OOO Bel „VELDWIJK'' Een De Spin jrand Jongen beneden haar stand HEETF ZE Ik geloof toch dat ik echt veel goed koper ben uit geweest dan jij. Maar of het ook. goedkoper was, zie je, dat betwijfel ik nou v^el een beetje. Misschien hebt U niet zo'n vriend, die bij machte is om zo iets te beken nen en U op slag van Uw technisch minderwaardigheidsgevoel af te hel pen. Daarom vertelde ik U deze ware geschiedenis, waarmee U mogelijk Uw voordeel kimt doen. Ik hoop het van harte! Medische Rubriek DE MAAGZWEER ffl. In dit laatste artikel over de maag zweer zullen de complicaties en de behandeling, door middel van operatie worden besproken. Als eerste compli catie kennen we de maagbloeding. In het eerste artikel werd reeds een pa tient met een maagbloeding aan u voorgesteld. De bloeding ontstaat door dat de zweer een kleiner of groter bloedvat aanvreet. De hierdoor optredende bloeding kan zeer gering zijn en soms bijna on opgemerkt voorbij gaan, doch ook zo hevig, dat het leven erdoor wordt be dreigd. Dit hangt niet alleen af van de grootte van het aangevreten bloedvat, doch ook van de leeftijd van de pa tient en de toestand van de wand van het bloedvat. Men kan zich een en an der aanschouwelijk voorstellen aan de hand van het volgende voorbeeld: in dien men zich in de vinger snijdt, ont staat een bloeding doordat kleine bloedvaatjes worden geopend. Na eni ge tijd stopt de bloeding. Dit komt doordat vaatwand de eigenschap heeft zich te kunnen samen trekken waar door het gemaakte gaatje kleiner wordt. In dit gaatje en in de omgeving ervan vormt zich een stolsel, waar door het bloedvat weer wordt geslo ten. Men zal zich kunnen voorstellen, dat dit moeilijker gaat naarmate het bloedvat groter is. Ook het samentrek kend vermogen van de vaatwand is van groot belang. Op hogere leeftijd neemt dit vermogen af, de elasticiteit gaat verloren en de wand wordt har der. Het is duidelijk, dat een bloeding uit een dergelijk vat veel minder ge makkelijk tot staan komt. Ditzelfde In Middendorp stond Aagje Borst bekend als een dweil van een meid, en de deugzame burgerij wachtte maar op het ogenblik dat ze gelijk kreeg met de voorspelling, dat er niets van haar terecht zou komen. Ze was intussen hard op weg die voor spelling waar te maken. Haar huis was haar eet- en slaap gelegenheid en als ze maar even kon maakte ze zich uit de voeten. Haar moeder helpen? Ze had de hele dag gesloofd, dan had je 's avonds recht op een verzetje. Ze betaalde haar kostgeld en daarmee uit. Ze had trou wens voortdurend ruzie met Jaap, die op haar vriendjes en vermaken schimpte, met Gijs die altijd probeer de haar geld af te troggelen voor si garetten of een bioscoop je en met de kleineren die jaloers waren op de deftige zus met haar mooie spullen en soms zaten te roethanen in haar byouteriedoos haar afgunstig bewaak te schatkist. Ze was van de ene baan naar de andere gegaan en nu zat ze bij de kousenfabriek. Daar had ze Mab leren kennen en voelde zich vereerd met de attenltieis van dit oudere meisje, dat het leven kende, zoals ze duide lijk liet merken. Verachtelijk had Mab kort werk gemaakt van de knulletjes die des avonds met geplakte haren langs de straten slenterden, naar meisjes flo ten, zich al hele heren vonden als ze een meisje op een bioscoopje tracteer- den, |en als dank daardoor wonder wat verwachten. Mab zocht het hogerop. Ivlab zat in een dancing en rookte sigaretten keek de kerels niet eens aan, was de ge