„VELDWIJK" Willem Jansen trouwt de Freule HEEFT ZE Ncliool en Jeugd in die goede oude ti jd. Bijverdienste Pluimveehoekje Mevrouw W. J. v. d. M. schrift ons het volgende: Men raadde mij aan een aantal ou de kippen, gehuisvest in een hok lang zamerhand op te ruimen en jonge dieren aan te schaffen, omdat ik an ders gedurende de herfst en een groot deel van de winter zonder eieren zou zijn. Ik vind het vreselijk die dieren welke al zo lang heb, weg te moe ten doen; ze hebben toch in het eer ste zowel als het tweede jaar zo goed gelegd; wel wil ik tegen de ruitijd enige jonge hennen aanschaffen. Dit schrijven is waard besproken te worden, om het onhoudbare en het onjuiste daarvan aan te tonen, temeer daar veel hoenderhouders en -houd sters, die zelfde mening huldigen, al thans op diezelfde wijze handelen. Hoenders, alleen gehouden voor eierproductie, moeten tegen het ein de van de eerste leg worden vervan gen door jongere hoenders, omdat men op die wijze bijna altijd eierenj heeft en van de hoenders de meeste winst maakt. Laat men nu de lief hebberij een woordje meespreken, zoals in dit onderhavig geval, ja dan verandert de zaak enigszins. Liefheb berij kost altijd geld, dat weet men vooruit, dus dan ziet men van de meeste winst af. Vraagt men nu, of men verstandig handelt, dan is het antwoord Neen! Mevrouw v. d. M. vindt het vrese lijk, om haar hoenders weg te moeten doen, omdat zij ze zo lang had. Dat is het juist, had zij die dieren bijtijds opgeruimd, dan had zü zich niet zo aan die dieren gehecht, dan verviel die reden. Maar wat wil zij nu? Hoe lang zal zij ze nu nog houden; op de duur zal zij er nog minder van kun nen scheiden en wat dan? Die dieren aanhouden, tot ze van ouderdom ster ven? Dat hennen het 2e, 3e en ver dere jaren, ook goed leggen, is best mogelijk, maar de legtijd in die jaren is dan toch in ieder geval veel kor ter dan in het eerste legjaar, wat een geheel jaar kan zijn. De 2e, 3e en la tere leg begint eerst na de rustpe riode die op de rui volgt, is dus, in de regel minstens vier maanden kor ter dan de eerste leg en wat juist de maanden zfin, waarin de eieren schaars en duur zijn, verre van voor delig dus. Worden nu tegen de rui tijd jonge hennen aangeschaft en plaatst men die in het hok bij oudere hennen, dan bederft men de zaak he lemaal. De voedingsleer nl. verbiedt- op straffe van grote schade- het sa men huisvesten en voeden van oude hoenders, wtdke in de; rui zullen gaan en jonge hennen, welke zich nog verder moeten ontwikkelen en aan de leg moeten komen. Bovendien zul len die vreemde hennen door de ou dere zeer vijandig bejegend worden en daar. het jonge dieren zijn, zullen zij zich laten pikken, zonder zich te verweren en laten verjagen van de eetbak, zodat ze geruime tijd in zeer ongunstige omstandigheden zullen ver keren, waardoor de verdere ontwik keling zeer wordt vertraagd en het aan de leg gaan voorlopig achterwege blijft, om van ergere gevolgen niet te spreken. Men handelt het verstandigst ook al houdt men uit liefhebberij de hoenders zich te houden aan de be staande regels, die door de ondervin ding en de praktijk zijn vastgesteld. Kippenvriend. Staten octrooi vroegen voor de droog making van ongeveer 900 morgen uit gebaggerd en verslagturfd veen in Rijnland, met als motief het gevaar, dat de Noordpias deze binnenlandse zee, voor de aangrenzende kaden en polders opleverde. Eerst op 30 juli 1700 gaven de Sta ten van Holland een octrooi aan de besturen van de ambachten Hazers- woude, Benthuizen, Noord Waddings- veeh, Hogeveen en Zoeterwoude tot droogmaking van de gehele Noord- plas. Op 12 mei 1759 verkregen zij, versterkt met het ambacht Benthorn, opnieuw octrooi. De droogmaking van de onstuimige plas werd hierna inder daad aangevat en in 1765 voltooid. Nadat in december 1801 de Zuid- plas doorbrak werd deze plas in 1839 op staatskosten drooggemaakt. FEUILLETON No. 11 door L. VAN SCHOOTEN DE VOORGESCHIEDENIS VAN DE DROOGMAKING VAN