en Afwerkers Kantoorbediende (»n.) Moederdag 12 Mei Bloemendag MODERNE KLOKKEN JAC. SATON Gemeenteraadsvergadering van donderdag 2 mei 1957 2S Sr, sS?»"" rrti:b.™" -/u/ie Fa C. VAN DER LINDE ZN HEEFTU PLANNEN Rotterdamsche Bank n.v. DEGEN HARDT "ïltl bovenste beste zaak worden, zodat de naam Wagenborg gehandhaafd zou blijven voor alles, waar ze vanouds voor stond. wordt vervolgd Verslag van de Schoolartsendienst Uit het jaarverslag van de Districts- schoolartsendienst komt op overtui- doen gende wijze naar voren hoe nuttig het zorg werk van deze dienst ia. Geheel onderzocht werden 3007 kin deren t.w. 381 kleuters, 2535 leerlin gen van de lagere scholen en 91 Ulo_ scholieren. Gedeeltelijk onderzocht werden 335 kinderen, w.o. 297 leer lingen van de lagere scholen en 38 kleuters. Van dit aantal werden er 30 getest, waarvan er 19 werden verwezen naar een B.L.O.-school, 1 naar een school voor lichamelijk gebrekkige kinderen, 1 naar een internaat en 1 naar een Rijksopvoedingsschool. Van de 3007 onderzochte kinderen hadden er 1226 een goed gebit, 1311 een matig en 470 een slecht gebit. Een saneringskaart hadden 97 kleu ters, 377 leerlingen uit eerste klassen en 789 uit overige klassen, terwijl 56 ULO-leerlingen. ook in het bezit van deze kaart waren. In totaal dus 1696. Bij navraag bleek, dat plm. 75 pCt der kinderen niet regelmatig him tan den poetsen. Vergeten is meestal de oorzaak. De ouders zijn in vele ge vallen niet voldoende doordrongen van het grote belang van het tanden poetsen en leren daarom hun kinde ren niet dat tandenpoetsen voor het naar bed gaan een even normale han deling is als zich uitkleden. De hygiënische toestand op de scho len laat nogal eens te wensen over, soms zelfs zeer veel! Op lang niet alle scholen zijn hand doeken en zeep aanwezig. Verder is er in de toiletten geen closetpapier. Op de vraag: waarom niet, volgt meestal het antwoord dat de kinde ren dan veel te veel gebruiken en. maar afrollen! Ook die handdoeken zouden als ze er hangen, gebruikt worden voor het afvegen van schoe nen. Zijn de kinderen nu werkelijk zo slecht, of zijn ze met opgevoed? Als meest afdoende methode tegen het misbruiken van het closetpapier wordt over het algemeen de closet- rol bewaard in de klas. Is dit psycho logisch bekeken wel juist ?Doet ieder kind dit? Als afdoend middel tegen het mis bruik van handdoeken worden deze eenvoudig niet meer opgehangen. Ter onderbreking van het leerpro gramma en voor de noodzakelijke li chaamsbeweging voor de kinderen ter afwisseling van het gedwongen stil zitten in de school, heeft men het speelkwartier ingesteld. Bovendien voor de nodige ventilatie van de lo kalen. Tijdens het speelkwartier gaan ramen en deuren open om de frisse lucht binnen te laten. Van de 3007 onderzochte leerlingen hadden er 323 een slechte houding. Hieronder werd verstaan een houding die volledig te redresseren was, dus geen misvorming. Zij merkt hier tevens op, dat in de plaatsen waar aan schoolzwemmen gedaan wordt over het algemeen de elf de melk op school kunnen bren gen, is de enige oplossing, dat deze taak door het personeel van de scho len wordt overgenomen. Men heeft wel eens gezegd, dat we leven in de eeuw van het. kind. Inderdaad wordt, in vergelijking met vroeger, veel voor het kind ge daan. Dokter Nagel vraagt zich af, of het soms niet te veel is. Natuurlijk doelt zij hiermede niet op alle sociale De volwassenen die zo dikwijls hun hoofden schudden over de jeugd van tegenwoordig, doelen hier meer op