Weekblad voor Waddinxveen öe tRoonReöe U'iiMf De van de week LEES DIT, ALVORENS U LEVERTRAAN koopt! NIEUWS uit tovze. waoHplaats- Huidgenezing I CeFa-FIIni JEUGD lit IIH IIRUDIVIi Mtocdec de Vrouw no. 640 vrijdag 20 september 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30. Waddinxveen telet. 43g Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het voorspel van de wel wat wa terige Prinsjesdag 1957 bestond uit het spreken van vele woorden over onze, financieel-economische pogitie, zowel qua land als qua burgers van dit land. Onze deviezenreserve kon aanzienlijk versterkt worden, doordat de Nederlandse regering een regeling heeft getroffen met het internationale monetaire fonds. Nederland mag nu van het fonds vreemde valuta kopen tot een totaal bedrag van 137.500,000 dollars, tegen afgifte van in guldens luidende promessen ten bedrage van de tegenwaarde. De Nederlanse Bank kan nu 'weer even vooruit, wanneer de deviezenpot moet worden aange sproken en de gulden zal zich voorlo pig althans kunnen handhaven. De Troonrede droeg ditmaal, even als we dit reeds jaren gewend zijn, eqp vaag karakter. Er werden goed bedoelde pogingen gedaan ons te be moedigen en te troosten. Maar dit al les nam niet weg, dat de financieel- economisehe positie van ons land toch moeilijk als rooskleurig kon worden afgeschilderd. De bespreking hiervan vormde het pièce de résistance van het hele staatstuk en openlijk moest worden toegegeven, dat er reden is tot ernstige bezorgdheid. Intussen heeft minister Hofstra in zijn miljoenennota wel zodanig met cijfers gegoocheld, dat de uitkomst van de rekenpuzzle niet al te ongun stig lijkt te zijn. Maar om dit te kun nen bereiken moest de minister, dan ook uitgaan van enkele veronderstel lingen. die op zijn minst als meer dan optimistisch moeten worden gekwali ficeerd. Tot deze veronderstelling im mers behoorde o.m. de verwachting, dat het prijspeil na 1957 gehandhaafd zou kunnen worden en dat in 1958 algemene loonronden achterwege zul len kunnen blijven. De bestedingsbeperkingsschroef moet. verder worden aangedraaid. Minister Hofstra weet ook wel, dat niemand, zo lang hij er niet beslist toe gedwon gen wordt, zich van het geroep om bestedingsbeperking iets aantrekt. Daarom zal zijne excellentie ons nu 'n handje helpen, door de omzetbelasting op sigaretten, personenauto's en tele visietoestellen te gaan verhogen. Een ander hoofdstuk is, dat ook de ver mogensbelasting met een vijfde ver hoogd zal worden. En dat zal de toch al geringe spaarzin van het Nederland se volk beslist niet aanmoedigen. Maar het brengt wel geld in het laad- je en dat is voorlopig het voornaam ste, zo zal de minister denken. De defensie zal ons het lieve be dragje van 1779 miljoen blijven kosten en daar kan blijkbaar niet op be spaard worden. Hier steekt hef postje van 6 miljoen voor Nieuw-Guinea wel heel armzalig bij af. Maar aan de woningbouw zal weer hard gewerkt worden. En nu de ge meenten zo langzamerhand op zwart zaad zitten, zal een bedrag van 540 miljoen uit de rijksmiddelen hiervoor worden besteed. Er zullen 80.000 wo ningen verrijzen waarvan de helft woningwetbouw is. En al met al slui.t de begroting met een aanvaardbaar genoemd tekort van 535 miljoen. Het zij zo. Van de Jaarbeurs had men dit jaar niet zulke hoge verwachtingen. Maar het is meegevallen. De standhouders hadden de bestedingsbeperking al als een zwaard van Damocles boven hun hoofden zien bungelen, maar het zwaard is niet gevallen. En dat komt met name doordat de beurs in hoofd zaak is ingesteld op consumptieve ar tikelen en de Nederlandse consument trekt zich nu eenmaal in het algemeen van bestedingsbeperking en aanver wante artikelen niets aan. De A-griep heeft hier en Haar in ons land nog al om zich heen gegre pen, maar tot op heden blijkt de ziek te gelukkig van een goedaardig ka rakter te zijn. Het feit echter, dat en kele honderden Nederlandse soldaten, die in Duitsland op oefening waren, in het legerkamp Sennelager