Weekblad voor nxveert ïKoedcc de Vrouw Di Sfiliegd van de week Huidgenezing IJMrlYT» l-kias Baby-verzorging Viiigi^tifd blad' HAMEA NIEUWS uil onze woonplaats Pracht handen No. 622 vrijdag 24 mei 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie-en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Er is een tijd geweest- ,en die ligt niet eens zo ver achter ons - dat een jongen, van de lagere school af, naar een baas moest omzien, ten einde zich voor het een of andere vak te bekwamen. Een vak leerde je in de praktijk. Anders kon het niet. Zo is het niet meer. De land- en tuinbouwscholen kwamen, er werden ambachtsscholen opgericht, de Mid delbaar Technische Scholen, in de al lerjongste tijd Hogere Technische scholen genoemd, bewezen hun nut en voor afzonderlijke vakken werden gespecialiseerde scholen gesticht. Zulk een school is de Banketbak- kersschool te Amsterdam, waar afge lopen week in het mooie, modern in gerichte gebouw een tentoonstelling werd gehouden, waar wij konden zien, dat de 160 leerlingen van 14 tot 20 jaar, verdeeld over drie klassen, op hun gebied heel wat presteren. Dat hebben we trouwens geproefd ook! Het is eenvoudig niet te geloven, dat psychologen en psychiaters nog niet zo heel lang geleden dit mooie vak tot hun vuilnisbak maakten en dat deze heren, als er dan met een patient helemaal niets meer te begin nen was, de raad gaven: laat de jon gen maar koekenbakker worden. De koekenbakkers moeten tegenwoordig heel wat in him mars hebben! Dit geldt ook voor onze land- en tuinbouwers. Als wij het goed heb ben, behoort het landbouwonderwijs tot de oudste vakopleidingen. Daar mee is men nu zo ver, dat de direc teur van dit onderwijs kon verklaren dat alle boeren in ons land over en kele tientallen jaren landbouwonder wijs zullen hebben genoten. Wat de tuinbouw aangaat: ook hier is men erop uit, steeds verbeteringen aan te brengen. In de toekomst zal de verwarming der kassen meer cen traal geschieden, waardoor de kosten van verwarming aanzienlijk worden gedrukt. Beter onderwijs, betere vakoplei ding, betere voorlichting. Daar wordt terecht groter aandacht aan gegeven dan voorheen. Onder betere voorlich ting kan ook een vakcongres worden gerekend. Door uitwisseling van ge dachten komt men tot betere metho den en tot betere resultaten. Zo wordt half juni een internatio naal congres van opticiens gehouden. Een Internationaal Optical League, zoals het deftig heet. Verscheidene le zingen staan op 't program. De ope ning van het congres zal in de Ge meentelijke Universiteit van de Huidzoive rhe id - Huidgezondheid I Puistjes verdrogen door Purol-poeder hoofdstad geschieden. Zelfs zal er een Miss Holland in Eye-glass es wor den gekozen - een Nederlandse bril- lekoningin zou men in onze taal zeg gen. als dat niet een beetje vreemd zou klinken. Een belangrijke bijeenkomst van een internationale organisatie werd te Rot terdam, in de Rivèraral gehouden, waar 900 Odd Fellows hun landdag hielden. Prof. dr. H. J. M. Oldewelt hield er een begeesterende rede over de broederschapsgedachte in de tegen woordige tijd, waarin hij er op wees dat in het gezin de grote realiteit van Ons nieuwe feuilleton WILLEM JANSEN TROUWT DE FREULE door L. VAN SCHOOTEN Toen Willem Jansen steenrijk arri veerde in zijn geboortedorp Groenho ven, was zijn komst gelijk aan een steen in te vijver. Willem's vader was tuinman geweest op het landgoed van Freule Constance Cnoop van Haers- ma, de Ambachtsvrouwe, Willem zelf had voor de oude oude Freule nog wel boodschappen gedaan en de jonge Freule was voor hem een onbereik baar wezen van hogere orde geweest. Willem mag dan over een kapitaal beschikken, de deftige burgerij van Groenhoven neemt hem niet op in haar kring. Vooral de dames, onder aanvoering van de Freule, weren deze