SEIZOEN Leerboeken i/tkw Levensmiddelen P. VAN ERK Osmia VELDWIJK s* Veldwijk Willem Jansen trouwt de Freule G,eAJtaaq,d Veldwijk heeft ze Woordenboeken - Atlassen It yam-. Schermer en andere Agenda's zoet, alsem en wormkruid. Gedurende onweer wordt in veie plaatsen een stukje van de wosj verorana ol onder de pannen van liet aas. gestolten. ren deren Dieden op li) augustus dun bun deltje kruiden te koop aan bij de kerk en zingen erbij: tegen donderen bliksem. De derde maandag in augustus is het Hartjesdag in Amsterdam, een herinnering aan liertha s dag, een uag bij de Germanen gewijd aan de go din der aarde. lVlen denkt ook aan het vroegere hertenj Eigen, dat de Amster dammers in de omgeving van Haar lem beoelenden. Voor de oorlog weis Hartjesdag een beruchte dag in de hootdstad; thsins wordt er nog hier en daar een fikkie ga^tookt, maar de politie heeft het op die avond vain die dag niet meer zo druk als vroe ger jaren. Vergelijken we de Amsterdamse Hartjesdag met soortgelijke vermaken elders bijv. de beroemde Strawoler Fischzug, die voor de oorlog elk jaar op 25 augustus te Berlijn gehouden werd, dan blijkt, dat er elementen van een oorspronkelijk oogstfeest in atuiwezig zijn. We denken in dit verband ook aan de Sint Maartensviering, die in Hoorn na de kermis, in de laatste uagen van augustus plaats vindt en die haar hoogtepunt bereikt op 31 augustus. Op de Sint Maartenstaf eitjes der Hoornse kinderen prijken de produk- ten van de oogst. Ook over het ont staan van dit feest toestaan diverse lezingen. De meest plausibele verkla ring is deze: in de dagen van bis schop Radboud begon men te Utrecht ook St. Maarten in de zomer op 4 juli te vieren, ter gedachtenis aan het vervoeren van het lichaam van de bisschop naar Tours. Hier zien we dat St. Maarten reeds in de 10e eeuw in de zomer gevierd werd. Hoorn stond in nauw verband met Utrecht en al was de datum dan niet precies de zelfde, het is toch ook in de zomer. 's Avonds is er in Hoorn een orgi- nele St. MaEirtensoptocht en dan dreu nen de kinderen het bekende liedje: Sintere, sintere Maarten De kalveren dragen staarten enz. Tot het lopen met lampions alleen beperkt men zich niet. Hier en dEiar ontmoet men groepjes die een tafel tje, waarop vele gekleurde kaarsjes, schelpen, groen en bloemen voor de deur hebben opgesteld en die ook in de optocht meedragen. De Hoornse Jeugdraad die ook met de luilak ac tief is, is ook dan weer de motor waardoor alles goed draait. Ringrijderijen worden nog jaarlijks in Middelburg op de laatste donder- dag in augustus gehouden. De win naars van de wissel-bekers, door H.K.H. Prinses Wilhelmina en de bur gemeester van Middelburg beschik baar gesteld en de andere prijswin naars er zijn er dikwijls méér dan vijftig zijn op zo'n dag zeer voldaan en ook zij die niet in de prijzen vie len zijn tevreden, vooral als het weer op zo'n dag heeft meegewerkt. (De Trekker) Medische rubriek OVER DE SLAAP I Velen uwer zullen zich weieens heb ben afgevraagd, wat er toch eigenlijk met ons gebeurt als we gaan slapen. Bij de meeste mensen zal het bij een oprechte' nieuwsgierigheid blijven. Maar wie lijdt aan slapeloosheid, zal zich hierin wel eens met de wan hoop in het hart hebben verdiept in de hoop dat het antwoord op deze vraag een goede nachtrust zou kunnen geven. Talrijke onderzoekers hebben zich met dit probleem bezig gehouden. Veel is hierdoor bekend geworden, maar al les weten we nog lang niet. Toch is het zeker de moeite waard de resulta ten dezer onderzoekingen aan een na dere beschouwing te onderwerpen. Al lereerst dan de lichamelijke verande ringen die u gedeeltelijk ook zelf kunt controleren.