Weekblad voor Waddinxveen SiVENSl [ER Jflaedec de Vrouw VAN SSU dt vazi de week ZENUWRUST ]!e©-Cöiiservïelt >M r.i n ilroen. brandewijn. Quart uxt&k l&qirtntri? no' Mrif vrijdag 27 september 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 [Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Een goed idee kan goud waard zijn! Dat weten schrijvers - dat weten ook artisten, die een bepaalde creatie brengen. Vooral als zo'n creatie een succes wordt, ervaren de artisten dit in letterlijke zin. Indertijd hebben we de „Peter Pech"aangenaam van Jan Hahn gehad en tegenwoordig oogst Tom Manders zowel voor de te levisie als voor de radio sukses met zijn ,,Dorus Het is dan ook te begrij pen, dat de heer Manders op z'n ach terste benen ging staan toen in het Amsterdamse Jordaanfestival een a- mateur optrad, de heer Perrier, die Manders hem een kort geding aandeed met de eis, onmiddellijk dat optreden te staken. Vrijdag zal de Amsterdamse rechtbank over dit geding uitspraak doen. Dan zullen we weten of de heer Perrier, die zijn nagemaakte Dorus als imitatie bracht en er financieel niet wijsKr van werd, met deze voorstel lingen mag doorgaan. Een goed idee. We kennen tegen woordig in tal van bedrijven en in stellingen de ideeënbus. Wie een goed idee heeft, deponeert dat in zulk een bus en als de direktie er wat in ziet, volgt een, soms behoorlijke, beloning. Het Rijk had ook zulk een bus. Nu is gemeld dat op die Rijksbus 'n be- gemeld, dat op die Rijksbus een be drag van 7000,zal worden be spaard, zodat er in totaal volgend jaar slechts 33.000,voor een goed idee mag worden uitgegeven. Zo dringt de bezuiniging geleidelijk aan door. In de Stichting van de Arbeid heeft het be stuur zich daarover ook al beraden. Binnen twee weken wil dat bestuur een bespreking met de regering heb ben, waarna men misschien tot defi nitieve conclusies zal komen. Ook het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten heeft de finan ciële positie, uiteraard van die der ge meenten behandeld. De betrokken mi nister zal daar nader over horen. Nu weten we inzonderheid na Troonrede en Miljoenennota, dat de positie van verscheidene gemeenten niet rooskleurig is. Desondanks stel den B. en W. van Leeuwarden voor de regeringsmaatregel: de salarissen van de topfunctionarissen in dienst der gemeente met 10 tot 17 te verhogen De Raad ging daar niet mee akkoord verwierp het voorstel. De ge meenteraad van Idaarderadeel ging wèl akkoord met het regeringsvoorstel maarverhoogde tevens de salaris sen der lagere ambtenaren. De gemeenteraad van Rotterdam ver klaarde zich tegen een bezuinigings voorstel van B. en W. en kende het Rotterdams Kamer Orkest een subsi die van 80.000,toe, ofschoon B. en .Whadden voorgesteld geen subsi die te verlenen. Zo verscherpt de bestedingsbeper king de verhoudingen. De aktiviteiten van Rijk en gemeenten vooral in zake de wegen- en utiliteitsbouw vermin- Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. deren, met het gevolg, dat er tal van bedrijven zijn. die hun personeel moe ten ontslaan. Een treffend voorbeeld hiervan is de N.V. Schokbeton te Kampen, die zich reeds genoodzaakt zag, een derde van haar personeel te ontslaan. De afgelopen week moest dit bedrijf weer 105 mensen gedaan geven. De bestedingsbeperking op de wegen- houw was mede aanleiding voor de 'N.V. Rademakers Metaalbedrijf te Klazinaveen om 45 ongeschoolde wer kers aan de kant te zetten. Inderdaad, de bezuiniging begint door te werken rn men kan voorspellen, dat de onte- redenheid, die volgens de voorzitter an de Ned. Bond van Gemeenteamb- rnaren heerst over hun lage salaris- 'n, voorlopig zal voortduren ook al il binnenkort op hoog niveau over irbe tering worden gesproken. De eer Rehorst zei het zelf al: „ik vrees, et daarna de aktie voor salarisver- dering met grote kracht moet wor- -en voortgezet". Minister Suurhoff heeft het trou- weijs al in zijn toelichting op de begro ting van het ministerie van Sociale Zaken