reserveerdheid in persoon. Mab zag er ook niet opzichtig uit, bijna zedig. Maar Mab wachtte tot er iemand kwam die de moeite waard was. Ze kende alle kunstjes. Ze kende ook de mannen, zag dwars door hun smoes jes heen, maar ging er op in wan neer dat haar schikte. Tijdens het werk gaf ze Aagje naarstig onder richt en voor het meisje ging een nieuwe wereld open, de Grote We reld naar ze dacht. Want als een man geen auto had, had Mab geen interes se. En ze liet Aagje zien: de vergulde armband, die ze om had, haar drie- rijg snoer van imitatie parels, de du re lippenstift!, het kleine flesje met het dure parfum. Allemaal cadeau. En ze vroeg nooit ergens om, ze kreeg het zo maar. Mab had lang gewerkt met Marie Maar Marie was opeens uit de fa briek verdwenen. Marie was stom ge weest, zei Mab, zonder aan Aagjes neus te hangen waaruit die stommi teit bestond. Nu zocht Mab een an dere partner, al zei ze dat niet. Al leen is er niks an, zei ze tot Aagje met z'n tweeën 'heb je veel meer lol. Aagje was er precies rijp voor. Ook haar begon het gesjouw langs de stra ten met luidruchtige knaapjes, het gehang in automatieken en het stie- kumme gedoe in een duister bisos- coopziaaltje en daajnla in het wan delbos buiten de Poort de keel uit te hangen. Ze wou iets anders en liefst geldt voor de bloedvaten van de maag. Grote bloedingen gaan als regel ge paard met het braken van bloed, ter wijl er vanzelfsprekend ook bloed niet de ontlasting meekomt. Dit bloed is echter niet rood gekleurd, doch zwart. Dit komt door inwerking van de spijs verteringssappen. De ontlasting ziet er dan uit als teer en is dus gitzwart. De klachten zijn afhankelijk van de ernst der bloeding. Bij een kleine bloe ding merkt de patient vaak van niets, of soms alleen maar een lichte voor bijgaande duizeligheid. Van bloedbra ken of zwarte ontlasting is dan geen sprake. Bij wat ernstiger bloedingen ziet men dit laatste meestal wel. Dte patient valt hierbij soms flauw en is bleek en kalm. Een grote bloeding tenslotte zal de maag zo snel vullen, dat de patient gaat braken. Het is vanzelfsprekend, dat de komst van de huisdokter in deze gevallen noodza kelijk is; hij zal aan de hand van zijn onderzoek uitmaken of ziekenhuis op name gewenst is, of dat de behande ling thuis zal kunnen plaats vinden. De tweede belangrijke complicatie is de zogenaamde maagperforatie. Hierbij is de zweer zo diep geworden, dat zij tenslotte door de wand heen breekt. Dan is er dus een gaatje ont staan in de wand van maag of twaalf - vingerige darm, waardoor de inhoud in de vrije buikholte, dus tussen de darmen, loopt. Het is een zeer plotse ling gebeuren en gaat gepaardmet heftige pijn. Iedere beweging wordt als zeer pijnlijk ondervonden en de patient wil niets liever dan doodstil in bed liggen. Zelfs het ademhalen en spreken is in deze gevallen pijnlijk. Hier is ziekenhuis-opname altijd drin gend geboden. In de meeste gevallen is operatie noodzakelijk. De resulta ten hiervan zijn tegenwoordig zeer goed. De behandeling van dleze maag bloeding bestaat uit het geven van bloedtransfusies totdat de bloeding stopt. In een aantal gevallen is het echter niet mogelijk de bloeding tot staan te brengen en zal de hulp van de chirurg moeten worden ingeroe pen. Ook nadat de bloeding tot stil stand is gekomen zal in bepaalde ge vallen een operatie alsnog geadvi seerd worden. Ook echter is bet mo gelijk dat een rustkuur met streng di- iets beters. Mab gaf