door de ziekte waren aangetast heeft sommige gemoederen wel enigszins in beweging gebracht, met name door de gerucht makende ontvluchting, mededelin gen en acties van de Nederlandse ka pitein L. Laten wij hopen, dat de ka pitein heeft overdreven en als hij niet heeft overdreven, laten wij dan hopen dat degenen die hem een ziekelijke querulant en een geestelijke gestoor de hebben genoemd, zichzelf zullen herzien en de kapitein rehabiliteren. Levertraan is verkrijgbaar in allerhande zaken, in velerlei soorten en onder diverse merknamen echter, alle levertraan is geen hoogwaardige Noorse levertraan, met andere woorden: IJking, vitamine-gehalte en kwaliteit spelen een belang rijke rol en hiermede is de gezondheid van Uw kind gemoeid. Neem dus geen enkel risico en koop Uw lever traan daar, waar men weet aan welke eisen een een hoogwaardige Noorse levertraan moet voldoen. U zult tevens vernemen, dat Jecovitol levertraan van Brocades het beste is wat er op levertraangebied in de handel wordt gebracht. Koop daarom nog heden een fles bij: A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Telefoon 335 om lachen. Die gekke Tineke! En 's avonds vertelde ze vol trpts aan va der. wat een originele invallen dat kind van hen toch had. Het ging niet Eens was er iemand, die het waag de op te merken, dat ze Tineke niet zo met het hondje moest, laten sollen. Met grote verbaasde ogen vroeg moe der: Ze mag er toch zeker wel mee spelen. Daar is het toch voor. Het hondje heeft het niet overleefd Voor het een half jaar was. heeft het zijn hondenbestaantje ontijdig beëin digd. Gelukkig had moeder in die tijd zelf genoeg gekregen van de last, die een jonge hond onvermijdelijk mee brengt,, andets waren er nog meer slachtoffertjes gevallen. Ouders, het is goed en opvoedend, dat uw kinderen huisdieren hebben, ermee opgroeien en er vertrouwd mee raken. Maar dieren zijn geen speelgoed, dat moeten de kinderen begrijpen. Leer hun liefde voor dieren en respect voor alle levende wezens. Vertel hun dat ook dieren gevoel heb ben en pijn kunnen lijden, wanneer er hardhandig en onvoorzichtig met hen omgesprongen wordt. marcelle. giiote Ue& Soms klaart het op maar meestal niet. Ons land? Geïnundeerd gebied, De boer zit met de brokken; De vogels krijgen het. zelfs koud, De eersten zijn uit de wei en hout Naar 't zuiden weggetrokken. Voorbij de ergste kiespijnstrop, We hoeven niet meer dubbelop Voor arts en fonds te dokken. De tand wordt weer gevuld, De kies, misschien met ongeduld, Maar voor het fonds getrokken. De griepkaptein die 't niet bevalt t Plezier van heel de staf vergalt, Is nog niet eens geschrokken. Misschien wordt hij wel gek T-. verklaard, De drntse a-griep is bedaard, Het is weer bijgetrokken. De wegenbouwers liggen stil, Zij laten, als het even wil, De autorijders schokken; De conjunctuur geeft geen crediet, is ais een hogedrukgebied Helaas weer afgetrokken. Jaap Mijderwijk Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Het natte nazomerse seizoen is dit jaar wel erg nat. Zo nat, dat tal van landerijen onder water zijn komen te staan. Met name de Gelderse Vallei oost-Utrecht en de west-Veluwe zijn het slachtoffer geworden, om van tie traditionele onderwater-gebieden maar niet te spreken. Vele koeien moesten nu al worden binnengehaald. Hier en daar ziet men nog trieste vaal-bruin en groen uitgelopen, waardeloos ge worden korenhokken uit de natte massa omhoog steken. En de aardap pelen verrotten in de grond, als er met gauw verandering komt, want aan rooien valt onder de huidige om standigheden zelfs in de vprste verte niet te denken. De afwatering mag in ons land wel een voorwerp van voort durende zorg blijven voor de verant woordelijke autoriteiten! De watervoorziening van Amster dam en Noord-Holland heeft de nodi ge problemen met zich meegebracht. De duinen waren zo 'langzamerhand uitgeput. Nu wordt er water getrans porteerd van de Rijn naar de duinen en daarmee is ook deze moeilijkheid weer