BRflun Hoe de postzegel geboren werd Onó &Airi(cumte,k (flWtessi® Willem Jansen trouwt de Freule SISSI Zandkoekjes NET 4EISJE KINDSKWA&SN ttllï BAUiDSfOiLËT e/tU-geenj |W|„ heemskerk 20 Jan. Schoonhoven 1 en 2Boskoop 1 en 2. 21 Jan. MoordrechtBergambacht. 22 Jan. Damhist 1 en 2—Excelsior 1 en 2. Schaakvereniging W.S.V. Maandag 16 september werd een be gin gemaakt met de huishoudelijke competitie 1957-1958. De uitslagen van de eerste ronden als volgt le tiental Th. Verbree - J. Tol 0-1 A. van der Starre W. Verstoep g-2 P. Broer - P. v. d. Heyden 1-0 J. Tol - W. van Vuuren J-i W. Verstoep - Th. Verbree 1-0 A. v. d. Starre - A. van Dijken 0-1 2e tiental J .van Oort H. van Egdom 1-0 A. Doornhein - Th. Nieuwets 1-0 H, Schildt - A. A. Oomkens 1-0 A. Versluis J. Derksen i~i W. A. van Os - P. Perdijk 1-0 H. Schildt - J. van Oort 0-1 A. A. Oomkens - A. Versluis 0-1 H. van Egdom - A. Doornhein 0-1 J. Derksen W. A. van Os 1-0 P. Perdijk - A. Brouwer 0-1 L. Schoenmaker - H. van Os 1-0 De eerstgenoemde speelden met wit. Damvereniging ,,EXELSIOR" Uitslag 3e ronde van de onderlinge competitie. T. den Ouden Jr - J- de Heer 2-0 C .Blonk - G. Heeren 2-0 D. H. Zwanenburg - F. M. Jacobi 1-1 D. la Grand - H. J. Los 1-1 C. H. Kramp - A. Blom 1-1 Pig en Peg op stap 99. Om de trein vooral goed voor bij te zien gaan, is Peg op het hek gaan zitten. Zo kan hij de trein prach tig zien. Wat een lange trein. Ha, daar heb je de machinist en de stoker op en wat een mensen in de trein. Zo'n baantje als machinist en stoker op de trein was voor Pig en Peg vast heel fijn! Als de trein voorbij is zit Peg nog steeds op het puntje van het hek. Ga nu maar weer vlug met je voeten op de grond- staan, anders kón het wel niet goed met je gaan. 100. De spoorwegwachter heeft niets in de gaten. De trein is voorbij. Het verkeer kan weer zijn gang gaan, de weg 'is vrij. Rang, daar gaan de hek ken weer omhoog. Eerst de beide link sen en dan de beide rechtsen. En Peg zit nog maar steeds op het puntje van het hek. Daar gaat onze Peg nu. lang zaam de lucht in. Hij heeft niet het besef om er af te springen, maar houdt zich angstig vast. Daar ga ik nu, denkt Peg. „Pig help me vlug, ik moet terug. Maar er is niets meer aan te doen. Alleen de man in het huisje kan Peg weer verlossen. A. ZwanenburgD. M. de Gelder 2-0 P. C. TreffersA. Vliegendhart afgeb. C. F. A. HulsmanJ. Doornhein 0-2 W. v. d. HeijdenA. A. Rietveld 1-1 L. de Graaf—A. van der Flier 2-0 A. Blonk—H. Troost 2-0 H. HofmanB. van Eijk 2-0 De drinkwatervoorziening speelt in de moderne samenleving een zeer be langrijke rol. De hygiënische toestan den zijn in de laatste decennia sterk, waaraan voor een zeer belangrijk deel het verdwijnen of tenminste het veel minder vaak voorkomen van talloze besmettelijke ziekten te danken is. Beter drinkwater geeft minder ziek ten. Daarom zullen we in dit artikel eens enkele problemen, die zich voor doen bij de drinkwatervoorziening, bespreken. Waar komt het drinkwater vandaan? Uit de lucht, uit de grond, uit de wa terleiding. Dit moge een wat kinder lijk antwoord lijken, in wezen worden hiermee totaal verschillende syste men aangeduid. In de meeste plaatsen in ons land zal men het water uit een der centra le drinkwater-voorzieningen betrek ken. Toch zijn er nog vrij veel mensen die op andere wijze aan hun drinkwa ter komen. In hef. laatste geval zal er meestal sprake zjjn van een particu liere drinkwatervoorziening. Bij deze induviduele drinkwater winning kan gebruik gemaakt worden van regenwater dat, al "of niet na bo ring, aan de bodem wordt onttrokken. Stadsmensen met vakantie vinden vaak een vreemd gevoel water te moe ten drinken, dat via het dak en de re genpijp in een put terecht komt. zij zien hierin soms strootjes en andere ongerechtigheden drijven en menen daarom, dat dit vuile water nauwe lijks voor gebruik voor de mens ge schikt kan zijn. Omgekeerd zal de gene die gewend is aan zuiver regen water vaak terugschrikken voor de door mineralen en reinigingsmiddelen veroorzaakte smaak van het water in de stad. Terwijl beide groepen moe ten wennen aan het water dat direct ui.t de bodem