Kq«! ZILIÏIETR'™»® Inspanning - Ontlpxinniny JAC. SATOA M. HEEMSKERK MASCOTTE ifxdon DOELEMAN De vakanties zijn voorbij en de herfst heeft zich doen gevoelen, dit maal reeds bijzonder vroeg. We zijn een andere tijdkring bin nengetreden; hoe graag men ook de snel vervlogen zomer zou willen vast houden, onherroepelijk staat een win ter in het voorportaal van ons be staan te wiachten, we moeten hem binnen laten, in geen enkel, opzicht kunnen we hem negeren. Wat gaan we in de a.s. wintermaan den doen? Neen, we bedoelen niet op of in de bedrijven, en alles wat hiermede ver band houdt, maar wat gaan we doen voor de algemene vorming van de mens als natuurlijk en als geestelijk- zedelijk wezen. Mischien is het nuttig onderstaan de gedachten in een tweetal groepen te verdelen, n.l. inspanning en ont spanning. De inspanning betreft het zeer bre de terrein van de vakontwikkeling. Het behalen van diploma's, het vol gen van allerlei lessen, kort gezegd de vorming van de mens voor zijn maatschappelijk bestaan. We menen dat op heden niet een jonge man of jonge vrouw t.d.z. zijn of haar toekomst mag verwaarlozen, ook al heeft men een open oog voor de overdrijving welke bij de studie velen zo licht parten gaat spelen, toch kan niemand ontkomen aan het feit dat diploma's de deuren van heel wat instellingen openen, die allerlei soort baantjes vette en magere te vergeven hebben. Het is altijd dwaas dwars tegen de stroom van de tijd in te gaan roeien. Vanwege het „afdrijven" dat men dan doet komt men uiteindelijk verkeerd uit. zeer tot eigen nadeel. Jonge mensen denken soms dat zij de maatschappij naar hun hand kun nen zetten; neen, veeleer decreteerd de maatschappij (de samenleving) hoe u en wij het doen moeten. Wie in het maatschappelijk leven mislukt heeft dat in hoofdzaak aan zich zelf te wij ten, niet aan de maatschappij die al lerlei voorwaarden en eisen stelt. Dus vakopleiding is vandaag de dag een zaak die meer dan gewone in spanning vraagt. De wintertijd is stu dietijd, genomen in de meest brede zin van het woord. De vorming of opleiding van de mens is nog lang niet volledig als in betrekkelijke eenzijdigheid het zwaar tepunt op de maatschappelijke taak wordt gelegd. Het menselijk bestaan heeft een natuurlij ke-materiele kant, maar evenzeer een geestelijk-morele. Niemand heeft met de erkenning van deze twee-zijdigheid grote moeite; toch is het een kenmerkend verschijn sel van onze tijd dat o zo veel gedaan wordt voor de materiele toekomst plannen van de opkomende mens, maar dat in geestelijk-moreel opzicht de verarming hand over hand toe neemt. De bewijzen daarvan liggen voor het grijpen; neem nu alleen eens de schier ontembare goklust. Duizenden span- deren him spaargeld aan de oplossin gen van puzzles, raadsels etc. Dat alles in de (ijdele) hoop snel rijk te zullen worden. Terwille van winst speculeren handelslieden op de meest laagstaande instincten van een domme massa. Moreel afgestompt bren gen ontelbare duizenden hun avonden vrezen. Het grootste leed dat de mens te dragen krijgt is eenzaamheid of ook wel het verstoten worden door de samenleving. Onze tijd is rijk aan ontspanning. Waarschijnlijk houdt dat verband met de grote inspanning die de produkti- ve mens ten koste moet leggen. Ja, er is, in de goede zin van het woord, een hunkering naar ontspanning gro ter dan ons in vroeger tijd bekend was. Het vraagt een breed opgezette