Weekblad voor Waddinxveen KqU Een aanslag: op ons grondgebied Jtl&edec de Vrouw ut S^itad van de week Losse Flodders Naar School dampo Blijf meester no. 638 vrijdag 6 september 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. T Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het komt in ons land niet veel voor dat een belangrijke gebeurtenis niet dadelijk in het nieuws komt. Toch was dit het geval met een aanslag op een trein, meer dan een week geleden op de spoorlijn Zwolle-Amersfoort ge beurd. Om der wille van het onder zoek vonden de autoriteiten het ge wenst, geen ruchtbaarheid aan deze aanslag te geven, maar thans weten we dan toch, dat de sneltrein, die des avonds even voor tien uur uit Zwolle vertrekt niet ontspoorde, doordien de ze langzaam moest rijden en de stevi ge versperring, die onverlaten of krankzinnigen? op de rails hadden gelegd, kon worden opgemerkt, zodat een ramp werd voorkomen. De spoor wegen hebben deze week trouwens ook geluk gehad, dat er op de lijn Gouda-Den Haag geen trein passeer de, toen er het brandende wrak van een straaljager op korte afstand van (}e spoordijk terecht kwam. De piloot van dit toestel, de serge ant- vlieger Jan Kemmer kwam bo ven Den Haag in moeilijkheden. De vlieger had zijn toestel met zijn schiet stoel kunnen verlaten. Het brandende wrak zou dan echter in de stad te recht zijn gekomen. De dappere piloot gaf er de voorkeur aan, d^ stad te ontwijken, hetgeen ten koste van zijn eigen leven geschiedde Een ongeluk met een straaljager be hoort helaas tot de moderne tijd. Een niet modern-ongeluk gebeurde in Den Haag, waar aan de schenkweg de paar den van een bestelwagen op hol sloe gen. Bij zijn pogingen, de dieren tot stilstand te dwingen viel de koetsier van de bok. De man kwam onder zijn wagen terecht en overleed ter plaatse De nieuwe en de oude tijd: de oude „blauwe" tram Amsterdam-Zandvoort verdween. De laatste rit werd onder overweldigende belangstelling gemaakt Evenals elders zullen autobussen de taak van dit knusse trammetje over nemen. Hieruit volgt tevens, dat Ne derland een bezienswaardigheid min- der heeft. De weg Amsterdam-Haar lem toch was de enige ter wereld, waar alle soorten wegen naast elkaar lagen: trein, waterweg, vaart, tram, autoweg, fietspad en voetpad. Nu is de tram verdwenen, wat oudere men sen toch een weemoedig gevoel geeft. Zij hebben bloemen aangedragen om van die weemoed te getuigen. Wat ook verdwijnt, bloemen zullen door de eeuwen heen blijven. Aalsmeer houdt zaterdag 7 septem ber zijn beroemde corso met niet min der dan 24 praalwagens, die operette- titels zullen uitbeelden. Zundert heeft reeds laten zien hoe ver zijn kwekers het in de versieringskunst hebben ge bracht. rmg aan de muiterij op ,,De Zeven Provinciën", waarbij een muiter uit die dagen werd geïnterviewd. De Nederlandse Televisie Stichting heeft reeds medegedeeld, dat zij het betreurt, dat dit program werd uitge zonden en dat er maatregelen zijn ge nomen waardoor iets dergelijks in de toekomst niet mogelijk zal zijn. In Utrecht wapperden deze week de vlaggen van de domtoiren, van de winkels en niet in de laatste plaats van de gebouwen op het Vre- denburg en aan de Croeselaan: de Jaurbeurs is geopend en de zakenlie- den en belangstellenden stroomden van alle kanten toe. De directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, deel de op de aan de opening voorafgaande persconferentie mee, dat ongeveer twee duizend! firma's vertegenwoor digd zijn op de z.g. najaarsbeurs. De tentoonstellingsruimte neemt niet min 43'°°J) m2 besla§ tegen A5.WU mz in het vorige jaar en er worden produkten getoond uit 21 lan den. Nieuw zijn de afdeling voedings- en genotmiddelen en de afdeling laad kisten. Tandartsen en ziekenfondsen heb ben overeenstemming bereikt en het bestuur van de Ned. Mij. tot Bevor dering der Tandheelkunde heeft be sloten zijn leden te