Weekblad voor Waddinxveen (DtiSüF Ifo&edec de Vrouw NeJÊDAMPO VAN EEUWEN De SïUeyd van de week Haal de zomerzon in huis! S U L A KISHOOGTEZON HOOFDPIJN! &ieAendacj 1957 CeFa-FIlin JEUGD MDEBR1MG NIEUWS uit Q-wze. wGGHyJLaat^ vrijdag 4 oktober 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden Het nieuws waar terecht de grootst mogelijke aandacht aan werd geschon ken is de opening der Velser tunnels De bekroning vond dit gigantische werk, waarvan de ontwikkeling door menige Nederlander met belangstel ling is gevolgd, in de officiële opening die zaterdag jl. door H.M. de Konin gin geschiedde. Op het nieuwe station Beverwijk haalde H.M. een handle over, waar door de seinen van de 3224 meter lan ge spoorwegtunnel, waarvan 2067 m overdekt is, op „veilig'' kwamen te staan. Aan de zuidzijde van de auto tunnel werd een lint doorgeknipt. Met deze officiële opening is de kroon gezet op een groot werk dat niet alleen uit bouwkundig oogpunt maar ook qua verlichting enig is in de wereld. De voorlopige plannen voor een tunnel onder het Noordzeekanaal omvaltten een enkel© onderdoorgang met een rijbaan van acht meter breedte. Met het oog op de sterke uitbrei ding van het wegverkeer en de in de toekomst te verwachten toename van het aantal auto's, heeft men deze plannen echter gewijzigd en verwe zenlijkt in twee gescheiden tunnels met elk een rijbaan van circa zeven meter met aan weerzijden een trottoir van ongeveer een meter breedte voor onderhoudswerkzaamheden. De lengte van de tunnels bedraagt - horizontaal gemeten 1644 meter, waarvan 768 meter met aan weerszijden een trottoir waarop de auto's zich onder het ka naal zullenl bevinden bedraagt circa 23 meter N.A.P. Nu deze verbindingen juist voor de bestedingsbeperking er schade aan kon doen, tot stand zijn gekomen gaan de gedachten uit naar IJ-tunnel en Hem-tunneldit te meer daar de belangstelling voor de nieuwste ver binding zondag verkeersopstoppingen deden ontstaan, die tot in de hoofd stad merkbaar waren! Iedereen wou de nieuwe tunnels zien en er door heen rijden. Men kan van de Velser-tunnels zeg gen, dat men op tijd met de bouw is begonnen, dit geldt zeker ook van de wederopbouw van de fabrieken van de Compagnie Neerlandaise de 'lazote te Sluiskil, in Zeeuws-Vlaanderen. En dit sinds 1950 herboren bedrijf vinden reeds meer dan 1500 arbeiders werk. In verband niet het feit, dat een produktie van 100.000 ton stikstof per jaar was bereikt, bracht Prins Bern- hard aan deze fabriek een bezoek. Te- Wij maken ons heel vlug druk, te genwoordig. Er is een nieuw, vee] duurder pakje margarine op de markt gekomen. Met veel reklame wordt het nieuwe merk gepropageerd. Nu zou men zeggen: wie dat duurdere merk wil kopen, moet dat zelf weten. Zo gemakkelijk maken wij het ons te genwoordig niet. Het Consumenten Contact Orgaan bemoeit er zich mee - het spreekt zijn grote bezorgdheid uit .over een en ander en. er worden zelfs vragen aan de ministers gesteld. Intussen gaat de strijd van de tex tielhandel tegen het cadeau-geven in de kruidenlersbramohSe pnverdtoten voort. Men geeft nu ook al thee te gen inkoopsprijs. Neem zo'n prima de gezondheid voor U en Uw kinderen. Extra brede stralenbundel (2 volw. en 2 kinderen kunnen tegelijk worden bestraald) Vraag bet maar eens aan Uw huisarts. Demonstratie des gewenst '8 avonds bij U aan huis. Natuurlijk bij het van ouds bekende vertrouwde adres A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1, - Telefoon 