„Optica,, Satan lloeleman VACANTIE-AR8EID VAN SCHOLIEREN Een praatje in en om de JPuttepolder (Oranjewijk) ZIJ IS III DE MOLKEN JAC. SATON ONTHARINGSCRÊME Reukloos, f 1,90 HOGER SUBSIDIE VOOR SCiiOMLMELK Wij Qoen u hierbij toekomen een aan uw raa<i gericnt scnrjjven van net scnooimelkcomite. Het onderwijzend personeel heeft met deze scnooimeikverstrekkmg een benooriJjke administratie en het voor ziet meer rompslomp ais de prijs op 36 cent gesteld wordt, omaat dan prac tiscn geen enkel kind. gepast geld meer mee brengt. Daarom is gevraagd en het comité stelt zich nierachter om de prys te bepalen op 35 cent, hetgeen voor de gemeente een hoger subsidie vraagt van J 500,per jaar. Wij stellen uw raad voor hiertoe te besluiten. WIJZIGING FENSIOHNREGELING WElmKJDEKS BÜ besiuit van ia uecemOer 1056 werd een nieuwe verordening vastgesteld voor ae toekenning van pensioen aan de wethouders. inmiddels is een wet van kracht ge worden (.wet van 31 januari 1957, sthl. no. 30j tot beperking van de uit betaling van pensioenen, in verband met de inwerking treding van de al gemene ouderdomswet. Een ieder, die ni. een uitkering ont vangt op grond van de algemene ou derdomswet, wordt op zyn pensioen gekort. De korting op het wethouders pensioen bedraagt x/50 van het pen sioen algemene ouderdomswet, waar bij x het aantal jaren voorstelt, waar naar het wethouderspensioen is bere kend. Aangezien het hier een algemeen bindend voorschrift betreft, stellen wij u voor de pensioenregeling voor de wethouders hiermede in overeenstem ming te brengen. LONEN GEMEENTEPERSONEEL Bij besluit van 27 aprü 1956' stelde uw raad een verordening vast tot wij ziging van de salarisverordening van de gemeente-werklieden, waarbij de lonen werden berekend overeenkoms tig een rangschikking in ue 2e klasse. Door tussenkomst van gedeputeerde staten ontvangen wij thans een Konin klijk Besluit van 11 mei 1957, no. 16, waarbij uw iaad op grond van artikel 126 der ambtenarenwet 1929 wordt aangemaand dit besluit in te trekken, omdat daarmede incidenteel het loon- beleid der regering wordt doorkruist. Gedeputeerde staten delen daarbij nog mede, dat de minister zich bereid heeft verklaard de kwestie voor te leggen aan de gemengde commissie van de stichting van de arbeid, welke de normen van de gemeente-classifi catie en te gelegener tijd ook de klasse indeling onder ogen ziet. Aangezien wij over de snelheid, waarmede dergelijke zaken plegen be handeld te worden en in de resulta ten, die daaruit voortvloeien', geen ver trouwen hebben, stellen wij uw raad voor aan de aanmaning tot intrekking van het opgemelde besluit geen gevolg te geven. HUURVERHOGING EN LOONCOMPENSATIE In verband met de algemene huur verhoging, ingaande 1 augustus a.s. heeft de minister van binnenlandse zaken c.a. de richtlijnen voor een loon compensatie bekend gemaakt. Deze compensatie zal omvatten 1. een bijslag met ingang van 1 augustus 1957 toe te kennen aan de mannelijke en de ongehuwde vrouwelijke werknemers van 23 jaren en ouder, alsmede aan de overigen voor zover zij kostwinner zijn. Deze bijslag zal in het alge meen bedragen 2°/o van de wedde of het loon met inachtneming van minima en maxima; 2. een verhoging van de kindertoela ge per 1 juli 1957. De looncompensatie bedraagt maxi maal 34,80 per maand voor alle standplaatsen en minimaal f 22,62 voor een gemeente der derde klasse. De verhoging van de kinderbijslag over het berekeningstijdvak van 1 juli tot 1 oktober 1957 is 1,56 voor het eerste, het tweede en het derde kind en 2,34 voor het vierde en elk der volgende kinderen. Daarbij wordt dan tevens opgenomen de verhoging, die sedert 1 oktober 1956 is toegekend. De organisaties van ambtenaren heb ben zich met deze voorstellen verenigd en wij stellen u voor de maatregelen voor het gehele personeel in dienst dezer gemeente van toepassing te ver klaren. MEUBILAIR VOOR KLEUTERSCHOOL Op grond van de bepalingen der