parvenu, hij kan geen lid worden van de soos en zijn dochters vinden geen plaats in de deftige tennisclub. Dan be gint Willem Jansen zijn offensief, ge steund door zijn geld, en wint het langzaam maar zeker van de Freule en haar aanhang. Het succes van zijn dochters onder de Groenhovense jon gelui speelt daarin een grote rol. Uit eindelijk komen Willem en de Freule tegenover elkaar te staanen hoe dat afloopt, kunt u misschien uit de titel raden, maar het heeft heel wat voeten in de aarde, voor en aleer het zover is! Het verhaal speelt omstreeks de eeuwwisseling. die gedachte kan worden verwezen lijkt. Naast de mensen die het goede zoe ken, zjjn er echter anderen, die er op uit zijn, overal onrust en ontevreden heid te zaaien. Voor hen was de rede van prof. Oldewelt niet bestemd, maar in hetzelfde Rotterdam moest de po litie met kracht optreden tegen jeugdi ge belhamels en onruststokers. Op de Parkkade maakte de politie gebruik van een pistool, waardoor een knaap in zijn been werd geschoten. Di.t kan men echter verwachten, als men een politieagent een jas over het hoofd gooit! De rede van prof. Oldewelt sloeg uiteraard ook niet op de mens, die door zijn handelingen uit de maat schappij moest worden geisoleerd. In dit bonte overzicht willen wij echter ook even memoreren, dat de man, die enige weken ons land in spanning Ideld doordien hij uit zijn gevangenis wist te ontkomen, weer werd gearresteerd. Ook al te Rotterdam. Daar werd de Zwarte Ruiter - door het laten ver ven van zijn haar tot een Rode Rui ter geworden - gepakt. De Rotterdam se politie had dit onderduikadres van haar Utrechtse collega's ontvangen. Te Zuilen had hij enige dagen gelogeerd, bij welke gelegenheid hij zijn gastheer - om in kleur te blijven! een blauw oog sloeg. Nu doen zich rondom deze arrestatie enige juridische problemen voor, doch het voornaamste is, dat een gevaarlijk mens weer steviger dan voorheen achter slot en grendel zit. Enige tandartsen, die de wet op tandheelkundige inrichtingen overtre den hadden mede de voor hen minder plezierige aandacht der politie. Bjj 'n arts te Haarlem werd zelfs tweemaa. binnen de 24 uur een inval gedaan EEN WOORD VOOR MOEDER Enige tijd geladen sloeg vele ouders wellicht de schrik om het hart teen zij lazen, dat verontruste directeuren en rectoren zich tot de ouders gewend hadden. In een gemeenschappelijk schrijven richtten de hoofden van de Amsterdamse gymnasia en middelba re scholen zich tot de ouders van aan hun zorgen toevertrouwde leerlingen, om hun ernstige bezorgdheid uit te spreken over het gebrek aan plichts- jesef en toewijding bij een deel der met Babyderm-preparaten Huidje-van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei steken en zich af te vragen, wat hier van de oorzaak is en of zijzelf moge lijk in iets te kort geschoten zijn bij de opvoeding en bij hun invloed op de kinderen. Welk voorbeeld hebben zij gegeven Hoe staat het met hun eigen plichts gevoel en verantwoordelijkheidsbesef? Hoe is de sfeer in huis? Heerst er liefde voor elkaar en liefde voor het werk dat verricht moet worden? Is er verdraagzaamheid, hulpvaardigheid en harmonie. Begin bij u zelf! Ach, wij weten het immers, het is niet de jeugd alleen, het zijn ook de hedendaagse volwassenen, die onder rusteloze spanningen leven en daar voor vluchten in steeds meer vermaak, afleiding, amusement. Liefst buitens huis, omdat men daar nog beter alles kan vergeten, wat innerlijk kwelt. Het is of de mensen bang zijn, om met zichzelf alleen te zijn. De gezelligheid van een huiskamer bevredigt niet meer. Er zijn sterker prikkels nodig. En in deze vicieuze cirkel groeien de spanning en onrust steeds meer. In hoeveel gezinnen worden rond de tafel nog spelletjes gedaan door ouders met kinderen? Hoeveel moe ders vinden nog tijd