,L Weekblad voor Waddinxveen hetT&LssymBooL ooo van de week Goede Vrijdag1 ift&edec de Vrouw «232ZZI223 fa H. v. d. Bor 4a L. W. Versluis NIEUWS uil o*vze wMh Bel 617 vrijdag 19 april 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldper kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs. 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De K.L.M. beeft de afgelopen week wel zeer de aandacht getrokken. Niet alleen dat de onderhandelingen in de V.S. in zover succes hadden, dat onze luchtvaartmaatschappij haar verlan gens voor een deel ingewilligd zag bo vendien werden er besprekingen ge voerd tussen de K.L.M.-direktie en de vertegenwoordigers der verenigingen van Nederlandse en buitenlandse pi loten. Men weet, dat de vliegers maar liefst een loonsverhoging van 50°/o had den gevraagd, een voorstel, dat de di- rektie niet in behandeling wou nemen Wel was men bereid, tot onderhande len over salarisverhoging, indien de vliegers met redelijker eisen kwamen. Zij zou 5<Yo willen geven en dat met terugwerkende kracht tot 1 april 1956. Hoewel vroeger wel eens met die ak- tie is gedreigd - men zou toen niet in uniform dienst doen - hadden de vlie gers er begrip voor, dat enigerlei ak- tie thans grote moeilijkheden zou ge ven voor het plaatsen van de kwart miljoen K.L.M.-aandelen op de Ame rikaanse markt. Dat laatste zou eind dezer maand gebeuren. Inmiddels is op Schiphol een nieuwe Douglas aan gekomen, de eerste van een serie van tien, die met namen van zeeën zullen worden gedoopt. De eerste heet „Oostzee". Tezelfder tijd kwam het bericht, dat er een nieuw Nederlands vliegtuig is ontwor pen, dat in zonderheid zal worden ge bruikt bij sproeien en zaaien. Voor dit nieuwe type vliegtuig, de HA-001 be staat reeds grote belangstelling. Over enige weken zal het nieuwe toestel zijn eerste vlucht kunnen maken. Hebben dus de K.L.M.-vliegers be sloten, voorlopig geen aktie te voeren gezegd kan worden, dat de langzaam aan-aktie der mijnwerkers ondanks alle kritiek die men daarop had of heeft sukses heeft opgeleverd. De ei sen der mijnwerkers werden door de direkties in beginsel aanvaard en of schoon de Mijnindustrieraad, het pu bliekrechtelijk lichaam, dat veror deningen en regelingen op sociaal- en economisch gebied voor de mijnen kan uitvaardigen, de langzaam-aan- aktie betreurde, had hij er toch be grip voor, dat het nodig was op zeer korte termijn stappen te ondernemen, die verder desorganisaties der bedrij ven zouden voorkomen. De verbete ring in de arbeidsvoorwaarden van het mijnpersoneel zullen op nader te bepalen wijze worden verwezenlijkt. Een ander konflikt, dat van de tand artsen en de ziekenfondsen staat er minder gunstig voor, hoewel de Maat schappij voor de Geneeskunst haar arbitrage heeft aangeboden. Deze Maatschappij wil een scheidsgerecht inschakelen. Het gaat hier niet alleen om het toe te kennen honorarium, maar tevens over de tijd, die zekere •handelingen van tandartsen vergt. Loon - honorarium als u wilt - dus naar prestatie. De ziekenfondsen heb ben de deur voor overleg echter nog niet dichtgeslagen en misschien zullen de tandartsen de bemiddeling van de grote zuster-maatschappij aanvaarden. Dan is er nog hoop voor, dat wij van deze kiespijn afkomen! Gelukkig zonder kiespijn zijn we - in de kou naar de bollen geweest. De man, aan wie wij hebben te dan ken, dat er nog bollenvelden zijn, prof. dr. E. v. Slogteren te Losse heeft de waardering voor zijn wetenschap pelijk onderzoek gevonden, welke hij zo zeer verdiende. 