Weekblad voor Waddinxveen Uto&cUc de Vrouw üi S'pwfyd van de week 31 auyiutui RAADSVERGADERING ë&tete. &&cwtdaq, no. 637 vrijdag 30 augustus 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Zouden wij de vraag stellen: hoe staat het persoonlijk met uw beste dingsbeperking oftewej. bezuiniging? tien tegen één, dat u zoudt moe ten antwoorden, dat u het daar nog niet ver in heeft gebracht. Het zij u tot schrale troost, dat ook de Staat ten deze niet veel vorderingen maakt, doch dat_ hij net als u zijn best doet. In elk geval is de goê-gemeente wel duidelijk gemaakt, dat de vette jaren van het verleden zijn verdwe nen en dat zij plaats moeten maken voor een magere periode. Nu weten we, dat bezuinigen héél moeilijk is. Dat geldt voor ons allen persoonlijk, maar eveneens voor Va der Staat. Zo vernamen we, dat mi nister Suurhoff op zijn begroting voor de volksgezondheid in totaal bedragend f 969 miljoen een be drag van f 1.318.600 kan bezuinigen. Maar onmiddellijk na deze medede ling richt dezelfde minister zich met een nota tot de Tweede Kamer, waar in hij f 1.100.000 aanvraagt voor de te voeren anti-polio-actie. Een nuch ter rekensommetje wijst nu uit, dat de bezuiniging geen zoden aan de dijk zet. Bovendien lijkt ons bezuiniging op de Volksgezondheid nu niet aan de bevelen. Het gevolg hiervan zou wel eens kunnen zijn, dat nog in de ambtsperiode van minister Suurhoff zou blijken, dat een veel groter be drag dan de voorgestelde bezuiniging nodig zou zijn, om de schade, door de bestedingsbeperking aan volksge zondheid en hygiëne toegebracht, te kunnen bestrijden. Het zou dan wel kunnen zijn, dat door deze bezuiniging het paard achter de wagen werd ge spannen. Zo langzamerhand dringt het tot de massa door, dat we met loonrondes en al die hogere salarissen geen steek opschieten, daar de levensstandaard wat de stijging betreft, heit altijd weer wipt van de salarisverhoging. Er zijn zelfs groepen burgers, kleine Middenstanders, die door al die maat regelen, gedecreteerd van bovenaf, worden doodgedrukt. Wij kunnen ons niet voorstellen dat dit de bedoeling van de regering is. Het wordt dan ook hoog tijd, dat voor deze steeds maar meer vergeten groep ook iets wordt gedaan, ook al ligt deze groep minister Hofstra niet zo na aan het hart. Wat ons ook na aan het hart be hoort te liggen, zijn de schreeuwende bioscoopreklames. De films worden gecensureerd. Ze worden geklassifi- ceerd in: geschikt voor alle leeftij den, boven de veertien en boven de achttien jaar. Het is prachtig, dat een film, die niet voor kinderen geschikt is, deze kinderen buitensluit, doch de reklameborden, die over een bepaal de film, bijvoorbeeld een voor boven de 18-jaar, voor iedereen, dus ook voor jonge kinderen, levensgroot, het op sensatiebeluste pubüek nflar bin nenlokt, zouden eveneens onder die censuur dienen te vallen. De film zelf is voor kinderen verboden er zijn echter voorbeelden te over, die er op wijzen, dat hier de censuur aan voor bijging. Wat niet aan èen telefoonmaniak voorbijging, waren de vele S.O.S.-be- richten, die juist in de zomer zoveel vakantiegangers naar huis roept we gens ernstige ziekte of wegens ernsti ge ongevallen van hun naaste fami lieleden. Naar bekend werd, liet deze onverlaat twee families de schrik om het hart slaan, toen hij de ene fami lie van het feit op de hoogte bracht, dat hun moeder stervende was en de andere familie dringende overkomst werd verzocht voor hun zoon, die door een ongeluk ernstig zou zijn ge wond. Gelukkig dat beide families eerst nog eens de juistheid van deze berichten controleerden, waarbij bleek dat alles op fantasie berustte. Men zij dus tegen dat heerschap met zijn sadistische fantasieën gewaarschuwd. Waren wij maar gewaarschuwd zul len enige honderden vakantiegangers die zich voor een reisje langs de Rijn hadden opgegeven nu zeggen. Zij be taalden gemiddeld f 175,— per per soon. De eigenaar van het reisbureau is met de gestorte gelden verdwenen. Hij bleek zoveel schulden te hebben dat zijn faillissement werd aange vraagd en uitgesproken. De gestorte gelden kunnen wegens gebrek aan actief niet worden teruggegeven. Het is wel sneu als men denkt, een heer lijke, mooie vakantie te hebben en, zoals gebeurt, het hele jaar daarvoor spaart, dat niet alleen de centjes weg