kleuteronderwijswet heeft het bestuur van de vereniging voor chr. nationaal schoolonderwijs alhier medewerking gevraagd om gelden beschikbaar te stellen voor verschillende aanschaffin gen voor de kleuterschool aan de O- ranjelaan. De totale kosten worden geraamd op rond 4.500, In verband met de moeilijke finan ciële toestand en de voorschriften in zake bestedingsbeperking zijn wij met het bestuur in overleg getreden en het resultaat daarvan is, dat de aanvrage is teruggebracht tot de aanscnariing van meuonair, waarvan de kosten zijn begroot op J 2.537,50. Aangezien overigens aan de voor schriften van de kieuteronderwfjswet is voldaan, stellen wij u voor ae ge vraagde medewerking te verlenen. LEERMIDDELEN VOOR R.K. LAGERE SCHOOL Het bestuur van het r.k. parochiaal schoolbestuur heeft telkenjare een aanvrage om medewerking voor de aanschatfing van leermiddelen in ver band met de toename van het aantal leerlingen gedaan. Het schoolbestuur heeft deze aan vrage steeds naar behoefte gedaan, naarmate de eerste klasse wera bevor derd. Thans geldt de aanvrage de leer middelen voor de vijfde klasse, waar de grotere toeloop inmiddels is gena derd. Aangezien aan alle wettelijke eisen is voldaan, stellen wij u voor de ge vraagde medewerking te verlenen. De kosten van de aanschaffingen wor den geraamd pp 654,65. GEEN GARAGES IN DE PUTTEPOLDER? In zijn bouwplan van 51 woningen in de puttepolder heeft het bestuur van de chr. woningbouwvereniging „Ons Begin" opgenomen de bouw van 5 garages. De besluiten tot het verlenen van de voorschotten en de daarmede verband houdende begrotingswijziging zijn in gezonden aan gedeputeerde staten, die in verband met de bestedingsbeper king, bezwaar maken tegen de bouw van de garages. Genoemd college is van oordeel, dat dit werk uitgesteld kan worden. Wij hebben getracht het college voor andere zienswijze te winnen, hetgeen wellicht niet ten onrechte, niet is ge lukt. 0EVRAA6D PERSONE5 Pig en Peg op stap 77. Zo staan de vrienden voor het loket van het postkantoor. Gevraagd Personeel. Daar moeten ze zijn. Na tuurlijk kunnen ze best een paar flin ke bestellers gebruiken. Jullie zijn hier toch goed bekend en weten alle straten. De juffrouw van de postzegel verkoop moet eens even kijken, naar dat leuke tweetal. Maar ze worden aangènomen. Komen jullie maar eens even binnen voor een nieuwe pet en tas. Dan kunnen jullie meteen begin nen. 78. Even later zijn Pig en Peg een paar echte postboden. Elk een mooie pet van de P.T.T. Voorzien van leren tas vol brieven gaan de twee nieuwe bestellers op stap. Alles is keurig bij elkaar gebonden Straat op straat, alle nummers keurig op volgorde Nu heb ben ze zeker succes En wat staan die petten keurig Ze maken heus geen slechte indruk En ze zijn stellig van plan, hun werk tot in de puntjes te verrichten, dat staat op hun gezichten te lezen Derhalve stellen wij u voor te be sluiten, dat de bouw van de 5 gepro jecteerde garages voorlopig geen door gang zal vinden. UITBREIDING WATERLEIDINGNET Nu de druk op de waterleiding aan merkelijk is verbeterd en de gemeen te Boskoop met de aanleg van grotere aanvoerbuizen bijna klaar is, achten wfj de tijd aangebroken de plannen tot uitbreiding van het waterleiding net weer op te vatten. Wij doen u hierbij toekomen de kostprijsberekening voor uitbreiding van de netten aan de Onderweg c.a., 2e Bloksweg en Zuidelijke Dwarsweg. Wij stellen u voor dit jaar het ob ject Onderweg tot uitvoering te bren gen. Mogen wij onze kinderen in de va kantie arbeid laten verrichten, wan neer ze dit wensen? Zonder meer kun nen we deze vraag bevestigend be antwoorden. Waarom mogen onze zo nen en dochters wel aan het strand gedurende de gehele dag graven en baggeren en waarom mogen ze niet op een boerderij helpen de oogst binnen halen. Beide soorten van inspanning zijn een vorm van arbeid, alleen kan in het laatste geval nog geld verdiend worden en levert het jongmens ook nog een