opgelost. Prins Bernhard heeft bij Jutfaas het nieuwe filter- en pomn station van de N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland in werking gesteld. Nadat de Prins de «nop had omgedraaid, gebeurde er aanvankelijk niets. Tableau. Maar na enkele minuten riep iemand: Daar is "ial t was dan het water dat plot ting uit 28 luiken tevoorschijn kwam tL. een Selijk -.aantal filterbak- Ken stortte Amsterdam kan weer u1 is het weer de laatste ld nu niet bepaald erg dorstig. De Troonrede heeft meer het karak ter van een bemoedigend woord, dan van een kenschetsing van toekomstig krachtig beleid. De regering hult haar plannen in zo vage bewoordingen, dat wfj, na aanvankelijk ietwat bedwelmd te zijn door haar optimisme, de uit roep slaken: Het is te mooi om waar te zijn. Uiteraard is het grootste gedeelte van dit staatsstuk aan de crisis in ons economische leven gewijd. Openlijk wordt het erkend, dat het evenwicht in onze nationale economie is verbro ken, dat de vermindering van onze deviezen-reserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden geven tot ernstige bezorgdheid. De bestedingen aan consumptie, investeringen en o- verheidsuitgaven overtreffen tezamen het nationale inkomen. Het klinkt ons vertroostend in de oren, wanneer wij de regering horen verklaren, dat ons volk zonder twij fel de gerezen moeilijkheden kan te boven komen, maar als zij een beroep doet op het volk. om aan een daad werkelijke beperking van de beste dingen mee te werken, wordt haar be roep op de nationale ingetogenheid verzwakt door de schuldbelijdenis, dié zij in deze troonrede moest laten ho ren. Zij moet toegeven, dat mede de overheidsuitgaven oorzaak waren van de ernstige situatie en de vraag klimt in ons op: waarom heeft men de ont wikkeling niet beter overzien en is de overheid te veel blijven uitgeven? De Troonrede wijdt bijzondere aan dacht aan de ui.tvoer-politiek, zonder echter veel positiefs te zeggen over haar voornemens De paragraaf, waar in onze export wordt behande'ld, be vat grotendeels slechts theoretische beschouwingen. Een groot aantal woningen zal wor den gebouwd en de regering zal haar medewerking verlenen aan een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit te geven woningbouw-lening. Terwille van onze export-vermeer dering zo wordt gezegd, is het nood zakelijk te waken tegen het ongun- stiger worden van onze concurrentie- positie op de internationale markt. Maar welke maatregelen er worden genomen, om de positie te versterken daarvan vernemen wjj niets. Het enige, wat wij te weten komen is, dat de regering zich wil verzetten tegen de loonronden en dat zij streeft naar prijsstabilisatie. Dit zijn verheugende mededelingen gelijk ook de strijd tegen de woning nood een gunstig element vormt van het regeringsprogram van de naaste toekomst. De regering wil de woningbouw fi nancieren uit rijksmiddelen zodat men weer zal overgaan tot het ver strekken van voorschotten aan de ge meenten die aldus van de moeilijkhe den, welke zij ondervinden bij de fi nanciering van de meest dringende kapitaalsuitgaven worden bevrijd. Uit de rest van de Troonrede stip pen wq aan de mededeling omtrent de aansluiting van Nederland bij de Europese gemeenschap voor atoom energie. Dit zijn gevaarlijke ontwer pen, waartegen bij onze industrie en bestami amerleden ernstige bezwaren Welke is de eind-indruk van dit staatsstuk? De regering toont besef van de grootste noden van ons volk en is van goede wille. Maar de troon rede is te weinig concreet en wij moe ten afwachten, wat er van dit alles terecht komt. Dr. P. H. RIOTER VIJKGERMEUWS. Door de zware regenval van zater dag jl. is de vliegerwedstrijd in het water gevallen, tot ons aller spijt. De telefoon van het vliegercomité heeft zaterdagmorgen en middag rood gloeiend gestaan. Ca. 50 maal is er via de telefoon gezegd, de vlieger wedstrijd is uitgesteld tot zaterdag 21 september B-s. Het) was ongejreer 4 uur toen de rust weerkeerde en het telefoontoestel