Weekblad voor Waddlnxveen Hlaedu de Vrouw De $pie$d van de week In blijde Verwachting NIEUWS uil owze, woo-hfilaats PEERLESS-BAGAGETAS CZ222I££> fa Li. W. Versluis HOOFDPIJN? No. 619 vrijdag 3 mei 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie Oranjelaan 30, Waddlnxveen a tie telet. 43g Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldper kwartaal f 1.00 bjj vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Wij zijn weer in de tijd der herden kingen: Dinsdag de verjaardag van H.M. de Koningin, die met haar ge zin ten paleize Soestdijk door depu taties uit alle delen van ons land wordt gehuldigd. En overal in het land werden feesten gehouden. De Nederlandse Bond van Hande laren in Feestartikelen heeft het lof waardige besluit genomen, aan jonge lui dezer dagen geen vuurwerk te verkopen. Men is terecht van mening, dat het publiek te veel gevaar loopt, wanneer het vuurwerk door baldadige jonge mensen wordt afgestoken. Uit bezuinigingsoverwegingen ging de parade te Utrecht niet door. De luchtmacht zou echter met 84 straal jagers een paradevlucht houden en daar deze vlucht op een hoogte van 700 meter zal worden uitgevoerd, zal men in verscheidene delen van ons land het bekende straaljagersgeluid kunnen vernemen. Dan, de komende week, de herden king der bevrijding. Doordat de 5e mei dit jaar op zondag valt, zal van een uitbundige feestviering geen spra ke zijn. De nadruk zal dit jaar ongetwijfeld vallen op de herdenking der doden, bij de helaas zo talrijke fusilladeplaat sen. Een bijzondere herdenking is er voorts in de Amsterdamse Stads schouwburg waar op 4 mei een spe ciale uitvoering zal worden gegeven van Het Dagboek van Anne Frank. In het bijzonder vertegenwoordigers van verzetsorganisaties zijn hiervoor uit genodigd. In het algemeen kunnen wij zeggen, dat dit jaar de bevrijding al dus een ernstiger, maar ook een waar diger toets zal hebben dan voorheen. Het is altijd een beetje wonderlijk geweest met de Bevrijdingsdag: De herdenking van de gevallenen aan de vooravond laat zich nu eenmaal moei lijk combineren met een geweldig feest dat de volgende dag uiting aan onze vreugde voor de bevrijding moet geven. Een ander bezwaar js, dat die bevrijding in het zuiden en noorden van ons land afzonderlijk op de dag zelf wordt gevierd. Reeds vele jaren is er geharrewar over de feesten op 5 mei. Men zou er goed aan doen, de knoop door te hakken. De dodenher denking op 5 mei en de Bevrijdings feesten op 31 augustus op de ver jaardag van Prinses Wilhelmina, de „Koningin van het Verzet". Namens H.M. de Koningin zal Prin ses Wilhelmina op 4 mei het momu- ment voor de gevallenen te Rotterdam onthullen. Hoewel onze oude Koningin nog maar zelden in het openbaar op treedt, kan men er van overtuigd zijn dat Zij zonder aarzelen het verzoek van haar dochter heeft ingewilligd, evenals Zij de Koningin gaarne zal vertegenwoordigen bij de plechtige kranslegging bij het gedenkteken ter nagedachtenis van de bij de Maasbrug gevallen mariniers. Ons land is niet bijzonder rijk 'aan monumenten. Het deed ons daarom genoegen te vernemen, dat het ha kende monument op de Amerfoortse Berg, opgericht ter herdenking aan de Belgische vluchtelingen in de eer ste wereldoorlog, deskundig zal wor den gerestaureerd. De gemeente Amersfoort garandeert voor dit herstelwerk, dat onder leiding van de bekende beeldhouwer Hildo Krop zal worden uitgevoerd, een bedrag van f 60.000 voor zijn rekening te nemen. Van geheel andere aard is de res tauratie van de meer dan 500 jaar ou de Burgerzaal te Zutphen. Het stemt echter tot grote vreugde, dat het mo- gelijk bleek deze fraaie middeleeuwse hal voor ons en voor ons nageslacht te behouden. Door onwetendheid, door onver schilligheid ook is al te veel schoons hier te lande verloren gegaan. Zo is men te Zaltbommel bij het slopen van enige bouwvallige huizen tot de ont dekking gekomen, dat daar ter plaatse een kapel van het voormalige