Weekblad voor Waddlnxveen J ooo Bel Bi,"Brand NIEUWS uii Mine, ucaawdaats Melk Cefa-FIlm Cefa-Filni HOOFDPIJN? Jongens- en Meisjesboeken ymm mom Boekhandel VELDWIJK No. 620 vrijdag 10 mei 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldper kwartaal f 1-00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. op de grond en is door de pijn niet in staat zich op te richten, laat staan te lopen. Het been ligt iets naar bui ten gedraaid, hetgeen men goed kan zien aan de stand van de voet. Wor den de benen naast elkaar geplaatst, dan valt het soms op, dat het aange- danie been iets korter is dan het ge zonde. De patient is meestal niet in staat het been te bewegen en de door een ander uitgeoefende bewegingen worden als zeer pijnlijk ondervonden. De patient voelt de pijn in de lies streek. Maar niet altijd zijn de symp- tonen zo duidelijk en het is geen zeldzaamheid, dat de patient kans ziet op het gebroken been te lopen! Bij een bepaalde vorm van heupfrac- tuur is dit zelfs heel goed mogelijk. In deze gevallen is het dan dikwijls alleen door middel van een Röntgen foto mogelijk de diagnose, met zeker heid te stellen. Er bestaan vele manieren om een gebroken heup te behandelen. De me thode welke wordt gekozen, is in de eerste plaats afhankelijk van de vorm en de plaats van tie frak tuur. Het zou ons uiteraard te ver voeren om de overwegingen die hisrbjj gelden te bespreken. De in te stellen behande ling is verder afhankelijk van de leeftijd en de algemene toestand van de patient. Al deze factoren dienen Sagen elkaar te worden afgewogen. Bij elke fractuur berust de gene zing op rust van het gebroken bot. Deze rust tracht men te verzekeren door de fractuurstukken onwrikbaar met elkaar te verbinden. In vele ge vallen kan men ermee volstaan het gebroken bot in te gipsen. Hat is ech ter ook mogelijk langs operatieve weg de verschillende fractuurstukken aan elkaar te bevestigen. In een volgend artikel zullen de verschillende manieren waarop dit kan geschieden, nader worden bespro ken, in het bijzonder met betnekking tot de heupfractuur. Tevens wordt dan nader ingegaan op de nabehande ling en de moeilijkheden, die na een dergelijke fractuur soms overwonnen moeten worden. TWEE ONGEVALLEN. Deze week zijn een tweetal onge vallen te melden, plaats gehad heb bende op de Noordkade. In het eer ste geval had een 4 jarig knaapje de onvoorzichtigheid om op het hek bij de sluis te klimmen, waarbij een col lega-kleuter hem een duwtje gaf, zo dat de knaap in het water viel. Ge lukkig was hulp direct bij de hand en kon de drenkeling door de heer H. met een haak worden opgehaald. Een tweede ongeluk had Donderdag morgen plaats toen mej. de W. op haar rijwiel tegen een geparkeerd staande bestelauto opreed, waarvan het portier openstond. Zij kwam zo danig te vallen, dat zij zwaar gewond naar het van Itterson ziekenhuis te Gouda vervoerd moest worden. ACTIE GOED-ZCX In deze gemeente is een comité ge vormd ten bate voor actie Goed-Zo. Er zal op donderdag 23 mei een orgelconcert worden gegeven door de bekende organist Feike Asma, met medewerking van de Herv. Gem. Zangver. Vox Jubilans in. de Ned. Herv. kerk alhier. Gezien het zeer goede doel van de ze actie bevelen wij dit concert har telijk bij U aan. Laat Waddinxveen niet achterko men om hiervoor een offer te bren gen op deze avond is het mogelijk. Het comité bestaat uit de volgende personen: P. van den Berg, C. Boonstoppel Ph. de Gelder, A. Kooijman, G. Rehorst, T. W. Verweij. CONSUMENTEN- EN FILMAVOND. Er heerste woensdagavond een ge zellig vrouwendrukte in het Herv. Wijkgebouw, geen wonder want en kele winkeliers nl. de heren Assche- man, Brouwer, Visser en Van Triet