de opvoeding in het gezin. Hier wordt immers de grondslag ge legd voor gehoorzaamheid en de om gang met anderen, de medemensen! Hoe vaak komt het niet voor dat Wij hebben een geheel nieuwe kollektie speciale modellen aparte houtsoorten populaire prijzen De zaak met de buitenklok ouders haar vertellen dat ze him kin deren zelfs zeer jonge, niet naar bed kunnen krijgen, of dat ze er geen groente in kunnen krijgen. Aan de andere kant vergeten ze rustig, dat hun kind vaak zelfs uit de eerste klas, des zaterdags naar de te levisie mag kijken of naar de show boat mag luisteren. Onlangs hoorde Dokter Nagel, dat een groep moeders in Nederland ver zocht heeft om meer avondprogram ma's voor de kinderen! Eigenlijk zouden we moeten zeg gen: die ouders van tegenwoordig en dan zeker hoofdschuddend. „KOLLECTE HET ZONNEHUIS". De kollecte die deze week zaterdag wordt gehouden, komt ten bate van het werk van deVereniging Het Zonnehuis. Deze vereniging be oogt christelijke veipleging van lij ders aan een chronische of langdurige ziekte. Het aantal langdurige zieken in ons land bedraagt volgens gegevens waar over de Volksgezondheid beschikt minstens 20.000. Duizenden van hen verkeren in zeer ongunstige omstan digheden of worden verpleegd op on toelaatbare wijze. Als ieder, aan wie straks de gelegen heid tot het geven van een gave wordt geboden, zich dit bewust is, behoeft aan een goede opbrengst van deze kollecte niet te worden getwijfeld. Het Mei-comite organiseerde jl. woensdagavond in het Centrum een 1 mei-feestavond. De voorzitter van de P. v. d. A., de heer van Gent, open de de samenkomst er op wijzende, dat de manier waarop tot op heden de mei-feesten gehouden worden, tradi tie dreigde te worden. Nu is getracht dit te doorbreken door alle verenigin gen op democratische grondslag, in te schakelen. Het verheugde spr. dat de jeugd zo goed vertegenwoordigd was. Na een nummer van Voorwaarts kreeg Mevr. van Gelder-Droste gele genheid haar mei-rede uit te spreken. Spr. wees er op dat we elkaar in 't leven altijd1 nodig hebben, nationaal, maar ook internationaal. Wij mogen de onontwikkelde gebieden niet ver geten, zij zijn een aanklacht tegen ons, die het ondanks de bestedings beperking, nog goed hebben. Wij mo gen niet zelfvoldaan wezen, maar over de grenzen heenzien, in Europeesch verband, strijden voor een verenigd Europa, naar een vrije en welvarende wereld. Hierna bracht het dameskoortje van de P. v. d. A. onder leiding van Mej. van Gent enibele liederen ten gehore. Na de pauze voerde „Morgenrood" een 'toneelstuk „Haar jaapdag" (op, welk stuk op uitstekende wijze werd vertolkt. De voorzitter van de bestuuders- bond, de heer Pille, sloot deze verga dering, met een opwekking gezamen lijk de socialistische gemeenschap te vergroten. Het comité kan op een zeer geslaag de avond terugzien De gemeenteraad vergaderde don derdagavond onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar. Afwe zig met kennisgeving was de heer Okkerse. Bij de aanvang van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat sedert de vorige vergadering voor een be drag van f 1.350.000,aan kasgeldle ningen was gesloten. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vacature- Blonk werd met 10 stemmen benoemd de heer H. Posma, hoofd der open- bare lagere school B. De heer van Amarongen kreeg 2 stemmen. Het subsidie voor de uitzending van kin deren naar vacantiekolonies werd ver hoogd van f 1,— op f 1,50 per dag, dan elders. Het is jammer dat niet in het hele district schoolmelk wordt dronken. Dat hieruit extra wen voortvloeit voor de hoofden der scho len is een feit, doch doen wij niet da gelijks veel werk voor allerlei goede doelen? De tijd tussen ontbijt en middag maal is voor de kinderen te lang. Vooral dan, als zij ver van de school wonen en daardoor vroeg van huis moeten gaan. Aangezien de ouders niet om werk ni 7 van jd t om 21 woningen onbewoonbaar te verklaren werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dit geschied de ook mat het voorstel om een be bouwingsplan te doen vaststellen voor de bebouwde kom der gemeente. De Chr. Woningbouwvereniging rC tv woningbouwvereniging t 60,— per week, maar na verkregei houden van de openbare lagere scho len werd verhoogd van f 1293,50 op f 1739,58. De heer Huizer vroeg of de schoolarts in haar rapport ook aan merking had gemaakt op de hygiëni sche toestand in deze scholen, waar op de voorzitter ontkennend ant woordde. Op verzoek van de groentehandela ren werd een verplichte vacantierege- ling vastgesteld, te verdelen over de laatste week van juli en de beide eerste weken van augustus. Mevr. van der Torren verlangde aantekening dat zij tegen dit voorstel was, omdat zij een ieder vrij wenste te laten of hij al dan niet vacantie wenste te ne men. Goedgekeurd werd het voorstel van B en W om een lokaal te huren van het Geref. verenigingsgebouw ten dienste van de Chr. Ulo-sohool die in verband met het aantal leerlingen en leerkrachten een lokaal te weinig heeft. De heer Huizer had aanvan kelijk bezwaar tegen de huurprijs van f 60,— per week, maar na verkregen half Wederom verblijdde de Heere ons met de voorspoedige ge boorte van een Zoon en Broer tje Willem Gerrit E. J. OSKAM M. OSKAM van Dorp Jantje Waddinxveen, 29 april 1957 Meidoornstraat 15 schot van f 845.084,38 Y<x>r~de~bouw van 51 woningen in het uitbreidings plan Puttepolder. De daarvoor beno digde woningen wordt begroot f 11,85 per week. De aannemingssom voor het schoon- op Te koop aangeboden MOTORRIJWIEL merk Sparta, 125 cm3 Te bevr. Van Willigen, Burg. Trooststraat 41 Het Wit-Gale Kruis afd. Reeuwijk zal een subsidie ontvangen van f 3,— per lid, dat woonachtig is in Bloe- mendaal of aan de Middelburgse weg. De verordeningen op de instelling van een grondbedrijf en tot heffing van besmettelijke ziektegelden werden zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde waren toen de voor stellen van B en W tot het maken van een rioolbuis onder de spoorwegover gang in de Kerkweg, tot het maken van een riolering in de Kerkweg en tot het aanleggen van een straat met riolering vanaf het Stationsplein naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie, waarvan de kosten respectievelijk moesten bedragen f 16.500, f 115.000,— en f 419.000,—. Da voorzitter deelde mede, dat B en W over dit punt hadden geaarzeld en nog aarzelen. Het gaat nl. om de vraag of de riolering door de Kerk weg moet komen of door de Kerkweg- vaart, zodat alsdan de vaart gedempt zal moeten worden. Demping van de vaart heeft bepaalde voordelen t.w. een vrij werkterrein, terwijl grond voor damping uit de Puttepolder kan worden gehaald. Nadelen zijn, dat de kosten f 80.000,meer zullen bedra gen, (dat een riolering geblaakt zal moeten worden voor de waterverbin ding in de Kerkweg, dat de fundering van de huizen droog zal komen te lig gen en dat de kans bestaat, dat Ged. Staten demping van de vaart niet zul len goedkeuren, hetgeen ook in 1945 reeds is geschied. Vertraging van de plannen zou