biad voor Waddinxveen Dinsdagavond 4 juni komt do WaddiHXve&h. 0e van de week Blijf meester MmcUc de Vrouw 1 turii Gemeenteraadsvergadering van vrijdag 24 mei 1957 NIEUWS uit ana# ivaattydaats ■barnes.1r*huid 7 No. 623 vrijdag 31 mei 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen. telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Wie onbevangen en onbevooroor deeld kennis neemt van. de voorstel len rondom de huurverhoging met haar blokkering en déblokkering, met haar loon- en andere compensaties ontkomt niet aan de gedachten, dat alles wel heel ingewikkeld is opge zet en. dat er in de toekomst wel zeer veel ambtenarij om de hoek zal komen kijken. De huurverhoging en de onmiddel lijk daaraan gekoppelde compensaties houdt de gemoederen en de schrijf machines in beweging. Niet minder dan 300.000 woningen zouden onder de voorgestelde verhoging vallen. Bij het mondeling overleg met de kamer commissie die de betrokken wetsont werpen voorbereidt, heeft minister Suurhof gezegd dat van de looncom- pensatie f 65,miljoen in de schat kist zal vloeien. Minister Witte heeft verklaard, dat ook de na 1950 ge bouwde woningwet-woningen en een aantal premiewoningen voor huurver hoging in aanmerking komen. Die verhoging zou variëren van 1 tot 25°/o. Behalve de lonen zal ook de kinder bijslag omhoog gaan, alsmede de uit keringen krachtens de Algemene Ou- derdoms Verzekering en die krach tens andere sociale verzekeringswet ten. Daar zal de regering spoed mee betrachten, maar met welk bedrag die uitkeringen zullen worden ver hoogd, is nog niet bekend. Minister Zijlstra verzekerde dat de loonsverho gingen niet in de prijzen mogen wor den doorberekend, maar hij liet er onmiddellijk op volgen dat dit niet over de gehele linie zal kunnen gel den. Daarmee staat de doorberekening al dadelijk weer op losse schroeven. Dat een ministeriële uitspraak tegen woordig maar niet al te zwaar moet worden genomen is de laatste tijd weer bewezen. Wij denken hierbij aan de opheffing der Nationale Reserve, die niet doorging, maar ook aan de weigering der regering financieel mee te werken aan het totstandkomen van de IJ-tunnel voor de hoofdstad. Die mededeling had de uitwerking van een bom. Hoewel door dit anti-IJ-tunnel-be- sluit de ministeriele waardigheid een geduchte knauw heeft gekregen, zij er toch op gewezen, dat \de minister van sociale zaken met vertegenwoor digers van de Ned. Mij tot Bevorde ring der Tandheelkunde en van de algemene ziekenfondsen besprekingen heeft gevoerd om uit de huidige over Uw zenuwen. Neem Mi|nhardt's Zenuwtabletten moeilijkheden te komen. Algemeen achtte men arbitrage gewenst. De af gevaardigden zullen ter vergadering besproken denkbeelden in hun orga nisaties nader bekijken. Wat even eens nader zal worden bekeken is, dat het de laatste weken nogal is voorgekomen, dat de school een be smettingshaard van tuberculose bleek te zijn. Nu eens was een leerling de besmettingsbron en de laatste keer bleek een onderwijzer te Eindhoven een gevaar voor zijn leerlingen te zijn. Achttien kinderen bleken besmet Het wonderlijke in dit geval is, dat de onderwijzer reeds onder kontrole stond dat de ziekte plotseling bij hem moet zijn teruggekeerd. Gelukkig is door het onderzoek van de schoolart- sendienst en het consultatiebureau onmiddellijk ingegrepen en werd de besmetting vrij spoedig ontdekt. Dit en de voorgaande gevallen doet echter de vraag opkomen, of wij de tuberculose-bestrijding werkelijk reeds zo stevig onder de knie hebben als algemeen wordt verondersteld. De oorzaak der Eindhovense besmetting kan echter ook gelegen zijn in een minder scherpe controle op de onder wijzer, hetgeen zeker nauwkeurig zal worden nagegaan. Al behoren die be smettingsgeschiedenissen gelukkig tot de uitzonderingen, de ouders mogen verlangen, dat