Weekblad voor Waddlnxveen Z)e Spiegel vaxi de week Pracht handen Maecl&c de Vrouw Nationale woningbouwlening moet slagen BEZOEKT DE op ZATERDAG 12 OKTOBER, in Lunchroom van de Water, Dorpsstr. „DE no. 643 vrijdag 11 oktober 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Met flVaar gaan we de woningnood weer eens bestrijden. Uit de Troon rede berkmeren wij ons nog wel, dat het Rijk de gemeenten daarbij weer wil helpen en zaterdagavond jl. is Vader Drees dan voor beide zenders van de radio ons komen vertellen, dat wij met elkaar dat woningpro bleem kunnen oplossen. Kort en goed zij moeten op bepaalde grote uitga ven zien te bezuinigen en dat geld dienen we dan in grote of kleine por ties te beleggen in de grote nationale woningbouwlening, welke de Bank voor Nederlandse Gemeenten op ver zoek van de regering uitgeeft. Een paar bijzonderheden over deze lening ter bestrijding van Staatsvijand nummer één: zij is op z'n minst f 100 miljoen groot. Alle inschrijvin gen worden toegewezen omdat men meer dan 100 miljoen kan gebruiken. De lening heeft een looptijd van 25 jaar. Zij geeft een rente van 6 pCt koers van uitgifte: 100 pCt. De stuk ken zijn groot f 100,f 500,en f 1000,Om ook de kleine man in de gelegenheid te stellen aan deze ak- tie mee te doen is het juist niet die kleine man, die het meest onder de woningnood heeft te lijden? zal de Bank voor Nederlandse Gemeen ten rentespaarbrieven binnenkort be schikbaar stellen, die f 25,f 100, en f 500,zullen kosten. De inschrijving op de grote lening wordt 18 oktober a.s. opengesteld. Een dag vóór onze minister-presi dent zijn opwekkend woord voor de radio sprak, werd voor een der zen ders de uitslag bekend gemaakt van de zg. aktie Bijstand, voor het Ko ningin Juliana Fonds gehouden. Bij de prijzen waren. vijf huizen. Dit feit brengt ons tot de vraag, of de prijsvraag-rage, die alom in den lande heerst door handige knapen niet kan worden omgebogen ten behoeve der oplossing van de woningnood. Zo met elkaar geven wij kapitalen uit aan extra-postzegels voor allerlei prijs vragen, die blijkbaar niet in strijd zijn met de Loterijwet. Als de regering nu eens. Enfin, misschien heeft de Uen nimmer ruw of schraa RfflEA A Tube 95 et. Het it de Hamamelis die het 'm doet woningbouwlening het denderende sukses, dat wij haar zo van harte gunnen. De gesel van de woningnood als dat van de PTT, welk staatsbedrijf bekend maakte, verleden jaar een ver lies van f 3.300.000,te hebben gele den. Over 1955 werd nog een winst gemaakt van f 3.2 miljoen. Het ver lies op de postdienst bedroeg in 1956 bijna f 20 miljoen. Verliezen voor en na Dat een straaljager verloren gaat, is een vrij veel voorkomend verschijn sel. Wij hebben nu echter het wonder meegemaakt, dat een straaljager, die door zijn bestuurder door middel van de schietstoel was verlaten anderhalf uur lang doorvloog, keurige bochten beschreef en daarna een goede lan ding maakte. Dacht men aanvankelijk dat het toestel onbeschadigd was, la ter bleek wel anders. Alleen de mo tor moet nog bruikbaar zijn. Conclu sie: voorlopig kunnen straaljagerpilo ten nog niet worden gemist. Van een door Aviolanda te Papen- drecht ontworpen en ontwikkeld vliegtuig heeft men geen bemanning nodig. De AT-21 wordt radiografisch bestuurd en heeft z'n eerste proef vlucht met sukses gemaakt. TOEGEVEN OF NIET? Mam, mag ik een snoepje? dreinde Teddy. Nee kereltje, mammie heeft geen snoep. En je weet ook wel, dat veel snoepen niet goed is voor je tanden. Maar Jan heeft wèl een snoepje. Hij krijgt er altijd een van zijn moeder, als hij