Weekblad voor Waddinxveen Hl&ed&c de Vrouw 0e yAictyd van da waak UahmJtie HimhflAcMemen NIEUWS no. 634 vrijdag 9 augustus 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranielaan 30. Waddinxveen telel. 433 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk s woensdagsavonds inzenden. Levert u de melkflessen al schoon gespoeld bij de meiklever ancier af? Het is eigenlijk wonderlijk, dat zij tegenwoordig, bij wijze van spreken, van de kleinste dingen „kabinetscri sis' moeten maken. Een tijdje geleden is de wenselijkheid betoogd, dat de huisvrouw de melkfles schoonge spoeld zou teruggéven. I>at spoelen is een kwestie van gewoonte. Men zou denken, dat een dergelijke oproep vol doende zou zijn om algemeen gespoel de flessen te verkrijgen. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. Luister maar: het productschap voor zuivel verga derde er over, ja, over die schone flessen, omdat er bij dit produktschap een verzoek was ingekomen van de Centrale Zuivelcommissie „om een verordening in hat leven te roepen, waardoor het publiek verplicht zou worden lege melkflessen omgespoeld aan de slijters af te leveren. Dat is nu eens geen lawaai over een ommelet, maar over een lege fles. Het produkt schap besloot deze kwestie eerst opte nemen met het consumenten-contact orgaan. Waarom zouden we het ons gemakkelijk maken, als het ingewik keld kan? Het is anders niet zo ver standig om juist nu de melk zo dras tisch in prijs werd verhoogd, deze flessenspoelerij naar voren te bren gen. Sinds de prijsverhoging liep in de tweede helft van juli in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar het verbruik met 5 °/o terug. Het percentage van gevluchte gevan genen liep omhoog. De minister van justitie heeft in de pers en voor de radio duidelijk laten uitkomen, dat de talrijke géslaagde ontvluchtingen van de laatste tijd geenszins zijn in stemming hebben! Allicht niet. In 1953 werd een nieuw, menselijker, gevan genissysteem ingevoérd en daaraan wil men het nu wijten, dat er steeds meer gevangenen ontsnappen. De be waking zou ook minder streng zijn. Hoewel de minister zich dadelijk in de ontvluchtingsgeschiedenis geducht weer de, werd in de schrifelijke vragen, nochtans de vorm gebruikt: is het de minister bekend, waaruit dan mede volgt, dat bij deze vragen meermalen naar de bekende weg wordt gevraagd. Ondertussen zijn de beide ontsnap ten weer gearresteerd en opnieuw opgesloten. Heeft minister Samkalden moeilijk heden met onze zeef-gevangenissen, die niet meer safe blijken te zijn, mi nister Suurhoff heeft als bekend, veel te stellen gehad met de tandartsen. Het ziet er echter naar uit, dat het ministeriële voorstel tot arbitrage, die binnen drie maanden tot resultaat zal moeten leiden op de zaterdag 10 augus tus te houden algemene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (zo heet die mach tige vakvereniging der tandartsen) zal worden aanvaard. Minister Suurhoff heeft het slot van zijn bemoeiingen niet afgewacht en is met vakantie gegaan. Verwacht mag worden, dat de tandartsen binnenkort weer voor de ziekenfondsen aan het werk zullen gaan. t Wordt ook wel tijd. Dat het tijd werd om naar huis te gaan, bedacht ook hst 7-jarige knaap je uit Roosendaal, dat met zijn ouders een dagje Op bezoek was in Amster dam en in een warenhuis was zoek geraakt. De ouders dodelijk ongerust over de verdwijning van de kleine man, deden aangifte bij de politie, die hun adviseerde in afwachting van het onderzoek malar in de hoofdstad te blijven. Het hele politieapparaat werd in werking