Weekblad voor Waddinxveen Wfl&tdec de Vrouw Z)e SyUeqd van de week Tour de Rus OPRUIMING bij VAN YPEREN NIEUWS uii bwzc waoHptaalï no. 630 vrijdag 12 juli 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bfl vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. De slechte, natte gure zomer van verleden jaar ligt ons allen nog zo vooraan in het geheugen, dat we niet goed durven mopperen op de uitzon derlijke, ouderwetse zomer, die wij thans, tot nu toe ten minste, beleven. Degenen, die him vakantie nog te goed hébben, lezen met evenveel spanning het weerbericht als degenen, die in zalig niets doen hun vrije dag vieren., bang, dat na een der talrijke onweersbuien het weer van de kook zal raken. Die kans heeft het weer de laatste dagen ruimschoots gehad en wij zou den dit gehele bonte Nederlands Ge beuren kunnen vullen met grote en kleine ongelukken, die de warmte di- rekt dan wel indirekt op haar reke ning krijgt. Direkt, door het grote aantal ver- drinkingsgevallen. In het afgelopen weekeind alleen 18 personen. Voor de gemeente Aalten heeft de laatste war me zondag effen staartje. Het mooi ge legen en prachtig ingerichte zwembad aldaar bleef tot nu toe des zondags gesloten. Het publiek nam dat niet en forceerde de ingang. Eerst nadat de waarnemende burgemeester, de A.R. wethouder Obbink, een toespraak had gehouden, waarin hij deze revolution- naire daad veroordeelde, maar tevens de toezegging deed, dat het zwemver- bod nog eens zou worden bekeken, kon het bad warden ontruimd. In de Waal, bij Ochten, gebeurde een tragisch verdrinkingsgeval. Daar bood een chauffeur aan, een meisje zwemmen te leren. Hij droeg haar de rivier in, struikelde, liet het meisje, dat niet kon zwemmen en zich gillend verweerde, los. Het gevolg was, dat de man, die zelf nauwelijks kon zwem men nog aan de kant kon komen, doch dat het meisje verdronk. De chauf feur, die zich, geheel overstuur, later bij de politie meldde, werd weer op vrije voeten gesteld nadat tegen hem proces-verbaal wegens dlood door schuld was opgemaakt. Daar de broers en de omgeving van het meisje be zield zijn met wraakgevoelens, kreeg de chauffeur de raad, zich voorlopig maar niet in de omgeving van Ochten te vertonen. Wij gaan nu maar voorbij aan de talrijke ongevallen, die het noodweer, dat over ons land woedde, veroor- Losse Flodders Dezer dagen hebben alle bewoners van de Trooststraat een brief gekre gen van het gemeentebestuur. Daar stond in, dat ze de sloten achter him huizen moesten uitbaggeren, 't Wordt onderhand ook tijd, want dat is al in geen vier jaar gebeurd. Al die tijd is er verschil van mening over de kwestie wie moet dat doen? De huur ders zeggende huizen en de grond zijn niet van ons. De eigenaars zeggen de huurders brengen het vuil er in. Het is ook al eens een rechtszaak ge weest en toen werden de huurders vrijgesproken.0) Die voelen ejich nu sterk en zullen, na deze brief, wel niet gaan baggeren. Persoonlijk vind ik, dat er nog een derde kant aan deze zaak zit. Ik meen dat de straatriolen ook op de bewuste sloot uitkomen. Nu laat de gemeente wel de straatputjes leeg scheppen, doch een hele dot straatvuil komt toch uiteindelijk terecht in de sloten.2) Vindt de gemeente inderdaad ook niet, dat er wel eens wat aan de On- derwegsloot gedaan mag worden? Ik kan me voorstellen hoe de kinderen en hun onderwijzers van de scholen daar zich gevoeld hebbén met de warmte vorige week. Ramen open stank. Ramen dicht ondragelijke hit te. Kan die sloot daar niet dicht ge gooid worden.3) Al zou het maar de eerste honderd meter zijn. We kijken toch zeker niet op een eindje buis? Langs de Henegouwerweg zijn ze mo menteel toch bezig. Enne, zijn bepaal de leden van de raad al wezen kijken of die buizen dicht blijven? Of mag het niet meer. Verder zijn we nieuwsgierig, wie de laatste winkel krijgt in de Sniep, nu één candidaat zich teruggetrokken heeft. Veel lof voor Concordia, dat maar weer drie eerste prijzen in de wacht sleepte. D'r zit toch nog wel muziek in Waddinxveen. Tot slotveel genoegen bij het staartje sportweek, dat u morgen nog te zien krijgt in de vorm van gratis film op het Stationsplein. Dat comité is toch zó, hé? Duim omhoog! Ook van Sniper. Op grond van een foutieve dag- vaardiging. 