Weekblad voor Waddinxveen Cé flU&dec de Vrouw van de week In blijde Verwachting I/adecdafy NIEUWS uil ohzc Op spannende dagen „DE MTSSPMRBM" No. 625 vrijdag 14 juni 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Met een daverende avond in het Amsterdamse Concertgebouw is de Goed-zo-actie van de N.C.R.V. afge sloten. De Zonnetrein rijdt niet meer, maar een ongekend hoog bedrag van 2.870.439,65 kon de voorzitter van de omroep, Mr. A. B. Roosjen verdelen onder inrichtingen die voor het mis deelde kind zorgen. Een nieuw succes voor Johan Bodegraven, die deze a- vond Heer Van Bodegraven werd ge noemd en die reeds bij vorige gele genheden (Haak-in, Beurzen open, dijken dicht) had bewezen, dat hij de luisteraars tot geven kan bewegen. Na deze laatste bedelactie zal de heer Bodegraven zich meer achter de schermen voor de omroep nuttig ma ken. Hij zal dan als regisseur der hoor spelen optreden. Minister Algera vond het niet no dig in zijn nota zijn licht te laten schij nen over het opschorten van de bouw van de Coentunnel en de toekenning van een rijksbijdrage voor de bouw van de IJtunnel. Amsterdam heeft nu de inschrijving voor het tunnel grootboek opengesteld en.kwam er onmiddellijk mee in conflict met de post-afdeling van de ze minister. De ingevulde inschrijffor mulieren - die naar de mening van de gemeente als drukwerk konden worden verzonden - werden met straf port belast: op elk stuk 12 cent extra. Bijgelovige lieden zien hierin het voor teken, dat de strijd hoofdstad contra rijk heftig zal worden gevoerd en. dat Amsterdam nog niet heeft gewon nen. Inmiddels besloot de Tweede Ka mer, haar lid S. A. Posthumus verlof te geven, de ministers Algera en Hof- stra hierover vragen te stellen. Voor deze Kamerzitting zal de belangstel ling zeker even groot zijn als voor de zittingen waarin de Huurverhogingen werden behandeld, de zittingen waar in zij het dan ook, dat de spanning - hoe of wat? - vrij spoedig was gewe ken. Wij weten het nu definitief: 25% - bedrijfspanden 15°/o. Huurverhoging en loonsverhoging buiten beschouwing latend, hield de minister van economische zaken, prof. dr. Zijlstra besprekingen met verte genwoordigers van organisaties van werkgevers, werknemers en midden stand. De minister zei, dat verschei dene prijsverlagingen op de grondstof- fenmarkt optreden. Die verlagingen dienen in de prijs van het eindproduct tot uitdrukking te komen. Verzoeken om prijsverhogingen zullen dus zeker op toenemend verzet van ministeriële zijde moeten rekenen. Daar de Mid denstanders moeilijkheden met de prij zenpolitiek verwachten, zal de minis ter een en ander nog eens met deze organisaties behandelen. Ook in de Kamer liet deze minister een optimitisch geluid horen - zo in de geest van: het zal allemaal wel mee vallen. Laten we het maar hopen. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten Is gerust zijn. Zeker is, dat een bepaalde groep middenstanders, de melkslijters over de gang van zaken niet bepaald ver rukt zijn. Zij demonstreerden te Apel doorn tegen het prijsstabilisatiebeleid. Nu de minister heeft verzekerd, dat de melkprijs per 1 juli zeker met 7 ct omhoog zal gaan, kan een kind nagaan dat de roemruchtige bestedingsbeper king zich hier in de omzet zal doen gelden. Die omzet zal dan - zeker de eerste tijd - op z'n minst met 10% vermin deren. Geen wonder, dat deze slijters er hun instemming mee betuigden, dat hun hoofdbestuur de minister zou voorstellen, de lasten, ontstaan door- het stijgen der lonen, te mogen door berekenen en een winstmarge verho ging van 75 cent per 100 liter te vra gen. Wat Heijermans van de vis schreef, kan de consument nu reeds van de melk zeggen: ze wordt duur betaald. Maak na 1 juli je borst maar nat en dan niet met melk, maar met water!, zegt de man in the street, Dan zal je merken, hoeveel moeite meer het kos ten zal de eindjes van het huishoud budget aan elkaar te knopen. Redelijk goed weer met Pinksteren en dus drukte langs de wegen, maar niet overstelpend zoals met de Pasen en Hemelsvaartdag. Alle verkeer kon verwerkt