gezegd, dat er in 1958 geen spra ke kan zijn van een algemene loons verhoging en dat een stabiel loon niveau vereist is om niet in de loon- en prijsspiraal terecht te komen. Dan is er nog wat. Wie dit alles door te emigreren wil ontgaan, moet nog voortmaken, omdat ook dat duur der wordt. In plaats van 1,50 zullen ongehuwden 1 januari a.s. 3,00 moe ten betalen en gehuwden in plaats van 1,00 het dubbele: 2,00. In 1958 zal de maximale kredietverlening aan emi granten totaal 14 miljoen bedragen. Het is maar, dat u er eventueel re kening mee kimt houden. De gepensi- oeneerden moeten er rekening mee houden, dat de voor hen opnieuw be rekende bedragen niet spoedig zullen worden uitgekeerd. Het berekenings stelsel is zo ingewikkeld, dat op z'n vroegst eind van het jaar de nieuwe bedragen kunnen worden uitgekeerd. Inderdaad: we zijn er nog niet. Mo gen wij er, met elkaar toch komen. Een geheimzinnige geschiedenis heeft zich deze week te Noordwijk afgespeeld, waar een geheel gezin, va der, moeder en twee kinderen door gasverstikking om het leven kwamen. De gaskraan stond open. De politie staat voor een raadselachtig geval. Uw aardappels het gehele jaar keihard en zonder spruiten met Stroolbussen A i/2 kg voor 3i/2 mud f 1,50 A 1 kg voor 7 mud f 2,40 ook loi verkrijgbaar A 25 cent per ons, bfl het vertrouwde adres: A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1, - Telefoon 335 Wij bezorgen ook aan hnis 5 JAAR EN DAN AL SCHOOLZIEK Na rijp beraad is dan besloten, dat Treesje naar de kleuterschool zal gaan Treesje is vijf jaar geweest en onder haar zijn er nog driejarige Bertje en Eva van anderhalf. Moeder heeft dus wel de handen vol. Het zal haar een heel stuk ontlasten, als de grootste woelwater elke morgen en middag een paar uur veilig van de vloer is. Treesje is ongedurig. Geen kind, dat je stil met een pop of een prenten boekje 'aan tafel kunt zetten. Treesje wil actie. Op straat, met de step, in gezelschap van andere kinderen. Maar dan heeft moeder weer geen rust. Ze kan niet op alles tegelijk letten: de kleinitjea binnen en Treesje buiten, waar zoveel gevaren dreigen voor een kleine hummel. Dus zal Treesje nu naar de kleuter school. Het is haar prachtig mooi. voor gespiegeld. Moeder vertelt, dat daar een massa andere* kindertjes zijn en een lieve juffrouw, die spelletjes met hen doet en met hen gaat wandelen, als het mooi weer is. Er is ook een tuin met een zandbak en een kamer met allemaal leuke kleine tafeltjes en stoeltjes. Het geheim Treesje hoort het sceptisch aan en kijkt wat wantrouwig. Ze is van het soort dat de dingen liever eerst zelf ziet en ondervindt, voor ze van ande ren te geloven. Maar nieuwgierig is ze ook en dus stapt ze gewillig aan moeders hand mee, die eerste mor gen naar de kleuterschool. Moeder zit bepaald in spanning, om te horen hoe het haar bevallen is. Treesje laat ér echter niet veel over los. Wat ze gedaan hebben, krijgt moe der niet te horen, hoe ze haar doch tertje ook uitvraagt. Of het leuk was, de juffrouw lief, de kindertjes aardig, het blijft een geheim. Na twee dagen zegt Treesje: Ik vind er niets aan. Ik ga niet meer. Maar moeder laat zich niet op de kop zitten. Je moet van het begin af door zetten, heeft ze weieens gehoord. En de juffrouw heeft gezegd: De kinde ren moeten er even doorheen bijten. Als ze eenmaal gewend zijn, gaan ze het allemaal prettig vinden. Dus gaat Treesje nu elke dag onder protest naar de kleuterschool. Schoolziek Op een morgen ziet moeder haar al om tien uur weer voor zich staan. Wat nu? Is er geen school vandaag? Ik was ziek. zegt Treesje gedeci deerd. Ik had pijn in mijn buik en ik moest overgeven. Toen zei de juf, dat ik maar naar huis moest gaan. Het natuurlijk mogelijk, dat het kind echt iets mankeert. De juffrouw zal ook het zekere voor het onzekere ge nomen hebben. Maar als moeder haar de thermometer wil aanleggen, wei gert ze dat pertiment. Dan begint moe der haar van wat anders te verdenken Het was heel