zin heeft. Waarom ik nou niet? Moeder zuchtte. Ze wist niet goed hoe ze hiermee aan moest. De ellende was begonnen toen de nieuwe bu ren naast hen waren komen wonen. En eerst had ze nog wel gedacht, dat Losse Flodders Wij willen, voor we het mochten vergeten nog even een zinnetje plaat sen, dat bij de flodders van vorige week thuis hoorde, maar er om on verklaarbare redénen niet in terecht gekomen is. We schreven nl. zo on geveer, dat het verbouwingsgrapje van de nieuwe winkels in de Sniep aan een winkelier f 800,kost en dat het aan een ander hoogst waarschijn lijk nog veel meer gaat kosten. T.z.t. hopen wij hierover meer te kunnen mededelen. In de Trooststraat houden ze zeker erg van vissen, want het is daar nog steeds troebelwater. We hebben ver nomen, dat er nu proces-verbaal is opgemaakt tegen een huurder en te gen een eigenaar, teneinde van de rechter nu eens te horen wie er nu eigenlijk moet baggeren. Als die rech ter ze nu eens beide vrijspreekt van de baggerplicht? Dan zal het nog veel gemodder blijven voorlopig. Toen vorige week op de Sniepweg de autobotsing plaats vond en vier gewonden voorlopig ondergebracht werden in het huis van Van der Loo, kon men er twee heel verschillende soorten mensen aantreffen. De ene, in casu mevr. van der Loo zelf, ver- dient een reusachtige pluim voor de dwingt wel tot bijzondere maatrege- ïsastvrijheid, de hulp, het alles over Bij het geschil dat de raad der-«hebben VOOr een mens in nood. Toen len. gemeente Muntendam met zijn burge meester heeft, staat ook al de woning nood op de achtergrond. De burge meester van Muntendam (what's in a nami» heeft opdracht gegeven voor het vervaardigen van de eerste tekeningen voor zijn ambtswoning. De burgemeester zegt, dat hij over die op dracht overleg heeft gepleegd. Zijn wethouders en zijn raad ontkennen dit en toen de burgemeester dit punt niet dadelijk in de raadsvergadering aan de orde stelde, trok de hele raad er tussenuit. Alle gegevens over die ambtswoning zijn nu naar het mini sterie van binnenlandse zaken gezon den. Den Haag mag de kwestie Munten dam wie zal dat betalen verder uitzoeken. Van terzijde had een ontruimings geschiedenis te Bussum ook al met de woningnood te maken. Op een terrein waar Bussum nieuwe huizen wilde neerzetten, stond jarenlang een bedrijf waar varkens werden gehouden. De heer Hage, de eigenaar van dat be drijf. wist reeds geruime tijd, dat hij het geval op moest ruimen. Het kri tieke moment kwam echter eerder dan hij had verwacht. De heer Hage had - net als ande ren - evenmin gedacht, dat de zaak zo radicaal zou worden aangepakt. Er verscheen een bulldozer, die het hele bedrijf met de grond gelijk maakte. De bulldozer-mensen namen niet eens de moeite gereedschappen e.d. uit de stallen te halen. Bericht werd, dat de heer Hage moest worden vastgehou den, toen hij zag, hoe zijn bedrijf in letterlijke zin ten gronde werd ge richt. Deze heer Hage zal de toe komst weinig opgewekt tegemoet zien al was zijn verlies zeker niet zo groot anderen naderhand laatdunkend we zen op de bloed- en jodiumvlekken, die op en aan kleden, huisraad, la kens enz. waren gekomen, zei ze „Dat is niks, dat komt allemaal weer best in orde. hoofdzaak zijn die men sen". Bij de andere soort, de nogal vele mensen, die nieuwsgierig door de ramen naar binnen stonden te kijken, was een dame, die zei, doelend op dokter Van der Linde: „Met een on geluk zijn ze d'r zo, maar als je A- griep hebt, dan komen ze niet eens"! Inderdaad, de dokter was er onmid dellijk. waarvoor we hoogst dankbaar kunnen zijn. We willen de