335 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Moeders van jonge kinderen zouden er eigenlijk altijd op voorbereid moe ten zijn, dat een der kleinen een on geluk overkomt, waarbij dadelijk in gegrepen moet worden, voor de dok ter aangekomen is. Over het algemeen zou iedere vrouw op de hoogte moeten zijn, van wat haar te doen staat, wanneer eerste hulp bij ongelukken in haar huis ge boden moet worden. In de eerse plaats, wat zoudt u doen wanneer een van de huisgenoten zich bloedend verwond? Hierbij kunnen zich drie verschillende gevallen voor doen! 1. Er treedt maar weinig bloeding op. In dit geval is een licht drukkend steriel verband of een steriele pleis ter op de wond voldoende. 2. Er stroomt donkerrood bloed uit de wond. Nu gaat u als volgt te werk: druk de wondranden tegen el kaar aan; druk een steriel verband op de wond. Zorg ervoor, dat het ge wonde lichaamsdeel hoog komt te lig gen en rust krijgt, (een arm bijv. in een draagverband en een been in de hoogte op een kussen). Knellende banden, zoals eventuele sokophouders of kousebanden moeten los gemaakt worden. 3. Er spuit lichtrood bloed uit de wond. Snel zoekt u de slagader, die het bloed toevoert en drukt die tus sen de wond en het hart krachtig dicht tegen een onderliggend bot. De wond wordt met steriel verband af gedekt en de dokter zo gauw mogelijk gewaarschuwd. Het verbinden. Open wonden mogen nooit met de handen aangeraakt worden en even min dat gedeelte van het steriele gaas dat op de wond komt te rusten. Als u geen steriel gaas bfj de hand hebt (wat eigenlijk niet voor mag komen) kunt u zich behelpen met een stuk schoon linnen of d'e binnenkant van een schoon opgevouwen zakdoek, met daarop een pluk verbandwatten en een windsel erom heen. Kleinere ver wondingen, zoals schaafwondten. be hoeven met verbonden te worden, maar worden met jodium-tinctuur gedesinfecteerd Bij een neusbloeding laat u de pa tiënt rechtop zitten en maakt u alles los. wat om zijn hals kan knellen. De beide neusvleugels knijpt u zo hoog mogelijk met duim en wijsvinger naar elkaar toe en houdt dit minstens 10 minuten vol. Intussen zijn er koude doeken op de neus ert in de nek van de patiënt gelegd. Men praat ook wel van een sleutel in de nek, maar dit gaat ook alleen om het koude-effect. Zo koud mogelijk doeken of nog lie ver stukjes ijs zijn natuurlijk het doel matigst. Brandwonden. Als iemand brandwonden gekregen heeft, spoelt u deze met zuiver water liefst onder de stromende kraan af, tot het gloeien voorbij is. Daarna met steriel, licht drukkend verband be dekken. Als de kleren in brand staan, sla dan een deken, tafelkleed of wat ook om de patiënt heen en doof" de vlam men doof hem over de grond te rol len. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cent Wat u als huisvrouw altijd in uw verbandtrommel aanwezig zou moeten hebben is het volgende: jodium, lysol, boorwater, goulardwater, superolta- blet, norit, aspirine, boorzalf, lever traan- of brandzalf, perubalsem en vaseline. Een paar rolletjes hydrophil- le windsel, een paar katoenen zwach tels, een paar snelverbanden. steriele gaasjes, pak watten en bloedstelpende watten, leukoplast, verbandschaar. pincet, koortsthermometer en mitella (driekante doek). MARCELLE Heden krijgen veel poezen Stukjes haring, hom of kuit En meneer poes mag misschien wel Na tien uur nog even uit. Heden krijgen vele pukkies 'n Extra schepje jus