Weekblad voor Waddinxveen V/l&edec de Vrouw NIEUWS uü OH<ze waanyilaais Z)e Spiegel van de week PRins B£Rnh&RÖ VÊRJèARt m EB Fa W. de Wit Zonen T. T. I-klas Baby-verzorging no 628 vrijdag 28 juni 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telel. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1-00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het mandement der bisschoppen heeft indertijd in politieke en vakver enigingskringen heel wat opzien ge baard en heel wat stof doen opwaaien. R.K. arbeiders mochten geen lid meer zijn van een bij het Ned. Ver bond van Vakverenigingen aangeslo ten organisatie, waarna het N.V.V. op 17 juli 1954 besloot in de Raad van Vakcentralen niet meer met de Ka tholieke Arbeids Beweging en het Chr. Nationaal Vakverbond samen te werken. Op datbesluit komt het N.V.V. thans terug naar het heet, omdat de situatie is veranderd. Het verbod, dat R.K. werkers lid van het N.V.V. zijn dat trouwens al sinds 1918 bestaat en alleen door het mandement werd verscherpt blijft echter van kracht. Het episcopaat heeft echter enige for muleringen in het mandement natter geïnterpreteerd, waardoor deze min der grievend voor het N.V.V. werden. Er blijft voor dat grote N.V.V. daardoor toch nog wel een en ander te wensen, doch een reden om weer saam te werken met de confessionne- len schijnt door besprekingen te zijn gevonden. Bovendien heeft men weer stof voor vele hoofdartikelen. Stof tot schrijven geeft zeker ook een brand in eèn blindeninrichting aan de Ki.pstraat te Rotterdam. Wij huiveren, als wij ons even indenken, tot welk een geweldige ramp dit had kunnen voeren, indien de leiders in deze in richting niet zo kordaat en koelbloe dig waren opgetreden. In de wasaf- deling sloeg de vlam in een pan met vier liter was. Van een jeugdige blin de geraakten daardoor de kleren in brand. Zijn leider, de heer De Smit greep de snelblusser en redde de knaap. Da vloeistof in de blusser was echter niet voldoende het vuur in zijn geheel te blussen, zodat het brand alarm moest worden doorgegeven. De rook verspreidde zich door het ge bouw, hetgeen uiteraard wel grote sensatie, doch geen paniek veroor zaakte. De 130 blinden en 20 geleide honden konden rustig in veiligheid worden gebracht. De brand zelf werd zo spoedig door de brandweer ge blust, dat de schade gering bleef. Helaas was in datzelfde Rotterdam de schade onoverzienlijk groot, toen de chauffeur van een vrachtauto zijn bijrijder opdraehit gaf, de wagen te keren, terwijl hij zelf even een pakje sigaretten ging kopen. Deze bijrijder, die geen rijbewijs had, kon aan de keeropdracht niet dadelijk gevolg ge ven. Hij botste op een geparkeerde wagen, raakte de kluts kwijt, gooide het stuur om, schoot dwars de weg over en reed recht op een man aan, die daar aan de kant van de weg zijn motorrijwiel stond te repareren. Deze man en drie jongens die daarnaar keken, werden door de vrachtauto te gen de grond geslagen waarna de auto tegen een gevel tot stilstand kwam. Twee van de jongens, resp. 12 en 13 jaar, werden op slag gedood. De man en twee andere knapen werden ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. De chauffeur van de auto stond inmiddels rustig te wachten tot zijn bijrijder zijn draai zou hebben ge maakt. Hij merkte eerst, welk een vreselijk ongeluk die had veroorzaakt toen hij de ziekenauto's voorbij zag komen! Het moderne verkeer is, ondanks de talloze veiligheidsmaatregelen nog verre van veilig. En nog steeds zijn er onverlaten, die beneveld door het