voor waddinxveen TH m Ma&d&c de Vrouw rider lx De cMeqtl van de week NIEUWS uit awze w&o*iplaat& CleFa-FIlm JEÜGD IV llli lllitVIIIVI; Pracht handen HERV. JEUGDRAAD als briljanten IVOROL J eng'«la ppéla roud no. 639 vrijdag 13 september 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en famüieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Wie zou tot voor kort, het eenzame beroep van garagehouder een gevaar lijke baan lie D ben genoemd.' Gevaren- klasse nul, zou men nebben gezegd. De auto s die „aan de pomp wor den bediend staan stil als ze benzine ot olie innemen en om onze voorruit - ais extra service - een schoonmaak beurt te geven, behoelde de bediende evenmin naisbrekende glazenwassers- toeren te verrichten. Tegenwoordig weten we beter. Sinds is gebleken, dat een nachtelijke over val op een benzine-tankstation een paar losse guldens opleverde, volgden er binnen enkele maanden meer - oi- sehoon het van de laatste overval de vraag is, of men met een domme mis plaatste grap beeft te maken 6an wel met een ernstige berovingspoging. Hoe het zij, na drie of vier overvallen wor den er toch maatregelen genomen die dergebjke misdaden ni.it meer lonend maken, in sommige stations wordt een alarm-systeem aangelegd, of wordt de kluis gebouwd, in andere een speciaal beveiliging tot stand gebracht door een extra bezetting. We wachten nu alleen nog op de arrestatie van de misdadigers. met of zonder feestneus. Dat een vaak eenvoudige lijkende arrestatie verre vani gemakkelijk is, ondervond de politie van Enschede. Zij had opdracht huiszoeking te doen bij iemand, die een geheime zender had. De man dreigde de politie met een hooivork zodat de politie de ver dachte haar pistool moest tonen om hem tot reden te brengen. Het misdadige en onverantwoorde lijke gebruik der geheime zenders blijft, ondanks de zware straffen be staan. Te Borger werd een zender, die verzoekplaatjes draaide onder de naam: studio Groningen, in beslag ge nomen. De exploitanten kregen pro ces-verbaal en te zijner tijd worden ze veroordeeld. Van de geheime zenders naar de of ficiële T.V..-uitzendingen is slechts een stapje. De N.T.S. zal dinsdag 17 september (Prinsjesdag) een recht streekse reportage geven van de plech tige opening door de koningin van de zitting der Staten Generaal in de Rid derzaal. Wie er 's middags moet werken, kan 's avonds kijken. Van 20,15 - 21,00 u. wordt een herhaling gegeven. Voorts was deze week weer een van tegenstellingen. Doordien de kolen- produktie uit de Limburgse mijnen over de maand augustus tienduizen den tonnen lager was dan een jaar ge leden werd de oorzaak hiervan nage- gaan. hjet iblijkt, dat ondergrondse vakr lieden even over de grens ruim 20 °/o meer kunnen verdienen en verwacht wordt dat het verloop deze maand weer groter zal zijn. Bij de regering wordt er op aange drongen met spoed, de zogenaamde aanwezigheidspremie, die de Mijn In dustrie Raad 31 juli reeds aanvaard de, goed te keuren. Minder kolen. meer olie. Echter ook over onze grens. Onge veer 20 km ten z.o. van Schoonebeek, bij Osterwald in W.-Duitsland, kwam een hoeveelheid van 23 miljoen liter aardolie vrij. Met grote kracht spoot de vloeistof uit de aarde en vloeide over verscheidene hectaren weiland. Enerzijds schade, aan de andere kant groot gewin. Als een winstpunt voor de recht spraak in ons land-, mogen we mede zien dat in beginsel werd besloten, dat de spoorweg-ongevallenraad een on derzoek zal instellen naar de spoor wegramp bij Woensel in Noord-Bra bant. hun werkgever, de overheid, werd danig geraakt en het trage tempo, waarin de drie officiële ambtenaren bonden in de centrale commissie voor georganiseerd overleg de bespre kingen voeren, die tot verbetering moeten leiden, kon maar weinig waar dering ontmoeten. Het overleg werd zelfs vergeleken met een ki.p, die zit te broeden op stenen eieren. Moge het toch nog goede eieren blijken te zijn. waar straks gezonde kuikens uit tevoor schijn komen! Grote ontstemming is gewekt over de