gesteld. Hst knaapje bleek echter naar het station te zijn gewan deld, was zonder kaartje de controle doorgeglipt en in de goede trein naar Roosendaal gestapt. Onderweg vertel de hij aan de kaartjes controlerende condukteur, hoe hij in de trein was gekomen. Deze verwittigde de politie in Roosendaal, die het ventje^ toen bleek, dat de ouders nog niet thuis waren, naar zijn grootvader bracht. De vader was vol lof over de mede werking van ds Amsterdamse politie en het personeel van de N.S. Hij was er echter minder tevreden over, dat hij eerst s avonds om 11 uur van de behouden thulkkomet van zijn, zoon op de hoogte was gebracht. Ontevreden was ook het Technisch personeel bij de K.L.M. Waren het eerst de vliegers, die hogere lonen eisten, thans is door het technische personeel van de K.L.M. op Schiphol een loonsverhoging van 25 cent per uur geëist. elkaar te knopen? Wanneer ouders in financiële nood zitten, spreekt het vanzelf dat kinde ren hun zorgen delen en zij er met het hoognodige zullen moeten komen. Enig geld zal er altijd voor zakgeld zijn, omdat u ongetwijfeld enige kos ten die op het lijstje staan, toch be taalde. Nogmaals, geef de jeugd gele genheid ook de noodzakelijke kosten zelf te betalen. Geef niet te weinig. Geef niet te veel. Het is nooit erg heilzaam als men zonder zorgen aan al zijn verlangens en begeerten kan voldoen. En buiten dien, een ruim zakgeld leert niet re kenen, niet passen en meten. Een te klein zakgeld, het te krap houden is evenmin wenselijk Dat geeft een gevoel van onbehagen, van ach teruitzetting, van armoe. Is zakgeld een wondermiddel? Ja en nee. Zakgeld is geen genees middel voor alle kwalen. Het is een uitstekend leermiddel en pracht op voedingsmiddel. Het gebruik van ei gen geld maakt de kinderen zelfstan- dger, redzamer, leert hun verantwoor delijkheid dragen. Het vertrouwen, dat u in hen stelt, zal niet licht mis bruikt worden. Zakgeld voorkomt het gevraag, het gezeur, het gepingel om geld. Vraag geen rekening en verantwoor ding tot op de laatste cent. Bemoei u er niet te veel mee, praat er niet aan houdend over, maar schenk uw ver trouwen. Heus, de jeugd kan meer dan u denkt. En als het fout gaat? Stil fout laten gaan. Ieder leert veel van fouten. De jeugd heeft nog gelegen heid om zonder grote schade fouten te maken. Help hen ook niet te gauw uit de narigheid, maar laat ze tobben als ze op zwart zaad zitten. Kinderen zijn geen engelen. Ze zijn verschillend. De een is uitgesproken braaf, de ander lastig. Velen zijn van alles een beetje. Hoe meer ze in hun jeugd leren, hoe beter ze gewapend zijn tegen de moei lijkheden, die hen wachten. Toen u jong was, lagen de proble men anders, was het zakgeld mis schien ni,et zo belangrijk, nu is het dat wel. Geef uw kind een kans het om gaan met geld grondig te leren. Leer de jongen en het meisje financiëren. en wat er mee samenhangt SPAARGELD verleiding, die lokt om al te spoedig d,e spaarpot aan te spreken. Niet ieder kind brengt het tot grote dingen. Cadeautjes en giften Offervaardigheid is een schone deugd. Deze krijgt meer waarde als het offeren werkelijk inspanning ge kost heeft. Waarom niet het kind ge legenheid gegeven zelf zijn offertje te brengen voorKerk en collectes. Is het cadeautje gekocht van zak geld, dan is hst eerst echt van de ge ver zelf. En ondertussen heeft zich 'n stukje nuttige en plezierige voorberei ding voor het feest afgespeeld. Er is grondig overwogen wat er gekocht zal worden, hoeveel het geschenk mag mag en kan kosten en wat er uit de spaarpot moet komen. Er is met inten se