worden, zelfs in de omge ving van Ypenburg, waar voor de zes de maal de ILSY, de Internationale Luchtvaartshow Ypenburg, gehouden werd, die honderdduizend mensen trok. De toeschouwers konden griezelen van veel vuur. en knalwerk. Tweede Pinksterdag kende weer tal van massale bijeenkomsten. In het Stadspark te Groningen werd de grote lustrumkerkedag 1957 gehouden. On der het motto De toekomst is reeds begonnen, werd aan 4000 bezoekers de boodschap doorgegeven: Er is een toekomst voor stad en ommeland, mits die toekomst ligt in Christus. Verschillende wandeltochten werden georganiseerd. In Arnhem werd de 30ste bondsdag van de Chr. Korfbal- bond gehouden. Niet minder dan 750 wedstrijden werden hier gespeeld. Gro te demonstraties van leden-gymnasten van het Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond vonden plaats in Meppel en Eind hoven. Bergen op Zoom trok de paar denliefhebbers voor een nationaal concours hippique, om over andere samenkomsten thans maar te zwijgen. Intussen heeft de voorzitter van de K.N.A.C. ter jaarvergadering van deze organisatie opgemerkt, dat we maar eens moeten ophouden met ons pogen de mens aan te passen aan de auto en liever de auto gaan aanpassen aan de mens. En op het Congres voor openbare gezondheidszorg heeft men zich bezig gehouden met de z.g. manager ziekte. Ja, ja, we leven in een drukke tijd/ maar nog steedjs geldt: kalmte kan u redden! HET VERWIJDEREN VAN VLEKKEN In elke huishouding, zelfs bij de netste huisvrouw, ontstaan bij tijd en wijlen vlekken; vooral als er kinde ren in het gezin zijn. En aangezien het bij vlekken belangrijk is, om ze zo spoedig mogelijk te verwijderen, wil men succes hebben, het wordt steeds moeilijker, hoe langer ze blijven zit ten, geloof ik, dat het dienstig kan zijn, u een paar wenken te geven voor de behandeling van de meest voorkomende. Immers men hoort vaak genoeg de noodkreet: Hemeltje, een vlek! Maar hoe krijg ik die eruit? Als algemene raadgeving bij alle vlekken zou ik u willen zeggen, de plek eerst zoveel mogelijk droog weg te maken door afborstelen, afschrap pen of door opstrijken met grauw pa pier (bij vetvlekken). Hiermee houdt u zich dus bezig voor u met een of ander vlekkenmiddel aan de gang gaat. Moet dit er dan tenslotte aan te pas komen, legt u dan een doelkje onder de vlek, opdat vuil en vlekken middel opgezogen worden. Dit doekje moet steeds verschoven worden. Klopt of bet u de vlek met een lapje met vlekkenmiddel, maar wrijft u er niet over heen. Als u een tweede vlekkenmiddel na zou moeten gebruiken dan mag u dat pas doen wanneer u het eerste mid del goed hebt uitgespoeld of nadat het verdampt is,, anders zou de reac tie die de twee middelen op elkaar hebben, u wel eens van de wal in de sloot kjjnnen helpen. Na de behandeling met een bijtend vlekkenmiddel zoals bleekwater of zuringzout moet de vlek onmiddellijk grondig gespoeld worden. En hier volgt dan een lijstje van de middelen, die men bij de meest voor komende vlekken kan gebruiken. Bloedvlekken: begin met koud water en ammonia. Hierna zal waarschijnlijk een roestvlek ontstaan, die u met zu ringzout kunt nabehandelen, zoals al le roestvlekken. U neemt hiervoor 'n bakje met kokend water en spant de stof daarover, zodat de vlek juist in het water hangt. Druppel wat zuring zout op de vlek en daarna snel en goed uitspoelen. Denkt u erom, dat zuringzout zwaar vergif is. Inktvlekken: citroenzuur. Als dit niet helpt dan zuringzout. Voor wit katoen kan men bleekwater gebruiken. Voor gekleurde inkt- of ballpointvlekken, spiritus die au bain marie (niet rechtstreeks op het vuur dus) ver warmd is. Koffie-, thee-, chocolade- en melk- vlekken: opbetten en daarna bestrooi en met zout. De vlek wordt nu met warm water gegoten en uitgewassen. Schroeivlekken: nat maken met water- stof-peroxyde en in de zon leggen. Voor wit katoen kan ook bleekwater gebruikt worden. Verfvlekken: nadat de verf opge droogd is en men die afgebroken heeft behandelt men de vlek met terpen tine of wasbenzine. Jam-, limonade- of vrucht vlekken: opbetten