40 jaar lang heeft prof. Van Slogteren, beter bekend als „Bollen dokter" ervoor gezorgd, dat de virusziekten in de bollen met sukses konden worden bestreden. Daarvoor is hij in het Krelagehuis te Haarlem gehuldigd. Het bollenseizoen is zater dag dan officieel geopend met het grote corso te Hillegom, Lisse en Sas- senheim. Ofschoon het weer guur was, de bloemenpracht der met zorg opge maakte praalwagens was er geenszins minder om. Men heeft er wat voor o- ver om het publiek te tonen, wat met de versieringskunst is te bereiken. Dat het bedrijfsleven voor goede plannen eveneens wat over heeft, be wees dat van Amsterdam. De heren deelden mede, dat zijeen miljoen beschikbaar wilden stellen als rente loos voorschot aan heit Rijk, indien onmiddellijk met de bouw van een spoörwegtuimel, ter vervanigng van de Hembrug zou worden begonnen. Het miljoen moet worden terugbe taald, zodra met de eigenlijke bouw van deze tunnel is begonnen of uiter lijk binnen drie jaar nadat het aan bod door het Rijk zou zijn aanvaard. Ook anderzijds is gebleken dat men voor een goed doel heel wat over heeft. Zo kwam de predikant ui.t het Friese dorpje Gaastmeer, ds. Bruins- ma naar de hoofdstad om daar op dfe Dam ten behoeve van de restauratie van zijn kerkje Friese koeken te ver kopen. Het is echt koekfeest geworden dat volkomen aan de verwachtingen heeft beantwoord. Nu heeft dominee nog maar 10.000,— nodig, die er dan ook nog wel zullen komen. De predi kant kon over het resultaat van zijn aktie tevreden zijn: de koek werd ge heel verkocht. Minister Samkalden, van Justitie, zal minder tevreden zijn over de wijze waarop de gevangenen worden vast gehouden. Hij liet reeds een onder zoek instellen naar de oorzaken der ontsnappingen van de laatste drie maanden (liefst 16 keer) toen bleek, dat een sinistere figuur als De Zwar te Ruiter - o.m. veroordeeld voor de roofoverval te Ravenstein, die de post kantoorhouder het leven koste, uit de gevangenis te Scheveningen was ont komen. In zonderheid in Brabant, waar deze misdadiger veel opereerde wekte deze ontsnapping sensatie. De 18e gevangene die er tussen uit trok was een knaap uit Venlo, die daar, on der toezicht, zijn oude vader in een ziekenhuis mocht bezoeken en uit een W.C.-raampje naar de vrijheid dook. Men vraagt zich bij dit alles af, of de barmhartigheid met de gevangenen niet te groot is. Zongen wij jaren ge leden al niet, dat in Nederland de ge vangenen het zo best hadjden? Ten aanzien der bewaking zullen nu zo langzamerhand de puntjes wel op de i worden gezet. Pluimveehoekje Het samenstellen der Foktomen (vervolg) Wat is het doel van de foktoom-sa- menstelling? Op de voorgrond stellen de, dat we hier zullen spreken over de eierproduktie, dan is het doel die ren te fokken, die als eierproducenten aan hoge eisen voldoen. Waarnaar moet de waarde der fokparen dus be oordeeld worden? Naar de resultaten van hun nakomelingen. We hebben er niets aan, wanneer een paring op pa pier zich nog zo schitterend voordoet. Een paring van een haan, wiens moe der 250 eieren heeft gelegd met een 250-eieren-hen, heeft voor ons slechts een betrekkelijke waarde. Zij geeft ons alleen kansen op goede resultaten Eerst wanneer die paring ons jonge hennen heeft gegeven, die het uitste kend blijken te doen, eerst dan zullen we van een uitstekende paring mogen spreken, niet eerder. Elke