adviseren, met in gang van woensdag 4 sept. 1957 de medewerking aan de ziekenfondsen, georganiseerd in het gemeenschappe- Mjk overleg van ziekenfbndsorganisa- ties, te hervatten. De geldigheidsduur van sanerings- bewijzen zal worden verlengd, zodat verplicht verzekerden niet bang be hoeven te zijn dat zij schade zullen hjden ten gevolge van het conflict. En nu maar in de rij staan Wij zijn geen isolationisten, maar het Goudse geknaag aan ons grond- gebied is ons toch verre van sympa- thiek. Het woord Lebensraum heeft voor ons nog altijd een wrange bij smaak. Dat Gouda een dringende be hoefte heeft aanl gebiedsuitbreiding geloven we graag. Dat het begerig oog op de polder Bloemendaal viel is te begrijpen. Maar dat ze nu onze Verheul er ook bij willen pikken, dat maakt ons ietwat kriebelig. Dit gi gantisch bedrijf stamt uit het hart van ons dorp en is nog steeds op Waddinxveen georienteerd. Waarom is Gouda toch zo happig op Verheul? Toch zeker niet om op datzelfde ter rein woningen neer te zetten of er nog een industrie bij te poten? Weet U, zo'n grote industrie brengt veler lei voordeel aan de gemeente waarin ze staat. Neem bijv. de omzetbelas Jongske, kom nu nog eens éven, ,T.®ob; wordt je wat te groot,' (Want je bent nu zès geworden) Bij je vader op zijn schoot, 't Onbezorgde, vrije leven Raakt nu een klein beetje uit, Als zich over een paar dagen Achter jou de schooldeur sluit Dan -doe jij je éérste stapje In de grote maatschappij; Daardoor zijn je ouders dankbaar n beetje treurig en héél blij. Dankbaar zijn ze, want tot nu toe Ging het jou in alles goed; Treurig, omdat nu een ouder Van zo héél veel afstand doet. Blij, omdat hun flinke jongen Nu zo groot naar school zal gaan Om zijn wapens te ontvangen Voor de strijd om het bestaan. Jongske, kom nu nog eens éven, S» db komt terecht in STSSl ,S gemeen t Zal misschien de laatste keer riinl tekas. Ook krijgt zo'n bedrijf extra toewijzingen om huizen te bouwen voor mensen, die er werken. Daar naast krijgt de gemeente ook nog een percentage toewijzingen voor vrije woningen. Allemaal dank zij die be paalde fabriek. U zieft, het is geen wonder, dat Gouda de rijksweg zo'n mooie grens vindt! Ook de witlofkwekerij, het reuzen bedrijf van de heer Both, zal van ge meente moeten veranderen. Di.t be drijf ontstond op Gouds gebied en moest in verband met Plan Noord verhuizen. De heer Both verkoos de vrijheid op Waddinxveens terrein waarschijnlijk omdat hij dacht dan van eventueel later gezeur af te zijn. misschien de laatste keer zijn) Bij je vader op zijn schoot. Clinge Doomenbos. en pijn weg drijven met De munster van Binnenlandse Zaken heeft thans met betrekking tot de herziening van de gemeentelijke indeling van het gebied tussen Gouda, Woerden, Boskoop en Alphen aan den Rijn een ontwerp van wet ingediend welke aan de betrokken gemeentebesturen is toegezonden. Het voorstel strekt tot herziening van de gemeentelijke indeling van een twintig ge. geb,ed m h6t 0081611 der Pr°vincie Zuid-Holland. In dit gebied zijn dne groepen van gemeenten te onderscheiden, waarvan elk ia«r Kt zich kenmerkt door bepaalde bezwaren, die het huidige grensbeloop ople- We« strekt Gouda de vingers uit naar vert en welzijn gebied. Het lijkt de Boerenoorlog 1. Gouda met alle omringende! gemeenten, t w. Haastrecht Stolwiik wel! W*> faopen van dat Gouda Gouderak, Moordrecht, Waddinxveen en Reeuwijk. 2. De Rijngemeenten Alphen aan den Rijn, Zwammerdam en Bodegra- ven benevens Reeuwijk, Boskoop en Hazerswoude. 