besmetting op school praktisch niet mogelijk is. Buiten de school dreigen er genoeg gevaren. JNoemen wij slechts het steeds toene mende aantal verkeersongelukken. Daaraan wordt gedaan wat menselij kerwijs mogelijk is, zelfs begint men m te zien, dat ook de voetganger recht op bescherming heeft. De eerste knip- perbollen, die veilig oversteken van voetgangers moeten garanderen, wer den geplaatst. De» moeilijkheden van het snel groeiende verkeer kunnen slechts uit de weg worden geruimd door het verkeersbeleid te voeren volgens een uitgebalanceerd plan, waarbij verkeers- en stedebouwdes- kundigen innig samenwerken. De stu diegroep van het Nederlands Ver- keérsinstituut deed dezer dagen een rapport verschijnen, waarin tal van nuttige wenken worden gegeven. Het openbare personenvervoer, zo wordt b.v. gezegd, dient voorkeur te hebben Ten aanzien der verkeersproblemen moet voor elke stad afzonderlijk re kening worden gehouden met de ver schillen in geaardheid, topografie en grootte. ALS ZE MAAR EERST Het aanstaande jonge moedertje dat de poppige babykleertjes maakt, denkt, terwijl zij het fijne goed even laat rusten: als de baby er eerst maar is. Wat zou het zijn een jongen of een meisje? De verlangens van de ene vrouw gaan uit naar een meisje, terwijl de ander juist graag een zoon zou wil len hebben. Als de baby er maar eerst is. Dan is de jonge moeder zo blij en zo ge lukkig, dat van haar wens een zoon te bezitten niets overblijft en zij dol gelukkig is met haar gezonde dochter. Als het kindje nu maar eerst gaat lachen en kraaien.als het dan maar eerst kan zitten. als het maar eerst kan lopen., kan praten. Wij haken altijd naar de toekomst en wij veronderstellen daarbij, dat de ze ook aan onze, vaak hooggespannen verwachtingen zal beantwoorden. Bij dit verlangen steeds maar weer dat verlangen naar later krijgen wjj vaak heel wat teleurstellingen te incasseren. Zodra de kleine bijvoorbeeld gaat lopen, is het met onze rust gedaan. Het box-kind, dat al dan niet rustig in zijn besloten ruimte zat, breekt uit zijn gevangenis. Het wil de vrij heid het zoekt de ruimte. Wij moe ten nu altijd op onze hoede zijn want de kleuter vindt alles mooi en trekt buiten de box op onderzoek uit. Alles moet zoveel mogelijk buiten het be reik van het kind worden gezet. Als er even niet wordt opgelet, zal het zich aan een tafelkleed proberen op te trekken. Proberen, want het lukt natuurlijk niet en het kleintje trekt met het kleed een mooi bloemstukje of dure kopjes op de grond. Dan komt het moment, dat de jonge moeder denkt: zat je nog maar in de box Zo gaat het eigenlijk het genele le ven door. We verlangen ernaar, dat ons kind naar school zal gaan, zodat wij zelf onze handen wat vrij krijgen en eens wat meer tijd voor onszelf hebben. Dan merken wij ai spoedig, dat wij niet meer de eerste persoon in het kinderleven zijn, maar dat het kind zijn vertrouwen in de eerste plaats aan de schooljuffrouw schenkt. De juf neemt in die eerste school jaren zulk een grote piaats in herti kinderhart, dat wij er door worden verdrongen. Och, di.t is alles maar tij delijk en alles komt wel weer in orde, ofschoon het ons toch wel eens pijn doet, als wij merken dat het kind niet helemaal meer van ons is. Met het naar-school-gaan heeft het kind ook verplichtingen gekregen. Het moet er op tijd zijn het moet tij dens de lesuren opletten het moet zijn lessen leren. Zeker, daaraan hel pen wij zoveel mogelijk mee, doch komt het kind door een of andere oorzaak toch te laat, haalt het op school kattekwaad uit of let het niet op, dan is het de juf, die de straf geeft wij niet meer. Dan voelen we, dat wij iets los heb ben moeten laten en diep in ons hart vinden we dat niet prettig. Maar net ais het kind dat zijn plichten kreeg, hebben ook wij onze plichten, die wij