blad voor Waddinxveen i ■aggfrri X „Weest mild gezind voor het zwakke kind" 'b Htö-tdu de Vrouw KOUECTE VAN 26 hl Di S^e^d van de week Huidgenezing ItacatitLe&owieri voor het bouwbedrijf INLEVEREN op maandag 24 juni a.s. J. MOLENAAR £amicu/iddi NIEUWS uit oh&c waam\taat$> L No. fr 1 vrijdag 21 juni 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30. WadditiTveen telei. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Wie deze week het zonnige zuiden opzocht om daar zijn vakantie door te brengen, in verband met het traditio nele matige weer in onze streken, is bedrogen uitgekomen. De natuur heeft deze lieden een poets gebakken en heeft het zonnige zuiden naar onze streken verplaatst, terwijl men in Frankrijk, Oostenrijk en Italië met ver schrikkelijk slecht weer te kampen heeft gehad. In ons land daarentegen waande men zich aan de Riviêra. Het weekeinde werd daarom door honderd duizenden benut om koelere sferen op te zoeken. De schaduwrijke bossen waren deze keer niet zozeer in trek en men tracht te zich te laven aan de stranden, maar duizenden zijn hier met minder pret tige ervaringen van teruggekomen. Door de geweldige drukte geraakte reeds in de vroege morgenuren van zaterdag en zondag alle schaduwleve- ranciers, zoals strandstoelen en ten ten, snel uitverkocht, met als gevolg dat enorme groepen het zonder deze bescherming moesten stellen en teveel nog niet aan de zon gewenste stads mensen zich blootstelden aan te felle inwerking der ultra-violette stralen. De gevolgen hiervan laten zich raden. Ernstige verbrandingen en zonneste ken. Ook heeft het water weer een aan tal slachtoffers geëist, hetgeen elk jaar weer een vaste prijs is, oie verkoeling zoekend Nederland moet betalen. Het schijnt niet mogelijk te zijn door voor lichting en waarschuwing dit te voor komen. Wanneer de hitte nog aanhoudt zal met nog meer slachtotfers reke ning moeten worden gehouden. Het debat over de Amsterdamse tun nels in de Tweede Kamer werd in een politieke sfeer getrokken. En als de heer Romme zich daar dan mee inlaat dan weet men alhaast vooruit, dat zo'n politieksteekspel door hem wordt gewonnen. Zijn motie werd aangenomen met 66 tegen 47 stemmen. Amsterdam zal zijn tunnels krijgen en Vader Staat zal eraan mee betalen. als er geld is. Over de IJ-tunnel (gebleken is, dat Waterstaat technische bezwaren heeft tegen het Plan 5 van de Am sterdamse Publièke Werken) zal nog eens deskundig worden gesproken. Als wij de geschiedenis in plaats van in politieke sfeer eens in een huis houdelijke sfeer trekken waarom niet? - zien we het beeld van een kleine jongen, die o zo graag een stuk speelgoed (een tunneltje) heeft. Z'n pa Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder heeft achteloos ja gezegd, maar als na lang wachten het cadeau moet wor den gegeven, heeft pa geen geld maar wel bezwaren. De jongen wil zijn spaarpot tot op de bodem toe legen, maar zonder vaders medewerking komt hij er toch niet. Als de zaken weer wat beter* gaan, zal pa heus wel zorgen, dat het tunneltje er komt. La ten we er nog maar eens rustig en deskundig over praten, vindt pa. Ons huishoudelijk beeld gaat niet geheel op, maar men heeft na de uit voerige debatten in de Kamer toch begrepen, dat in deze affaire, waar vele miljoenen mee zijn gemoeid, het laatste woord nog lang) niet is ge sproken, al is men dan ook vrijwel al gemeen van oordeel, dat overleg niet meer nodig was en dat er flink kon worden aangepakt. De woningbouw voorkeur. Allicht. Maar naast de bouw van nieuwe wo- ftningen is het noodzakelijk, dat oude ■'krotten worden opgeruimd. Daarover deed de Centrale Directie van de Volkshuisvesting haar licht schijnen. Direct, of uiterlijk in 1960 moeten er in ons land ongeveer 145.000 woningen worden opgeruimd. Dat is 6°/o van de woningvoorraad. Deze directie betoogt, de kosten van krotopruiming en sane ring van slechte woonwijken uitein delijk door het Rijk moeten worden gedragen en dat, ook nadat het wo ningtekort is opgeheven, er 75.000 nieuwe woningen per jaar gereed moe ten komen. Is dit voor ons gehele land van belang, voor hat landbouwende deel onzer bevolking is van grote waarde, dat van 24 tot en met 29 juni