3. De streek tussen Woerden, Oudewater,, Reeuwijk en Bodegraven waarin gelegen zijn de zeer kleine gemeenten Papekop, Hekendorp, Lange Ruige Weide, Waarder, Barwouterswaarder en Rietveld. Te Egmond aan Zee was een rijwiel handelaar, die zich tevens antiquair noemde en die zelf de oude tijd maak te. Hij zette de klok terug, door nieu we tegels oud te maken. Hij vertelde, dat deze tegels destijds uit de ruines van Rotterdam te voorschijn waren gekomen - een verhaal, dat lang niet gek klonk. Liefhebbers van oude te gels kochten die spullen grif, totdat iemand er achter kwam, dat hij met vervalsingen te maken had en de po litie daarvan in kennis stelde. De oude tegelhandelaar zal zich voor zijn over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel bedrog hebben te verantwoorden. Ook onze minister-president hield zich de afgelopen week bezig met. verval singen. In antwoord op vragen van een communistisch Kamerlid ant woordde dr. Drees tenminste, dat de bezwarende dokumenten, oveir de NATO-generaal Speidel gepubliceerd, vervalst waren. Een vervalst paspoort, had de be kende Wereldburger nummer een, Garry Davis niet. Hij had zijn eigen paspoort, een „WerejkJpaspoortX dat de Amsterdamse politie echter niet) erkende. Garry, die clandestien over de grens was gekomen omdat hij een bezoek wilde brengen aan het Con gres der Wereld-Federalisten, werd gearresteerd tegenover het huis van Anne Frank, op de Prinsengracht, waar de deelnemers aan dit Congres een bezoek brachten. De Wereld-bur ger werd kort na zijn arrestatie bij Glanerbrug over de grens gezet. En verder hebben wij afscheid ge nomen van de oude Koninginnedag. ^Het televisieprogram was een mis greep, waarover deze week nog heel >vat te doen was. Het programma, dat door de V.P.R.O. was verzorgd, doch dat ter ere van de verjaardag van Prinses Wilhelmina als Nationaal Programma werd uitgezon den, had als hoogtepunt een herinne- Waddinxveen Gouda heeft een dringende behoefte aan gebiedsuitbreiding, zo wordt in de toehchting gezegd. Binnen de grenzen ert het geen voldoende mogelijkheid meer zich voldoende te kunnen ont plooien. Jaren geleden is een onder zoek ingesteld naar de vraag welke ruimte Gouda voor woningbouw met het oog op het snelgroeiende bevol kingscijfer zou nodig hebben. Dat on derzoek kwam tot de conclusie dat naast een correctie van de grenzen met Moordrecht en Reeuwijk volstaan kan worden met een toevoeging van een onder waddinxveen ressorterende strook in de polder Bloemendaal en van Stolwijkersluis, ten koste van Stolwijk, Haastrecht en Gouderak. Sindsdien heeft de groei de verwach- gen overtroffen. Het ligt nu in de lijn van de ontwikkeling in een enigszins ruimere mate de mogelijkheid tot ver dere uitbouw te scheppen. Als mid delgrote stad aan de rand van het westen des lands komt Gouda in aan merking de algemeen verwachte be volkingsgroei in het westen op te van gen. Daarvoor heeft Gouda goede ver bindingen. Om voor zijn industrie arbeiders te behouden en te werven ook hoger en technisch personeel moet Gouda zich kunnen ontwikkelen tot een aan trekkelijke plaats van vestiging. Daar om zal Gouda meer ruimte dan mini maal nodig is moeten worden gegeven, ruimte, die kan worden gevonden in Bloemendaal, aldus het ontwerp. Voorgesteld wordt de nieuwe grens tussen Gouda en Waddinxveen langs de Gouwe door te trekken tot aan de rijksweg Den Haag-Utrecht en deze weg oostwaarts te doen volgen. De huidige grens gaat niet verder dan de spoorbaan, die parallel aan de Toe gangsweg loopt. Aan de westzijde van de Gouwe zal volgens het plan de grens de Gouwe tot aan de spoorbaan gaan volgen. In totaal zal een gebied van 450 ha met 630 bewoners van Waddinxveen naar Gouda overgaan. Daarbij behoort dus de carrosseriefa- briek van de N.V. Verheul. is zo gedacht, dat deze zal samenval len met de grens tussen het veeteelt en het sierteeltgebied. Het is een ge bied van 145 ha met 130 bewoners. Ook het onder Zwammerdam resorte- rende De Wijk van de polder Reeu wijk 145 ha met 40 bewoners is aan Boskoop toegedacht. Bodemkarte- ring heeft uitgewezen, dat deze grond goed geschikt is voor de Boskoopse sierteelt. Voorts behelst het plan een grens correctie n.l. een strook van 8 ha met 70 bewoners van Hazerswoude, waar in is gelegen