KOLEPERWARMM W. ROSKAM Jansen trouwt de Freule Willem T.O.O.S. filmopname KOUSENREPARATIE OLM- of FEUILLETON No. 9 door L. VAN SCHOOTEN Maar om te beginnen wou ik vijf men sen hebben, die het bestuur vormen Ik zelf treed op als adviseur, want er zijn natuurlijk allerlei zaakjes klaar te maken bij de gemeente enz. vergun ningen en al dat gesnor, en d'r moet een architect zijn die tekeningen maakt dat komt allemaal wel in orde. Maar kijk es mannen, ik heb al ge zegd, jullie moet het zelf doen. Ik speel hier niet voor Sinterklaas en jul lie bent geen kleine kinderen meer. Meneer heb gelijk baste een diepe stem van de derde rij alleen als je het zelf doet en d'r zelf verantwoor- sjdtelijk bent, dan krijg je d'r pas sjenieigheid in. Het was Willem Rood- zand, een reus van een vent, die ge sproken had, en Willem was een man die weinig sprak, maar met gezag. Mooi, haaste Willem Jansen zich het ijzer te smeden, dan wou ik jullie dit voorstellen: benoem een voorlopig bestuur en zet daarin., 's even kijken Gijs van Dam, Henk Graafland, Wil lem Roodzand, Dirk de Gast en Maar ten Bollee. Als je andere en betere mensen hebt, zeg het dan gerust. Ik wil ze d'r niet doorrukken. Praat er effe over met elkaar. Hij ging zitten en stak een sigaar op. Hij zag hoe de koppen bijeen ge stoken werden. Er was druk gepraat in de buurt van Willem Roodzand en Gijs van Dam. Tenslotte stond Gijs op. Meneer, zei hij, voorzover we het kunnen bekijken, is d'r niemand die d'r bezwaar tegen heeft, en ze hebben mijn gevraagd, om dat te zeggen. En ne we zouwen graag zien, dat Willem hier dan voorziter werd. Willem Roodzand schudde krachtig 't hoofd maar Willem Jansen stond op. Dat vind ik een uitstekend idee, zei hij. Ik kan niet praten, mopperde Wil lem Roodzand. Niks erger dan een voorzitter die alsmaar praat, wist Henk Graafland en kreeg de lachers op zijn hand. Doen, Willem, werd er geroepen. Ik vrees dat je d'r aan vast zit, Wil lem, lachte Willam Jansen. Ik zou dan graag willen, dat die vijf mensen straks nog even bleven praten. En dan is er nog meer. Ik heb nog meer plannen, mensen, maar ik wil eigen lijk niet alles tegelijk spuien, anders raak jullie in de war. Ik zou bijvoor beeld zien te bereiken, dat wanneer iemand te oud is geworden om z'n werk te doen, hij niet naar het arm bestuur hoeft. Pensioen, hoorde hij een stem, wei felend. Precies, zei hij, maar dat is een in gewikkelde regeling, mensen daarvoor moeten we eens een avond apart pra ten. 't Is maar dat jullie weet, dat er aan gewerkt wordt. Nu was de discussie zeer levendig. Willem Jansen zag hoe telkens onge lovige, verbaasde gezichten zijn kant uitkeken. Opeens stond de lange arbeider op, die zoeven gevraagd had of men wel genoeg zou verdienen voor een eigen woning. Meneer Jansen, zei hij en draaide verlegen met z'n pet, ik ben geen gro te spreker, en u hebt ons nog maar weinig verteld. Ik zelf ben hier negen en dertig jaar op 't fabriek. Eens komt mijn tijd, dan kan ik niet meer. En dan mot ik naar 't armbestuur Meneer Jansen, ik wou maar zeggen als u kon zorgen, al was 't ook nog zo weinig, dat ik het kon rooien en m'n eigen boontjes doppen, en niet m'n hand hoefde te houwen., nou eh.dan., hij snoof en wist ni.jt meer wat te zeggen. Willam Jansen voelde in zijn bin nenste een vreemde warmte. Deze mensen, waren het niet net kinderen? Zo'n ouwe baas die daar al die jaren had gewerkt, met geen ander uitzicht dan straks z'n hand te moeten ophou den, bleven de woorden in de keel steken "bij de gedachte dat dit niet meer nodig zou