Weekblad voor Waddinxveert 98 cent per blik VAN EEU JAC. SATON Hoe richten we no 617 vrijdag 19 april 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaar, 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld par kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. groot vitamine C-verlies. Moeten enkele gezinsleden geregeld na- eten, dan is het ook voor het vi tamine C noodzakelijk om apart voor hen aardappelen en groente te koken. Het verdient aanbeveling, enkele malen per week een vitamine C- rijke vrucht te eten, zoals sinaas appel, grapefruit, mandarijn of citroen. BABYVEST Materiaal: 100 gram Scheepjes Linge riewol blauw en een restje wit voor garnering, naalden No. 2 en No. 1% en 3 knoopjes. Maten: 20 steken zijn 6 cm breed; 18 naalden zijn 4 cm hoog. Rug: Op naalden No. 2 opzetten 76 steken en 3 cm 1 st. recht verdraaid, 1 st. averecht breien. Daarna over gaan op naalden No. 21/2 en tricotsteek (d.i. heen recht, terug aver.) breien. In de eerste naald echter meerderen tot 84 steken. Is de lengte 9 cm, dan voor de armsgaten 2-2-1 st. afkanten. Is de lengte van bet armsgat 10 cm, dan de schouder in 3 x 8 steken afkan ten, daarna de overblijvende 26 ste ken ineens. Linkervoorpand. Opzetten 43 steken en 3 cm 1 st. recht verdr., 1 st. aver, breien. 9 steken aan de sluitingskant op een veiligheidsspeld zetten en over de overblijvende steken 4 steken meerderen, totaal 38 steken. Hierop als volgt breien: 2 naalden tricotsteek met blauw, x2 naalden recht met wit, 4 naalden tri cotsteek met blauw, 2 naalden recht met wit. Nu 8 naalden tricotsteek met blauw, doch in de 1ste naald hiervan uit elke steak 2 steken breien. Na de 8ste naald het aantal steken weer op 38 terug brengen, dus 2 aan 2 samen- breien, van x af herhalen. Is er vanaf de opzetrand 9 cm ge breid, dan voor het armsgat 2, 2, 1 st. afkanten. Tegelijkertijd ook met het afschuinen van de halsopening begin nen. Hiervoor elke 6e naald 1 steek minderen. Valt er echter een minde ring in het streepdeel cmfw cmfwy m ring van het armsgat of halsuitsnij ding in het streepdeel waar het aantal «teken verdubbeld is, dan ook voor de mindering dus het dubbele aantal st. minderen. Moeten 'er dus in dit streep deel voor het armsgat 2 steken ge minderd worden dan het verdere deel van het vestje in tricotsteek met blauw afbreien. Is de lengte van het armsgat 10 cm dan de schouder af kanten als bij de rug. Nu de 9 steken van de veiligheidsspeld op een naald zetten en hierop 1 st. recht verdr., 1 st. aver, breien. Breien tot men een lengte heeft verkregen tot het mid den achter van de rug. Rechter voorpand. In spiegelbeeld breien van het linkerpand. In de slui- tingsrand echter 3 knoopsgaten brei en. Hiervoor 4 steken breien, 3 steken afkanten, de afgekante steken in de volgende naald weer bijopzetten. Het lste knoopsgat 1 cm vanaf de opzet rand, de andere knoopsgaten met een tussenruimte van 3% cm. Mouw. Opzetten van boven af 24 ste ken en tricotsteek breien. Aan het begin en einde van elke 2e naald 15 maal 2 steken bijopzetten, totaal 84 steken. Hierna 3 cm. breien, dan 2 naalden recht met wit, in de le naald hiervan echter minderen tot 44 ste ken. Nu 4 