komt, ook weer vanwe ge de smaak en soms evenzeer door kleur en geur. Toch zeggen al deze eigenschappen niets over de hygiënische betrouw baarheid. Deze wordt voornamelijk be paald door het feit, of het water voor het gebruikt wordt in contact ge- Water dat. zich in een put, dus on der de grond bevindt, heeft eveneens besmettingskansen. Of dit nu regen- of grondwater is, is van secundair be lang. Wanneer het water met een emmer wordt opgehaald en deze em mer is eens een keer niet schoon, dan is de put in hygiënische zin veront- rienigd. Ook is op vele wijzen contact met het privaat mogelijk. Dat kan zijn doordat bij een flinke regenbui de vloer van het privaat schoonge spoeld wordt, waarbij dit spoelwater in contact komt niet het waterreser voir, maar ook doordat afvalstoffen uit het privaat, al of niet via een sloot in de bodem verdwijnen. Wordt de waterput gevuld met dit bodemwater, dan is ook weer besmetting der put een zeer dreigend gevaar. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de centrale watervoorziening. Het duin water bijvoorbeeld is in hygiënische zin zuiver, d.w.z. het kan geen ziekte verwekkende kiemen bevatten als er geen contacten met de mens mogelijk zijn. Wanneer echter een arbeider in de duinen, waar dit water wordt op gevangen, zijn ontlasting deponeert, is besmetting mogelijk. Daarom gelden bij de centrale drinkwatervoorziening dan ook zeer strenge regels en wordt dit water voortdurend streng gecon troleerd. Dat in hygiënische zin zuiver water ook smakelijk water is, wil hiermee volstrekt niet gezegd zijn. Op zichzelf niet schadelijke kleur-, smaak- of reukstoffen kunnen dit water toch voor consumptie minder geschikt ma ken .Vandaar dan ook, dat men zo veel mogelijk tracht door filtreren en andere methoden ook onschadelijke ongerechtigheden te doen verdwijnen. Toch blijven er ook dan verschillen bestaan tussen het op verschillende plaatsen gewonnen water, zodat men dikwijls even moeite heeft om aan het drinkwater in een andere streek ge wend te raken. Di.t is echter niet van essentieel be lang. Het punt waar het om gaat is, dat het water gevrijwaard is van con tacten met de uitwepselen van mens of dier, zodat een ziekte zich ni,et via het drinkwater kan verspreiden. In twijfelgevallen dient men het water dat voor consumptie, mondspoelen en het wassen van de vaat gebruikt wordt, vooraf te koken. ARTS Wanneer wij tegenwoordig een brief verzenden, vinden wij het de gewoon ste zaak van de wereld, dat wij op het couvert een postzegel plakken. Het is vanzelfsprekend, want het is het loon voor de post, die onze brief bij de geadresseerde bezorgt. In wezen zijn deze kleine gegomde en getande stukjes papier niets meer of minder dan muntbiljetten, want Zij vertegenwoordigen een zekere gelds waarde. Dit feit op zich is indertijd een argument geweest waarmee de te genstanders van de postzegel probeer den de invoering ervan tegen te hou den. Ook het uniforme tarief, het geen wij tegenwoordig heel normaal vinden, namelijk, dat een brief van Maastricht naar Groningen evenveel kost als een brief aan iemand gericht in uw eigen woonplaats, was een ob stakel voor de invoering, want men wilde niet geloven dat het publiek dit zou accepteren. Vroeger. Aanvankelijk waren de posterijen een wankel begrip, want wie 'n brief wilde verzenden, moest zijn epistel met een of ander reiziger of schip per meegeven die officieus als post bode dienst deed. Totdat in de 16e eeuw Thurn und Taxis, een Italiaanse adelijke familie in dienst van de Oos tenrijkse keizer, een heel aardig post- systeem over het belangrijkste deel van Europa organiseerde. Inmiddels waren in ons land reeds door particulieren pogingen aange wend om tot een postdienst te komen en hier en daar had dit reeds tot suc ces geleid. Thurn und Tais waren echter meedogenloze concurrenten en het duurde niet lang of zij hadden 't gehele postsysteem in de Nederlanden in handen. Na 1648, toen de Nederlanden onaf hankelijk werden, verzwakte het mo nopolie van Thurn und Taxis met als gevolg, dat er een grote versplinte ring optrad, zeer ten nadele van het briefverkeer. Pas in