te Utrecht een grote Nationale Land- bouwexpositie zal worden gehouden. In het algemeen kan worden gezegd, dat onze boeren niet aan de weg tim meren. Dat wordt nu anders: om de twee jaar zal de landbouwstand laten zien, waartoe hfj in staat is: commer cieel, voorlichtend en demonstratief zullen deze exposities worden. Het houden ervan sluit echter niet in, dat de regionale landbouwtentoonstellin gen gedoemd zouden zijn te verdwij nen. Integendeel. Onze Kroonprinses heeft nu haar Groene Draeck, die zij zelf een droom van een schip noemde onder grote be langstelling in gebruik genomen. Heel Muiden, maar ook heel het Koninklij ke Gezin, dat op de Piet Hein de nieu we boot vergezelde, leefde mie. Behouden vaart te allen tijde, zij de Kroonprinses gewenst. DIEPVRIEZEN VEROVERT HET PLATTELAND Bijna 90% van alle plattelandshuis- vrouwen conserveert jaarlijks groente en vruchten en ruim 40% maakt vlees afkomstig van de huisslacht in, aldus Mej. J. Brink, medewerkster van de Stichting Landbouwhuishoudkundig te Wageningen in een voor de radio gehouden praatje. Dit komt er op neer dat 750.000 huisvrouwen de komende maanden in totaal meer dan 42 mil joen liter groente en 27 miljoen üter vruchten maken. Deze cijfers kwa men vast te staan uit een onderzoek dat door de afdeling Landbouwhuis- houdkunde van de Landbouwhoge school te Wageningen naar het con serveren van levensmiddelen op het plattéland werd ingesteld. Vele huisvrouwen zijn straks in de mooie zomermaanden bij het hete for nuis in de weer om groenten en vruch ten te steriliseren of pasteuriseren. Voorraadvorming is een oude tra ditie, die mits met mate toegepast, ook thans nog zin heeft; een fles zo mergroente bij de hand is gemakkelijk tijdens lange vorstperioden, ook in het vroege voorjaar ais ae nieuwe groen ten nog met op de markt zijn, oi bij onverwactus bezoek, .bovendien bete kent net variatie m net wintermenu. En al evenzeer zijn ae ingemaakte vruenten voor het dessart, bet ziejcen- kostje oi voor in het glaasje onmis baar. Het is daarom niet verwonderlijk, dat in deze njd van weinig oi geen huisdouaeiijke nuip ae meuwe inmaak methode van het diepvriezen snel op gang maakt. Diepvriezen kost minder tijd, is eenvoudiger en gemakkelijker. Maar ook is het bacterièie bedert, oat wij zo goed kennen bij gesteriliseerde doperwten en vlees, met diepvriezen uitgesloten. Voorts zijn er produkten, die zich moeilijk laten steriliseren, maar zich uitstekend lenen voor de diepvries, zoals bloemkool, soepgroen te e.a. En dan mogen we tenslotte de hoge voedingswaarde, de uitstekende smaak .kleur en geur van het diep gevroren produkt niet vergeten! Hoe de diepvries ons land verovert, blijkt wel uit het feit, dat er op het ogenblik 70 gemeenschappelijke diep vriesinrichtingen in gebruik zijn. Waar deze inrichtingen 't eerst werden ge bouwd gaat de ontwikkeling het snelst In Cothen, in de provincie Utrecht, werd in 1952 de eerste Nederlandse diepvrieskluis opgericht. Nu, vijf jaar later, zijn er in deze omgeving al vijf. De oprichting van een kluis in Zeeuws Vlaanderen heeft tot gevolg gehad, dat mede zij de medewerking van de gemeenten, in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen elke gemeente zijn kluis heeft. Van belang is voorts de animo in de Gelderse Achterhoek en, hieraan grenzend, de Betuwe en oost-Overijssel, terwijl ook in zuid west Nederland de zaak goed op gang is. Hoe gaat men nu te werk bij op richting en gebruik van een diepvries kluis? Di boerinnen- of plattelands vrouwenafdeling, landbouworganisatie, veilingbestuur of bestuurders van an dere coöperaties steken op een dorp de hoofden bij elkaar. Men laat een terzake deskundige spreker of spreek ster komen, er wordt een werkcom- missie gevormd, die een en ander verder voorbereidt, men vraagt des- van 7 tot 10 uur, bij Kromme Esse 7 kundig advies omtrent de bouw, vries- installatie en exploitatie. Bovendien wordt gezorgd voor een juiste propa ganda en voorlichting omtrent het voorbehandelen en verpakken van de produkten. De Stichting Landbouwhuishoudkun dig Onderzoek te Wageningen heeft sinds januari 1956 het diepvriezen in de huishouding in studie. Er is een proefkluis