2) die ter plaatse door de gemeente worden uitgebaggerd. 3) als de rioolwaterzuiveringsinstal latie gereed is. Of moet „de Pet'' nog harder gaan stinken? Red. zaakte en waarbij kapitale boerderij en door blikseminslag verloren gingen Hoewel dit voor de baders niet be paald prettig was, moesten degenen, die er niet mee te maken hadden, toch wel even lachen, toen zij verna men, dat te Scheveningen menige ba der of zwemmer in badpak naar huis moest omdat een plotseling opgeko men wervelstorm de gewone kleding had weggeblazen. Ondanks de warmte hebben velen in den lande zich in historische kos tuums gehesen. Te Hoorn, dat her denkt dat het 600 jaar geleden zijn stadsrechten verwierf,, werd een zee gevecht in het Hoomse Hop dat 11 oktober 1573 gebeurde, uitgebeeld en de Spaanse admiraal Bogsu en zijn trawanten dikgekleed en warm bin nengehaald. Ongeveer tezelfdertijd haalde Vlis- singen Bestevaer Michiel binnen, ter herdenking van de junidag 1616, toen de Ruyter als overwinnaar van d;e Vierdaagse Zeeslag terugkeerde. Ja, het is wel duidelijk geworden, dat wij onze vaderlandse geschiedenis hoog houden., ondanks de warmte. Dordrecht heeft zich mede in de ge schiedenis verdiept. Men zal er zater dag 13 juli een standbeeld onthullen van Graaf Dirk m, die in 1015 bij die stad een tol moet hebben gesticht. Dit heuglijke feit wordt echter door Vlaar dingen voor zichzelf opgeëist. De Vlaardingers hebben al een stand beeld voor die Dirk UI. Zij zijn het er helemaal niet mee eens, dat Dordt nu ook zo'n beeld gaat onthullen en hebben mjaaltregSllen aajig^kondjgd. Ook al. ondanks de warmte! En ondanks die warmte hebben we ons toch nog boos gemaakt op de We reld Gezondheids Organisatie, die doodbedaard had bericht, dat in ons land een epidemie van Aziatische Griep zou zijn uitgebroken. De Ne derlandse direkteur - generaal voor de Volksgezondheid, Prof. dr. Mun tendam kwam voor de radio en ver zekerde, dat er in ons land met de griep niets bijzonders aan; de hand was en dat we hebben te maken met een goedaardige ziekte, die een heel normaal verloop heeft. De Werèld Gezondheids Organisatie heeft dan ook een tegenbericht afgegeven, zodat. de vreemdelingen weer met een ge rust hart naar ons land kunnen ko men. Het gaat met die vreemdelingen industrie toch al niet zo geweldig meer als voorheen. Niet, dat er bij voorbeeld te Amsterdam dit seizoen hotelkamers leeg zullen blijven, maar wel wordt voorzien, dat men minder moeite zal behoeven te doen, om de vreemdelingen elders onder te bren gen. Verscheidene oorzaken zijn daar voor aan te wijzen. De propaganda, in het buitenland gevoerd, om in eigen land de vakantie door te brengen bij voorbeeld. SEIZOEN OPRUIMIN G De advertentie kolommen, die voor ons, vrouwen, voor al in de oprui- mingstijd een bijzondere attractie vor men, houden de komende dagen onze aandacht extra vast, omdat iedere win keiier probeert, met groot aantal re- klame-artikelen de kooplust van het publiek te stimuleren. Er zijn zelf winkeliers, die ons met hun kortin- gên als het ware om de oren slaan. Enlaten wij het maar eerlijk bekennenwij vrouwen worden, de een wat meer, de ander wat minder, toch door de uitverkoopkoorts aange grepen. De koopjessensatie overvalt ons wij maken berekeningen wij be groten onze huishouding die week zo krap mogelijk en wij vergeten maar al te graag, dat wij toch met onvoor ziene uitgaven rekening moeten hou den. Het