Weekblad voor Waddinxveen •<l'ol l)/<?.BIJZONDER Actie „GOED-ZO Kou zënUwrusT ui Spiegel van de week Wl&edzc de Vrouw NIEUWS uit owze* w&o-hfitaate iKwdudag, No. 620 vrijdag 10 mei 1957 12e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeldpïr kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Hoewel niet kan worden gezegd, dat ons land verleden jaar door de kin derverlamming polio - werd geteis terd, moest toch worden vastgesteld, dat deze vreselijke ziekte veel meer voorkwam dan voorheen. Niet minder dan 2200 polio-patienten moesten wor den verpleegd. Ongèveer een derde van hen zal als invalide verder door het leven moeten gaan. Nu bestaat er sinds een jaar een fonds, dat zich ten doel stelt, deze ziek te te bestrijden en daar gelden voor bijeen te brengen. Naar schatting zal dit fonds, waaraan onze Kroonprinses haar n?-m gaf - het „Prinses Beatrix- poliofonds" - per jaar ongeveer 3 miljoen nodig hebben, welk bedrag dat eerste jaar voor ongeveer een tien de gedeelte bijeen kwam. De gemeente Leeuwarden heeft ten deze een verheugend initiatief geno men. De G.G.D. aldaar zal reeds voor de komende zomer ongeveer 8000 kin deren tegen polio doen inenten. Gelukkig verleent de regering bij deze ziektebestrijding eveneens volle dige medewerking. Zo zal in het na jaar een begin worden gemaakt met de massale inenting tegen kinderver lamming. Kinderen van twee jaar zul len worden ingeent, maar het is geens zins uitgesloten, dat ook andere leef tijdsgroepen bij deze immunisering zullen worden betrokken. Ten aanzien van een punt, dat vrij wel voor alle leeftijdsgroepen geldt, de belastingen, is reeds door menigeen geconstateerd, dat met het opleggen van de aanslagen extra haast wordt gemaakt. Een onzer medewerkers ont ving in de tijd van zes weken drie aan slagen. Officieel is thans bevestigd dat de Fiscus, gedwongen door de bijna lege schatkist, haast maakt met het opleggen van de voorlopige aanslagen in de Inkomstenbelasting 1957. Nog meer haast dan verleden jaar. Sijmen zal moeten betalen en zijn bestedingen moeten beperken oftewel: moeten bezuinigen. In hst jaarverslag van de Nederland se Handel-Maatschappij zo juist ge publiceerd, werd over de beperking der bestedingen gezegd, dat nu een deugdelijke selectie van de investe ringsplannen door het bedrijfsleven en de overheid noodzakelijk is, en dat de inspanning tot verhoging van de produktiviteit meer dan ooit noodza kelijk is. In het verslag wordt voorts opgemerkt, dat het moeilijk is de kredietverlening aan het bedrijfsleven te beperken, als de kredietbehoefte het gevolg blijkt te zijn van versnelde be lastinginning en. Van een weinig sta- Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven doo' MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTIN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. biel belastingbeleid van de overheid. Ten aanzien van de huurverhoging houdt de regering vast aan een ver hoging der huren met 25°/o, met de blokkering van de helft daarvan. Over die huurverhogingsvoorstellen is al heel wat gedelibereerd en in zonder heid het blokkeren van die 25% is van verscheidene kanten en op verschil lende gronden aangevallen, o.m. om dat een in te stellen Grootboek voor de daar in te schrijven woningen meer dan een miljoen, uitbreiding van het ambtenarencorps nodig maakt. Gaan deze huurwetten door, dan zullen de Sijmens met elkaar 156 miljoen per jaar meer op moeten brengen aan huur. Over de compensatie voor de loontrekkenden wordt nog in de Stichting van de Arbeid overleg ge pleegd, waarvoor deze week ook eni ge ministers werden uitgenodigd. Ver wacht wordt een loonsverhoging van 2°/o. Na het uitbrengen van het advies zal de regering een beslissing nemen over „eventueel" te verlenen compen saties voor niet loontrekkenden. Over een en ander zal in de Volksvertegen woordiging nog menig woord worden gezegd. Bij de vorming van het kabi net, dat destijds met zo veel moeite tot stand kwam, was echter, naast de