Sint Agnietenklooster moet hebben ge staan. Behalve de zware fundamenten rest hier echter alleen nog maar de geschiedenis. Geschiedenis. Helaas loopt het eeu wenoude kerkje te Leermens in Gro ningen daar nu ook kans op. Waar schijnlijk tengevolge van een defekt in de verwarmingsinstallatie ontstond in het uit de 12de eeuw daterende kerkje brand. Het voorste gedeelte van het gebouw alsmede de houten toren die het sierde, gingen verlo ren. Als na de grondige restauratie het geheel kan worden teruggewon nen, dan is dit te danken aan het des kundige optreden van de brandweer van 't Zandt. Werden we door dit alles bij het verleden bepaald onze toekomst werd behandeld door een bericht van het Medisch-biologisch laboratorium te Rijswijk, dat over de verhoogde ra- dioaktiviteit in die lucht enige mede delingen deed. Voorlopig schijnen we door de kernexplosies nog geen ge vaar te lopen. Binnenkort kunnen wie de resultaten der metingen tegemoet zien. VERZORGING VAN DE NYLONKOUS. Waar tien jaar geleden de nylon kous een luxe-artikel was, waar vele vrouwen met benijdende ogen naar keken en die vanwege de hoge win kelprijs een geliefkoosd smokkel-ob- ject was, geloof ik nu te mogen zeg gen, dat er niet veel dames meer zijn, die nog anders dan met nylon gekousd door het lerven gaan. Maar al is de prijs dusdanig ge zakt, dat hij binnen het bert;ik van vrijwel iedereen ligt, toch blijft de nylonkous nog altijd een delicaat be zit, waaraan men graag de uiterste zorg besteedt, om de levensduur zo lang mogelijk te maken. Dat de nylonkous niet zou ladde ren is helaas een illusie gebleken, zo als wij nog dagelijks kunnen consta teren. Wel bestaan er de z.g. net-ny lons, die inderdaad niet kunnen lad deren, maar die evengoed bij de min ste beschadiging door hardhandige of onvoorzichtige aanraking, gaten gaan vertonen, welke dan tot de beruchte spinnewebben kunnen uitdijen. En eigenlijk is dit nog veel erger. Een ladder kan men laten ophalen, maar een gat in het been van een nylon kan alleen maar gestopt worden. En welk stopje zal zo fijn kunnen zijn, dat het in het weefsel onzichtbaar is? Een stop in een nylon bederft die zo grondig, dat velen dan de hele kous maar weg gooien. 3 gram per kilometer'. Een aanmerkelijke verbetering is intussen de enkalon-kous met een ajourrand langs het teengedeelte en langs de boord, zoals die de laatste jaren in dja handel ds. Immers het teengedeelte en de plaats in de boord, waar de jarretels aangehecht wor den, zijn de meest kwetsbare plaat sen en komen het eerst in aanmerking voor gat-vorming. Krijgt men nu op die plekken een gat, dan voorkomt de ajourrand het verder ladderen over het been. Dit is al heel wat. Maar voor de rest blijft het oppas sen. Is het trouwens een wonder, dat men voorzichtig om moet springen met voorwerpen, die van een zo ui terst fijne draad gemaakt zijn? Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe- der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. dat nylonkousen gerust in warm wa ter gewassen mogen worden. Dit zal u nog duidelijker worden, wanneer u denkt, dat het in vorm brengen en verven van de kousen geschiedt bij temperaturen, die boven het kook punt liggen. Over verven gesproken, nylonkou sen mogen gerust kleurvast genoemd worden. Maar dat wil nog niet zeg gen, dat u ze in de felle zon moet drogen, aangezien dit de kleur toch niet ten goede zal komen. Marcelle. Losse Flodders In vele kranten stond een uittreksel uit het jaarverslag van onze districts schoolarts. Hebt U het gelezen? 75°/e der kinderen poetst geen tan- den. Veel schoolkinderen werken voor geld. De hygiënische toestand op de scholen laat soms zeer veel te wen sen over. Soms is er geen closetpa pier voor de kinderen, want zeg gen de onderwijzers ze gebruiken te veel en rollen maar af. Ook dik wijls is er geen zeep en geen 'hand doek, want zeggen de leerkrachten met handdoeken wordt van alles afgeveegd, zelfs vieze schoenen ge reinigd. De schoolarts vraagt zich af: Zijn de kinderen werkelijk zo slecht of zijn ze niet opgevoed? Ouders vertellen haar zelf, dat ze zelfs zeer jonge kin deren niet naar bed „kunnen" krij gen en dat hun kind tot heel laat in de avond van radio en televisie mag genieten. Zij verzucht aan het eind van haar rapport: „Die ouders van tegenwoordig. Tja, wat moeten -we daarop zeggen? Die W.C.