heer Vink, die als EHBO-er binnen luttele se conden ter plaatse was, ook eervol vermelden. Over de ziekenwagen uit Gouda hebben we het in deze rubriek al eens meer gehad En trekt U het zich nou maar niks aan, dokter. We weten dat U en Uw collega's het niet bepaald gemakke lijk hebben tegenwoordig na de ba cillen-import uit de Far East. En op zulk stom gezwets kan je alleen maar zeggen en dan liefst je mond wijd open „O Tot slot di.t: Onze middenstands- vereniging gaat binnenkort jubileren. Een diner in Avifauna zal het hoog tepunt zijn. Snapt U dat nou van mensen, die als slagzin hebben: Koopt toch in den vreemde niet, wat het ei gen dorp U biedt Sniper. Hoewel wij de slagzin: Koopt toch, enz. kunnen waarderen moeten we in dit verband er op wijzen dat alleen de omstandigheid, dat in onze ge meente de gelegenheid ontbreekt om een diner van een dergelijke omvang te verzorgen, oorzaak is dat Avifau na gekozen werd. Red. het zo bijzonder geslaagd zou zijn. Het waren mensen van hun eigen leeftijd en toevallig hadden ze kinde ren, die ook goed bij de hunne pasten. Een jongen van tien en een meisje van 15 jaar. Hoe kon het bestaan, dat je mensen naast je kreeg, wiens gezin precies zo gecomponeerd was als het jouwe De kinderen sloten al gauw vriend schap met elkaar en alles leek even plezierig. Maar na een poosje merkte de moeder van Els en Teddy, dat ze het daar naast blijkbaar veel beter konden doen. De kinderen van de bu ren hadden bergen speelgoed, dure fietsen, mooie kleren en liepen door lopend te snoepen. Els en Teddy waren eenvoudig op gevoed en zonder overdaad. Niet om dat vader en moeder hun niet het bes te gunden. Ook niet omdat het bij hen financieel nu eenmaal niet van zo'n hoge boom af kon, maar vooral omdat ze vonden, dat een kind het gezondst en tevredenst blijft bij een eenvoudi ge levenswijze. Els en Teddy waren ook altijd te vreden geweest, omdat ze aan liefde niets tekort kwamen. Maar nu? Steeds was het zeuren om dingen, die de buurkinderen wèl hadden en zij niet. Bij Els ging het voornamelijk om kle ren. Jenny had weer een nieuwe jurk, of zo'n leuk jack, of een paar van die mieterse schoenen. Waarom zij nu niet Bij Teddy waren het de autotjes, de grote elektrische trein, het vele snoe pen, dat zijn afgunst en ontevreden heid opwekte. Jan heeft dit.Jan heeft dat.Jan mag alles. Waarom ik niet? Moeder wist het niet meer. Was zij onrechtvaardig tegen haar kinderen? Een kind begreep immers niet, waar om in het leven de een meer dan de ander. Moest ze him toegeven, om te voorkomen, dat ze wrok gingen koes teren en hun ouders verweten, dat ze hun tekort deden? Maar was dan het eind? Toen ze er met vader over gespro ken had. kwamen ze tot de conclusie, dat hun kinderen niet gebaat zouden zijn met dit toegeven en dat zij het bovendien financieel toch ook niet vol konden houden. We kunnen met hen praten. Ze zijn groot genoeg om het te begrijpen, vond vader. Ze hebben met hun kin deren gepraat. Ernstig en liefdevol hebben zij hen erop gewezen, dat zij hun levenlang mensen zouden ontmoe ten, die meer hadden dan zfj, maar die daarom toch niet gelukkiger waren. Zij vertelden hun, dat het beste, wat een kind van jongs af kan leren, zelf beheersing is en het zich kunnen ont zeggen van bepaalde dingen, omdat men ook later niet alles kan krijgen, wat men wenst. De openhartigheid van deze ouders, het vertrouwen dat zij in hun kinde ren, stelden, hebben him uitwerking piet gemist. Els en Teddy hebben zich inderdaad groot genoeg getoond, om het te begrijpen en aan te nemen. Marcelle Het zal