- Dei ademhaling war (ft langzamer en dieper, het hart klopt minder snel, de wEirmteproduktie van het lichaam neemt af (zodat wij de kens nodig hebben) en - minder ge schikt voor eigen waarneming - de bloeddruk daalt, de stofwisseling ver mindert en sommige organen gaan tra ger funtionneren. Wel weer zichtbaar en het belangrijkste is de toestand VEin sterk verminderd bewustzijn, die voortspruit uit een verandering in het zenuwgestelsel. Dit is het meest eige ne van de slaap en op dit terrein heeft men vele proeven genomen, in de hoop iets meer over het hoe en waar om aan de weet te komen. Het is be kend, dat in de slaap altijd nog wel ojp prikkels Vanuit de Ibuitenwereljd gereageerd wordt. Als een goed sla per met een draadje gekriebeld wordt, zal hij met zijn hand de vlieg weg slaan zonder te ontwaken. Een slapen de reageert op lichtprikkels, door zich hiervan af te draaien; wanneer men een zijner ledematen in een ongemak kelijke houding brengt, zal hij zich beter installeren, al slapende. Alle re acties verlopen echter in een ver traagd tempo. Iets meer op geestelijk niveau ligt het schiften van de prik kels in belangrijk en onbelangrijk. Een moeder kan door het geluid van de wekker of door een geweldig onweer heenslapen, mEiar wakker worden bij een kreetje van haar kind. Het bewust zijn is dus niet geheel uitgeschakeld. Maar in de regel zullen geluiden van een niet al te onbelangrijke sterkte toch wel de slaap storen. Bij de onder zoekingen heeft met een aantal men sen op verschillende tijden van de nacht een belsignaal laten horen. Hier bij bleek, dat er twee typen slapers zijn. De slapers VEin het ene type sla pen in het begin van de nacht diep en worden pas tegen de ochtend door het geluid van de bel gewekt. Het andere type raakt pas na verloop van tijd in een werkelijke diepe slaap. Deze men sen worden in de voornacht wèl, te gen de ochtend juist niet wakker van genoemd signaal. De mensen van de eerste groep, die dus tegen de morgen geleidelijk minder diep gaan slapen, worden met een uitgerust gevoel wak ker en werken in de ochtenduren het best. De leden van de tweede groep zijn de nachtwerkers. Zij voelen zich des morgens niet uitgerust, wat zij dan ook niet zijn, en worden pas te gen de middag weer helemaal wak ker. Dat gewoontevorming hierbij een belangrijke rol kan spelen, zeiI U later duidelijke worden. Maar dit alles brengt ons nog niet tot het wezen van de slaap. Dit is zeer moeilijk te benaderen en hier over is dan ook nog lang niet alles duidelijk. Toch zijn ook hierover wel enkele dingen te vertellen. Men heeft gedacht aan vermoeidheidsstoffen, die een soort vergiftiging of verdoving zouden veroorzaken. Bij dierexperi menten bleek dit zeker een rol te spelen. Men heeft nl. lichaamsvochten van dodelijk vermoeide dieren inge spoten bij uitgeruste soortgenoten, waarop deze inderdaad verschijnselen van vermoeidheid en slaperigheid gin- B es tel Uw benodinde reeds voor uw vakan tie. Dit bevordert een tijdige aflevering. BOEKHANDEL gen vertonen. Er is echter meer. Men neemt aan dat zich in het centrale zenuwstelsel in de hersenen een slaapcentrum bevindt. Wordt dit slaapcentrum geprikkeld, dan breidt de slaap zich over het lichaEim uit. Zeer interessant in dit verband zijn de proeven op honden, gedaan door de grote onderzoeker Pawlow. Brengt men een hond in een kamertje, waar in het dier geen enkele afleiding heeft en laat men het dan een be paald geluid, bijvoorbeeld een kort fluitsignaal vele malen achter elkaar horen, dan reageert het hierop aan vankelijk met gespitste oren. Langza merhand wordt het echter onverschil lig en tenslotte valt het in slaap. Wordt deze proef met dezelfde hond dagelijks herhaald, dan valt het dier steeds sneller in slaap, totdat het tenslotte bij het horen van het geluid onmiddellijk in slaap valt! Een zekere prikkel zal dus, Eils reflex, het insla pen tot gevolg hebben. Bij de mens is door oefening iets dergelijks te be reiken. Deze oefening krijgen de meeste mensen onbewust, vanaf de jeugd. U kunt zich misschien voor stellen dat inplaats van het belsignaal het nuttigen van een boterham, het sluiten van deuren en ramen of wat dan ook, kan komen. Voor degenen, die moeite met het inslapen hebben, kan de kennis van deze experimenten dEin ook van grote betekenis zijn. In een volgend artikel zullen wij hierop wat nader ingaan. Arts FEUILLETON No. 6 door L. VAN SCHOOTEN Het weis geen langzame boerenkar, maar een prachtig, koolzwEirt paard, het wit van de ogen fel blikkerend in dë" edele kop, nerveus steigerend en moeizaam in bedwang gehouden door een dame in zwart rijcostuum. Willem remde krachtig en de wagen stond. Hjj