U bent pas op z'n Paasbest JIVFibstoi A. v. d. Heiden Jr Een Jongen beneden haar stand Jongens- en Meisjesboeken Boekhandel VELDWIJK Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. GOEDE VRIJDAG Nam. 7.30 uur Ds. J. van der Haar. IE PAASDAG V.m. 9.30 uur Ds. L. Kievit, Woerden Nam. 6.30 uur Ds. R. C. Cuperus, Woutorswoude. Bevestiging van Ds. J. R. Cuperus. 2E PAASDAG V.m. 9.30 Ds. J. R. Cuperus, Intrede. Hervormd Wijkgebouw. IE PAASDAG V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur Geen dienst. Gereformeerde Kerk. GOEDE VRIJDAG Nam. 7.30 uur Ds. Leene, Boskoop.. IE PAASDAG V.m. 10 uur Ds. J. Snoey. Nam. 6.30 uur Ds. Vlaming, Gouda. 2E PAASDAG V.m. 10 uur Paaszangdienst. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. GOEDE VRIJDAG Nam.. 7.3« uur Ds. J. Treffers van Rotterdam-Feijenoord. IE PAASDAG V.m. 9.30 uur Ds. H. Huting, Gouda. Chr. Afgesch. Gemeente. GOEDE VRIJDAG Nam. 7 uur Leesdienst. IE PAASDAG Leesdienst. 2E PAASDAG Nam. 7 uur Ds. G. van de Breevaart, H. I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. GOEDE VRIJDAG Nam. 7 uur Ds. G. Ch. Duinker. Avondmaalsdienst. IE PAASDAG V.m. 10 uur Ds. F. van Leeuwen, Rotterdam. De DOKTERSDIENST le en 2e Paas dag zal worden waargenomen door Dr. E. M. L. Hemminga. Gerieflijk zitten Zitten vormde bij de middeleeuwers nu niet zo'n groot probleem. De brede vensterbanken, de kist en de drie pootbankjes deden hun dienst om de mens tot gezeten burger te maken. Wat gerieflijker werd de situatie, toen de houten troon - met baldakijn, de vouwstoel met leren zitting en la ter met rugleuning en in de Renais sance de 4 (en soms ook 3) pootstoel aan de (meubel) markt verschenen. Tijdens Lodewijk XIII wijzigde de vorm zich. De rugleuning werd laag' gehouden in verband met de grote, stijve kragen en zijleuningen kwamen er niet aan te pas vanwege de klok- rokken. Het zitmeubel ontwikkelde zich ver der meer in de stijl van een zetel, met hoge rugleuningen, maar de Rococo tijd werd weer gekenmerkt door lich te stoelen. De bank, die in onze tijd door de geringere woonruimte zijn vaste83 plaats in de huiskamer voor een groot*4 deel kwijt raakie. is in gebruik sedert de Romaanse tijd. Ook dit meubel heeft vele vormen gekend: canapé, marquise, lit de ré- pos, rustbed, bank met alleen zijleu ningen en tegenwoordig dan weer meestal zware uitvoering, soms in een handomdraai te veranderen in een bed. Nederland kende vooral de inge bouwde bedden, aangepast aan de betimmering, en het Empire-bed dus van veel later datum - stond aan de zijkant tegen de muur. En hoe men tegenwoordig slaapt? Och, ieder vogeltje slaapt, zoals zijn nestje gespreid is, (met excuses voor dit variant). Mocht u dan tenslotte wat slaperig zijn geworden van dit beddenpraatje tot besluit, welnu maak het u ge makkelijk in een stoel, welke u - 'n importe welke stijl die ook heeft! - de rust zal geven, waarnaar u ver langt. Maar als u daar <fcn zo even zit uit te rusten en u ziet uw woon- inventaris, bedenkt u ook nog even, dat de bank, de stoel, de tafel en het bed, zoals ze daar staan, elk voor zich een heel lange geschiedenis bezitten, door eeuwen en stijlen heen! Al zijn uw meubelen gloednieuw, zij zijn toch museumstukken, telgen uit een heel oud geslacht, dat zich in dienst van de mens heeft gesteld en hem nog altijd, trouw dient! Hemels slapen 't