Weekblad voor Waddinxveen Wlaedtc de Vrouw 0e 5van de week &UuttAxujand Ylo-. 1 Zm-emmen NIEUWS owze it/ö&Hfrlaats no. 635 vrijdag 16 augustus 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct oer m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Een Rotterdamse warenhuis-directie heeft de gemeente Rotterdam een pro ces aangedaan. Zij wordt hierin ge steund door vele winkeliers in de Hoogstraat. Volgens de dagvaardiging tegen de gemeente uitgebracht, heeft het gemeentebestuur bij diverse groot winkelbedrijven en middenstanders, die in de Hoogstraat grond wilden ko pen om er hun zakenpanden te stich ten, de verwachting gewekt, dat in het' nog te bouwen gedeelte winkels en woonhuizen zouden komen. De ge meente Rotterdam heeft nu echter dit particulier belang terzijde gesteld en besloten dat de terreinen aan de Blaak en omgeving zullen dienen om er scho len e.d. te bouwen. Dat de winkelstand hier tegen ageert is wel enigzins te begrijpen. Zij heeft veel meer aan winkels, al zijn het ook concurrerende, dan aan de school jeugd, die vaak voor de winkeliers in de omgeving alleen maar een last kun nen worden genoemd. De rechter zal nu moeten uitmaken hoe ver de win keliers in hun recht staan en of de zeer hoge som voor de schadevergoe ding door de gemeente zal dienen te worden betaald. Eer dit allemaal is uitgezocht zullen we wel een maandje verder zijn. Het heeft niet lang geduurd eer de politie de hand kon leggen op de au tomobilist, die een fietser op het rij wielpad aanreed. De automobilist reed met grote snelheid door zonder acht te slaan op de zwaar gewonde fietser. Hoewel de politie aanvankelijk slechts over weinig gegevens beschik te kon zij ten slotte de hand leggen op een kastelein uit Den Bosch, bij genaamd „Zwarte Peter". Na zijn arrestatie ontkende de man, doch de politie had reeds achterhaald dat de man in gezelschap van een jonge man zondagavond in verschil lende café's meer had gedronken dan goed voor hem was. Da politie is er van overtuigd in de kastelein de juis te man, die voor de aanrijding verant woordelijk is, te hebben ingesloten. Dergelijke onverantwoordelijke rij ders moesten eigenlijk voor goed het rijbewijs worden afgenomen. Over rij bewijs gesproken: Engeland en Noor wegen hebben de internationale ver- keersconferentie van 1949 getekend. Losse Flodders Voor ik er erg in heb is een week voorbij en sta ik weer voor de op dracht een „losse flodder" in elkaar te zetten. Men spreekt in de zomermaanden wel eens van komkommertijd, dat wil zo veel zeggen als: wanneer de kom kommers rijp zijn, is er weinig te doen. In dit opzicht is het voor mij ook komkommertijd, want heus er valt momenteel weinig te beleven. En dan raak je wel eens aan het mij meren, vooral in vacantie. Zo al mij merende schoot me iets te binnen dat ik al lang in mijn onderbewust zijn ronddraag en wel het nijpende vraagstuk van overbevolking, met al de narigheid er aan verbonden. Een narigheid uit die narigheid voortko mende is wel de samenleving onder ling. Moet u eens horen hoe het er op sommige etage's naar toe gaat. Vroeger was het regel dat in onze dorpen de huizen maar één hoog wa ren, thans zien we daar etagewonin gen, waarbij er zijn met die knusse gezellige portieken met 4 deuren. Daar kan zich wat afspelen. We hoorden er enkele staaltjes van en willen die even illustreren. In sommige van deze portieken heerst de, staat van oorlog. De ene buurvrouw klopt matjes wanneer de onderste buurvrouw net de schone was buiten heeft hangen. Weer een ander hangt een druip natte mat over het balkonhekje, pre cies als buurvrouw onder de ruiten gezeemd heeft. Ook zijn er die een televisietoestel bezitten, De buurvrouw onder of bo ven kan dit niet goed zetten, zegt men. Dan maar stofzuigeren of buur man moet zich 's avonds juist elek trisch scheren, een ander heeft een elektrisch spoortreintje, laat dat maar in de rondte lopen en buurvrouw kan het televisietoestel wel afzetten want de programma's zijn niet te genieten. Toch wel leuk om zo elkaar diensten te bewijzen? Maar lieve