aandacht keuze gemaakt en de prijs was daarbij Uiterst belangrijk. Moeten er meerdere geschenken komen zoals bijv. bij Sinterklaas, dan zal er eerst recht gerekend, gewikt en gewogen moeten worden. Daarbij komt een nieuwe opgave: het begroten van de kosten voor pa en ma, voor zusters en broers. Wilt u een betere scholing? Wanneer begint u met zakgeld? Soms toont de peuter al heel jong belangstelling voor geld en gaat over centjes praten en om centjes vragen. Dat hangt er van af of er thuis veel over geld en geldzaken gesproken wordt en of er oudere broers en zus ters zijn die zakgeld krijgen. Wat de een heeft, doet de ander naar ver langen. En bovendien, het ene kind is er geestelijk eerder rijp voor, er eerder aan toe dan het andere. In ieder geval moet de kleine persoon in kwestie de muntstukken kennen kunnen tellen en enig begrip hebben voor het wisselen van kleingeld. Ge woonlijk breekt met het derde school jaar een gewichtig moment voor het hebben van zakgeld aan. Soms echter eerder en voor hen, die niet talen naar geld, later. Hoeveel zakgeld Dat is een grote vraag. In de prak tijk blijken de bedragen voor zakgeld sterk uiteen te lopen. In de hoogste klassen van de lagere school komt men kinderen tegen, die een dubbeltje of een kwartje op zak hebben en de rijkaards met een gulden, een daal der en meer. Bij de primaire leerlin gen op een huishoudschool liepen de zakgelden" uiteen van 0,25 tot 3,— Deze bedragen zeggen u niets, men kan ze slechts beoordelen als men weet waarvoor het geld wordt ge bruikt. Wat te doen als er eigenlijk geen geld voor zakgeld is, omdat u zelf de grootste moeite heeft 3e eindjes aan Sparen speelt een belangrijke rol in het proces uw kind tot een bekwaam financier te maken. Geen bedrijfska pitaal zonder reserve. Het is goed dat hij of zij leert sparen en de weg naar de spaarbank kent Niet u moet voor haar sparen. Het heeft niet veel zin als u trouw iedere maandag uw Marietje een dubbeltje spaargeld mee naar school geeft en ze deponeert dit een paar uur later bij de meester. Marietje heeft zich er niets voor ontzegd, heeft er geen plan nen mee gemaakt, heeft er niet mee gerekend. Zij draagt alleen uw spaar penning over aan de meester. Is het niet veel beter dat Marietje van het zakgejd (haar spaarpenningen afzon dert? Wil men een kind leren sparen, dan moet men het spaargeld in ieder ge val een doel geven. Geen sparen om het sparen. Dat zegt het kind niets. Het heeft nog geen besef van de waarde van kapitaal, geen behoefte aan een appeltje voor de dorst, het denkt niet aan de kwaje dag Het is uw zorg dat uw kind later al of niet een dik spaarbankboekje meekrijgt, de tijd is nog niet gekomen dat het kind voor dit toekomstige ka pitaal enige interrese kan tonen. U leert uw lieveling sparen door een begeerlijk doel voor ogen te stellen. Iets waarnaar een groot verlangen uit gaat en binnen zijn of haar mogelijk heden kan liggen. Laat dan zelf on dervinden, dat wele kleintjes een gro te maken. Dan pas krijgt het sparen zin. Het is een ontdekking, een rijke ervaring, een grote voldoening als het kind met spaargeld werkelijk grote dingen kan doen. Iedere week trouw gespaard, extra giften van ooms en tantes bij de schat ge'yoegdj beetje bij beetje en ziewat een onbereik baar ideaal leek, wordt werkelijkheid. Het kapitaal benodigd voor de lang begeerde mecanodioos of schoudertas is voorhanden. Wees niet oervervelend en beveel niet voor zijn spaargeld iets zeer nut tigs of kleren kopen. Laat het kind als hat even kan, zijn gang gaan; Laat hem baas over