gebruik van alkohol autorijden. Een dronken autorijder had te Amsterdam Oost twee geparkeerde wagens aan gereden. Het was nacht en de man ging er snd vandoor. Hij had bij die aanrijding echter zelf een voorband verspeeld en de velg maakte een groef in de weg. De politie had niets anders te doen net als Klein Duimpje in het sprookje dan dit spoor te vol gen. Over een afstand van ongeveer vijf kilometer voerde di.t naar Dui- vendrecht waar de man werd aange houden. Hij kon niet anders doen dan bekennen. Nu hebben we kort geleden de Blauwe Week gehad. Dat drankbe strijding nog geen luxe is, bleek me de uit het rapport, dat een werkgroep ter bestudering van het alkoholmis- bruik van de stichting Friesland na een enquête heeft uitgebracht. Meer dan 60 pCt van de kinderen uit de hoogste klassen der lagere scholen komen thuis in aanraking met alkoholgebruik en.... gebruiken die dranken ook zelf. Toevallig is deze enquete in Fries land gehouden. Wij geloven echter, dat andere provincies een zelfde, mis schien nog erger beeld, zouden geven. Een ongeluk van geheel andere aard overkwam een dame uit Veld huizen. Men weet, dat de justitie zich veel moeite geeft, instituten te bestrij den, waarin de mensen onder nar cose in een keer van hun tanden en kiezen worden verlost. De vrouw uit Veldhuizen werd te Amsterdam behandeld. Zij kwam van de narcose niet meer bijVer wacht mag worden, dat het toezicht op die handelingen zal worden ver scherpt. Verscheidene medici menen, dat het toedienen van narcose uitslui- tijd binnen de muren van een zieken huis mag geschieden. Het wordt steeds gevaarlijker in Nederland, dat mogen wij concluderen uit het jaarverslag van de A.N.W.B. waaruit blijkt, dat de verkeersdrukte in Nederland op ongekende wijze stijgt. In een jaar nam alleen reeds het aantal personenauto's met niet minder dan 59.000 toe, voorts kwamen er 15.000 vrachtauto's en 59.000 brom fietsen bij. Wanneer wij hierbij in aanmerking nemen, dat het met de verkeersdici- pline niet al te best gesteld is en dat er een achterstand is in de wegen bouw, waardoor onze wegen niet ge heel aan de te stellen eisen voldoen, dan volgt hieruit, dat het in ons land steeds gevaarlijker wordt. Steeds meer slachtoffers zal de verkeersmo- loch opeisen. De regering profiteert van deze om standigheden. Voor het aanpassen van de wegen aan het moderne verkeer is veel geld nodig, wordt gezegd. De motorrijtuigen enz. leveren echter zo veel op, dat de financiën voor dit doel ruimschoots bereikt worden, doch slechts een deel wordt voor het goe de doel besteed en de rest verdwijnt in de schatkist en wordt gebruikt voor andere zaken. Geheel terecht wordt hiertegen geprotesteerd. Wanneer men door bijkomstige omstandigheden niet in staat is het wegennet aan te pas sen, laat men dan ook niet meer in casseren dan nodig is. Daarom drin gen diverse instanties aan op verla ging- der motorrijtuigenbelasting. - --5§ tmk WMÊÊÊÊm. wmgm HM Zaterdag 29 juni a.s. hoopt z.K.h. Prins Bernhard z'n 46ste verjaardag te vieren. Die dag is voor geheel Nederland een feestdag, want de band tussen het Oranjehuis en ons volk is zeer hecht en „onze prins" is buitengewoon ge liefd. Wij weten allen zijn buitengewone verdiensten op hoge prijs te stellen. Naast een zeer sympathiek mens, is z.k.h. de man, die niets nalaat en zich geheel geeft om Nederlands naam in den vreemde een goede klank te geven. - Niet alleen als goodwill-ambassa- deur heeft hij zijn sporen verdiend, doch tevens is hij ernstig geïnteres