Weekblad voor Waddinxveen J- ÏÏU&dec de Vrouw De Spiegel van de week Wees. MieridetiyU PAin&eA $Aene. [WijaaAt Wij gaan NIEUWS uit ohm ueoo-Hpiaats met vacantie vrijdag 2 augustus 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oraujelaan 30. Waddinxveen telel. 438 Verschijnt eike vrijdag Abonnementsgeld p r kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Adv en familieadvertentieprijs 8 ct oer m.m. ij>!ragen verslagen. etc uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Nieuws waar we zo goed als alle maal mee te maken hebben is voor zeker het feit, dat met ingang van 1 augustus meer huur moet worden be taald- Wie nog had gehoopt (of gevreesd) dat de Eerste Kamer niet met het wetsontwerp tot huurverhoging met 25% zou meegaan, weet nu beter. De Eerste Kamer heeft de verhoging met 56 tegen 8 stemmen aanvaard. Uit de behandeling in de Eerste Kamer is gebleken, dat ook dure, nieuwe wo ningen onder de huurverhoging zullen vallen. Voor de huurders van dergelij ke woningen dus een strop, waar zij zeker niet op hadden gerekend. Me nigeen heeft zulk een duur huis ge huurd met de gedachte dat de verho ging him neus voorbij zou gaan. Memgeen zal er ook niet aan den ken, dat de verhoging van de huur- som de mogelijkheid in zich sluit, dat de Personele Belasting omhoog gaat. Het is nu eenmaal zo, dat deze belas ting voor het grootste deel op de huur waarde is gebaseerd. Gaat de huur omhoog, dan loopt men-de lang niet denkbeeldige kans, dat men ook een hogere aanslag voor de belasting ont vangt Het is dus ook hier weer zo net als bij de loonsverhogingen - dat de Staat de lachende derde is. De consüment zal zeker niet lachen over de prijsverhoging van de suiker, die vanaf 29 juli met 8 cent per kilo is verhoogd. Al met al zullen we zo langzamer hand wel merken, dat de beruchte be stedingsbeperking meer en meer ter rein wint. Wij zullen ons eraan moe ten wennen, dat wij onze uitgaven an ders richten, als wij aan het einde van de week of van de maand de eindjes aan elkaar geknoopt willen zien. Een klein lichtpuntje in dat sombe re Bestedingsbeperkingverhaal is, dat de kantonrechter te Amsterdam uit maakte, dat een bepaalde puzzle in een ochtendkrant niet in strijd is met art. 2 van de Loterij wet. Daarmee kun nen we dus het 'extraatje verdienen, dat menigeen in deze moeilijke tijd zo broodnodig heeft! Voorwaarde is ech ter - en nu halen wij even het vrij sprekende vonnis aan, dat men over voldoende intellekt en algemene ont wikkeling moet beschikken, desge wenst met gebruikmaking van naslag werken, om het enige juiste antwoord op zulk een puzzle te vinden. Als u al eens aan zulk een puzzel heeft mee gedaan, zult u hebben ervaren, dat het met meevalt een prijs te winnen. Een inwoner van Blokker moest tot de ontdekking komen, dat men gemak keiijker van zijn geld afkomt. De goe de man was op bezoek bij een zoon in de Transvaalstraat te Amsterdam en moest constateren, dat hij een envelop Pe met 11.310,erin plotseling kwijt was. Aan de strijd van de tandartsen om een hoger honorarium Schijnt mfear Losse Flodders Sniper is met vakantie •en dat is hem gegund. Hij treft mooi weer, iets dat velen hem echt wel zullen benij den, nu ze zelf weer aan het werk gegaan zijn. Erl. nl1. heeft de redactie gevraagd: schrijf jij even een flodder! Dat is heel gauw gezegd. Waar moet ik over schrijven, er is zoveel dat je niet weet waar je mee beginnen moet. Weet U al dat! onze zwemclub 30 jaar bestaat, dat het eerste zevental kampioen geworden is, elders in dit blad komt er allicht een foto van die stoere knapen. Maar ook het derde zevental is kampioen en de adspiranten ook De zwemclub de Gouwe is m^r heel wat beter af dan de Goudse zwemclub die nu wel landskampioen is maar geen open zwembad heeft Zaterdag 10 augustus, een datum'die U beslist vrij moet houden, want dan ™?dt het veel omstreden veld van WSE in gebruik genomen met een voetbalwedstrijd. Gouda 1 tegen Neptunus 