en geduld haar kinderen 's avonds voor het slapen gaan een verhaaltje voor te lezen of te vertellen? Kortom, wat doen zij, om hun kinderen aan huis te binden en aan een regelmatig leven te wen nen? Waarin gaan zij hen voor in het vervullen van him plicht? En daarom juist richt ik mij met deze vraag speciaal tot de moeders. Omdat moeder de spil en de bezieling is van het gezin of dit althans behoort te zijn. Haar invloed kan en moet van overwegend belang zijn bij de ontwik keling van haar kinderen. Haar taak is zwaar, maar het is de mooiste, die er bestaat. Die taak begint bij het wiegekind en eindigt pas, nadat de jongen het nest zijn uitgevlogen en bewezen hebben, op eigen wieken te kunnen drijven. MARCELLE Zacht zoemde zij (of was 't een „h"?) De kamer in, mijn neus voorbij, Maar maakte daarna rechtsomkeert, Heeft op mijn neuspunt geparkeerd, Waarna ik heftig naar haar sloeg En haar zodoende weer verjoeg, Waarna zij noodlanding deed (En nog iets) op het tafelkleed; Vandaar is zij weer opgewipt En in de appelstroop geslipt. Waarom toch zou zo'n vlieg bestaan Wat heeft zij ooit voor goeds gedaan? Een plaag voor mens en dier is zij, Op 't verse vlees legt zij een ei, Zij brengt de ziektekiemen rond, Al wat zij doet is ongezond, Zij lacht ons ui.t met leedvermaak Want als we slaan, slaan we nooit raak: Wij slaan een ware ramp is dat - Nooit waar zij zit, steeds waar zij zat; Het vliegpapier vliegt zij voorbij, Wat doet zij in de maatschappij? Weg vlcog zij weer en lande op Mijn juist gevulde koffiekop; Zij keek mij met een vliegoog an, Al vroeg zij: waar betaal je 't van? Toen - sloeg ik raak met 't ochtend- Waarna ik zonder koffie zat. Clinge Doorenbos. Het is de Hamamells die 't 'm doet eerlingen en over de wijze, waarop het huiswerk werd gemaakt. Vermoedelijk zal dit schrijven be doeld zijn als een kreet om hulp door een groep tot wanhoop gedreven op voeders, die zich ten einde raad tot de ouders van hun leerlingen wendden om bijstand bij een schier onmogelijk geworden taak. Hoe de betrokken ou ders erop gereageerd hebben, of zij gunstige invloed op hun kinderen heb ben weten uit te oefenen en of de toe stand sindsdien gewijzigd en verbe terd is, is mij onbekend. Er is niet meer over geschreven. Wel echter kan ik mij voorstellen, hoe vele andere ouderen, die hierin nu toevallig niet betrokken waren, zich uitgelaten zullen hebben over de ten hemel schreiende mentaliteit en verwording van de hedendaagse jeugd Het is dan toch maar waar, wat er al om beweerd wordt. De jongeren heb ben geen plichtsbesef, geen verant woordelijkheidsgevoel meer. Ze den ken alleen aan uitgaan en pretjes; het huiswerk komt in de allerlaatste plaats of., helemaal niet. Wat is de oorzaak? Verre van te willen ontkennen, dat er in sommige lagen van de jeugd iets mis dreigt te gaan anders zouden rectoren en directeuren niet tot een dergelijke ernstige beschuldiging zijn gekomen), geloof ik echter toch niet, dat wij er komen, met alleen de jeugd de schuld van alles te geven. Laat het liever een aansporing voor de ouders en speciaal voor da moeders zijn, de hand eens in eigen boezem te Losse Flodders Bij nader inzien blijkt, dat men het N.H. Wijkgebouw in de Sniep veel te klein gemaakt heeft. Reeds een kwar tier voor aanvang van de dienst ziet men soms massa's mensen, hoofdza kelijk Sniep-mensen waar dit gebouw voor gezet is, teleurgesteld weer huiswaarts keren. Men hoort allerlei reacties doeh Sniper zal zich niet in deze interne kwestie mengen. Wel heb ik me voorgenomen, dat als ik nog eens dominee zou worden, stel U gerust, dat wordt hij toch niet. Stel je voor: Ds. Sniper!, maar als., enz., dan zou ik 's morgens en 's avonds dezelfde preek houden. Dat was gemakkelijk voor mezelf en meer gericht op éénrichtingsverkeer. Ook erg druk