Bed dus! Vroeger sliep men daar in hemels. Onder Louis Quatorze be gon het hemelbed aan zijn gróte triomf tocht. Het stond geheel vrij, integen- stelling tot de oudere gotische bed den, die aan de zolder waren beves tigd en op een verhoging stonden. Medische rubriek GALBLAASAANDOENINGEN. In een vorig artikel hebben we ge zien, hoe galstenen tot een koliekaan- val kunnen leiden. Maar hierbij blijft het niet. De stenen in de galblaas kunnen ook de bron zijn van andere narigheden, zoals ontsteking. De klachten zijn afhankelijk van de ernst hiervan. De temperatuur is ma tig tot flink verhoogd, de patient voelt zich ziek en klaagt over min of meer heftige pijn in de galblaasstreek. Soms zal de dokter de galblaas als een gespannen zakje kunnen voelen, rechts boven in de buik. Als de diag nose vast staat, moet natuurlijk de juiste behandeling worden ingesteld. Deze kan bestaan uit rust voor het zieke orgaan: diëet, dus geen spijzen wanneer U Max Factor Make-Up artikelen gebruikt CRÈME PUFF POEDER LIPSTIFTEN HI-FI VLOEIBARE CRÈMES MAKE-UP PAN-STICK PAM-CAKE Het adres voor Waddinxveen en omgeving LSalTLJ» Zuidkade 1 Telefoon 335 die voor hun vertering hoge eisen stellen, zoals vetten, eventueel een jjsblaas op de buik hoewel er ook gevallen zijn waarbij juist hete com- presisen gegeven woajdeit, maar ook rust voor het gehele organisme, met andere woorden: bedrust voor de pa tient. Maar ook zal vaak operatief worden ingegrepen. Dit kan direct geschieden - terwijl dus de ontsteking nog vers is, doch ook nadat het proces tot rust gekomen is. In beide gevallen is het doel, de zieke galblaas te verwijderen en zo herhaling van de ontsteking te voorkomen en de kans op andere complicaties te verminderen. Want de ontsteking der galblaas is nog maar een der kwade gevolgen, waartoe gal stenen kunnen leiden! Als het lichaam niet voldoende af weerkrachten kan mobiliseren, kan de ontsteking der galblaas zich uit breiden in het omringende weefsel en eventueel ook de in de nabijheid gele gen alvleesklier aantasten. De ziekte wordt hierdoor, zoals te begrijpen is erger zodat we dit veel beter kunnen voorkomen. Ook kan de antsteking zich uitbreiden naar de lever - via de galgangen. De koorts wordt dan zeer hoog en de patient is ernstig ziek. Tegenwoordig hebben we dan wel zeer krachtige geneesmiddelen, waarmee we deze ontsteking te lijf kunnen gaan. maar het is toch zo, dat een operatie dikwijls te verkiezen is boven de kans dat de patient een dikwijls moeilijk afdoende te bestrij den uitbreiding krijgt van zijn gal blaasontsteking. Blijft een steen ergens op weg van galblaas naar darm steken, dan heb ben we dus de kans dat de galblaas al of niet na ontsteking gaat ver schrompelen. Maar ook kan de steen tenslotte een, perforatie veroorzaken - er ontstaat dus een gat. Nu is dit niet zomaar een gat: door de prikkel die de steen uitoefent, wordt weer nieu we weefsel geven ook, zodat er een soort kanaal kan ontstaan. Hat ge beurt zelden, dat de steen zomaar in de buik terecht komt. Meestal vindt hij zijn weg via dit nieuwe ontste kingsweefsel, naar de darm. Maar daarmee is het nog niet zeker dat de moeilijkheden achter de rug zijn. In zeldzame gevallen is de steen zo groot dat ook de darm niet gemakke lijk wordt gepasseerd, zodat deze uit eindelijk eveneens verstopt kan ra ken. De geschiedenis