ooo II*1 JJiiJJrand SCHOOLAGENDA'S Pluimveehoekje Boekhandel VELDWIJK een ietwat genoteerde uitdrukking op het gezonde blozende gelaat uit het raam staarde. Willem Jansen wendde het gelaat naar de .burgemeester. Deze man, wist hij, had zijn functie niet te danken aan protectie of geboorte, hij was van de onderste sport begonnen en had door hard werken en bekwaamheid tenslotte de burgemeesterszetel bezet. Er was iets, dat hen beiden bond. Allereerst wil ik u zeggen, ging Berghuis voort, wat ik als burgemees ter denk, Ik bij blij dat hier iemand in de gemeente gekomen is met kapi taal, dat waarschijnlijk ook in de ge- gen. Ze vond dat hij loon naar werken meente zijn vrucht zal afwerpen. Ik ben blij dat u de fabriek van Bas ge kocht hebt, die aardig achteruitboer- de, en hoop dat u er een bedrijf van zult weten te maken dat vele handen in onze gemeente werk verschaft want wij zijn te eenzijdig op de landbouw aangewezen. Voorzover ik, als burge meester, u bij uw zakelijke onderne mingen kan behulpzaam zijn, als dat past in het belang van onze gemeen schap - dat heb ik natuurlijk in de allereerste plaats te dienen kunt u rekenen op mijn medewerking. Nou, dat is al heel wat, zei Willem een beetje ontdooid door de warme toon van des burgemeesters woorden. Ik heb inderdaad plannen al zijn die nog niet rijp, en het kon wel eens zijn dat u me daarvoor vaker op het raad huis ziet. U bent altijd welkom, verzekerde de burgemeester. Maar nu ga ik ge woon praten als privé—persoon, en over uw privé aangelegenheden, als u me dat toestaat. Willem maakte een handgebaar als wilde hij zeggen: ga uw gang. Meneer Jansen, de burgemeester vouwde de randen met de spitse vin gertoppen tegen elkaar, een gewoonte gebaar wanneer hij een moeilijke kwestie moest aansnijden, ik wil open kaart met u spelen. Gisteren hebben wij soos gehad. Ik voor mij ben van oordeel dat een man als u in deze kring thuishoort, j.k zou het op prijs stellen, wanneer we u daar wekelijks mochten begroeten, daarom hebben de dokter en ik gisteren, een balletje op geworpen. Het spijt me u te moeten zeggen, dat di.t prompt is terugge kaatst. Hij zag hoe de bezoeker de lippen opeenperste. Wij hebben, vervolgde hij, op onze sociëteit een ongelukkig en verouderd systeem. Men gaat er nu eenmaal van uit, dat men daar als vrienden moet kunnen verkeren, en de kring niet mag worden verscheurd door persoon lijke veeten. Daarom is een verlichte geest jaren geleden op het idee geko men als eis voor toelating tot het ild- maatschap te stellen, dat een lid alleen met algemene stemmen kan worden aangenomen en als een lid bezwaar heett, komt hij er niet in. Mooi systeem, bromde Willem, dus een man heeft het eigenlijk voor 't zeggen. De gedachte die er aan ten grond slag ligt, meende de burgemeester is nog niet zo gek. En vergeet u niet, dat wanneer iemand bezwaren heeft, die bezwaren ook wel worden uitgepraat. Het is wel eens meer gebeurd dat ei- mand bezwaar maakte, maar dat wij dit bezwaar wisten weg te redeneren en dan bleek later dat het heel goed ging. Wij hebben gisteren heel rond uit gepraat, ik mag natuurlijk niet ver tellen wat er besproken is, daarmee zou ik de vertrouwelijkheid schenden, en ik wil zelf bekennen dat ik per soonlijk me daarbij nogal heb opge wonden. De dokter trouwens, die er nogal eens fors uit kan komen, hield z'n mond ook niet dicht. Maar, me neer Jansen, als dan tenslotte wordt gezegd: Als hij er in komt gaan wij er uit! dan zit je vast. Dan moeten wij ons houden aan het reglement! Dat begrijp ik, knikte Willem. Kijk es, burgemeester, eerlijk gezegd ik zou het prettig vinden, via de soci- teit kennis te maken met de mensen die hier in het dorp op een of andere manier een leidende rol spelen. En ik waardeer het ook zeer, dat u en de dokter mijn wensen reeds vooruitge lopen