Lotenjwet, ook deze huurverhoging voorwaarde voor deelneming van som mige groepen aan de regering Kunnen we niet zeggen, dat ten aan zien van de huurverhoging de rege ring over een nacht ijs gaat wat de beschermende bepalingen voor voet gangers aangaat - bepalingen, die 1 mei van kracht werden, is dat zeer zeker wel het geval. Die, tot dusver zo goed als vogelvrij verklaarde voet ganger, moet nu letten op zogenaamde knipper bollen. Die dingen zijn het best te vergelijken met de palen, die wel aan de gevels van kappers zijn be vestigd. Zo'n paal, opgesteld bij over steekplaatsen voor voetgangers, heeft op de kop een bol, waarin een lamp steeds aan en uit gaat. Bij zo'n aldus beveiligde oversteekplaats moet het snelverkeer verstandig overstekende voetgangers voor laten gaan. Jammer genoeg waren, bij het van kracht wor den dier bepalingen er nog maar een paar van die knipperbollen in werking Men mag echter erop vertrouwen, dat hun aantal meer en meer zal groeien, als de bestedingsbeperking dat ten minste toelaat! MOEDER De tweede zondag in mei het is inmiddels reeds een traditie ge worden vieren we Moederdag. Denkt u nu niet, dat di.t een Ne derlandse vinding is, integendeel. Ik heb er deze week nog eens mijn oude aantekeningen over op geslagen, en daaruit gelezen, dat in 1927 Moeder dag voor het eerst in enkele Ameri kaanse steden werd gevier. Het initi atief schijnt uitgegaan te zijn van een Amerikaanse onderwijzeres, die haar kinderen van de klas in 1924 ani meerde om op de tweede zondag in mei, als overal alles in bloei staat, een ruiker bloemen te plukken en dit als bewijs van liefde het moeder te over handigen. Dit geschiedde en ik schat dat een dertigtal Amerikaanse moeders in dat jaar een bloemenhulde gekregen heeft. Het volgende jaar deed de onder wijzeres weer precies zo. Ook toen werden er verschillende moeders op die tweede mei-zondag blij gemaakt met een ruikertje bloemen en in 1926 deden verschillende kinderen dit al tendele uit zichzelf. Het toeval wilde, dat een journalist van een der New-Yorkse bladen dat weekend logeerde bij een familie, waarvan de moeder er één was, die de bloemenhulde kreeg van haar doch tertje. De krantenman vroeg aan de kleine meid, of haar moeder jarig was. Het antwoord luidde ontkennend en ter verduidelijking vertelde het meisje dat het een denkbeeld was van de school j uffrouw Journalisten zijn wonderlijke men sen en deze Amerikaan was niet an ders. Hij had wel zoveel verstand van zijn vak, dat hij kopij rook, zoals men in de krantenwereld zegt. Hij zocht de schooljuffrouw op en maakte een praatje, dat uiteindelijk op een soort intervieuw uitliep. Een paar foto's van de juffrouw eni van een paar kinderen, die hun moeder een bosje bloemen geven, completeerde het geheel en een paar dagen later stond er een knaap van een artikel in een der Amerikaan se dagbladen. Natuurlijk met de beide foto's er bij. De journalist schreef, dat dit denkbeeld waard was verspreid te worden in het groot. En zie, het vol gend jaar had hij succes. In 1927 wa ren er al heel wat kinderen, die weliswaar daartoe opgewekt door de bloemenhandelaren, die wel brood za gen in zo'n Moederdag hun moeder blij maakten met een veelkleurige rui ker bloemen. Het is niet bij 1927 gebleven. Het groeide ieder jaar meer uit, temeer, omdat ook andere zakenmensen, als echte Amerikanen grootscheepse re- klamecampagnes op touw gingen zet ten, waardoor de keuze van geschen ken voor moeder groter werd. Want waarom zou men eigenlijk ieder jaar een bloemetje geven? Er waren toch tal van andere toepas selijke geschenken? Taarten b.v., of luxe voorwerpen, sieraden, kleding, te veel om op te noemen. In het jaar 1932 dus precies acht jaar nadat die onderwijzeres uit Con necticut het initiatief nam kon men in Amerika reeds spreken van een min of meer algemeen erkende feest dag. En nog heden ten dage is er vrij wel geen Amerikaans kind, dat niet moeder verrast met een klein presen tje op de 2e zondag in mei. Miss