Weekblad voor Waddinxveen Fa. IERKELENS van de week <s> titucUc de Vrouw f2 fa H. v. «1. Bor fa Li. W. Versluis iïUiU&tecUed TYPISTE NIEUWS uit onze wo6f*ftlod& IVO ROL l)e Tand pasta van standing No. 624 vrijdag 7 juni 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Verschijnt elke vrijdag Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, telel. 438 Abonnementsgeldper kwartaal f l.OO bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. 's woensdagsavonds inzenden. Er zijn de laatste week nogal wat wist de proef te doorstaan. Maar men plechtige herdenkingen en feestelijke had ook uitgebreide voorzorgsmaatre- bijeenkomsten geweest. Wij zijn eerst gelen genomen, w°+ moest, te Rotterdam een kijkje gaan nemen, waar op het terrein van de Onderzee dienst aan de Waalhaven het 50-jarig bestaan van deze dienst werd her dacht met toespraken, waarin de eer volle staat van dit militaire-onderdeel duidelijk in het licht werd Verscheidene leden van de dienst werden onderscheiden en bij het mo nument voor de gevallenen werden kransen gelegd. Onder meer met een plechtige senaatszitting in het Con certgebouw is te Amsterdam het 325- jarig bestaan van de Universiteit der hoofdstad herdacht. Zeven Eredocto raten werden verleend - zes onder scheidingen uitgereikt. Naast de wetenschap de kunst. Een jubileum van geheel andere aard was dat van het bekende Ballet der Lage Landen. Bij zijn tienjarig bestaan ge noot dit ballet de eer, dat de Konin gin de feestvoorstelling in de Amster damse Stadsschouwburg bijwoonde. Van het ballet naar het toneel is slechts een stapje, ook al moesten we daar even voor naar Haarlem. Daar werd het z.g. Nationaal Landjuweel 1956-1957 plechtig gesloten, waarbij een zilveren beker - de eerste prijs in het landjuweel en een bedrag van f 500,— als prijs door de Koningin ge schonken* uitgereikt werd aan de Haarlemse Toneelclub, welke de beste dilettanten-toneelopvoering had gege- Het verkeer moest., kilometers om rijden. En voor de kan- tonnierswoning te Oudenrijn was een mobilifoonwagen van de politie ge posteerd, waarin inspecteur Quist con tact onderhield met een Austervlieg- tuig, dat van de lucht uit de verkeers situatie in de hele provincie kon over zien. Stel nu, dat de pinksterdagen niet alleen droog zijn, maar ook zon te zien zullen geven, waar gaan we dan heen? En intussen hebben er de afgelopen week vele en dikwijls zware verkeers ongelukken plaats gevonden. Zelfs op zee is het al lang niet meer veilig, want twee nieuwe nederlandse onder zeeboot] agers hebben op een dag twee nederlandse kotter overvaren. De scha de was aanzienlijk, maar gelukkig kostte de botsing dit maal geen men senlevens. Op de buitengewone ledenvergade ring van de Ned. Mij. tot Bevordering der tandheelkunde hebben onze mondartsen him tanden nog eens ge zet in het conflict met de ziekenfond sen. De ruim 400 aanwezige leden schaarden zich allen achter de voor stellen van het hoofdbestuur, die o.m. inhielden, arbitrage te aanvaarden, echter onder uitdrukkelijke voorwaar de, dat van de vier oorspronkelijke uitgangsstellingen moet worden uitge gaan, dit in overeenstemming met in gewonnen rechtskundige adviezen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich bereid ver klaard, in het conflict te bemiddelen, mits de tandartsen eerst hun praktijk voor de fondspatiënten hervatten. Zo wel de minister als de tandartsen stel len dus voorwaarden. En nu maar af wachten, of partijen het eens kunnen worden. De Automobiel technische Club (A. T.C.) heeft haar tiende verjaardag ge houden. Van deze club zijn vooral be- drijfschefs in de auto- en transport- In het Muiderslot kwam een klein, select gezelschap bijeen om de PC. Hooftprijs 3000,—) te zien uitrei ken aan mej. J. P. Vrugt - beter be kend onder haar schrijfstersnaam An na Blaman. Er zijn ook feesten waarbij manifes taties voorkomen, waarin sommigen een gevaar zien. De vliegfeesten, die Tweede Pinksterdag op en boven het vliegveld Ypenburg worden gehouden en die bekend staan als de ILSY, zijn in de gemeenteraad van Delft uitvoe- rig behandeld. Bij een massaal optre- branche lid. Ter vergadering werd ge 1- vu ai+ „w klaagd over het groot verloop van de den van vliegtuigen, zoals bij dit vlieg feest placht te geschieden, is het ge vaar van ongelukken lang niet denk beeldig, zo betoogde een der Delftse raadsleden. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft later medegedeeld, dat zij zich van haar verantwoordelijk heid bij het organiseren van deze vlieg feesten terdege bewust is. Het gaat er bij de ILSY niet om, het publiek sen sationele vertoningen te bieden, doch wel om het door middel van volko men normale demonstraties een indruk te geven van de ontwikkeling der Luchtvaarttechniek in de loop der ja ren. Wat wordt vertoond is dagelijks werk der vliegers en mag niet worden gezien als uitzonderlijke staaltjes van acrobatiek. Wij hopen van ganser harte, dat bij de ILSY geen enkel ongeluk zal ge beuren. Zo'n ongeluk zit echter in een klein hoekje. Dat straaljagers veron gelukken vinden we helaas al „ge woon", maar deze week bleek, dat ook sportvliegtuigjes kunnen verongeluk ken. Een sportvlieger uit Venlo, al ja ren in het bezit van zijn brevet, viel te München-Gladbach te pletter. Tot nu toe dacht men algemeen, dat het zweefvliegen geen risico meebracht. Ook hiervan werd deze week het te gendeel bewezen. Een 15-jarige scho lier uit Sprang Capelle viel met zijn zweefvliegtuigje op de vliegbasis Gil- ze-ïtijen en vond de dood. In de Ne derlandse Zweefvliegsport is zulk een groot ongeluk nog niet voorgekomen Hemelvaartsdag 1957 was droog, maar zonder zon. En toen heerste er al een ontzagwekkende drukte op de vader landse wegen. Nederland drukste ver keersknooppunt Oudenrijn, bij Utrecht monteurs. Voor onderhoud en repara ties moeten de chefs het door gebrek aan personeel vaak op een akkoordje gooien, waardoor de veiligheid van de auto's in gedrang komt, aldus de A. T.C. Ons land komt thans duizenden automonteurs tekort. Per jaar verla ten momenteel een op de vijf man het vak. En dat alles in een tijd van toe nemend verkeer en groeiende ver keersonveiligheid. 750 ongetrouwde dames en heren hebben die Hemelvaartsdag gebruikit voor het bijwonen van de vierde we- reldvrijgezellendag, georganiseerd door de afdeling Amsterdam van de Vrijge. zellenbond. Doel van de bond het voeren van acties tegen de naar de mening der leden exorbitant hoge be lastingen; het brengen van verande ringen in het huidige woningbeleid en het voeren van strijd tegen de ver eenzaming van de vrijgezel. Nu, deze laatste strijd heeft de ini tiatiefnemer van het hele vrijgezellen- beweging in ons land, de heer Ger Greijn, klaarblijkelijk met veel succes gevoerd, want op dezelfde dag dat zijn vrijgezellen-broeders van voorheen te Amsterdam vergaderden, trad hij te Schinveld in het huwelijk. En de 750 maar strijden! De Hemelvaartsdag is voor de ver schillende jeugdbonden de traditionele dag geworden voor het organiseren van en optrekken naar hun toogdag. Ook dit jaar kwamen de jongelui weer op verschillende plaatsen in het land in massale vergaderingen bijeen. De avro hield een landdag in Apel doorn, waar 35.000 leden genoten van het programma, dat 550 medewerkers him boden. De E.H.B.O.-ers trokken vrijdags op naar Utrecht, om daar him landdag te houden. De gele vlag met het blauwe Kruis wapperde en in redevoeringen werd gememoreerd, dait de E.H.B.O. na het aanvankelijke wantrouwen te hebben overwonnen, een plaats van grote betekenis in ons volksleven is gaan innemen. Ten besluite klanken van heel an dere aard. De door Johan Bodegra ven via de N.C.R.V. gevoerde Goed- Zo-actie ten bate van het zwaar ge troffen kind, werd woensdagavond be ëindigd in het concertgebouw te Am sterdam. Het resultaat van deze zo sympathieke actie bedroeg de som van 2.870.000,Met dit geld zijn een 4-tal stichtingen geholpen ge worden, om hun zegenrijk werk te kunnen uitbouwen. Goed-Zo