zijn en een voelhoren hebben uitgestoken. Daarmee heeft u mij een afwijzing bespaard. Ik zal dat niet vergeten, burgemeester. Ik voél me zeer aan u verplicht'. Nou ja, de burgemeester schoof on gemakkelijk op zijn stoel, hij werd al tijd verlegen bij openlijke lof, dat vind ik helemaal niets bijzonders. Ik was bang, meneer Jansen, dat wanneer u officieel zoudt worden voorgehangen er ook een officiële afwijzing zou ko men, en daarom. wordt vervolgd Natuurlijk en kunstmatig broeden vervolg. Toevoer van verse lucht. De toevoer van verse lucht ge schiedt in verschillende systemen broedmachines op verschillende wijze. Het beste is, in dit opzicht de aan wijzingen van de fabrikant te volgen, daarbij in het oog houdende, dat het kuiken, naarmate de verdere ontwik keling, meerder behoefte aan zuurstof dus aan verse lucht heeft. Ook moet rekening gehouden wotrden met de temperatuur in het broedlokaal. Vocht in het lokaal. Het behoorlijk vochtig houden van de lucht in het broedlokaal is van veel belang. Is het in het vertrek te droog, dan zullen de vliezen der eie ren te taai worden en het kuiken is met bij machte deze tegen het uit komen te verbreken. Is het te voch tig, dan ziet men wel een gedeelte der eieren aangepikt, maar de door het kuiken gemaakte opening door een taaie kleverige stof afsluiten en het kuiken sterft de verstikkingsdood. Men plaatse in het vertrek een hy grometer en brenge zoveel water aan dat de hygrometer 45 a 50 graden aanwijst. Gebruikt men een vertrek met stenen vloer dan is dit te berei ken door enige emmers water op de vloer uit te storten. Een houten vloer kan zo nu en dan met een natte dweil bevochtigd worden. Kan in het vertrek geen vocht wor den aangebracht dan kan men in de machine, boven de eieren, een plank je aanbrengen met behulp van een viertal ijzerdraadjes en hierop een schoteltje met water plaatsen. Vooral wanneer de eieren aangev- pikt geraken is het van belang dat het inwendige van de machine flink vochtig wordt gehouden. De vliezen komen bij het aangepikte gedeelte bloot en drogen dan spoedig in. Zo nodig brenge men dan nog een spons of doek, in warm water gedrenkt, in de machine. Dat is ontzettend jammer Mevrouw G. W. v.d. W. Een prachtig resultaat met het laten uitbroeden van Uw hennen-eieren en nu zijn er enige in de kunstmoeder in een hoek doodge drukt. De oorzaak zal wel zijn, dat het niet warm genoeg geweest is. De kuikens kruipen dan in een hoek op- of onder elkaar m dringen zo dat de diertjes die in de scherpe hoek zitten er niet meer uit kunnen en doodge drukt worden. Om te beginnen moet de warmte in de kunstmoeder voor eendagskuikens zeker 80 tot 85 graden zijn. Als ze niet dringen maar zich verspreiden dan is de temperatuur goed. Het is aan tq raden de scherpe hoeken altijd af te schermen met dik strokarton, de ronding in de hoeken, dan worden ze niet in de scherpe hoek gedrukt maar kunnen zich verschui ven. Als men in de hoeken een opge blazen papieren zakje aan de zolde ring hangt, zodat bij elke aanraking het zakje begint te slingeren, dan kruipen de kleintjes niet meer in de hoeken en is dat gevaar geweken. Kippenvriend. ZUIDPLASPOLDER IN SCHIELAND. De jaarlijkse ingelandenvergadering is te Gouda gehouden op donderdag 20 juni, in het hotel „De Zalm" en daarin waren van de 1324 stemmen, welke kunnen worden uitgebracht, 436 stemmen aanwezig. Na een kort openingswoord van de dijkgraaf, de heer A. Kroes, werden allereerst de notulen van de vorige vergadering vastgesteld en geschiedde enkele mededelingen van huishoude lijke aard, waarop aan de orde is ge steld de rekening der inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1956. De heer O. E. Kool te Moordrecht brengt rapport uit aangaande het on derzoek en adviseert tot vaststelling van dde rekening met voor wat de gewone