legering en verzorging van zieke militairen tijdens de manoeuvi"es in Gennelagen (Duitsland) waar een 30- tal soldaten met griep, geen voldoen de legering had en waar de no- digste hulpmiddelen ontbraken. Een der dienstdoende kapiteins raakte hierdoor overspannen. Beweerd wordt dat gebrek aan ervaren personeel en zware overbelasting van de officieren de oorzaak hiervan zou zijn. WIE ZET DE BESTE THEE IN ZUID-HOLLAND In de periode van 16 september tot en met 14 november zal komen vast te staan, wie in Zuid-Holland boven de grote rivieren het beste thee zet. Er zal in deze dagen namelijk een grote thee-zet competitie worden ge houden in 24 Zuidhollandse plaatsen. De competitie wordt besloten met een finale, waar de regionale kampioene uit de bus komt, die mee zal strijden om het landelijk kampioenschap. Er zijn reeds dergelijke wedstrijden gehouden in alle delen van ons land. die ieder een regionale kampioene heb' ben opgeleverd. De kampioene uit Zuid-Holland boven de grote rivieren zal de negende en laatste regionale kampioene zijn. In het voorjaar werd een soortgelijke competitie gehouden in Zeeland en zuidelijk Zuid-Holland, welke competitie werd gewonnen door mej. Mien Veldhuizen uit Rhoon. 's Middags wordt er in de regel een wedstrijd gehouden voor scholieren, 's avonds voor huisvrouwen. De hoogst geclassificeerde theezetsters uit de beide groepen - zullen te zijner tijd strijd leveren om de regionale titel De wedstrijden staan onder auspi ciën van de stichting „Het Theebure au voor Nederland" te Amsterdam. De normen die door de jury's worden aan gelegd, zijn in wezen eenvoudig. Het komt er namelijk op neer, dat men een goede kop thee moet kunnen zet ten en serveren, dit alles uiteraard volgens de regelen der kunst, i.e. o- vereenkomstig de vijf gouden theere- gels. Het is gebleken, dat de theezetge woonten in ons land nogal uiteenlie pen en dat daar enkele markanten fouten aan kleefden. Hier ter plaatse zal deze wedstrijd gehouden worden op dinsdag 1 okto- batr in het Verenigingsgebouw, Sta tionsstraat. Na de huisvrouwen die het beste kunnen zingen en het lekkerste kun nen koken, krijgen we dus nu de huis vrouwen die het beste thee kunnen zetten. Ik zou wel eenswillen weten, hoe al de lezeressen hier tegenover staan. Aan de ene kant kun je natuur lijk zeggen: ,,Ik trek me niet veel aan van al de wedstrijden. Dat is tegen woordig zo'n beetje mode geworden en straks vinden ze wel weer wat an ders.' Maar het is een feit dat er in heel veel gevallen aan alle mogelijke huishoudelijke bezigheden te weinig aandacht wordt besteed. Al die dage lijkse karweitjes worden zo gauw tot een sleur. Laten we ons nu maar eens even bij dat theezetten houden. Iedereen heeft wel eens gelezen, dat de Japan ners er een hele thee-ceremonie op na houden. Wij vinden al die plechtig heden te veel rompslomp, maar er zit toch wel wat in. Het is ook bekend dat de Engelsen veel meer een thee- volk zijn dan wij. Voor de echte En gelsman is een kop thee een soort na tionale instelling. En hoe gaat het bij ons? Voor de oorlog was het kopje thee veel meer geliefd dan nu. Je hoort zo vaak van mensen die helemaal niet van thee houden en dikwijls van lieden die veel liever koffie drinken. Maar het valt tegelijkertijd op, dat er maar weinig Hollandse huisvrouwen zijn, die een lekker kopje thee zetten. Als je er gens op de thee wordt gevraagd, krijg je vaak iets dat of gekookt water met een smaakje is, of zo sterk dat je er akelig van wordt. Het is zeker niet de bedoeling, dat we van die thee-leuten worden, zoals Pisuisse zijn onsterfelijke theedrinken de tante heeft bezongen. Maar het zou toch wel prettig wezen als we onze theezetgewoonten weer wat gingen verbeteren. Dat een van onze lezeressen regio nale kampioene zal worden, is daar om de wens van Beschaving Wat heeft de wereld een cultuur. En wat een hoop beschaafde mensen Vol energie en zo volvuur, Die steeds elkaar het beste wensen Dan wordt er op de borst geslagen, Men treft een