was het vorige week bij de firma Kempkes. Wij zagen vele multi-luxe wagens en vermoeden, dat het diner ook multi-lux geweest is- Vanuit dit simpele hoekje wensen wij U toe, dat de toekomst mag zijn als Uw bedrijfsleider Mooi! Tevreden over de zetters van deze krant kunnen we nog steeds niet zijn. De laatste keer zaten er ook weer enkele fouten. Het is bekend, dat in tellectuelen meestal onleesbaar schrij ven, dus aan mijn hand van schrijven kan het niet liggen! De B.B. krijgt een pluim. Die heeft geoefend dat de stukken er af vlo gen ook van het schuurtje, waar de rookbom in ontplofte. Sniper. RAADSVOORSTELLEN. Riolering aan de Kerkweg. In de vorige vergadering is lang durig gesproken over het leggen van een riolering door de Kerkweg of door de Kerkwegvaart. Aan de eerste oplossing is toen de voorkeur gegeven, omdat zo veel on zekere elementen tegen demping van de vaart oprezen. Toch heeft deze beslissing geen bevrediging geschonken, een gevoe len, dat ook verschillende raadsleden wel zullen hebben. B en W hebben daarom getracht op korte termijn enige definitieve gege vens te verkrijgen en het is ge bleken, dat de hogere instanties niét direct afwijzend staan tegenover dem ping van de Kerkwegvaart. De Ne derlandse Spoorwegen zien, in ver band met de spoorbrug, geen bezwa ren tegen demping. Zij geven hieraan de voorkeur boven het maken van 'n leiding onder de spoorbaan. Tenslotte zal het ook nog mogelijk blijken maat regelen te treffen tegen een wijziging van het grondwaterpeil. Kan de Kerkwegvaart worden ge- dimpt, dan behoeft geen brug ge maakt te worden in de straat van de Klerk weg naar de rioolwaterzuive- rngsinstallatie. De oorspronkelijke ramingen waren riolering door de kerkweg f 115.000, de straat naar de zuiverings installatie f 419.000, de leiding onder de spoor baan f 15.000,— f 550.0001 De nieuwe ramingen worden: riolering door de Kerk wegvaart f 205.000, de straat naar de zuive ringsinstallatie f 384.000,— 1.000,- Voor de straataanleg blijft dan in eerste instantie f 70.000,buiten be schouwing voor werk, dat later moet worden uitgevoerd. Nodig is dus voor riolering door de Kerkwegvaart f 205.000,— en voor de straat in de Puttepolder f 314.000,,c Nadat alle factoren van deze zaak nog eens ampel zijn overwogen, ko men B en W tot de conclusie dat het toch beter is de riolering door de Kerkwegvaart te leggen en stellen voor hiertoe alsnog te besluiten. BOUW 24 WONINGEN. In de laatst gehouden vergadering besloot de raad tot verkoop van grond aan de Zuid-Nederlandse bouwcombi natie voor de bouw van 24 woningen voor personeel der n.v. Citosa. Teneinde deze bouw mogelijk te maken zullen bestratings- en riole ringswerken uitgevoerd moeten wor den, waarvan de kosten worden be groot op f 39.250,—. B en W stellen de raad voor deze werken uit te voeren, het benodigde krediet beschikbaar te stellen en voorts te besluiten dit werk onder hands aan te besteden. FOTO SPEURTOCHT. Donderdag 30 mei (Hemelvaarts dag) houdt het Instituut voor Arbei dersontwikkeling een foto-speurtocht in de omgeving van de Reeuwijkse Plassen. De bedoeling van deze tocht is dat van de mooiste plekjes natuur schoon foto's worden gefnpakt dooi de deelnemers. Voor de drie'mooiste foto's zijn enkele fraaie prijzen be schikbaar gesteld'. Iedere foto-lief hebber is van harte welkom. Men vertrekt per fiets of bromfiets om 9 uur van de hefbrug. Deelnemers kunnen zich opgeven bij G. Vis, Lijs- sterbesstraat 98 en A. van der Gaar den, Noordeinde 30. JEHOVA's-GETUIGEN De heer N. Zweere, de leiding ge vende bedienaar van het evangelie van de gemeente Waddinxveen van Jehovah's getuigen, sprak te Enschede over de massale arrestaties en massa verplaatsingen van Jehovah's getuigen naar de slavenkampen in Siberië. Wellicht zal hun hart tegen ons ver