Hamp ton uit Hartfort had succes geboekt met haar idee: moeder een dag in het jaar te verblijden met een surprise, een verrassing, een kleine blijk van waardering. Wanneer de Moederdag voor het eerst in ons land is gevierd, is vrij moeilijk te bepalen. Vast staat even wel, dat reeds in 1934 Haarlemse bloe menhandelaren reklame maakten voor dit idee. Nu is dit in Haarlem reeds - op andere gronden - een oude tradi tie: eens in het jaar een bloemetje te kopen voor moeder, en wel op de za terdag voor Pinksteren. De Haarlemse bloemenhandelaren hadden dus goede gronden om pro paganda te gaan maken voor Moeder dag. En zij hadden succes. Dusdanig, dat ook andere plaatsen in het land er wel wat in zagen. Voor zover ik me kan herinneren, is het jaar 1937 eigen lijk het eerste geweest, waarop Moe derdag in ons land in vrijwel alle de len werd gevierd. En sedertdien werd dit gebruik, Moeder op de 2e zondag te verblijden, steeds meer algemeen. De oorlog werkte weliswaar rem mend en vooral de twee laatste oor logsjaren had men wel andere zorgen aan het hoofd dan om aan Moederdag te denken, doch naarmate de toestand na een bevrijding weer normaal werd kwam ook dit feest weer meer terug. En momenteel kunnen we vaststel len, dat Moederdag weer geheel in de oude glorie is hersteld. Ik neem aan, dat er maar weinig moeders in het land zullen zijn, die op de 2e zondag in mei niet door hun kinderen verrast worden. In mijn eigen gezin sloven onze kinderen, daarbij aktief (en finan cieel) bijgestaan door mijn man, zich ieder jaar weer, uit, om iets origi neels te bedenken, waardoor het ver rassingseffect het meest op de voor grond komt. En ik moet eerlijk zeggen dat ik het prettig vind. Behalve de verjaardag en de Sinterklaasavond, be schouw ik Moederdag als een hoogte punt in mijn leven. Dat onderwijze resje uit Amerika heeft een werke lijk origineel idee gehad, om een dag in het jaar, uitgezocht in de periode van de prille bloei van al het scroons dat de natuur ons te zien geeft, moe der gelukkg te maken. En dan ligt dat blij maken niet in de waarde of de kostbaarheid van het geschenk, maar wel in het idee, dat de kinderen, uit liefde voor hun moeder aankomen met een verrassing. Niet omdat ik zelf moeder ben, houd ik van Moederdag. Als ik on getrouwd was gebleven, of een man zou zijn, zou ik ongetwijfeld evenveel enthousiasme tonen voor di.t gebruik. Het moge dan een traditie zijn, die nog maar enkele jaren oud is, het is een mooie traditie en ik hoop dat morgen, zondag 12 mei, tienduizenden moeders in het gehele land door hun kinderen met een kleinigheid verrast zullen worden. Bo vendien hoop ik ook dat de bevoor rechte moeders uit deze geste zullen kunnen peuren: de liefde en aanhan kelijkheid van hun kinderen. Want dat maakt de Moederdag waarlijk tot een echte, goede feestdag! W. Losse Flodders Ik wil vandaag nog eens een ou we koe uit de sloot halen. Om bij het soort te blijven: meestal wordt de sloot gedempt als het kalf ver dronken is. Blijkbaar moet bet eerst zover komen. Welnu dan, ik ben zeer dankbaar, dat de vuilniswagen komt. Voor ons persoonlijk is het hoog tijd, want de bodem uit mijn C. P. Broer- blikken-bus is compleet verrot en nu zitten we op de wip: zullen we nog trachten een nieuwe privé-bus op de kop te tikken, of zullen we met krui deniersdozen de dag zien te halen waarop „de" emmers van de gemeen te komen? Misschien kan de gemeen teraad ons nu vast de emmers geven, dat zou velen helpen, de heren van Noort en Schouten niet het minst. Dóch dijt probleem 'heeft niets te maken met het volgende: Wanneer zullen we nu hier in Waddinxveen een eigen ziekenwagen krijgen? Ik wens niemand iets ergs toe, maar ik hoop toch dat de eerste man die hals overkop naar het zie kenhuis moet en die zit te snakken naar het moment dat de ziekenauto uit Goudh eindelijk, eindelijk komt, dat dat iemand mag zijn, die veel in vloed heeft op de kwestie ja - zie kenwagen, nee-ziekenwagen. Toe mensen, steek de koppen