machtig vergelijk, En kijkt terug op vroeger dagen, Want toen was men nog slavenrijk Dat is gebeurd, dat is voorbij, Beschaafd zijn onze tijden Verdreven is die slavernij Vol schier onmenselijk lijden. Moderne tijd met het ATOOM, Steeds hoger wordt ons streven, Wie durft te vechten zonder schroom. Te spreken over „Samenleven? Aanschouw dit wonder der cultuur Zijn dit diep roerend mens'lijk gedachten Als daar een menigte vol vuur. Een negermeisje op gaat wachten Ja zij behoren tot de zwarten. En deze kleur is zo onrein. Daarom gaat men die mensen tarten?! O. blankmens: Wat bent u klein! Toen slavernij nog werd bedreven, Ging het om louter lichaamskracht, Maar hier is het een geest'lijk leven, Gekraakt door „blank beschaafde macht" Bewondering voor 't negerkind. Dat dit. lot moet verdragen, Dat een „Leger" voor zich vindt, Om haar van school te jagen. Het is de massa, die het meest, De haat steeds op doet laaien En die nog erger als een beest De onrust uit wil zaaien. Maar dat dit blanke broeders zijn! Dat is toch gans niet vleiend. En die beschaving is maar schijn Het is ten hemel schreiend J. P. v. REEUWIJK zaterdag 5 oktober in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. Losse Flodders Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet Dit is het eerste openbare onderzoek dat deze raad instelt. Voorheen was het zo dat uitsluitend ongelukken op scheepvaart- en luchtvaartgebied aan een openbaar onderzoek werden on derworpen. Doordat nu ook een spoorwegramp in het openbaar kan worden behan deld is zeker een vooruitgang. Te zijner tijd zullen getuigen wor den opgeroepen. De paarden die de haver verdienen krijgen ze niet. Zo luidt een bekend nederlands spreekwoord. Welnu, de nederlandse belastingambtenaren, die werken als paarden om de belasting- haver binnen te krijgen, verdienen toch zeker zelf, een voldoende portie van dit noodzakelijke voedsel te ont vangen. En dat gebeurt nu net niet, zo protesteerden de ambtenaren, die kte Den Haag te vergadering bijeen waren. Het salaris- en promotiebeleid van Uhebt het zeker wiel gelezen, we houden voorlopig maar eens op met die ontwapeningsbesprekingen. Och ja. het was 'heel gezellig hoor, daar niet van, maar hoe gaat dat, altijd zo met mannen bij elkaar te zitten klet sen wordt uiteindelijk toch wat een tonig. Je raakt op een gegeven ogen blik op elkaar uitgekeken. Dan weet er niemand meer eens een nieuw scheldwoord, sterke verhalen heeft allang niemand meer en eikaars mop pen ken je dan ook al allemaal. Je weet, na zoveel maanden en ja- rij bijeen te zijn geweest, ook precies waar ieder van de jongens het meest van houdt, wat ie het lekkerst vindt, wat ie het liefst doet en wat voor aspiraties hij nog heeft. En wat de ontwapening zelf betreft, wisten we al voor we begonnen hoe ieders stand punt zou zijn. Slechts binnenlandse moeilijkheden bij de een of ander kon daar een verandering in brengen en waar dat noch bij de Russen noch bij de Amerikanen zich in ernstige mate voordoet, heeft geen van hen dus nog ernstige aanleiding om te ontwa penen. Wat dan te denken van die fabriek in onze gemeente die zich gaat bewa penen tegen de grenswijziging met Gouda? Ik heb van die plannen wat meer gelezen en ik heb er van begre pen, dat het ontzettend gevaarlijk is om je ergens op te orienteren. Want na verloop van tijd zegt degeen, op wie je georienteerd ben: ,,Pik ik heb je". Dat is ook een soort russisch. Klopt wel, want orienteren - orient - oosten. U begrijpt nu wel. En dan mag Akkeroord ook wel uitkijken, want ik vind het hoog tijd, dat dat stuk bij Waddinxveen komt. De heren moesten met elkaar maar eens gaan praten. Gouda, Reeuwijk (Henegou- werweg!) Moordrecht, Waddinxveen en nog een paar. Mislukt zo'n confe rentie. dan kunnen de heren toch zeggen, dat ze een paar genoeglijk da gen hebben gehad. Tenslotte heb ik mijn vrouw opge dragen naar de thee-zetwedstrijd te gaan. Ik drink nergens lekkerder thee dan thuis en behalve de te winnen prijs is het goede mens