zijn! Hij rees op van zijn plaats. Mensen, we hebben vanavond hoel wat klaargemaakt in korte tijd. Hoe belangrijk dat is, zullen jullie mis schien pas later merken. Maar ik wil een ding zeggen: ik doe niet aan lief- dadigheidt De arbeddej'r is zijn loon waard. Ik vind dat de mensen die op mijn bedrijf hard werken, een goed loon moeten verdienen, en in hun vrije tijd een klein beetje plezier in hun leven moeten hebben, in een be hoorlijke woning en niet met schrik de dag mojten zien naderen dat ze niet meer werken kunnen. Datzelfde geldt voor zieken. Ook daaraan moet iets gedaan worden. Maar het kan niet allemaal opeens. Het gaat veel geld kosten en dat is niet zo erg, maar het moet ook zo besteed zijn, dat jullie er je profijt van hebt. Laten we nu naar huis gaan. Denk jullie er eens rustig over na. Praat er over met je vrouw. Heb je vragen, kom dan bij mij. Je kunt er ook met Gijs over praten, die weet er heel wat van af. En nou wens ik jullie allemaal goeie nacht en welterusten. Er was gestommel van stoelen. Ze stonden allemaal recht. Ze aarzelden nog een ogenblik. Toen klonk opeens een heldere, jonge stem midden uit de vergadering „Ook goeie nacht en welterusten, meneer Jansen!" En nu klonk het door de zaal van alle kan ten, niet als de plichtmatige groet van arbeiders tegenover de patroon, maar hartelijk vrolijk, welgemeend. Willem Jansen lachte. Die mensen, meneer Jansen, voor spelde Gijs van Dam, die met vier anderen naar de tafel was gekomen die gaan straks voor je door 't vuur! En Willem Jansen begreep, dat hij een nieuwe taak gevonden had. Dat hij wel iets anders ta doen had dan te mokken om de erkenning die hem in Groenhoven onthouden werd- Er was werk aan de winkel! HOOFDSTUK VI Om een pan soep Langzaam sijpelde het nieuws door van de veranderingen die Willem Jan sen aan 't doordrukken was. Alleen de burgemeester wi.st er alles van, maar die hield ambtshalve zijn mond. En de notaris had er van kunnen weten, wan neer hij door zijn vijandige houding Willem niet genoodzaakt had, zich van de diensten van een andere notaris te verzekeren. Het was echter vooral me vrouw Bas, die haar toorn lucht gaf. Als je ziet wat die vent allemaal doet lijkt het wel of jij er nooit iets van gekimd hebt, verweet ze* haar man, die ze zijn onbekwaamheid en gebrek aan zakenmanschap altijd voor ogen had gehouden, maar thans kwam het in haar kraam te pas, zijn beleid te verdedigen. Bas was het bij uitzondering met z'n vrouw eens. Hij maakt er allemaal rooien van, zei hij, dat is het ergste. Daar moet wat tegen gedaan worden. Kan do burgemeester het niet ver bieden?, informeerde mevrouw Bas. Haar man wist wel, dat de burge meester moeilijk iets kon verbieden dat voordeel bracht aan zijn gemeente en zijn gemeentenaren, maar had geen lust dit te erkennen. Die, zei hij daar om, die?, die ligt met Jansen onder een deken. Soort zoekt soort moet je maar denken. Zelf is ie ook niet zo veel bijzonders! Kun je wel aan zijn vrouw merken schamperde mevrouw Bas, die de bur gemeestersvrouw nog steeds haar hou ding in het tennisbaan-conflict niet vergeven had, en daartoe te minder geneigd was nu bleek dat ze gelijk had gehad. Want iedere Zaterdagmid dag, bij speelbaar weer, was het vro lijk op de tennisbaan van Casa Cara. Er logeerden vriendinnen van Mies, George Berghuis kwam er dikwijls en Dirk Bas, de student, had opeens ont dekt dat Mies Jansen in Utrecht assis tente was in de bibliotheek en had sindsdien een leesmanie ontwikkeld. De stille Mies ontdooide bij zijn grap pen en hij