naalden tricotsteek met blauw, 2 naalden recht met wit, 4 naalden 1 st. recht verdr., 1 st. aver, op naalden no. 2, vervolgens de ste ken afkanten zoals deze zijn, dus recht op recht en averecht. Afwerken. Zij-, schouder- en mouw naden dichtnaaien. Mouwtjes met enige ruimte inzetten. - Op de tricot baantjes eerst een rij flanelsteken maken met wit, daarna nog een met blauw, doch nu de steken er tussen laten vallen. Knoopjes aanzetten. Burgerlijke Stand Aangiften van 11 tot 17 april 1957. Geboren: Maria Johanna, d. v. J. C. C. Boekhorst en M. P. den Hollander, Tweede Bloksweg 2. Cornelia, d. v. S. J. J. van de Weghe en P. W. G. Visser, Eikenlaan 20. Hendrikus Johannes, z. v. H. J. Slot en A. M. Hofman, Zuidkade 76. Wilhelmina Adriana, d. v. C. Metse laar en S. Vis, Jan Dorrekenskade- West 13. Cornelia Antonia Maria, d. v. P. A. Verbakei en A. W. Steenkamer, Oran jelaan 11. Martina Gerarda Adelinda, d. v. M. G. van der Meulen en P. Kok, Mei doornstraat 22. Cornelis Martinus Maria, z. v. J. W. van Velzen en C. M. Verbrug, Bloe- mendaalseweg 8. Ondertrouwd: B. van den Bosch en M. Faber; J. Asscheman en B. Ha venaar; W. D. den Hartog en E. Rijnsburger. Gehuwd: L. H. den Outer en J. Mei- derwijk. Overleden: van ,de Water, Abraham Aart, oud 73 jaren; de Groot, Antje, wed. van K. de Rooij, oud 69 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: handwerkbenodigdheden, witte ketting, kindersokje, kinderhor loge, 1 paar zwarte handschoenen, grijs shawltje, kinderwantje, duo van bromfiets, sleutelbos, paraplu, bruine portemonnaie met inh., herenhorloge, f 1,witte gymnastiekschoen. Verloren: springtouw, vulpenset, ball point, zwarte glacé handschoen, bl. autoped, 1 paar zwarte glacé hand schoenen, donkerblauwe tweedjas en wollen -handschoenen. Sport in 't kort Postduiven ere: iging De Sperwer Wedvlucht Roosendaal, 58 km. Aan komst le duif 0 54 52, 12e duif 10 09 14. Los 9 uur. In concours 370 duiven. Uitslag: L. de Bruin 2 16 25 26 47 48 C. Versluis 3 34 44 63, W. v. d. Jagt 4 46 61 62 92 115 121, A. H. Fase 5 51 68 94, J. V.rhoef 6 30 52 53 79 80 82 114, H. v. d. WiU'.'c 7 9 17 24 37 41 56, Degenkamp 8 64 72 89, Fr. Rip 10 50 55 100 111, H. v. d. Berg 11 14 45 65 69 73 76 103, N. van Vliet 12 19 31 75 106, O. Spruyt 13, N. van der Zijden 15 20 39 40 85 86 88 97 98, W. Berkestein 18 59 7 7 113, H. van Mui den 21 54, P. Metselaar 22 81 91, P. van Gelooven 23 29 70 84, Fr. Ver- meul 27 38 117, P. Vink 28 57 95, Rin- gelstein Jr 35 41 42 71 90 102, H. van Dök 49 73 93, Jac. de Beer 56 101, J de Kooter 60 67 94 116 119, J. Ver- hage 83 96, L. Hoogerdijk 107 109, N. Rupke 110 120 121. PAASEIERENVERF 30 cent per pakje 5 kleuren in 1 pakje Leuk voor Uw kinderen A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 - Telefoon 335 Damvereniging .EXCELSIOR'' Uitslag 29ste ronde van de onder linge competitie en groepswedstrijden. A. A. Rietveld A. Zwanenburg afg. C. Blonk D. M. de Gelder 2-0 H. Troost J. Doornhein 2-0 F. M. P. Jacobi W. v. d. Berg 2-0 D. H. Zwanenburg H. Troost 1-1 H. Hofman T. den Ouden Jr. 1-1 C. H. Kramp P. C. Treffers 2-0 W. v. d. Heijden J. Doornhein 2-0 VERHEUL WINT DAMTOURNOOI Hit was zeer gezellig