ft M és vi i:\va Satan Doeleman Een echte zonnebril uan Uw opticien JAC. SATON V olksgebruik ui Geslaagd hoop examen of een goed rapport? Betrouwbaar Horloge JAC. SATON Willem Jansen trouwt de Freule De nieuwe borstel, met fijne en grove kam in èèn Ideaal voor Uw vakantie Pig en Peg op stap 1.75 JEUGDDIENST. Vanwege de Ned. Herv. Vereniging „Wet en Evangelie" wordt a.s zon dagavond om 7 uur in het Gerei, jeugdgebouw een jeugddienst gehou den, waar als spreker hoopt voor te gaan Ds. H. M. Cnossen uit Amster dam. Vooraf is er een kwartier gemeente zang. ZONNETREIN. Het was dinsdagavond een bijzonde re drukte in onze gemeente. Het actie- Comite „Goed Zo" had een trein ge charterd, die bemand met Concordia en talrijke collectrices een rondgang door de gemeente maakte, voorafge gaan door Concordia's volledige drum- Het geheel trok grote belangstelling en wat belangrijk was, de beurzen gingen grif open voor het schone doel. Het was een mooie prestatie in een paar uur tijds meer dan f 1000,— te collecteren, maar het ging dan ook m sneltrein-vaart. De juiste resultaten van de plaatse lijke Goed-Zo-actie zijn elders in dit blad opgenomen. BRANDJE. Vorige week vrijdag ontstond brand in een hangar met hooi en stro op het landbouwbedrijf van de heer A. van der Breggen. De brandweer was spoe dig ter plaatse en met 7 stralen werd het vuur gelocaliseerd. Gevaar voor overslaan naar de overige gebouwen, was mede door de gunstige wind, spoedig geweken. De nablussing nam geruime tijd m beslag. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat kinderen achter de hangar met lucifers hebben ge speeld. Verzekering dekt de schade. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING. No. 565 de Jong Jr., Eerste Ned. Draadlak- en Strek-inrioh- ting, Nesse 58. GESLOTEN WINKELS. De kruideniers- en levensmiddelen- bedrijven zijn woensdagmiddag na de Pinksteren gesloten. RODE KRUIS-ACTIE. De actie van de plaatselijke winke liers ten bate van het Rode Ktujs heeft 440,10 opgebracht. REIS VAN OUDEN VAN DAGEN. Het organisatie-comité van de jaar lijkse trip voor de ouden van dagen deelt mede, dat aanmeldingen van deelname nog uiterlijk morgen (za terdag) kunnen plaats vinden. Voorts wordt een beroep gedaan op autobezitters zich voor de rit beschik baar te stellen. Er zijn nl. nog geen auto's genoeg om alle deelnemers te 'vervoeren. Spoedige aanmelding wordt dringend verzocht. CHR. SPORTVEREEN. BE FAIR HlF.T.n WEER EEN GESLAAGDE FEESTAVOND. Het was een goede gedachte van het Be Fair bestuur om ter afsluiting van het competitiejaar 1956-1957 zijn leden en begunstigers een feestavond aan te bieden. Er waren daarom maandagavond vele Be Fair-vrienden naar het Ver enigingsgebouw aan de Stationsstraat gekomen om deze avond mee te ma ken. Aan het voorwoord van de voorzit ter, de heer G. Graafland konden we bemerken dat het voor Be Fair een goed competitie-jaar was geweest, want het 2e en A-elftal hadden de kampioenstitel weten tfe verwerven, het A-elftal zelfs ongeslagen. Het bestuur kon zich na deze grote successen niet onbetuigd laten, aldus de heer Graafland, daarom had zij het kleinkunstgezelschap „De Vrijbuiters" o.l.v. de heer P. van den Berg gearan- geerd om deze avond te verzorgen. Dit bleek een goede keus te zijn, want dit gezelschap dat o.m. bestond uit het bekende trio X heeft enkele uren de zaal in feestelijke stemming