nu eens bij mekaar. Gemeenteraad, Rode Kruis, Groene Kruis, Witgele Kruis, B.B., doktoren, politie, grote bedrij ven enz. U weet het toch allemaal best: het is nodig! Niemand, geen garagehouder, taxi bedrijf of wie dan ook kan hier een ziekenauto rendabel maken. Gelukkig maar, doch dit neemt niet weg, dat we hem broodnodig hebben. En het kan toch zo gemakkelijk. Vele van bovengenoemde categorieën zullen be reid zijn om subsidie te verlenen aan een eventuele exploitant. Al leven we in de tijd van bestedingsbeperking op onze gezondheid en onze levenskan sen mogen we niet bezuinigen. Dat staat als een paal boven water! Over peilen gesproken, ik heb van de week een wandelingetje gemaakt door de Stationsstraat. Het viel me op, dat bij het Geref. Verenigingsge bouw een hek is geplaatst. Betonnen palen met ijzeren buizen. Oersolide, maar verre van sierlijk. Een laag bak stenen muurtje had het beter gedaan, 'k Ben benieuwd, hoe de schoonheids- commisse het vindt. Ook wil ik nog een tip geven: het kan nog wat op knappen, als er op elke paal een stie renkop gezet wordt. Bovendien werkt dat afschrikwekkend, want een stier heeft een hekel aan rood. Sniper. EERVOLLE UITNODIGING. De Herv. Gem. Zangver. „Vox Ju- bilans" o.l.v. Mar. Egberts, ontving een uitnodiging tijdens de grote gro te slotavond, van het actie-comité Goed-Zo te Rotterdam op zaterdag 18 mei a.s. met Feike Asma aan het or gel, te concerteren. Dit bijzondere kerkconcert zal plaats vinden in de Wilhelminakerk, Oranjeboomstraat. In het kader van de Jan Zwart herden king, zullen werken van deze orga nist-componist worden vertolkt djoor Feike Asma, terwijl Vox Jubilans o.m. zal uitvoeren een koraal uit de can tate 147 van J. S. Bach, als ook het slotkoor ui,t het Oratorium „Een lof zang Davids" van de Rotterdamse toonkunstenaar Mar. Egberts. Het is zeker een eer voor Vox Jubilans ter opluistering van deze avbnd een Uit nodiging te hebben ontvangen. ROODE KRUIS CAMPAGNE. Door het Roode Kruis zal geduren de 20 mei-1 juni a.s. een inzamelings campagne gehouden worden ten bate van het vele nuttige werk dat door genoemde organisatie verricht wordt. We denken hierbij aan de hulp aan Hongarije, overstromingsrampen, bloedtransfusie e.d., bij ons allen wel bekend. Door de afd. Gouda wordt deze ac tie ter hand genomen voor Gouda en de omliggende gemeenten. Om in on ze gemeente tot een daad te komen, had men verzocht aan de beide plaat selijke middenstandsverenigingen hiervoor mede te willen werken. Van daar dat deze besturen jl. maandag hun leden in vergadering bijeengeroe pen hadden om hierover te beslissen. Voor het Roode Kruis waren tegen woordig de heren Brand en Coppens welke in een korte causerie de bedoe ling van deze aktie uiteenzetten. Aan de winkeliers zal gevraagd worden aan elke koper die f 5,— besteedt, gedurende deze periode een gratis lot aan te bieden. Door het Roode Kruis zijn hiervoor een aantal prijzen be schikbaar gesteld in de vorm van waardebonnen, te besteden bij de deelnemende winkeliers hier ter plaatse. De heer Brand had echter veel weerstanden te bestrijden, maar hij mocht uiteindelijk toch constateren dat de vergadering iets voor deze plannen voelde. Het geringe aanwezi ge ledental was oorzaak dat geen con crete plannen gemaakt konden wor- den en moest eerst aan alle leden medewerking gevraagd worden. Aan deze aktie zal een etalagewed strijd verbonden worden, waarvoor de heer Coppens een lans brak. Op een boeiende wijze wist hij de win keliers He overtuigen van het grote nut van een goed verzorgde etalage. Binnenkort hopen we hieromtrent nadere mededelingen te doen. MARY POS SPRAK. Woensdagavond hield de plaatselij ke afdeling van de Chr. Plattelands vrouwenbond haar jaarvergadering in tiet Geref. Verenigingsgebouw. Een groot aantal leden en genodigden wa- Vrijwel over heel de wereld Waait nu weer die wondre vlag, Zij het dan ook in de verbeelding: Het is de vlag van moederdag. Het is zo'n aardige gedachte: Een speciale dag