-geschiedenis is wel erg pi kant. Als Uw en mijn kinderen eens nodig naar het toilet moeten en de allerelementairste vorm van papier ontbreekt..? En, heeft een school hoofd het recht om met een lelijk ge zicht naar vieze kinderhanden te kij ken, als hij handdoek en zeep slechts beschikbaar stelt voor zichzelf en zijn personeel? Het is wel erg radicaal om te zeg gen: Geen closetrol en geen handdoek en geen zeep, want deze materialen worden toch maar verkwist en mis handeld. Aan de andere kant moeten we toegeven, dat het met de komende generatie niet in orde is. En ook, dat de grootste fouten bij ons, bij de ou ders liggen. U zult toch ook wel iets gehoord hebben van vernielingen van parken en plantsoenen, van eigendommen van anderen. En beslist heeft U het be roemde „Pietje is gek" of „Jan gaat met Jopie" of een serie vieze woor den op schuttingen en trottoirs ook gelezen. Zeker, dat gebeurde vroeger ook. Maar nu vinden ze het pas mooi, als ze met de witte kalksteen voorge vels besmeuren kunnen. Hele plakka ten zié je vlak naast voordeuren en ramen. Vervolgens de netheid. Op de hoek Eikenlaan-Ieplaan wordt ijs verkocht. Bij mooi weer lijkt de hele omgeving ean gróte prullöbak. Dfe rozenperk- jes liggen altijd vol papier. Ook de keurige grasmat naast de Eikenlaan ligt er mee bezaaid soms. Het komt voor, dat mensen, dig daar in de buurt wonen, op zondagmorgen nog aan het vegen moeten om het een beetje toonbaar te krijgen. En een emmer vol jjspapier is dan iets heel gewoons. Heus, het is hoog tijd, dat we het onze kinderen nog eens voor houden, dat afval in de vuilnisbak hoort. Straten zijn geen vuilnisvaten! Vorige week stond er in dit week blad dat de heer Boere een scooter had gekregen omdat hij 25 jaar bij de firma Glasbeek had gewerkt. Maar het was niet waar. De heer Boere werkt er pas enkele jaren doch de gelukkige jubilaris is de heer M. Al- blas. Wel sneu voor de heer Boere. Van alle kanten komen ze hem ge lukwensen, met iets wat hij niet heeft. Toe, meneer Alblas, laat hem een beetje meerijden, dan heeft ie ten minste toch iets. Sniper 5 mei Als je op die vijfde meidag Even terugdenkt aan weleer En je ziet de oorlogsdagen Met ai hun ellende weer, Als je even terug gaat leven In die zo benarde tijd Van ontbering en ontzetting, Wanhoop en onmens'hjkheid, Als je terugdenkt aan de rampspoed Van de grote wereldbrand. En de velen, die daar vielen Voor de vrijheid van ons land. Voel je dubbel de beteek'nis Van dat kleine woordje VRIJ, Dus doorleef je dubbel dankbaar Deze dag: de vijfde mei Clinge Doorenbos. i^lCËtSCi&ïï metUamea-Gelei verzorgd,worden luxe handen VERGADERING VOOROFSE POLDER. De reeks van jaarvergaderingen ,van polderbesturen in de gemeente wierd geopend door de Voorofse Pol der, welke zich uitstrekt in de ge meenten Waddinxveen en Boskoop. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de polder de heer A. Oudijk. In deze bijeenkomst werden o.m. de aarstukken over 1956 behandeld. De ze rekening werd vastgesteld over eenkomstig het aangeboden ontwerp, met aan ontvangsten f 5331,58 en aan uitgaven f 3253,49, zodat het afgelopen jaar een batig saldo opleverde van f 2078,09. Voorts kwam in behandeling de be groting voor 1957. Deze werd vastge steld met een totaal, zowel van ont vangsten als van uitgaven van U hebt in de boord van uw nylons waarschijnlijk wel eens de aanduiding f 5717,43. De omslag werd^tepa'aldTp nn A denier opgemerkt met een getal er- een bedrag van f 16,— per ha geliik te woneT P Zmg blj Tw;— J- J"!JIaan vorig