gehouden. Vooral de heer van den Berg stelde de lachspieren op de proef. Ook de bekende zanger Teun Koster oogste veel succes. Het zou niet op zijn plaats geweest zijn als de kampioenen niet gehuldigd zouden worden. Deze werden dan ook door de heer Graafland met waarde rende woorden toegesproken en alle spelers werd een herinneringsvaantje aangeboden. Natuurlijk werd de trainer de heer N. Rupke, die een groot aandeel in deze successen heeft gehad niet ver geten; hem werd dan ook een prach tig trainingspak aangeboden. Mevrouw Rupke mocht bloemen in ontvangst nemen. Ook de terreinknecht, de heer C. K. van Hoven ontving een ge schenk. De junioren trainer, de heer v. d. Wal en barhouder Monster wer den ook verrast met een cadeau. Het was een zeer gezellige avond, waar de gehele Be Fair-gemeensehap met veel genoegen op kan terug zien. SNELWEMST 67. De eerste auto moet al stoppen. Boos slaat de chauffeur op de claxon. Gooi. die stenen van de rijweg af. Wij moeten er langs, we hebben geen tijd te verliezen. Maar Pig en Peg, ze heb ben helemaal niets in de gaten, ze heb ben het veel te druk met het uithalen 68. Na de eerste auito komt de tweede. Het wordt een hele rij van allemaal mensen, die haast hebben. Toe. toe. toe. toe, maak de weg vrij, Heb je ooit zoiets beleefd, roepen ze tegen elkaar. Het is prachtig, dat de straat wordt vernieuwd, maar dit lijkt neu veei te cuuk. iwi» i,,v van stenen. Ze moeten immers geld toch nergens op. t Is maar een geluk, verdienen en dan let je niet op het dat chauffeurs luie-lopers zgn. Anders getoeter van auto's. Dan denk je al- waren zij wel even naar Pig en Peg leen aan je werk. Ze zien geen boze toegelopen, maar nu ze er niet met chauffeur. de autos kunnen komen, blijven ze maar toeteren. op de vingers van een hand kon tel len. Wanneer wij de zomers van de laatste 20 jaar in een grafiek gaan uit zetten dan komt het ons voor dat wij verleden jaar het dieptepunt hebben bereikt en dat wij betere zomers tege moet zullen gaan. In ieder geval ver wachten wij in de zomer van 1957 heel wat meer zomerse dagen, meer zonne schijn en minder nattigheid dan verle den jaar. Het lijkt ons zelfs niet on waarschijnlijk dat juni en juli perio den van vrij warm zomerweer zullen brengen. In welke richting ook de voorspellingen van de Duitse weerkun digen wijzen. Nu is al te droog en al te warm voor boer en tuinder ook niet het meest ideale te noemen, maar ja het is erg moeilijk om het nu precies zo te krijgen als men het altijd graag wil hebben. Wanneer dit mogelijk zou zijn dan hadden de IJsheiligen dit jaar nu juist alles veel vroeger in bloei stond dan gewoonlijk, zeker geen kans gekregen. P. Sport in 't kort UITSLAG SCHOOLVOETBAL. Aaltje Pietertje Jannetje, d. v. J. Dolfing en A. Zwanenburg, Noordka de 207. Ondertrouwd: J. W. Appel en M. M. Rijnsburger; R. Sekeris en A. S. de Gier. Gehuwd: H. J. M. Verkaaik en M. Boere. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: sjaal, motorbril, lange bl. damespantalon, rood kindertasje, he renhorloge, groene autoped. Verloren: bruine portefeuille met inh., zwart kinder schoentje, fietstas met inh., .blauwe zwembroek m. badhand doek, rode portemonnaie, 4 muntbil jetten, jongens regenjas. Absorbeert goed Is goed afgepast Staat goed Heeft vervangbare glazen Modern etui gratis OPTICIËN MuloOpenbaar B Herv. Brug—R.K. School Herv. Dorp—Openbaar A R.K. SchoolOpenbaar A Openbaar BHerv. Dorp OranjelaanHerv. Brug 1-1 0-10 2-0 2-2 0-8 3-0 Burgerlijke Stand Aangiften van 30 mei tot 5 juni '57. Geboren: Ronald Anton, z. v. J. J. Kling en I. Zalm, Kleikade 52. Albertus, z. v. P. Verdonk en M. J. Dekker, Lijsterbesstraat 15. Gerrit, z. v. R. J. van de Wal en L. B. Vink, Dorpsstraat 19. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. Ie PINKSTERDAG V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur Ds. J. R. Cuperus. 2e PINKSTERDAG V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar. Hervormd Wjjkgebouw. Ie PINKSTERDAG V.m 9.30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6.30 De heer A. J. Kruithof, Monster. Gereformeerde Kerk. Ie PINKSTERDAG V.m. 10 uur Ds. J. Snoey. Nam. 6.30 uur Ds. J. M. Vlaming. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. Ie PINKSTERDAG V.m. 9.30 uur Ds. G. de Ru, R'dam. Nam. 7 uur Jeugddienst Ds. H. M. Cnossen, Amsterdam. Chr. Afgesch Gemeente. Ie PINKSTERDAG V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. 2e PINKSTERDAG Nam. 3 uur Ds. A. Bijkerk, Sliedrecht Rem. Geref. Gemeente. Ie PINKSTERDAG V.m. 10 uur Ds. G. Ch. Duinker. Nam. 4.30 uur Pinksterviering Zon dagsschool. ZONDAGSDIENST le en 2e Pinkster dag zal worden waargenomen door Dr. J. W. H. Helleman. op Pinksteren. De symboliek van het ontwaken der naituur vindt men het beste terug in het rondtrekken van de Pinkster- bruid. In het Oosten van ons land wierd) het schoonste meisje van de stad met bloemen getooid en als ko ningin door haar speel genootjes met gezang en gejuich rondgeleid. In Drente was het een jongen, die als Pinksterbruid fungeerde, en in Vrie- zenveen was de bruid verborgen on der een grote schort, waar men tegen betaling even onder mocht gluren. Voor het optuigen van een Pinkster bruid werden in Twente vaak zilve ren voorwerpen gebruikt, waardoor de jonge dames soms leken op wan delende lepelrekken. In Twente werd trouwens veel werk van het Pinksterfeest gemaakt. In sommige buurtschappen trekt de boe- renjeugd nog met de Pinksterbroed rond. Jongens en meisjes kiezen dan een bruid en bruidegom. Van bont papier en uitgeblazen eieren maken zij een Pinksterkroon, waar het bruidspaar onder komt te lopen. Ge volgd door een groot aantal kinderen gaat de bruidsstoet van boerderij naar boerderij, waar een toepasselijk lied wordt gezongen en waarbij flink met de geldbus wordt gerammeld. Dit aanvankelijk onschuldige ge bruik ontaardde zo zeer, dat de over heid er hier en daar maatregelen te gen nam. Zo werden in Utrecht de Pinksterbruiden met drie gulden beboet en wie in Amsterdam als kostbare versierselen in den vervolge Pinksterblom rondging, kon op een boete van een gulden rekenen. De schout liet door zijn rakkers boven dien het goud- en zilverwerk waar mede de bruid was versierd, in be slag nemen, met het gevolg, dat de sieraden werden thuis gelaten, dat de bruidjes alleen maar met bloemen werden versierd en dat zij zich nog meer dan voorheen tot bedelen be paalden. In sommige steden wordt ook nu nog het luilakfeest in ere gehouden. Meest jonge kinderen trekken de za terdag voor Pinksteren heel in de vroegte door de straten onder het steeds weer herhalen van de kreet Luilak, soms gevolgd door het scho ne gezang: Luilak, beddezak, staat om negen ure op negen ure, halftien.. heb je ooit zo'n luilak gezien. Vaak worden ergerlijke baldadigheden