er dan ook eens^ een avondje uit. „Ze heb nooit niks", zoals men dit in onze gemeente uitdrukt. Zelf ga ik a.s. zaterdagmiddag vlie geren. U komt toch ook meedoen Let vooral op de vlieger van Sniper. DRIE VERKEERSONGELUKKEN IN EEN UUR. Woensdagmorgen zijn in een uur tijd drie verkeersongelukken gebeurd die gelukkig geen gewonden, maar wel veel materiële schade hebben veroorzaakt. Omstreeks half acht stopte op de Henegouwerweg nabij het viaduct van de Rijksweg een bestelauto, bestuurd door Th. J. de R. uit Koudekerk a.d. Rijn. Een te dicht achter hem rijden de personenauto die werd bestuurd door E. L., alhier moest hierdoor plot seling remmen. De wagen slipte op het natte wegdek en botste tegen de bestelwagen. Beide auto's liepen aan zienlijke schade op. Ongeveer een uur later werd een personenauto, die op de rijksweg in de richting Den Haag reed en be stuurd werd door de E. K. uit Vleu- ten-De Meern, door een windstoot naar rechts geduwd. De bestuurder sloot gas af en remde. Hierdoor slipte de wagen en draai de een halve slag om. Hij kwam op de andere weghelft terecht en een personenauto, bestuurd door M. V. uit Maassluis botste tegen de achter zijde van de auto. De materiële scha de aan beide wagens was zeer groot. Een van hen moest met een kraanwa gen worden weggesleept. Op ongeveer dezelfde tijd reden vier personenauto's achter elkaar op de Bodegraverstraatweg in de richting Bodegraven. De eerste drie wilden stoppen, maar de bestuurder van nummer vier J. J. J. uit Bodegraven reageerde niet snel genoeg en botste tegen de voor hem rijdende auto, die werd bestuurd door iemand uit Gou da. Beide wagens werd beschadigd. AUTO GOUWE IN. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht is een personenauto in de Gouwe gereden. De wagen kwam over de Toegangsweg uit Gouda. Bij de aansluiting op de Henegouwerweg ging de bestuurder, die met de situa tie ter plaatse onbekend was, recht door in plaats van rechtsaf en reed regelrecht de Gouwe in. De bestuurder is de 33-jarige markt koopman D. Torenvliet uit Ede, die met zijn vrouw in de auto zat. Hij had in Rotterdam gemarkt, terwijl zijn vrouw in Gouda op de zaterdagmarkt had gestaan. Op de terugreis had de koopman in Gouda zijn echtgenote opgehaald en beiden gingen toen op huis aan. waarbij het de bedoeling was om via Toegangsweg en Henegou werweg oD de rijksweg te komen. Op het laatste ogenblik merkte het echtpaar, dat het uit de koers ging zonder dat evenwel nog de mogelijk heid bestond tijdig te stoppen.,, Wa ter", riep de vrouw, waarop de man reageerde met: draai het raam open. Het volgend ogenblik schoot de au to de Gouwe in. waarin het voertuig vier meter van de kant begon te zin ken. Het was een geluk dat de auto niet kantelde. Hij bleef nog even op de er in aanwezige lucht drijven en van die gelegenheid heeft het echt paar gebruik gemaakt om door het WADDINXVEEN dank zij de tegenwoordigheid van geest even te voren opengedraaide portierraam te ontsnappen. Mevr. To renvliet kan zwemmen en heeft haar man. ,die de zwemkunst niet machtig is, de helpende hand geboden. Door nat maai- zonder letsel kwam het echtpaar aan wal. Het is bij omwo nenden binnengebracht om op verhaal te komen en droge kleren aan te trek ken. De auto is opgetakeld. Het voertuig was licht beschadigd. Door het water had ook de koopwaar - oorbellen en sieraden - schade. De les van het gebeurde? Het hek langs de waterkant verlengen. GROENTEN TE WATER. Vrijdagmorgen had de groentehan delaar P. van B. een grote strop. Bij het bezoeken van een klant aan de Kromme Esse liet hij zijn bakfiets met groenten en fruit langs de weg staan en ging bij een over de sloot wonende klant vragen of er nog iets nodig was. Teruggekomen zag hij tot zijn grote verwondering kroppen sla, appels en bossen peen e.d. in de sloot drijven. Zijn verwondering groeide tot ontsteltenis, toen hij gewaar werd, dat het de inhoud van zijn groentekar was. die in de sloot dreef. De bak fiets was nl. de slootkant ingescho