het bebouwde zuidelijke gedeelte van! de Oosfczfldjerweg, een grenscorrectie die tot gevolg zal heb ben, dat het onoverzichtelijke kruis punt van vier wegen Hogeveenseweg, Oostzijderweg, Zjjdeweg en Noordein- bot vangt en dus onze Both niet vangt. We hebben zo'n idee dat de minis ter van Binnenlandse Zaken momen teel erg verwend wordt met Goudse stroopwafelen. Doch we koesteren de stille hoop, dat hij de lucht van de Goudse kaarsenfabriek ook nog eens in zijn neusgaten krijgt, wie weet gooien de Gouwenaars dan hun ei gen Goudse glazen in. Sniper. de onder één gemeente - Boskoop zal komen te liggen. Door deze voor gestelde wijzigingen zal Boskoop in oppervlakte bijna tweemaal zo groot worden, n.l. van 827 ha op 1627 ha. Het aantal inwoners stijgt met 800 tot rond de 10.000. Gedeputeerde Staten hebben het ontwerp aan de gemeentebesturen toe gestuurd om het in de raad te bespre ken, een procedure, die voor 1 decem ber van dit jaar moet zijn voltooid. Hej is de bedoeling, dat de grenswij ziging op 1 juli 1959 van kracht zal worden. Winst en verlies voor verschillende gemeenten Wanneer hef wetsontwerp ongewijzigd wordt aangenomen, zal dit tof ge- vuig hebben, dat met ingang van 1 juli 1959 de gemeenten Zwammerdam, Waarder, Barwoutswaarder, Rietveld, Lange Ruige Weide, Hekendorp en Papekop zullen worden opgeheven. Zwammerdam wordt verdeeld tussen Alphen aan den Rijn, Bodegraven en Reeuwijk. In plaats van de overige zes hiervoor genoemde gemeenten, waarvan belangrijke delen bij Woerden zullen worden gevoegd, zal één nieuwe gemeente worden gevormd, n.l. Drie- bruggen. De winst en het verlies aan grondgebied en inwoners voor negen van de bij deze grenswijziging betrokken gemeenten is verwerkt in onderstaand staatje Gemeenten Alphen aan den Rijn Bodegraven Boskoop Gouda Haastrecht Oudewater Reeuwijk Waddinxveen Woerden Winst 330 ha 1080 bew 1238 ha 2326 bew. 800 ha 800 bew. 640 ha 2412 bew. 80 ha 30 bew. 400 ha 340 bew. 805 ha 550 bew. nihil 900 ha,— 1058 bew. Verlies 465 ha 570 bew. 60 ha 50 bew. nihil nihil nihil nihil 626 ha 450 ha enkele ha. 1540 bew. 750 bew. Reeuwijk Het plan behelst voorts een correc- tie van de grens tussen Waddinxveen en Reeuwijk en tussen Reeuwijk en Haastrecht. Een strook Waddnxveens gebied langs de Bodegraafsestraatweg waarvan de bewoners meer op Reeu wijk zijn georiënteerd dan op Gouda - en welke strook daarom buiten de grenswijziging is gehouden - zal aan Reeuwijk komen, waardoor 120 bewo ners zullen overgaan. Boskoop Daar Boskoop in zijn groei wordt belemmerd, wordt voorgesteld aan Boskoop de polder Nesse onder Al phen a. d. Rijn en de polder Rijneveld samen 465 ha met 570 bewoners, toe te voegen. Van Reeuwijk zal Boskoop hef ver van Reeuwijks kom gelegen Spoelwijk en het noordelijk deel van Middelburg krijgen. De nieuwe grens O, DIE LASTIGE ETERS! Een van de grootste zorgen, waar mee sommige ouders bij hun kinderen te worstelen hebben, is het getob met het eten. Wat doe je ertegen, als een kind juist op het kritieke moment, dat de lepel zijn mond nadert, hard nekkig zijn hpofdje afwendt, zodat de pap of de groente op zijn wang, in zijn oor of tagen zijn haartjes terecht komt? Wat doe je er tegen, als je eindelijk met veel pijn en moeite een hapje door de onwillige lipjes ge wrongen hebt en het kind proest en spuwt alles even zo vrolijk weer uit? Geen wonder dat moeder onder zul ke omstandigheden tot wanhoop raakt Het gaat niet zo zeer om de smeer boel, die er onveranderlijk gemaakt wordt; ook niet om het eindeloze ge duld, dat er van haar gevergd wordt en de zeeën van tijd, die het haar kost om het kind te voeren. Nee, wat het zwaarst weegt, is de angst, dat haar kind ziek is, omdat het niet wil eten, of ziek zal worden, als het niet ge noeg naar binnen krijgt. Het zal on dervoed raken; het zal op een dag geen weerstand meer hebben. Sommige vrouwen raken zelf over