de franse tijd werden de posterijen staatsmonopolie en kwam er een goede organisatie tot stand. Het voordeel voor de staat was ech ter niet dat de geadresseerde tijdig hun brieven ontvingen, maar dat er censuur kon worden uitgeoefend! Het zwarte kabinet was lang een beruchte afdeling op het parijse hoofdpostkan toor. De postzegel. Het is Engeland geweest waar de Bij van ons aankoop DROP voor uw kinderen, een fraaie luchtballon GRATIS LiALrU* UD -*>«OCIStEN-ASSOCIATIf- A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1 Tel. 355 Uitnodiging en uitdaging voor alle verstokte zeep- en kwastpatiënten. Voor alle gebruikers van een droogscheer- apparaat. Wij beweren en willen bewijzen dat de Braun Shaver sneller, gladder en comfortabeler scheert. Mesglad en 3 x sneller, dank zij het gepatenteerde, flinterdunne scheerblad. Extra comfortabel door de vernuftige precisie- tondeuse, waarmee lange haren naast oren, in de hals enz. - vrijwel niet te vangen met andere apparaten - in een tel worden weggehaald. Beter dan alle argumenten, de vergelijkende scheerproef weest is met da mens, zodat de kans bestaat dat er kiemen van besmette lijke ziekten in terecht zijn gekomen. Velen zullen nu met overtuiging zeg gen ,dat hun water direct via de na tuur naar de lippen van de gebruiker gaat. Toch kan deze overtuiging on juist zijn, dikwijls zonder dat men dit weet. Daarom is strenge controle op het drinkwater zozeer gewenst en daarom ook verdient in principe de centraledrinkwatervoorziening de voor keur ,daar het nu eenmaal niet moge lijk is alle particuliere waterleiding bedrijfjes regelmatig te controleren. Het best kan aan de hand van en kele voorbeelden worden duidelijk ge maakt welke de gevaren zijn die de zuiverheid van het drinkwater bedrei gen. Het regenwater is betrouwbaar. Bij zijn tocht door de goot kan het wat stof en zand, wat strootjes en derge lijke meenemen, maar deze leveren geen gevaren op. Wanneer er echter een mogelijkheid is, dat iemand het vaatwerk van'de slaapkamer in de goot ledigt, deugt deze voorziening niet. Natuurlijk zult u zeggen, dat in uw huis zoiets nooit zou gebeuren. Maar een logeetje van waalf jaar kan met de beste bedoelingen op deze wij ze van uw dakgoot een riool maken. De voorziening zou zo moeten zijn, dat iets dergelijks niet kan gebeuren. Combi met tondeuse In plastic etui f 59.75 Zonder tondeuse: Special f 59.75 - f49.75 - f,44.75 Standaard f34.75 Kom naar de Braun Shaversaion. Rijdende, moderne salon voor 10 personen. Deskundige voorlich- zal voor een openbaring xijn. De shaversaion komt slechts lx per jaar. Geopend des avoncfc m 7 - 10.30 uur. Geen verkoop. Levering alleen via de handel. scheert 3>X sru Imp. NïV. Hapé - Amsterdam-C. - Gev. Telefoon 48.882 - 48.321 Woensdag 2 oktober WADDINXVEEN Stationsplein Braun Shavers zijn o.a. verkrijgbaar bp Electro-Technisch Bureau Fa M. HEEMSKERK Fa W. DE WIT ZONEN, Zuidkade 115 Fa A. VAN DER SLOOT, Oranjelaan 24 postzegel werd ingevoerd. Men kent de uitvinding er van toe aan de schotse boekhandelaar James Chal mers. Hij ontwierp in 1834 ontwerpen voor een gegomde zegel, maar voor dat het zover was. dat dë regering over zijn idee ging nadenken, waren er ook anderen op het idee gekomen en toen er tenslotte een prijsvraag werd uitgeschreven werd het ont werp van de uitvinder niet bekroond doch wel dat van een zijner rivalen Rowland Hill. Deze laatste heeft voor de engelse posterijen buitengewoon veel gedaan'. Hij is het geweest die voor de post zegel op de bres heeft gestaan en de ze heeft verdedigd tegen de aanvaj- len van tegenstanders. Zo vreesden velen dat dit waardepapier spoedig nagemaakt zou worden tot schade van de posterijen. Maar in de prak tijk bleek deze vrees ongegrond, om dat het risico aan namaak verbonden niet opwoog tegen de geringe gelde lijke voordelen. Daarnaast vreesde men dat het uniforme tarief er bij het publiek niet zou ingaan. Ook hier had Rowland Hill gelijk toen hij meende dat men di.t zou accepteren en begrip zou hebben voor deze ver eenvoudiging. Tenslotte kreeg Rowland Hill zijn zin en kwam de postzegel in de prak tijk. Het werd