zeer zeker die nen na te komen. In de eerste plaats moeten wij al tijd een open oor voor de moeilijkhe den van ons kind hebben. in het be lang van het kind zelf. Verder moe ten wij de gehele schooltijd door sa menwerken met de onderwijzer. Laten we toch vooral niet tegen werken zoals de moeder, die ik eens hoorde zeggen toen haar Jantje school had moeten blijven omdat hij met een kameraadje had gevochten: Och jo, die meester van jou is gek. Moet- ie je voor zo'n kleinigheidje laten na blijven? Je moet hem maar eens vra gen, of hij zelf nooit heeft gevochten. Gelukkig beseft iedere verstandige moeder dat dergelijk optreden schade doet aan de opvoeding van het kind een opvoeding, welke voor een deel door de school is overgenomen en waar wij zelf indertijd naar hebben verlangd, toen wij zeidenals ze maar eerst naar de grote school zijn. Als ze maar eerst Als ze maar eerst dit als ze maar eerst dat. Als ze maar eerst zelfstan dig in het leven staan. En als dan is bereikt, wat wfj wen sten als'de kleine kinderen groot zijn geworden met vallen en met op staan, dan denken we wel eens: och, waren ze nog maar. De reeks terug draaien kunnen we echter niet. Ge lukkig maar. Wij moeten vooruit! Cora Oostland. Losse Flodders Wat kunnen dieren toch bijdehand zijn, niet? Deze week draaiden twee ooievaars maar steeds rondjes boven ons dorp. Pas toen ik in de gaten had wat ze bedoelden vertrokken ze weer. Wist U, dat op 1 juli a.s. mevrouw Lazarus-Weverling haar 35-jarig ju bileum als vroedvrouw in Waddinx veen hoopt te herdenken? Wist U dat zij bijna half Waddinxveen op de wereld heeft helpen laten komen? Meer dan 4000 babies zijn door haar „afgeleverd".. En zoals U weet telt onze gemeente momenteel plusminus 9000 inwoners. Wel, jeugdig Waddinx veen van 35 jaar en jonger, wat vindt U daarvan? Dat laten we toch zeker niet ongemerkt voorbijgaan? Al die trotse moeders hebben toen hun baby de liefste ter wereld gevon den. Compleet schatjes! De enige last die ze ma bezorgden was af en toe een vochtige luier. Later wordt dat wel anders. Deze week liepen er een paar schooljongetjes op de spoorbaan en legden hun hoofd op de rails om te horen of de trein er al aan kwam. Vermoedelijk had hun onder wijzer het gehad over de geluidsvoort- planting in ijzer. Hij moet deze week maar vertellen, dat een trein ook fun geren kan als guillotine. Zulke jon gens toch! Je zou ze een schop geven, zei, de opzichter van de gemeenteplantsoenen en hij voegde de daad bij het woord. Ook harken, schoffels en maaimachi- nes worden beschikbaar gesteld voor de jeugdnatuurwachters, die voortaan het onderhoud van sommige plantsoe nen voor hun rekening zullen nemen. Prima idee! De beltrokken jeugd is enthousiast, maar we zijn wel be nieuwd, hoe lang dit zal duren! Nu de Kerkwegsloot dichtgaat zal het helemaal mooi worden in ons dorp. Gelukkig maar, dat B en W te ruggekeerd zijn van de dwalingen huns weegs. Met minder vaart, al thans van dit soort, zal het aanzien van Waddinxveen met meer vaart stijgen! Want de vreemdelng, die ik te gast had en langs de schone dreven van ons dorp leidde, had gelijk toen hij zei: Die grachten van Waddinxveen? Om te gieren! Sniper. Kerkwegvaart zal worden gedempt Geldleningen In de vrijdagavond gehouden raads vergadering is met algemene stemmen besloten om de Kerkwegvaart, voor lopig vanaf de begraafplaats tot aan het Staitlionspiledn, toch te dleimpen. Dit besluit zal het aanzien van de hoofdverkeersader van de gemeente in de nabije toekomst drastisch ver anderen. Het besluit tot de demping van deze vaart werd genomen in verband met het leggen van een riolering van het rioolgemaal aan de Esdoornlaan naar de zuiveringsinstallatie, die in de Pettepolder in aanbouw is. In de vorige raadsvergadering werd het voorstel van B en W om deze rio