1 als dat maar geen nep wordt. Onze burge meester speelt ook mee. Nog een neteligheid: de bewoners van de Brugweg hebben aanschrijving gekregen dat de sloot achter hun hui zen gebaggerd moet worden, maar wie verzorgt de sloot vóór hun wo ningen? Daar moet ook nodig eens naar omgezien worden. Wat ik wel erg leuk vindt is al dat gebengel van de melkauto's 's mor gens vroeg. Maar dat bengels de pas torie-boomgaard in de Bomenwijk plunderen, dat vind ik niet zo mooi, dat moeten jongens van ongeveer 14 Jaar niet doen. Nu zou ik haast nog iets vergeten, op tal van plaatsen in onze gemeente staan, nu de bakkers van hun wel verdiende vakantie genieten, bakkers karren. Maar een wijk wordt verge- "L?1 Wel de woningbouw bij de gasfabriek, deze mensen moeten hun brood aan de brug gaan halen, waar om is daar ook geen kar neergezet? Loco-Sniper. geen eind te zullen komen. De minis ter doet al zijn best, bemiddelend op te treden, doch niet alle partijen stem den met zijn voorstel in. De Stichting Autonome Ziekenfondsen en de Bond van r.k.Ziekenfondsen in Nederland gaven te kennen, dat zij alleen met de ministeriele arbitrage zouden kun nen instemmen, indien deze bepaald bleef tot tussen partijen gerezen ge schilpunten. De arbitrage-poging van de minister zou moeten uitgaan van het uiterste honorarium-voorstel van de ziekenfondsen, nl. 25 cent per stoel minuut en 27,64 per stoel-minuut het geen de tandartsen voorstelden. En dan - als patient - te weten, dat zo'n stoelminuut soms een kleine eeuw schijnt te duren! De minister, wien het conflikt blijk baar al lang verveelt, zal dezer dagen zijn standpunt in zake de bemiddeling bepalen. Misschien heeft Zijne Excel lentie di.t al gedaan, als de lezers deze regels onder ogen krijgen. Meerdere conflikten hoewel van andere aard, hangen in de lucht, en wel de moeilijkheden tussen de mijn- directie, mijnwerkers en regering. Ver der een looneis van de zijde der KLM vliegers, De KLM-dinectie antwoord de hierop niet te kunnen ingaan. Een verbetering, die het veiligver- keer niet direkt, doch indirekt, ten goede komt is dat alle inspektie-auto's van de Wegenwacht zullen worden ui.t gerust voor gewonden vervoer. In het algemeen zal het vervoer van gewon den pas geschieden op verzoek en on der toezicht van een arts. Een, reeds veel eerder nodig. K.B. is in het Staatsblad verschenen. De snelheden in de bebouwde kom worden weer beperkt. Per 1 november mag die snel heid niet groter zijn dan 50 km per uur. Op sommige wegen of weggedeel ten kunnen Ged. Staten een grotere snelheid aan te geven door borden - toestaan. Nu is het te wensen, dat aan die maximum snelheid dadelijk zeer streng de hand wordt gehouden. Ook voor bromfietsers geldt een ma ximum-snelheid, waaraan men vaak ongestraft de hand niet houdt. In Den Haag schijnt men hiertegen te willen optreden. Bij overtreding der snel heidsbepaling wordt de bromfiets in beslag genomen. Laat men zo ook te gen de automobilisten optreden! ven. De kom van Alphen aan den Rijn behoort tot de derde gemeenteklasse, het „landelijk" gedeelte van Alphen aan den Rijn echter weer tot de vier de gemeenteklasse. Een deel van de gemeente Waddinxveen (namelijk lig gende binnen de volgende grenzen Nooreinde t-e.m. no. 34, Onderweg t.e.m. no. 105, Kleikade te.m. no. 58, Plasweg t.e.m. no. 27, Sniepweg noord zijde, Kanaaldijk, Wilhelminakade t.e.m. no. 98, Noordkade t.e.m. no. 307, Henegouwerweg geh Brugweg t.e.m. no. 203, alsmede de Bodegraafse Straatweg geheel) behoort tot de der de gemeenteklasse, de rest van Wad dinxveen behoort weer tot de vierde gemeente klasBe. Gouda behoort tot de derde gemeenteklasse. Deze bovengenoemde indeling be tekent, dat in bijna alle bedrijven in Waddinxveen en omgeving een toeslag op het loon van 2,10 zal moeten worden betaald met ingang van 3 au- GEEF UW KINDEREN ZAKGELD Wij leven in een wereld, waarin bijna alles met geld te maken heeft. Elke hap eten, die we in de