haar toeren heen bij zulke lastige eter tjes. Het is een dagelijks """weerkerend gemartel; voor moeder nog veel meer dan voor het kind zelf. Wat wordt er al niet verzonnen, om bij haar lieve ling toch maar een hapje naar binnen te krijgen. Niet zelden spelen vader en moeder gezamenlijk als clown. De gekste ge luiden worden gemaakt, de malste fratsen vertoond, om het kindje af te leiden en aan hef lachen te maken. Maar als dan vlug de kans aangegre pen wordt en een lepel vol voedsel in het door het lachen wijd opengespalk te mondje wordt gepropt, betrekt da delijk het vrolijke gezichtje en met een flinke boog komt alles er weer uit, tot radeloosheid van de ouders. Ik heb ook wel moeders meege maakt, die op een gegeven moment de kwelling niet meer konden verdra- De tijd van vergaderen weer aangebroken Als dit blad verschijnt is de zomer nagenoeg voorbij. Dit betekent, dat de lange winteravonden weer aanbre- ken. Tijd voor een winterslaap is er echter niet, want juist het verenigings leven begint nu eerst goed tot leven te komen. Ons dorp is rijk met verenigingen bedeeld. Zij hebben alle hun jaarver gaderingen, hun jaarfeest, hun! bij zondere vergaderingen met bekende sprekers; er zijn cursusopeningen, ba zars middenstandsacties en ga zo maar door. De verslaggever van ons Weekblad wil gaarne dat u van alle gebeurtenis sen een getrouwe weergave vindt in ons weekblad. Hij kan echter niet al les weten en niet overal zijn. Daarom doen wij aan hef begin van di.t ver gaderseizoen een beroep op u trouwe lezers, verenigingsbesturen, bazarco- mité's, organisatoren. Di.t is een tweeledig beroep: Aller eerst vragen wij om toezending van Uw vergaderagenda's, mededelingen en uitnodigingen, opdat wij ook an deren deelgenoot kunnen maken van uw voornemens en wijzelf tijdig re kening kunnen houden met het werk dat wacht Bovendien kunnen wij de vergader data opnemen in onze weekagenda. Voorts vragen wij uw welwillend heid als een verslaggever een bepaal de bijeenkomst niet kon bijwonen, om welke reden ook. Geef ons inlichtin gen of even een korte samenvatting van het gebeurde. Een en ander kan slechts in het belang zijn van uw or ganisatie zowel als van ons blad. Pracht sortering AUTOPEDS met luchtbanden vanaf f 15.95 L. Wielaard, Kerkw. 112 tel209 gen en, bij het overschrijden van de grens van hun uithoudingsvermogen, him gespannen zenuwen lucht gaven, door het kind af te rammelen en toe te schreeuwen ,,Eten zul je, mispunt, dat je bent!" Het gevolg? Een brullend kind, dat volkomen overstuur het weinige, dat het binnengekregen heeft, ook nog gaat overgeven. Als de moeders maar begrepen, dat er zelden of nooit een kind bezweken is aan vrijwillige hongerstaking. Waar om er lastige eters zijn. waarom het ene kind minder behoefte aan voed sel schijnt te hebben dan het andere we weten het niet. Maar een ding staat vast als hef lichaampje zelf voelt dat er iets mis gaat, wanneer het geen eten tot zich neemt d.w.z. als er een gevoel van honger ontstaat, dan eet het kind zonder dat men het daar toe behoeft te dwingen of er iets met geweld in behoeft te proppen. Als de moeders dit begrepen en er aan vasthielden, was het spoedig uit met al die onverkwikkelijke scenes en krachtmetingen. Door het bedwingen van haar bezorgdheid; door het aan kweken van een soort onverschillig heid voor het al of ni.at willen eten van haar kind, kunnen moeders zelf voor een groot deel het kwaad bezwe ren. Het is n.l. niet denkbeeldig, dat 9 van de 10 kinderen in dit lastig zijn met eten een middel gaan zien, om eens heerlijk in het middelpunt van de belangstelling te komen staan en de aandacht van hun ouders te binden. Met wellust scheppen zij het drama, waarin zij zelf de hoofdrol vervullen. En zij zullen zich die vertoning niet laten ontneme-v zolang er nog willige toeschouwers MARCELLE.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1