goed van de juffrouw, om je naar huis te laten gaan. zegt ze rustig. Want kindertjes, die ziek zijn, moeten gauw naar bed. Maar nu ben ik weer beter, zegt Treesje onschuldig. O nee, wie weet, wat je onder de leden hebt! Dat is heel gevaarlijk, als je zomaar buikpijn krijgt en moet overgeven. Er helpt mets aan, Treesje ver huist onder de wol en moet daar blij ven. Pas tegen een uur vraagt moeder Wat denk je Trees, zou je goed ge noeg zijn, om vanmiddag naar school te gaan? Ja mam, zegt een benauwd stem metje. Van die dag af heeft Treesje haar heil niet meer in schoolziekte gezocht. Ook haar lijdelijk verzet gaf ze op. Merkwaardig hoe gauw ze daarna gewend was op het kleuter schooltje en het prettig begon te vin den. Marcelle Losse Flodders Dezer dagen is er een bakker ge schrokken. De man had zijn auto ge parkeerd op de Eikenlaan, toen er plotseling met een geweldige klap iets tegen zijn wagen vloog. De man keek om zich heen, maar hoe hij ook keek, van een of andere kwajongen die dit op zijn geweten kon hebben was geen spoor. De schuldige was. de gemeente Waddinxveen. d.w.z. de" gemeentelijke gras-maaimachine had weer eens een steen tussen het ga zongras aangetroffen, welke steen volgens de wetten van de middelpunt vliedende kracht, uitgeoefend door de ronddraaiende schijf, tegen de bak kersauto geschoten was. Ook is er door dezelfde machine al menige ruit ingegooid. De tuinlui kunnen het na tuurlijk niet helpen, dat er stenen tussen het gras komen, dat is werk van de jeugd. Zouden we ondanks bestedingsbeperking maar geen an dere machine aanschaffen? 't Zal er nog wel afkunnen. In de Sniep merken we van bezui niging nog niet veel. Ik geloof dat er in een week tijd wel vier nieuwe te levisie-toestellen bij zijn gekomen, te oordelen naar de nieuw gemonteerde antennes. De laatste weken hebben vele t.v.-eigenaars zich nog al eens boos gemaakt, omdat vliegers nood landingen maakten op hun antennes. Op zichzelf natuurlijk niet zo'n ern stig feit. maar als de betreffende ei genaars der vliegers dan uit alle macht gaan trekken en de antennes zelfs verbuigen, dan wordt het grote mensen-gemopper begrijpelijk. De jeugd trekt zich daar overigens weinig van aan. Zo was er in de Acaciastraat een vlieger op een dak terechtgeko men. 's Morgens heel vroeg klom de knaap-eigenaar stiekem tegen de re genpijp omhoog, haalde de vlieger er af, keek in het voorbijgaan heel bru taal het slaapkamerraam in en wen ste het door de herrie wakker gewor den echtpaar doodleuk goeienmorgen. We hebben het nu toch over de da ken. Mijn vrouw trof het van de week slecht met de was. Het regende pijpestelen. Waar moet je in zo'n ge val de was droogkrijgen? Als je een dakraam had. zou het op de zolder kunnen, maar dat zit er niet. Ik heb horen zeggen, dat je dat ook niet op eigen kosten mag laten aanbrengen. Ik zou graag eens willen weten of dat waar is en waarom niet. In de Eiken laan o.a. hebben de huizen wel dak ramen .En op diverse plaatsen in de Sniep moesten wel gaten geboord worden in het dak, omdat het anders zou duf ging ruiken, 't Was hard no dig, want de schimmel stond soms op het hout. Ik heb een idee, dat men graag 5 cent per week meer huur zou betalen als er ramen kwamen en ook, dat velen het graag zelf zouden be- talen. Zou ik hierop misschien een officiële reactie mogen horen? Sniper. PIS BRANDEWIJN „SUPERIOR" per liter 7.95 halve liter 4 05 BRANDEWIJN „EXTRA" per liter 7.5° CITROEN BRANDEWIJN per liter 6.50 halve liter 3.35 CITROEN GENEVER per liter g.so halve liter 3.55 Alleen verkoop voor Waddinxveen WIJNHANDEL EN SLIJTERIJ Het spel gaat weer beginnen. IJverig en getrouw zetten zich de bestuurders van onderscheiden orga nisaties rond de tafel; de wintercam- pagne mpet in elkaar getimmerd wor den. Een hele toer, bijna een heksen werk in onze moderne tijd. Er is, sinds enkele jaren veel ge zonnen en gesproken over de vraag Waarom worden zoveel vergaderin gen zo slecht gemiddeld 15 pCt. van de leden