mond ste ken, kost geld. De kleren, die we dra gen, zijn met geld betaald. Het huis, waarin we wonen, is gehuurd of ge kocht. Zelfs het water, dat uit de kraan loopt, brengt zijn kosten mee. Wie wat worden wil, moet scholen bezoeken, dat kost geld, soms veel geld. Heeft men werk veroverd, dan is een der eerste vragen Hoeveel brengt het op? Bij de waardering van de ar beid speelt geld een rol, soms zelfs 'n te belangrijke rol. Geld is niet alles, o zeker niet. Maar wel kan geld tot geluk bijdra gen, evenzeer als het leed kan ver oorzaken. De huisvrouw hanteert de beurs, zij moet goed met geld kunnen omgaan. Zij moet weten wat wel en niet ge schikt is voor haar koopkracht. Zij moet met overleg de penningen be steden om veel met guldens te kun nen doen. Zie, die kennis waait haar niet aan, dat moet beetje bij beetje geleerd worden. Niemand is een ge boren financier.. De man verdient gewoonlijk het in komen. Hij heeft in zijn werk, in zijn zaken, in zijn bedrijf onpphouSelijk met geld te maken. Hij moet weten hoe de gulden produktief te maken. Ook is hij evenzeer bij de besteding van het inkomen betrokken. Om al daze dingen en nog veel meer, moet men leren met geld om te gaan. Geef uw jongen en uw meisje zakgeld Door de besteding van zakgeld leert het kind de moeilijke kunst het geld goed uit te geven. Jong 'geleerd is oud gedaan. Er zijn velen, die grote geldzorgen hebben, ook zij met een ruim en een groot inkomen. Dat is niet in de eerste plaats omdat het in komen te klein is, maar veeleer omdat ze geen goed financier zijn. Het is moeilijk, vooral in deze tijd, de eind jes aan elkaar te knopen! Het is niet zo heel belangrijk of gij uw kinderen veel of weinig geld in het leven mee kunt geven of na kunt laten. Het is veel belangrijker dat u ze tijdig leert het geld goed te gebruiken. Leer ze financieren, dan geeft u ze veel mee op hun levenspad. Om te leren goed met het geld om te gaan moet men gelegenheid hebben de tering naar de nering te zetten, dus beschikken over inkomen en diverse uitgaven kunnen doen. Het haalt niet veel uit of u uw teerbeminde spruit zo nu en dan wat toestopt, dat hij mag versnoepen. Heerlijk! Een snoep je is een grote vreugde in het kinder rijk. Maar beseft u wel, dat u met deze hartelijke gift het kind eigenlijk tot snoepen brengt en leert eigenlijk en bedelen om centen voor kauwgom toffies en ijsjes? Spreek met het kind af wat het van zijn zakgeld moet betalen. Ieder heeft voor zich kleine per soonlijke uitgaven te doen. U en ik en uw kinderen. Deze uitgaven, en dat zijn er vele, komen in aanmerking om van het zakgeld betaald te worden. Het spreekt vanzelf, dat de kleuter maar een paar dingen kan betalen. •Met het klimmen der jaren vermeer- deren de behoeften, komen de ver plichtingen (contributies voor de club) groeit het zakgeld en groeit de be kwaamheid om het zakgeld over di verse posten te verdelen en goed te besteden. Zakgeld aan kinderen doet ijsjes verminderen, schreef onlangs een schoolarts en hij drong daarbij aan op een ruim zakgeld! Een Amerikaans boek bevestigde deze uitspraak en constateerde eveneens dat kinderen die van zakgeld hun snoep moeten be talen eer minder dan meer gaan snoe- pen. Als u zich maar aan de regel houdt Wil je een ijsje? Ga je gang, maar zelf betalen! Tot goed begrip hieraan toegevoegd dat onder snoep hier niet wordt ver staan het biscuitje of snoepje dat op normale tijden bij de gewone dagelijk se voorzieningen wijrdt verstrekt. Breng in het geven van snoep regel en beperk het lekkers, men kan zijn kinderen grondig bederven met te veel van het goede. Dus afgesproken, geen extra centen meer voor ijsjes en snoep, de kleine bedelaars hebben daarvoor hun eigen kapitaal te ge bruiken. Dat zijn de kleine benodigdheden voor spel en werk. Ook al weer die dingen, waarvoor ze u graag een paar centen afpingelen. Het begint met een papieren vlaggqtjq, knikkers, kralen, krijtjes, postzegels voor de