stu die om precies uit te zoeken waaruit deze toenemende zucht naar ontspan ning ontstaat. Knappe sociologen we ten het nog niet geheel uit de doe ken te doen. De vrije tijd. de ge spannenheid bij de vaak eentonige ar beid, de massaliteit, d.w.z. het gevoel niet van tel te zijn, het gemis aan in nerlijke rust, het losraken van gezins- en familiebanden enz. enz. zijn even- zovele factoren die van invloed zijn. Intussen staat o.i. wel vast dat ieder normaal mens een zekere mensver- heffende ontspanning van geest en lichaam nodig heeft. Daarom hebben onze sport-, kunst- en amusement verenigingen in de a.s. wintertijd een dankbare taak te vervullen. Strikt genomen behoeft niet een uur van een mensenleven onbenut verlo ren te gaan. Arbeid, rust en ontspan ning zijn in natuurlijke zin de drie zuilen waarop 't gewone menselijke bestaan steunt. Het 2aat er maar om eerstens het ware evenwicht te be trachten, terwijl in de tweede plaats van groot belang is of de ontspanning tegelijk enig nut afwerpt voor ande ren, onze medemens. De a.s. wintertijd goedi bestedend;, inspanning, goed afgestemd op ont spanning kan en zal overspanning voorkomen. De ware levenskunst blijkt steeds zeer bijzonder moeilijk te zijn» vindt u niet? B. T. Speciaal adres voor ZWITSERSE MERKHORLOGES GLADDE RINGEN KELTUM PLEET RONSON AANSTEKERS OPTIEK De vanouds bekende zaak met de buitenklok Dorpsstraat 33 Telefoon 418 in donkere bioscoopzalen door. Steeds sterker moeten de prikkels zijn. al les is gericht op de genieting van het armzalig eigen ikje. Een groot stuk van de verantwoordelijkheid heeft men'bij allerlei tegenslag op de diver se verzekeringen overgedragen. Het peil van de gesprekken is volgens recente onderzoekingen gelijk aan dat van kinderen' in de leeftijd van 9 tot 10 jaar. Veel roken, veel drinken, veel pretmaken, veel schijn voor wer kelijkheid verslijten, zie daar iets van de moderne mens die uitsluitend voor brood en spelen leeft. De grootste inspanning voor elk mens is het beheersen van de wil, het in toom houden van de menselijke hartstochten, het beteugelen van het kwaad hetwelk uit het zondig hart op borrelt. Daarom is het zo nodig dat een krachtige tegenstroom onze sa menleving doorkruist. Deze tegen stroom zien wij o.a. in 'n krachtig stu wende belijnde jeugdbeweging geba seerd op levensbeginselen die eeuwen konden trotseren. Maar is de mens dan niet voor ge luk, vreugde en genieting krach tens zijn hoge komaf geboren? Gelukkig wel. Ieder normaal mens haakt naar geluk, naar vreugde, waar achtige blijheid er. genieting. Maar nog altijd kan schier niet een mens waarachtig gelukkig zijn als hij puur alleen staat, zich volkomen van ande ren isoleert of geheel op zichzelf leeft. Anderen moeten hem eren toejuichen bewieroken, hulde brengen of ook wel CHR. VROUWENBOND BIJEEN. De afdeling van de Ned. Christen vrouwenbond opende woensdagavond in het Geref. Verenigingsgebouw aan de Stationsstraat het nieuwe seizoen. Deze eerste vergadering stond onder leiding van mevrouw Klunder-Bent. Na de opening hield zij een korte me ditatie. Vervolgens gaf zij een over zicht van hetgeen in de afdeling ge schied was in de zomerperiode. Lief en leed van verschillende leden bracht zij in herinnering. Als gastspreker was op deze vergadering aanwezig de heer H. W. Hofmeester te Hilversum. Deze hield een referaat over het on derwerp „Regeert God de wereld?". Met grote