hadden weer een consumenten- en filmavond georganiseerd. Aan het organiseren van zulk een avond lijkt ons een groot risico ver bonden, want men moet toch de win kelende huisvrouw weten te interes seren. Welnu de heren winkeliers zijn daar buitengewoon in geslaagd want de zaal was tot de laatste plaats bezet. Zij kunnen dan ook met trots terug zien op een avond die zeer goed ge slaagd is. Zij hadden medewerking weten te verkrijgen van 4 bekende merkfabri kanten die er voor zorgen dat hun waren in de belangstelling kwam te staan. De heer Asscheman opende deze avond en kondigde het eerste pro grammapunt aan: allereerst de Chef kok van de Victoriafabrieken. Deze bleek niet alleen zijn vak te verstaan, maar ook een groot goochelaar en humorist, die werkelijk op verbluf fende wijze staaltjes van goocheltoe ren vertoonde. Hierna een vertegenwoordiger van de Maggi-fabrieken, die op zijn ma nier zijn producten naar voren bracht. Enkele films zorgden voor de no dige afwisseling die bij de dames goed in de smaak vielen. Een vertegenwoordSger van Anton Hunnink zorgde, dat de aanwezigen op de hoogte kwamen van zijn ar tikel. Tot slot werden de bekende Sie- brandt artikelen aangeprezen die met een grootse reclame naar voren kwa men. Want nadat de aanwezigen een dranklijstje hadden ingevuld, werd na loting een 5-tal dames, deze artike len gratis ter beschikking gesteld. De gehele avond deed denken aan een bruiloft, want het spreekt van zelf, dat de fabrikanten er voor zorg den dat him artikelen in de smaak vielen. Koffie, toast, wijn en zelfs soep mochten we op him deugdelijkheid toetsen. Nadat nog een gratis verloting was gehouden gingen allen voldaan huis waarts. In de Goudse Courant lazen wij het volgende artikel: Waddinxvener nam motorrrijders beet. Poets, die clubrit tot een sof maakte. De motor- en automobielclub Gouda en Omstreken hield zaterdagmiddag voor 't eerst weer een clubrit. Deze beloofde een succes te worden, want twintig motorrijders en negen auto mobilisten schreven in. De routebe schrijving tekende een slingerend pa troon van 55 km lengte, dat goed ge volgd naar Reeuwijk, Waddinxveen, Moerkapelle, nog eens over Reeuwijk naar Hazerswoude, Benthuizen en van daar via Waddinxveen naar Gouda voerde. De weg moest, als gewoon lijk aan de hand van aanwijzingen als: X richting 2.8, bij ijzeren paaltje links enz. gevonden worden. Echter een van die aanwijzingen luidde: na hangslot rechts en bedoeld was een hangslot, dat ergens onder Waddinxveen op 'n zanakist zit. Blijkbaar had een van de allereersten van het begin van de Graaf Florisweg een minuut na el kaar, gestarte deelnemers, daar in Waddinxveen geinformeerd naar eeni hangslot en daarmee een van de in woners op een idee gebracht. Want de derde en volgenden van de puz- zel-rijders zagen, na de aanwijzing, waarschuwingshek links goed te heb ben opgevolgd aan een Waddinxveen- se winkelpui een knoert van een hangslot aan een touw hangen, namen de eerste de beste weg rechts en reden verkeerd! Het gevolg: zoeken tijdverlies, strafpunten, zelfs opgeven althans slechts twee van de negen au to's bijvoorbeeld passeerden voor het sluiten - wat 45 minuten na de ge stelde tijd gebeurt - de finish. Van zelfsprekend waren die twee in hun klasse de winnaars, maar met een voor altijd gevestigd record aantal strafpunten. Zo werd de veelbelovende begonnen clubrit, waarvoor deelne mers zelfs o.m. uit Amsterdam, Zeist, Utrecht en Den Haag gekomen wa ren eigenlijk een sof. Het is interessant eens na te gaan wat er precies is gebeurd. De opdracht luidde: „Na hangslot" rechts en dit hangslot bevond zich op de Kanaaldijk op het deksel van de gemeentelijke waterput. De deelne