fa. Roskam Verwarming Willem Jansen trouwt de Freule W eekagenda Zae&t li DEMONSTRATIE drijf, dat een zeer behoorlijke winst opleverde, oogluikend toe. Dikwijls maakte hij zelf van deze gelegenheid gebruik om even de inwendige mens te versterken. Meermalen had de jeugd ook vrijaf van school, omdat meester tevens het ambt van klokkeluider, doodgraver, voorzanger en andere functies beklede waarmee hij zijn mager inkomen aan vulde. Voor de verwarming van de school zorgden de leerlingen meestal zelf, door des winters een paar turven mee te nemen! De school Overigens zongen de kinderen ook in die dagen zeker niet van ganser harte „Wat vreugd, het schooluur heeft geslagen!,. Klassikaal onderwijs bestond ni,et, ook al luidde een oud voorschrift: „De meyden sullen sitten in een lo co alleen. Ende die knechten sullen oock sitten byeen". Jongens en meisjes zaten wel ge scheiden, maar in éen groot klaslokaal Zij kregen daar onderricht in lezen, schrijven en rekenen en godsdienst onderwijs. Terwijl een deel der leerlingen luid op spelde „a-b is ab en e-b is eb", kwamen de anderen om beurten naar de meester om him les op te zeggen, hun werk te laten nazien of hun gan- zepen te doen versnijden. De jongens hielden op school hun hoed op en zet ten die alleen af tijdens het gebed en wanneer zij voor de meester stonden. Kapstokken waren er niet, men ging zitten zoals men binnen kwam. Soms stond (in de klas) een „tonneken", waarvan men bij hoge nood gebruik kon maken. Een ander klasse-attri buut was meermalendes meesters hond, die mede een oogje in 't zeil hield en waarschuwend blafte wanneer de leerlingen kattekwaad uithaalden. Overigens werden zij bij de ingang der school al gewaarschuwd voor de tuchtigingen die hun daar wachtten, want het uithangbord toonde gekruist de roede en de plak, de symbolen van meesters gezag! ,,En (zo zegt Ter Gouw) die plak ken waren kommandostaven der hel den, die niet meer zijn (de ouderwetse schoolmeesters) maar op wier veelbe- tekend wenken zelfs eenmaal de Trom pen en De Ruyters gesidderd hebben". FEUILLETON No. 13 door L. VAN SCHOOTEN De Freule had laten weten, dat ze op een aubade geen prijs stelde, nu ze niet langer presidente van het comité was. Meester Kooper was in zijn schik. Di.t betekende een prachtig feest voor de kinderen. De schooljeugd was op getogen. En de ouders vonden het best De dames van het comité hadden moe ten kiezen of delen: het voortbestaan van het comité, en daarmee hun posi tie, stond op het spel. De burgemees tersvrouw kleedde het handig in: de Koninginnedagviering werd volgens traditie gehandhaafd alleen werden de kinderspelen vervangen door de boot tocht. En meneer Jansen bemoeide zich nergens mee, liet alles over aan het comité, verzocht het comité zelfs vriendelijk terwille van de kinderen, de organisatie op zich te willen nemen Mevrouw Bas en mevrouw Sangster hadden het geslikt, zij het met moeite Meester Koper vond het best, meneer Hermans eveneens, en de burgemees tersvrouw was in haar schik met haar diplomatiek succes. Zo brak de 31e augustus aan. Burgemeester Berghuis stond op het bescheiden bordesje van het Groen- hovense raadhuis en overzag glim lachend de zee van oranje strikken en rood-wit-blauwe papieren vlaggetjes. Als eilanden in een kinderzee staken de hoofden van de onderwijzers en enkele helpsters, oudere dames, er tussen uit. Hij hoorde het aloude Wilhelmus, het lied van de Zilvervloot en het Wilhel- mina van Nassauen aan, altijd een beetje ontroerd door de prille arge loosheid van de stemmen van al die jonge Groenhovenaartjes, maar zijn geest liep vooruit. Straks kwam de vuurproef. De kinderen marcheerden ordelijk af en volgden de gewone weg naar Het Huis. Voor hen was dia een kwestie van routine, zo ging het ieder jaar. De burgemeester wist dat er dit maal meer achter zat. En Wiesje de Jong en Klaartje van Dam, die met stijfopstaande strikken in de voorste rij liepen, wisten het ook. De burgemeester reed in zijn rij tuigje vooruit naar Het Huis en vroeg belet bij do Freule. Ze kwam de ka mer binnen, een grote, statige vrouw, en haar gezicht stond somber. Zo, zei ze ,komt u me op uw eentje de aubade brengen? Nee Freule, antwoodde de bur gemeester, dat komen de kinderen zo aanstonds doen. Maar ik had toch gezegd.. Voor ditmaal hebben we eens geen rekening gehouden met uw wensen, schertste de burgemeester. Ik zou u dringend willen vragen Freule, stel de kinderen niet teleur. Buiten klonk