verzame ling en het eindigt met onderdelen voor mecano en radio, voor broches, sjaaltjes, andere snuisterijen en op schik. Leer ze deze geliefde zaken zelf te bekostigen, ze zullen het snoe pen er voor laten, de spullen meer waarderen en zorgvuldiger behande- len- wordt vervolgd. De nieuwe lonen op 3 augustus Zoals reeds herhaaldelijk is aange kondigd zal de huurverhoging gepaard gaan met een loonsverhoging. Te be ginnen met het einde van de loon- week, waarin 1 augustus valt (dus zaterdag 3 augustus a.s.) zal de bij slag op het loon ter compensatie van de huurverhoging moeten worden be taald. Deze bijslag bedraagt 2°/o van het rechtens loon, met dien verstande, dat het minimum bedraagt 1. 3,10 indien het bedrijf, werknemer werkzaam is, een gemeente behorende eerste gemeenteklasse 2. 2,60 indien het bedrjjf, waarin de werknemer werkzaam is, ligt in een gemeente behorende tot de tweede of derde gemeenteklasse; 3. 2,10 indien het bedrijf, waarin de werknemer werkzaam is, ligt in een gemeente behorende tot de vierde of vijfde gemeenteklasse. Deze gemeenteklassen zijn de klas sen van de vroegere Noodwet Ouder domsvoorziening. Volgens deze inde ling behoort Boskoop tot de vierde gemeenteklasse evenals Hazerswoude, Rijndijk, Zwammerdam en Bodegra- Over deze toeslag zal uiteraard ook loonbelasting en de premies volgens de diverse sociale verzekeringswetten moeten worden betaald, daar deze toeslag in wezen eigenlijk niets an ders dan een verhoging van het loon is zoals b.v. ook de waarderingstoeslag of de toeslag wiegens bijzondere vak bekwaamheid of diploma's. Deze toeslag mag niet aan alle werk nemers worden betaald. Voor deze toeslag komen namelijk niet in aan merking 1. werknemers jonger dan 23 jaar, tenzij zij kostwinner zijn; 2. gehuwde vrouwen, tenzij zij kost winner zijn. Onder kostwinner wordt verstaan werknemers, wier normale inkomsten ten minste twee derde deel vormen van de totale inkomsten (waaronder begrepen uitkeringen ingevolge soci ale voorzieningen) van het gezin, waartoe zij behoren. Toe, wees nou ook eens vriendelijk, Dat wil de hele wereld; De struik van ons gemoed is met Beleefde dauw bepereld; We kloppen op de schouders en We strijken onder kinnen, Want telkens schiet een iedereen Iets leuks of liefs te binnen. Neem nou de Bey van Tunis eens, Zo moe van het regeren; Ze hebben hem fijn beygebracht: Ga jij maar potverteren. Denk asjeblieft toch om jezelf, Je beywijf mag je houên, En als 't om kinderbeyslag gaat Kun je op ons vertrouwen. Kijk Mansholt nou-es deze week Acht centjes op de suiker, Meteen op maandagmorgen al, Een bloemenschat, een ruiker. Het zou eerst wachten tot de herfst, Nee, zei. toen de minister, De mensen snakken er al naar, Ik ben ook niet van gister Bedenk ook eens wat Hofstra doet, Hij laat de jeugd fijn sparen, Gooit 'tien procent daar bovenop, Kent daarin geep bezwaren. Klaagt pa van een belastingdruk? Wel-heb-ik-van-me-leven Meent de bewindsman, 'k neem het af Om 't. aan je zoon te geven! De P.T.T.-ers, afgebeuld Door al die ambtenaren, Die in Den Haag maar belden waar De toer-de-fransers waren, Ze delen in de aktie mee Tot aan tweehonderd gulden....; Wees vriendelijk, het Rijk gaat voor, En daarvoor allehulde Jaap Mijderwijk waarin ligt in tot de Maandag 5 augustus a.s. hoopt H.K.H. prinses Irene haar achttiende verjaar dag te vieren. Velen zullen zich nog deze heugelijke geboorte in de zoraar van 1939 herinneren. Inmiddels is de tweede dochter van de koninklijke familie opgegroeid tot een lieftallige dame, die door haar bescheiden en sportieve aard een speciaal plaatsje in ons hart inneemt. Wij hopen, dat haar verjaardag een genoeglijke dag voor haar mag zijn en wensen haar veel geluk en voorspoed in haar ver der leven. WADDINXVEEN OP DE FILM. De muziekvereniging „Concordia" alhier, heeft grote plannen. Zij laat een film van de plaats van inwoning maken. Een film die van de normale documentaire zal afwijken, omdat