in de kanti ne van de Producent, waar de laatste ronde van het bedrijfsdamtournooi ge speeld werd. Er heerste veel spanning daar de beslissingen moesten vallen, zowel voor de persoonlijke resultaten als in groep 2 voor het kampioens schap. Verheul B, dat gelijk stond met „Heit Platteland", moesten tegen el kaar spelën, terwijl Okkerse B, met slechts 1 punt achterstand bij een ge lijkspel ook nog kans had, indien zij hun laatste wedstrijd tegen de Coöpe ratie wonnen. Dit laatste deden ze met 6-4, doch Verheul B toonde zich de sterkste door met 8-2 te winnen en zo beslag te leggen op de lste prijs in groep 2. Daar Verheul A dat we gens niet opkomen met 10-0 van de Melkhandel won, vorige week reeds kampioen van groep 1 was, heeft Ver heul wel op bijzonder nadrukkelijke wijze getoond de sterkste te zijn. Verder won Okkerse A met 6-4 van De Producent. De eindstanden zijn geworden: Groep 1 I. Verheul A 5 5 0 0 10 47-3 2. Okkerse A 5 3 0 2 6 23-27 3. Kempkes A 5 2 1 2 5 24-26 4. Melkh. 5 2 1 1 5 24-26 5. K.V.T. 5 113 3 16-34 6. De Producent 5 0 14 1 16-34 Groep 2 1. Verheul B 4 2 1 0 7 27-13 2. Okkerse B 4 2 2 0 6 24-16 3. Het Platei. 4 2 1 1 5 21-19 4. Kempkes B 4 1 0 3 4 17-23 5. Da Coop. 4 0 0 4 0 11-29 Achtereenvolgens gespeeld - ge wonnen - gelijk - verloren pun ten en bordpunten. V. A. V. WADDINXVEEN. Waddinxveen I kan op een goede wedstrijd terug zien en het resultaat 0-0 tegen koploper Oudewater (door deze uitlag werd Oude wat ar kam pioen), geeft de burger weer een beetje moed. Waddinxveen 3 deed goed werk door met 3-1 van Zwer vers 2 te winnen. Ook Waddinxveen Z 2 blijft op de goede weg door gaan en ditmaal was WDS 2 met 4-1 het slachtoffer. De junioren blijken goe de schutters te zijn want bij a was het midvoor Kees Schouten die 6 maal scoorde en Jack Appel eenmaal en doelman Nico Toor hield zijn doel schoon. Zelfs een strafschop wist hij te stoppen; dit deed ook keeper Fe lix van Kempen van de b junioren. Daar maakte ook de midvoor Gerard van Vuuren twee doelpunten zodoen de kwamen zij met de volle winst uit Boskoop. Zaterdag gaat Waddinxveen Z 2 naar ZW 2 en een draw behoort niet tot het onmogelijke. Voor Waddinx veen 3, dat om 6 uur tegen Groene- weg 3 speelt zal wel geen winst weg- gelegen zijn. De a junioren wacht in Boskoop een zware wedstrijd. Jongens jullie zijn nog ongeslagen, dus doe je best. Waddinxveen b kan thuis tegen Donk gelijk spelen. Maandag speelt Waddinxveen I thuis tegen Haast recht en dit wordt de wedstrijd voor de Geel zwarten want bij v verlies behoort het KNVB-schap tot het ver leden. Waddinxveen 2 dat bij Ona 5 op bezoek gaat kan met winst huis waarts keren. BE FAIR NIEUWS. BE FAIR A—GOUDA B 5-3. Het A elftal heeft tevens met deze weer zo sprekende cijfers het kam pioenschap in de groep 4 afd. A be haald. Na het sombere geluid van de vo rige week kunnen we thans weer wat opgewekter zijn, ja zelfs verheugend want Be Fair kan voor de eerste keer in dit seizoen de kampioensvlag hij sen. Onze lezers hebben in dit seizoen voortdurend de uitslagen kunnen vol gen van ons A-elftal en dan zal het wel opgevallen zijn dat deze uitsla gen stuk voor stuk groots waren. Be kijken de de