DE NOORD- PLAS XE WADDINXVEEN. In het gemeente-archief te Rotter dam bevindt zich de Atlas Roteroaa- mum Illustratum, waarin een door Floris Balthasar getekende kaart van Schieiand uit 1611 voorkomt. Hierop staat het Noordeinde van Waddings veen gegraveerd als een omvangrijke plas. welke in die tijd de fase aan geeft, waarin de vervening zich reeds bevond. Tevens is hierop te zien, welk gevaar de landscheiding be dreigde. De doorbraak van de Lekdijk in 1638, die de in slechte staat verke rende Dorrekenskade had doen be zwijken, toonde dan ook nog meer de noodzakelijkheid Van een grondig herstel van de landscheiding aan. Het was jonkheer Warnard van der Wel (gehuwd met Constantia De Coc- quiel), zoon van Lambrecht van der Wel en Katharina Du Bois, kleinzoon van de burgemeester van Delft: Cor- nelis Lambrachtsz. van der Wel, die met anderen in 1646 bij de Staten van Holland een aanvrage- indiende tot verkrijging eén octrooi, tot droogma king. In hun verzoekschrift wezen zij op de desolate staat van de uitge- veende plas van de vroegere Wilde Venen en van het aangrenzende Noordeinde van Waddingsveen. De Staten stonden wel de droog making der Wildevenen toe maar niet de gedeeltelijke droogmaking van het Noordeinde. De reden hiervan was, dat het Noordeinde van Waddings veen. dat onder Rijnland ressorteer de, met een zware dijk, die een nieu we landscheiding tussen Schieiand en Rijnland zou vormen, zou moeten worden omgeven. Daarentegen zou de droogmaking van de Wildevenen aan de golfslag van het water in het uit- geveende Noordeinde blijven bloot gesteld. De Schout en Ambachtsbewaarders van Waddingsveen zaten echter zelf niet stil. Ook zij zagen het belang tot droogmaking van het tot 900 morgen uitgeveende Noordeinde in en het was dan ook voor de ingelanden in de Wildevenen een grote opluchting, dat Schout en Ambachtsbewaarders van Noord-Waddingsveen in 1669 de jp," -- werelds beste tcboolvulpen ERO-"STUDENT", uit edelstaal pr t, 3^ ER0-"DOCENT", nit goodaii pen L 5," ERO-"RECTOR", mt grote pdsn pee f. 8»®^ in een grote sortering voorradig De ouders gevense hedendaechs al haer willekens. Men straft haer niet, men spaert haer billekens. Dit is een klacht die werd neerge schreven in de zestiende eeuw, dus zo omstreeks vierhonderd jaar gele den. Daaruit blijkt dat het probleem van de gezagsverhouding tussen kinderen en ouders alle eeuwen door actueel is geweest. Ook in de goede oude tijd klaagde men over de jeugd! Een goede indruk van de lieve jeugd in wat men zo gaarne verlan gend noemt: de goede oude tijd geeft ons de befaamde schoolmeester Val- cooch (hoe moeten zijn leerlingen voor zijn valkenblik hébben gesid derd!) uit Barsingerhorn. Noteer even het jaartal1594! Schoolmeester Valcooch heeft (na tuurlijk op rijm) de regelen vastge steld voor straffen die de jeugd ver dient. Uit deze regelen kunnen we makkelijk afleiden hoe de jongeheren en jongedames zich somwijlen plach ten te gedragen. We geven hier een bloemlezing uit het lange gedicht: Die zijn muts niet afneemt voor een man van eeren die daar lopen krijten, vloeken en de zweren die wild en onzedig lopen langs de straten die spelen om geld ofte logenen praten die der luiden eenden smijten en de beesten jagen die niet doen wat hunner ouderen behagen die zijn boek scheurt of verrabbelt zijn papier die malkanderen geven toenamen hier die nakend baden, in erwten of wortelen lopen die in de kerk rabbauwen of snoe perij kopen die in anders drinken spuwt of op zijn eten treedt die ui.t de school klapt en niet heelt 't secreet die speeksel uit de neus of uit de mond met de voeten niet uit en treden terstond die op de wallen lopen als men gaat naar huis die eikanderen bewerpen met snot, vlooien en luis. Alle degenen die zich aan deze door Valcooch opgesomde misdaden en nog veel meer schuldig maken zul len twee plakken krijgen ofte hen met roeden clouwen! Vaders en Moeders Het waren dus geen lieve wicht- jens a la Van