gevolg daarvan is, dat wij in een uitverkoop-week prompt aan ons huishoudgeld te kort komen. Wij lopen de winkels langs wij drommen voor de etalages en wij be kijken met argusogen de geëtaleerde goederen met de bekende kaartjes van zoveel voor zoveel. Hoe groter het verschil tussen de prij zen des te groter is onze belangstelling en ook al is het bedoelde artikel lang niet altijd dringend nodig, het wordt toch gekocht, omdat wij nu eenmaal zo'n koopje eenvoudig niet voorbij mogen laten gaan. Dikwijls is het artikel dan iets, dat wordt weggelegd of in een kast wordt opgeborgen. Als de eerste vreugde over het koopje wat is geluwd, geeft het ons vaak een gevoel van spijt, om dat wij voor datzelfde geld toch iets hadden kunnen aanschaffen dat meer nodig was. Zie, dit is een van de gevaren waar wij aan bloot staan, als wij niet sterk genoeg zijn om aan de uitverkoop-, annex koopwoede het hoofd te bie den. Misschien heeft u voor dit zo vrou welijke festijn iets kunnen sparen, hoewel dit voor de meeste huisvrou wen tegenwoordig niet mee zal vallen Mocht u echter toch enig geld over de hand hebben, laten wij u dan eens een goede raad geven: Overweeg eerst wat u precies wilt kopen. U geld kunt u maar eenmaal uitgeven. Een uitver koop kan u alleen voordeel brengen, als u datgene koopt, wat u nodig heeft ook al is zo'n artikel toevallig niet zo denderend in prijs gedaald. Goed opletten is tevens geboden. In de meeste zaken is het tijdens de uitverkoop zo druk, dat de ver koopsters- en de verkopers niet zo veel aandacht aan ieder geval afzon derlijk kunnen besteden. Die mensen hebben het druk. Zij zullen al heel gauw zeggen de goederen niet te na gesproken dat iets u goed staat of goed past, als dit niet helemaal waar is. Maar ja, er moeten meer klanten vlug worden geholpen. Zo overkwam het een onzer kennis sen, die in een uitverkoop een kos tuum paste en vond, dat dit bij kraag en mouwen niet mooi zat, dat zij van de verkoper verbaasd ten antwoord kreegMevrouw, wat wilt u? Het kostuum zit meneer keurig.voor die prijs. Dit kostuum is 50,goedko per. Daar kan u toch niets voor ver langen? Vier man in een bezemwagen, Deurtje dicht en rijen maar Hoe krijgt ook het warme Rusland Die sensatie voor elkaar; Is de tour-de-france nog knus, Spannend is de toer-de-rus Chroesjtsjow dirigeert de ronde, Hij regeert de hele kluit, Daarom zegt hij, naar believen En nou jij en jij er uit Nou dan stappen ze maar af, Wachtend op gerechte straf. Het publiek staat luid te juichen, Vindt het opgelucht nog fijn, Dat die vier stuks tempobeulen Uit de koers genomen zijn. Want ze hebben sinds hun jeugd Eigenlijk nog nooit gedeugd. Eentje stond er net het hoogste In het galgenklassement; Nummer twee gaf altijd zwiepers, Heeft dat zelf al braaf erkend; Treurend bij het Wolga-lied Halen ze de finish niet. Als Wagtminsky uit de tour valt Na zijn vriend Van Wettenoff, Met Van Pluymik en Grootewsky, Is dat nog geen katastrofe; Chroesjtsjow is van ander merk, Vindt dat prutsen klungelwerk. In zijn tour geen lekke banden, Geen gebroken wiel of schroef. Wie er uit valt wordt ontmaskerd Als een regelrechte boef; Malenkow zou willen dat Hij alleen een steenpuist had. In de toer-de-rus van Moskou Staat men heel sportief voor nets Wie vandaag nog denkt te leiden, Die moet morgen van de fiets; Duikt vol rooie tegenzin Zelf de bezemwagen in Jaap Mijderwijk De verkoper meende wat hij zei, ofschoon de goede man de plank le lijk mis sloeg. Want al is een pak nu f 100,goedkoper en het zit niet goed, dan kan men toch beter zo'n kostuum niet kopen. Wij zijn van mening, dat een goede verkoper of verkoopster met smaak en ervaring hun klanten met hun advie zen kunnen terzijde staan. Smaken verschillen evenwel en als u iets niet mooi vindt, koop het dan niet omdat een verkoopster er weg van is. Houdt in