zette de motor af. En hij wist meteen, wie de amazo ne was. Niemand anders dan Freule Con stance Cnoop van Haersma! Willem Jansen had vaak genoeg met paarden omgegaan. Hij liep resoluut op het geschrokken paard toe en greep het bij het hoofdstel, een kalmerende hand op de neus. Sussende woorden deden de rest. Het paard kalmeerde vrijwel direct. Neem me niet kwalijk, mevrouw begon Willem. De freule steeg af. Ze stond nasist haar paard, een rijzige, slanke vrouw, nog eens zo statig in haEir rijkostuum de zwarte hoed op hEiar blonde haren. Haar ogen schoten vuur. Dit is ongehoord, zei ze. Het spijt me, dat uw paard zo ge schrokken is, verontschuldigde zich Willem, met het geval verlegen, het is natuurlijk niet gewend aan auto's. Het is een schande, dat men niet eens meer rustig kan rijden, antwoord de de freule en haar lippen trilden, het is me een raadsel dat het toege laten is, met zo'n monster op de weg te komen. Er zullen er wel meer komen, denk* ik, zei Willem, op eens weer rustig. Haar toorn, haar conservatisme, gaven hem opeens een gevoel van overwicht De oude tijd, sputterend tegen de nieu we, die onweerstaanbaar terrein won zó zag hij opeens deze ontmoeting, en hij kon nauwelijks een glimlach ver bergen. Maar de freule zag het. U schijnt het nogal komisch te vin den, zei ze fel. Hij ZEig hoe ze zich steeds meer opwond. Ik dacht aan heel iets anders me vrouw, zei Willem beleefd, maar nu we elkaar op zo wonderlijke wijze ontmoetten, mag ik me misschien even voorstellen. U behoeft zich helemaal niet voor te stellen, antwoordde de freule en haar handen omklemden nerveus de leidsels van het paEird, dat nu geheel gekalmeerd was en snuffelde aan het gras langs de weg, ik weet wel wie u bent. U denkt hier in Groenhoven de ONZE IS EEST ENORM SUCCES Hebt U ook al geptofiteetd Wij «aan nog door met de opruiming van COUPONS en RESTANTEN zolang de voorraad strekt. Zaterdag laatste dag 10 pCt korting Haast U, wij willen schoon schip maken, speciale aanbieding prachtige NYLONS f 1.98 IEPUAAN 51 bakens te kunnen verzetten. U dringt u hier in, u beneemt ons de rust met die stinkende automobiel, maar wü nemen dat niet. En het zou goed zijn. als u dat begreep, en ernaar handelde. Wanneer we dEin de gewone be leefdheidsvormen toch achterwege la ten, Willem's stem werd wat minder vriendelijk, dan zal ik maar aanne men dat u freule Cnoop bent. Ik voel alleen weinig voor een discussie hier op de weg. 't Lijkt me niet in over eenstemming met eh. uw rang en stand, als ik zo zeggen mag. Hij merkte dat hij een teer punt ge raakt had, want een hoog rood kleur de de wangen van de freule. Ik behoef van u geen lessen in goe de manieren, zei ze. En nu zou ik erg graag pEisseren, want ik heb al te veel woorden verspild. Dat is WEiar zei Willem ironisch te veel. en verspild. 1 U bent een., bruut, viel ze uit en haar ogen flikkerden. En wat u bent als u boos bent, zei Willem met een glimlEieh, wil ik maar niet zeggen, want een compliment zou u misschien nog bozer maken. Een ogenblik zag ze hem verstomd aan. Toen. draaide ze zich snel om en was met een lenige sprong in het za del. Het paard hief de kop op, hinnik te verheugd. Rijdt u maar lgngs, ik zal de motor niet starten voor u uit het gehoor bent zei Willem beleefd, maar ze keurde hem geen blik waardig. Als een vors tin reed ze langs hem en de wagen heen. Willem keek haar na, zoals ze daar reed, koninklijk rechtop. Wat een vrouw, zei hij bewonde rend tot zichzelf. Diep in gedachten, reed hij met een kalm gangetje naar huis, en die mid dag aan tafel was hij ongewoon zwijg nerlijke evenwicht, terwijl ze onder de bomen verder reed. Haar toorn zwenk te om, ze was kwaad op zichzelf, woe dend. Ik heb me laten gaan, dacht ze. Ik heb daar op de weg staan te keer ge gaan als.als een viswijf. En hij, die arrogante, brutale vent bleef., heer! Nu ja, heer! Hij was geen heer! Dat bleek wel juist uit zijn gedrag, 't Was om je bloed te doen zieden, dat daar zo'n doodgewone proleet rustig en ze ker van' van zijn zaak, hoffelijk zelfs, zijn kalmte bewaarde, terwijl zij, Freu le Constance Cnoop van Haersma, haar zelfbeheersing verloor. O, ze had