in gebruik, en er werd aan ruim honderd landbouwhuishoudlera- ressen uit den lande een cursus over dit onderwerp gegeven. Men kan aan het adres van deze Stichting, Heren straat 18 te Wageningen, kosteloos fol dermateriaal aanvragen. Momenteel worden ongeveer 25 kluizen per half jaar in ons land opge richt. Dit betekent dus, dat per half jaar ongeveer 1500 gezinnen overstap pen op deze zo in alle goede inmaak- methode. De ontwikkeling verloopt nog niet zo snel als in de jaren 1947-1950 in Denemarken, waar hét aantal lo kethuurders in die drie jaren met 400 plattelandsgezinnen per halfjaar steeg en waar 60% van alle platte landshuishoudingen over een vrieslo- ket beschikt. HOOFDPIJN! 4* Mijnhardt's Hoofd pijn poeders. Doos 50 cent In West-Duitsland gaat het nog snel Ier, dagelijks worden er drie kluizen opgericht: in de afgelopen anderhalf jaar liefst 1500 kluizen met 66.000 lo ketten! In de Verenigde Staten van Amerika, waar de diepvries in de huis houding reeds een dertigtal jaren is ingeburgerd, maken meer dan 6 mil joen gezinnen ervan gebruik. In plaats van een loket in een diep vrieskluis op een centraal punt in het dorp kan men een diepvrieskist thuis hebben. De kosten van aanschaf en stroomverbruik zijn echter dermate hoog, dat verwacht wordt, dat slechts een klein aantal gezinnen zich dit zal gaan veroorloven. De bewaarduur van de produkten kan behoudens enkele uitzonderingen worden gesteld op een jaar. Met diep vriezen bereikt men dus smakelijker en gezondere maaltijden, meer varia tiemogelijkheden in het wintermenu en tenslotte arbeids- en tijdsbesparing. Duur kost dit niet, want voor ruim een gulden per week kan men een lo ket huren met 200 liter inhoud. Om echter al deze voordelen tot hun recht te laten komen dient men zich op des kundige wijze te laten voorlichten. Losse Flodders Er komen nog al eens mensen bij de uitgever van dit blad om het adres van Sniper vragen. Ze habben dan een of ander geval wat volgens hen wel iets is voor deze rubriek. Wel, geachte lezers. Sniper blijft voorlopig nog incognito, dat is veel leuker. Weet U, in mijn jeugd speelde ik ook al graag wegkruipertje. Maar als U eens een tip hebt. schrijf dan naar het bureau van de krant t.a.v. Sniper en we zullen zien wat we doen kun nen. U begrijpt echter wel, dat deze rubrieJc vast niet benut zal kunnen woraen voor het uitveenten van bu- renruzie's of andere particuliere ve ten. Voor de gerieven van een man uit de gemeente nebben we begrip. Zo als ae meesten van IJ wei beitend zal zijn ligt ae JtJreaeweg niet op Wad- oinxveens terrein. De grens met de anaere gemeenten ioopt aus naast de weg. Nu aoet zicii de vreemue situ atie voor, dat ae grondeigenaars die in onze gemeente wonen geen siraat- belasung betaien, terwijl mensen die aan de anaere kant van de Bredeweg wonen en er evenveel gebruik van maken, wel betalen aan ae anaere ge meente. Hier is natuurlijk weinig aan te doen. Wij kunnen mensen uit an dere gemeenten geen W a^ainxveense gemeentebelasting laten betalen. Heeft men eigenaommen aan een Waacunx- veense weg ook dan moet men beta len. Het emge midaei voor ae geau- peerden lijkt ons toe: ga emigreren naar ae overzijde van ae Brcaeweg- Maar we geven toe: het is een hard gelag! En het kon ook wel eens een hard gelach woraen als we op 29 juni hier twee dames-voetbalelftallen tegen el kaar zien optrekken, 't Zal me een fanatieke boel worden. Er zullen sup porters genoeg zijn. En als ze roepen: Wat een back! dan zal 't niet zijn vanwege de boeiende hi-fi-lipstick van meneer Factor, 'k Kan er nog niet erg aan wennen. Zeker, mijn vrouw loopt ook rechtsbuiten als we 's avonds een blokkie om gaan en dribbelen kan ze ook aardig, maar dan achtejr de kinderen aan,. Toch, een dame met echte voetbalbenen zal ik niet bekoorlijk kunnen vinden. Dat de politie 't toestaat om vrouwen in het openbaar te zien overspelen! De rok is wel aan de rol! Nee, dan vind ik de prestaties van Mevr. Lazarus-We- verling heel wat hoogstaander en vrouwelijker. Tussen twee haakjes, ik reken er zo ongeveer op, dat ik 1 juli op receptie moet en velen van de 4000 door haar bezorgden zullen allicht ook komen, uiteraard met ca- deau's. Zelf