elk geval rekening met uw budget, zodat u financieel niet in de knoei komt te zitten en spaar nog iets over voor de komende vakantie. Indien de vrouw met overleg koopt, hoeft ze niet een boos gezicht van manlief te riskeren. Bovendien hebt ge dan profijt van de seizoen-oprui ming. Maar vergeet vooral niet con tant te betalen, de regel welke door ons vrouwen nogal eens verwaarloosd wil worden. A.s. MAANDAG, n.m. half twee begint de MARKT 18 GOUDA Deze is niet alleen bekend om de lage prijzen, maar ook om de prima kwaliteiten. Zie eerst onze etalages 1 De Tweede Kamer heeft beslist: de huren van de vooroorlogse woningen zullen 1 augustus met 25% worden verhoogd en de huren van een deel der na-oorlogse woningen gaan met 25% of minder omhoog. Dit betekent dat de uitgaven gro ter worden en dus de materiële posi tie wordt aangetast. De vakbeweging heeft al haar acti viteit ontplooit om een behoorlijke compensatie voor deze huurverhoging te krijgen en de regering heeft de re delijkheid van deze compensatie inge zien en heeft beslist, dat een loon- compensatie van 2% zal worden ge geven. Hierbij is uitdrukkelijk vastge steld dat men in de diverse gemeente klassen ten minste de volgende bedra gen zal ontvangen. Klasse I 3,10 per week Klasse H f 2,60 per week Klasse UI 2,60 per week Klasse IV 2,10 per week Klasse V 2,10 per week Dit betekent dat het merendeel der werknemers meer dan 2% loonsver hoging zal ontvangen. Wij veronderstellen echter, dat vele lezers zich zullen afvragen, wat die huurverhoging nu eigenlijk zal gaan betekenen en daarom lijkt het ons nut tig iets te zeggen over de gevallen, waarin huurverhoging zal kunnen plaats vinden en aan te geven hoe deze verhoging berekend zal moeten worden. De verhoging van 25% geldt slechts voor bepaalde categoriën woningen, niet voor bedrijfspanden. Onde|r bedrtj fispandent rangschikt men ook kantoorruimten en winkel woningen. Men gaat er van uit, dat in begin sel de huur van die panden zelfs niet omhoog zal gaan; tussen huurder en verhuurder kan echter wel overeen gekomen worden dat er ook in die ge vallen een verhoging zal plaats vin den. Deze zal echter niet meer dan 15#/o mogen bedragen. In alle gevallen waarin een op 27 december 1940 tot stand gekomen woning wordt verhuurd, heeft de ver huurder recht op een verhoging van 25% van de thans geldende huur. Hier zijn echter uitzonderingen. De verhoging van 25% zal njet gel den voor krachtens de woningwet on bewoonbaar verklaarde woningen en ook niet voor krotwoningen. Dat zijn woningen die, hoewel niet onbewoon baar verklaard, naar het oordeel van de minister ongeschikt zijn voor be woning en die niet door het aanbren gen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Tot dat oordeel zal de minister slechts kunnen komen, nadat burge meester en wethouders hem advies hebben uitgebracht. B. en W. kunnen dat eigener bewe ging dan wek op verzoek van de huur der doen. Alvorens advies uit te brengen zul len B. en W. steeds de verhuurder in de gelegenheid stellen schriftelijk zijn mening ke baar te maken en zullen zij het gevoelen inwinnen van de in specteur, belast met het toezicht op de handhaving van de wettelijke e- palingen betreffende de volkshuisves ting. Bovendien zal de verhoging niet van kracht zijn wanneer op verzoek van de huurder is beslist, dat de wo ning tengevolge van aan de verhuur der te wijten verwaarlozing kennelijk niet voldoet aan de eisen die daaraan in verband met instandhouding en be woonbaarheid) redelijkerwijze kunnen worden gesteld. De huurder kan zich als hij dit ver zoek wil doen tot de gemeente-secre tarie wenden, waar hem voor dat doel een formulier wordt gegeven voor in vulling. De huurder is voor de behandeling van de zaak f 5,verschuldigd, welk bedrag hij evenwel terug krijgt als zijn verzoek gegrond wordt bevonden. Het