herhaalt zich dan, zij het op een andere plaats. Weer treden heftige pijnlijke kram pen op, weer is de patient ernstig ziek. In deze gevallen zal dan ook alleen een operatie het leven kun nen redden. Wij zeiden al dat het hier zeldzame gevallen gold en ook de eerder ge noemde complicaties komen lang niet bij alle patiënten voor. Maar toch kan een ontsteking van de met stenen gevulde galblaas ge makkelijk optreden, evenals een ten gevolge van galstuwing ontstane geel zucht, zoals we in een vorig artikel zagen. Vroeger was een operatie een ern stige ingreep, waartoe men niet dan in noodtoestanden overging. Zonder al te optimistisch te zijn mogen we toch wel zeggen dat het risico bij een operatie - hoewel altijd aanweig - dank zij de moderne operatie- en narcosetechniek tot zeer geringe pro porties is teruggebracht. Dé kans op het ontstaan van een der complicaties is daarentegen allerminst miniem te noemen, zodat vele artsen dan ook van mening zijn, dat reeds na een eerste aanval van galstenen of een galblaasontsteking tot operatie moet worden overgegaan als de patient verder gezond is. De operatie is niet ernstig en kan zeer veel narigheid voorkomen. Weekagenda Maandag 22 april Paaszangdienst in Geref. Kerk. Woensdag 24 april Ontmoetingsavond in Herv. Jeugdgebouw. Woensdag 24 april Ledenvergadering N.C.V.B. in het Geref. Jeugdge bouw, Stationsstraat. J,30 uur. Woensdag 24 april Bejaardensocië teit in Herv. Wijkgebouw. 2,30 uur. Woensdag 8 mei. 7,30 uur Consumen tenavond, Herv. Wijkgebouw. FEUILLETON No. 22 door. LOUIS HENDRICKX een duidelijk overzicht gekregen van de situatie. Met Gijs was het misgegaan. Die zou wel opgestuurd worden. Maar Arend Borst stelde zijn schoonzuster gerust. Was Gijs een slechte jongen, of alleen maar een zwakkeling? Niet doortrapt slecht? Dan had hij nog alle kansen. Ze moest niet denken aan gevangenis sen met tralieramen, de jongen zou ergens komen waar verstandige men sen, mat hart voor zulke jongens, er het goede uit wisten te halen. En als ze hun best deden, hadden ze daar een best en vrij leven. Moeder Borst moest zich daarover geen zorgen ma ken, misschien kreeg ze haar jongen veel beter terug. Maar Aagje. Ja, die zat nu hier, en Arend Borst vroeg zich af, onwetend van de re cente ervaringen van zijn nicht, wat hij moest beginnen. Hij probeerde wat te weten te ko men over de fabriek hoe het haar be viel. Ze gaf korte antwoorden, die hem niet veel wijzer maakten, maar ze was niet brutaal. Ze viel hem ei genlijk erg mee. Toch kan een meid als jij wel wat meer dan de hele dag kousen contro leren, zei hfj joviaal. Vindt je dat nu zo'n bruin leven? Ze glimlachte witjes, 't Betaalt vrij goed, en 's avonds ben je vrij. Heb je veel aan die vrije avonden? informeerde hij voorzichtig. Moeder Borst zweefde al een scherp antwoord op de tong, maar een gebaar weer hield haar. Ach, ze haalde haar schouders op. Arend Borst was een man die de mensen kende. Dat ogenschijnlijk uit dagend schouderophalen had iets zife- ligs. Er was wat met dit meisje.ze zat ergens mee. Ze zou het alleen nooit zeggen waar de anderen bij wa ren. Goedhartig knipte hij met de ogen, knikte eens naar haar, en dat gebaar deed in haar opeens een besluit op komen. Iemand moest ze vertrouwen, iemand moest ze het zeggen.maar thuis moesten ze niet Er werd nog wat gepraat. Het mees te was