lering door de Kerkweg te leggen, met meerderheid van stemmen aange nomen. De heer Pille verdedigde toen het denkbeeld om de riolering niet door de weg, maar door de vaart te leggen, die dan gedempt zou moeten worden. Naar burgemeester Warnaar mede deelde is het college van B en W na nader overleg met de deskundigen, alsnog van helt oorspronkelijke plan afgestapt en is de voorkeur gegeven aan het door de heer Pille verdedig de denkbeeld. De kosten van het nieuwe plan be lopen f 205.000, terwijl de kosten van de eerste aanleg van de nieuwe straat langs de spoorbaan geraamd worden op f 314.900. Mevr. van der Torren-Veendorp was verwonderd over deze plotselinge omzwaai van B en W en verwacht, dat de voorstemmers voor het oorspron kelijke plan toch wel niet voetstoots het gewijzigde plan kunnen aanvaar den. Verschillende raadsleden moti veerden hun steun aan het aanvanke lijk voorstel van B en W op grond van vrees voor het argument tijd nood, dat hét college naar voren had gebracht. Met genoegen kon de heer Pille constateren dat thans de gehele raad zich achter zijn denkbeeld kon scharen. Voor het eerst sedert geruime tijd kon weer een besluit worden geno men tot het aangaan van een vaste geldlening tot een bedrag van f 815.100 tegen 4|°/o met een looptijd van 30 jaren, ten behoeve van de wo ningbouw. Het geld zal in 1957 en 1958 kunnen worden opgenomen. Voor de bouw van 57 premie wonin gen rond de vijver aan de Sniepweg werd besloten een gemeentelijke ga rantie te verlenen voor rente en af lossing van een hypotheek van 85°/o. Voorts besloot de raad een gedeelte van het nieuwe uitbreidingsplan in de Puttepolder in de noord-oostelijke hoek van het plan, bouwrijp te ma ken voor het aanleggen van straten waaraan de 24 woningen kunnen wor den gebouwd ten behoeve van de N.V. Citosa. Weinig bewondering hadden ver schillende raadsleden voor het voor stel van B en W gedaan op aandrin gen van Gedeputeerde Staten, om het nadelig saldo van ruim f 90.000 van de gemeentebegroting voor 1957 te halveren. Wel was becijferd dat het tekort met f 46.000 kon worden terug gebracht, doch dit was geen wezenlij ke besparing, daar in hoofdzaak een vermindering van uitgaven was be werkstelligd door verlenging van de afschrijvingstermijnen van enige ob jecten en het terugbrengen van de post voor onvoorziene uitgaven met f 10.000. Algemeen was de raad van oordeel dat deze bezuinigingen een verschui- Mannen-broeders van 't college, vliet- en rivier-vriendenschaar, vlieg- en deeg- en wormverbruikers, kortom: waarde hengelaar, zaterdag gaat Uw rijk weer open, dan is het visvolk vogelvrij, dan wordt het offensief begonnen door de binnenvisserij. Groot alarm wordt er geblazen in het snoek- en baarzenrijk; 't sein is dan, weest op Uw hoede voor de mannen op de dijk. voor het gilde van de kijkers aan de stille waterkant. voor je het weet lig j' aan een haakje te apegapen op het land, Pas op voor die ouwe rotten, want pardon kennen ze niet. blijf maar ui.t de buurt van wormen en vermijdt vooral het riet. Kijk uit voor die linke draden, want aan het eind zit steeds een man- hap je, baars, dan lig je, voor je 't weet: gebraden in de pan! Mannen-broeders van 't college, zaterdag vangt het feest weer aan, ik zie je dan in alle vormen aan de waterkant weer staan. Ied're sport heeft zijn bekoring, ook in deze zomertijd; vissen, dat is speculatie immers op de argloosheid van de snoekbaars en de witvis en hoe verder het visvolk heet; hebzucht van de vis is het einde. Floep. de hengelaar heeft beet. 't Is maar goed dat vissen dom zijn mensen zijn het ook zo vaak. daarom wordt er steeds gevangen ook bij mensen is het wel raak. Vissen zijn maar domme wezens, mensen hebben hun verstand, dat ze 't niet altijd gebruiken, lees je dagelijks in de krant. 