er bij En de arme kettinghond mag Heel misschien eens even vrij. Lichtpunt in het dierenleven, Dat doorgaans vrij sober is. Vanaf heden maar weer wachten Tot het wéér 4 oktober is. Wij, beschaafde, brave mensen, Vol van superioriteit, Zijn ver boven 't dier verheven Dank zij onze mens'lijkheid. Wij, beschaafde super-diteren, Dragen 't hoofd heel hoog en fier, Schoon de stand wel eens één nul is In het voordeel van het dier. Moederloze veulens worden Door een and're ma gevoed. Al is ma een blanke schimmei En het kind zo zwart als roet Clinge Doorenbos waren. De winnaressen van het Thee-duel die een prachtig theeservies als prijs kregen, zijn automatisch candidate voor het gewestelijk kampioenschap. Blijken er meer dames te zijn met 'n gelijk puntental, dan zal een voorse- lectie nodig zijn. Straks zal de gewes telijke theezetkampioene meestrijden om de landelijke titel tegen de regio nale kampioenen uit de andere rayons: De Thee-duels worden georganiseerd door de stichting Het Theebureau voor Nederland. De talrijke aanwezigen bij de wed strijden om het plaatselijke kampioen schap hebben gezien, hoe - met een beetje meer moeite - een werkelijk volmaakt kopje thee gezet kan wor den. zaterdag 5 oktober in het V erenigingsge- bouw, Stationsstraat. a f 1.50. 1,25 en Plaatskaarten 1,-. Aanvang 8 uur. Kaarten verkrijgbaar bij Boekhandel „Veldwijk", Slagerij van Beest, Zuid kade, J. C. Pol, Kerkweg en 's avonds aan, de zaal. vens was de Prins getuige van het te- verdragen van een middenstandshuis aan de bewoner. Een gedenksteen, vermeldend, dat dit huis de 1000ste woning was, na de oorlog in Terneu- zen gebouwd, werd door de prins ont huid. Een en ander bracht uiteraard veel feestelijk vertoon. Al is de bekende voetbalwedstrijd Nederland Oosten rijk verleden week geen feestelijke ver toning geworden, men had zich er zo veel van voorgesteld, dat zoals te doen gebruikelijk, menig werker in loondienst een uurtje vrijnam om de grote wedstrijd bij de radio of televi sie te kunnen volgen. Bij de scheeps werf .Alphen N.V.' van de heer P. de Vries Lentsch te Alphen aan den Rijn, ontstond hierover een groot mis verstand. Bij deze werf hadden enige bazen er geen bezwaar tegen, dat per soneel vroeger wegging doch de di- rektie vond dat overdreven en. stuurde de weglopers hun ontslag thuis. De vakbonden namen deze voetbal- affaire in handen en na enig confere ren gaf de direktie toe. De ontslagen werden ingetrokken het verzuim gewoon uitbetaald. Toch kwamen enige arbeiders ni'it terug. Zij hadden al ander werk gevonden! Was deze storm rondom een scheeps werf spoedig geluwd voor de recht bank te Breda diende in kort geding een zaak, die men een storm in een glas melk zou kunpen noemen. De garnizoens-commandant van Bergen op Zoom had in een plaatselijk blad melk die daar werd gedistribueerd zodanig afgekraakt, dat een melkfa briek zich zo zwaar beledigd gevoelde dat zij de commandant voor d'e kadi ^e*..k°men' °m schrijven van der- gelijke artikelen te verbieden.. Losse Flodders De vlag in top staat er boven de circulaire. We zijn het er roerend mee eens: het is een pracht gezicht, die vijf eigenlijk zes nieuwe winkels. Over de klandizie maken wij ons heus geen zorgen. Hij de veie, vaak bloemrijke, gelukwensen willen wij ook de onze voegen. Wij hopen dat Hollander binnenkort zal zeggen: hij is voor de bakker, dat Van Erk er maar veel in d'r hemd mag zetten en dat zijn bedje