het in de bedoeling ligt niet alleen ka rakteristieke plekjes e.d. te filmen, maar de nadruk te leggen op de mensen en op het verenigingsleven. Tevens zullen er geluidsopnamen ge maakt worden, waardoor het dus echt een film van, over, door en alleen voor de inwoners zal worden. Een wel zeer opmerkelijk initiatief, waar aan iedere Waddinxvener medewer king kan en ongetwijfeld zal verle nen. AANRIJDING. Woensdagmorgen had op de Ka naaldijk een ernstig verkeersongeval plaats. De heer de Wit, komende uit de Burgemeester Trooststraat werd aan gereden door de motorrijder Verboom wonende aan de Wilhelminakade. Bij deze botsing werd toen ook betrokken een juist passerende bromfietser, de heer van der Laan uit Boskoop. Alle drie slachtoffers werden min of meer ernstig gewond. Na door dok ter van der Linde behandeld te zijn, zijn zjj allen naar Gouda's ziekenhui zen overgebracht. De schade aan de vervoermiddelen was aanzienlijk. De heer Verboom bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs, zodat dit muisje nog een extra staartje zal krijgen. JEHOVAH'S GETUIGEN Enschede was de afgelopen dagen de plaats waar duizenden getuigen van Jehovah bijeen kwamen om hun congres Levengevende Wijsheid te bezoeken. Vier dagen, van 24 t.e.m 28 juli, waren Jehovah's getuigen uit Overijssel, het midden, zuiden en zuid -westen van Nederland bijeen op de ze massale vergadering, die een onder deel vormt van een serie congressen die in bijna 170 landen worden gehou den. Een kampeerdorp van 2,5 ha. werd op 400 meter van hat stadion opge bouwd om meer dan 3000 personen meerdere dagen te huisvesten, 2000 andere congresgangers vonden een slaapplaats bij gastvrije Twentenaren, anderen vonden nog een plaats in ho tels en pensions. Tot het tentenkamp behoorde een cafetaria waarin 450 van de meer dan 1200 vrijwilligers werk ten die in 21 afdelingen over het con- DE BAKKERS VAN 5 T.E.M. 17 AUG. A. van Ardenne H. G. Huizer Coöp. Ons Voordeel S. Kerver J. Verheul DE GROENTEHANDELAREN VAN 5 TEM. 10AUG. M. Zwijgers S. Krijgsman J. Tol G. Bonefaas. DE SLAGERS VAN 5 T.E.M. 10 AUGUSTUS. Fa. Joh. Zwijgers. gres waren verdeeld. Dit cafetaria dat in enkele dagen bij het stadion werd opgericht had een capaciteit van 3000 volledige maaltijden per uur. Uit Waddinxveen waren 40 gedele geerden onder leiding van de heer Zweere op dit congres aanwezig. SPAARCIJFERS. Bij de Spaarbank van de Coöpera tieve Boerenleenbank werd gedurende de maand juli ingelegd 250.395,55 en opgenomen 178.715,23. Het laatste uitgegeven boekje was no. 8247. GESLAAGD. Voor het Middenstandsexamen Mej. H. M. Asseheman, G. de Hollander, J. van Leeuwen en A. Verbruggen. Zij werden opgeleid door de heer J. H. Visse. alhier. Voor het Mulo-examen: Irene van de Bosch en Lenie van Eijk, beide met aantekening middenstands diploma. Voor examen Engelse Handelscor respondentie:- Gerda van Steijn. „WET EN EVANGELIE". Door het bestuur van de Ned. Herv. Vereniging „Wet en Evangelie" is in de vacature Ds. van Vliet, die een be roep naar de Herv. kerk te Domburg heeft aangehomen, aangezocht als geestelijk verzorger Ds. E. H. Kalk man uit Voorhout. Deze predikant zal a.s. zondagavond ter kennismaking in een dienst voorgaan. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6.30 uur De heer J. A. Kruit hof, Monster. Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9.30 uur De heer J. Verboom, Kollum. Nam. 6.30 uur Ds. J. van der Haar. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6.30 uur Ds. de Rui ter, Idskenhuizen. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur Ds. J. C. J. Dijkstra, Rotterdam Nam. 7 uur Ds. E. H. Kalkman, Voorhout. Chr. Afeeseh. Gemeen fe. V.m. 9.30 en nam. 5 uur Leesdienst. Woensdag 7 aug. nam. 7 uur Ds. A. P. Verloop, Alblasserdam. Rem. Geref. Gemeente. Geen dienst. ZONDAGSDIENST zal worden waar genomen worden door Dr. E. M. L. Hemminga.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1