dit heel anders moeten aanpakken. Ze had hem uit de hoogte, heel koud heel stijf, moeten bedanken omdat hij haar paard had gekalmeerd.ja, want dat had hij nog gedaan, de impertinen te vlegel! en dan zonder een woord, een en al beledigde majesteit, moe ten langs rijden. Dat zou het verschil tussen de pro leet Willem Jansê'n en de Freule Con stance Cnoop van Haersma, Ambachts vrouwe van Groenhoven, duidelijker dan iets anders hebben geïllustreerd. Nu moest ze, wanneer ze eerlijk was, tosgeven, dat hij uit dit duel als over winnaar te voorschijn was gekomen, en die wetenschap droeg er niet toe bij haar de rust des gemoeds weer te geven. En wat had de vent gezegd? Met enige moeite herinnerde ze zich de woorden. Wat u bent als u boos bent, zal ik maar niet zeggen, want een compli ment zou u misschien nog bozer ma ken! Ze had hst huis bereikt. Met op eengeklemde lippen steeg ze van haar paard, gaf het zonder een woord te zeggen aan de stalknecht over en liep naar binnen. In de grote hall stond ze stil voor een in een gedreven koperen lijst gevatte spiegel. Wat u bent als u boos bent. Ze keek naar haar eigen gezicht. Een ge zicht dat zonder bepaald mooi te zijn, toch knap was. Regelmatig gevormd, grote grijze ogen die nu verontwaardigd schiter- den, een blos van opwinding en erge nis, asblond haar dat nauwelijks door een zwart kastoren hoed in bedwang werd gehouden. Zo zag Freule Constance haar spie gelbeeld aan. En in haar hart woedde een wonderlijke strijd. Woedend was ze, diep verontwaar digd, dat deze man, puist deze man 't gewaagd had haar een compliment te maken (want als zodanig was het toch bedoeld) inplaats van in het stof te kruipen, vernietigd door haar toorn. Maar tegelijk., hoe lang was het niet geleden, dat iemand haar spontaan iets had gezegd over haar uiterlijk? O, ze ker er waren hoofse complimenten ge noeg geweest. En in de tijd toen de Cnoops nog rijk waren, had ze ze ge noeg moeten horen. De enige, van wie ze ze graag had gehoord, zei ze niet. Dat was Charles Rodenhuys, op wie ze zo smoor-verliefd was geweest, de knappe officier van het Indische le ger, in zijn zwarte uniform met de gouden kwasten en de brede tressen. Het idool van mannelijk schoon was hij voor haar geweest. Maar Charles was naar Indie vertrokken zonder iets meer dan een vriendschappelijke groet en was daar al gauw adjudant van de gouverneur-generaal geworden, en was tenslotte, en ook al heel gauw, ge trouwd met de dochter van een zeer hoge gouvernementsambtenaar met veel geld, en was nu kolonel Charles had ze later begrepen, had een vrouw nooit om carrière te maken. Daarvoor was zij niet goed genoeg geweest. Het had haar verbitterd. Nu was ze bijna veertig jaar. Alom gerespecteerd, maar eenzaam. Wat haar leven vulde was haar onaantast bare positie als Ambachtsvrouwe van Groenhoven, de Freule, zonder wier raad en toe- of instemming niemand iets ondernam. Nu werd ook die positie ondergra ven, Nu kon zjj, de Freule, niet eens meer rustig rijden door de lanen die eens alle eigendom waren geweest van haar familié, fepndoir opgeschrikt te worden door zo'n parvenuig ding van zo'n parvenuige kerel. En juist die kerel Ook Freule Constance was die mid dag aan tafel zwijgzamer dan anders.. HOOFDSTUK IV De tegenaanval Willem Jansen was begonnen met de eerste manoeuvre in het offensief te gen de Groenhovense elite, en op de tennisclub was deze manoeuvre het onderwerp van een levendig gesprek. Hij heeft het grasveld helemaal ge lijk laten rollen, en aannemer Bakker heeft er een houten prieel bij gezet en er zijn tennisnetten. wordt vervolgd Heden overleed, nog onver wacht, onze lieve man, vader, behuwdvader, grootvader en broer CORNELIS JOHANNES ALBLAS in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam Soestdijk J. AlblasGuldemond Soestdijk, 17 juli 1957. Beethovenlaan 12 De teraardebestelling zal plaats vinden maandag 22 juli a.s. óm 2 uur op de begraafplaats der Ned. Herv. gemeente aan de Veldweg te Soest. No. 1 van de verlanglijst: vulpen voor blijvend schrijfgenot! In diverse prijzen, van f 17.90-f 52.25 Osmia-schoolpen f 9.90

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 4