kon afkoelen. Maar al met al is er nog met ge vliegerd. We berichten nog, dat de inschrij ving om half twee wordt geopend, dus meisjes en jongens, maakt dat je op tijd bent met je vlieger. En nu weer hopen op goed weer. Het Comité. zaterdag 5 oktober in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. HUISDIEREN ZIJN GEEN SPEELGOED We zullen een hondje voor Tineke kopen, vind je met? zegt moeder te gen haar man. Het kind is zo dol op dieren. Als ze op straat of in een win kel een hond ziet, wil ze hem altijd aaien en aan zijn oren of zijn staart trekken. Het is zo'n leuk gezicht! En een levend hondje lijkt me veel leu ker speelgoed voor haar dan die dooie wollen beesten. De jónge vader is het er dadelijk» mee eens en enthousiast over het idee. Ja zeker ,ze zullen een lief jong hond je voor Tineke kopen. Dezelfde avond nog wordt de krant nagekeken hoor een nest jonge spaniels aange boden. Dadelijk de volgende dag gaan vader en moeder erop af en wordt er een mooie pup uitgezocht. Als ze met het acht weken oude dier thuiskomen, komt er aan de vreugde van vierjarige Tineke geen einde. Dat is nogeens echt, een dier om mee te spelen, dat piept als je de haren uit zijn staart trekt ot met je kleine vingertjes in z"n ogen prikt Er is ontzettend veel te onderzoeken aan dit nieuwe speelgoed. Je kunt er de leukste expirimenten mee doen. Er wordt met. het hondje gesold en gestoeid, dat het een lieve lust is. Ti neke sjouwt er de hele dag mee in haar armpjes. Mandje in. mandje uit. Ze sleurt ermee voort aan zijn riem in de tuin en op straat. Het diertje komt pas hijgend tot rust, als Tineke 's avonds naar bed gebracht is. Zie je wel Moeder zit met vertederde blikken naar de activiteiten van haar kind te kijken. Zo enig toch als die kleine meid met haar hondje speelt! Ze heeft er gewoon geen kind aan. Zie je wel, zegt zé tegen vader. Levend speel goed, dat' moest ze hebben. Eenmaal maar meende moeder hf^r dochtertje tot voorzichtigheid te moe ten manen. Dat was, toen Tineke met de perforator, die ze van pappies bu reau had gehaald, gaatjes in de lange oren van het hondje trachtte te druk ke- Het diertje gilde angstig en trachtte zich verwoed los te rukken. Niet doen, kindje, zei mammie. Dat vindt het hondje niet prettig. Maar eigenlijk moest moeder er toch ook VERGADERING MIDDENSTAND. Dinsdagavond kwam de plaatselijke middenstandsvereniging in ledenver gadering bijeen in ,.De Unie". Op de gebruikelijke wijze werd de vergade ring door de heer H. M. de Wilde ge opend en werden enkele huishoudelij ke zaken afgehandeld. Als voornaam ste punt kwam op de agenda een be spreking over een te houden winkel week. Tegen de gewoonte in waren ditmaal niet alle leden enthousiast voor een winkelweek, met gevolg dat zelfs bij stemming moest worden uit gemaakt of deze dit jaar wel gehou den zou worden. Met een meerderheid van stemmen kon echter de traditie gehandhaafd blijven. Uuit die hoofde moest een commissie gekozen worden, welke tot taak heeft in samenwerking met de nog te benoemen leden van de R.K. middenstandsvereniging, de plannen voor te bereiden. T.z.t.zal hierover meerdere publiciteit gegeven kunnen worden. Verder kwam ter tafel op welke wijze het 40-jarig bestaan a.s. 30 ok tober gevierd zal worden. Van be stuurszijde werden enkele plannen ge opperd, terwijl vanuit de leden ook nog enige suggesties gegeven werden. Besloten werd dat het bestuur en een tweetal leden zich nader beraden zul- len hoe dit jubileum te vieren. Als slot kwamen de tongen los over de kwestie koffieverkoop door de textielhandelaren. Deze verweerden zich echter met de ODmerking, dat de kruidenier zich op het gebied van de textielwaren heeft begeven. Door bei de groepen is terugtreden uiterst moeilijk, reden waarom aan het be duur in overweging gegeven werd bemiddelend op te treden tussen bei de partijen. Mogelijk kan hieruit iets goeds geboren worden. Algemeen werd aangevoeld dat een strijd als de- ze. p°°i' 'n het belang van