en daarna bestrooien met zout en met warm water doorgieten. Ei- en vetvlekken: verwijderen met wasbenzine of vlekkenwater. Daarna de stof uitwassen met een lauw sopje of water met zout. Kaarsvetvlekken: het vet eerst stuk breken en afschrappen. Daarna de vlek strijken tussen grauw papier. De laatste rest van de vlek bewerken met vlekkenwater of wasbenzine. ENKELE KEUKENTIPS Iedere huisvrouw heeft haar eigen manier van werken in de keuken, haar eigen methoden en haar zelf ge vonden hulpmiddeltjes. Maar waarom zou zij niet ook profiteren van de hulpmiddeltjes, die anderen voor haar gevonden hebben? Hier zijn enkele wenken op dit gebied: Het schoonmaken van vis en groen te en het schillen van aardappelen kan men doen op een krant, die op het aanrecht is uitgespreid. Wanneer U een ui onder water schoonmaakt zult U minder last van tranende ogen hebben. Nieuwe aard appelen kan men onder water schrap pen om spatten te voorkomen. Wanneer U uit een blikje tomaten puree iets gebruikt heeft voor jus e.d., kimt U de rest van de puree in een kommetje overdoen en met een laagje zout of gesmolten vet bedekken om schimmel te voorkomen. Op eieren, die tijdens het koken barsten, kimt U een scheut azijn gie ten om uitkoken te voorkomen. Citroen- en sinaasappelschil zonder wit kan men raspen en in een potje met suiker bewaren. Deze geurige geconfijte schilletjes smaken heerlijk in vla, pudding en gebak. Wanneer bij het bakken de vlam in de pan mocht slaan, leg dan onmid dellijk een deksel op de pan en het vuur zal doven. Loop niet met de open pan door de keuken. Zorg voor warm water door op de pan met aardappelen of groenten een ketel water te zetten tijdens het ko ken. Gebruik hierbij zonodig een sta- pelring. Een vette koekepan behoeft niet te worden afgewassen, doch kan mei/'n deksel erop worden weggezet be halve wanneer er vis in is gebakken of jus in is aangelengd met water. Vis- en uiengeur kunt U verwijderen door de pan droog te schuren met een prop papier en zout. Door na de afwas de theedoek even uit te spoelen, houdt U de doek veel langer schoon. Vlekken, die men bij het werken in de keuken heeft opge daan, moet men liefst onmiddellijk verwijderen. Losse Flodders Er is een inwoner van de Meidoorn straat die blijkbaar nogal royaal leeft. Ik wil hem niet van groot-doenerij betichten, maar als je zijn vuilnisbak ziet, zou je het gaan denken. Hij ge bruikt daar nl. een orgneel groot vat voor. Dat betekent voor de beide he ren die ons dorp van het vuil verlos sen een groot ongemak, vooral omdat het bedoelde vat nogal goed voorzien is van scherpe randjes. Door het enorme gewicht snijdt dat natuurlijk dubbel zo erg. Al vaak is de man verteld dat dit toch eigenlijk geen manier was. Het hielp echter niet, dus de vuilnisdienst moest sancties toe gaan passen. De laatste keer lieten ze dus het vat gewoon staan. Bedoelde man heeft toen de rommel naast de speeltuin gedeponeerd en het spul enigszins in de grond gestopt. Het is een methode en het illustreert weer eens overduidelijk de behoefte aan de nieuwe vuilnisvaten. Doch we kunnen het geen goeie bak vinden. A.s. Donderdag wordt het druk in Waddinxveen. Dan tippelen de deel nemers aan de Avondvierdaagse o.a. door de Oranjelaan. Daar zal de fir ma Maggi soep uitreiken aan de wan delaars. Op zichzelf is het al een ver heugend feit, dat de organisatoren van dit grootse evenement ons dorp hebben genomen in de route. Dat kan nooit kwaad! Zouden wij de deelne mers nu bij wijze van tegenprestatie niet eens een hartelijk welkom kun nen heten en wel in de vorm van een stevige portie muziek. Muziek bij de soep! Als oud-infanterist weet ik wat muziek vermag. Het hoeft niet persé van Franz von Soeppé te zijn of Wie heeft de suiker in de erwtensoep ge daanPrakkizeer er eens over, Concordia en Voorwaarts. Van Blaze away gaan de blare away! Sniper. uitzending van bleekneusjes uit de stad naar buiten. Niet alleen de stad echter heeft bleekneusjes, die vinden wij ook op het platteland. Ook die kinderen moe ten naar buiten, d.w.z. naar bos, hei de of strand. Verandering van lucht doet wonderen aan deze kinderen. Ook Waddinxveen heeft ze en ook die kinderen moeten er uit. Die gele genheid is er, dank zij het werk van de plaatselijke afdeling van het cen traal genootschap voor kinderherstel lingsoorden en gezondheidskolonies. 