geen toeval zijn geweest, dat in de radio-aankondiging van een nationale woningbouwlening het woord gevoerd werd door de minister-presi dent dr. Drees en niet door excellentie Hofstra, die in het buitenland toeft en derhalve moest worden vervangen. In brede kringen van ons volk wordt de heer Drees een nationale figuur ge noemd, die wordjt gearfit boven de partijen te staan. Welnu, de regering heeft begrepen, dat een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten uit te geven lening een nationaal karakter moest dragen. Ieder binnen onze ge meenschap dient de noodzaak en het belang ervan in te zien, ongeacht tot welke partij men behoort. De komende 6 °/o nationale woning- bouwlening zal tenminste 100 mil joen moeten bedragen, maar ook een veel hoger bedrag kan worden geac cepteerd. Zij zal worden geplaatst in stukken van 100,500,— en f 1000,Dit betekent, dat is afge stemd op de financiële draagkracht van alle lagen van ons volk. Het is dus niet de bedoeling, dat de grote fi nanciële wereld, zoals pensioenfondsen levensverzekeringsmaatschappijen en banken zich alleen op deze lening werpen, al zal him steun onontbeer lijk zijn om tot èen groot succes te ge raken. Deze lening is in de eerste plaats gericht op de kleine man. Zij is voor ieder aantrekkelijk omdat zij een ren te biedt van 6 °/o. die overeenkomt met de thans geldende op de markt voor langlopend krediet. Reeds in de miljoenennota had de overheid de komst van dit soort lening toegezegd. De eerste vijf jaar zal er niet worden afgelost zodat men er zeker van kan zijn, gedurende die periode een goe de belegging te hebben gevonden. Minister Drees heeft in zijn radio toespraak erop aangedrongen om op deze nieuwe lening zoveel mogelijk in te schrijven uit nieuwe besparingen, d.w.z. uit inkomsten. Hij deed een be roep op alle werkers om een deel van hun weekinkomen voor dit doel te besteden. Heeft sparen zin? Er zijn vele gezinnen in ons land, waar wekelijks honderden guldens binnenrollen, omdat niet alleen vader maar ook een aantal volwassen kin deren voor goede inkomsten zorgen. Laat men de hoofden bij elkaar ste ken en een deel van dat inkomen re serveren voor de woningbouw. Er zijn andere duizendtallen in ons land, die elke week of maand nieuwe gebruiks voorwerpen kopen, omdat het sparen toch geen zin meer zou hebben. De regering doet ook een beroep op deze mensen om hun politiek te herzien en deze te richten ten bate van de be strijding der woningnood door deel name in de woningbouwlening. Het gaat er de regering om deze le ning te doen slagen zonder dat de be sparingen voor andere doeleinden ern stig worden getroffen. Wij moeten al len goed beseffen, dat kapitaal en dus besparingen een zeer nuttige functie uitoefenen In! de maatschappij. Wij hebben besparingen nodig om huizen te bouwen, maar evenzeer moet er kapitaal blijven toevloeien aan de in dustrie, die de werkgelegenheid schept Thans leven we in een periode, waarin het ene zeer noodzakelijk is (nl. de woningbouw) en het andere geeij. vertraging mag ondervinden (nl. de; industrialisatie) Om deze reden dringt de overheid er met klem op aan de deelneming in de woningbouw lening te betalen uit nieuw spaargeld en vervolgens is het de bedoeling dat iedereen inschrijft. Dit is geen lening voor kapitalisten, maar voor het ge hele volk. Iedere arbeider, winkelier, onderwijzer en ambtenaar wil prettig wonen en de woningnood mede helpen te bestrijden. Voor die allen ligt hier de kans. Wfj kunnen vaststellen, dat er langs andere weg geen geld beschikbaar kan komen. In de afgelopen