verdedigde haar met vuur tegen vrienden djie hlaar maar saai vonden. Dat ze nou niet om jan en alleman lacht en niet op jullie plat vloersheden ingaat, stormde hij. Nee, grijnsde George, die het hoorde, maar dat ze om jou lacht en jouw platvloers heden als hoogste wijsheid slikt, Dic kie, dat is 't em! Hij had zi.ch woe dend afgekeerd maar er later toch om moeten lachen. het was waar, hij vond het een onderscheiding, wanneer Mies naar hem luisterde. zoals Mies het een onderscheiding achtte, dat hij haar altijd weer uitzocht om met haar te praten. En Dirk Bas had heel wat te praten, want thuis kon hij niet veel kwijt. Alleen zijn vader, daarmee kon hij nog wel eens vertrouwelijk zijn, maar moeder. En nu had Willem Jansen weer een ander ei uitgebroed! De man had het in zijn hoofd gekregen, dat er beter voor de zieken moest worden gezorgd. Er moest, had hij op een vergadering van arbeiders gezegd, een wijkver pleegster komen. En toen was die lange Willem Rood zand opgestaan en had gezegd, dat zo iets dan maar voor heel Groenhoven moest. Toen was zowaar Willem Jansen met de burgemeester gaan praten, of er geen wijkverpleging voor Groenhoven kon komen. En de burgemeester was er over bij de Freule geweest! Zal ik je eens wat zeggen, had hij later aan zijn vrouw verteld, het is ongelukkig, dat het nu juist uit de koker van Willem Jansen moet komen Die vent heeft beste i.edeeën, ik wou dat ze hem wethouder maakten of burgemeester, daar. maar als 't van hem komt, moeten ze het niet. Op de een of andere manier had de Freule al gehoord, waar dat plan van die wijkverpleging was uitgebroed. En ze moest er niets van hebben. Van haar had ik meer inzicht en objectiviteit verwacht. Maar ze ziet bloed, gewoon weg. Nou nou, kalmeerde mevrouw Berg huis lachend. Heus ze wil niets horen of weten van Willem Jansen en „die rooie ben de van de steenfabriek" zoals zij het noemt. Dat is het nieuwste argument, weet je- De notaris en Bas zingen dat lied al. Hij maakt de mensen rood. Nou. ik geloof dat m'n vriend Bas met zijn hongerlonen en afjakkersysteem daar meer aan gedaan heeft. En nu? vroeg mevrouw Berghuis. Geen wijkverpleging. We hebben de soepkring, zegt de freule, en d'r is een hoop particuliere liefdadigheid, en wanneer er een wijkverpleegster komt wordt het allemaal vakwerk, en de mensen gaan het maar doodgewoon vinden en het als een recht beschou wen. En nu? viste mevrouw Berghuis verder. Jansen gaat toch door. Dan maar een wijkverpleegster alleen voor de mensen van de fabriek zegt hij. Maar ieder ander kan lid worden. Het zou natuurlijk veel beter geweest zijn, wanneer het initiatief op breder basis was genomen, dat er ook een paar mensen hier uit het dorp in zouden zitten. Wat gaan ze nu doen? wordt vervolgd T.O.O.S. Vriendelijk verzoek aan alle leden, van klein en groot, dinsdag a.s. uiter lijk 6 uur n.m. in turncostuum op het Stationsplein aanwezig te zijn voor de filmopname. De leider, de heer J. Dullemeijer, verzoekt de dames-afd. (vrije oefe ning van de kring) en adspiranten maisjesgroep B (kno.tsoefening) za terdag a.s. half drie in het gymna stieklokaal aanwezig te zijn, eveneens voor de filmopname op dinsdag a.s. Geheel buiten ons weten, moest het gymnastieklokaal nog worden schoon gemaakt. Vanaf maandag 19 augustus a.s. al len weer present. Het Bestuur. Alle leden worden verzocht, tijdig aanwezig te zijn voor de op dinsdag 20 augustus a.s. G. DE JOOD F JULIANASTRAAT 18 Zoekt U Hèt adres is Kerkweg 197 Telefoon 204

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3