dan oorzaak kunnen zijn, dat de Sniep nog 2 jaren langer in de stank zal zitten. De heer Pille was van mening, dat het riool zonder bezwaar in de ge dempte vaart gelegd kon worden. Zou het riool in de weg komen, dan be staat de kans dat men bulten gaat zien, zoals in Gouda en in andere ge meenten. Voor verlaging van de grond waterstand was spr. niet bevreesd, dat is wel goed te maken met een lek-riolenng. Demping van de sloot geeft verbreding van de Kerkweg, die m de toekomst toch ook tot stand moet komen. Verder zal men bij uit voering van het werk in de Kerkweg stuiten op de verankering van de be schoeiing, die tot halverwege de straat ligt. De heer Venema was het in grote trekken met de heer Pille eens. Rio lering in de weg geeft voor de toe komst grote bezwaren, het verkeer moet gedurende de werkzaamheden worden omgelegd en in de toekomst zal toch de Kerkweg verbreed moe ten worden. Mevr. van der Torren was door de ze nieuwe gezichtspunten niet in staat zich een juist oordeel te vormen over het te kiezen plan. De gedachte van B en W om de Kerk wegvaart te dem pen is een geheel nieuw gezichtspunt, waarover de raadsleden zich niet heb ben kunnen beraden. Spr. stelde voor tot uitstel te besluiten en een nieuw onderzoek in te stellen, een suggestie waarmede de heer van Oosten zich kon verenigen. De wethouder Oudjjk merkte op, dat B en W niet met een nieuw voorstel komen, maar dat de mogelijkheid van het leggen van een riool in de vaart is overwogen. B en W zijn echter van mening, dat de risico's hieraan ver bonden te groot zijn, om op het aan vankelijke voorstel terug te komen. De verankering in de Kerkweg is geen bezwaar, omdat deze zonodig gewij zigd kan worden. Ook de afsluiting van de weg is te ondervangen omdat voldoende vervangswegen aanwezig zijn. De voorzitter deelde mede, dat B en W aan uitstel geen behoefte had den. Alle plannen zijn rijpelijk over wogen en het resultaat is dat B en W bij hun aanvankelijk voorstel blijven. De raad mag niet vergeten dat bij demping van de vaart een zandwoes- ontstaat, die binnen korte tijd toch ook voorzieningen zal vragen met alle daaraan verbonden kosten. Wordt het riool door de vaart gelegd, dan zijn er ook nog enkele besparingen, Weekagenda Maandag 6 mei Vergadering Veilig Verkeer in De Unie. Maandag 6 mei Vergadering Midden- standsvereen. in De Unie. Dinsdag 7 mei 7 uur Ledenvergade- Coop. Boerenleenbank in Hotel De Unie. Woensdag 8 mei 7,30 uur Consumen tenavond, Herv. Wijkgebouw. Woensdag 8 mei Lezing Mary Pos, voor de C.B.P.B., 7,30 uur in Ver enigingsgebouw, Stationsstraat. Donderdag 9 mei Oranjefilm Bejaar- den-Societeit in Herv. Wijkgebouw. maar de meer kosten op het geheel zullen f 40.000,bedragen, hetgeen in een tijd van investeringsbeperking niet onderschat mag worden. De heer Pille was van mening, dat de gevaren voor de huizen in verband met de verlanging van het grondwa terpeil gering zouden zijn. In de toe komst moet de Kerkweg toch ver breed worden en dan kan het beter maar nu gebeuren. De heer Venema vroeg of het riool niet in de vaart kon worden gelegd zonder demping van de vaart, hetgeen de voorzitter op grond van deskundige adviezen moest ontraden. De heer van Oosten vond de beslis sing zeer moeilijk. Over enkele jaren is het geld nog meer ontwaard en dan heeft de gemeente spijt niet tot vroe ger demping te zijn overgegaan. Spr. zou tegen een nader onderzoek geen bezwaren hebben. De voorzitter merkte op, dat uit stel geen enkel nieuw gezichtspunt zal