weekblad voor Waddinxveen ÏÏUtede# de Vrouw De SyUcgel van de week HAMEA Pracht handen NIEUWS UÜ ftHfze ïlfuaaJfa ÏUdeJiicuicL no. 636 vrijdag 23 augustus 1957 13e ja.rgang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen iele!. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Militaire zaken heeft de laatste tijd op verschillende onderdelen geen goe de beurt gemaakt. Niet, dat er meer dan het gewone aantal straaljagers is verongelukt, doch (daar was dan in de eerste plaats die wonderlijke ver dwijning van een technicus van het Ministerie van Marine. Om die tech nicus op te sporen werd niet alleen de Marine-inlichtingendienst, maar ook de Binnenlandse Veiligsheids- dienst ingeschakeld. Daarbij moet zijn gebleken, dat op het ministerie geen geklassificeerd materiaal wordt ver mist. De verdwenen technicus zou dus niet met geheime plannen de be nen hebben genomen. Men breekt zich er nu alleen maar het hoofd over waarom die technicus zijn post in de steek heeft gelaten. Misschien voelde de man zelf, dat hij niet waardig ge noeg was voor zijn rang? Dat zou niets nieuws zijn. Minister Staf toch is tot de ontdekking geko men, dat er heel veel reserve tweede luitenants zijn, die de officiersrang geen eer aan doen. Deze reserve luits krijgen zelfs 80 of 90 pCt van alle disciplinaire straffen, die in het of ficierscorps worden uitgedeeld. O.a. is de oorzaak van een en ander dat velen voor de officiers-opleiding wor den aangewezen, die het liefst dood gewoon soldaat bleven. Men zou haast zeggen, dat zo'n doodgewone soldaat de alarm-oefening had uitgekiend, welke in de omgeving van Muider- betrg werd gehouden. Vijf zware| vrachtwagens werden over een land weggetje gedirigeerd, welke weg zelfs voor gewoon autoverkeer verboden is. De gevolgen bleven niet uit. De eerste vrachtauto kapseisde en dook met het luchtdoelkanon, dat hjj moest trek ken, de sloot in. De grond is daar zo drassig, dat het de grootste moeite kost, dit zware materieel terug te winnen. Laten we niet over de kos ten praten! Dit deed wel de eigenaar van het race-zeiljacht Oslo, wiens schip op de Noordzee in moeilijkheden kwam. Uit Den Helder voer toen de reddingboot Prins Hendrik uit, terwijl de sleep boot Holland van de firma Doeksen uit Terschelling kwam. De hulp van de reddingboot werd aangenomen de sleepboothulp, die uiteraard zeer kostbaar is, werd door de jachteige- naar van de hand gewezen. Daar is het laatste woord nog niet over ge sproken, Volgens de statuten van de Reddingmaatschappij mag de schip per van een reddingboot geen hulp verlenen, als er een sleepboot in de buurt is. die het werk kan doen. Wij blijven nog even'in het zee- nieuws. Daarbij is heel belangrijk dat woensdag 28 augustus het nieuwe vlaggeschip van de K.N.S.M., de Oranje Nassau, zijn eerste reis naar de West onderneemt. Als bijzonder heid wordt van dit mooie schip ge mald, dat men er geen eerste, tweede of derde klas passagiers zal kennen. Alle hutten zijn gelijk wat comfort aangaat, 1ste klas! en er is slechts verschil gemaakt tussen hutten voor enkelingen en voor echtparen met en zonder kinderen. Om nu weer tot het nieuws te land terug te keren: De K.N.A.C. deelde mede, dat het aantal personenauto's en het aantal bromfietsen met 20 pCt steeg. Er zijn in ons land nu 378.400 personenauto's en 760.000 bromfietsen. Wij zouden zeggen: het is welletjes en het verwondert ons dan ook geens zins, dat in een nieuwe anti-lawaai- actie, ditmaal in Den Haag ontketent, ook de bromfiets met name werd ge noemd. Er zijn echter meer dingen die lawaai, maken hetgeen een en- quette heeft uitgewezen. Beschaafden maken geen lawaai heeft de secreta ris der Anti-Lawaaicommissie, Lin- denlaan 12, Voorburg beweerd. Jam mer is, dat men nu reeds verzekerde, dat aan het lawaai der straaljagers niet veel te doen zou zijn. Minder luidruchtig maar toch met veel tam-tam is de nieuwe Superte- levikie-ontvanger ingeluid. Dit toe stel zal ongeveer f 200,— goedkoper zijn. Doordat de puist van de béeld- buis aan de achterzijde is