prijs een medaille van de heer Jac. Saton, de zaak met de bui- te nklok. De firma Verbakei heeft weer een nieuwie Leiderswisselbeker beschik baar gesteld voor de eerstvolgende se lectiewedstrijd, daar de Jubileum Lei derswisselbeker nu op 23 maart de finitief in het bezit is gekomen van N. Vink. Een woord van hulde en dank is wel op zijn plaats voor deze milde ge vers. Morgen, 6 april moeten de volgen de personen uit komen op de dis- trictswedstryd te Den Haag., N. Vink leider, D. van Wijk en K. Schaart.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1