bezocht? Het juiste antwoord is niet zo een voudig. Er zijn onder alle omstandig heden een zeker groot aantal mensen die nergens enige interesse in hebben, behalve voor het zitten suffen achter een warme kachel en het onophoude lijk wegblazen van de rook van sigaar of sigaret. Deze mensen leven in het uiterst kleine wereldje van het eigen ik; als ze praten hebben ze het als re gel over zichzelf. Het zal wel nooit lukken deze soort mensen voor hoogstaand werk in cul turele of maatschappelijke zin te ac tiveren. Politiek, noemen ze natuurlijk poppenkast. Met nadruk zij hier terloops gezegd dat in de stad dit aantal thuiszitters verhoudingsgewijs nog groter is dan op de dorpen. Vorige winter kwam een zeer bekwaam kamerlid in Den Haag een spreekbeurt vervullen, het aantal bezoekers 5. zegge vijf man. Over de vermoeide matheid welke over grote groepen van de bevolking is gevaren;, wordt door zielkundigen en sociologen verschillend gedacht. Trouwens' het is niet zo gemakkelijk uit te maken, waarom de mensen bij miljoenen warm lopen voor allerlei sportfestijnen, voor de bioscoop en allerlei soort amusement en vermaak. Zelfs de vakbondleiders klagen steen en been over de uiterst geringe belangstelling der leden voor het vak bondswerk. En dat raakt nog wel het directe so ciale belang van de leden, zou dan een ideëel belang nog enig vuur kunnen doen ontbranden? RIJWIELLAMPEN De bekendste merken v. a. 9,95 De Radioverenigingen putten- zich uit iedere winter een fris program voor de microfoon te brengen; telkens wat anders, wat nieuws en wat fleu rigs, anders regent het klachten en entiek van de leden-luisteraars. Sinds de laatste jaren hebben de dagbladen een eigen radio-televisie- medewerker. Middels deze spreekbuis krijgen de radiowerkers meermalen geducht op de kop. Heerlijk als uw werk telkens critisch bekeken wordt, het is om er nerveus van te worden. Enige tijd geleden werd de inter land voetbalwedstrijd DuitslandNe derland gespeeld; de reporter gaf een portie persoonlijke critiek weg om van te huilen. De betreffende voetballer - zo lazen we de volgende dag - had onmiddellijk definitief van het elftal afscheid genomen. De zondebok werd ten aanhore van de gehele wereld beledigend bejegend, daarna de woestijn ingestuurd. Kijk. dat is nu iets van ,.de geest" van onze tijd. oo Zit dezelfde geest in onze vergade ringen? Moeten wij op onze vergade ringen van de maatschappelijke, poli tieke, culturele en jeugdorganisaties steeds weer streven naar wat nieuws? We vrezen dat we dan weldra in het onbenullige zullen gaan vervallen. Nog een paar stappen en het is alles rock-and-roll geworden d.w.z. min of meer uitzinnig, bespottelijk, vreemd zonderling zelfs afstotend voor ieder nuchter denkend mens. Schuilt in bovenstaande enige over drijving? Neen, want is het niet abnormaal als jongelui met een groene en een gele kous aan de benen lopen? De nieuwste herenmode schrijft thans lichtgekleurde colberts voor bijv een rode pantalon, een blauwe jas en wit haar. ^Een oranje hoed maakt dan uw kleding compleet. Over de dames mode durven we uiteraard niets te zeggen, de lezer begrijpt wel waarom. Het gaat er nu maar om op te pas sen onze samenkomsten zover moge lijk vrij te houden van alleriei nieuw modische grillen. Een sportvereniging geeft sportde- monstraties weg, welnu, een standor ganisatie behoort allereerst en bovenal vaktechnische en sociaal-economische kwesties te bespreken, een politieke organisatie blijve op het brede ter rein van de staatkunde, een jeugdor- gaan houde zich aan hetgeen tot de jeugdvorming behoort. Hier geldt wees u zelf. blijf u zelf. OO Toch heeft deze aangelegenhed stel lig nog een andere zijde. Ongeveer alle organisaties zijn ou der dan dertig jaar, de meeste bestaan langer dan een halve eeuw. Welnu, is het niet verstandig de oude traditie in gunstige zin te wijzigen? De oude traditie was: lang uit elkaar gerekte

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1