42 dagen of wel 6 weken aan een-stuk kunnen deze kinderen in de tehuizen der vereniging worden opgenomen. Dat kost veel geld. Wel betalen pro vincie en gemeente in de kosten mee, maar dan zijn wij er nog lang niet. Daarom doet de afdeling weer haar jaarlijkse beroep op de ingezetenen om met milde hand te geven aan de collecte, die op zaterdag 22 juni a.s. wordt gehouden. Hoe meer geld er binnenkomt, hoe meer kinderen er geholpen kunnen worden. Inwoners van Waddinxveen, er is nog nooit een vergeefs behoep op U gedaan. Laat U, terwille van onze plattelandse bleekneusjes onze collec- trices met welgevulde bussen huis waarts keren. De kinderen, die pon den aangekomen van vacantie terug keren, zullen U er zeer dankbaar voor zijn. RODE KRUIS KOLLECTE. De actie welke in onze gemeente werd gevoerd ten bate van het Neder landse Rode Kruis, als onderdeel van de actie van de afdeling Gouda en omstreken van deze vereniging, heeft een fraai resultaat opgeleverd. De huis-aan-huis collecte bracht op 1281,85. Het resultaat van de mid denstandsactie was 440,en boven dien brachten verschillende acties in plaatselijke bedrijven nog 1500, op, zodat Waddinxveen een aandeel van 3221,85 bijeengebracht heeft. BOUW VAN 45 WONINGWETWONINGEN. In het plan-Zuid is dezer dagen een aanvang gemaakt met de bouw van een complex van 45 woningwet woningen. Deze woningen worden ge bouwd door de fa. P. Rehorst en Zn alhier onder architectuur van het bouwkundig Ingenieursbureau Stuur man en Zn. Van dit complex komen 20 étage-woningen aan de nieuw aan gelegde straat langs de ringvaart van de Zuidplaspolder. Aan de verbin dingsstraten tussen deze straat en de St. Victorstraat zullen nog eens 20 étage-woningen gebouwd worden en 5 eengezinswoningen. Van dit woning complex zijn 28 woningen bedoeld voor 5 personen, en verder zijn er nog 12 4-persoons, 1 7-persoons- en 4 12- persoonswoningen. Verder zijn in dit complex nog opgenomen 1 winkel, 3 autoboxen en een werkplaats. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGSOORDEN EN GEZONDHEIDSKOLONIES. Het bestuur van de afdeling Wad dinxveen van het centraal genootschap voor kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies hield een vergade ring met een enigszins feestelijk ka rakter. Mej. R. E. van Dort Kroon, die in 1924 haar intrede in het bestuur deed als opvolgster van Mevr. Bruin Slot en in 1927 werd benoemd tot penning- meesteresse in de plaarts van Mevr. Jongenburger-Boot, beheerde dus ge durende 30 jaren de financien van de afdeling. De presidente, Mevr. A. H. van der Most—van Seters heeft de jubüaresse in hartelijke bewoordingen gelukge wenst met het bereiken van: dezö mijlpaal en haar warme dank gebracht voor de toewijding, waarmede zij het werk voor de afdeling heeft behartigd. Namens het hoofdbestuur werd Mej. van Dort Kroon de bronzen Dr. Schuckink-Kool-medaille uitgereikt, terwijl het plaatselijke bestuur zijn dankbaarheid vertolkte door de aan bieding van een bloemstuk. Vele oud-bestuursleden woonden deze "bijzondere bestuursvergadering bij. VOOR ONZE KINDEREN. Kinderen naar buiten. Dat is een slagzin ter propagandering van de Mevrouw, Laat hem eens wat langer liggen Met een kopje thee op bed, Brom niet over een klein brandgat Door zijn peukje sigaret; Zorg voor een fijn kopje koffie Met een stukje sprits er bij En geef hem voor heden avond Huiswerkassistentie vrij. Laat de goeiert eens echt merken: Heden is het vaderdag: Laat hem lopen met dat hoedje, Dat hij niet meer dragen mag; Zorgt vooral voor nieuwe dassen, Het cadeautje voor een man, Omdat hij z'een vriend cadeau, of Omdat hfj ze ruilen kan. Clinge Doorenbos LEERZAME HOUTVOORLICHTINGSAVOND. Er waren dinsdagavond weer vele houtbewerkers naar het Herv. Wijk- gebouw getogen om hun houtkennis te