jaar. Ook kon de vergadering zich Voorzieh U van zo'n ijzersierke Verkrijgbaar bij Uw rijwielhandelaar eéh rati de duizend.' fa fl. v. tl. Hor Zuidkade 52 Kerkweg 87 voor. Denier is de aanduiding van het aantal grammen, dat 9 km draad weegt. Wanneer op een kous b.v. aangegeven is: 30 denier betekent dit dat hij gemaakt is van draad, waar van 9 km slechts 30 gram weegt. Hoe lager het cijfers is, dat voor de aan duiding denier aangegeven staat, hoe dunner de kous is. En hoe kwetsbaar der natuurlijk. Behandel uw nylons nooit met han den, waaraan ruwe haakjes of scher pe nagels zitten. Doe dan liever rub- ber-randschoenen aan. Om nylon voor beschadiging te beiwaren, zou het nooit in aanraking mogen komen met ruwe materie, die eraan kan blijven haken. Leg uw nylonkous daarom niet op onbedekte kastplan- ken of in laden, waarin geen papier Uitspoelen en drogen. Elke avond uw nylons uitspoelen, zols vaak aangeraden wordt, ig niet beslist noodzakelijk, maar kwaad kan het evenmin. Er wordt ook wel ge zegd, dat het schadelijk is, ze over de radiator van de verwarming te drogen te hangen. Dit is niet waar, als u er maar een doekje onder hangt zodat eventuele scherpe puntjes ze niet kunnen beschadigen. Iets anders is een brandende ka chel. Houdt uw nylons daar liever van verwijderd. Een kleinie aanraking met de kachel zou er 'n gat in kun nen doen smelten. Het smeltpunt van nyI°" Ug* OP 200°. Een kachel is yarmer; «o radiator nooift. Uit het bovenstaande volgt meteen, geplaatsten in deze landen. Zij tracht Nederland ver van huis te propageren. Overal zoekt zij boven dien de Nederlanders in den vreemde op. Zij weet meer van onze emigran ten m de vijf werelddelen dan welk andere Nederlandse vrouw en ook over hen vertelt zij op haar avonden. Zij kan daardoor haar ideaal ver wezenlijken: Nederland in den vreem ie te propageren, Nederlanders ver ■an huis over het oude land te spre ien en bovendien duizenden mensen «ie niet kunnen reizen als zij, uren e schenken, waarin zij het leven van alledag vergeten en met haar in ge- iachten kunnen meereizen naar verre werelddelen en een beter begrip krij gen voor andere landen en volken. - UC1 ^,PdS komt haar verhaal ook ^anjeveremgmg. Ook hier heeft een in Waddlnxveen vertellen op 8 mei f ?r 8elegenheid een bloemenhulde |&A 1 le brengen. Moge Waddinxveen in grote getale opkomen voor deze stille manifestatie, gedachtig aan het opschrift op het namen te noemen omdat allen hun best hebben gedaan en al het gebode- ne even vlot en aardig was. Hetgeen zeer in de smaak viel was het voor deze gelegenheid vervaardigd lied dat Waddinxveen bezong; het ge heel op de wijs van een bekende ra diosong. Dat dit insloeg kwam vooral naar voren door het meezingen van het refrein. Nog iets is zeer zeker het vermel den waar, nl. dat die opening en ook het sluiten van deze avond door één der leerlingen ge6Chiedde zodat met recht kan worden gezegd dat deze avond geheel door de leerlingen werd verzorgd. Tijdens de pauze werden loten ver- kocht en aan het einde der avond vond de trekking plaats. De prijzen waren door de ouders beschikbaar gesteld, zodat deze, zoals in de ope ning al werd gezegd, zij hun eigen prijzen weer konden terugkopen. Aan het einde van de avond werden aan juffrouw Walvis, die de begelei- iing van verschillende zangnummers verzorgde en aan de heer Posma die de leiding van het geheel had resp. bloemen en 'n geschenk door de mee spelenden aangeboden. School A kan ook dit jaar weer te rugzien op een zeer goed geslaagde avond. N.B. Door de paasvakantie is de plaatsing van dit verslag een week verlaat. OPENING BEDRIJF. De grote uitbreiding van jhet fa briekscomplex der Kempkes meubel- abneken N V. is gereed gekomen. ,1™ k opening zal geschieden door burgemeester Warnaar op 16 mei a.s. om 14.30 uur. herdenking gevallenen. Oe jaarlijkse herdenking van de ge- zaUenen uit de laatste oorlog zal plaats vonden a.s. zaterdag 4 mei. Er