belangstelling volgden de aanwezigen deze causerie. Daarbij wees spreker op het grote belang, dat de christen mag weten, dat heel het wereldgebeuren doch ook het persoon lijk leven door God wordt geregeerd. ZAKEN-JUBILEUM. Het transport- en landbouwbedrijf van de fa. Gebrs. Roubos bestond de zer dagen 25 jaren. Begonnen met 'n tweedehands vrachtauto, beschikt het bedrijf thans over een wagenpark van 10 vrachtwagens. Het jubileum is in intieme kring met het personeel herdacht. OPENING BIBLIOTHEEK. De bibliotheek van het Instituut voor arbeidersontwikkeling begint z'n uitlening -van boeken weer op vrijdag 27 september a.s. in de openbare la gere school A. De bibliotheek is ge opend van 7,30 tot 9 uur. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad zal op donderdag 10 oktober a.s. des n.m. 8 uur in een openbare vergadering bijeenkomen. OPENING WINKELGALERIJ. Naar wij vernemen zal de winkelga lerij aan de Ieplaan op woensdag 2 oktober a.s. des avonds om 7 uur door de burgemeester officieel worden ge opend. Deze 6 winkels worden een sieraad voor onze gemeente en meer speciaal voor de Bomenwijk. Het kopend pu bliek zal zich in de ruime verkoop ruimten, die prachtig worden betim merd, geheel thuis voelen en door de overzichtelijke uitstalkasten gemakke lijk zijn keus kunnen bepalen. De ondernemers, de heren Hollan der, van Erk, Zwijgers, van Ringe- lenstein en van Mourik zijn voorne mens ter gelegenheid van deze ope ning een feestelijke verlichting aan te brengen. Voor andere attracties, die in het voornemen liggen, hopen wij volgende week meer te kunnen be richten. dit vaccin geen bezwaren of nadelige gevolgen zijn verbonden. In Amerika werden reeds meer dan honderd mil joen vaccinaties verricht. Over enkele weken zal nu ook in Nederland op grote schaal de strijd VOOR GOEDE REPARATIE Zonder poxtemonnaie pijn moet je bij WIELAARD zijn! KERKWEG 112 TELEFOON 209 Losse Flodders In het jaarverslag van een plaatse lijke voetbalvereniging werd vermeld, dat het bestuur verplaatsbare doelen heeft aangekocht, hetgeen een belang rijke verbetering bleek. Wat een wonder! AJs er nu op doel geschoten wordt, trekt een speciaal te benoemen commissie de palen op zij en weg kans voor de tegenpartij. Als je bij korf bal aan de paal schudt krijg je er een strafworp tegen. Het zal mij benieu wen hoe de scheidsrechters reageren. Vorige week zaterdag ben ik toch gaan vliegeren. Nergens had ik een bordje gezien met „terrein en lucht afgekeurd". Ik ben de hele middag alleen gebleven. Geen jury, die mijn vlieger kwam beoordelen. Toen ik eenmaal doornat was, begreep ik dat het niet doorging. Had. ik telefoon ge had, dan had ik eerst kunnen infor meren hoe de zaken stonden. Enfin de warme erwtensoep met kluif smaakte best toen ik thuis kwam. Over een dag of tien gaan wij de winkelgalerij aan de Sniep openen. Tientallen autoriteiten en muzikanten zullen aan het feest luister bijzetten. U mag wel zorgen er bij te zijn. want er schijnen veel cadeaux uitgereikt te zullen worden. Trouwens de cadeaux schijnen nog in veel grotere mate te gaan komen, in verband met de actie van de tex tielhandel. Dat .schijnen ze in de Sniep goed voor elkaar te hebben, want ben ik goed ingelicht, dan gaan zij daar elkaar bevoorraden; de kof fie van Ringelenstein naar van Erk, de handdoeken van van Erk terug naar Ringelenstein, zoute drop bij Zwijgers, bloemkool bij van