mensen, kan dit nu werkelijk niet anders. Misschien weet die bezitster van die stofzuiger of van dat treintje niet eens dat zij Uw pro gramma stoort, ga eens met haar pra ten, laat ze eens zien wat er gebeurt, maar maak U niet kwaad en begin niet met grote woorden. Ook over dat druipende matje, nodig Uw buur vrouw eens op de koffie, wanneer die mat ta druipen hangt, Of ga liever met Uw buren eens gezellig op straat dat nieuwe spel be oefenen, badminton noemt men het, reuze leuk. Zelf heb ik het ook ge probeerd en 't viel werkelijk mee. loco-Sniper. In beide landen wordt nu het Neder landse rij- en kentekenbewijs erkend. Nederlanders hebben dus voor een bezoek aan deze landen geen interna tionale Vijl-' en nummerbëwijs meer nodig. De automobilist, die in Engeland komt heeft nu, volgens de A.N.W.B. alleen een „International circulation permit" nodig. Hierdoor geniet hij vrij stelling van de wegenbelasting. Geen vrijstelling kreeg „Utrechts Jantje", die wegens ernstige mishan deling 10 maanden gevangenisstraf te gen zich hoorde eisen'. Reeds drie maal was er wegens een dergelijke mishandeling een procesverbaal te gen de 26 jarige J.W.T. uitgebracht, doch steeds moest de zaak terzijde worden gelegd, omdat geen der Am sterdamse Zeedijkbewoners iets ten nadele van Utrechtse Jantje durfde getuigen. De schrik zat er zo in, dat een der getuigen zelfs verklaarde, liever een meineed af te leggen dan zich de wraak van Jantje op de hals te halen. De buurt noemt Jantje zelfs een schat van een jongen als hij nuch ter is. Wat hij is wanneer de drank in de man is, daar praten zij liever niet over. Jantje heeft in elk geval geen last van een minderwaardigheids complex. Als de 21-jarige amateur-astronoom uit Delft niet over een minderwaardig heids-complex maar over een beetje meer zelfvertrouwen had beschikt, zou zou hij nu een komeet op zijn naam hebben gehad. De jongeman ontdekte deze nl. twee dagen voor de officiële ontdekking. Dat hij daarvan niet di- n»kt dé sterrenwacht op dei hoogte stelde is niet alleen jammer voor hem doch ook voor de sterrenwacht. De nachten van woensdag en donderdag waren zo helder, dat men dan de baan van de komeet had kunnen vol gen. Na de officiële ontdekking was dit door de wolkenbanken niet meer mogelijk. Tenslotte moeten we melding maken van het spoorwegongeval nabij Eind hoven, waarbij een tweeital treinen op elkaar gereden zijn. Een vijftal doden en vijftig gewonden zijn hier bij te betreuren. Oorzaak verkeerde wisselstand. Wie draagt hiervan de schuld? Een tweede ramp trof Nieuw Guinea waar een marine vlietuig om laag is gestort en waarbij eveneens acht doden zijn te betreuren. SPANNINGEN Wij leven ongetwijfeld in een tijd, die grote spanningen met zich mee brengt. Spanningen in het gezin, in het maatschappelijk leven, in die grote we reld daarbuiten. Wie en wat veroorzaakt die span ningen? Als wij met oude mensen o- ver deze dingen spreken, dan is er vaak een hoofdschudden en och, 't was anders in mijn tijd. Wij willen niet geloven dat deze mensen van een oudere generatie in hun leven geen spanningen kenden. Maar zeer zeker waren deze spanningen van andere aard. Zoals ons gehele leven, onze gehe le wereld anders werd, zo liggen ook onze spanningen en de oorzaken waaruit deze voortkomen, geheel an ders. Zeer zeker vergt het heden daagse leven meer van onze zenuwen dat zult u met mij eens zijn. En het kost grote inspanning en zelfbeheer sing, willen ook wij vrouwen in ons gezin, onze familie- en kennissenkring spanningen vermijden. Ik wil mij niet langer verdiepen in datgene wat onze moeders en onze grootmoeders in dat opzicht onder vonden, maar met u nagaan, welke oorzaken spanningen in ons gezin en in onze samenleving kunnen veroor zaken en waaraan wij zelf mede schuldig zijn. 