haar waardevolle tips. Ze moest zich niet zo opmaken, zich niet met zoveel rommel behangen, niet die kousen met die opzichtige zwarte hielen dragen, en schoenen met stelt- hakken waarop ze niet lopen kon. Ze moest er niet uitzien of ze al wonder wat achter de rug had. Ze mochten gerust denken dat ze min of meer een groentje was, daar kwamen ze juist op af. Mab's scherpe ogen had den wel gezien, dat Aagje Borst ei genlijk helemaal geen make-up no dig had, dat ze een frisse en gans niet onknappe meid was. Je hebt genoeg van jezelf zei Mab, en verder ga je maar op mij af. Aagje Borst begon te begrijpen, dat ze nu toch op weg was naar de ver wezenlijking van het ideaal dat haar van het witte fjilmdoek had toege lachen. Ze zag zichzelf al in een au to, haar gezicht gedoken in zacht bont, dansen met een knappe lange man in avondtoilet op een spiegelende dansvloer. Ze vroeg zich niet af waar om Mab die haar deze wereld zou openen nog altijd op de fabriek zat. Ze begreep niet dat Mab ondanks al haar wereldwijsheid) hjet ook nooit verder zou brengen dan een wereldje van klatergoud, en al verder was ge gleden op het hellende vlak dan ze zelf besefte. Met opgewonden bonzend hart volgde ze een zelfbewuste Mab die avond in de Londonderry. Ze zag diepe crapeauds, gezellige hoekjes, schemerlampjes, een pianist-entertai ner achter een grote vleugel, kell- ners in rode jasjes. Dit was het. Dit was het grote leven van die film. In zulke gelegenheden maakten haar filmhelden en -heldinnen hun ver overingen. Mab liep onaandoenlijk als een preutse schooljuffrouw, door het pad, negerend de brutale blikken van de mannen die haar nakeken. Aagje pro beerde te lopen alsof ze hier dage lijks kwam, maar ze bloosde hevig en haar knieën knikten. Toen zag ze hofe Mab een tafeltje uitkoos in een nog verlaten box. «Een grijnzende kellner kwam met een knipoog op haar af. Aagje hoorde hoe Mab familiaar en met kennis van zaken een gesprek met de kellner voerde, Mab was hier stamgast, begreep ze. Het gewone maar? informeerde de kellner, Mab knikte. En u wenst? informeerde hij zwierig bij Aagje. Het zelfdje besliste Mab. Even later kwam hij terug met twee flesjes cola. Het viel Aagje even tegen, ze had een ogenblik aan Cham pagne gedacht, die had ze nooit ge proefd. Dure dranken zei Mab wijs moet je altijd laten bestellen. De avond is nog jong. Dat wist Aagje al weer. Trouwens; ze heette niet langer Aagje. Dat klonk te dorps. Ze was allang Atie. En Mab had voor de ge legenheid een nog deftiger naam op gescharreld: Agnes. Dat klonk. Ze dronken zoet hun drankje en praatten over algemeenheden maar Mabs grote, grijze ogen zwierven in tussen de hele bar door. Ze doorstond met indolente onverschilligheid) de eet, zoals in het vorige artikel be schreven is, genezing zal kunnen brengen. Arts Een goed verzorgd kapsel verhoogt Uw persoonlijkheid A. VAN DER SLOOT Oranjelaan 24 Telefoon 457 onze medestrijder Er zijn veel mensen, die griezelen wanneer ze een spin zien en er doen vele gefantaseerde verhalen de ronde die grotendeels niet bijdragen om liefde voor deze soort van dieren aan te kweken. Toch is di,t allemaal on juist, want al mag de spin dan voor ons een niet zo aangenaam uiterlijk hebben, dat neemt niet weg, dat dit dier buitengewoon nuttig is en dat eerlijk gezegd het mensdom allang ten onder zou zijn gegaan, wanneer de spin er niet geweest was. De spinnen zijn namelijk zeer be langrijke insectenvangers. Per