al afgepraat. Ik moet eens naar huis, zei Arend, maar laten we afspreken, dat ik volgende week terug kom, dan, kunnen we de zaak verder regelen. Is dat goed, Antje? Je doet maar hoor, zei ze, maar het klonk niet meer zo onverschillig en ze glimlachte. Neem me maar niet kwalijk Arend, voegde ze er aan toe dat ik nog niet meteen. meteen zo graag ben., ik bedoel het niet zo., maar ik heb zo lang in de narigheid gezeten, het lijkt allemaal wel. Ik snap het wel Ant, antwoordde haar zwager, 't is meer mijn schuld. Maar we zullen er wel wat op vinden, en als je het mij vraagt, zul je het best rooien, als je maar zo af en toe es kunt praten, en een beetje steun hebt, niet? Ze knikte stom. Deze avond was een openbaring voor haar geweest. Einde lijk eens al je zorgen te kunnen zeg gen. En Arend. nou, hij mocht we zen wat-ie wou, maar hij liet zich dan toch vanavond van z'n beste kant zien Ze gaf hem een stevige hand. Ik laat Oom Arend even uit, zei Aagje opeens, en drie paar verraste ogen staarden haar aan. Het meest ver baasd was Arend Borst zelf, maar te gelijk wist hij met zekerheid: ér was inderdaad wat Dat nichtje zat met iets. In het kleine gangetje trok Aagje snel haar mantel aan. Bang dat ik kou vat, probeerde ze te schertsen. Mag ik u naar de bus brengen? Ik heb mijn wagen hier aan het eind van de Haven, zei de man, maar dat hindert niet, heb je een loopje nodig? Ja, antwoordde ze blij dat hij het zo gewoon opnam. Buiten greep ze opeens zijn arm. Oom Arend, u moet me helpen. Ik zit er gloeiend in. Hij schrok. Hij werd behoedzaam. Wilde dit kind meteen van hem pro fitéren? En waar zat ze zo gloeiend in? Maar hij dwong zichzelf rustig te vragen, wat is er dan Aagje? Zeg op meid. En toen kwam, bij stukken en brok ken, het hele verhaal. Ze kwamen bij de auto, maar Arend liep door, de Parkweg op. Het meisje praatte, vertelde alles, van haar be zoek aan de bar, van Mab, de arres tatie van Chris, het bureau, juffrouw Levering en wat ze gezegd had.. Juffrouw Levering he? O, die ken ik wel. Daar zit ik mee in het bestuur van. Kent u haar! o, oom Arend, laat ze niet naar moeder gaan. Moeder mag het niet weten. Hoeft ook niet kind, suste hij. ik ben de voogd, ik bel haar morgen ochtend meteen op, ik zal dat varken tje wel wassen. Je moeder hoeft het niet te weten, het zou haar trouwens maar verdriet doen. Ooh., haar zucht kwam uit het diepst van haar hart. Maar. zei Arend Borst, voor wat hoort wat. Ik regel voor jou dat zaak je met juffrouw Levering.maar jij komt morgenavond eens gezellig 'n kopje koffie drinken bij je oom en tan te. Dat mag'zo langzamerhand wel es, want je bent niet te vaak geweest! lachte hij. Gaat u me dan uitkafferen? vroeg ze, maar haar ogen lachten alweer. Dacht je? Nou., nee. Nee, ik wil wel. Maar. Ja, ik wou es met je praten. Ik vind die fabriek eigenlijk niks voor je. Er is wel ander leuk werk waar je wat van leert. Dan kun je ook goed ver dienen, dan heb je ook vrije tijd. maar die vrije tijd, meisje! Moet je nou per sé iedere avond de straat op? Wat heb je thuis? Totnogtoe niet veel, gaf hij toe, maar je bent er niet bij geweest vanavond het gaat veranderen. Jouw moeder kon het niet aan, ik heb haaf met de zorg laten zitten. je weet dat ik jul lie voogd ben en dus eigenlijk je tweede vader. Je moeder wou in die tijd ook niet, dat iemand zich met haar