Mourik.. De bemiddelingseommissie u),t de middenstand kan daar haar licht gaan opsteken! Dat licht gaan wij zelf ook opste ken, want het is nu weer vroeg don ker! Sniper. Pig en Peg op stap EAU DE COLOGNE Een heerlijke eau de co logne van 4711. in flacons v.a. 2.40, 4,25, 7,50. Burgerlijke Stand Aangiften van 12 tot 18 september. Geboren: Theodora, d. v. Th. van Bueren en M. Spierenburg, Noordka de 30e. Ondertrouwd: D. W. Kortbeek en C. A. Slappendel; J. Helder en T. C. Mol; L. D. Burger en P. Rademaker, J. P. de Jong en M. H. Tange; C. van den Heuvel en J. A. Boere. Gehuwd: A. Havenaar en J. P. Hoo- gendoorn. Overleden: Both, Dirkje e.v. C. van Elswijk, oud 73 jaren. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. van der Haar Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6,30 Ds. J. van der Haar Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie. Nam. 7 uur Ds. E. H. Kalkman, Voorhout. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Vrijdag 27 september nam. 7 uur Ds. B. Toes, Kinderdijk Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. G. Ch. Dtiinker. DE ZONDAGSDIENST zal waarge nomen worden door Dr. P. van der Linde. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: grijze handschoen, bruine tas inh. boeken met pyama, aktetas met metselaarsgereedschap. Verloren: stalen duimstok, donker bruin colbertjasje, sleutelbos in étui. en pijn weg- wrijven met DAMPO 97. De ramp is niet,te overzien. Daar liggen nu al hun mooie bloe men. Alles in een klap vernield en stuk. Die goede juffrouw gaf elk der jongens nog een kwartje maar ze gaat zonder bloemen weg. Er is niets meer heel van el die mooie bloemen en planten. En wat moeten ze nu begin nen. Ze durven met zo'n wagen niet naar de baas térug. Ze rijden de kar aan de kant en gaan weer eens ver der kijken. Ze zullen nu voor het eerst van hun geld een paar broodjes kunnen kopen. Ze hebben toch geld verdiend, en zullen wel beter werk vinden ook. De broodjes hebben Pig en Peg vlug opgepeuzeld. Ziezo ze heb ben weer wat in hun maag. Nu staan ze voor een spoorwegovergang. Er komt juist een trein aan. We moeten zien dat we een baantje kregen als machinist en stoker op de trein. Dat zou fijn zijn. Wat zou je dan veel van de wereld zien. Nu is de trein al heel dicht bij. Wat een onzin denkt Peg, de trein is nog een heel eind weg en nu zijn de bomen al dicht Maar ze zien de trein al groter wor den. Eerst alleen een rookpluim en nu horen ze al het dreunen van de ma chine. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. In Nederland zal in september en oktober een begin worden gemaakt met de inenting tegen kinderverlam ming. Dat is zeer verheugend nieuws, daar kinderverlamming, poliomyelitis, wat zijn gevolgen aangaat een van de ernstigste infectieziekten is. Een af doende therapie is, zodra de ziekte zich eenmaal heeft geopenbaard, tot nu toe onbekend, dit in tegensteling met alle andere infectieziekten. Om een voorbeeld te noemen: difterie, kinkhoest en tetanus kunnen op deugdelijke wijze worden bestreden. Toch worden tegenwoordig in Neder land en elders de meeste kinderen in hun vroege jeugd door middel van herhaalde vaccinaties tegen deze ziek ten zoveel mogelijk reeds tevoren be schermd. Door het werk van de Amerikaan se gelee .