mers hadden dan de Sniepweg moeten oprijden. Het toeval wilde, dat in de etalage van de heer Vis een grote serie hang sloten was opgehangen. Een van de motorrijders vond dit erg moeilijk en vroeg om ook een hangslot buiten te hangen aan welk verzoek prompt werd voldaan. Het gevolg was echter, dat alle deelnemers de Stationsstraat ingingen en toen het spoor volkomen bijster waren. Hier wondit dus weer eens goed gedemonstreerd wat er gebeurt als de deelnemers zich met de organisatie gaan bemoeien. De poets is door de deelnemers gebakken, die zijn sport vrienden op deze manier een onpret tige middag bezorgde! de- deanlt t/an de weteid Vol voedzame bestanddelen en ge makkelijk verteerbaar Bijna alle volkeren ter wereld nut tigen melk, het is een der meest alge meen verbreide dranken die men kent Een verklaring hiervoor te geven is vrij eenvoudig, melk bevat veel voed zame bestanddelen en is licht verteer baar, waardoor het een ideale drank is voor jong en oud. Dit is ook zeer begrijpelijk, wanneer men beziet, dat melk afkomstig is van het moederdier en oorspronkelijk bestemd is voor het jong, dat het beste van het beste moet hebben. Zo hebben alle volkeren dit gezien en al kon men vroeger de melk nog niet analyseren zoals wij dat te genwoordig doen, men begreep, dat melk vol prima stoffen moest zitten en daarom nuttigde men deze drank. In de oudheid waren er volkeren, die zeer veel melk dronken, zoals de Hebreeën, waarvan men zegt, dat zij evenveel melk als wijn dronken. Griek se atleten dronken buitengewoon veel melk om het uithoudingsvermogen op te voeren. Ook de middeleeuwse Mongolen ge bruikten melk, doch zij waren weer een stapje verder en maakten melk poeder. Op die manier konden zij de melk gemakkelijk mee voeren wan neer zij hun lange zwerftochten te paard maakten. Wensten zij melk te gebruiken, dan deden zij wat poeder in de waterzak, die aan het paard op gehangen was en na enige tijd hadden poeder en water zich vermengd door de gang van het paard en de melk was voor gebruik gereed. Vooraanstaande romfiinse vrouwen baadden zich in ezelinnenmelk, om dat deze badvloeistof zo goed was voor de huid en hiermede constateren we, dat melk niet alleen gebruikt werd en wordt voor inwendig gebruik. Waarom melk? Melk is een van de simpelste, doch tevens belangrijkste voedingsmiddelen, die de mensheid ter beschikking staan Een glas melk wordt in de menselijke maag aanmerkelijk sneller verteerd dan brood of vlees. Vooral het vet in de melk heeft boven alle andere vet ten het voordeel, dat het zo gemakke lijk wordt verteerd. Daarnaast bevat melk verschillende belangrijke stoffen, zonder welke de mens niet zou kunnen leven. Wanneer men geen melk nuttigt, zou men als compensatie, eieren en vlees moeten gebruiken en nog verschillende ande re mineralen en stoffen in pil- of ta- »Kaspar zoekt een Vader* op Zaterdag 25 Mei 1957 in het Vereen, gebouw. Stationstraat aanvang 8 nur. bletvorm tot zich moeten nemen. Wat is het gebruiken van melk dan veel eenvoudiger. Kleine kinderen moeten ongeveer 2 bekers psr dag, school gaande kinderen 2 tot 3 bekers en vol wassenen ongeveer driekwart liter per dag nuttigen. Meer is niet nodig en zelfs ongewenst, aangezien een regel matig teveel gebruik ongunstige ge volgen kan hebben. In enkele aziatische landen waar dia bevolking niet over voldoende melk kan beschikken, doen zich als gevolg hiervan leverziekten voor, die voor komen hadden kunnen worden door melkgebruik. Verschillende soorten melk Onder melkgebruik wrstaan wij na tuurlijk koemelk, aangezien de melk van de koe het best geschikt is voor menselijk gebruik. Er zijn wel meer soorten melk die gebruikt worden, zo als de