in het jaar Denken groot-geworden kinders Nog eens zeer speciaal aan haar, Die met duizend kleine zorgen En met zachtheid en geduld Het grootst gedeelte van haar leven Hoogste plichten heeft vervuld. En wie zich van haar vervreemd heeft Of met haar gebroken heeft, Wie er kwaad is weggelopen, Haar nooit meer gesproken heeft, Krijgt die dag een extra kansje Voor een mooie, goede daad: Een klein briefje, een klein bloempje! Zo iets komt zo gauw te laat En wie haar niets meer kan zenden, Blijft voor haar portretje staan, Denkt een ogenblik dankbaar Aan al, wat zij heeft gedaan. Clinge Doorenbos. en pijn weg- wrijven met DAMPO Ingezonden stukken DE 4e MEI. Voor de derde achtereenvolgende maal heb ik nu de „stille tocht" hier in Waddinxveen meegemaakt en de stoet ieder jaar kleiner zien worden. Nu is het opvallende, dat bij deze tocht juist de jeugd het sterkst ver tegenwoordigd is. Juist de generatie, die zich de oorlog of niet bewust is geweest of die na 1945 is geboren. De vraag rijst nu of de ouderen zich niet meer kunnen of willen her inneren, wat onvrijheid en dwang in die 5 jaren heeft betekend of dat een valse schaamte hen weerhoudt open lijk te tonen, dat er nog eerbied leeft voor wat in die jaren door ons volk is gepresteerd in het verzet tegen een meedogenloos en bruut bezetter. Ik ben het volkomen eens met dege nen, die beweren dat er geen haat mag blijven gekoesterd, maar dit mag dan geen vergeten inhouden van hen, die het als hup plicht zagen zich te verbetten en ondanks terreur zich te blijven verzetten tegen een nietsont ziende overweldiger. Is het dan te veel gevraagd éénmaal per jaar zich een enkel uur te verenigen in een sa men herdenken van hen, die vielen voor de vrijheid, die wij nu genie ten. Dit herdenken is dan niet al leen een terugzien op dat wat was, maar tevens een vooruitzien om te trachten de geest, die hen bezielde, levend te houden, opdat we geeste- telijk gewapend mogen zijn tegen al dat komen mocht. Dit moet des te meer beklemtoond worden, naar mate de jaren voortschrijden, omdat zij die het beleefden in de loop der tijd minder zullen worden in aantal. Het ligt nu eenmaal in de menselij ke aard besloten om te vergeten. Tenslotte zou ik gaarne nog enige denkbeelden opperen voor een waar diger herdenking, in de overtuiging dat ik hierin niet alleen sta. Ie. Zou het niet mogelijk zijn om jaarlijks van iedere school de hoog ste klasse in zijn geheel aan de tocht te laten deelnemen om mede hier door het herdenken levend te hou den? 2e. De tocht niet bij het momument te laten eindigen, maar eerst bij het punt van uitgang te ontbinden? Dit geeft m.i. een rommelig geheel. 3e. De stoet te doen voorafgaan door enige tambours met omfloerste trom? 4e. Na de bloemlegging een passend lied ten gehore te laten brengen door een zangkoor of enige hoornblazers de „last post" te laten blazen? 5e. Het verkeer langs de te volgen route voor de duur der tocht om te leggen? (Het geknetter van brommers langs de stoet was dit jaar meer dan er gerlijk). Ik hoop dat het bovenstaande dd instemming van velen moge hebben. M. J. v. Leeuwerden. ren aanwezig niet alleen om de jaar verslagen te horen, maar in hoofdzaak voor de spreekster van deze avond, de bekende reizende journaliste Mary Pos. Nadat de presidente mevr. van Tilburg de samenkomst op de ge bruikelijke wijze geopend had, kreeg Mary Pos het woord om te spreken over haar belevenissen op een tocht dwars door Californië, dat geweldige te geven op DOXDEBDAO 23 MEI Medewerking van FEIKE AS,.w Ned. HKerk te Waddinxveen. t.b.v. ..Het getroffen actie ..Goed-Zo" o (orgel); Herv. Gem. Zangver. ,.Vox Jubilans" o.l.v. Mar. Egberts WHdC,W,eger' Kerkweg; K; van Ringelenstein, Burg. Trooststraat en Ieplaan; AANVANG 8 UUR. Volledige programma's tevens bewijs van t.egang a 0.75, verkrijgbaar bij: Kerkweg; J. Tol, Prins Hendrikstraat; J. van Triet, Noordkade C. van der Linde, Dorpsstraat; W. Los,

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3