zijn, doch dat er ook geen geld meer is om nieuwe vakantieplannen op te maken en men op zo'n manier een dure vakantie met ergenis thuis door moet brengen. te triomf, die haar itroosjt. Janneke hangt toch het meest aan haar! De hele morgen is ze in gedachten met haar meiske bezig. Zou ze het erg zwaar hebben? Zou de juffrouw haar wel een beetje getroost hebben? Om vijf voor twaalf staat moeder alweer voor de schooldeur. In de kwetterende kinderstroom die naar buiten barst, vindt ze Janneke niet dadelijk. Maar dan ziet ze haar op zich toestormen, de armen om twee andere kleine meisjes heen, die ze met zich meetrekt. Haar gezichtje straalthaar stemmetje jubelt O mams het is zo fign. En juffie is zo lief. Ze vertelt! En dit zijn 'Ans en Beppie. En vanmiddag ga ik lekker weer naar school! Het doet een beetje pijn. Ze had een kleine droevige Jannke verwacht, die ze in haar armen had moeten troosten. En het heeft een paar dagen ge duurd voor moeder zich erbij heeft neergelegd en beseft, dat het toch be ter zo is dat kleine mensen weinig moeite hebben om over te schakelen en zich aan te passen. Marcelle. Genietend van een welverdiende rust, na 50 zware regeringsjaren, ver blijft in ons midden H.K.H. prinses Wilhelmina, onze oud-vorstin. Nu kan zij zich geven aan haar vele lief hebberijen en verschijnt zij slechts 'n enkele maal in het openbaar. Zaterdag 31 augustus a.s. is echter een dag, die bij velen weer herinne ringen opwekt, want op die dag zal H.K.H. haar zevenenzeventigste ver jaardag vieren. Ongetwijfeld zal het geen uitbundige feestdag worden, aangezien H.K.H. dit niet wenst, doch toch is het feest in ons hart en wen sen wij de prinses nog vele jaren in goede gezondheid temidden van ons allen. DE EERSTE SCHOOLDAG. Als het erop aankomt, betekent de dag waarop haar dochtertje voor het eerst naar school zal gaan, voor Jan- neke's moeder een nog veel groter evenement dan voor het kleintje zelf. De voorafgaande nacht doet moeder bijna geen oog dicht. Janneke is haar enig kind en nooit op kleuterschool geweest. Dit wordt dus wel een be langrijke mijlpaal voor hen beiden. Hoe zal het kind daarop reageren, vraagt moeder zich af. Hoe zal zij de overgang verwerken van het veilige, beschutte wereldje thuis naar de gro te kleine-mensen-wereld van de school, waarin zij aan zoveel nieuwe indrukken en onbekende ervaringen blootstaat? Hoe zal juf het kind aan pakken? Zal zij haar begrijpen en weten op te vangen? Zal zij genoeg geduld kunnen opbrengen om het kind niet te kwetsen? En zal Janne ke zich kunnen aanpassen aan deze nieuwe omgang? Dit laatste is het, wat moeder het meest benauwt: haar kind te moeten overgeven aan vreemde handen. Jan neke. die zo aanhankelijk en gevoe lig is. Janneke die tot dusver alleen maar op moeder afgestemd was ei moeder op haar. Heeft zo'n school juffrouw tfjd en lust om ieder kind apart haar aandacht te geven? Houdt zij rekening met de speciale behoef ten van het individu? Wordt zo'n kinderzieltje niet ruw onderste boven gegooid als het zich opeens ziet op genomen in de massa en het gedwon gen wordt het voorgeschreven tempo bij te houden? voetjes gaan trager. De kleine hand klemt zich vast aan die van moeder. In Janneke's hartje wordt het onbe kende dat eerst zo opwindend leek, iets beklemmends. Zou de juffrouw aardig zijn? fluis tert ze. Zouden de kinderen me niet plagen? Dan ibtrengt moeder, ofschoon de tranen haar zelf hoog zitten, de moed Waait van op om te zeggen: Natuurlijk is gebouw _i__ ^Niet meer, als in vroeger dagen, D'een en dertigste augustus juffrouw aardig, Janneke. Dat zul je eens zien. En waarom zouden de kin deren je plagen, als jij hen niet plaagt? Het zijn allemaal kindertjes die vandaag voor het eerst naar school gaan, net als jij. En voor hen is alles net zo nieuw als voor jou. Als moeder Janneke aan de juf frouw overgeeft, komen de waterlan ders. Ik wil met mammie mee, roept het kind. Moeder draait zich haastig om, anders was ze ook gaan huilen. Maar in 'haar hart is een kleine, zoe- Het oranje, rood, wit, blauw. D'een en dertigste augustus Wordt géén feestlied meer gehoord, Maar toch leeft in Neerlands harten De herinnering steeds voort Aan een vrouw van grote gaven, Eén met ons in lief en leed, Aan een vrouw, wier werk en daden Niemand onzer ooit