wilde ik graag een cadeautje hebben van het gemeentebestuur, nl. een of ander bord bij het zwembad, bijv. maximum snelheid 30 km. Het was de afgelopen week zo vreselijk druk daar, zo'n gekrioel van kinde ren, dat je je hart vasthield als er een auto langs kwam suizen. Bij het eind van het zwemseizojen kan het bord natuurlijk weer verwijderd worden. Het zwembad zelf is overigens erg opgeknapt. U moet echter na 't zwem men wel even onder de douche gaan, want dat is hard nodig! Sniper. Op 27 juni a.s. hoopt het echtpaar BakkerMeiderwijk, wonende Burg. Trooststraat 113, de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. De bruidegom is een geboren Wad- dinxvener en is ruim 40 jaar in dienst geweest bij de Fa. Van Schaik Berghuis. De bruid is geboren te Moerkapelle Zie naar de zomer, vol liefde en leven; zie hoe hij zetelt in velden en dreven; hoe allengs alles tot wasdom gedreven ons zijn geneugten opnieuw doet beleven. Progf van de zomer de sappige vruchten, proef aan de zeekant zijn ziltige zuchten; smaak het genoegen in ruimte te vluchten en daar te proeven de stilte geruchten. Ruik aan de zomer, zo gul met zijn geuren, ban eens de zorgen uw ziel ten faveure; wat ge ook waarneemt, waarheen ge moogt speuren, 't land en het water 't heeft alles zijn geuren. Hoor hoe de zomer met eigen geluiden zacht en goedaardig het leven kan kruiden, die op zijn goede gezindheid vaak duiden jegens verliefden en stralende bruiden. maar kwam op jeugdige leeftijd naar Waddinxveen. Zij is na een ernstige operatie niet best meer tar been, bij mooi weer neemt zij dan ook in een wandelwa gen plaats en kan men de echtelieden zien wandelen. Uit het huwelijk werden 4 zoons, 16 klein- en 1 achterkleinkind geboren. Zonder twijfel zal het hun op deze dag aan belangstelling niet ontbreken. dA7 met Uamea.Gelei verzorgd,worden luxe handen Voor het examen Chr. Kweekschool te Leiden, slaagde mej. A. Buikema, alhier. REIS OUDEN VAN DAGEN. Voor de reis van de ouden van da gen zijn 84 wagens beschikbaar. De reis gaat via Leiden, Groenendaal, Kopje Bloemendaal, Zandvoort, Meyendal. Vertrek 10 uur. De deelnemers worden te half tien uur afgehaald. Een ieder zorge gereed te zijn en be- stelle mooi weer. COLLECTE GEZONDHEIDS KOLONIES. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de a.s. zaterdag te houden collecte ten bate van de uitzending van kinderen naar gezondheidskolo nies. Deze collecte wordt georgani seerd door het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Gezond heidskolonies. G jeft met milde hand voor onze bleekneusjes ten plattelande. GESLAAGD. De heer J. Otter, adjunct-commies ter gemeente-secretarie is geslaagd voor het diploma Gemeente-admini stratie I. BAZAR VOOR GJZ.B. Woensdagmiddag- en avond organi seerde de Ned. Herv. M.V. „Draagt elkanders lasten" een bazar ten bate van de Inwendige Zending. Na de opening begon men direct met de verkoop van handwerken, le vensmiddelen en galanterieën. Gelukkig behoefden deze onderne mende dames niet te klagen over te weinig belangstelling. Dit is ook wel te zien aan de netto-opbrengst van 537,—. Mogen wij namens de vereniging allen danken, die geholpen hebben dit mooie bedrag bij elkaar te brengen. BRANDWEER UITGERUKT. Zaterdagmorgen gieraakte de vuil nisbergplaats aan de Middelburgseweg in brand. Hoewel er geen direct ge vaar was voor de belendende perce len vatte de afrastering brand, zodat de vrijwillige brandweer met de auto spuit uitrukte. De blussing nam en kele uren in beslag. NIEUWE TELEFOÖN- 719 C. G. Lagrouw, Burg. Troost straat 9. 497 Th. B. Mourits, Vert. Coöp. Vee- afzetver. Noorden Zuid-Holland G.A., St. Victorstraat 12. 613 A. van Oosten, Eikenlaan 7. 246 Panagro, N.V. Aann. Mij., Dir. keet werk Rioolzuiveringsgemaal, Uitbreidingsplan de Pattepolder. 775 Rijkspolitie, Woonh. wmr. Ie kl. C. Landman, Zuidkade 90g. VERVALLEN AANSLUITING. 202 N.V. Modderkolk Dijs. UITBREIDING TAXIONDERNEMING De heer P. Rupke, alhier, heeft zich een 8/9-persoonsauto aangeschaft ten behoeve van het personen- en gelegenheidsvervoer. Uiteraard is dit een aanwinst voor het taxi-vervoer in onze gemeente.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1