jaar worden over de gehele wereld door de spinnen vele honderden triljoenen insecten vernietigd. Door de activi teit van de spinnen worden de insec ten enigszins ingetoomd en hierdoor is het leven voor de mensen op aarde mogelijk. Veel natuuronderzoekers menen, dat zonder spinnen het leven op on ze planeet voor de mens al lang on mogelijk zou zijn geworden. De in secten zouden de overhand gekregen hebben en de mensheid zou ten on benevelde blik van een dikke veeko per, die er derhalve van afzag avon- ces te maken. Hij stinkt naar de koei en en hij is zo gierig als wat deelde Mab mee, kennelijk uit eigen erva ring. Een pipse joongeman met een terugwijkende kin kwam overdreven beleefd en met het air van een man van de wereld haar ten dans vragen. Mab zei dat ze nog niet in de stem ming was, misschien wilde Agnes? Agnes 'stond op met een kloppend hart en liet zich door de slungelige jongeman meevoeren. Hij danste dicht tegen haar aan, zei allerlei, over haar haar en haar ogen net blauwe me ren, en ze was zo vederlicht en of ze geen vriend had, en dat alleen toch maar alleen was. Agnes-Aagje sta melde nu en dan een vaag antwoord, toen stopte de muziek en hij bracht haar naar haar plaats terug, maakte een buiging. Een echte heer vond Aagje. Moet ie over een paar uur naar die echte heer kijken als ie wat op heeft antwoordde Mab hard. Hij is er al een paar keer door Billy uit gesmeten, maar hij komt toch telkens weer terug. Billy, de baas, kwam zelf even de dames begroeten), wat Aagje onder vond als een bijzondere onderschei ding en Mab in haar achting deed rijzen, want Mab vond het kennelijk heel gewoon. Billy informeerde vriendelijk naar Mabs vriendin, maar Aagje vond dat hij enge ogen had en griezelde van zijn dikke handen met de ring met dte grote steen, die schitterde in het licht der lampen. Billy grijnsde aan minnig en vroeg wat hij de dames mocht laten brengen. Hij is ook niet gul voor niets zei Mab, waar geen vrouwen zijn komen geen mannen. Aagje (besefte dat zij vanavond een vrouw geworden was. Toen zag ze opeens in Mabs bestu- deerd-koele blik een flikkering als van herkenning. Niet kijken siste ze. Ze bleef rustig zuigen aan haar rietje had geen aandacht meer voor de aan wezigen, maar onder haar lange wim pers spiedden haar ogen. Toen hoorde Aagje opeens achter zich een joviale stem. Ha, Mabel! Zo Chris zei Mab onverschillig. Jte bent heel niet aardig tegen me. Waar was je zondagavond? Thuis de krant zitten lezen. Dat zal wel, zeker het weerbericht Heb je me gemist? Mab maakte een gebaar dat moest te kennen geven, dat als ze al een gemis had gevoeld, zeker niet werd veroorzaakt door de afwezigheid van de spreker. Mag ik er even bij komen zitten? En zou je me aan de dame willen voorstellen? Mab trok haar gezicht in een glim lach. Dit is Agnesen dat is Chris zei ze en nu zag Agnes het gezicht van de bezoeker. Een flinke, sterke jonge kerel, lachrimpeltjes bij de ogen, die feldonker waren, een spottende mond. Op en top een man van de wereld, wist ze meteen. En ze voelde zichzelf opeens een dorpsmeisje. Chris inmiddels scheen er anders over te denken. Hij maakte een grap je, vroeg wat hij voor de dames mocht bestellen, hoewel de kellner net twee glazen vermouth voor hen had neer gezet en hing kennelijk om Agnes te imponeren een verhaal op van een aanrijding, die hem bijna de dood ge kost had, ware het niet dat zijn on geëvenaarde koelbloedigheid hem had der zijn