hard worden, evenals dat van Farao vele eeuwen geleden, toen Mozes naar Egypte werd gezonden om te vragen Jehovah's uitverkoren volk in vrijheid te laten gaan, zodat het Hem zonder hindernissen kon aanbidden, aldus de heer Zweere. Doch zelfs al blijven de communisten onze bedienaren van het evangelie arresteren, zoals in de U.S.S.R. en de meeste satelietlanden geschiedt, dan moeten Jehovah's ge tuigen - en zullen ze met de hulp van Jehovah God een christelijk leven bljjven leiden en de Allerhoogste blij ven aanbidden. De heer Zweere gaf te kennen dat het hun doel was de wereld in te lich ten over de intense christenvervolgin gen achter het ijzeren gordijn. De uitgave van De Wachttoren zal een verhoogde oplaag van 10.000,000 exemplaren in 45 talen hebben. De gemeente Waddinxveen van Je hovah's getuigen heeft plannen om elk huis in Waddinxveen met dit belang rijk bericht te bezoeken. JEUGDVERKEERSEXAMEN. Dinsdagmiddag hebben 128 school jongens en -meisjes het praetische deel van het jeugd-verkeersexamen afgelegd. In het algemeen werd goed gereden en werden de verkeersvoor- schriften nauwkeurig in acht geno men. De start vond plaats op het plein van school A aan de Kerkweg. Van daaruit liep het parcours via de Dorp straat en de Ieplaan naar de Bomen- wijk. Daar wachtte de jongelui een verrassing in de vorm van een com pleet verkeerslicht. Dat men zoiets gewoonlijk in onze gemeente niet aan treft, bleek wel uit de fouten die er gemaakt werden. Via Sniepweg, Ka naaldijk, Kanaalstraat, Kerkweg en Julianastraat belandden de deelne mers aan de Jan Dorrekenskade, waar nauwkeurig zoals dat ook moet als het geen verkeersexamen is, werd af gestapt bij de uitrit naar de Zuidka de en vandaar ging het parcours via de Nesse naar de finish bij de Chr. school aan de Oranjelaan. In de loop van het parcours waren zeven con trolepunten opgesteld. Naar we ver nemen zijn er van de 128 deelnemers 116 geslaagd. De jongelui zullen evenwel nog enige dagen op de uit slag moeten wachten. Ook dit jaar werd het verkeersexa men weer georganiseerd door de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer, in nauwe samenwerking met de rijkspolitie. DRINGEND VERZOEK Met het oog op Hemel vaartsdag is het noodzake lijk dat de advertenties een dag vroeger bezorgd wor den, dus dinsdag in plaats van woensdag. Mogen we op uw mede werking rekenen? De Uitgever Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds. J. R. Cuperus 'am. 6.30 uur Ds. J. van der Haar HEMELVAARTSDAG /.m. 9.30 uur Ds J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar am. 6.30 uur Ds. J. R. Cuperus IEMELV AARTSDAG leen dienst Gereformeerde Kerk. m. 10 en nam. 6.30 uur Ds. K. Snoey, Dinteloord. IEMELV AARTSDAG V.m. 10 uur Ds. J. Snoey. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. Nam. 7 uur Ds J. D. Smids, Schiedam HEMELVAARTSDAG V.m. 9.30 uur Ds. F. D. Emous, Hillegersberg. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds Paton, Arnhem. HEMELVAARTSDAG Geen dienst ZONDAGSDIENST Dr. Hemminga. HEMELVAARTSDAG Dr. Helleman. Burgerlijke Stand Aangiften van 16 tot 22 mei 1957 Geboren: Petronella Auguste Elisa beth, d. v. G. J. F. Droog en A. E. de Korte, Kerkstraat 21. Franciscus Johannes Leonardus, z. v. F. van Eunen en W. M. Werdenaar, Ieplaan 81. Adriana, d. v. W. Oosterom en M. de Jong, Brugweg 69. Ondertrouwd: W. Roelofsen en J. C. van der Graaf. Overleden: de Ruiter, Gijsbert, oud 86 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 paar kinderwanten, rode kinderportemonnaie met inh., bank biljet, rode step. Verloren: bruine portemonnaie met inh-, groen windjack, 2 plankjes, cliche van thermometer, zwart wind jack, zonnebril, f 6,zwart shawl tje, zwarte overjas, bruine portemon naie met inh.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1