zeggen het soort heer tussen 16 en 20 jaar, met de nauwe zwarte' broekspijp jes, anthraciet of nog donkerder col bertjasjes, driekwart zwarte of grijze overjas, zwarte sokken, zwarte schoe nen, twee recht-twee averecht zwarte das, wit overhemd, versierd met een hangsnorachtige stropdas, soms met een tandenborstelsnor, vaak met kunstschildershaar Het viel me op dat veel van deze heren nogal eens in een spiegelruit keken, kennelijk om hun figuur te bewonderen. AJs meisjes dat doen is dat normaal, maar als deze verwaan de aangeklede apen met hun neo- fascistische kleren nu ook al zo be ginnen, dan kan men dit toch kwalijk rond zien hangen bij bruggen, copen en pleinen, vaak geleund op 'n kakelbonte bromfiets. Of ze helemaal niks anders te doen hebben dan naar meisjes te kijken, cigaretjes roken en bioscoopjes pikken. Ik vraag me af of die knapen niet meer weten wat een hobby is. Zou het komen, omdat ze te veel geld in de zak hebben? Als ze iets willen kopen kan dat, want ze verdienen genoeg. En mocht het nog niet genoeg zijn, dan is daar het ver pestend hulpmiddeltje van afbetaling nog. Veel vaders en moeders van deze tijd vinden het heel normaal, dat hun kinderen veel geld verteren voor hun privé-lol. Motto is dan: Blij, dat ze het beter hebben dan wij vroeger. Sparen is er niet meer bij. Dat hoeft tegenwoordig niet meer. Onze- sociale wetten zijn zo mooi en alles omvat tend, dat je practisch niks meer kan overkomen! Nee, ik kan niet dol zijn op deze somberuitziende ventjes en ik hoop, Gedeelde vreugd is dubbele vreugd! fleem Um kinderen mee op een veilige PEERLESS-DUO Verkrijgbaar bij Uw rijwielhandelaar eeh fan de, duia&id! Zuidkade 52 Kerkweg 87 DE MAN IS EEN VERSTANDSMENS DE VROUW EEN GEVOELSMENS Wanneer men zijn ogen de kost geeft en goed oplet, zal men reeds heel spoe dig bemerken, dat er grote verschllen bestaan tussen mannen en vrouwen. Deze verschillen openbaren zich voor de aandachtige waarnemer ook duide lijk in de alledaagse handelingen en gedragingen. De vrouw is over het algemeen voorzichtiger en bedachtza mer dan de man. U bemerkt dit reeds wanneer u een man en een vrouw kou sen ziet aantrekken. De man zal over het algemeen vrij nonchalant de sok met een ruk aandoen, terwijl de vrouw haar kous netjes oprolt, er eerst de teen in steekt en vervolgens de kous over haar been rolt. Hetzelfde zien we bij het aantrekken van hand schoenen. De vrouw trekt de hand schoenen aan met de hand naar boven en doet dit nauwkeurig en voorzichtig terwijl de man ze zo snel mogelijk aan schiet, soms zonder te kijken, met de vingers van zich af. Zo zal bijvoorbeeld een man zijn schoenen uittrekken door het ene been voorlangs het andere omhoog te brengen en dan met de hand de schoen uit te trekken. Liefst zet hij een voet op een stoel of op zijn bed. De vrouw doet dit anders. Zij slaat haar benen niet over elkaar, doch tilt gracieus het onderbeen op, draait het lichaam en trekt zich omkerend, met de hand de schoen uit. Zo zouden we door kunnen gaan met het opnoemen van verschillen in handelingen en ge dragingen, want het is merkwaardig zo veel als er ons bij aandachtige be schouwing opvallen. Natuurlijk heeft ook de wetenschap zich op de verschillen tussen man en vrouw geworpen en men is tot inte ressante uitkomsten gekomen. Zo blijkt de gemiddelde vrouw ongeveer 10 een timeter kleiner te zijn dan de gemid delde man. Als gevolg hiervan is haar gewicht minder dan dat van de man en wel omstreeks 8 kilo. Kortom, zij is in vele opzichten een kleinere uitgave van de man, kleinere longinhoud, lagere bloeddruk enz. Het merkwaardige is echter, dat de vrouw over het algemeen een sterkere con stitutie heeft dan de man. Zij herstelt zich sneller van een ziekte, is taaier en over het algemeen minder vatbaar voor ziekten dan de man, met als ge volg dat ze ongeveer vier jaar ouder wordit dan de man. Een zeer interresant facet is, dat de vrouw minder verstand heeft dan de man, het scheelt ongeveer 250 gram in