gegaan. Gelukkig is het zo ver niet gekomen, de spinnen doen nog steeds hun best en zij zijn onze dappere medestrijders in de strijd te gen de ontelbare insecten, die ons het leven veronaangenamen en schade toebrengen aan onze gewassen. Web van aranea. De meesten van ons weten maar betrekkelijk weinig af van onze spin nen. Ze weten, dat een spin een web weeft en dat daarin wel eens een vlieg je of een mug terecht komt, die door de spin verorberd wordt, maar veel verder gaat him kennis niet. Daarom is het wel eens aardig om iets meer van de spinnen te vertellen. De spinnen zijn buitengewoon ijve rige dieren, al zou men dat zo op het eerste gezicht niet zeggen, wan neer men ze urenlang rustig in hun web ziet zitten. Maar weet u welk een enorme arbeid er nodig is om een dergelijk web te vervaardigen De araneo bijvoorbeeld maakt een web, dat uit ongeveer dertig concen trische cirkels bestaat, die weer door kruist worden door niet minder dan omstreeks dertienduizend knopen. Wanneer we zien hoeveel werk de spin verzet om een dergelijk web te weven, het dan na voltooiing nog eens helemaal langs gaat om het met een kleverige substantie in te sme ren, is het welhaast niet te begrijpen dat het dadelijk een nieuwe web gaat weven, wanneer het eerste web ook maar een kleine beschadiging ver toont Verstrikt in een lasso. Maar niet alle spinnen weven web ben. Ten eerste maken onze huis- spinnen lang niet zulke mooie web ben als de spinnen in de grote na tuur. Maar er zijn ook spinnen die geen webben maken. Er zijn er die nog iets van dit oerinstinct hebben overgehouden. Zij maken geen web, doch vangen insecten door hun de kleverige draad toe te werpen, waar in zij verstrikt raken. Dan zijn er nog soorten die zich onder of achter kluitjes op de grond verbergen en daar hun omgeving nauwkeurig in de gaten kouden. Komt er een insect in de buurt, dan springen zij razend snel te voorschijn en grijpen him prooi. Hun snelheid is gered. Aagje begreep dat het ideaal weer een stap nader kwam. Hij was knap en jong, hij had een auto, en hij was aardig tegen heer. Ze dronk van de vermouth en haar gezicht be gon te gloeien. Bloem des velds zei Chris veelbe tekenend tot Mab. Mab trok haar wenkbrauwen op, ze wist dat Aagje geen ongerepte veldbloem was, maar het kon geen kwaad Chris in die waan te laten. En het wilde knaapje brak het roosje op de heid, citterde Chris met een glimlach naar Mab. Pas maar op de dorens, waarschuw de die veelbetekenend en Chris be- glteep dat Mab doorniger was dan Agnes. Zullen we? vroeg hij, toen de mu ziek weer inzette. Chris en Mab gingen naar de dans vloer en zweefden even later over het parket. Aagje zag ze samen in druk gesprek. De jongeman zonder kin kwam weer naar haar toe. Ze durfde niet weigeren. Hij wilde haar naar huis brengen die avond, maar Aagje besloot zich voorlopig maar aan Mab te houden en geen onberaden dingen te doen. Ik ben met m'n vrindin zei ze. En ik met m'n vriend antwoordde hij dus dat kan best. Moet ik eerst eens aan haar vragen weerde Aagje af. Toen ze naar haar plaats terug keerde leek het haar of ze gegroeid was. Ze zat hier nog maar nauwelijks en die jongen wou al met haar uit. Ze vertelde het aan Mab. Chris luis terde toe en lachte. Ik zou je van Bleke Henny dingen kunnen vertellen zei. hij en verteldle ze. Aagje luisterde en ergens in haar kinderhart kroop toch iets van ont zetting naar boven.' Dat was toch.. ze staarde met grote ogen naar