vergeet. d'Een en dertigste augustus Denkt, ons Nederlands Gezin Dankbaar en met beste wensen Aan zijn Moeder Koningiin. Clinge Doorenbos. van DINSDAG 27 Moeder ziet vreselijk tegen deze eerste schooldag op. Misschien zal haar meiske allerlei vervelende ge woontes- overnemen. Ze zal wellicht lelijke worden leren. En moeder zal daar niets tegen kunnen doen. Moe der zal haar kind dat tot dusver haar onbetwiste alleen bezit was, moeten loslaten en aan anderen afstaan. Ze zal haar moeten delen. Andere in vloeden zullen op haar gaan inwer ken Janneke is opgewonden als het genblik aanbreekt, dat ze van huis zullen gaan. De grote school, dat is zo iets gewichtigs. Opeens ben je dan zelf ook groot. Ze staat van ongeduld te trappelen om op weg te gaan. Maar als ze dichterbij de school komen, wordt het kind stiller. De Dinsdagavond hebben de raadsleden de zomervacantie onderbroken om enkele belangrijke financiële besluiten te nemen. In deze raadsvergadering kwam nl. aan de orde een voorstel van B en W tot het aangaan van een vaste geldlening van f 250.000,— af te lossen in veertig jaren. De lening kan ingaan op 1, novem ber 1958 als vaste lening tegen een rente van 4|"/o met een bereidstel- lingsprovisie van 2%°/o. Per 1 novem ber a.s. kan dit bedrag reeds in de vorm van een kasgeldlening worden aangegaan tegen een rente van 5|°/o. De raad toonde zich zeer verheugd over deze aanbieding, die uiteraard werd aanvaard. Ook in ander opzicht kwam in de duistere financiële positie weer enig licht, door de aanbieding van de Bank van Nederlandse Gemeenten om het maximum in rekening-courant op te nemen bedrag te verhogen tot een miljoen gulden, voorlopig tot 1 okto ber a.s. Naar burgemeester Warnaar mededeelde betekent dit een verrui ming van f 375.000,—, welk bedrag van D1INS12AU 27 AUGUSTUS Er is weer geld losgekomen - Straten ont vingen namen. hard nodig is om aan de betalingsver plichtingen te kunnen voldoen voor de in uitvoering zijnde werken, zoals de bouw van de rioolwaterzuivering- installatie en de woningbouw in plan Zuid. De voorzittt. zette uiteen dat de bestedingsbeperking in deze ge meente heel goed is te merken. Was vorig jaar voor jen bedrag van an derhalf miljoen aanbesteed buiten de woningbouw, thans beloopt het be drag van de investeringen buiten de woningbouw slechts een bedrag van ongeveer 1 ton. In verband met deze verruiming werd tevens besloten de aan het college van B en W gegeven machtiging tot het aangaan van kas- geldleningen tot een bedrag van twee miljoen gulden te verhogen tot een bedrag van drie miljoen gulden. Een verzoek van het Humanistisch thuisfront om een subsidie bereikte de raad met een afwijzend advies van B en W. Zijn motieven die het vorig jaar voor deze afwijzing naar voren werden gebracht, meende het college ook thans weer te moeten aanvoeren. Gezien de afwijzende houding, die de meerderheid in de raad het vorig jaar innam, was thans geen gewijzigde beslissing te verwachten. De raad ging zonder discussie met het voor stel van B en W mee. De huren van enkele gemeentewo ningen werden bij besluit van de raad overeenkomstig de bepalingen van de algemene huurverhoging met 25 pro cent verhoogd. Het voorstel van B en W tot het geven van enkele namen aan de aan gelegde straten in het plan Zuid werd bestreden door de heer Kooijman, die bezwaar had tegen de naam St. Vic- torplein. Naar spr. meende leefde deze naam niet, zelfs niet onder het rooms- katholieke volksdeel. De heren Noorlander en Huizer konden, hoewel zij tegen de benaming als zodanig waren, wel voelen voor het voorstel van B en W omdat dit plein geheel aansluit op de St. Vic- torstraat, een benaming die de raads- meerderheid in der tijd heeft geno men. De raad besloot de nieuwe straat langs de ringvaart van de Zuidpias- polder te noemen de Ringvaartsingel en het plein werd gedoopt tot St. Victorplein. De heer Huizer uitte tenslotte nog klachten over het onderhoud van een grasstrook bij de St. Victorstraat, Per soneelsgebrek maakt echter naar de voorzitter meedeelde, het onmogelijk om op alle plaatsen het onderhoud naar behpren uit te voeren. Losse Flodders De firma Koek uit Heerde mag toch nog wel eens hier komen kijken naar de klok aan de brug, die ze geleverd heeft, want met die klok is het nog niet helemaal koek