gewicht. Eerlijk gezegd is het nog maar de vraag of dit kwantitatieve Geest des Heren, kom van boven Laaf uw genade goed alle zielen, die geloven, doe ze blaken van uw gloed Op het blinken uwer stralen buigt zich d'aard voor Jezus neer, zaam'len zich van hend'en veer, alle tongen, alle talen. Halleluja, U zij d'eer, U zij d'eer, halleluja Heilig licht en Gids ten leven, breng ons door het Woord te zaam Leer ons God ons harte geven met den lieven Vadernaam Maak ons vrij van alle dwaling, vrij van alle fabelleer, trouw aan Christus, onzen Heer, tot onz' uiterst' ademhaling! Halleluja, U zij d'eer, U zij d'eer, halleluja GEVRAAGD voor de copieerinrichting. Boskoop Telefoon 01727-3260 dat de zwarte handel in de jonge-he- renmode het niet langer dan één sei zoen uithoudt. Geef mij maar jongens van Jan de Wit Sniper. ACTIE GOED - ZO. Na afsluiting der diverse activitei ten, ten bate van Goed-Zo kon door het plaatselijk comité, de volgende balans worden opgemaakt: Opbrengst Kerkconcert 1109, met medewerking van Feike Asma en Vox Jubilans Voetbalwedstrijd P.T.T. 192,— Huiscollecte Zonnetrein 1034,04 verschil inderdaad van merkbare in vloed is, doch over het algemeen wordt wel aangenomen, dat de vrouw - uitzonderingen daar gelaten min der aanleg heeft voor verstandelijk werk dan de man. Daar staat iets anders tegenover, iets dat vrijwel geen man heeft en dat een prachtige compensatie is. Dit is de psychische sterkte van de vrouw, die zich uit in fijn aanvoelen en intu ïtie. Hierdoor is de vrouw aanmerke lijk voorzichtiger en nauwkeuriger dan de man. Zij werkt meer met haar gevoel, beredeneert de dingen niet, maar voelt ze op de juiste wijze aan en weet dan vanzelf wat goed is en wat zij moet doen. Problemen, waar een man met zijn verstand over zit te piekeren en waar hij geen oplossing voor kan vinden, worden soms door de vrouw met een klap opgelost. Zij ziet, zij voelt de oplossing, zonder de ze te kunnen beredeneren. Hierdoor rijn rij meestal veel praktischer dan de man, want instinctief passen zij zich aan en weten de oplossingen voor de duizenden kleine en grote moeilijk heden waarvoor zij rich in het dage lijkse leven als huisvrouw en moeder geplaatst zien. Daarom is het huwelijk van man en vrouw ook de meest ideale combinatie die men zich denken kan. Zo'n paar is tot alles in staat en vult elkaar op de goede manier aan. Uit al deze ver schillen is ook de aantrekkingskracht der sexen op elkaar te verklaren, want de tegengestelde polen trekken elkaar aan. Zo zal de verstandelijk re denerende man zich aangetrokken voe len tot de intuïtief reagerende vrouw. Hij zal bewondering voor haar heb ben waar zij dingen riet en weet, die hij niet zo gemakkelijk kan berede neren. Omgekeerd heeft zij respect voor de man, die de dingen zo logisch kan beredeneren en verklaren, waar rij niet in kon doordringen. En zo is het over de gehele linie. Waren mannen en vrouwen niet zo ge heel verschillend, dan zou het onmo gelijk rijn, dat zij elkaar op de juiste wijze aanvulden en zo 'n twee-eenheid konden vormen. Het is weer een van die scheppingswonderen waarover wij ons slechts kunnen verbazen. Losse Flodders Ik vind, dat er toch maar een hoop kwalletjes rondlopen tegenwoordig. In de steden, maar hier ook al. Ik be doel het type jongen, laten we liever Totaal Na aftrek der aan bovengenoemde activiteiten verbonden kosten, kon 'n netto bedrag van 2050,aan de Operatie Goed-Zo t.b.v. het zwaar ge troffen kind worden overgemaakt. Voorzeker een prachtige bijdrage, welke door onze gemeente werd ge leverd. In bovengenoemde bedragen zijn niet begrepen, de som van enkele par ticuliere acties te dezer plaatse on dernomen. De collecte gehouden tijdens het concert van de organist Feike Asma en de zangver. Vox Jubilans in de Wilhelminakerk te Rotterdam op za terdag 18 mei, bracht op 2500, Gaarne zeggen wij allen die aan het welslagen van bovengenoemde activi teiten, in welke vorm dan ook, me dewerking verleenden, hartelijk dank. Het