melk van geiten en nog enkele andere dieren, maar dia samenstelling daarvan wijkt zodanig af, dat men hiermede wel voorzichtig moet zijn. De melk van een geit bijvoorbeeld be vat voor de mens te veel vet, beeft ze kere voordelen, maar ook nadelen. Dit neemt niet weg, dat geitemelk zeer vtael gebruikt wordt, vooral in stre ken, waar geen geschikt voedsel voor de koe te vinden is. De geit kan op vrijwel elk soort voedsel leven en geeft bovendien een malkproduktie, die boven die van de koe ligt. Wat de vitaminen betreft, moet men hiet melk erg voorzichtig zijn. Plaats geen melk in de zon, want dan ver liest ze in kortla tijd alle vitamine C. Dat melk goed voor elk is, gaat in de praktijk niet helemaal op. Inder daad is melk voor de meeste mensen de beste drank en een prima voe dingsmiddel, maar dit rïaemt niet weg, dat uitgemaakt werd, dat één op de vijf mensen melk niet kan verdragen en dat het zelfs voor één op de vijf tien vergif is. Maar voor al die anderen is het iaën zegen. Sport in 't kort Postduivenvereniging De Sperwer. Wedvlucht vanaf NeufviUes België, 172 km. Los 13 30. Aankomst le duif 4 19 46, laatste duif 4 47 39. Uitslag: W. van de Water 1 6 12 25 30 36 47 69 70 75, W. Ringelenstein Jr 2 31, H. van de Willik 3 16 37 56 62 74 83, H. van Muiden 4 45, Fr. Rip 5 28 88, L. P. Hoogerdijk 7 80, P. van Geloo- ven 8, P. Metselaar 9 32 38 55, J. de Beer 10 14 87, H. J. van den Berg 11 13 22 44 50 77 78 82 85, N. Rupke 15 90, J. Degenkamp 17 67, L. Ver hoef 18 24 27 39 40 60 61, C. Versluis 19 64, P. Vink 20 48 58 59, H. van Dijk 21 26 41 51 63 68, D. la Grand 23, O. O. Spruyt 29 49 72 76, Nic. van der Zijden 33 46 57 86, W. van der Jagt 34 66, N. van Vliet 35 42 43, L. de Bruin 53 79 84, A. H. Fase 54, F. Vermeul 65, C. Ringelenstein 71. Postduivenvereniging De Zwaluw. Wedvlucht vanaf Vilvoorden, Bel gië 124 km. Los 12 45, Aankomst le duif 2 47 48, aankomst 48e duif 3 09 10, Uitslag: H. Russcher 1 8 11 13 15 22 28, Groenendijk 2 7 21 40 45, T. Boere 3 34 37 42, L. W. Ver sluis 4 6 10, Hofman 6 20 26 31, W. Tamerus 9 47, Abr. de Bruin 12 29 47, C. de Lang 14 19 33, C. Smith 16 17 30 32 38 46 48, J. Stubbe 24 27, S. Versloot 18 43, A. Poot 23 25 39 41, P. 't Hart 36, T. de Beer 35. WSE-NTEUWS. WSE 1 speelt tegen Bergambacht 1, haar thuiswedstrijd op het terrein van Bergambacht, waar waarschijn lijk een kleine winst in zit. Het 2e gaat naar Es to HI om daar partij te geven. De dames gaan naar MSV in Mont- foort. Wanneer ze een beetje geluk hebben, maar dan met open spel, is een gelijk spel mogelijk. De junioren A spelen tegen Donk en de B'tjes hebben rust. Vanavond, vrijdagavond trainen van 6.30 tot 7.30 uur junioren, 7.30 tot 8,45 uur dames, 8.45 tot 10 uur senioren op het Waddinxveen-veld. BE FAIR NIEUWS. Be Fair IIIWaddinxveen II 0-2. jl. Zaterdag vond de plaatselijke derby Be Fair-Waddinxveen weer plaats. Traditiegetrouw hebben onze jongens weer het hoofd voor hun plaatsgenoten moeten buigen. Dit wil echter niet zeggen .dat de onzen altijd de mindere zijn, niets is minder waar; want ook in deze derby hebben onze jongens aangetoond dat een overwinning] wel eens verkend kan vallen. De wedstrijd zelf is niet veel bij- Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent Onze boekenvoorraad was nooit zo groot als nu. Wij hebben een pracht keus in geschikt voor elke leeftijd en voor ieders beurs. Wij noemen hierbij enkele serie's, bestaande uit meerdere delen, waar op u ook kan intekenen, zodat U zo ongemerkt een kinderbibliotheek krijgt. ARENDSOOG STER REEKS GOUD ELSJE REEKS SNEEUWBAL SERIE ELKE's SERIE SASKIA EN JEROEN JEUGD VLIEGT UIT F&UKfS

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1