eigen kapitaal. Een kind heeft zijn zinnen bijna altijd op andere dingen gezet dan u. Schud dan niet uw hoofd, bederf de pret niet en laat hem zijn gang gaan. Door sparen leert ieder rekenen op lange termijn, ieder leert trouw en geduldig kleine offers brengen, grote dingen ta be reiken. Sparen kost een stukje zelf beheersing) betekent geduld hebben, kunnen afwachten en trouw zijn aan een eens gesteld ideaal. Wees blij als uw kind dit kan opbrengen en heb begrip voor de inspanning en voor de De jongste huurverhoging heeft al weer veel pennen in beweging ge bracht en het einde is nog niet in zicht. Er doen zich allerlei problemen voor. Wij willen hier eens enige nieu we bepalingen nader bekijken, waar mede wij een greep uit de vele vra gen. 1. Wanneer gaat bij weekwoningen de huurverhoging in Dit is een probleem waarover veel misverstand bestaat. Verscheidene huurders hebben reeds bericht ont vangen, dat de verhoging hun over de dagen van 1 tot 4 augustus 1957 in re kening zal worden gebracht. Zij zijn echter van mening dat de verhoging pas is ingegaan op de eerste dag van de volle week in augustus. Dit is echter in zoverre onjuist, dat men onderscheid moet maken tussen woningwetwoningen en particuliere woningen. De huurverhoging voor beide groe pen wordt van kracht op 1 augustus 1957, maar voor de woningwetwonin gen staat de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid toe, dat de verhoging ingaat met het begin van de eerste volle week in augustus. Voor particuliere woningen kan de huiseigenaar, die niet tot de eerste volle week wil wachten, de verhoging vragen van 1 augustus 1957 af. 2. Wat betreft de afronding naar bo ven op een veelvoud van 5 cent kan worden opgemerkt, dat deze afron ding pas mag plaats hebben nadat de totale huurprijs opnieuw is vastge steld, dus na de vermeerdering met eventuele eerst afgetrokken vergoe dingen. 3. Moet men beslist 25 °/o huurverho ging nemen, luidt een volgende vraag. Het antwoord hierop luidt: neen, par tijen zijn vrij om lagere huurprijzen overeen te komen dan die wettelijk toelaatbaar zijn. Hierbij kan worden aangetekend, dat de verhoging der huren geldt onafhankelijk van het geen in een mogelijk huurcontract is bepaald. Verhuurders zijn niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. 4. Woning en bedrijfspand. De huur verhoging heeft alleen betrekking op zelfstandige woningen (niet op win kelwoningen) en op woningen die met een bedrijfsruimte een zelfstandig ge heel vormen, di.t laatste echter alleen indien het woongedeelte meer dan 60 °/o van het totale vloeroppervlak beslaat. Een pensionhoudster, die bij voorbeeld een woning heeft met 8 kamers en daarvan 6 verhuurt, valt echter wel onder de huurverhoging, ondanks het feit dat het grootste deel van haar huis voor het bedrijf in ge bruik is. Hier is van toepassing het begrip woonhuis zonder meer. Onder geen beding kan een kamerverhuur- of pensionbedrijf gerekend worden onder een bedrijfspand, waarvoor ui teraard met 15 °/o huurverhoging kan worden volstaan en geen blokkering. Die pensionhoudster is dus wel dege lijk 25 huurverhoging verschuldigd als de eigenaar/verhuurder deze ver hoging wil toepassen. 5. Deel- en onderhuren. Bij huur van een deel van een woning, hetzij recht streeks van de eigenaar (deelhuur) of van de huurder onderhuur geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. Ingeval de eigenaar of de huurder zelf hoofdbewoner is, mag deze de evenredige onderhuur met 20 °/o verhogen als vergoeding voor het ongerief, dat hij een deel van de woning aan anderen heeft af gestaan. De .eigenaar van een huis, die zijn bezit niet zelf bewoont, doch heeft verhuurd aan anderen, kan geen recht doen gelden op de hiervoor genoemde vergoeding van 20 °/o we gens ongerief. 