Alphen, die de school meesters van die dagen op de bank kregen. En de meester ondervond ook, dat het gedrag van zijn leerlingen in ster ke mate- werd bepaald door de hou ding van de ouders. Ook in die dagen waren er de moe ders die met opgestoken zeil bij de meester kwamen klagen als hun lie velingen waren mishandeld. Een oude prent uit die dagen toont de messter, in zijn stoel gezeten, ter wijl een rijk opgetuigde moeder bij hem komt, aan haar hand zoonlief, opgeblazen, brutaal, een grote stok in de hand, luisterend naar mama's weeklacht: Ik hen schier ontzind ik kan niet verdragen dat mijn lieve kind gij zo hebt geslagen! Maar de plaat zorgt ook voor het pendant van deze moeder, wanneer daar een stoere vader binnenstapt, zoon aan de hand met zich meevoe rend. die de meester adviseert: Slaat hem vrij en spaart hem plak noch rpe Eer ik hem elders doe! De Meester. De meesters van die dagen waren lang niet alleen opvoeders en paeda- gogen, ja ook lang niet alleen be hoorlijk .tot htm taak bekwaam. Het schoolmeestersbaantje werd door de Heren vergeven aan lakeien, oudgedienden, varensgasten en andere lieden, wier opleiding veel te wensen overliet. Dat blijkt wel uit een sollicitatie brief, waarin de sollicitant vermeldt dat hij nevens andere bekwaamheden zowel het wijnroeien als de stuur manskunst machtig is. En verder kan hij zonder roem, want het is Gods gave, extra ordinair puik overheerlijk schoon zingen, als het God belieft. Dikwijls leidde de meester zijn zoon in het Vak op. Velen van die meesters beheersten zelf de vakken niet, waarin zij de leerlingen moefcten onderwijzen. Eh zij handhaafden hun gezag door ge tier en geschreeuw, het overvloedig uitdelen van handplackxkens en het gebruik van de roede. In eenopzicht zagen zij echter toe op de hygiëne. Wie met verwarde haren of onreyn hoofd de school bin nenkwam, werd dooar de meester onderhanden genomen met de roskam een ijzeren kam met scherpe tanden, die soms hele plukken haar meenam. Sommigen dezer meesters verston den echter zeer goed de schoonschrijf kunst, en proeven van hun werk met prachtige krullen versierd, zo moge lijk in een streek getrokken, zijn nog bewaard gebleven. Soms bedekte meester het blad papier van een der leerlingen met zijn kunstgewrochten, en dit werd beschouwd als een bij zondere onderscheiding en zuinig be waard. De school was in de goede oude tijd maar een primitieve organisatie en de meeste leerlingen kwamen eer ondanks dan door het onderwijs toch nog goed in de maatschappij terecht. Maar de jeugd is alle eeuwen door dezelfde gebleven. En, nqgr blijkt, de ouders ook! WELEERW. KAPELAAN VAN DER WAART NAM AFSCHEID VAN WADDINXVEENSE PAROCHIE. Na een verblijf van 2 jaar in Wad- dinxveen moet het voor Kapelaan van der Waart een moeilijke opgaaf zijn geweest toen hij gisteravond van zijn parochianen afscheid moest ne men. Dit in verband met zijn benoe ming te Hillagam. Dat Kapelaan van der Waart een gezien persoon was, getuigde wel de véle hartelijke woorden die gespro ken zijn. De heer F. van der Klauw bij wie de leiding van deze avond berustte, memoreerde in zijn openingswoord dat het voor de parochie neittegen- staande dit te verwachten was, het toch een schok was geweest, toen men vernam dat de Kapelaan elders benoemd was. Namens de gehele parochie wenste hij Kapelaan van der Waart Gods zegen toe. Nadat een zangkoor o.l.v. de heer van Oosten, dat voor de muzikale Ja, beleed Els, dat is tem nou juist, juffrouw. Dit zijn heus geen nieuwigheden, iedere verpleegster ziet dat meteen. Maar ik ben nu zo bang, dat de mensen zullen denken, dat ik alles maar verbeteren wil en nieuwig heden invoeren, want heus, wat ik hier zoal gezien heber moet heus heel wat veranderd worden voor de zieken. Daarom zou ik het zo fijn vin den, als u me es mijn gang liet gaan. Dan gaat het bij de anderen makke lijker. Als ze uw man op een ge makkelijk bed zien liggen voor het raam en u zult zien hoe hij ervan opknapt