een succes. Maar Hill had men toch niet meer nodig en hij kreeg ontslag. In behoef tige omstandigheden leefde hij ver der. Het was aan het publiek te dan ken, dat grote waardering had voor zijn werk en geld inzamelde voor hem dat de regering begreep een flater te slaan door deze man aan de dijk te zetten. Hij werd alsnog in een hoge positie geplaatst, welke hij tot zijn dood bekleedde. Na het succes van de postzegel in Engeland, volgde invoering er van in de Verenigde Staten 1842, Spanje, Oostenrijk, Hannover, Pruisen, Sak sen en Sleeswijk Holstein 1850. Dene marken, Canada, Würtenberg en Ba den 1851, waarna in 1852 Nederland volgde. Hierna volgden vele andere landen en tenslotte was de postzègel in 1883 over de gehele wereld ver breid. Het ziet er naar uit. dat di.t gegom de stukje papier voorlopig niet bang behoeft te zijn van het toneel te moe ten verdwijnen, aangezien het nog steeds in alle opzichten voldoet. FEUILLETON naar de gelijknamige film BOEKHANDEL VELDWIJK Controleer wat wij beweren Braun Combi Is het meest complete scheerapparaat ter wereld No. 14 door L. VAN SCHOOTEN Nu moest u mij nog een ding belo ven, zei hij, vanmiddag ga ik met het rijtuig naar Maarveld, om eens te kij ken hoe onze kinderen ziph vermaken Freule, doet u me een groot plezier en gaat u mee. Moet uw vrouw dan niet mee? Die is al op de boot. Wat actief! Ja. zo is ze, zei. hij vergenoegd. De Freule aarzelde. U hebt u zoeven groot getoond, zei de burgemeester, voleindig het goede werk, Freule Goed ,zei ze, ik ga mee. Komt u me om twee uur maar halen. oo De komst van de Freule op het uit gestrekte en dicht belommerde ter rein van de speeltuin in Maarveld werd aanvankelijk nauwelijks opge merkt. Uitgelaten vermaakte zich de Groenhovense jeugd op wippen en schommels, in draaimolens en op de kettingbrug. Door het gebladerte was nog flauw de omtrek van de witte plezierboot te zien, die de kinderen had aangevoerd Onder de bomen schit tarde het koper van de instrumenten de leden achter een pot schuimend bier, profiteerden van de vrije dag en genoeglijk staarden naar de vreugd van de kinderen. O. wat is het hier gezellig, zei de freule spontaan. In haar hart was strijd. Die Jansen, die vent, had het toch maar bij het rechte eind gehad. Dit bood de kinderen veel meer dan dat stomme balletje lopen en' blokjes- rapen op die door de zon beschenen wei. Trouwens, dat had ze van het eerste ogenblik af geweten. Was zij, een dochter van het oude geslacht Cnoop van Haersma, zo klein, dat zij zich door persoonlijke antipathien. zo liet meeslepen, dat ze de dngen niet eens meer wilde zien zoals ze waren? De kinderen lieten zich niet storen. Vanaf de wippen en schommels werd gewuifd naar de freule, maar ze gin gen door. het was fe prachtig en de middag al weer zo gauw om. De freule zag de burgemeesters vrouw, met een hoge kleur, neus aan neus op het bankje van de schommel staan met meneer Hermans en mees ter Koper gaf ze op. O, maar dat is kostelijk! lachte de Freule, die zich zeer vermaakte met de angst van me vrouw Berghuis die niet zo erg hoog wilde, terwijl haar partner haar voort durend geruststelde dat het nog niets was. O. en daar heb je m'n man! riep de burgemeestersvrouw, dat ook nog! Burgemeester Berghuis moedigde de meester aan, er maar wat vaart ach ter te zetten. Laten we gewoon even gaan kij ken, stelde ze voor. De kinderen moe ten niet gestoord worden. Opeens was er een kleine oploop. Een meisje was uit de draaimolen ge vallen en had een bloedende wond aan het hoofd. Een jonge vrouw kwanm snel toe lopen. Sssst!, zei ze, niet huilen, 't is maar een schram, hoor! Ik zal er een mooi verbandje om doen en dan kun WEEKEND RECLAME Heerlijke van 85 voor 65 ct per 250 gr. H. G. HUIZER Zuidkade 11 Telefoon 455 Gevraagd: een voor de huishouding, niet beneden 17 jaar, voor halve d igen. MARKUS, Kerkweg 177 TE KOOP: Jan Dorrekenskade 18. W TE KOOP prachtig Brieven onder no. 461-1 aan het Bureau van dit blaa. verkrijgbaar bij Dorpsstraat 33. telefoon 418 TE KOOP: 3 BROMFIETSEN EN HUISORGEL a 100,— Henegouwerweg 91.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 4