'n Mens i.s ook zo vaak iemand, die nooit naar raad luisteren wil, daarom is er tussen vis en mens soms niet heel veel verschil Henk van Heeswijk. ving van de moeilijkheden naar latere jaren zou betekenen. Tenslotte werd het voorstel aangenomen. LEDENVERGADERING „ACHTEROF EN PUTTE" In hotel De Unie werd vorige week de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de stemgerechtigde in gelanden van de polder „Achteraf" en „De Putte". In deze vergadering kwamen o.a. de jaarstukken over 1956 aan de or de. De rekening van de polder „Ach teraf" over 1956 geeft een batig saldo aan van f 9541,50. Van de polder „De Putte" was het batig saldo over het afgelopen jaar f 3906,20 en van de HOOFDPIJN? 4* Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent gemeenschappelijk rekening der beide polders f 11.586,83. Door de natte zo mer zijn er in het afgelopen jaar voor deze polders veel kosten van bemaling geweest. Zo werd in 1956 bijna 139.000 kWh elektrische stroom verbruikt, een hoeveelheid, welke alleen in 1954 werd overtroffen. De rekeningen wer den ongewijzigd door de ingelanden goedgekeurd. Verder kwamen aan de orde de begrotingen van de polders voor het lopende jaar. De begroting voor de polder Achteraf voor 1957 sluit met een eindcijfer van f 13.394,02 waaronder een post voor onvoorziene uitgaven van f 1094,52. Voor de pol der de Putte is het eindcijfer van de begroting f 5869,77 en voor de ge meenschappelijke begroting der beide polders f 30.345,29. Hier is voor on voorziens uitgaven ruim f 3000,be schikbaar. De omslag werd bepaald op f 5,per ha. voor de polder Achter- of, op eveneens f 5,per ha. voor de ingelanden van de polder de Putte en van de beide polders wordt boven dien het lopende jaar een omslag ge vraagd van f 17,— per ha. Na een bespreking over een toe stand van de watergangen in de pol ders werd besloten te bevorderen, dat deze door de eigenaars worden onderhouden. Een voorstel tot het doen slopen van de voormalige sto kerswoning kreeg de goedkeuring der vergadering. Het bestuur verkreeg de vereiste macntiging om voor de fi nanciering van de nieuwe machinis tenwoning een geldlening te sluiten. DE HEER G. J. SPRUIJT t In de ouderdom van 77 jaren Ss maandagmorgen in een ziekenhuis te Utrecht overleden de heer G. J. Spruijt. De heer Spruijt, die de laatste twee jaren te Utrecht Iwoondjei was hie(r ter plaatse een bekende figuur, die actief deel nam aan het maatschappe lijk leven. Verscheidene jaren was hij procuratiehouder bij de voormalige papierfabriek „De Schoone Haas". Zijn belangstelling ging in het bijzon der uit naar de polderzaken. Jaren lang was hij secretaris-penningmees ter van de Oostpolder in Schieland. Voorts was hij een van de mede-op richters van de woningbouwvereniging Waddinxveen, die in 1911 werd op gericht. Tot aan zijn vertrek naar Utrecht in 1954 was hij lid van het bestuur van deze vereniging. Otok maakte hij deel uit van het bestuur van het plaatselijke Nourissefonds, dat ten doel heeft de verstrekking van medicamenten en versterkende middelen aan behoeftigen. oabyderm-zeep Officiële mededeling NATUURGEBIEDEN. Burgemeester en wethouders bren gen ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegdl een lijst van natuurgebieden in de provincie Zuid- Holland. Voor wat betreft Waddinxveen ko men op deze lijst voor zandgaten langs de Winterdijk, gelegen ten noord-westen van Gouda. Bezwaren tegen de lijst kunnen worden ingediend bij gedeputeerde staten in deze provincie. Waddinxveen, 23 mei 1957. Burgemeester en Wethouders voorn., De secretaris, De burgemeester, H. JENNé. A. WARNAAR Jz. Attractieve huis aan huis kollecte voor het zwaar getroffen Kind. Zorg er voor deze trein uniek in Nederland niet te missen. Geef met gulle hand. Actie GOED-ZO

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1