verwijderd en de knoppen onder het beeldscherm zijn verdwenen, kan dit toestel met Sen kleiner kastje worden geleverd. Met deze supertelevisie-otntvanger kan men in het oosten van ons land ook Duitse zenders op het beeld krij- Over de aanstaande Rijksbegroting mag officieel nog niets bekend zijn. Maar intussen is toch uitgelekt, dat minister Hofstra het voornemen heeft de omzetbelasting op sigaretten met 3 PCt te verhogen. Dit z°u de rokende consument weer op een prijsverhoging van 15 tot 20 cent per pakje komen te staan. Of nu minister Zijlstra een feller sigarettenroker is dan de heer Hof stra kunnen wij niet zeggen, maar wel schijnt het departement van econo mische zaken de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten tot 1 °/o te willen beperken, opbrengst voor 's rijks schatkist 40 miljoen en de re sterende 22 miljoen, want de ver meerderde belastingopbrengst bij 3 zou 62 miljoen bedragen, bij de siga ren en kerftabakindustrie te willen zoeken. Overigens kunnen wij er wel op rekenen, dat financiën nog meer in het vat heeftde komende rijksbe groting zal dJe belastingduimschroef stellig nog! sterker aandraaien dan thans reeds het geval is. De weekstaat van de Nederlandsche Bank van 12 augustus j.l. gaf een ka pitale vermindering van onze goud en deviezenvoorraad van honderd miljoen gulden in slechts een week tijds te zien. Dit is een belangrijke reden geweest, waarom de Neder landse (Bank opnieuw is overgegaan tot een verhoging van de rentetarie ven met Het wisseldisconto is gebracht op 5, het promessendisconto op 5g°/o. De rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen zal voor particulieren 6f, voor anderen 5bedragen. De beurzen in Amsterdam e» elders waren door deze gebeurtenissen aan vankelijk nog al geschokt. Maar ge lukkig keerde hef vertrouwen in de gulden spoedig terug. De belangrijk ste reden hiervoor is wel geweest, dat de devaluatie van de franse franc met niet minder dan 16 2/3 elders in de wereld niet tot ingrijpende monetaire maatregelen heeft geleid. De eerste nederiandse jeugdherberg werd in 1927 te Scheveningen gesticht Thans zijn er in ons land 56 met 78.000 individuele leden en 1200 aan gesloten scholen. Over de gehele we reld zijn er 3200 jeugdherbergen met in totaal 2,3 miljoen leden. En nog steeds breidt de organisatie met zulk een prachtig en praktisch doel zich uit. minste weerstand, om mij naar je toe te lokken. Ik begreep het wel en al denk je, dat ik je in de steek gela ten heb, zo was het niet. Ik heb in tegendeel nu pas in gezien, hoe ik je helpen kan, zoals het voor jou het beste is. Marcelle. DE BESTE WEG VOOR MIEK. Een beter zicht op hun salarissen willen de ambtenaren bij de belastin gen krijgen. In navolging van de on derwijzers zullen zij uit geheel Ne derland zaterdag 7 september een de monstratieve vergadering houden. Zij zullen daar besprekingen voeren over verbetering van het salarispeil, ver betering van de promotiekansen voor de middelbare en lagere ambtenaren, een grondige wijziging in het overleg met de regering, zodat ambtenaren met l&nger met een kluitje in het net worden gestuurd!' Die buien van Miek zijn iets om dol van te worden, vindt moeder Een gemakkelijk kind is ze nooit ge weest. Maar zoals de laatste tijd is het werkelijk bar. Er is geen lanrl meer het haar te bezeilen. Om het minste en geringste is ze op haar teentjes getrapt en loopt dagen lang mokkend rond met een verongelijkt gezicht. Er is dan geen goed woord uit haar te krijgen. Moeder heeft het lange tijd met lieve woordjes geprobeerd om haar 17-jarige dochter ui,t haar schulp te lokken, als ze een bui heeft. Tenslot- tte verliest ze haar geduld en meent, dat het het beste is, het kind maar te laten betijen. Als ze zelf de bok- kepruik opzet, moet ze ook maar zelf zien er weer af te komen. Met vader spreekt moeder af, de humeurigheid van het meisje een voudig te negeren. Te lang al heeft haar bokkigheid de sfeer in huis be ïnvloed en spanning op de ouders uitgeoefend. Ze deden beiden teveel hun best om Miek weer