Chris die knipoogde. Ja lieve kind, zei hij vaderlijk als je zo stom bent om met dat heer aan te pappen.Luister jij maar liever naar je ouwe en wijze oom Chris.. Dat kan ze beter niet doen klonk opeens een goedmoedige stem. Chris versteende, Mab kelek snel op en schoof achteruit op haar stoel, Aagje Weekagenda Vrijdag 5 april Verbakel's Modeshow in cantine Dobbelmann. Zaterdag 6 april Cefa film in het Vereen, gebouw, Stationsstraat. Dinsdag 9 april Vergadering P. v. d. A. in hotel de Unie. Woensdag 10 april Bejaarden-societeit Herv. Wijkgebouw, Esdoornlaan. Aanvang 2.30 uur. 13 april Uitvoering „Concor dia" in het Centrum. verbluffend en zij presteren het een insect te grijpen voordat het kans ziet van de schrik hersteld op de ylucht te slaan. Als volkje zijn d'e spinnen eigen aardig. De vrouwen zijn er de baas en voor vader en kinderen gevaar lijk. „Ik kan je wel opeten". Bij veel soorten komt het voor, dat het vrouwtje het mannetje na het uwelijk consumeert. Dat dit een jvezentrek is blijkt wel uit het feit, dat er bepaalde soorten zijn waar het mannetje bij het huwelijk het vrouwtje een dode vlieg tussen de poten drukt, waarmee ze haar eerste honger kan stillen en waardoor hij in staat is op het gevaarlijke moment te vluchten! Anderen spinnen binden eerst de poten van het vrouwtje vast met de draden van hun webstof. Na de geboorte van de kleintjes is het voor deze ook van het grootste belang zo snel mogelijk hun eigen weg te zoeken en moe uit de weg te gaan, want het komt voor dat moe der haar hele kroost opeet Maar al is de vrouwtjesspin een echt duivelswijfje, voor ons mensen is zij van veel waarde en een nuttig dier, dat ons trouw terzijde staat in onze strijd tegen de vele schadelijke insecten. Zij kan in haar werk niet vervangen worden door onze kunst middelen als DDT en dergelijke. De natuur doet haar werk het best. MEDEDELING. Daar de heer Zwanenburg zijn taak als bezorger van ons blad heeft be ëindigd zal de bezorging van nu af aan door de heer Blonk geschieden. Mogen we voor de eerste maal cle mentie verzoeken. De Uitgever. staarde verbaasd naar een bejaarde man in een donkerblauw pak met 'n kort grijs snorretje, die glimlachend naar het gesprek had geluisterd. Ach ter hem stond een ander, een korte dikke man die zijn hoed ophield. Is dat jouw wagen die Chrysler buiten? informeerde de man in het donkerblauw. EhbegonChris. Ik ben blij, Christiaan zei de man vaderlijk dat je nog niet helemaal verdorven bent. Dat je niet zo maar zegt dathij van jou is en daarmee een grove onwaarheid ten beste geeft. Nee, er zit nog wel iets goeds in on ze Christiaan. Chris had inmiddels zijn tegen woordigheid van geest, waarop hij zoeven had gepocht, al weer groten deels hervonden. Ik ben niet in stemming voor grap jes zei hij en ik weet niets van een auto. We zagen je er anders uitstappen, zei de man met de hoed. Dat moef een vergissing izijn ge weest, lichtte Chris hem welwillend in. Ons kent ons en ons kent elkaar, antwoord de man met de hoed. En het oog der liefde ziet scherp. wordt vervolgd. GEVRAAGD Elektromonteurs en Hulpmonteurs zelfstandig kunnende werken Elektrotechnisch Bureau G. A. BELONJE, Lange Tiendeweg 96, Gouda, Tel. 2235. FEUILLETON No. 20 door LOUIS HENDRICKX 's werelds beste schoolvulpen ERO-"STUDENT", set edeleteal pee- f. 3,45 ERO-"OOCENr, net jouden pee f. 5,^ ERO-"HECTOR", net grote gouden pee f. 8^

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 6