scorenlijst, dan blijkt dat 68 doelpunten voor en 17 tegen ge maakt zijn. Deze cijfers zijn bereikt in 10 wedstrijd enen ongeslagen. Zo was dan jl. zaterdag de grote dag voor onze junioren aangebroken, zij hadden als tegenstander Gouda B. De Gouwenaren hebben deze wed strijd niet cadeau gegeven; integen deel, want Be Fair bleek weer danig last te hebben van de zo gevreesde kampioenszenuwen. Dit zal dan ook wel de oorzaak zijn geweest dat we niet het spel kregen te zien wat we gewend waren, maar gelukkig waren onze jongens zich be wust wat er op het spel stond en zij hebben toch een alleszins verdiende overwinning behaald. Het was dan ook een dolgelukkig A-elftal dat door hun leider, de heer van Zanten, in de bloemetjes gezet werd en de nodige handdrukken van htm bewonderaars in ontvangst na men o.m. van htm trainer, de heer Rupke. De verzorger van da Be Fair-ru- briek sluit zich gaarne aan bij deze felicitaties, want een elftal dat in de sport het hoogste ideaal bereikt heeft, namelijk het kampioenschap is waard om gefeliciteerd te worden en is de hulde waard van de gehele Be Fair familie: Nog meer kleur krijgt een kam pioenstitel als men bedenkt dat deze is verkregen door louter fairheid, want dok ons A-elftal heeft tegen standers ontmoet die de sportiviteit met voeten traden, maar gelukkig heeft Be Fair haar hoofd koel gehou den en haar naam eer aangedaan. De opstelling van het kampioens elftal dat in deze 10 wedstrijden ge speeld heeft is als volgt: Achter: J. Kersbergen, G. van Ber gen, J. Spek. Midden! K. Afblas, H. Breedijk, F. van der Flier. Voor: K- de' Hertog, J. Hertog, P. van der Laarse, T. Hilgers, J. van der Linde. Stand afd. A, groep 4. Be Fair A 10 10 0 0 20 68-17 Gouda B 8 5 0 3 10 42-20 WSE A 9 3 1 4 7 21-18 Donk B 8 2 2 3 8 25-25 On? r 5 2 0 3 4. 17-20 O -aa C 6 0 15 1 8-36 Ona b 5 0 0 5 0 2-46 Programma voor zaterdag: Spirit nBe Fair I, aanvang 5 uur. Zie onderstaande mededeling. Zwervers H—Be Fair II, aanvang 4,30 uur. B; Fair ÏÏISpirit IV, aanvang 4 uur. Be Fair CJodan Boys B, aanvang 2,45 uur. MEDEDELING. Voor belangstellenden bestaat weer gelegenheid om de wedstrijd Spirit Be Fair mee te maken. ^Gegadigden gelieve dan om uiter lijk 4 uur op het terrein aanwezig te zijn. INDUS HORLOGE Speciale aanbieding O 17 steens Anker O Waterdicht O Anti-magnetisch O Shockproof f 49.— Verzorgde wijzerplaat De zaak met de buitenklok WSE-NIEUWS. FRAAIE ZEGE VAN WSE. In een vrij goed gespeelde wedstrijd heeft WSE I GDS in Boskoop een verdiende 4-2 nederlaag toegebracht. Voor de rust had de thuisclub de straffe wind in de rug, waardoor de partijen aardig tegen elkaar opwogen. De aanvallen van WSE waren ech ter veel gevaarlijker, wat 10 min. voor de rust met een fraai doelpunt van Sluis werd beloond. Na de thee een geweldig GDS-of- fensief en in de 8e minuut werd doel man Wesseling wat al te hard han dig tegen de grond gelopen en hier van wijst de thuisclub te profiteren 1-1. Dit was maar van korte duUr, want het was wederom linksbinnen Sluis die scherp inschoot 1-2. Wel wist de thuisclub door een goed ge nomen vrij trap van van Wognum ge lijk te komen, de bezoekers legden echter de thuisclub haar wil op. Na