RIJSTTAFEL PRODUCTEN VAN RINGELENS ZOEK DE ZON OP zonnebril van (lui optician JAC. SATON 4JYÏË22SSE& Bekendmaking GOED-ZO-ACTIE. De bazar, georganiseerd door de kinderen van de heer H. K. van der Loo, ten bate van de Goed-zo-actie heeft 68,— opgebracht. AFSCHEID BIJ DE WONINGBOUWVERENIGING. In verband met zijn vertrek naar Zeist heeft de heer C. Hoogendoorn jl. dinsdagavond afscheid genomen als voorzitter van de woningbouwvereni ging „Waddinxveen". Namens het bestuur en gemeente bestuur heeft burgemeester Warnaar de scheideiTde voorzitter dank ge bracht voor het vele en belangrijke werk dat voor de vereniging en Voor de gemeente belangeloos werd ver richt. Als blijk van waardering werd aan de hoer Hoogendoorn een kleuren potlood aangeboden. BEVORDERINGEN. Aan de avond technische school te Gouda zijn verschillende plaatsgeno ten naar een hogere klas bevorderd. Het zijn: A-cursus eerste klas: Auto-herstellen: W. Noordermeer. Carrosserie: P. van Kooten, R. Luy- ten. Elektrotechniek: A. Vferkleyv A-cursus tweede klas: Elektrotechniek: A. J. Sonneveld, M. Vink. Schilderen: W. J. M. Gouw. A-cursus vierde klas: Metselen: H. Groenendijk. B-cursus eerste klas: Bankwerken: D. de Knecht. Meubelmaker: D. F. M. van Pinxte- ren. JUBILEUM. Op 10 april a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer L. Blonk in dienst trad bij de melkhandel Kool. Des avonds van 7-9 uur zal er in het Geref. verenigingsgebouw gele genheid bestaan de jubilaris te fe liciteren. VERVALLEN TELEFOONAANSLUITINGEN. No. 798 Janmaat, G. Th. ijl SPAARCIJFERS. Bij de spaarbank van de Coopera-|j| tieve Boerenleenbank werd gedurende |j| de maand maart ingelegd 190.102,36 en terugbetaald 276.891,98. m Het laatst uitgegeven boekje is no.H 8343. H DODELIJK ONGEVAL. y| Op de Rijksweg no 12 Den Haag,*? Rotterdam, Utrecht heeft zich maan- dagavond zes uur een verkeersongeval voorgedaan met dodelijk afloop. De zesentwintigjarige W. C. Lint hout afkomstig uit Utrecht reed met zijn scooter met een duopassagier. Ongeveer ter hoogte van de Winter dijk onder de gemeente Waddinxveen wilde hij een truck met oplegger pas seren. Toen hij zich naast de opleg ger bevond voelde hij teveel wind druk. Hij wilde daarom weer achter de vrachtwagen komen en minderde vaart. Op hetzelfde ogenblik reed hem een volkswagen achterop bestuurd door de heer N. van Roessel uit Den Haag. Deze laatste kwam door heit afremmen te slippen en draaide een slag om. Daarbij raakte de volkswa gen de scooter. Door de botsing kwam de berijder L. zodanig te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd naar een ziekenhuis te Gou da vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De duozitter de heer A. van B. eveneens uit Utrecht die de botsing had zien aankomen had bijtijds van de scooter kunnen springen. De scooter en de volkswagen werden licht beschadigd. NOG EEN GOED-ZO-BAZAR. Nico Vink 10 jaar en Gert van Wijk 11 jaar organiseren op zaterdag 13 april a.s. een bazar ten bate van Goed Zo op Eikenlaan 28. Pig en Peg op stap Peg heeft even heel precies de hoogte van de deur opgemeten, één meter 60 hoog. Zal het kloppen, dan behoeft er niet veel af en ze moeten ze er zeker een beetje afschaven. Maar moet je eens kijken, roept Peg, er moet wel 20 cm af. Maar dat is niet erg, dan zagen we er een beetje af, zo'n strookje en dan past de deur pre cies. Zullen we al die deuren niet met een allemaal afzagen, dan zijn we nog vlugger klaar. Maar Peg vindt beter, eerst één afzagen en dan kun nen we verder zien. 50 Ze zagen er doodleuk een stuk je af. Pig moet dat als langste maar doen, en het gaat buitengewoon goed. Zie je wel, Pig hoe fijn het gaat, ik schiet er mooi door. En Peg moet wel met verwondering naar Pig opzien. Je lijkt wel een echte timmerman, die van alles kan. 