seerd bij het wei en wee van onze handel en industrie, terwijl ook de wetenschap een bijzonder plaatsje in zijn hart heeft. Daarnaast is z.k-h. nog altijd inspecteur-generaal van de strijdkrachten. Overal waar belangrijk werk te doen valt is de prins degene, die van aanpakken weet en voor de belangen van Nederland in de meest uitgebreide zin op de bres staat. Zo heeft z.k.h. zich in de loop der jaren een bijzondere plaats in ons volksbestel en in de harten der Ne derlanders veroverd. Een plaats die wij hopen dat hij nog zeer veel jaren mag innemen. En speciaal op deze 46ste verjaardag vergezellen hem onze beste wensen. MAAK HET DE OUDSTE NIET MOEILIJK. In het gezin van Peters heeft Tini, de oudste, het bepaald niet gemakke lijk. Acht jaar lang is zij enig kind geweest. Daarna zijn er dicht op el kaar vier broertjes en zusjes geboren. Vanaf haar kinderjaren heeft Tinie moeten horen: Jij als oudste moet het voorbeeld geven. Met deze woorden en alles, wat er aan vast zat, werd een abnormale last van verantwoordelijkheid op Tinie's smalle schoudertjes gelegd. Echt vrij en zorgeloos spelen met andere kinde ren van haar leeftijd was er voor haar nooit bij. Altijd was daar de waarschuwing: Pas op de kleintjes. Als er met de kleintjes iets mis ging, als zij in de plassen trapten en zich vies en nat maakten, of zich ga ten in de kleren vielen, was het Ti nie die voor de standjes opdraaide. Waarom heb je ook niet beter opge let, jij! De kleine duvels leerden er langza merhand heel handig misbruik van te maken, om Tinie voor alles te la ten opdraaien en dingen op haar af te schuiven, die voor hun eigen reke ning hadden moeten komen. Aan de ene kant hadden ze lak aan het ge zag van het grote zusje en brachten ze haar tot wanhoop met hun onge hoorzaamheid en plagerijen; aan de andera kant verscholen ze zich ach ter haar door met engelengezichtjes tegen moeder te beweren, dat ze dachten, dat het van Tinie mocht. Er waren dagen waarop Tinie haar broertjes en zusjes haatte. Waarom moest zij altijd met hen opgescheept zitten en kon ze nooit doen, wat ze zelf wilde, zoals haar vriendinnetjes? Tinie's moeder meende, dat ze de eerzucht en het verantwoordelijk heidsgevoel van haar oudste dochterje stimuleerde door er steeds een beroep op te doen en haar voortdurend voor te houden, hoe groot zij al was en hoe moeder op haar rekende met de zorg voor de kleintjes. Dit had alle maal heel mooi kunnen zijn, als de grens maar niet overschreden was. Daar naast had men het meisje, dat zelf toch nog maar een kind was, haar eigen, onbezorgde jeugd moeten gunnen, waarin zij los van de klein tjes en de onophoudelijke last van verantwoordelijkheid, die zij haar. be zorgden, zichzelf had kunnen uitle ven. Nu had het de tegenovergestelde uitwerking. Onwil en tegenzin wer den geboren uit overbelasting. Een kind vindt het heerlijk voor groot te worden aangezien en de verantwoor delijkheden van dit groot-zijn te mo gen dragen. Gestreeld in zijn eigen gevoelens zal het zijn uiterste best doen, aan de verwachtingen, die de volwassenen in hem stellen, te vol doen. Maar wanneer men het kind meer te dragen geeft, dan het vol brengen of verwerken kan, volgt on lust en ontmoediging. Bij Tinie veroorzaakte het een te rugslag, die haar op een gegeven ogenblik totaal onhandelbaar en tegen de draad in haakte. Ze verviel in al lerlei kinderachtige ondeugden. Ze was lastiger en ongezeggelijker dan de kleintjes. Ze vond er een hoosaardig plezier in, moeder dwars te zitten en zelfs