dat Sluis op beheerste wijze de stand op 21-3 had gebracht, was het kort voor het einde midvoor Blonk die de eindstand op 2-4 bracht. Dit week-end gaat WSE bij Nieuw koop een kleine zege weghalen, het vertrek is om 1,30 uur per extra bus vanaf de Unie. Het 2e hee~ -1- succesje bij GDs i... WZC DE GOUWE. Het bestuur van de Gouwe heeft aam Ihaar letten (spaarkaarten uitge reikt. Dit zijn kaarten, welke door de Nederlandse Persil Maatschappij aan w 3rse verenigingsbesturen zijn ge- Voor lew volle ingeleverde spaar kaart ontvang'"■e Gouwe van de Persil f 1,terwg. "-«t bestuur van de Gouwe voor 5 voli^ -*rten een knipkaart beschikbaar steh, ">or 10 kaarten een jeugd-abonnemt., Hoe verkrijgt men een volle kat,. Op de verpakking van de Persil-pro- dukten bevinden zich emmertjes. De ze moeten op de spaarkaarten geplakt worden en ingeleverd worden bij de penningmeester van de Gouwe, de heer S. Versloot, die dan weer een nieuwe kaart geeft. Het het zwemseizoen voor de deur, doe je best om zo spoedig mogelijk 10 kaarten volte krijgen. EN TOCH ZIJN UW MEUBELS MUSEUMSTUKKEN Wonen ineen museum is nu niet bepaald de prettigste bezigheid. Niet alleen, dat veel mensen beslist niet verzot zijn op meubels, waarvan de antikiteit afstraalt, maar ook zou het heel veel voorzichtigheid eisen. En al is voorzichtigheid dan de moeder van de porseleinenkast, wonen moet men prettig kunnen doen. Het gemak dient immers de mens. Niettemin, al uw meubelen zijn in feite - om het zo eens uit te druk ken - museumstukken. Ja, ook die moderne combinatiemeubelen van U, mevrouw en die praktische, stalen kantoormeubelen van u, meneer-de directeur. Elk meubelstuk ademt ge schiedenis, bezit een historie, welke veel en veel langer is dan het tijdperk van zijn bestaan. Want de kast, de ta fel, de stoel en het bed hebben talrij ke voorvaders, waarvan de Louis Quatorze-, Barok- en Empire- ge daante nog niet eens zo heel oud zijn. Een lange historie Ons woord meubel is afkomstig van het Latijnse woord mobilis, wat verplaatsbaar betekent. Uit de oud heid zijn houten meubelen bekend uit Egypte en bronzen uit Herculaneum en Pompeji. In het Romaanse tijdvak en de Gothiek was de stijl in vrijwel alle landen gelijk. Wel bestond er een principieel verschil tussen de Ro-' maanse en Gothische meubelen. De eerste waren opgebouwd uit gelijk waardige delen, met elkaar verbon den door zogenaamde zwaluwstaarten, klampen of nagels. De gotische meu belen daarentegen bestonden uit een geraamte van stijlen, dwarsregels en posten. Deze werden vergaard met pen en gat, waartussen de panelen werden geschoven, in van tevoren aan gebrachte gleuven. Wie het kan be kostigen dergelijke meubelen door een meubelmaker-handwerksman te laten reproduceren - en er zijn nog altijd mensen, die (terecht) een inte rieur in oude stijl waarderen -, zal zien, dat de ambachtsman inderdaad de stoelen, banken en kasten uit die elementen opbouwt. Een van d'e oudste meubelen is de opbergkast. Kasten, zoals wij die te genwoordig kennen, kwamen in de oude huizen maar sporadisch voor. Ondanks het feit, dat vaak de kamers veel weg hadden van zalen, was er toch een ruimte-probleem van opberg ruimte. Voor