gespreid mag zijn, dat Zwijgers weldra een appeltje voor de dorst zal hebben, wat zeer wel mogelijk is, als hij ons tenminste geen knollen voor citroenen verkoopt. dat Van Ringelenstein het zout in de pap mag verdienen (en U hoeft er niet bang voor te zijn dat U bij hem op de koffie komt: hij geeft er zelfs thee bij cadeau) en dat het bij Van Mourik meer dr'op dan d'r onder mag zijn. Waarmede wij aan onze Sniperiaan- se plichten voldaan menen te hebben en Uw gewaardeerde aandacht even verplaatsen willen naar het Weekblad van Waddinxveen van 8 februari van dit jaar, waarin wij o.a. schreven: Wat worden dat 'eigenlijk voor winkels? En wie komen er in? Dat schijnt nog zeer geheim te zijn. Doch voor de mensen die er straks inkomen zou het toch veel gemakkelijk zijn, als ze het vast wisten. Straks zijn de gebouwen klaar en moeten de winkeliers weer een tijd wachten op de spullen voor de inrichting van de winkels. Welnu, het moge U vermeld wor den. dat de winkeliers honderden gul dens onnodig hebben moeten betalen om de inrichting van hun winkels te veranderen. Er zijn hele binnenmuren gesloopt, er zijn ramen weggewerkt achter board, er moeten tegels bij, extra-afvoer-putjes moesten nader hand gemaakt enz., enz. Dat had bijna allemaal voorkomen kunnen worden, als de winkels eerder tóegewezen waren. Dan had ieder te voren zijn wensen kenbaar kunnen maken. Nu is er volgens eenheidsprin- ci.pe gebouwd. Alle winkels waren tot aan het moment van de verdeling ge lijk. Nadien kon men zeggen, hoe men het liever gehad zou willen hebben. En toen kwam dus de gedeeltelijke afbraak. Bepaald voordelig was het niet. Wat zegt U bijv. van f 35 voor het aanleggen van een extra stopcon tact? Toch menen we, dat hier in Wad dinxveen ook geruchten over beste dingsbeperking de rondte hebben ge- daan- Sniper. BRANDEWIJN „SUPERIOR" per liter 7.9S halve liter 4.05 BRANDEWIJN „EXTRA" per liter 7'50 CITROEN BRANDEWIJN per liter 6.50 halve liter 3.33 CITROEN GENEVER per liter 6-®° halve liter 3-55 Alleen verkoop voor Waddinxveen WIJNHANDEL EN SLIJTERIJ OERSTERKE KINDERRIJWIELEN met remnaaf wielmaat 20xli/„ chroom uitvoerlDg f 89,—. L. WIELAARD Kerkweg 112 Telefoon 200 MIDDEN STAND VERGADERDE. Dinsdagavond had het bestuur van de plaatselijke middenstandsvereni ging zijn leden bijeengeroepen in een buitengewone vergadering, teneinde de plannen te bespreken om te komen tot de viering van het 40 jarig be staan. Een en ander was door het be stuur, met medewerking van een tweetal commissieleden in een voor stel uitgewerkt. Een dezer voorstellen behelsde het geven van een receptie op de middag van woensdag 30' okto ber in het verenigingsgebouw aan de Stationsstraat en het gezamenlijk di neren van de leden met hun dames in AVIFAUNA te Alphen aan den Rijn. Een tweede voorstel, hield in het ver lichten van de gehele Kerkweg, ge durende een week, voorafgaande aan de herdenkingsdata. Vanzelfsprekend lokten beide voorstellen nogal kritiek ui,t, welke kritiek zich in hoofdzaak bepaalde tot de hoge kosten, hieraan verbonden. Een stroming ter verga dering wilde of het een of het andere voorstel aanvaarden, terwijl anderen beide voorstellen combineren wilden. Om een uitspraak van de vergadering' te krijgen, achtte de voorzitter, de heer de Wilde, een stemming nood zakelijk, welke als uitslag gaf dat het eerste voorstel werd aangenomen en daarmede de verlichting geen door gang zou vinden. Het bestuur zal