verzoek wordt in een groot aantal gemeenten beoordeeld door een com missie (de huurcommissie) in de ove rige gemeenten, dus ook Waddinxveen door B. en W. De 25% verhoging mag in geen geval berekend worden van onderlinge o- vereengekomen verhogingen, die heb ben plaats gevonden, bv. voor verbe teringen van de woning, door een clo set aanbrengen, of ander verbeterin gen, ook niet van watergeld. Ook de woningwetwoningen die in de naoorlogse jaren gebouwd zijn ko men voor verhoging in aanmerking, omdat de 5% huurverhoging van 1 september 1955 ook voor deze groepen woningen gold. Volgens het ontwerp voor andere categoriën „nieuwe" woningen, zal de verhoging niet gelden, maar de moge lijkheid bestaat dat op een gegeven ogenblik de minister van de hem in het beshlit Bijzonder huurprijzen toe gekende bevoegdheid, gebruik maakt, een huurverhoging voor deze nieuwe woningen van kracht zal worden. In eerste instantie moeten burgemeester en wethouders over een dergelijke huurverhoging adviseren. Dit is dan niet een verhoging van 25%, maar een aanpassing op het peil, waar op de huren van zgn. oude woningen door huur verhoging met 25% zijn komen te staan, dus met een geringer per centage. S. Pille, voorz. N.V.V. Bestuurdersb. GEMEENTERAADS VERGADERING De gemeenteraad is in een openbare vergadering bijeengeroepen op vrijdag 19 juli a.s., aanvang half acht uur. O.m. zullen de volgende voorstellen behandeld worden, waarover B. en W. onderstaande adviezen hebben uitge bracht. ONTSLAG ONDEWIJZER De heer M. J. van Leeuwerden, on derwijzer aan de openbare lagere school A alhier heeft een benoeming ontvangen aan de openbare u.l.o.- school te Gieten, in verband waarme de hij per 1 september a.s. eervol ont slag uit zijn functie alhi.sr verzoekt. Wij stellen u voor op dit verzoek gunstig te beschikken. V OORR AN GSKRUISIN GEN Een tweetal wegkruisingen in deze gemeente geeft aanleiding tot aanrij dingen en moeilijke verkeerssituaties. Dit zijn het kruispunt Plasweg - On derweg en de kruising Kerkweg - O- ranjelaan. De groepscommandant stelt voor de Plasweg en de Kerkweg tot voorrangs kruising te verklaren en op de onder weg en de Oranjelaan een bord te plaatsen volgens model 10 van het we genverkeersreglement. Wij kunnen met de opmerking van de groepscommandant akkoord gaan en wij stellen uw raad voor tot het aanwijzen van deze voorrangskruisin gen te besluiten. VERKEERSCURSUSSEN Het verbond voor Veilig Verkeer heeft onlangs de aandacht gevestigd op verkeerscursussen voor het perso neel van overheidslichamen. Wij heb ben toen het standpunt ingenomen, dat wij deze cursus wel nuttig achten, maar dat wij het personeel niet de verplichting wilden opleggen een der gelijke cursus te volgen. Het verbond komt op deze aangele genheid terug onder mededeling, dat het cursusgeld is verlaagd van 10, op 5,75 en bij een deelname van 20 personen op 4,75. Ons standpunt inzake de verplichte deelneming is niet veranderd. Wij zou den echter willen bepalen, dat indien er personeel bereid is om deze cur sus te volgen, de gemeente het cur susgeld zal betalen. Wij stellen u voor in die zin te be sluiten. WIJZIGING STRAATNAAM De straat vanaf de Kerkweg naar het station wordt algemeen aange duid als Stationsplein, een benaming, die ook wij in onze officiële stukken gebruiken. Ten aanzien van de huisnummering is het plein echter ingedeeld bij de Kerkweg en op de legger van wegen en voetpaden is als officiële benaming aangehouden Stationsstraat, hetgeen weer misverstand kan geven, doordat de straat van Kanaalstraat naar het station Stationsstraat is genaamd. Wij willen nu aan alle verschillen een einde maken en de straat van het station naar de Kerkweg Stationsplein noemen, en de legger van wegen en voetpaden daarmede in overeenstem ming brengen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1