-de Salk is het de laatste ja ren mogelijk geworden ook tegen kin derverlamming een entstof, vaccin te bereiden, die een grote mate van be scherming geeft tegen de gevolgen van deze gevreesde ziekte. Toepassing op grote schaal heeft be wezen dat aan herhaalde injecties met tegen kinderverlamming een aanvang nemen. Alle kinderen die in 1955 zijn geboren, kunnen dan voor het eerst worden ingeënt. In totaal zijn drie in jecties nodig. De tweede injectie ge schiedt vier weken na de eerste, de derde weer zes maanden later. De re gering stelt het uit Amerika geïmpor teerde vaccin kosteloos ter beschik king .Aan de ouders zal een vrijwilli ge bijdrage worden gevraagd voor dekking van alle bijkomende kosten. De uitgaven kunnen gedeeltelijk worden bestreden uit de bijdragen, die de ouders en verzorgsters betalen voor de inentingen. Voor de inenting der kinderen van de jaarklassen 1955 mag volgens de voorwaarden, die zijn ge steld aan" de verstrekking van rijks wege van het vaccin voor die kinde ren, slechts een vrijwillige bijdrage worden gevraagd van ten hoogste f 1,— per inenting. De commissie ver wacht dat de meeste ouders en ver zorgers in deze gemeente» evenals el ders bereid zullen zijn deze maximum bijdrage te betalen. Het voornemen bestaat de inentin gen in deze gemeente te doen ge schieden. VERHOGING P.T.T. TARIEVEN Met ingang van 1 november a.s. zullen de volgende verhogingen wor den toegepast. Posterijen Verhoging van het port voor bin nenlandse brieven t.e.m. 20 gr. 12 ct (thans 10 ct. boven 20 t.e.m. 100 gr. 25 ct (thans 20 ct) boven 100 t.e.m. 200 gr. 35 ct (thans 30 ct voor binnenlandse briefkaarten 8 ct (thans 7 ct In het verkeer met Suriname, Ned. Antillen, Ned. Nieuw Guinea, Indo nesië, België, Luxemburg en in het grensverkeer met Duitsland wordt het 31 35 p. van Gelooven 18 43, H. van port van brieven tot en met 20 gram Muiden 19> j verilage 26 29 32 36 eveneens 12 ct en dat voor briefkaar ten 8 ct. Telefoon. Abonnements- en gesprekkosten blijven ongewijzigd. Het entreegeld voor nieuwe gegadigden wordt ver hoogd van f 75,tot f 100,inclu sief 15 meter binnenleiding. Deze verhoging zal niet gelden voor- degenen, die thans reeds op de tele foonwachtlijst staan ingeschreven. Bovendien zullen de in april van dit jaar aangekondigde tariefswijzi gingen voor nevenapparatuur nu wor den ingevoerd. Sport in 't kort SPORTKEURING. De zittingsavonden van het Keu ringsbureau zijn weer begonnen. De secretarissen van de sportvereni gingen waarvan leden gekeurd moe ten worden, kunnen hiervan opgave doen bij de secretaris, de heer A. C. van den Bosch, Ieplaan 39. In verband met de organisatie wor den de secretarissen verzocht hun op gave zo spoedig mogelijk in te zen den. W.Z.C. DE GOUWE. De indeling van de wintercompeti tie van de kring Gouwe-Rijnstreek is bekend gemaakt. Wij zien de jongens ingedeeld in afd. B, samen met G.Z.C. a, L.G.B. a en L.Z.C. een afdeling vormen. Wan neer onze jongens zo spelen als in de afgelopen zomer, zal het bereiken van de bovenste plaats lang met onmoge lijk zijn. Het eerste zevental zal het zeer zwaar krijgen, zij zijn ingedeeld met de volgende ploegen: B.Z.C. I, Bergambacht; G.Z.C. III, Gouda; Sleutelstad I. Leiden; de Zijl I, Leiden; en Donk I, Gouda. Ook het tweede heren zevental heeft een zeer moeilijke opgaaf. B.Z. en P.C. I, Bodegraven; Boskoop I, Boskoop; G.Z.C. 5, Gouda, A.Z.C.. Alphen. de Zijl 2, Leiden. Verder heeft de Gouwe met het 3e zevental ingeschreven, deze afd. is als volgt: G.Z.C. 6. Donk 2; L.G.B. 2; L.W.V. 2; L.Z.C. 2, al met al zeer aantrekkelijke afdelingen. Postduivenvereniging De Sperwer. Wedvlucht van Vilvoorden 124 km. Aankomst le duif 10 45 9. 