bijdrage tot oplossing van de arbeidsschaarste. Men vergeet dikwijls dat dit een re- eel probleem is dat voor onze gehele volkshuishouding van belang is. Juist in de vakantiemaanden bestaat er een top in de vraag naar vooral onge schoolde krachten. Het is dus van de zijde der maat schappij niet alleen een tegemoetko ming aan de jeugd of een aardigheid. De schooljeugd kan een economische functie vervullen en die misstaat haar hebben en weten waar zij het enthou siaste jonge volkje moeten plaatsen? Schooljongens en -meisjes staan in de maatschappij aan dezelfde gevaren bloot als anderen en moeten dus de zelfde bescherming genieten. Ongeval len b.v. komen in de meest onschuldi ge baantjes voor. Men zorge voor ver zekering. Ambtenaren van arbeidsin specties, raden van arbeid en arbeids bureaus staan bovendien gaarne klaar voor ouders en opvoeders om voor lichting te geven over mogelijkheden, rechten en verplichtingen van scholie ren, die in de vakantie iets willen ver dienen Tenslotte het hoofdstuk verantwoor lijkheidsgevoel. Veel kinderen worden door de vakantie-arbeid meer zelfbe wust. Slaat daarbij de balans eens door naar het overmatige dan is dit een vervroegd optreden van verschijn. Het resultaat van vakmanschap. A. VAN DER SLOOT De jeugd stelt nu eenmaal andere eisen aan het leven dan vader en groot vader in zijn tijd. Vroeger verplaatste men zich in de zomermaanden zo'n twintig tot honderd kilometer. Thans zijn die limieten vertienvoudigd, bij gevolg ook de kosten. Men moet iets verder van huis dan voorheen om zijn blik te verruimen. Daar is geld voor nodig en het is lofwaardig wanneer de jeugd zich spontaan aanbiedt om dat geld zelf te verdienen. Men weet hier ook weinig tegen over te zetten. Men werpt zich alleen op de bestedingswijze van dat geld. Scholieren, die in de vakantie een goed loon weten te verdienen, willen niet meer terug naar school. Men leert in de vakantie veel geld uitgeven en men stelt dan ook hoge eisen tijdens de schooltijd. De kinderen zouden een te groot onafhankelijkheidsgevoel krij gen. Op de besteding van het verdiende geld kunnen de ouders toezien. Men kan bepalen hoeveel van het verdien de geld voor vakantiedoeleinden mag worden uitgegeven en welk deel be spaard moet worden. Al te grote ijver voor het verwerven van geld kan wor den getemperd door heffingen voor de aanschaf van boeken, sportbenodigd- heden en desnoods voor kostgeld. Bij langere arbeidstijden dienen de ouders het tempo zowel als de duur van de werktijd volkomen in handen te houden. Men kan de kinderen toch verbieden om een taak aan te nemen, die de gehele vakantie duurt, wan neer men dit te vermoeiend acht. Men kan evenzeer toezicht houden op het aantal arbeidsuren per dag. Algemene normen zijn daarvoor niet te geven. Er zijn eenvoudige taken vooral in de open lucht, de een leer ling van de middelbare school wel ge durende de gehele vakantie kan ver richten, waarna hij toch weer met fris se geest zijn schoolwerk zal kunnen aanvatten. Geeft men dezelfde knaap een taak op kantoor of in een fabriek dan zou hij beslist niet langer dan en kele weken vakantiewerk mogen aan nemen. De moderne tijd laat de ouders trouwens niet alleen in het tomen van de jeugd en het houden van toezicht op al te enthousiaste werkgevers. Heb ben zij niet de hulp van personeel- chefs, die heus enige mensenkennis Nieuwe woningen Van tijd tot tijd kunnen onze lezers kennis nemen van de soms simpele berichten in sommige bladen over het aanbesteden en bouwen van een aan tal niauw te bouwen woningen in on ze gemeente. Ze staan er dikwijls nuchter en on opvallend, we lezen er over heen of denken bij ons zelf dat de uitbreiding van Waddinxveen gestadig doorgaat. Maar als we even doordenken, dan waren deze berichten toch niet zo simpel als ze er in werkelijkheid ston den. Want dat betekende immers dat onze gemeente weer uitgebreid zou worden. Meestal werden deze huizen dan