't Zijn vaak de doodgewone dingen van elke dag, die spanningen teweeg brengen. In veel gezinnen is een stre ven naar een zo hoog mogelijk op- voaren van het levenspeil. Evenwel alleen v.al de uiterlijke dingen be treft. Het opoffering en nalaten van nuttige zaken en dingen van hogere waarden worden aan kleine en ook aan grotere kinderen gunsten ver leend, die vaak boven de financiële draagkracht van het gezin liggen. Het begint met een dure ijsco, de duurste die de ijsman heeft en ein" eindigt met een motorfiets voor uw grote zoon, waar hij, gezonde jongen, heel goed buiten kan. En dan komen er moeilijkheden en spanningen niet alleen in uw eigen gezin, ook in de gezinnen van fami lie, buren en kennissen. Immers ook daar zijn grots jongens die misschien nog nooit gedroomd hadden van een motor, maar nu ze uw zoon daar zo trots op zien wegrijden, komt de begeerte en komen ook in die gezin nen de spanningen. Allerwege wordt aangedrongen op versobering. Doen wij daaraan werke lijk mee of voert dwaze ijdelheid ons op andere wegen? Dit is maar een voorbeeld, zo zou ik u er vele kunnen noemen op dit terrein. Ook op andere terreinen van het leven komen spanningen voor. En wat hebben wij moeders niet veel\in onze handen, Beseffen wij dat voldoende en handelen we daarna door stand vastig te zijn, ook als kinderen van familieleden en kennissen grotere en meerdere vrijheden genieten dan on ze eigen kinderen? En nu zult u onmiddellijk zeggen Ja, maar mijn man en ik hebben het niet altijd te zeggen over de kinderen. Daar is de wereld, daar is de verlei ding, daar zijn de vrienden en de vriendinnen. Dit is inderdaad zo, maar tracht steeds zo te leven dat uw kind door uw voorbeeld aan u een houvast heeft; zodat uw invloed onder alle omstandigheden het grootst zal blij ken en uw voorbeeld hen geleerd heeft, juist te handelen. Ook wij vrouwen onder elkaar kun nen spanningen veroorzaken. Span ningen in onze kennissen- en onze fa- miliïkring. Door een uitlating, door %en daad, voor ons gevoel soms van geringe betekenis, maar die voor de betrokkene to.ch zeer onaangenaam kan zijn zodat zij zich gegriefd voelt en spanningen en verwijdering tussen u en haar het gevolg zijn. Is het in orde als wij een uitlating van onzer vriendinnen, door haar misschien in een ondoordacht ogen blik zonder bijbedoelingen geuit, overbrieven aan degene die het betrof en daardoor verwijdering scheppen tussen deze vrouwen? Als wij er bo vendien nog een schepje op doen, het geval overdrijven en aandikken, zo dat het geheel in een verkeerd dag licht komt te staan? Een v»srkelijk beschaafde vrouw zal zich niet tot een dergelijke handelwij ze verlagen. Het is mogelijk dat wij het boek: Hoe hoort het nu eigenlijk? van bui ten kennen en toch de goede toon niet weten te vinden of niet willen vinden. Een goede toon en vermijding van spanningen kunnen alleen ver kregen worden als daar is de vaste wil om zichzelf de baas te blijven. Wie zichzelf overwint, is sterker dan diegene die een stad inneemt. Vindt u het niet erg als uw vrien din u voorbijstreeft in welk opzicht dan ook? Als u dat niet erg vindt, dan bent u behalve een beschaafde vrouw ook een sportieve vrouw, die dat meer dere in haar vriendin erkent maar voor wie dat tevens een aansporing is tot meerdere inspanning in de goede richting. Wij hebben het in onze handen, in elk geval in onze naaste omgeving om spanningen zo veel mogelijk te voorkomen. En als wij vrouwen allen daarnaar streven zal di.t, al is het in de toekomst, merkbaar zijn in de grote wereld daarbuiten. (Brielse Courant) Verkeersonveiligheid Welke resultaten zijn te bereiken met de Schriftelijke Verkeerscursus van het Verbond voor Veilig Ver keer? Dat leert ons Amerika, waar met een uniforme oefenstof aanmer kelijke successen zijn geboekt. De on langs gepubliceerde resultaten maken melding van een drastische verlaging van de verkeersongevallen in die sta ten, waar de uniforme stof door de Overheid ter beschikking was ge steld. Dit ter beschikking stellen van de stof aan de bevolking vergat mil joenen dollars, doch de verkregen re sultaten wettigen deze uitgaven vol komen. In Arizona bijv. daalde het aantal verkeersongevallen van 23 per honderd tot 2. In Delaware maakten automobilisten, die de stof niet had den bestudeerd, 5 x zoveel aanrijdin gen als degenen, die de