plaatselijk Comité. OUDERAVOND CHR. MULO Zaterdag j.L hield de Chr. Mulo haar jaarlijkse Ouderavond. Reeds eerder waren er Contactavonden, waarop de ouders het werk van de kinderen kon_ den bezichtigden en met de betrokken onderwijzers konden spreken. De zaal van het Geref. Verenigings gebouw was geheel gevuld, toen de Ouderavond geopend werd door de voorzitter van de Vereniging voor het Chr. Nat. Schoolonderwijs, de heer F. M. van Tol. In een kort openings woord wees hij op de grote voorrech ten die het Chr. onderwijs in Neder land heeft. Alle onderwijs wordt ge- subsideerd door het Rijk en Gemeen te tot het kleuteronderwijs toe. In Canada zorgen de emigranten vaak zelf voor een Chr. school en moeten ze alle kosten dragen. Hierin rit iets moois, de band met de school is ster ker. Waarderen we onze voorrechten wel genoeg? Spr. wees er op, dat voor de Ulo dit wel de laatste Ouderavond zal rijn die uitgaat van de vereniging van Chr Nat. Schoolonderwijs. Met ingang van 1 jan. j.L heeft de Stichting voor Chr. Ulo deze school namelijk overgenomen In het bijzonder werd daarom welkom geheten de voorzitter van deze stich ting, de heer G. van Tilburg. Op uitstekende wijze zongen leer lingen van de hoogste klassen hierna enkele oud-Nederlandseliederen, ka nons en kampliederen. Ter afwisseling werden enkele voorvallen verteld, die de Ulo-leerlingen meemaakten tijdens hun tocht langs jeugdherbergen in de Paasvakantie. Ook werden enige ge dichten gedeclameerd. Dit optreden van de leerlingen stond onder leiding van mej. T. Bruitsman, onderwijzeres aan de Ulo. De oud-leerlingen der school, die het vorig jaar hun diploma behaalden werden nu naar voren geroepen Ze werden toegesproken door het Hoofd der school, de heer R. Zuidema. Als herinering aan hun schooltijd ontvin gen deze achttien leerlingen van het schoolbestuur een Bijbel. Kees de Jong, die tijdens rijn ziekte het Mulo diploma wist te behalen en bovendien nog het beste examen aflegde, kreeg als klasseprfis een vulpen. Na de pauze luisterden ouders en kinderen naar een boeiende vertel ling van de heer J. Oosterweller, jeugdleider te Amsterdam. De leer lingen zullen niet spoedig vergeten wat deze „ome Jan'' vertelde over het jaarlijkse zomerkamp met 150 Am sterdamse jongens. Voor de ouders en de onderwijzers was dit verhaal een goed voorbeeld van praktisch opvoe dingswerk, dat met zeer grote aan dacht werd beluisterd. De gehele ouderavond had een vlot verloop, zodat de voorzitter om ruim tien uur de vergadering kon sluiten. REMONSTRANTSE ZONDAGS SCHOOL VOERT PINKSTERSPEL LETJE OP. Op de le Pinksterdag zal om 4,30 uur des middags in de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade de Pinkster viering plaats vinden van de Remon strantse Zondagsschool. De kinderen zullen o.m. een klein Pinksterspel spelen. Ouders en belangstellenden rijn hartelijk welkom. GESLAAGD. Voor het diploma „geoefend man" slaagden de res. wachtmeesters der rijkspolitie alhier, de heren F. Koese, M. J. Versluis, A. J. Versluis, H. J. Kuipers en W. J. Hardendood. GESLAAGD. Voor het te Utrecht gehouden exa men Vakbekwaamheid Kantoorboek handel, slaagde onze plaatsgenoot W. Burger Tzn. HOUTVOORLICHTINGSAVOND. Vanwege het houtvoorlichtings in stituut te Amsterdam wordt een bij eenkomst belegd op dinsdag 11 juni a.s. in het Ned. Herv. Wijkgebouw aan de Esdoornlaan, aanvang 8 uur. De houtdeskundige, de heer John. H. ter Laak, houdt een lezing met lichtbeelden over „Een doelmatig ge bruik van hout als bouwmateriaal". Verder wordt een Afrikaanse kleu renfilm gedraaid met als titel: „Tus sen rivieren en oerwoud". Introductie voor deze avond is toe- SPAARBANKEN. Ten postkantore alhier werd in de maand mei bij de rijkspostspaarbank ingelegd 24.587,— en uitbetaald 16.414,—. Bij de Coöperatieve Boerenleenbank werd ingelegd 204.510,81 en uitbe taald 257.143,03. Het laatst uitgege ven boekje draagt het no. 8194. Tube 95-70cF

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1