het bewaren van kleren, het opbergen van dekens was deze kist zeer geschikt. In de Romaanse tijd was de kist zeer zwaar, veelal met ijzer beslagen en fraai beschilderd. Door toepassing van de paneel-techniek werden de kisten in d'e laat-Gothiek veel lichter. De Italiaanse kisten waren "veelal schitterend met houtsnijwerk versierd In de 16e eeuw evenwel raakte in Frankrijk de kist reeds in ongenade en in de 17e eeuw bande Nederland hem uit de huiskamer. Toch bleef de kist in ons land nog lang een geliefd meubelstuk, al was het feitelijke doel ervan voorbij gestreefd. Als.zitmeu bel of tafel werd hij namelijk meer gebruikt. Zonder basis De (losse) kast heette in de Go thiek saeristiekast, in één verdieping met 2 deuren of in twee verdiepingen én boven 2 of 3 deuren uitgevoerd. onze woning1 in. Via de credens en het dressoor, voor het opbergen en plaatsen van tafel en andere eetgerei, raakte de commo de in zwang. Tussenvormen waren in Zeeland veel gebruikte kussenkast, de Bourgondische kasten met gebeeld houwde poten en de Utrechtse en Friese toogkasten. De commode was in de 18e en 19e eeuw (Empire) zeer gezien. Kleiner- behuisden en minder kapitaalkrachti ge burgers schaften zich de chiffoni- ere aan, een kleine commode. Het kabinet, een kast met neerslaande klep, waarachter zich laatjes en klep jes bevonden, werd aanvankelijk los op de tafel geplaatst. Dit meubel maakte van uit Spanje en Italië zijn opmars en ontwikkelde zich tot het vaste kabinet, dat een jarenlang vast programma-punt was van het produk- tie-schema der Vlaamse meubelma kers. In vrijwel geen enkele Neder lands huis ontbrak h>t kabinet in de 17e en 18e eeuw. Andere vormen van het kabinet waren (en daartoe beho ren beslist niet de kabinetten op smal le of brede basis, anno 1956 enzovoorts de linnenkast - een kabinet op een onderstel met laden - de dames sec retaire, de vitrinekast en de (in ve lerlei nuances gebrachte) boekenkas ten. Van schragen naar poten De voorvader van onze tafel was maar een simpel gevalletje. Het was een los blad op schragen en' handhaaf de zich tot in de 16e eeuw. Klaptafels waren toen al niet eens modem meer. Zij inspireerde later de kunstenaars tot een andere, meer ronde vormge ving en talrijke versieringen. Ook de Renaissance-tafel, met 4 of meer ko- Grote Ananas- Jle-ciamt ANANAS BLOKJES merk Libby, 't aller beste ter wereld. Tijdelijk voor slechts lompoten had §en fraai uiterlijk. Tij dens Lodewijk XIII ontstond de bol poot-tafel, welke geleidelijk werd ver drongen door de, uit Italië afkomstige console-tafel, die twee eeuwen lang door onzie voorouders werd gebruikt. Het Rococo-tijdperk kenmerkte zich door kleinere tafels. Overal verscheen toen ook het toilet-tafeltje (afgeleid van het woord toile-doekje, dat op de tafel werd gelegd, voordat de toilet artikelen erop werden geplaatst) en tijdens het Empire met zijn Romeinse en Egyptische motieven was de tafel voornamelijk rond en rustte op een middenpoot of drie console-poten. Broertjes van de gewone tafel wa ren de bureaus in allerlei variëteiten, met laden, met hellend en uitklap baar blad en cilindervormig.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1