't Is maar goed, dat de baas nilït ziet, wat de jongens nu doen, maar ze zullen dat zelf gauw ge noeg bemerken. Maar een paar flinke zaagstreken en het stuk is er af. Even met de schaaf er bij langs en ze kun nen passen. grote sortering vindt U bij Burgemeester Trooststraat 39 leplaan 122 Telefoon 486 Telefoon 522 maar wees voorzichtig, een O absorbeert goed is goed afgepast staat goed heeft vervangbare glazen Koopt nu dan hebt U er de hele zomer plezier van. OPTICIEN De zaak met de buitenklok bijeenkomst van de CHR. VROUWENBOND. Donderdagavond hield de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond een ledenvergadering in het Herv. Wijk- gebouw aan de Esdoornlaan. De vergadering stond onder leiding van de presidente mevr. J. S. Ver heul-Venema. Nadat de gebiteikelijke huishoude lijke aangelegenheden waren afgehan- 'deld hield mevr. Slump te Oegstgeest een lezing over het zendingswerk op Nieuw Guinea. Op interessante en onderhoudende wijze vertelde spr. over dit zendings terrein waar zij gedurende 20 jaar als zendelingsvrouw had vertoefd. Zij wees daarbij op het verschil dat er is in de aard van dit werk voor en na de oorlog. Voor de oorlog werd dit terrein geestelijk ontgonnen. Gehele dorpen werden er gedoopt. Na de oorlog heeft men het eigenlijke zendingsop bouwwerk ter hand genomen. Zij schetste de grote moeilijkheden en zware omstandigheden waaronder dit moeizame werk wordt verricht. De tochten naar de binnenlanden plaatsen de arbeiders voor grote moeilijkheden en hindernissen welke overwonnen moeten worden. Thans is het zo, dat uit bekeerlin gen ondjer de Plapoea's evangelisten worden opgeleid. Dezei 'trekken dan de binnenlanden in om het Evangelie aan de bewoners te brengen. Eerst daarna komen de zendelingen, die dan aan de zo voorbereide gemeenten de sacramenten gaan bedienen. Bij het ontvangen van de Doop ontvan gen de dopelingen dan nieuwe namen, waaraan zij grote waarde hechten. Spr. wees op de zeer grote taken die naast de zending verricht worden door de Simavi. Het is van zeer gro te betekenis dat naast het Evangelie ook ae nodige medische verzorging gebracht wordt. Daarin worden vaak aanknopingspunten gevonden voor de zending. Met klem wekte zij op bij de gebruikelijke inzamelingen de Si mavi niet te vergeten. Juist voor het zendingswerk geldt ook veel geld. Spr. wess op de vaak ontroerende eenvoud, die er in het Jonge geloofs leven van de Papoea's wordt aange troffen. Zo verzocht bij haar vertrek een oude Papoea haar in het Vader- land de groeten over te brengen en te vragen om voor hun te bidden, om dat hij van zo'n gebed veel steun verwachtte. Mevr. Slump sloot deze zeer ge- slaagde en leerzame avond met dank gebed. ZANG- EN VOORDRACHTSAVOND VAN HET NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Uitgaande van de plaatselijke afd. van het Ned. Bijbelgenootschap, vond woensdagavond in het Herv. Wiikge- plaats Cen mterkerkelijke samenkomst Met het lezen van Psalm 98 opende Ds. J. Snoey deze avond en verheug- gen onder de Papoea's evangelisten waren. Dagelijks aldus spr. lezen we onze courant of luisteren naar de radio om op de hoogte te blijven van het WEES ZUINIG OP U ZELF! Bestrijdt daarom tijdig elke opkomende ver koudheid en neem PÜLMO. PU LM O geneest niet alleen de hoest, maar werkt ook opwekkend. Haal nog vandaag uw fles PUL MO in huis. 1 LJUl UO „MOGtSTEN-ASSOOAT*- A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 primair met ons gebed en secundair met onze geldelijke steun. Hierna bracht het Geref. Kerkkoor enkele liederen ten gehore o.m. „Vas te rots van mijn behoud". De hoofdschotel van deze avond was wel het optreden van de beken de voordachtskunstenaar Willem Berkhemer uit Arnhem. Deze zeer begaafde kunstenaar heeft onder doodse stilte zijn gehoor bepaalt bij de lijdensgeschiedenis en de opstanding van Christus. Het Herv. zangkoor Vox Jubilans heeft tot slot op zeer verdienstelijke wjjze enkele liederen ten gehore ge bracht. De heer J. Hoogendoorn, die Ds. J- van der Haar verving .sloot deze avond met dankgebed. GELUIDSBARRIÈRE. Woensdagmiddag klonk over onze gemeente een doffe knal. Vele gissin gen werden gemaakt, maar de oplos sing bleek te zijn, dat een straalvlieg tuig de geluidsbarrière had doorbro ken. Als gevolg hiervan werd bij de heer Vreugdenhil aan de Bodegraverstraat- weg een grote spiegelruit uit de ge vel gerukt. Burgerlijke Stand Aangiften van 28 maart tot 3 april Bebaren: Wilhelmina Adkiana, d. v. A. Zwanenburg en M. W. Verkade, Zuidkade 222; Ondertrouwd: L. H. den Outer en J. Meiderwijk. Overleden: Lindhout, Willem Cor nelia, ioud 26 jaren, wonende 'ie Utrecht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: gouden tientje; hoes van paraplu; blauwe autoped. Verloren: 1 paar bruine motorwanten, 1 paar gymn. schoenen blauw, brief. Pluimveehoekje Wij ontvingen een brief naar aan leiding van een artikeltje dat ik schreef over een vraag hoe het komt, dat een konijn de jongen wel eens opvreet. De inhoud luidt: „De oorzaak is koorts van de voed ster tijdens het werpen. Om dit te voorkomen geve men de Voedster, die drachtig is, niet te droog voer, veel groen. Van veel belang is, dat men voor het werpen een bakje met wa- Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur ds. H. A. Leemans, Em. Predikant. Nam. 6.30 uur ds. J. van der Haar. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur ds. H. A. Leemans. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur ds. J. van Vliet, Maasdam. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. maandag 8 april nam. 7 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen a.d. IJssel. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur ds. Blokker,, Utrecht. De ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen worden door dr. E. M. L. Hemminga. Voor welke wetten verzekerd? Het huispersoneel dat uitsluitend in de huishouding werkt, is alleen ver zekerd voor de ziektewet, het zieken- fondsenbesluit, de invaliditeitswet en de algemene ouderdomswet. Voor de invaliditeitswet is men altijd verze kerd, ook al werkt men maar één dag per week. Voor de algemene ouder domswet is de werknemer alleen ver zekerd als zij meer dan twee dagen in dezelfde betrekking werkt. Van een werkster die twee halve dagen komt, behoeft dus geen premie te worden ingehouden. Voor de ziek tewet en het ziekenfondsenbesluit is et huispersoneel slechts verzekerd a ala het inwonend is, of als tenminste ter in het hok zet, zodat het dier kanffi Vyf dagen per week bij dezelfde werk Wigever wordt gewerkt. dagelijks gebeuren. Maar het belangrijkste, het we- reld omvattende nieuws is toch wel „de wederkomst van de Here Jezus Christus". Dit weten wij, zo zeide Ds Snoey door een brief uit de hemel tot ons gezonden „De bijbel". Nadat spr. het verdere programma had bekend gemaakt, voerde een vertegenwoordiger van het Bijbelge nootschap het woord. Deze spr. zette het eigenlijke doel van het genootschap ui.teen, zeide dat de bijbel reeds in 2500 talen was overgezet, maar dat nog honderden talen wachten op overzetting. Dat kost veel geld. Daarom deed spr. een beroep op de aanwezigen om het werk van het genootschap te steunen. drinken. Na het werpen likt de moe der het jong af. Als het droog is ligt de oorzaak in het niet voldoende aan wezig zijn van water in de baarmoe der. Omdat de huid te droog is, dringt door het likken van de ruid bloed dat aoet is waarmede de dorst gelest wordt, met als gevolg, dat het ver slonden wordt." Vriendelijk bedankt voor de tip. Men doe er zijn voordeel mee. Nog een reactie Van de heer S.V., ook naar aanlei ding van een artikeltje: „Wanneer zich kale plekken bij 'n hond vertonen, moet men het dier gistvlokken of biergist geven. De ka le plekken gaan dan weg en er komt weer nieuw haar op". Ook vriendelijk bedankt, mijnheer S.V. Moge het middel helpen. Hebt U zorg gedragen voor een degelijke reiniging van uw nachthok ken, kunstmoeders en alle verdere onderdelen van het kippenverblijf Nog niet? doe het dan zo spoedig mo gelijk. Nu nog zijn de gelederen van het ontuig niet talrijk. Nu moet ge spoten worden met een desinfecteer - middel in de fijnste naden, kieren en andere schuilhoeken waar het onge dierte kan doordringen. Alle nesten vernieuwen en verfrissen, voorzien van een kunstei. Zulk een ei geeft orde in de keus van legplaats. Het samenstellen der Foktomen Willen we kuikens fokken of broed- eieren verkopen, dan moeten we een foktoom gaan samenstellen. Hieron der verstaan we het uitzoeken van hennen, die door haar kwaliteiten als fokdier in aanmerking komen en deze gaan paren met een haan, die de ge wenste kwaliteiten al in bijzondere mate bezit. Een enkele misgreep bij de hennen is niet onoverkomelijk, zo is maar een zeker gedeelte van de toom, van de tien eieren welke men daags van de foktoom raapt, kan er misschien 1 van haar zijn. Maar de haan heeft zijn stempel op AL die tien broedeieren gezet en hier kan een verkeerde keuze van noodlottige uitwerking zijn. De hanenkeuze is er dus een van het allergrootste belang. Het samenstellen van een foktoom is daarom voor een ernstig fokker geen gemakkelijke taak. Wat is het doel van de foktoom-sa- menstelling? Daarover de volgende Voorbeelden 1. Een werkster komt alleen vrij dagsmorgens. Zij is alleen verzekerd krachtens de invaliditeitswet. Mevrouw moet op haar rentekaart dus elke week een dagzegel plakken. Op het loon mag geen premie worden ingehouden. 