lessen wel hadden gevolgd. Een groep geschool de volwassenen in Washington ver oorzaakte een ongeval, terwijl een ge lijke groep ongeschoolden 11 ongeval len op zijn geweten had. Vele andere voorbeelden tonen aan, dat in de om- gevallensector een drastische beper king mogelijk is, indien men meer be reid is, gedurende een korte periode een uniforme oefenstof te bestuderen. Ook in Nederland is deze uniforme stof thans beschikbaar. Zij is naar Amerikaans voorbeeld samengesteld door een van onze erkende verkeers- deskundigen, die in de gelegenheid is gesteld, het verkeersprobleem in Amerika te bestuderen. Deze unifor me stof is aangepast aan de Neder landse normen, waarbij speciaal is gestreefd naar een gelijkgerichte men taliteit. Met dsze uniforme oefenstof heeft bet Verbond voor Veilig Ver keer een grote nationale veiligver- keerscampagne ingezet met de we tenschap dat een volledig slagen alleen mogelijk is met medewerking van ge heel ons volk. En de praktijk heeft tot nu toe bewezen, dat het kan, dat ons volk wel, al beweert men soms het tegendeel interesse opbrengt voor de oplossing van dit nationals pro bleem. De noodzaak wordt aangetoond door feiten, die duidelijke taal spre ken: 1600 doden, tienduizenden ge wonden en een schade voor de ge meenschap van rond 260.000.000,— gulden zijn de huidige resultaten. Het is hoopvol te kunnen vermel den, dat de overheid, de kerken, de werkgevers- en werknemersorganisa ties en de verkeersbonden zich geheel achter deze campagne hebben ge steld. Dat grote bedrijven als Unile ver, Shell Pernis, Verkade en tien tallen andere het positieve voorbeeld hebben gesteld, is een grote stimu lans. Tevreden kunnen wij echter als na tie pas zijn, wanneer elke Nederlan der heeft ingezien, dat hij ter oplos sing van dit probleem een daad moet stellen: namelijk het zich met en thousiasme gedurende korte tijd ge ven aan de bestudering van de oe fenstof. Dan komen de gunstige re sultaten vanzelf. En het probleem is het immers ten volle waard. En laten de werknemers in het algemeen ge sproken de otplossing van Ihet pro bleem niet uitsluitend als een taak van de werkgevers zien. Laatstge noemden zullen zo mogelijk het voor beeld moeten geven door de stof te verstrekken. Aan de werknemers echter de opdracht, deze verstrekking met alle kracht te stimuleren, en dat niet alleen, doch daarna ce wil te to nen, voor zichzelf de stof volledig te willen beheersen. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Verbond voor Veilig Verkeer. Men wende zich tot de afdeling Schrifte lijke Verkeerscursus, postbus 350, Rotterdam. GROOT BOUWWERK Naar wij vernemen is door de fir ma Reym Zoon, in aansluiting op een vorig bouwwerk te Vlaardingen een aanvang gemaakt, met de bouw van een enorme winkelgalerij met 42 moderne flatwoningen voor eigen re kening. Op officiële wijze is door wethouder de Bruin de vlag in de heistelling ge hesen, waarna de eerste betonpaal in de grond gedreven is. We wensen de ondernemers met deze grootse opzet veel succes. DE FILM VAN CONCORDIA Zoals reeds is bericht zal van Wad dinxveen een film worden opgenomen waaraan de hele bevolking kan me dewerken. Het initiatief tot deze film is, zoals we reads mededeelden, genomen door muziek vereniging Concordia. De organiserende vereniging heeft in de afgelopen tijd niet stil gezeten en het resultaat is dat op dinsdag, 20 augustus der klank-filmopnamewagen zal verschijnen om opnamen te ma ken. Men is met de organisatie van de opnamedag bijna klaar, alle vereni gingen hebben een uitnodiging ont vangen (zij die geen uitnodiging ont vingen worden verzocht zich te mel den), om deel te nemen aan een op tocht, die om 6,15 uur opgesteld wordt bij de Stationsstraat. Na afloop hiervan worden geluids opnamen gemaakt in Centrum. Met spanning wordt naar de opnamedag uitgekeken, want door de spontane medewerking belooft de plaatselijke film een groot succes te worden. In verband met de schoolvakanties verzoekt het hoofd der Openbare school B aan de brug, die kinderen, die thuis zijn 's morgens 9,30 uur