51e duif 11 02 59. Los 9 05. Uitslag: D. Degen- hardt 1 17, Fr. Rip 2 4 20 22 24 25 42, H. van de Willik 3 5 7 47, W. van der Jagt 6 8 9 10 13 27 46. L. Verhoef 11 37, N. van der Zijden 12 28 34 39, N. van Vliet 14 21 41, P. Vink 15 16 Verhage 44, P. Metselaar 30 38 49. H. van Dijk 23 50 51, A. H. Fase 40, L. de Bruin 45, J. de Beer 33 48. Biljartclub ,,De Gouweviienden". De Waddinxveense biljartclub De Gouwevrienden speelde in café Gou we Zicht alhier een tweekamp tegen Het Centrum uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Het werd een spannende wed strijd waarin beide partijen vrijwel tegen elkaar waren opgewassen. De einduitslag was 10-6 voor de Gouwe vrienden. De uitslag van de gespeelde oar- BOUW KASSENCOMPLEX. Het Instituut voor Tuinbouwtech niek te Wageningen heeft namens het Proefstation Bloemkwekerij te Bos koop onderhands aanbesteed het bou wen 'van een kassencomplex met ke telhuis voor de Rijkstuinbouwschool. Laagste inschrijfster was de firma P. Rehorst Zonen, alhier. 75 JAAR GELEDEN. Zijne Majesteit heeft tot burge meester van Waddinxveen benoemd, de heer G. W. C. van Dort Kroon, secretaris van deze gemeente. HERV. JEUGDAPPéL. Ter opening van het winterseizoen werd door de Ned. Herv. Jeugdraad dinsdagavond een jeugd-appél-avond gehouden in het Ned. Herv. Wijkge bouw aan de Esdoornlaan. De belang stelling voor dezei avond was zeer groot en de grote zaal van het wijk gebouw was dan ook geheel bezet, toen ds. J. van der Haar als voorzit ter van de jeugdraad de bijeenkomst opende. Aan dit appél werd medegewerkt door de Herv. Zangvereniging Vox Jubilans onder leiding van de heer M. Egberts, welk koor op gevoelvolle wijze enkele stukken ten beste gaf. De haer C. Russcher, lid der J-V. behandelde een onderwerp over de herbouw van Jeruzalem. Enkele leden van de Knapen- en kleine Meisjes vereniging hielden een 3 minuten speech, bedoeld als propaganda voor hun vereniging, waarbij Henk de Pa ter bijzonder uitblonk. De heer A. Kooijman declameerde onder doodse stilte een stuk proza over de waters nood. Door de mannenvereniging en de beide meisjesverenigingen werden een drietal inleidingen geleverd getiteld „wat leren wij", wat doen wij", en „wat genieten wij". Door ds. Cuperus werd deze pret tige avond met een opwekkend woord gesloten. tijen is als volgt: A. VersluisPoot 0-2 J. TolP. Aantjes 0-2 J. v.d. HoekA. de Groot 0-2 W. van BerkesteijnDe Boer 2-0 D. DegenhardtW. Jongeneel 2-0 P. van der MadePinkse 0-2 G. AppelB. de Groot 2-0 M. Fens—P. Severijnen 2-0 DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uitslag 2e ronde van de onderlinge competitie. F. M. P. JacobiT. den Ouden Jr 2-0 W. v. d. HeijdenD. la Grand 0-2 A. A. RietveldJ. de Heer 1-1 J. DoornheinD. M. de Gelder 2-0 H. J. Los—A. Blom 0-2 L. de Graaf—A. Vliegendhart 2-0 C. F. A. HulsmanP. Treffers 2-0 A. N. LittoojjG. Heeren 1-1 D. H. ZwanenburgA. v.d. Graaf 2-0 L. de Graaf—C. H. Kramp 0-2 Woensdag 25 september speelt Ex celsior 1 en 2 haas eerste damwed- strijd van de Goudse District Dam- bond tegen Boskoop 1 en 2 in het Verenigingsgebouw, Stationsstraat. Het rooster van de G.D.D. is als volgt 23 Sept. SchoonhovenMoordrecht. 25 Sept. Damlu9tBergambacht.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2