2. Een morgenmeisje werkt op vier ochtenden per week. Zij is verzekerd voor de invaliditeitswet en voor de algemene ouderdomswet. Op de rentekaart moeten per week 4 dagzegels worden geplakt. Daar een weekzegel iets goedkoper is dan 4 dagzegels, is het in zo'n geval eenvou diger om een weekzegel te plakken. De premie voor de algemene ouder domsvoorziening moet op het loon Vanaf maandag a.s. halen wij regelmatig schillen en afval op. Wij hopen dat U hiermede re kening wilt houden. Gooi ze niet weg, want wij kunnen ze nog als veevoer gebruiken. T. REYM Kippenvriend. SOCIAAL VERZEKERING VOOR HUISPERSONEEL De invoering van de algemene ou derdomsvoorziening heeft in het be drijfsleven tot heel wat rekensommen aanleiding gegeven. Echter niet alleen het bedrijfsleven, ook menig huis- vrouw heeft met deze wet te maken, als ze rul. voor korter of langer tijd een hulp in de huishouding of een werkster in dienst heeft. Omdat niet alleen de voorschriften van de nieuwe wet, maar ook de spel regels van de andere sociale verze keringswetten voor de huisvrouw vaak onbekend zijn, willen we trach ten in dit artikel dit alles duidelijk te maken. Over welk huispersoneel gaat het? In dit artikel hebben wij alleen dat huispersoneel 0p het oog dat all een m de huishouding van een particulier werkt. Dus de hulp in de huishouding van een leraar, van een ambtenaar, van een boekhouder e.d., in het alge meen dus iemand die niet zelf een be drijf of ieen zelfstandig beroep uitoe fent. Dienstmeisjes en werksters die behalve in de huishouding, ook in het bedrijf of beroep werken (schoonma ken van winkel of kantoor bijv.' laten wfj buiten beschouwing. worden ingehouden en eens per half jaar aan de Ontvanger der Belastin gen worden afgedragen. Daar in de praktijk mieestal een netto loon wordt afgesproken, komt het hierop neer dat mevrouw bovendien de premie A.O.W. betaalt, zodat het werkelijke loon ho ger is dan het uitbetaalde bedrag. Ei genlijk zou de premie dus ook over een hoger bedrag moeten worden be rekend. Volgens een aantekening op de tabel is dit echter niet nodig. De premie wordt dus betaald op grond van het netto loon. 3. Ten slotte geven wij nog een voorbeeld van een dienstbode die ge hele dagen werkt en bovendien kost en inwoning geniet. Dit meisje is ver zekerd voor de invaliditeitswet, voor de ziektewet, voor het ziekenfondsen- besluit en voor de algemene ouder domswet. Wetten die niet van toepassing zijn Huispersoneel is niet verzekerd voor de werkeloosheidwet, de kinderbij slagwet en de ongevallenwet. In te houden premie Nu wij hebben vastgesteld welke wetten in bepaalde gevallen van toe passing zijn, komt de vraag aan de or de of op het loon ook premie moet worden ingehouden en zo ja, hoeveel. Voor de invaliditeitswet mag geen premie worden ingehouden. De ver schuldigde rentezegels komen dus ge heel voor rekening van mevrouw. De premie die volgens de algemene ouderdomswet is verschuldigd, kan zeer eenvoudig worden afgelezen uit een tabel. Deze tabel, waarin ook de eventueel te betalen loonbelasting is vermeld, bestaat uit twee delen, n.l. eén voor inwonend personeel en één voor uitwonend personeel. De ver schuldigde premie wordt vastgesteld op grond van het loon in geld dat worcDt uitbetaald. Mat z.g. verstrek kingen in natura, zoals een koffiemaal tijd of een warme maaltijd, behoeft dus geen rekening te warden gehou den. Het bepalen van de premie A.O.W. is daardoor wel zeer eenvoudig. Het zelfde geldt van de loonbelasting. Van de premie voor de ziektewet moet l°/o van het loon worden inge houden, terwijl het werknemers aan deel van de premie voor het zieken fondsenbesluit 2,l°/o bedraagt. In een volgend artikel zullen wij enkele voorbeelden van loonbereke- ningen geven. Tevens zullen wij dan behandelen hoe de verschuldigde pre mie moet worden betaald of afgedra gen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3