haar broertjes en zusjes tot kat- tekwaad op te stoken. Wat heb je aan een oudste dochter! jammerde moeder. Ik heb haar in al les vertrouwd, maar nu komen haar streken voor de dag. Ze heeft een kwade inborst. En toch was het niet meer dan een natuurlijke reactie van Tinie. Een soort instinct tot zelfbe houd en handhaving van ook een ei gen plekje. Zfj wilde niet langer de gene zijn, die voor alles de kastantjes uit het vuur haalde, omdat zij de oudste was. Ze wilde ook weer klein zijn en daarmee recht hebben op moeders troost en tederheid en knus se koestering. Marcelle. ATTENTIE! lÈ&MÊm Mevrouw, Zuidkade 115, Tel. 323 plaatst zonder enige verplichting deze soli de, degelijke en be trouwbare wasmachi ne 2 maanden lang gratis op proef. Zie de folder in dit blad. Losse Flodders 2100 broodjes, 84 wagens, 252 ge nietende oudjes. Dat is in het kort het verhaal van woensdag. We zou- Uit Valkenburg, Den Helder, Den Bosch en Zierikzee, Uit Hengelo en Wognum Gaat men naar de Teetee. Uit Ameland en Axel, Buiksloot en Overschie, Uit Loon op Zand en Marken Gaat men naar de Tietie. 't Is motorfeest in Assen, Een felle snelheidskamp; Men ademt oliewolken, En snuift benzinedamp. Geloei, geknal, geknetter, Ze gieren langs het circuit, Door drentse dreven davert De echo der Tietie. Het volk wil brood en spelen, Een oud-romeins idee; Ons volk zorgt zelf voor broodjes, Voor het spel zorgt de Teetee. Clinge Dorenbos. met Babyderm-prepa raten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei den e{ nog een vervolg aan kunnen breien over hors d'oeuvre's, doch la ten dat aan de liefhebbers over Wel willen wevermeiden dat de heren H. M. de Wilde, C. van der Linde en Jac. Saton de jaarlijkse trip nu al 33 keer mee hebben verzorgd, hetgeen een prestatie op zich zelf is. Vervolgens: de vuilnisemmers zijn gearriveerd! En ondanks de Beste dingsbeperking heeft hogerhand de aanschaf van de vuilniswagen toch goedgekeurd. Dat was nJ. ook nog niet helemaal in kannen en kruiken. Een slot in mineur: De zaak van bakker Broer uit de Trooststraat be staat niet meer. Niemand heeft de zaak willen of kunnen overnemen. En dan te weten dat diezelfde zaak 120 jaar gedraaid heeft. Dat bakker Broer niet krenterig is heeft hij bewezen door alle jdanten als afscheid een krentebrood aan te bieden. De ene z'n dood is de ander z'n brood. Sniper. Met de Ouden van I>a»en op stap De jaarlijkse reis, welke door de ouden van dagen steeds met zoveel spanning wordt 'tegemoet gezien, is weer achter de rug. Maar nog vele dagen zal deze reis in herinnering blijven, want genoten hebben ze. Al les werkte mee deze reis te doen sla gen, de voorbereiding, het weer, de stemming, kortom alles hadden ze mee. Over voorbereiding gesproken, hierover wordt wel eens licht ge dacht, maar heust onderschat deze niet. Er moet heel veel werk verzet worden door de heren commissiele den, voordat de stoet staat opgesteld. Mogen we eens een enkel geval noe men: wat denkt u er van om meer dim 2000 broodjes te smeren, te beleggen en in te pakken. Niet dat de com missieleden naar 'n compliment uit zien, maar al dit werk is waard dat er even aandacht aan geschonken wordt. Zo stond dan in, de Stationsstraat een stoet van 82 auto's opgesteld, om onder het meest ideale weer te star ten naar het doel, uitgeleide gedaan door talrijke familieleden, buren en kennissen, met de wens van veel ple zier te mogen hebben. Om tien uur werd het vertreksein gegeven en ging de stoet via Noord einde, richting Leiden. Om daar de