gebouwd in de bomenwijk (sniep), één keer bij de r.k. kerk. Weet U het nog Maar we zullen ons bepalen bij de bomenwijk. De meesten van ons zul len zich nog wel kunnen herinneren; althans de wat oudere generaties, dat daar de eerste huizen gebouwd wer den, huis na huis en straat na straat kwam tot voltooiing. Maar het voornaamste en we kun nen wel zeggen het aller belangrijkste was toch wel, dat met deze voltooiing een belangrijk percentage van onze inwoners hun soms verouderd en on gerieflijk huis konden verwisselen voor een nieuwe woning. Een dorp apart Zo is daar langzamerhand een dorp ontstaan ja, we mogen gerust zeggen een doirp, want het inwonertal llgst hoger dan b.v. in Moerkapelle. Ook aan het uiterlijk van deze nieuwe woonwijk werd veel aandacht besteed, perken en plantsoenen wer den aangelegd. Trouwens onze hele gemeente heeft en biedt nog veel moois en er is voor bloemen- en plantenliefhebbers veel te genieten. Het gemeentebestuur komt daarom zeer zeker lof toe, omdat het voor de recreatie van ons dorp een open oog heeft. De ouderen kunnen de jeugd er daarom niet te veel op wijzen, dat bloemen en planten ons gegeven zijn om er van te genieten en om te be studeren de prachtige natuur en niet om „vertrapt" te worden. We zijn daarom verheugd dat Waddinxveen 'n aktieve afd. natuurwaohters bezit die zelfs de taak op zich heeft genomen om plantsoenen te „verzorgen". Nieuwe bouwgronden Maar het gaat met de Sniep evenals met andere dingen, aan alles komt een eind. Langzamerhand raken de beschikbare gronden volgebouwd en momenteel worden de laatste werkzaamheden aan de laatste hui zen verricht. De Vijverlaan is het enige gebied nog waar gebouwd kan worden, en waarvan de plannen al zijn ingediend. Dit wil echter helemaal niet zeg gen dat er in Waddinxveen geen wo ningen meer nodig zijn, integendeel, een groot aantal woningzoekenden wacht nog op verwezenlijking van zijn idealen. Daarom worden er reeds nieuwe gronden bouwrijp gemaakt om gelei delijk aan in de behoefte te voorzien. Binnenkort kan met de eerste bouw werkzaamheden begonnen worden. Eerste indrukken Deze gronden liggen in de putte polder ten oosten van de spoorlijn. Wij zijn voor U eens een kijkje gaan nemen en nemen U in gedachte mee naar deze nieuwe omgeving. We gaan langs de Noordkade en wij komen aan de nieuwe verbindingsweg, de Willem de Zwijgerlaan. Dit ver klaart tevens de naam „Oranjewijk" want het ligt in de bedoeling, dat de wegen, die daar worden aangelegd, na men zullen ontvangen van leden uit het Huis van Oranje. Deze laan heeft betrekkelijk al een fleurig uiterlijk, want de bomen, die reeds enige tijd geleden gepoot zijn, torsen al een groene bladeren-kroon. We komen aan de ingang van de polder en blijven onwillekeurig staan om een blik te werpen op dit gigan tische werk. Ja, gigantisch want wat we zien is groots. Het is een land vol bedrijvigheid. Weemoedig Met deze aanblik kunnen we toch ook weer niet de gedachte van ons afzetten en misschien verschillende m?t ons, dat het eigenlijk toch wel jammer is dat weer zo'n stuk cultuur grond aan ons onttrokken wordt. Na tuurgrond met z'n rustig grazende koeien en bonte afwisseling van het groene gras, het geel van de boter- met een POLSHORLOGE van Kent U ons SUCCES-HORLOGE? 10 steens cylinder, vol komen gegarandeerd wat doublé en uurwerk betreft, f 34.50 De vanouds bekende zaak met de buitenklok. selen, die na de schooltijd toch zouden zijn opgetreden en dan kan men dus ook vroeger corrigeren. Het karakter van de scholier speelt hierbij een grote rol. De meeste ou ders kennen hun kinderen wel en we ten dus ook welke benen de weelde van eigen inkomen kunnen verdragen. Bovenden is er het onderwijzend per soneel dat gaarne advies geeft. Ook moet men bij alle voordelen enige na delen onvermijdelijk accepteren. In het algemeen kan echter wel worden gesteld, dat het contact met de realiteit van het leven vele scho lieren