nieuwe pa ring is bij ons dan ook slechts een proef-paring. De paring wordt eerst definitief, wanneer gebleken is, dat hun nakomelingen voor ons de gewens te dieren blijken te zijn. Meermalen heb ik mededelingen op genomen van pluimveehouders, die van de verkregen resultaten met hun dieren verheugend blijk gaven. Nog meerdere heb ik in portefeuille gehou den, om niet steeds in herhalingen te vallen. Het was schering en inslag, dat er bij vermeld stond: De kippen waren afkomstig van die of die inrich ting, waarbij dan een inrichting werd genoemd, die aan technisch-hoge ei sen voldeed. De gewone pluimveehou der kan eenvoudig niet zoveel zorg aan zijn dieren geven als een inrich ting dit doet. Hoeveel foktoomhokken zijn er niet nodig, om al die diverse foktomen in onder te brengen, waar elke paring toch uit elkaar moet wor den gehouden. Nemen we ook de juiste weg, die ge volgd moet worden om een hoogstaan de pluimveeteelt te verkrijgen, we zien dan: Een flink aantal uitstekend ingerichte fokinriehtingen„ vant waar de pluimveehouders jaarlijks de broed eieren of eendagskuikens kunnen be trekken. Zulke inrichtingen acht ik voor de Nederlandse pluimveeteelt van het allergrootste belang. De pluimvee houders moeten de waarde er van e- veneens beseffen of leren beseffen en van daar hun materaal betrekken. Of men voor een broedei van een prima fokdier een zeker bedrag meer be taalt dan voor een ei van een dier waarvan men niets af weet, betekent toch heel weinig. Als we eenvoudig gaan becijferen hoeveel meer aan ei- erwaarde we er voor terug krijgen, Is dat, is dat mijn Koning? Dat alle vaad'ren wensch? Is dat, is dat zijn Koning? Zie, zie, aanschouw den mensch Moet Hij dat spotkleed dragen, Dat riet, die doornenkroon? Lijdt Hjj dien smaad, die slagen? Hij, God! uw eigen Zoon? Ja, ik kost Hem die slagen, Die smarten en dien hoon; Ik doe dat kleed Hem dragen, Dat riet, die doornenkroon. Ik sloeg Hem al die wonden. Voor mij moet Hij daar staan. Ik deed door mijne zonden Hem al die jamm'ren aan. O Jezus! Man van smarten, Gij aller vaad'ren wensch, Herinner aller harten 't Aandoenlijk: Zie, de mensch! Laat mij toch nooit vergeten Die kropn, dat kleed, dat riet; Dii trooste mijn geweten: 't Is al voor mij geschied. zullen we al heel spoedig zien, dat de aanvankelijk gedachte duurkoop, ten slotte goedkoop zal blijken te zijn. Kippenvriend Dih kunhU voorkomen door tijdig een solide PEERLESS-RIJWIELSLOT te monteren. Verkrijgbaar bij Uw Rijwielhandelaar eëh i/an de duidend Zuidkade 52 Kerkweg 87 ALS MOEDER GEEN TIJD HEEFT Tante Dora is niet getrouwd en heeft dus zelf nooit kinderen gehad. Als er echter één geboren moeder bestaat, dan is het wel tante Dora. Van allé neven en nichten is zij de vertrouwe linge. En toch doet tante Dora weinig om di.t aan te moedigen. Integendeel het is altijd met enige schroom dat zij bedenkt, dat het niet aan haar is, om al dit vertrouwen aan te nemen en zodoende in de rechten van de ouders te treden. Maar jij hebt altijd tijd om naar ons te luisteren. Jij hebt voor alles belang stelling, wat ons betreft, zeggen de kinderen van haar broers en zusters. Dan houdt tante Dora hun voor, dat dit niet zo'n kunst is, omdat zij maar een mens-alleen is en er niet zoveel dingen zijn, die haar aandacht roven, als bij vrouwen met een heel gezin het geval is. Vandaag is het de 17-jarige Dolf, die boordevol bij haar komt. Dolf is voor het eerst