welke winkelier ook, kan wezen. TWEE AANRIJDINGEN. Tijdens het afgelopen weekeinde hebben zich in onze gemeente weder om twee aanrijdingen voorgedaan. Zondagmorgen botste de bromfietser J. O., alhier op de hoek van de Mei en de Kerkweg. Hier verleende de bestuurder van een personenauto G. J. uit Gouda die over de Kerkweg reed, geen voorrang aan een andere personenauto, bestuurd door P. V., die de Oranjelaan kwam uitrijden! Ook hier was het gevolg een vrij aan zienlijke materiële schade. MOTORRIJDER IN DE GOUWE GEREDEN. Voor de tweede maal in korte tijd is in het water van de Gouda bijna noodlottig geworden voor een wegge bruiker. Maandagavond was het de motorrijder B. v.d. H. uit Gouda, die met motor en al in dit vaarwater te recht kwam. Op de Henegouwerweg ter hoogte van de boerderij van de heer A. Moons stopte een melkauto. Twee achterop komende auto's die aanvankelijk achter de melkauto had den gestopt reden deze voorbij. Juist toen de tweede auto de melkauto pas seerde kwam de heer v. d. H. op z'n motorrijwiel uit de tegenovergestelde richting aanrijden. Hij werd gedwon gen zover naar rechts uit te wijken, dat hij eerst in aanraking kwam met een bermpaaltje en daarna met een paal van een autobushalte. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur en vloog over de kop en dook met motor en al in de Gouwe. Door voor bijgangers was het slachtoffer, die behalve een nat pak nog enkele bles» sures aan een knie opliep, weer vrij spoedig op het droge gebracht. Ook het motorrijwiel kon na korte tijd weer opgevist worden. E.H.BO. Woensdagavond jl. vond in het Ver. gebouw aan de Stationsstraat door Dr P. van der Linde de uitreiking plaats van de diploma's aan 9 geslaagden van de afgelopen cursus. Aan 12 le den kon hun verlengd diploma wor den overhandigd. Na de uitreiking brachten Mej. Bezoen namens de ge slaagden en de voorzitter nomens de E.H.B.O. him dank over voor het ve le werk, dat Dr. van der Linde had gedaan, waarvoor hem en zijn echt genote een blijk van waardering werd overhandigd. Hierna werd de voor zitter verrast met een kleine attentie, namens de geslaagden. Vervolgens werd deze zeer geanimeerde vergade ring gesloten. N.K.J.B. NIEUWS. Op donderdag 12 september kwam de N.K.J.B. in jaarvergadering bijeen. Nadat de voorzitter, de heer W. van Berkesteijn de vergadering met gebed had geopend verwelkomde hij de le den, die in grote getale waren geko- en bracht alle activiteiten en mislukkingen in herinnering. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd er overge gaan tot de bestuursverkiezing De voorzitter was aftredend en als can- didaten waren aangezocht Fred, van der Klauw en Adri Kleiweg welke laatste precies de helft plus 1 stem kreeg van de vergadering zodat hij werd gekozen. Hierna volgde een uitvoerige dis cussie over de werking in de N.K.J.B. waaruit voortkwam, dat er een ver gadering zal komen, waar dan van elke groepering een hoofdbestuurder aanwezig zal zijn. Na de rondvraag, die nogal wat praatstof naar voren bracht, kreeg de scheidende voorzitter het woord, die allen dank bracht met wie hij 6% jaar als bestuurslid en 4 jaar als vo?i?itter bad mogen samenwerken. doornstraat en de Ieplaan "tegen" een leiS h°°?te dat ,het bestuur en de personenauto, bestuurd door P R n0 verder zouden uitbouwen, wat - bestuurd door P. R. De bromfietser wilde aan de auto voor rang verlenen, doch dit gelukte slechts ten dele, omdat de bromfiets op het natte wegdek slipte, waardoor deze in botsing kwam met de personenauto. De gevolgen bléven beperkt tot ma teriele schade. De tweede aanrijding vond zaterdag plaa+s on 1,^ vgr in de afgelopen jaren was opgebouwd Maar vooral, zo besloot hij, vergeet de jongeren van 14-17 jaar niet. Deze moeten onze volledige aandacht heb ben en houden. Adri Kleiweg dankte namens be stuur en leden de scheidende voorzit ter en hij beloofde daarbij alle aan dacht aan de jongeren te zullen be-

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1