stadsdrukte te ontwijken werd de weg genomen via Warmond, een pracht stuk natuurschoon om als eerste pleisterplaats in Groenendaal te Heemstede aan te komen. Ruime par keergelegenheid en een heerlijk bui tenzitje met een smakelijk kopje koffie deden het uurtje van pauze al te vlug om gaan. De reis vervolgende werd koers gezet naar Zandvoort, waar voor de tweede maal werd gepauzeerd. Dit gedeelte was wel het mooiste van de reis. Aardenhout, Bloemen- daal met 't kopje en niet te vergeten de Zeeweg naar de Zandvoortse bou levard is een stuk natuurpraeht. En dat is het wat zoveel oudjes in be wondering brengt, dat moois te zien, wat ze in eigen woonplaats missen. In Zandvoort aangekomen bleek het parkeren niet zo eenvo.udig, daar de situatie sinds vroeger zodanig veran derd was, dat het restaurant minder gemakkelijk te bereiken was. Toen alles echter gezeten was en de rei zigers zich te goed konden doen aan de uitgedeelde broodjes en drank naar keuze, was dit spoedig vergeten. De programma-indeling was zoda nig dat men zich nergens behoefde te haasten, iats wat gezien de leeftijd van verschillende reizigers een licht punt genoemd kan worden. Toch ging de tijd door en moest de reis voortgezet worden met als doel het prachtige Meijendal. Ook hier was het goed rusten, een mooie natuur en een goede consumptie, zodat het ver treksein al te spoedig klonk. Men had hier nog wel langer tijd willen toe ven, maar de tfjd ging door, zodat in stappen geboden werd. Met behulp van de Wassenaarse politie werd op nieuw een stoet geformeerd, waarbij tenslotte bleek dat enkele chauffeurs „verdwaald" waren en een auto wei gerde te rijden. Ook dit kwam in orde en kon via de rijksweg naar Waddinx veen gekoerst worden. We zijn gewend op luisterrijke wij ze te worden ingehaald, zo wel aan de brug als aan het dorp. 't Was ditmaal niet minder spontaan dan andere jaren. In dankbare stem ming voor al het genotene gingen de oudjes huiswaarts met de herinnering een fijne dag te hebben meegemaakt. Zo kan dan deze reis worden bij gevoegd aan het aantal uitgaansda gen, welke de middenstandsverenigijig telke jaren aan de ouden van dagen aanbieden. Een woord van dank aan het co mité van organisatie, aan de chauf feurs, aan de ordonnansen kortom aan allen welke hebben meegewerkt deze dag tot een feestdag te maken, is voorzeker op zijn plaats, en laat niet worden vergeten dat een reis als de ze steeds weer mogelijk gemaakt wordt door de met St. Nicolaas ge houden winkelweek. DEELNAME AAN AVONDVIER DAAGSE DOOR SCHOOL B. Aan de avondvierdaagse te Gouda is wederom deelgenomen door een groep leerlingen van school B. Deze wist, evenals vorig jaar beslag te leggen op een groepsprijs. GESLAAGD Aan de Chr. Kweekschool te Leiden, slaagde voor het onderwijzersexamen onze plaatsgenoot Tom Postma. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jaap J. Smidt slaagde aan de Tech nische Hogeschool te Delft voor het examen natuurkundig Ingenieur. Voor het toelatingsexamen van de Chr. H.B.S. te Gouda zijn geslaagd Henk Hogebrug, Fie de Boer, Ineke de Nooy, Winant Klunder, Bas Boon stoppel, Annemarie Rigters en Bertha Booij. Voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. te Gouda zijn geslaagd Karin Haspels en Hermien Kempkes. BRAND IN GASLEIDING. Bij de Coöperatie „Ons Voordeel" ontstond brand in een gasslang die zich voortzette in da buizen tot aan de meter. Het personeel van de ge meentebedrijven heeft het vuur ge blust.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1