verliefd. Dit is iets o- verweldigends, want hij is heel echt en serieus verliefd. Tegelijk heeft hij ech ter zijn eerste grote teleurstelling moe ten incasseren. De aangebedene heeft hem in zijn gezicht uitgelachen en ge vraagd wat hem bezielde. In wat hem het heiligst was, heeft zij hem bespot telijk gemaakt. En dat is iets, wat Dolf niet kan verkroppen. Dat moet 'een uitweg vinden. En bij wie zou hjj beter om troost en begrip kunnen ko men dan bij tante Dora? Waarom niet aan moeder? Ze luistert stil en aandachtig. Pas als hij helemaal uitgesproken en alles kwijt is en nu gespannen naar haar gezicht kijkt, om te weten hoe ze zal reageren, vraagt ze: Dolf, waarom ben je hiermee niet naar moeder gegaan? Zij is toch de eerste, die je' erover heen zal kunnen helpen. Dan barsten ook de grieven die hij tegen zjjn moeder heeft, los. Mis schien als het thuis anders was ge weest; als de verhoudingen beter had den gelegen; als er meer vertrouwen en begrip en belangstelling was ge weest, misschien was hem dit met het meisje dan nooit overkomen! Er schijnt een geheimzinnig verband te bestaan tussen het gevoel van een zaamheid en onbegrepen-zijn, waar mee hij vaak te kampen heeft en deze nederlaag bij het meisje. Moeder! Die heeft nergens anders ujd voor dan voor haar eigen dingen. O, ze heeft die zoveel. Aan tafel wordt er altijd over gesproken. De kin deren worden met haar moeilijkheden zo volgestopt, dat ze nooit aan hun ei gen dingen toekomen. Verbeter de wereld, behalve uzelf Als ze moeder nodig hebben, dan is ze er niet, omdat ze ergens anders be zig is. Dan heet het: Straks jongen, ik heb nu geen tijd. Het kan wel wachten he Het is zeker niet zo dringend. Ach nee, in moeders ogen is hat vast niet dringend. En natuurlijk kan het wel wachten. Het kan net zo lang wachten tot alle lust vergaan is, om erover te spreken. Nog daar gelaten, dat moeder straks allang vergeten is, dat een van dé kinderen haar iets wil de vertellen. Wat heb je aan zo'n moeder? vraagt Dolf vol bitterheid. Gelukkig dat jfj er nog bent tante Dora. Tante Dora buigt het hoofd en ant woordt niet. Haar hart is vol droef heid, omdat sommige vrouwen alles bezitten en niet beseffen, dat zij het hebben en hoe zij ermee om moeten gaan. MARCELLE Het kruis waaraan Christus op Gol gotha genageld werd en dat het einde betekende van het aardse leven van God's zoon, is tenslotte een symbool geworden voor de gehele Christenheid Wanneer wij over het kruis yan Gol gatha spreken, dan weten we, dat hier het zogenaamde latijnse kruis wordt bedoeld. Dit is de kruisvorm waar de grootste kracht van uitgaat, doch dit is niet altijd zo geweest. Wij moeten niet denken, dat de eerste Christenen na de dood van Jezus Christus dade lijk dit kruis als symbool kozen. Ge ruime tijd hebben de Christenen een ander teken als symbool gevoerd en wel het astrologische teken voor de „vissen", zijnde twee kleine boogjes, die aan de uiteinden elkaar kruisen'. De symbolische betekenis hiervan was de vissen die door de grote Visser ge vangen werden. Dit teken kwam voor al in gebruik in de tijd der eerste Christenen, toen Zij overal vervolgd werden. Toen gebruikte zij dit als her kenningsteken. Later won het kruis meer veld en in weerwil van de geva ren die aan het voeren van dit sym bool nog verbonden bleven, trachtte men het op verkapte wijze toch te gebruiken. Zo voerde men toen bijvoorbeeld het anker als teken, waar in stok en