dienst betreft, een batig saldo van 17.476,05 en bovendien een nog verhaalbare post van f 9279,59. De kapitaaldienst heeft echter als sluit post een nadelig saldo van 35.850, De vergadering ketirde de rekening onveranderd vast. Op voorstel van het bestuur is be sloten het huis, dat eertijds diende als sluiswachterswoning aan de Huisman kade, te verkopen aan J. Grootendorst te Nieuwerkerk aan den IJssel; de grond zal in erfpacht worden uitge geven tegen een canon, berekend naar 10 cent per centiare/jaar. Hierop kwam aan de orde een voor stel tot vervanging van de stoomma chine in het bovengemaal te Nieu werkerk aan den IJssel door een an dere energiebron. Het bestuur wenst uit financiële overwegingen het gehe le gemaal te elektrificeren, doch van overheidswege zijn daartegen bezwa ren ingebracht. Ter meerdere bedrijfs zekerheid en vooral in oorlogstijd wordt van hogerhand de voorkeur ge geven aan een dieselmotor naast de huidige elektromotor. De bedenkin- kingen zijn van zó overwegende aard, dat ter overbrugging van de finan ciële kloof een subsidie in uitzicht is gesteld. Het bestuur wordt gemach tigd terzake verder te onderhandelen en een beslissing te nemen. Vervolgens kwam ter tafel een be stuursvoorstel tot aanpassing van de salarissen aan die van het overige overheidspersoneel. Moeilijkheden zijn ontstaan bij de berekening der wed den, als gevolg van de emolumenten wegens vrij woning en vrij vuur en licht. Hierom en op billijkheidsgron- den zijn de emolumenten afgeschaft en zijn de diverse functies opnieuw gewaardeerd. De nieuwe regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 juni jl. De vergadering gaat ermede akkoord. Hierna is de begroting voor 1957 in behandeling gekomen. Deze is ont worpen voor wat de gewone dienst aangaat op een gelijk bedrag aan in komsten en uitgaven van 235.315, waarbij als sluitpost, is geraamd voor omslag wegens polderlasten 34, per hectare. De kapitaaldienst be loopt in ontvang en uitgaaf 418.850,- met als sluitpost een ongedekte ka pitaalsuitgaaf van 31.800, De heer A. van Bergen te Zeven huizen rapporteert namens de com missie van onderzoek en adviseert tot aanneming van deze begroting. Dien overeenkomstig wordt besloten. Machtiging wordt verleend tot het opnemen van kasgeld, het doen van af_ en overschrijvingen en voor on derhandse aanbesteding of uitvoering in eigen beheer. De overeenkomst met het Hoog heemraadschap van Schieland inzake de waterhuishouding van de ring vaart onderging een kleine verande ring en de financiële commissie zal voor het komende jaar als volgt zijn samengesteld. Leden de heren C. Marck te Nieuwerkerk aan den IJs sel, A. van Bergen en J. L. Paul Jr te Zevenhuizen en plaatsvervangers de heren W. Groenveld te Zevenhui zen, J. van der Sar te Zevenhuizen en R. Oudijk te Moordrecht. Ten slotte deelde de Dijkgraaf nog mede, dat de heer A. Kreupeling in gaande 1 juli a.s. op zijn verzoek is ontheven van de waarneming van het secretariaat en dat in zijn plaats is aangewezen de heer W. C. Slob te Waddinxveen. Een en ander is ge paard gegaan met veel vriendelijke woorden. DE AVONDVIERDAAGSE. Donderdagavond kreeg Waddinx veen ook z'n aandeel in het sportge beuren in de jaarlijkse 4-daagse wandelmars. De drukte had zich ge concentreerd op de Oranjelaan, daar de wandelaars uit de richting Boskoop kwamen, om via Waddinxveen naar het eindpunt Gouda te spurten. Groepsgewijze of geheel losjes kwa men de tippelaars door, sommigen in keurig groepverband, anderen zo op eigen gelegenheid, in de wandeling even een kopje maggi, mee pikkend. Een attentie welke door de massa nogal op prijs gesteld werd. 't Weer was prima en de stemming goed, zo dat voor dit deel de wandelmars ge slaagd kan heten. H.B.S. en MULO zijn reeds voorradig

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3