verrfjken. Onder de verschillende aanwezigen merkten we o.m. op Burgemeester A. Warnaar Jz. die was vergezeld door Wethouder A. Oudijk en verder vele directie's en firmanten van de plaat selijke Handel- en Industriebedrijven, doorwelke deze avond ook was geor ganiseerd. Burgemeester Warnaar die een kort openingswoord sprak uitte zijn vreug de er over uit dat hij deze voorlich tingsavond mocht openen. Hij vond dit toch wel een erge moeilijk opgaaf, omdat hij op het gebied van hout niet erg kon meepraten. Maar toch hield hij van het hout en bewonderde hier in de grote schepping. Het verdere gedeelte van de avond had het houtvoorlichtingsbureau te Amsterdam op zich genomen, welke werd vertegenwoordigd door de hout- deskundige John. H. Ter Laak, Am sterdam. De heer Ter Laak die reeds grote bekendheid in onze gemeente geniet, hield een lezing met als onderwerp „Een doelmatig gebruik van hout als bouwmateriaal". Spr. sprak zijn verwondering ei over uit dat hij voor de derde maal zo'n grote belangstelling in Waddinx veen ontmoette. In een uiterst boeiend betoog be- in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mijnhardt's Zenuwtabletten lichtte spr. de verschillende facetten van de verschillende houtsoorten. Vertelde ons dat ziekte het hout zelfs waardevoller maakt. Dat er plm. 65000 verschillende houtsoorten be staan. Dat de dikste boom ter wereld 16 m. breed is en dat een boom enor me hoeveelheden water per uur op neemt. Dat er een boom bestaat waar zelfs een cafe in uitgehakt is. Het woord houtdeskundige is in on ze ogen voor de heer Ter Laak maar een verkleinwoord, want de enorme houtkennis waarover deze expert kan beschikken rijkt voor ons als leek aan het onbegrensde. In de pauze werd de aanwezigen gratis koffie en consumptie aangebo den, dat ter beschikking was gesteld door de plaatselijke Houthandelaren. Het programma na de pauze ver meldde o.m. een filmvertoning „Tus sen rivieren en oerwoud" was de ti tel van een Afrikaanse kleurenfilm, waarin de houtbewerkers een beeld werd gegeven wat er moet gebeuren voor dat zij hun planken in de fabriek kunnen gaan verwerken. Tot slot volgde er nog een interres- sante vragen beantwoording door de heer Ter Laak. Er bleken nogal wat vragen te zijn want vanwege de hoe veelheid konden deze niet allen be antwoord worden. Komisch vonden we de vraag hoe veel lucifershoutjes er uit die diks tg boom gaan. De heer C. Boersma sloot deze leer zame en gezellige voorlichtingsavond. KANDIDAATSEXAMEN GENEESKUNDE. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden ie mej. J. Schellingerhout geslaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde EL HOOGHEEMRAADSCHAP. De heer K. van der Torren is bij Koninklijk besluit benoemd tot hoog heemraad van het Hoogheemraadschap van Rijnland. STUREN IN ELKAAR. Hoewel het afgelopen weekeinde de verkeersdrukte op de rijks- en pro vinciale weg in Waddinxveen zeer groot is geweest, is het aantal onge vallen in de gemeente beperkt geble ven. Op de Henegouwerweg vond zondagavond nabij de carrosseriefa- briek der n.v. Verheul een aanrijding plaats tussen twee bromfietsers. Oor zaak van de aanrijding was het in el kaar raken van de sturen van twee elkaar tegemoetkomende bromfietsers. Een van de berijders Mej. A. K. uit Amsterdam liep hierbij verwondingen op aan een der benen en werd ter be handeling overgebracht naar een zie kenhuis te Gouda. De andere brom fietser, de heer S. uit Boskoop, liep enkele lichte verwondingen op. De beide bromfietsen werden aanzienlijk beschadigd. BENOEMD. Tot opzichter-tekenaar le klas bij de dienst van gemeentewerken alhier werd met ingang van 16 juli benoemd de heer H. de Bode te Capelle aan de ÏJssel. Tot typiste op het kantoor van gemeentewerken werd met ingang van I juli 1957 aangesteld mej. A. Sol te Moerkapelle. In verband mei de her denking van het 100-jarig bestaan van De Nutsspaar- bank te Gouda, is te WADDINXVEEN GESLOTEN voor het pu bliek op Vrijdagmiddag 21 juni en Zaterdagmor gen 22 juni

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1