in de oprijlaan al het rumoer van de jeugd, en het geschet ter der trompetten van de Groenho- vense dorpsfanfare. Ik ben geen presidente van het co mité meer, dus. U bent nog altijd ambachtsvrouwe van Groenhoven, dus. Burgemeester, u bedoelt het goed, maar ik laat me niet dwingen. Mijn besluit staat vast. De burgemeester zweeg en keek uit het raam. Daar zag hij hetzelfde schouwspel van zoeven Verwachtngs- volle kindergezichten, een zee van oranje en rood-wit-blauw. Freule, kijk eens even uit 't raam, verzocht hij. De Freule trad aarzelend nader, keek neer op die hele kindermenigte opge wonden wuivend met de vlaggetjes. Burgemeesteren er is niet eens een tractatie. Die krijgen ze toch vanmiddag! Burgemeesterik Toen klonk daar opeens het lied van de Zilvervloot. U kunt het ze toch niet aandoen, glimlachte de burgemeester. Omanzei ze stampvoetend, haar ogen schoten vonken Toen op eens, lachte ze. Dit is unfair, zei ze. Maar goed, u wint. Haastig liep ze de trap af en verscheen op het bordes van het oude Huis, waaromheen de zingende kinde ren stonden geschaard. Méester Koper lachte over zijn hele gezicht en de kinderen zongen met verdubbelde ijver. Toen traden twee meisjes naar voren in haar witte zondagse jurken. Wiesje de Jong en Klaartje van Dam ontrolden beide een papier. Een hel dere meisjesstem klonk door de plots gevallen stilte. De Freule was, voor het eerst, een beetje met haar houding verlegen Haar ogen gingen beschuldigend naar meester Koper, in wie ze de maker vermoedde van het vers, dat de meis jes om beurten voordroegen en waar in ze de Freule de moeder van ons dorp, vroegen weer presidente te worden van het Koninginnedag-comi té U bent er altijd bij geweest en zonder u is het geen feest! De Freule had het op dat ogenblik heel erg kwaad, al verried haar ge zicht daarvan weinig. Haar hart ging uit naar deze kinderen. Ze voelde haar eigen eenzaamheid, en nu werd op haar een beroep gedaan, zich nog niet verder in die eenzaamheid terug te trekkeneen beroep uit kinder mond. En ze wist daarachter de oude ren, die haar toch blijkbaar niet wil den missen Met een haar anders vreemde spon taniteit boog ze zich voorover en kus te eerst Mies, toen Klaartje op de frisse konen. Wat hebben jullie dat keurig opge zegd, zei ze, en je begrijpt toch zeker wel, dat ik nu geen nee kan zeggen? Meester Kooper en de burgemeester hadden het allebei gehoord. Hiep hiep hoera voor de Freule! riep de burgemeesteren driemaal bruiste het gejuich op. Jongens en meisjes, zei. de burge meester, jullie krijgt ditmaal lekker geen limonade en geen tractatie. Dat hebben we allemaal bewaard in de speeltuin in Maarveld, waar jullie van middag met de plezierboot naar toe gaan. Een onbekommerd gejuich toonde aan dat de schare zeer wel ge noegen nam met dit uitstel, dat geen afstel betekende. Toen marcheerde meester Koper zijn klantjes weer naar de school. Ze moesten vroeg eten want de boot ver trok al om één uur. Dè burgemeester bleef achter met de Freule. wordt vervolgd Dinsdag 17 september verloven ALIE VAN DER KNIJFF en HAN DE VOS Waddinxveen, september 1957 6e Tochtweg 1 Vrijdag 13 september Ledenvergade ring C.J.B.T. in Vereen, geb., Sta tionsstraat. Dinsdag 17 september Jeugdappél- avond in Herv. Wijkgebouw, aan de Esdoornlaan. Dinsdag 17 september Ledenvergade ring Middenstandsvereniging in De Unie. Zaterdag 21 september Floraliafeest Eioemententoonstteliling met allerlei attractie in school A, aanvang 2,30 uur. Dinsdag 24 september Ledenvergade ring Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs in Vereen, gebouw aan de Stationsstraat. Vrijdag 27 september Praatavond Goudse Groentenveiling in Lunch room van de Water. Zaterdag 28 september Opvoering ,,De Tyran van Bouwlust" voor de jeugdclubs in Vereen, geb., Sta tionsstraat. Dinsdag 1 oktober Wedstrijd Theezet ten in Vereen, geb. Stationsstraat. Zaterdag 5 oktober Cefa-film in Ver. geb. Stationsstraat. Maandag 7 oktober Aanvang nieuwe cursus E.H.B.O. in Openb. School B Vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober Ba zar Herv. M.V. Tryfena ten bate van de zending in lokaal achter de Herv. Kerk. in KOLEN of OLIE 1111 U hebt keus uit diverse merken. Zie de etalage VAN OLIEHAARDEN EN -KACHELS op ZATERDAG 21 SEPTEMBER, van 2.30-5.30 uur en van 7-10 uur, in het Verenigingsgebouw, Stationstraat Inlichtigen geheel vrijblijvend bij KERKWEG 197 TELEFOON 204

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3