en ei. Het ding loopt wel, maar het slaan vertikt hij momenteel. En dat hoort er toch echt bfj, vinden we. De scholen zijn gelukkig! weer be gonnen, vele eerstelingen zijn weer afgeleverd en idem zo veel moeders hebben het de eerste dagen erg leeg gevonden thuis. De meeste vacantie- gangers zijn ook weer terug en heb ben nu dubbel werk: de vrouwen Is de grote dag gekomen dan gaan we aan de hand van Moe met een angstig kloppend hartje naar het poppenschooltje toe matjes vlechten, versjes leren blokken bouwen, klei boetseren netjes in de bank gezeten tot het wandeluurtje slaat keurig lopend op een rijtje zingen we dan blij op straat: één twee, in de maat anders wordt de juffrouw kwaad! Gaan we naar de grote school toe dan is het opeens gedaan zien we 't grut van het poppen- [schooltje heel gewichtig, zelfs niet aan! Gravenhuizen, inhoudsmaten zuidamerikaanse staten en we zijn al hele pieten en we voelen ons allang o zo ver van het poppenschooltje en ontgroeid de kinderzang: één twee, in de maat anders wordt de juffrouw kwaad! Brengen we als grote mensen zorgvol in de kinderpas eenmaal onze eigen oudste naar de kleine kleuterklas handje geven, en niets breken altijd met twee woorden spreken. Zouden we graag nog eens klein zijn vrij van zaken, zorgen, bluf enkel hopend op een prijsje en een plaatje van de juf Maar we weten waar 't op staat; dat het leven verder gaat één twee in de maat! Hilleg. Crt. binnenshuis en de mannen buiten, in de tuin. Als u 's avonds wel eens een straat je omgaat, moet U voor de aardig heid eens langs de onderkant van de Pettedijk lopen. Daar zult U diverse tuin vuil aantreffen. Als mocht ver moeden, dat de bewoners van deze straat dat daar deponeren, dan hebt U het mis. Deze ergeren zich er nl. juist aan, dat mensen uit andere straten het vuil daar komen brengen, 't Is ook wel een probleem, waar met die rommel te blijven. Als de heg pas gesnoeid is of het grasveld ge knipt dan zijn de aanwezige vuilnis bakken meestal te klein om alle rom mel te bevatten. Voor een privé vuil- nis-annex mesthoop op onze toch al kleine tuintjes voelt niemand iets. De een brengt het openlijk aan een sloot kant, de ander wacht tot het donker is en smijt het dan op een plaats, waar het waarschijnlijk ook niet mag liggen. Het zou wel gemakkelijk zijn, als de gemeente enkele plaatsen aan wees in de Sniep, waar het tuinvuil naar toe gebracht zou kunnen wor den. De gemeente kan dan voor ver der transport zorgen. Het zou veel netter zijn dan nu, nu iedereen z'n eigen al of niet clandestiene vuilnis- beitje er op na houdt. Sniper. Baart het Middenstands examen U zorgen Wij kunnen het ons voorstellen Immers, uit een in 1953 door het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand bij ongeveer 6000 winkel- en ambachtsbedrijven gehouden enquê te bleek dat slechts 13 pCt van de betrokken ondernemers in het bezit was van een middenstandsdiploma. Wij weten het, de Vestigingswet kent ten behoeve! an hen, wier leef tijd het volg -i van onderwijs en het afleggen va; examens bezwaarlijk maakt, de z.g. ministeriële verkla ringen, doch dat in 1952 60 pCt van de 10.000 vergunningen voor nieuwe vestigingen verleend werd aan de be zitters van het vakbekwaamheidsdi ploma en het middenstandsdiploma, is toch wel een overweging waard. Hierdoor wordt namelijk bewezen, dat het middenstandsdiploma voor ve len nog altijd een kostbaar, ja, on misbaar goed is. Niet alleen, omdat anders aanstaande zakenlieden in ve le gevallen dood lopen, maar ook, omdat onderzoekingen hebben uitge wezen, dat een bepaalde branche al leen dan qua kennis en qua gemid deld inkomen sterk blijkt te zijn, als de betrokken middenstanders ook commerciëel voldoende geschoold zijn. U ziet dus, het is dus nog altijd zaak ernst te maken met het mid denstandsdiploma! Zeker de jongeren moet dit op het hart worden gedrukt! Er zijn vele en velerlei instituten, welke zich ook of uitsluitend bezig houden met de middenstandsoplei ding, welke opleiding dan mondeling of schriftelijk geschiedt. Doch waarom zoudt u het ver zoe ken als u weet dat hier ter plaatse en ook in de direkte omgeving voldoen de gelegenheid is zich voor dit exa men te bekwamen. Raadpleeg dê advertenties in ons blad maar eens.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1