kunnen opleveren. B en W kun nen over een maand niet meer mede delen, dan zij nu weten. Ged. Staten zullen nl. in die tjjd ook niet kunnen zeggen of de Kerkwegvaart al dan met gedempt mag worden. Daarmede gaat veel meer tijd verloren. Een ie der kent de aspecten van de zaak en nu zal men eigenlijk moeten gokken welk plan het meest zal voldoen en de meeste kans zal hebben goedge keurd te worden. Spr. betoogde nog maals dat hij een uitstel mits niet langer dan een maand, geen enkele behoefte had. Het voorstel van Mevr. van der Torren om de behandeling uit te stel len werd vervolgens verworpen met 9-3 stemmen. Voor Mevr. van der Torren en de heren Huizer en van Oosten. Het voorstel van B en W om de rio lering door de Kerkweg te leggen werd aangenomen met 9-3 stemmen. Tegen Mevr. van der Torren en de heren van Egdom en Pille. De voorstellen tot het maken van een riolering onder de spoorbaan en de aanleg van een straat met riole ring met het Stationsplein naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie resp voor f 16.500,— en f 349.000,— werden toen zonder stemming aangenomen. Daarna besloot de raad tot aankoop van een woning op de zgn. lange werf aan de Noordkade van de heer C. de Rooij voor f 800,— terwijl ook werd goedgekeurd een voorstel tot grond- ruiling met de firma Glasbeek en tot verkoop van een strook grond aan genoemde firma. Aan de Zuid-Nederlandse Bouw maatschappij te Vlissingen werd 3700 m2 grond verkocht in de Puttepolder voor de bouw van 24 woningen voor personeel van de N.V. Citosa te Bos koop. Deze woningen zullen in een tijd van 4 maanden geheel gereed kunnen worden opgeleverd. Na een korte rondvraag werd de openbare vergadering gesloten, waar na nog geruime tijd in geheime zit ting werd gediscussieerd. Gevraagd voor één dag per week WERKSTER Fa K. BROER, Burg. Trooststraat 18 Kempkes' meubelfabrieken n.v. vraagt voor haar bedrijf aan de Kerkweg te Waddinxveen geschoolde en ongeschoolde Aanmeldingen dagelijks aan de fabriek Kerkweg 18 of na 18 uur Lijsterbesstraat 19, Gouda. GEVRAAGD per 1 joli goed kunnende typen. Fa VAN DEN AKERBOOM Waddinxveen, Telefoon 216 Licht als de lucht en luchtig als de d&Êente Pas-Tunette brengt U thans de nieuwste Amerikaanse girdle, vervaardigd van elastisch nylon, de Pas-Tunettd Light-air girdle! Slechts 70 gram. Licht en luchtig en o zo gemakkelijk tc wassen. Vanavond in een sopje en morgen weer helder en droog. Pas-Tunette Light-air Girdle is verkrijgbaar in 3 maten. Iedere girdle verpakt in een geestig bloempotje 11.75 als panty ƒ12.95 Pas-Tunette beha, in 5 cupgrootten per maat Ajour nylon ƒ7.50 Dorpsstraat Telefoon 573 (ongecorrigeerd) Folder wordt U op toegezonden. om met vakantie of voor zaken naar het buitenland te gaan Wij verzorgen gaarne Uw' REISDEVIEZEN EISBAGAGE VERZEKERING EISONGEVALLENVERZEKERING aanvraag gaarne Kerkweg 151, Waddinxveen, Tel. 453 aimni in in ii Wilt U moeder of vrouw op die dag eens verrassen, komt U dan van de week eens met ons praten en kunt U rustig keus maken uit onze grootse kollectie en wij bezorgen dat dan op die dag bfc U thuis. Wij zjjn als altijd zeer ruim gesorteerd in alle voorkomen de en zeer bijzondere Planten en Bloemen, Plantschalen en Cactusbakken. Ook voor de kin deren, die moeder een Plantje willen geven, hebben wij leuke Plantjes. Brengt U dus eens een bezoek aan onze kwekerij en U zult zeker slagen om voor moeder iets moois te vinden. Uw adres is BLOEMISTERIJ

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3