ven, waardoor een groot deel van de inhoud in het water terecht kwam. Aangezien, het meeste onbruikbaar ge- worden was, betekende dit voor de groenteman een grote schadepost. IN GRASMACHINE GEVALLEN. In de nacht van donderdag op Vrij dag is aan de 19-jarige Jan van der Neut een ernstig ongeval overkomen. De jongeman is werkzaam op een grasdrogerij te Hazerswoude. Bij de werkzaamheden in deze dro gerij aan de Hogeveenseweg is Van der Neut in een grasij snij machine ge vallen. Hij werd daarbij ernstig ge wond. Een van zijn voeten werd door de machine afgeslagen, de andere voet voor een gedeelte. Nadat de eer ste medische hulp verleend was, werd het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. VLIEGERNIEUWS. Het is dus weer zo ver, dat de jeugd en vooral de ouders gaan vliegeren. De prijzen zijn reeds gesorteerd en wachten op de winnaars, dus doe ie bes.t De prijs voor de kampioenvlieger is de wisselbeker en deze is het vorige jaar gewonnen door Tonny van Dijk. Misschien wil Tonny of Tonny's va der de beker vandaag nog even terug bezorgen bij een der leden van het comité, Jan Dorrekenskade O. 53 of 63. De grootste geheimhouding der fa brieken dat betreft de nieuwe vliegers verbiedt het om er maar iets over te schrijven, dus doen we dit niet, doch alleen dit er zijn fabrieken die' nog grotere vliegers hebben gemaakjt, dan voorgaande jaren, dus groter dan 5,20 m., dat belooft wat. Voor de 5e keer mogen we weer rekenen op de jury bestaande ui.t de HUIS AAN HUIS COLLECTE Van 121 tot 1B september a.s. zal weer de openbare collecte worden ge houden door de Prot. Chr. Sanatoria „Sonnevanck,, eii ,,Zónnegloren', als mede het Algemeen Sociaal Fonds ..Draagt Elkanders Lasten". Het is een verheugend verschijnsel dat de t b.c. de laatste jaren sterk is teruggelopen. Nog altijd bedraagt het aantal nieuwe ziektegevallen in ons land ca. 7500 per jaar en de verschild lende schoolepidemietjes van de laatj^ ste tijd hebben ons opnieuw bewezeft, datwaakzaamheid nodig blijft. Ook bovenstaande instellingen willen de strijd tegen de ziekte aanbinden, doch daarbij kunnen wij Uw steun en me dewerking niet missen. Wij doen thans een dringend be roep op Uw medewerking. U kunt ons helpen door Uw geldelijke steun, doch ook kunt U ons helpen door en kele uren zich als collectant(e) be schikbaar te stellen. Gezondheid is een groot goed. Geef daarom enkele uren van Uw tijd voor hen die dat voorrecht moeten missen. U kimt zich melden bij onderstaan de adressen: H. de Goeij, Ieplaan 33; Mej. Neleman, Julianastraat 7; Mevr. Havenaar-Sekeris, Kanaalstr. vliegerdeskundigen, de heren A. van Os, P. Radder en C. van den Bosch, deze heren wensen we heel veel suc ces met hun mooie, doch moeilijke taak. Tenslotte hopen we, op heel mooi weer voor zaterdagmiddag, mocht het echter niet zo zijn, dan wordt de wedstrijd uitgesteld tot zaterdag 21 september, zelfde plaats en tijd. KAMPIOENSCHAPPEN LANDELIJKE RUITERS. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de kaasmarkt werden te Bodegraven feestelijkhedjen georgani seerd. Onderdeel van het programma was het verrijden van de kampioen schappen van landelijke ruiters van de provinciale bond Zuid-Holland- Noord-Brabant. In de klasse Z werd onze plaatsge noot P. H. Koetsier met Sjors kam pioen en hij zal nu a.s. zaterdag dit district vertegenwoordigen op de na tionale kampioenschappen te Emmel- oord. In klasse N I behaalde A. J. van der Breggen met Reina een eerste, en ereprijs, alsmede een medaille. BLINDENHULP. In de week van 19 tot 25 september zal de Christelijke Blindenbond een gezpmenlijkei blindencollecte houden ten bate van Plantage Amsterdam, Dennenheul, Wolpheze, Bartimeus en Sonneheerdt. Ieder die even bedenkt wat deze mensen missen, zullen ze ker een flinke gave offeren. Geeft mild. DINSDAGAVOND a.s. in het Herv. Wijkgebouw, voor alle Herv jongeren. Aanvang 7.30 uui medewerking „Vox Jubilans" KOM OOK LUISTER GENIET EN DOE MEE

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1