uit gehaald: deuren worden dichtgebon den, waarna de lieve jeugd de grootst mogelijke herrie produceert. Elk jaar moet de Amsterdamse po litie tegen dergelijke baldadigheden optreden, hetjgeen de laaltdte jaren door de met mobilofoons toegeruste politieauto's (Vijf maal acht!) heel goed gelukt. Hoe oud dit gebruik is, blijkt ons uit een keur van 22 mei 1597, waar in staat dat de stadsregering een ver ordening uitvaardigde om op te tre den in de toecomende Pinksternacht. Gelukkig zijn er tal van Pinksterge- bruiken die met baldadigheid niets hebben uit te staan. Zo worden er, evenals met Pinksteren vaak vreugde vuren ontstoken. Men danst dan om de vlammen heen en de mannen hou den wedstrijden in het maken van sprongen over het vuur. Zo hoog als de man sprong, zo hoog zou ook het vlas op zijn akker groeien, beweerde men. De zomer geeft goede vooruitzichten. Alvorens iets over de kansen voor de komende zomer te schrijven verdient het aanbeveling eerst nog even een paar bijzonderheden te vermelden o- ver de ongewoon koude IJsheiligen welke van 4 tot 9 mei jl. in ons land hebben geregeerd. Het begon zondag 4 mei met gure sneeuw- en hagelbui en. Zondag en maandag viel daarbij op de Veluwe (Uddel en omgeving) als ook in Zuid-Limburg (bij Vaals) meer dan 10 cm sneeuw hetgeen in mei hoogst zelden voorkomt. Wat nog veel erger is geweest dat waren de zeer zware nachtvorsten. Met name in de nacht van 7 op 8 mei, is ,er voorzeker enige honderdduizen den guldens schade aangericht. Nu komen in provincies als Drente, Gel derland en Brabant boven zandgron den in mei wel meer zware nachtvor sten voor die schade aanrichten. Maar ditmaal werden ook de provincies Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Zeeland zwaar getroffen. Op enkele plaatsen daalde het kwik in genoemde nacht, dicht bij de grond, tot -6°C. o.a. in De Bilt en in Drente. De grond was daar 's morgens hard bevroren. Een zo lage temperatuur was zo laat in de lente te De Bilt deze eeuw nog niet voorgekomen. Zondag 4 mei bleef overdag uitzonderlijk koud. In De Bilt was deze eeuw slechts een kouder mei, dag voorgekomen namelijk 15 mei 1935 Vooral de vroege aardappelplanten, aardbeiplanten en vruchtboombloesem hebben enorm geleden. In een kust provincie als Noord-Holland, waar in de meimaand de kans op schadelijke nachtvorst zeker niet groot meer is, bevroor ongeveer 802/o van de aard beiplanten. Wij kunnen vaststellen dat de IJs heiligen van dit jaar tot de meest zware en meest schadelijkste van deze eeuw behoren. Maar we gaan verder. Mei begon uit een ander (warmer) vaatje te tappen met temperaturen van omstreeks 20°c en de IJsheiligen moesten snel het ha- zepad kiezen. Wij hebben, wat het weer betreft, alle hoop. Na 1950 zijn de zomers onder de maat gebleven. Na de zeer warme zo mer van 1947 waren alleen de zomers van 1949 en 1955 droger, al de andere veel natter dan normaal. Bar koud bleef het in 1954 en verleden jaar toen men vrijwel in geheel Nederland de officiële zomerse dagen (hiervoor moet het kwik tot boven de 25°C stijgen) Zaterdag: Herv. DorpHerv. Brug, terrein Waddinxveen, aanvang 2,30 u. V. A.V. WADDINXVEEN. In een matig gespeelde wedstrijd won Waddinxveen a met 4-1 van Boskoop a en behaalde het kampioen schap van afd. B, gr. 3. Waddinxveen begon goed want reeds na een paar minuten was het Jan Posthuma die scoorde en even later loste