een meer nuchtere kijk op het leven geeft. Voor het aanvaarden van verant woordelijkheid en het op de juiste wij ze waarderen van geld kan het baan tje in de vakantie een gezonde correc tie zijn van een overmaat aan jeugd- wijsheid en een tekort aan werkelijk heidszin waarmee in het verleden vele jongelui het harde leven werden in gezonden. drs. H. bloem en madelief. De natuurliefhebber zal weemoedig worden, omdat dit mooie gezicht nu al gedeeltelijk en straks wellicht ge heel overspoeld zal worden door een grauwe stenen massa. De sportsman denkt terug aan de vele uren die hfj op de vroeger hier gelegen sportvelden heeft doorge- gebracht, hoe hij zijn balletje getrapt heeft of zijn rivalen heeft aangevuurd Ja, het was goed om hier te vertoe ven; als natuurliefhebber en als sport mens. Toch is het zó beter! Nog vervult van deze gedachte gaan we verder, een brede weg leidt ons naar beneden, tenminste wat voorlo pig voor deze naam moet gaan, want bestraat is hij nog niet. Maar we kun nen toch zien dat het een weg gaat worden, die aan alle eisen zal voldoen. We zeiden reeds, dat hij breed was, een zeer belangrijk ding want het verkeer van tegenwoordig eist: brede wegen! Ja, het begint al wat te worden. Aan deze hoofdstraat zijn al reeds zijwegen aangelegd, men kan dit con stateren aan de reeds aangebrachte trottoirbanden en straatputjes. We springen haastig opzij voor een zware truc, die een zware last zand bevat en grommend zijn vracht op de daar voor bestemde plaats uit zijn laadbak laat glijden. We lopen weer verder en gaan staan kijken naar werklieden, die met een schpp een kruiwagen vol meit zand scheppen en deze enkele meters ver der weer leeg storten. We horen het geronk van een motorpomp die water van de ene sloot in een andere sloot pompt. Het doet alle maal een beetje klein zielig aan, maar toch weten we dat die kruiwagen en die motorpomp deel uit maken van „het" grote plan. Het plan dat o.m. bevat dat Piet en Nel straks eindelijk kunnen gaan trouwen, dat Kees straks in een nieuwe Mulo- school kan gaan leren, dat Opa en Oma in hun eigen bejaardencentrum van een onbezorgde oude dag kunnen gaan genieten; en dat we allemaal in ons eigen park een wandelingetje kun nen gaan doen. Inderdaad alles heeft ^zijn betekenis. We komen weer op de hoofdweg en lopen naar het eind daarvan, tot op enkele meters van de spoorlijn. Hier wordt reeds druk gearbeid, want een kostbaar bouwwerk krijgt hier zijn bestemming; nl. de rioolwaterzuive ringsinstallatie. De heipalen zitten reeds in de grond en de fundamenten zijn gelegd. De houten steigers steken reeds gedurfd hun onsierlijke skeletten omhoog. Dit is een van de eerste bouwwer ken dat voltooid zal worden en een niet onbelangrijke functie gaat ver vullen. Maar, we moeten weer verder, wer pen brutaal een blik in de direktie- keten waar men ijverig bezig is om dit grote werk in de finesses uit te wer ken Voor de leek is er nog niet veel uit op te maken, het is alles nog even HOOFDPIJN? Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent ruw en zonder vorm maar toch kun nen we zien dat het wat gaat worden. We kunnen ons indenken dat het groots en indrukwekkend gaat worden Met deze gedachte gaan we heen vanwaar we gekomen zijn, want zijn aan het einde van onze ko. tocht in deze nieuwe in wording zijn de woonwijk. We slaan nog een blik op de oude voetbalkeet van W.S.E., die krampachtig probeert om over eind te blijven. Symbool van wat ge weest is. We zien nieuwe straten, riolen waar een man doorheen kan kruipen, nieu we bouwwerken. Symbool van wat komen gaat. Dit waren dan onze eerste indruk ken die we voor u uit de Oranjewijk hebben meegenomen, en we hopen dat straks een ieder kan zeggen „het is goed wonen in ons mooie Waddinx veen Nico Bakker. Bestel Uw benodigde reeds voor uw vakan tie. Dit bevordert een tijdige aflevering. Boekli. Veldwijk

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2