zaken bemoeide. maar enfin, dat is verleden tijd. We hebben heel ernstig gepraat vanavond. Je moeder zag er een gat meer in, maar ik ge loof dat ze er anders over is gaan denken. En ik zal haar niet alleen la ten staan.maar jij bent de oudste dochter, jij moet haar helpen. Ik weet zo weinig van je af, Aagje., maar toch geloof ik, dat ik je wel vertrou wen kan. Och oom, zei het meisje troosteloos ik ben maar een meid van niks. Hij hoorde de snik in haar stem. Dat vond ik nou juist niet, antwoord de hij met nadruk, toen ik je binnen zag komen. Je viel me honderd pro cent mee, daar! Je bent geen meid van n ks, je kunt een reuzenmeid zijn, als je maar wilt. Laten we daarover nou morgen es praten. Goed? wordt vervolgd. Het kropte in haar keelvanavond in de bus was ze zo alleen, zo hope loos alleen geweest met haar angst en haar teleurstelling, was de wereld zo vijandig en zo duister. Hier was het ja, vanavond was het hier licht, en veilig, en goed. Arend Borst zag z'n nichtje, dat hij het laatst als zuigeling had gezien, oplettend aan. Hij had haar nooit ge zien in haar goedkope tooi, en deze avond maakte ze dank zij Mabs aan wijzingen (al wist hij dat niet) hele maal geen ordinaire indruk. Een beet je te wereldwijs al, misschien., maar 't kind leek niet brutaal, eer een beet je timide. Arend Borst had het er op gewaagd Hij had zijn schoonzuster een briefje geschreven, dat hij graag eens met haar wilde praten. Een vriendelijk briefje. Moeder Borst had er scham per op gereageerd, maar haar zoon Jaap had haar de ergenis en schaam te uit het hoofd gepraat. Wees niet eigenwijs moeder, had hij gezegd, al leen kun je het ook niet af. Vergeet nou alles van vroeger. Misschien valt het allemaal erg mee. Hij schrijft in ieder geval niet onaardig. En zelfs Stoter, die méér wist dan moeder Borst, had haar dringend aan geraden, eens ernstig te praten met de man die toch de wettige voogd was van haar kinderen. Hij kan het je las tig genoeg maken, had hij gezegd, en wie weet, misschien wil hij je helpen, en dat moet jé niet afslaan. Zijn ogen hadden geglimlacht, want hij begreep dat dit briefje was geschreven op in- stignatie van Liesbeth Wagenborg. Dat meidje wist toch van aanpakken, die liet er geen gras over groeien. Maar dat moest moeder Borst maar niet we ten Arend Borst was verstandig geweest Hij had zijn auto een eind verderop geparkeerd, wilde niet met de wagen voor de eenvoudige woning van zijn schoonzuster komen. Dat zou de te leurstelling nog te sterker hebben geaccentueerd, en zijn taak niet ge makkelijker gemaakt. En ja., het was eigenlijk allemaal wonderlijk goed verlopen, vooral ook dank zij Jaap, die meteen begrepen had van hoeveel belang het was, dat het Igeizin een steuntje kre(eg. Men had zand over het verleden geveegd, moeder Borst week geworden door de herinneringen, had haar hart uitge stort, en Arend Borst had in korte tijd Onze boekenvoorraad was nooit zo groot als nu. Wij hebben een pracht keus in geschikt voor elke leeftijd en voor ieders beurs. Wij noemen hierbij enkele serie's, bestaande uit meerdere delen, waar op u ook kan intekenen, zodat U zo ongemerkt een f kinderbibliotheek krijgt. ARENDSOOG STER REEKS GOUD ELSJE REEKS SNEEUWBAL SERIE ELKE's SERIE SASKIA EN JEROEN JEUGD VLIEGT UIT I.UK IS VIAKB KAPOEN'

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2