Jan de Bruin een hard schot dat te machtig was voor Boskoops doelman 2-0. Toen verviel Waddinxveen in kort en peu terig spel en het was vooral de rechts bipnen die met pingelen het tempo danig drukte en de Boskoopse verde diging gelegenheid gaf de bal te spe len en voor'de rust werd er dan ook met meer gescoord. Na rust is Wad dinxveen het eerst in de aanval en een vliegend schot van Jack Appel gaat voor langs het doel maar even later is het Boskoop die uit een scrimmage voor het Waddinxveen doel tegen scoort 2-1. Dan komt er een moment paniek voetbal in de Waddinxveen achterhoede doch doel man Toor staat als een rots in de branding en dan is het midvoor Kees Schouten die er 3-1 van maakt en als even later Gerard van Vuuren er met een pracht omhaal er 4-1 van maakt is Boskoop een geslagen ploeg en de wnst blijft in Waddinxveen. De b'tjes konden het tegen Donk niet klaren en verloren met 4-0. Zaterdag as. speelt Waddinxveen a thuis tegen GDS a en we zijn be nieuwd of zij er in zullen slagen hun overwinningenreeks voor te zetten. Aanvang 2,45 uur. SCHOOLVOETBAL. Mulo-Oranjelaan, 7 juni, terr. Wad- 7 juni, terr. dinxveen. Herv. Dorp-Herv. Verheul. Openbaar B-Openbaar A, 7 juni, terr. Be Fair. Alle wedstrijden vangen aan om 7 uur. BE FAIR NIEUWS. Er valt van het voetbalfront de laatste weken erg weinig te melden, de competitie is zo goed als afgelopen en de meeste elftallen kunnen van een welverdiende rust genieten. Het A-elftal heeft echter nog een paar belangrijke wedstrijden te spe len. A.s. zaterdag gaat zij naar Bode graven A voor het kringkampioen schap. Als men de opinie van enkele spe lers wil geloven schijnt er een kleine overwinning in het verschiet te lig gen. We zullen het hopen. Aanvang 4 uur. Enkele eerste elftal-spelers gaan zaterdag naar Vlaardingen om een wedstrijd te spelen in een kringelftal. Voorwaar een grote eer. Succes. Naar wij vernemen zullen zaterdag over een week de nederlaagserie's een aanvang nemen. Er staan niette genstaande de vakantie's voor de ver eniging enkele drukke weken op het programma. Wij besluiten deze week met alle Be Fairvrienden prettige Pinksterda gen toe te wensen. SPORTWEEK 1957. Vrijdag 28 juni zal de 12e Sportweek geopend worden. Na de opening wordt een mars georganiseerd door de wan delsportvereniging W.I.K. Deze wandelmars trok steeds veel belangstelling en veel deelnemers. Maar het sportweekbestuur is nog niet voor de volle honderd procent te vreden. En daarom doet het thans een be roep op alle sportverenigingen, om aan deze mars deel te nemen met al haar leden. Laat deze mars een ma nifestatie worden van die vereniging, waaraan U Uw krachten geschonken hebt. Postduivenvereniging De Sperwer. Wedvlucht van Corbeil Fr. 412 km. In concours 189 duiven. Los 6 15. Aank. le duif 12 18 13, 63e duif 12 57 22. Uitslag: O. O. Spruit 1, H. v. d. Willik 2 6 35 36 41 44 61, P. Met selaar 3, Fr. Rip 4 31, J. de Beer 5 9 26 34 54 63, H. van Dijk 7 15 22 51 60, N. van Vliet 8, L. Verhoef 10 14, Abr. v. d. Graaf 11 17 18 45 46, A. P. v. d. Graaf 12, J. Degenkamp 13 16 19, A. H. Fase 20, P. Vink 21 29 39 48 62, L. de Bruin 23 27 28 40, H. J. v. d. Berg 24 30 42 49 50 57 58, Ringel- stein Jr 25 38, N. v. d. Zijden 32 47 52 53, H. van Muiden 33, W. van de Water 37 43 59, L. Hoogerdijk 55. N. Rupke 56. Postduivenvereniging De Zwaluw. Wedvlucht vanaf Guiewain Belgie, 193 km. In concours 63 duiven. Los 12 15. Aankomst le duif 15 13 16, aankomst 31e duif 15 35 24. Uitslag: L. W. Versluis 1 22 26 30, H. Russcher 2 0 10 13 31, T. Boere 3 8 9 11, C. Smith 4 12, C. de Lang 5 16 17 21, P. C. 