6. Bedrijfspanden. De huur van be- worden met 15 ®/o, echter alleen door een te treffen overeenkomst tussen partijen. Tot de bedrijfspanden wor den ook gerekend: a. winkelwoningen en b. woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het be- drijfsgedeelte 40o of meer van de totale vloeroppervlakte beslaat. De onderhuren voor gedeelten van be drijfspanden worden op gelijke wijze vastgesteld als die voor gedeelten van woningen, zie hierboven onder 5. Af ronding ook hier naar boven op veel vouden van 5 cent. 7. Geen huurverhoging. Indien een verhuurder met zijn huurder over eenkomt geen huurverhoging te vra gen, dan behoeft hij ook niets te stor ten op het grootboek woningverbet ruig. Deze verhuurder kan echter op dit besluit terugkomen binnen een periode van een eventuele nieuwe huurverhoging, indien de aard van de overeenkomst een dergelijke handel wijze toelaat, maar dan wordt hij wel stortingsplichtig. Losse Flodders Weet U het al dat heel Waddinx veen op de film gaat. Het fanfarecorps Concordia heeft daartoe het initiatief genomen. Het wordt geen film zomaar. Nee het wordt een echte geluidsfilm, ook worden Waddinxveense schonen uit genodigd om als film-girl te fungeren. Met deze film wil men de nadruk leggen op het verenigingsleven van onze gemeente. Wat zullen de voorzitters van di verse verenigingen hun best doen om zo goed mogelijk op het witte doek te komen. U begrijpt wel dat ondergete kende ook zijn best zal doen. Vooral nu enkele personen menen te weten wie Sniper nu eigenlijk is. Wanneer hij dan op het doek ver- Vakantie, dat is het ontdekken: De lucht is net zo blauw als thuis, Of je in Zandvoort aan de zee zit, In Stadskanaal of in Zwartsluis. Vakantie is het stil verlangen Naar ongekende zoete rust, En daarom trek je heel vermoeiend Naar verre plaats of vreemde kust. Vakantie is voor vele mensen 't Vergaren van een massa stof, Hetzij om lekker op te scheppen Of het verbloemen van de sof. Zat u in België met regen? Wat zielig van uw geld was dat; Toevallig waren wij in Napels, Het mooiste weer en wat een stad! Vakantie, dat is dure kaarten Uit Zwitserland of Tripolis; Uit Valkenburg stuur je geen prentjes Omdat het overdreven is. Vakantie is het grif vergokken Van wat gespaard is met veel pijn, Blasé op een terrasje zitten Bij uitgelezen dure wijn. Vakantie maakt de kinders lastig, Ten overvloede zegt moe gauw: Ze zijn gelukkig thuis heel anders.. Maar vader laat de zaak blauw- [blauw. Vakantie is opnieuw ervaren Wat je reeds kende als een feit: De mooie droom is de illusie, Ontwaken is de werk'lijkheid. Als een ballon is de vakantie, Je blaast hem op, daar is-ie voor; Een prik, een knal., en 't is weer [over: Je zit weer thuis of op kantoor! Jaap Mij derwij k. schijnt zal de hele zaal brullen „daar heb je hem". De vliegerwedstrijd zal niet op de film kunnen komen, want die wordt pas op 7 september a.s. gehouden. Niettemin hopen wij dat, dat wij er veel zien vliegen(ren) Deze week zijn alle bewoners van huurhuizen verblijd met de medede ling 25 °/o meer betalen. Nu is dat zo erg niet want ook het loonzakje was dikker geworden. Zelfs de loonzakjes van 23 jarige ongehuwden was dik ker of nee er stonden andere getal len op, maar ergens was er een lachende derde. Maar laten wij nu eens eerlijk zijn vindt U deze huur verhoging wel billijk. Er wordt nogal