op de speelplaats van genoemde school te zijn voor de filmopname. COLLECTE KONINGIN WILHELMINAFONDS. Zaterdag 31 augustus a.s. staat in het teken van d.e Kankerbestrijding. Deze jaarlijkse collecte valt samen met de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina naar wier naam dit fonds is genoemd. Juist daarom hopen zowel het hoofdbestuur als het plaatselijk comi té, dat deze collecte een geweldig succes mag worden. Geef u nu reeds op als collectant of collectrice. Viert de verjaardag van onze Prin ses, door op deze dag iets te doen voor de lijdende medemens. Collec teer en geef. Geef u op hij een clezer adressen L. Rehorst, Emmastraat 24, Mevr. van Nielen-Mooij, Plasweg 11, Mej. C. Blonk, Bloemendaalseweg 5, A. van Ringelenstein, Zuidkade. Onze nederlandse zwemsters zouên naar Amerika, want ze waren uitgenodigd en ze mochten van papa, Tot bleek, dat het kostenvraagstuk door de Yank vergeten was, en de Nederlands Zwembond gaf het ook niet uit de kas Nou, dan gaan we daar niet zwemmen blijven thuis, en heel terecht; je bent niks als je- geen geld hebt en alleen maar „sorry" zegt, Wie niet sterk is moet maar slim zijn want de armoe zoekt de list; kijk maar naar Maria Meesters, als je dat misschien niet wist. Zij wil om een zeek're reden absoluut naar Engeland; om een kaartje uit te sparen zwemt ze naar de overkant. Dat 's beperking van bekleding èn besteding, lang niet mis: zij besmeert zich met het vet dat hier al van de ketel is, Zij bekijkt de zaak heel nuchter, dat doen dames soms een keer, door een zeebril, en ze zeggen: dat's de rooie van Vermeer. Over Het Kanaal te zwemmen valt niét mee, erken het feit, doch het blaast in Hofstra's zeilen, stimuleert de zuinigheid. Die amerikaanse wedstrijd vindt Maria flauw gedoe: als je Holland hoog wilt houden zwem er dan toch zelf naar toe! Jaap Mijderwijk. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is op dinsdag 20 augustus en op dinsdag 27 augustus verhinderd spreekuur te houden. Inplaats daarvan houdt de burge meester spreekuur op vrijdag 23 au gustus om 11 uur v.m. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. P. P. J. Monster, Gouda. Nam. 6,30 uur J. van der Haar Hervormd Wjjkgebouw. V.m. 9.30 uur Ds. J. van der Haar Nam. 6,30 uur Ds. J. Spelt, Dinteloord. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 6,30 uur Ds. Hegger, Denderleeuw (België) N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. V.m. 9.30 uur Ds. J. Treffers, R'dam Chr. Afgesch Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst donderdag 22 aug. nam. 7 uur Ds. G. van de Breevaart, H. I. Ambacht Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Mevr. Ds. H. van Holk- Meijer, Leiden De ZONDAGSDIENST wordt waar genomen door Dr. J. W. H. Helleman. Burgerlijke Stand Aangiften van 8 tot 14 augustus 1957. Geboren: Hillegonda, d. v. B. van Wi- chen en.P. C. Graafland, Acaciastr. 18 Jacoba, d. v. W. van Ringelenstein en A. M. J. de Jong, Kerkweg 61. Arie, z. v. G. van Vuuren en C- C. Looij, Primusstraat 9. Hendrik Gerard, z. v. F. M. Huurman en G. J. Kalkman, Bodegraverstraat weg 104. Adriana Corneba, d. v. M. A. de Bruin en L. C. Vos, Brugweg 18. Maria Anna, d. v. P. J. vsui der Kleij en C. de Heer, Kerkstraat 9, Maartje, d. v. C. G. van Noort en J. van der Wel, Noordeinde 47. Dirk Hendrik, z. v. H. Vermulm en J. Uilenberg, Henegouwerweg 35a. Paulina Wilbelmina, d. v. L. Swij- nenburg en P. W. Honkoop, Jan Dor- rekenskade-West 8. Krina Nicoline Carla, d. v. J. Romeijn en W. J. van den Berge, Ieplaan 20. Ondertrouwd: S. H. Kaptein en K. M. Blonk; C. Vijfhuizen en C. A. van Tol; H. Meiderwijk en J. van Straten. Overleden: Zwijnenburg, Leendert, oud 63 jaren; Buurman wed. van van Rhijn, Emmetje, oud 86 jaren. Tönis e.v. van Berkesteijn, Wilhelmi na Maria, oud 58 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: f 0,30, blauwe kinderjop- per, kleed, dameshorloge. Verloren: blauwe gabardine regenjas, blauwe overall, blauwe regenjas, por- temonnaie met inh., hamer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1