tegen de jubileum data de l'eden voldoende inlichten, wat hier in deze te doen staat. TWAALFDE SCHOOLDAG. Dinsdag 8 oktober a.s. zal de Twaalf de Schooldag gehouden worden in het Veemarktrestaurant te Gouda, uit gaande van de Chr. Scholenbond voor Gouda en Omgeving. In de morgenvergadering welke om 9,45 uur aanvangt, spreekt Dr. H. Jon ker, Ned. Herv. predikant te Amster dam, over het onderwerp,.De he dendaagse en de bijbelse mensbenade- ring". De middagvergadering begint om 2 uur en dan zal Ds. C. A. Korevaar te Rotterdam spreken over„Israël". De toegang is vrij. THEE-DUEL. Bij het dinsdag gehouden Tbeezet- duel in het verenigingsgebouw, werd kampioene voor Waddinxveen bij de scholieren, Lenie Lagrouw, Burgem. Trooststraat 9 met 83è punt! zij is leerlinge van de Chr. Uloschool, alhier. Kampioene bij de huisvrouwen werd Mevr. W. van der Heijden-Verstraa- ten, Kromme Esse 9 met 89 punten. Ie prijs was een porselein theeser vies. Het ging er bij dit theezet-kam pioenschap om, wie van de mededing sters naar het oordeel van de jury. het beste kopje thee wist te zetten 'en te serveren. Hiervoor was het gehele proces van het theezetten verdeeld in een achttal onderdelen, waarvoor in totaal maximaal 95 punten te behalen Raadsvoorstellen COMMISSIE WOONRUIMTEWET. B. en W. stellen de raad voor de leden van de Commissie Woonruim- tew<et 1955 weer voor een jaar te herbenoemen. De commissie is thans als volgt sa mengesteld Mevr. C. E. Schutte— van Kersen en de heren F. Alblas, W J. Moons, J. van Nielen en M. Schou ten. VOORRANGS-SPLITSING. B. en W. stellen de raad voor als voorrangssplitsing aan te wijzen: de splitsing van de Zuidkade met de noordelijke uitrit van de St. Victor- straat, met dien verstande dat het verkeer gaande over de Zuidkade voorrang heeft boven het verkeer ko mende van de St. Victorstraat. WIJZIGING VAN DE GESLOTEN VERKLARING VAN DE ZUIDKADE. Toen onlangs de verbreding van de Zuidkade vanaf de Burgemeester Trooststraat in noordelijke richting is gereedgekomen besloot de raad op 9 juli 1957 de gesloten-verklaring voor motorvoertuigen en bespannen wa gens ter plaatse op te heffen tot de noordelijke grens van de Remon strantse kerk. Ind.e praktijk blÜkt dit tot velerlei moeilijkheden aanleiding te geven, omdat nu in de omgeving van de hout handel Alblas wordt geparkeerd en gekeerd, ook in de loodsen, waardoor met alleen de vrachtauto's met hout worden geblokkeerd, mdar ook het lossen en laden van hout wordt ge stagneerd. B. en W. stellen daarom voor onder uitrekking van bovenbedoeld beslui,t de Zuidkade vanaf de Jan Dorrekens- kade-Oost tot het perceel plaatselijk genummerd Zuidkade 77 in beide richtingen gesloten te verklaren voor alle motorvoertuigen en bespannen wagens. VERZOEKEN OM TOEKENNING VAN REISGELD. Door twee ouders zijn bij de raad verzoeken ingediend om een bijdrage m de reiskosten van kinderen, die 'n v.g.l.o.-school te Gouda bezoeken. Een kind reist per bus, abonne mentskosten 7,70 per maand het andere kind reist per trein, abonne mentskosten 6,60 per maand. Op^ grond van de door de raad vast gestelde normen kunnen tegemoetko- lrUn?A,S,worden verleend van resp. 50 en 100°, o der kosten. B. en W. stellen de raad voor hier toe te besluiten. VOORSTEL INZAKE DE aan schaffing VAN LEERMIDDELEN VOOR DE OPENBARE LAGERE SCHOOL B. h<x>fd der openbare lagere school B heeft om een extra-krediet

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1