gesputterd, dat ook de allernieuwste huizen in huur wor den verhoogd, terwijl die huur toch al niet laag was. Ik geloof, dat in dit opzicht de verhoudingen in de stad anders liggen dan op het platteland. Laten wij maar rustig afwachten, wat de regering in deze kwestie zal be slissen. Misschien krijgen wij dan ook de 14 dagen vacantie, waartoe de S.E.R. heeft geadviseerd. Ik ga vast plannen voor het volgend jaar maken en dan koop ik meteen een almanak om te kijken wanneer wij mooi weer hebben. Loco JSmper. le LUSTRUM VLIEGERWEDSTRIJDEN WADDINXVEEN. Zo zal dan op zaterdag 7 september a.s. te 2,30 uur n.m. voor het 5e jaar de vliegerwedstrijden worden gehou den in Waddinxveen en wel op het terrein van de heer H. de Jong, te genover de Be Fair en Verheul-sport velden. Evenals vorig jaar, zal de inschrij ving worden geopend om 2 uur n.m. Wij willen de jeugd van Waddinx veen (en daar buiten) aansporen een mooie en vooral een goede vlieger te plakken, zodat zij de kans hebben om vliegerkampioen 1957 te worden. Voor de scholen gaat het dit jaar ook spannen, want als de Herv. school van de Jan Dorrekenskade de wissel beker wint, dan zal deze definitief in haar bezit blijven. Maar de grootste attractie blijft toch de wedstrijd om de grootste vlieger der fabrieken. Hier willen wij nog vermelden, dat de beplakte op pervlakte van de vliegers de grootte aangeeft, dus niet de latjes en franjes en dergelijke. Vervolgens verwacht het comité dit jaar meer dan 3 fabrieken. Deze voor Nederland unieke wed strijd kan juist door de onderlinge sportieve strijd der fabrieken tot iets bijzonders worden gemaakt, heren meubelmakers, plaatwerkers, bank werkers en tabaksbewerkers. U als mensen van het preciese werk, bouwt een vlieger voor Uw fabriek, en start op 7 september met de anderen voor fabrieks-kampioen-vliïgeren 1957. Fabrieken kunnen zich melden vóór 5 september a.s. op Jan Dorrekenska de 53. Zij, die een prijs beschikbaar wil- kunnen dit afgeven op Jan Dorre kenskade 53 en 63. Ook geldprijzen zijn welkom. Het Comité. DE NIEUWE LONEN. In ons artikel over de nieuwe lonen in het blad van vorige week is een onduidelijkheid geslopen over de looncompensatie. Het is nl. zo, dat door de indeling van de gemeente bij na alle bedrijven een minimum toe slag op het loon zullen moeten beta len van 2,60, ingaande 3 augustus jl. Alleen voor het zgn. landelijk ge deelte geldt een minimum van 2,10. GESLAAGD. Voor het eindexamen der Hogere Technische School te Rotterdam, slaagde onze plaatsgenoot, de heer H. A. W. Schildt, voor de afdeling Weg en Waterbouwkunde. drijfspanden kan maximaal verhoogd len stellen, voor deze grote wedstrijd AAN GEVOLGEN VAN VAL OVERLEDEN. Op de Henegouwerweg, vlak voor de Toegangsweg is zaterdagmprgen 'n ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan een bromfietsrijder om het teven is gekomen. Het is de 63-jarige gepen sioneerde ambtenaar G. H. Pöttger ui.t de Obrechtstraat te Den Haag. Hij kwam uit de richting Gouda en reed op het rijwielpad. Uit tegenoverge stelde richting kwam een bromfietser uit Waddinxveen. Toen ze elkaar dicht waren genaderd, keek de heer Pöttger om, waardoor hij recht op zijn tegenligger inreed. Een valpartij was het gevolg, waarbij de Haagse bromfietsrijder met het hoofd op de weg is gevallen. Buiten bewustzijn is hij naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda overgebracht waar hij des avonds zonder bij kennis te zijn ge komen, is overleden. De andere brom fietser bleef ongedeerd.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1