goed te ma ken. Opeend, alsof er moeder een licht is opgegaan, heeft ze begrepen, dat ze hiermee hun dochter een slechte dienst bewijzen. Hoe meer aandacht er aan haar besteed werd, hoe meer ze zich zelf in het middel punt voelde staan, zodat ze zich ten slotte ging verbeelden, dat zij mqt haar stemmingen het hele huis kon regeren. Het werd een sport voor haar, om te zien, hoe ver zij vader en moeder wel krijgen kon. Weet je. zegt moeder tegen vader. Ik geloof, dat het veel onze eigen schuld is. Van klein kind af hebben we Miek naar de ogen gekeken. Ze is altijd koppig en humeurig geweest, maar we hebben er teveel notitie van genomen. We probeerden altijd baar te paaien. Altijd waren wij het, die water in de wijn deden. We hebben haar gewoon de gelegenheid niet ge geven, te leren zich naar anderen te schikken. Nu is ze op een kritieke leeftijd gekomen. Buitenshuis houden de mensen geen rekening met baar stemmingen, zoals wij altijd gedaan hebben. Dat wreekt ze nu dubbel op ons, omdat ze meent, dat wij de eni gen zijn, op wie ze vat heeft. Als Miek merkt, dat die vat op haar ouders begint te tanen, dat va der en moeder gewoon samen lachen en gezellig zijn, zonder op haar ge- mok te letten weet ze eerst niet hoe ze het heeft. Dan wordt ze razend, maar ze eindigt met zich onzeker te voelen. Hoe moet je in vredesnaam weer goed worden, als niemand je er om vleit en smeekt? Hoe moet je je houding terugkrijgen, ais niemand zich er iets van aantrekt, dat jij in je hoekje zit te zwijgen? Eeuwig zwijgen gaat nu eenmaal niet. Maar als je dagenlang met een zuur, verongelijkt gezicht hebt rond gelopen, is het ook iets onmogelijks ineens weer heel gewoon te doen en daarmee dus je ongelijk toe te geven. Zo gebeurt het weer eens dat ze om een kleinigheid boos op moeder meent te moeten zijn. Daar zit ze weer, in 1000 raadselen gehuld, te mokken. En moeder trekt zich niets van aan. Ze leeft met vader maar vrolijk langs haar heen. Na een paar dagen houdt Miek dat niet meer uit. Er moet iets gebeuren. Moeder moet weer lief doen. Maar hoe krijgt ze haar daartoe? Opeens weet ze het. Een prachtig trucje: ze laat moeder bloemen stu ren! Dan zal ze zo vertederd zijn, dat ze dadelijk naar haar toe zal komen HetlideHamameli» die 't 'm doet Losse Flodders Een hoogtejpuiut in mijn vacantie was ons bezoek aan Blijdorp. Mijn zoontje stelde bij elk beest de voor hem zeer belangrijke vraag: Eten die ook mensen op? Toen we bij een knaap van een tijger stonden, zei mijn vrouw: Kijk es. die is nog maar acht maanden oud. Zoontje zei: Dat komt zeker van al de mensen die hij op gegeten heeft, dat ie zo groot is! Even verder, bij de apen, stak een orang-oetan bedelend een hand door de tralies en keek ons melancholiek- wijsbegerig aan. Zoontje keek, stu deerde, determineerde, combinaerde en dreunde met een vraag zijn hele christelijke opvoeding tegen de vlak te. Pappie, zei diei, benne dat nou echte ouwe mannetjes? Ik had toen kunnen informeren of om haar te bedanken. Zo zal moeder bedoelde, dat apen gedegenereerde toch de eerste stap doen. En Miek ™ensen waren of dat hij meer voor de zal dan wel zo genadig zijn, om weer Darwimaanse theoneen voelde, 'k Hab goed te worden. Vroeger zou het zo gegaan zijn, maar nu niet. Miek ziet de bloemen in «en vaas .«taan, maar ar wordt geen woord over gezegd. Woedend is ze. Maar 's avonds breekt haar laatste weer- stand. Waarom zeg je niets van die bloemen?, snikt ze. Begrijp je niet, dat ik weer goed wil zijn? Dat had je ook zonder die bloemen kunnen zeggen, kindje, zegt moeder vriendelijk. Je koos de weg van de het maar niet gedaan, want zoontje is nog maar zes. En wat moet je nu met zo'n joch praten over intelligen tie en beschaving, als je midden in het atoomtijdperk leeft, waarin het culminatiepunt van alle menselijke wijsheid en verstand de explosie van de allergrootste superbom is? Verder ben ik maar gauw bij de apen weggegaan, want ik was veel te bang, dat er een aan me zou vragen: Zeg, hoe ben jij er uitgekomen? Sniper. ZIEKENHUI