dan zeggen ze ze hebben het bij Graafland ook gedaan. Jaja, ik snap u wel, knikte het vrouwtje lachend. Gelooft u echt dat het voor mijn man zijn bestwil is? Laten we eens vragen wat de zieke er zelf van denkt? stelde Els voor. De oude man dacht na. Hij was ge wend aan deze bedstee, waarin hij vrijwel zijn hele leven geslapen had. Maar de laatste weken was het hem daar, als lag hij reeds in een graf, afgesloten van de wereld. Zijn krach ten waren door de versterkende mid delen iets toegenomen en in hem rees een nieuwe hoop. Zou het dan toch nog niet met hem afgelopen zijn? Zou het zijn, dat hij, samen met moe der, nog een paar vreedzame jaren voor de boeg had, nog weer eens aan tafel zou zitten? Hij keek naar het meisje dat als een symbool van bloei end, jong leven in de kamer zat. Juffrouw zei hfi met zachte stem als ik toch ga sterven, laat me dan in de bedstee. Maar als u, net als de dok ter, denkt dat die ouwe benen nog wel weer eens kunnen lopen, dan zou ik zeggenga je gang, doe wat je kunt. Ik ben wel oud, maar ik ben het leven nog niet zat, en ik zou het graag een paar jaartjes met moeder. Ach malle vent, zei het kleine vrouwtje, wordt niet zo sentimenteel op je oude dag! Maar Els wist dat ze het pleit gewonnen had. Henk hield haar glanzende fiets vast toen ze weer buiten kwam. Alstublieft, zei hij. Dank u wel, antwoordde ze even beleefd. En eet smakelijk. Hij wist dat ze allebei aan de soep dachten. 'k Had het niet moeten doen, er kende hij opeens, berouwvol. Els keek hem aan, zag z'n open j ongensgezicht. Lang en breed had het comité de plannen besproken om met de kinde ren Koninginnefeest te vieren. De dames die onder leiding van de bur gemeester vergaderd hadden, waren van mening dat het feest op dezelfde wijze diende gehouden te worden als al sinds jaren de gewoonte was. Men had vernomen dat Willem Jansen ook een plan uitbroeide en hiermede de traditie wilde verbreken, waartegen de dames zich fel verzetten. Meester Koper voelde aanvankelijk veel voor het plan van de steenfabrikant om het dit jaar eens anders te doen en de kinderen eens te laten varen op een prachtige boot en het verdere van de dag in een speeltuin door te brengen. Mevrouw Berghuis had eveneens sympathie voor een andere wijze van Koninginnedag vieren, jn tegenstelling van de freule, die er niets van hebben moest. Laten we er over stemmen vond de freule en aan haar gezicht was wel te zien wat ze dacht. Ik voor mij, ik ben er tegen. Het is nog gevaarlijk ook, zo'n boot. En het is juist zo leuk als de kinderen hier in het dorp blijven. En zich de verdere dag lopen te vervelen, en ons er bij, viel mevrouw Berghuis in. De freule schonk er geen aandacht aan. Ze keek naar mevrouw Sangster die heftig knikte, mevrouw Bas zei: Ik ben tegen. Nu zei de meester wanneer de meer derheid er tegen is, hoeven we er ook niet verder over te praten. Me neer Hermans knikte. Dus dat is dat constateerde de Freule, verder kunnen we de orga nisatie wel aan meneer Koper over laten, als steeds, niet waar? U hebt dit altijd zo keurig in orde. De meester knikte en dacht: Ik zal het vuile werk wel weer doen. OO Voor Willem Jansen was de weige ring van het Koninginnedag-comité hoe tactvol ook door de burgemees tersvrouw overgebracht, een slag in het gezicht. Ik zal ze leren, die hoogmoedige wijven, de Freule met haar kouwe drukte voorop stormde hfi. Op hoge benen ging hij naar zijn werkploeg zfin vertrouwensmensen in de fabriek. En des zaterdags was het alom be kend: De kinderen van allen die bij de steenfabriek werkten en dat waren er heel wat, de meerderheid van de schooljeugd gingen op Koninginnedag met de boot naar Maarveld, de hele dag naar de, speeltuin, op kosten van meneer Jansen! Groot was de vreugde onder de jeugd van het rooiedorp, zoals de bebou wing bij de steenfebriek al heette. Maar de burgemeester kreunde toen hij ervan hoorde. Wat moest dit worden! Meer dan de helft der kinderen zou op de