wordt ook nu weer een stille ocht naar het monument gehouden. Iet vertrek is bepaald om half acht dch VrL^l raadhuis' Een ieder kan acn daarbij aansluiten. Na aankomst bij het monument zul len er kransen gelegd worden door de burgemeester en de voorzitter der voor de C. verenigingsgebouw. ver enigen met enige voorstellen van Ge deputeerde Staten, betrekking heb bende op de salariëring van ambtena ren. Het bestuur verkreeg de mach tiging tot het verpachten van bij de polder in eigendom zijnde wateren voor het vangen van waterluis. De plannen tot het opheffen van het Hubertusverlaat het zgn. sluisje, in verband met die oeververbetering van de Gouwe, waarvan door het gemeen tebestuur van Waddinxveen medede ling was gedaan, ontmoette bij de vergadering geen bedenking, mits door de gemeente voorzieningen wor den getroffen met het oog op de wa terverversing van de polder. LEZING MARY POS. Mary Pos, Nederlands enige vrou welijke reisjournaliste, heeft een zeer avontuurlijk leven achter zich, en als zij er over vertelt dat gebeurt veel met humor luistert haar publiek in de overvolle zalen, die haar onder- weipen trekken ademloos naar haar. Hoe zou een onderwerp als: „Dwars door Amerika naar het gouden Cali- de aandacht niet weten te fornie' 'boeien? Nu is Mary Pos teruggekeerd van haar laatste grote reis naar Mexico en Amerika, 'twee werelden,. Zijl reisde daarbij opnieuw 10.000 km. op het westelijk halfrond, van Vera Cruz, Mexico tot New York, vertoefde in de gemeenschappen der doodarme Indi anen, maar ontmoette ook de hoogst- SPAARCIJFERS. Bij de Spaarbank van de Coöpera tieve Boerenleenbank werd gedurende de maand aprü ingelegd f 184.054,18 en opgenomen f 249.939,93. Laatst uit gegeven boekje was no. 8165. Aan het postkantoor alhier werd ge- ?^e,.de maand april ontvangen i 15.201,45 en uitbetaald f 23.972,08. TELEFOONNUMMER. VERVALLEN No. 572 Mevr. Kempkes-Jongenburger. LEERLINGEN-AVOND OPENBARE SCHOOL A. Op 17 aprü jl. heeft de openbare school A haar leerlingenavond gehou den in het verenigingsgebouw aan de S tationsstra at. Deze avond welke, zoals voor deze avonden gebruikelijk is, zeer goed be zocht werd bood een zeer aantrek- xelijK en afwisselend programma. Zoals op de programma's stond ver meld een bont geheel van zang en toneel. Deze revue „Elck wat wüs" werd door de leerlingen van de hoog ste klassen ten tonele gevoerd in een vlot tempo terwijl een prettig geheel werd verkregen door een juiste keu ze en opeenvolging van zang, dekla- matie en toneelspel. Dat alles zeer in de smaak viel, bleek wel uit het gul le applaus, dat heus niet alleen te danken was aan het feit dat de ou ders van de spelers het publiek vorm den, maar hoofdzakelijk door het ge- bodene. Het is niet op zijn plaats om monument: „Voor hen die vielen van hen die bleven". Mijnhardi's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent KONINGINNEDAG WERD WEER EEN GROOT SUCCES. Onze gemeente kan zich beroemen op een zeer aktieve oranjevereniging, dat bleek ook dinsdag weer toen de verjaardag van H.M. Koningin Juliana gevierd werd. Deze vereniging was er weer in ge slaagd een aktractief programma sa men te stellen, waarin op waardige wijze de verjaardag van onze Konin gin gevierd werd. De publieke belangstelling was weer net als voorgaande jaren geweldig, dit bleek 's morgens al bij de kinderau- v bade op het Oranjelaan-schoolplein. Een grote menigte toeschouwers had zich verzameld om tezamen met bur gemeester en wethouders en raadsle den te luisteren naar de honderden kinderstemmen die op indrukwekken de wijze ons Volkslied en enkele va derlandse liederen ten gehore brach ten. Na afloop van deze plechtigheid, werd een mars naar het feestterrein gemaakt waar de traditionele kinder spelen gehouden werden en een ieder weer rijkelijk getracteerd werd. Intussen werd er door de ouderen een puzzlerit verreden, die in samen-

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1