SVERPLEGINGS - EN OPRERATIEFONDS WADDINXVEEN Vorige week hield het in hoofde dezes genoemde fonds zijn laatste vergadering als zelfstandige vereni ging. De voorzitter, de heer J. C. Moons kon slechts een paar leden welkom heten. De secretaris-pen ningmeester bracht verslag ui.t over het liquidatie tijdvak, waaruit bleek, da+ er een batig saldo resteerde van 8,33. De verslagen werden goedge keurd en aan de penningmeester werd decharge verleend. De plaatselijke vereniging is nu opgenomen in de grote landelijke vereniging „Nezifo". In 1921 werd de vereniging zieken- huisverpleging opgericht. Oorzaak was het feit, dat het academisch zieken huis te Leiden voortaan liggeld in re- kenning ging brengen, hetgeen tot dusver niet was gebeurd. De opera tie- en dokterskosten bleven gratis. De gehele gemeente was van deze vereniging practisch lid. Er waren wijkpenningmeesters die de lage contributie van 1,— per lid ontvin gen van onderpenningmeesters, t.w. mensen, die in hun naaste omgeving de gelden inden. De wijkpenningmees- ter droegen gelden af aan de centrale kas. Ondanks het grote ledental heeft deze vereniging ook wel moeilijkhe den gehad en enkele keren heeft de gemeenteraad zich garant gesteld voor eventuele tekorten, zonder dat ech ter hiervan ooit gebruik is gemaakt. In de dertiger jaren waren er velen, die behoefte gevoelden zich van Lei den te distancieren en bij ziekenhuis opname Gouda boven Leiden verko zen. Da reis daarheen was ook wat eenvoudiger. Maar in Gouda moes ten de operaties worden betaald, hetgeen oorzaak was dat eerst het R.K. operatiefonds en later, in 1937 ook een algemeen operatiefonds werd opgericht. Toen in 1941 het ziekenfondsbesluit kwam werd een zeer groot, aantal le den aan deze vereniging onttrokken, omdat zovelen verplicht verzekerd werden. Di.t was reden dat de vereni ging voor ziekenhuisverpleging met de beide operatie fondsen een fusie aan ging en verder werkte onder de naam ziekenhuisverplegings-en operatie fonds „Waddinxveen". Door wijziging van de loongrenzen werd steeds aan het ledental geknibbeld, waardoor de basis steeds smaller werd en de be staansmogelijkheid geringer. In het belang van de leden is toen het be sluit genomen tot de landelijke ver eniging „Nezifo" toe te treden. In de jaren van het bestaan zijn tenbehoeve van de leden duizenden guldens uitgekeerd en er kon veel verlichting gebracht worden in gezin nen, die veel met ziekte hadden te kampen. Een zeer nuttige vereniging heeft haar zelfstandigheid prijs gege ven, ten bate van haar leden. Wij' kunnen dankbaar zijn voor het vele® werk, dat in al die jaren in het be lang van onze dorpsgemeenschap j.s gedaan. WADDINXVEEN BIJ ZEILWEEK SNEEK. Uit een verslag van de Sneeker zeüweek in het Algemeen Dagblad van 20 augustus j.l. nemen wij het volgende over: „De jeugdklasse is wel zeer aan trekkelijk. Voortdurend mengen zich nieuwe boten in de strijd. Gisteren was het M. J. A. Kempkes uit Reeu- wijk, die het eerste finishte voor de favoriet G. L. Voortman uit Gronin gen." De naam Reeuwijk zal zijn genoemd omdat de zeiler tot de Roei.- en zeil vereniging aldaar behoort. FILM OP 31 AUGUSTUS A.S. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de Oranjevereniging op 31 augustus a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina een openlucht filmvoor stelling te geven aan de Ieplaan. Als hoofdflim zal worden vertoond de klucht „Verboden te lachen", met de komieken Abott en Castello, voor afgegaan door enkele kinderfilms. Ook zal een film vertoond worden over de reis van het Koninklijk Huis naar de Nederlandse Antillen. Aan vang 7.30 uur. Toegang vrij. De Mu ziekvereniging Voorwaarts zal vanaf 7 uur een mars door een deel van de gemeente maken. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is voor een open bare vergadering bijeen geroepen te gen dinsdag 27 augustus a.s., des n.m. 8 uur ten raadhuize. Onderwerpen ter behandeling. 1. Mededelingen, ingekomen stukken enz. om daarop zonodig te besluiten. 