't Hart 7 18 27, W. Tamerus 14 23. A. Groenedijk 15 19, Gebr. Hofman 20 29, A. Poot 25, S. Versloot 28. W.Z.C. DE GOUWE. De Gouwe bestaat dit jaar 30 jaar. Dit wist U reeds. Maar weet U ook, wat dat inhoudt? Ja natuurlijk ook een bijzondere wedstrijdavond. Maar nog meer. Tenminste dat hoort zo te zijn. We bedoelen dit: dat het Wad- ddnxveense publiek, de Waadinxveen- se bevolking, haar belangstelling, haar medeleven, haar steun aan de Gouwe schenkt, door trouw de wedstrijden te bezoeken. Laat Waddinxveen de faam zwem-minded te zijn - hierom werd het vorig jaar nog geprezen in de zwemkroniek - handhaven. Maar het 30-jarig bestaan impliceert nog meer; en dat is misschien nog belang rijker. Laten de speelsters en spelers er voor zorg dragen dat de zeventallen zo goed mogelijk eindigen in de com petitie, en zo mogelijk enkele kam pioenschappen wegslepen. Maar daar moet voor gewerkt worden. Training is hard, zeer hard nodig. Dat bewijst de grote 6-2 nederlaag van het eer ste zevental is de eerste competitie wedstrijd. De Gouwe was verreweg de mindere ploeg. Snelheid, plaatsen, schieten overal kwam men te kort. En nu kan men wel verontschuldigin gen gaan zoeken in de zwakke leiding van de scheidsrechter, het ruwe spel van de tegenstanders enz. Een feit blijft dat Vitesse beter speelde. En dat komt alleen door trai ning. De bewijzen dat dit nodig is sta pelen zich op, want ook op de polodag verloor de Gouwe weliswaar met twee invallers - tegen het toch heus niet zo briljant spelend Sleutelstad met 3-0. En onze dames verloren ook al met 3-0 van Donk. Nu iets over de wedstrijden van a.s. week: Zaterdag: Gouwe A-B.Z.C. A; Gouwe 3-L.G.B. 2; Gouwe 2-De Zijl 2; Gou we 1-S.V.H. (jeugd) vriendschappe lijk). Maandagmiddag om 2,30 uur is er dan het Pinkstertournooi ter opening van het vernieuwde zwembad. De deelnemende verenigingen zijn: Polar Bear uit Ede, O.Z.V. uit Oudewater, Z.P.B. uit Barendrecht en de Gouwe zelf. Het zwembad zal leuk versierd worden, het aantal zitplaatsen ver ruimd, terwijl de badmeester wel raad weet met hongerige en dorstige ma gen. We rekenen op grote belangstel- ling. Dan is er dinsdag nog de wedstrijd D.V.Z. II-Gouwe U. Dan een nuttig en blij vend geschenk, een Alle bekende merken in elke prijsklasse o.a. Indus, Cazal, Prisma, Junghans, enz. Het vanouds bekende adres De zaak met de buitenklok FEUILLETON No. 1 door L. VAN SCHOOTEN INLEIDING Ik had deelgenomen aan een begra fenisplechtigheid op het intieme, door oude bomen overschaduwde kerkhof van Groenhoven. Het was een zaken relatie van de firma waarvoor ik werkte ik kende niemand van de aan wezigen, en toen de plechtigheid was afgelopen had ik nog twee volle uren, voor het boemeltje stopte aan het sta tion van Groenhoven. Liever dan in de Klimmende Leeuw de tijd stuk te slaan met een glas bier en de krant van gisteren, besloot ik nog wat te vertoeven in de schaduw van de statige eiken op de dodenakker Langzaam wandelde ik langs de gra ven met hun soms alledaagse, soms aangrijpende opschriften. Opeens bleef ik staan voor een grote arduinsteen. Onder een gebeitelde palmtak las ik.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2