Koninginnedag-viering niet in het dorp zijn, de aubade zou in het water vallen, de draaimolen zou nau welijks klandizie krijgen, en de ande re kinderen zouden diep-jaloers zijn op de steenfabriek-jongeren. Hij stap te naar Casa Cara en trof Willem Jansen in het beste humeur. Haha! riep deze daar is de burge meester. Fijn dat u even komt aan wippen. Ik heb hier een sherryhij knipte met de vingers. De burgemeester dronk met loven de woorden zijn sherry, hield de goe de sigaar keurend onder de neus, en kwam toen voorzichtig op zijn onder werp. Met tactvolle woorden wees hij zijn gastheer op de ravage die hij in de Koninginnedag-viering aan richtte. Kijk es meneer Jansen zei hij, Ko ninginnedag is een nationale feestdag dan zwijgen alle verschillen, dan zijn we allen een. Dat moeten de kinde ren al vroeg leren. En ik zou die ge zamenlijke viering van de koningin nedag niet verloren willen laten gaan Mijn plan was, die viering voor de kinderen nog veel feestelijker te ma ken antwoordde Willem kalmpjes. Het comité heeft dat verworpen. wordt vervolgd. omlijsting zorg droeg, een zangnum mer ten gehore had gebracht, maak ten diverse sprekers van de verschil lende Kath. organisaties met enkele woorden "hun gevoelens kenbaar. Allereerst de heer Berkestijn Sr., namens de K.A.B. Deze bedankte de Kapelaan voor de ondervonden mede werking. De heer Berkesteijn Jr. die de Jeugdbeweging vertegenwoordigde, zegde het de Franse dichter na: dat scheiden een beetje sterven is. Ook hij gevoelde dat. Het hoofd van de Kath. school, de heer van den Dool bedankte Kape laan van der Waart namens de kin deren voor het geestelijk onderricht dat hij hun had gegeven. Dat de Kapelaan op het sportveld een vaak gezien figuur was, bemerkte we aan de heer Compeer, die WSE vertegenwoordigde. De N.K.B. en N.K.J.B. hadden in de heer Berkesteijn Jr een goede verte genwoordiger gevonden, want in een gloedvol betoog bedankte deze spr. de Aalmoezenier voor de belangstelling die hij voor de organisatie aan de dag had gelegd. De Eerw. Heer Pastoor van Dijk sloot de rij sprekers. Eerw. bracht o.m. dank voor het persoonlijke dat hij in de Kapelaan had ondervonden en zeide dat hij zich wel spoedig in Hillegom zou thuis voelen als hij met dezelfde werklust zijn taak zou op vatten als dat hij dit in Waddinxveen gedaan had. Natuurlijk mocht de scheidende Kapelaan een geschenk in ontvangst nemen, uiteraard onder couvert. Tot slot sprak de Kapelaan van der Waart zelf enige dank en afscheid- woorden. Spr. sprak zijn erkentelijkheid uit voor het geldbedrag en verzekerde d'3 schenkejf;, dat het bedrag een nuttige bestemming zou vinden. Hoewel er veel waarderende woor den waren gesproken was de Kape laan zich toch bewust van zijn te kortkomingen. Hij vroeg om vergiffe nis. Nadat de heer van der Klauw de avond had gesloten namen de ver schillende aanwezigen dankbaar ge bruik van de gelegenheid om de schei dende Kapelaan persoonlijk de hand te drukken. N. B. FILMVOORSTELLING 31 AUGUSTUS. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal a.s. zaterdag, 7,30 uur een filmvoor stelling plaats vinden, welke door de Oranjevereniging gratis wordt aange boden. Deze film heeft tot titel: „Ver boden te, lachen", waarbij enkele kinderfilms. Bovendien zal een film vertoond worden over de reis van het Koninklijk Paar naar de Antillen. Het muziekkorps Voorwaarts zal om uur een muzikale rondgang mak' door een deel der gemeente. Het bestuur van de Oranjever ging zou gaarne nog meer leden ken, reden waarom zij ieder, die lid is, verzoekt dit te worden, belang is dat dit jaar geen contribu tie zal geind worden, dit niet eerder dan april 1958. Bedrag f 2,60 fcer jaar. Als het weer nu maar meewerken mag. U hangt biljet voor 't raam en geeft aanvragers een boekje. Wij doen de rest en betalen goed voor uw bemiddeling. Alleen benedenwoningen. Ned. Talen Instituut Rotterdam (nader adres overbodig)

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 4