dwarsstok het kruis verwerkt is, ter wijl het symbolisch „hoop" betekent. In Egypte gebruikte men het hengsel- kruis, een T-vormig teken met een lus er bovenop, dat ten eerste veel op het kruis leek en ten tweede het Egypti sche teken voor leven vormde. Tekens dus met diepe inhoud. De eerste kruisen Sinds het jaar 200 komt het kruis teken in opschriften voor, eerst een enkele imaal, later steeds meer. Op vroegchristelijke sarcofagen ziet men het latijnse kruis met het monogram, met het lichaam, van Christus en ge- Groene Kruis hield daald- Uep terug van 1658 tot 1648. Gezocht werd naar een verklaring voor deze teruggang. Vermoed werd dat hier de verhoging van de con tributie wel een rol zal spelen. Het totaal van de inkomsten en de uit gaven was f 26.174,84. Het afgelopen jaar giaf een nadelig saldo te zjen van f 511,58. Aangezien het tekort over voorafgaande jaren ongeveer f 5000,bedraagt achtte het bestuur het nodig om naar dekkingsmiddelen om te zien en deelde mede, dat het voornemens is zich tot het gemeente bestuur te wenden om een extra-sub sidie. Over 1956 werden ontvangen wegens subsidie van het Rijk f 3600,— van de provincie f 193,75 en van de gemeente f 7500,Mede in verband met de bouw van een nieuwe con- cierge-woning en een magazijn zijn aan de financiën van de vereniging in het afgelopen jaar grote eisen ge steld. Medegedeeld werd voorts, dat het wijkgebouw aan de gestelde ver wachtingen blijft voldoen en steeds weer opnieuw bezoek ontvangt van verenigingen, instellingen en particu lieren, die over dit mooie gebouw hebben gehoord en het als voorbeeld willen nemen voor de uitvoering van eigen plannen. Werkzaamheden wijkverpleegsters. Het grote belang, van de werk zaamheden welke door het Groene Kruis worden verricht, kwam ook wel heel duidelijk tot uitdrukking in het verslag van de werkzaamheden van de wijkverpleegsters, waarover door Zr. de Boer enkele mededelingen werden gedaan. Aan 118 patiënten brachten de beide zusters in 1956 in totaal 5808 bezoeken. Bovendien wer den voor het consultatiebureau voor zuigelingen door de zusters 365 be zoeken afgelegd. Voor de zuigelingen bestaat grote belangstelling, want het aantal ingeschrevenen was hier 288, een stijging van 119 ten opzichte van 1955, waarvoor in totaal 1495 consul ten werden verleend. Nog groter was de belangstelling voor het kleuterbu reau. Hier stonden 660 kleuters inge schreven, waarvoor 976 consulten werden verleend. Hiervoor werden door de wijkverpleegsters 318 huisbe zoeken afgelegd. Bijzonder sympathiek was het gebaar van een plaatselijke speelgoedfabriek om een hoeveelheid speelgoed te verstrekken voor dit con sultatiebureau, waardoor het wach- jaarvergadering Woensdagavond hield de afdeling Waddinxveen van de Zuid-Hollandse vereniging Het Groene Kruis de 42e jaarvergadering in een zaal van ho tel de Unie. Uit deze bijeenkomst bleek wel zeer duidelijk de belangrijke maatschappe lijke en sociale taak die dezê afdeling van het Groene Kruis in de plaatse lijke gemeenschap vervult. Daarom is het zeer te betreuren dat bij verga deringen als deze niet meer belang stelling is van de zijde der leden, hoewel het aantal aanwezigen, in ver gelijking tot vorige jaren, dit keer niet eens zo onbevredigend was. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de afdeling, de heer D. B. van der Most. Deze wees op het belang, dat de leden kennis nemen van het werk van him ver eniging en daarbij ook betrokken worden. Vervolgens brachten de wijkver- .pleegsters, bij monde van zuster de Boer, de secretaris H. Jenné en de penningmeester Dr. W. van den Berg verslag uit over de gang van zaken in het afgelopen jaar. Opmerkelijk hierbij was, dat het ledenaantal in 1956 enigermate is ge- tooid met een overwinningskroon, dus dood en opstanding samenvattend. Dit geldt voor de eerste honderden jaren. Pas sinds vijfhonderd gaat men er toe over de Christusfiguur aan het kruis uit te beelden. Deze vorm ging van het oosten uit, waarna het wes ten volgde. De oudste voorstelling hiervan vindt men voor het westen in een paneel van de kerk van de heili ge Sabina te Rome, daterend uit de vijfde eeuw. Toch duurde het nog ve le honderden jaren, alvorens deze vorm in het westen algemeen geac cepteerd werd. Sinds de 13de eeuw vindt men het kruis in naturalistische en realistische vorm. In de Middeleeuwen werd het gewoonte op het altaar ter herinne ring aan het kruisoffer een kruis beeld te plaatsen. Later vond men het op meer plaatsen in de kerk, zoals on der de triomfboog, bij de afsluiting van het priesterkoor. Zo werd tenslot te het latijnse kruis een wereldver- breid symbool van de Christenheid. Belangrijk symbool Naast het Latijnse kruis zijn er ve le andere kruisvormen, die zowel he den als vroeger een bepaalde rol heb ben gespeeld en het eigenaardige is, dat zij altijd een belangrijke rol spe len of speelden. Het kruis in welke vorm ook schijnt voorbestemd te zijn niet zonder reden als symbool te die nen. Daar waar het gevoerd' wordt is er altijd iets voornaams, of majestei- lijks aan verbonden. Zie het op wapenschilden van gro te figuren in voorbije eeuwen, of als nationaal symbool in verschillende vlaggen en wapens der landen. Zie het als teken van het internationaal Roode Kruis en in zovele andere vor men, overal dwingt het respect af. We zien in het kruis bijna alles gesymbo liseerd. Het leven, maar ook de dood, de hoop, het geloof, de berusting, dé grootheid, maar ook de smaad en ver nedering, kortom het is een allesom vattend symbool, dat niet meer uit onze wereld zou kunnen worden weg gedacht en waar steeds als centrale figuur Jezus staat, Hij die onverbre kelijk met het kruis is verbonden. Losse Flodders Het gaat goed met de bijeenkomsten van de bejaarden. Het wordt er steeds gezelliger. Vorige maal zijn enkele mensen, die plannen hadden ook eens te gaan, wat geschrokken voor het woord sociëteit. Doch stel U gerust, deze bijeenkomsten hebben niets te maken met wat men doorgaans on der sociëteit verstaat. Het is verheugend dat diverse „ju nioren" iets doen voor de oudjes. Een bijzonder pluimpje verdient onze ge meente-secretaris voor zfjn plaatjes van oud-Waddinxveen. Dat sloeg wel zeer in. Sigaren zijn door verschillen de mensen aangeboden. Koppen en schotels, inclusief voordrachten, niet van Frans Vrolijk, maar wel van een vrolijke Frans. De senioren zouden ook best nog enkele sjoelbakken kunnen gebrui ken. We bedoelen geen afgedankte kinder-speel-dingetjes, maar sjoel- tokken van behoorlijk formaat. In Waddinxveen, met zijn vele houtver werkende industrieën, zal de aan schaf van deze rubriek - ons best doen. Wie het oude niet eert. is het jong zijn niet weerd. Anders gezegd: laat onze oudjes maar schuiven Tot slot nog een goeie bak Nee, geen ouwe. Liefst een nieuwe, een sjoelbak Wie Sniper.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 5