2. Voorstel tot vaststelling van huis huren; 3. Voorstel tot het geven van straat namen; 4. Verzoek om toekenning van reis- vergoeding; 5. Voorstel tot het aangaan van een geldlening; 6. Rondvraag. GELDLENING. Dezer dagen ontvingen B en W een aanbieding voor een vaste geldlening op te nemen per 1 november 1958, groot 250.000,—, rente 4J pCt, be- reidstellingsprovisie 2% pCt, af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termij nen. Aflossing mogelijk na 20 jaren; bui tengewone aflossingen dan gedurende De Nederlanders zijn zo kwaad niet, Berekent ons een engels blad, Al zijn ze, vergelijk de cijfers, Ook lang niet helemaal je dat! Per hoofd per jaar zijn wij de rokers Van ongeveer vijf pond tabak; De canadese kampioenen Zijp pas met zes op hun gemak. De sterke drank heeft met twee liter Niet eens zo erg veel om het lijf; Nee, ruik dan aan de zweedse adems, Die komen tot aan bijna vijf! De bok- en pils- en andere bieren Zijn zelfs maar matigjes gezien: Wij happen, inclusief manchetten, Zo'n litertje of zeventien. De Belgen met him stamineekes Zijn met ons droge lot begaan, Zij blijven pas met dikke bierbuik Op hond|erd-acht-en-d|ertig £taan! In wijn slecht zeven deciliters Is Nederland haast kurieus. Met honderd liter fokt de Fransman Pas een blauw puntje aan de neus. Wij doen aan geen verdovend middel Het zelfmoordcijfer - is hier klein: Maar zes op elke honderdduizend, Naast dertig stuks in west-Berlijn. Wij scheiden echt, doch zeer met mate Per duizend halve man of vrouw; Dat 's in Alaska vijf maal erger, Doch dat komt zeker door de kou. Op, duizend man slechts twee agenten Zijn hier voor orde en voor rust; Zij houden alles in het reine Van Winterswijk tot aan de kust. Je snapt niet dat bij zulke mensen Het kapitaal niet wezen wil; Het fladdert oVer onze grenzen Uit onze brave duiventil. t Is een van twee: We zijn met buren Van oost en west weer dik bevriend Of denken, als je-mantienêDreesers Aan ondeugd wordt het meest [verdiend! Jaap Mijderwijk. 5 jaren tegen een koers van 101% Deze lening kan per 1 novepaber a.s. reeds opgenomen worden als kasgeldlening tegen een rente van 58°/o. B en W stellen voor dit aanbod te accepteren. STRAATNAMEN. In verband met de bouw van 45 woningen bij de r.k. kerk is het no dig, dat nog enkele straatnamen wor den gegeven. B en W stellen voor de straat lo pende van de St. Victorstraat achter de r.k. school en langs de ringvaart van de Zuidplaspolder te nopmen Ringvaartsingel en het pleintje in het zuiden van dit bouwplan te noemen St. Victorplein. HUURVERHOGING. In verband met de algemene huur verhoging per 1 augustus jl. zijn B en W van oordeel, dat ook de huren van de woningen der bedrijven langs de Henegouwerweg met 25% moeten worden verhoogd, alzo van 8,25 tot 10,35 per week. Dit geldt voor de huizen, bewoond door de heren van der Horst, Schutte, Venema en Bil. Aangezien de huur van de woning van Hogebrug in de salarisverorde ning is geregeld mag deze huur niet verhoogd worden, waartegenover staat, dat aan deze ambtenaar ook geen looncompensatie wordt gegeven. VLIEGERWEDSTRIJD. Daar de gekozen datum om de vliegerwedstrijd te houden, in vele gevallen ongunstig bleek, heeft het comité gemeend, de wedstrijd niet op 7 september maar op 14 september te houden. Overwegende dat de voor- en nazomer meestal mooier is dan de zomer, zullen we hopen dat het weer op de 14e september goed zal zijn voor de grote vliegerwedstrijd. Het is nu voor het fabrieksperso- neel ook prettiger, omdat het maken van grote vliegers heel veel tijd vraagt. Dus plakt en lijmt U allen op Uw gemak. Het Comité. BIJEENKOMST BEJAARDEN. De bijeenkomsten voor de bejaarden gaan op 10 september a.s. weer be ginnen. Deze eerste bijeenkomst be looft een belangrijke middag te wor den en daarom is het besluit geno men. dat zij die slecht ter been zijn, afgehaald zullen worden. Het comité verzoekt iedere belang stellende deze middag vrij te houden. In cms volgend nummer hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen ver melden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1