jaren was het zo dat de gemeenten zelf zorgden voor woningbouwgeld. Zij leenden meestal door middel van een obliga tielening. Om te voorkomen dat het geld te duur zou worden, stelde de regering een z.g. rentegamma vast. Dit hield in, dat men met de rentever plichting niet boven een bepaalde per centage mocht gaan. De laatste tijd bedroeg dit percentage 4J °/o. Inmid dels was echter op de vrije kapitaal markt de rente boven dit niveau ge stegen, zodat in de praktijk geen ge meente meer geld kon lenen op lange termijn, omdat men met de rente niet miee kon. Om uit de moeilijkheden te gera ken, besloot menig gemeentebestuur om geld op korte termijn op te ne men bij banken en waar men verder terecht kon. Op deze wijze is een groot aantal gemeenten tot over de oren in de kort lopende schuld ge- Koorts Jan lag woelend in zijn bedje, Had de A-griep en het land; Moeder kwam de kamer binnen, Thermometer in haar hand. Toen Jan was ge-thermometerd Liep zijn moeder naar het licht Om te kijken hoe het kwik stond, Zorgelijk was haar gezicht. Ja, ik dacht wel. dat hij koorts had! Zei ze en ze zuchtte zacht, Harder dap. zij het bedoelde Zei ze acht en dertig acht. Kleine Jan, die dat verstaan had Sprong recht op in 't ledikant Acht en dertig acht Geweldig Oostenrijk of Nederland Clinge Doorenbos raakt. Men moet deze telkens weer verlengen omdat er van aflossen geen sprake kan zijn en men evenmin kans ziet de kortlopende leningen door langlopende te vervangen. Toen tenslotte ook de geldmarkt door deze politiek dreigde verstopt te geraken, [heeft de regering de ge meenten ook financiële politiek ver boden en nu zit dus elke gemeente in zak en as. Gezamenlijk hebben zij een schuld op korte termijn die 32 miljard gul den bedraagt. Deze zal in langlopende leningen moeten worden omgezet. Is daarvoor nu deze nationale woning- bouwlening bestemd? Neen en zij is evenmin bestemd voor de woning bouw als zodanig. Deze laatste wordt gefinancierd door het rijk, dat met ingang van 1958 de gemeenten uit be lastinggeld tot een bedrag van f 540 miljoen voor het komende jaar voor schotten gaat verlenen. Maar daarmee zijn de behoeften aan geldmiddelen niet gedekt. Als er huizen worden gebouwd moe ten er ook straten komen. Een elec- trische installatie voor straatverlich ting is niet minder noodzakelijk. De waterleiding, gasvoorziening, plant- soenaanleg en nog tientallen andere noodzakelijke voorzieningen verslin den miljoenen, die er niet zijn. Dat hebben wij hierboven reeds uiteen gezet. Ondanks de helpende hand, die nu de gemeenten van twee zijden wordt gereikt, raken ze daarmee nog niet uit de geldzorgen, terwijl achter de schermen door de overheidispolitiek de gemeentelijke zelfstandigheid voor zover die nog bestaat, ernstig kan worden aangetast. Zelfs het muisje van de nationale woningbouwlening heeft een staartje. De regering heeft nu een grote le ning aangekondigd tegen 6 pCt, die via de Bank voor Nederlandse Ge meenten zal lopen. Zij heeft daarbij terloops medegedeeld; dat hiermee geen vrijbrief aan de gemeenten wordt gegeven om nu zelf leningen uit te schrijven tegen een rente van 6 pCt of hoger. Hoewel ook dezëi. leningen bitter nodig zijn om de grote bestaande vlottende schuld te consolideren, zou met een komende stortvloed van obli gatieleningen de eenheid worden ver broken en een ongezonde onderlinge concurrentie kunnen ontstaan, waar door het grote doel, de zo spoedig mogelijke opheffing van de woning nood, uit het ook wordt verloren. En dit mag tot geen prijs geschieden. Niettemin moet worden vastgesteld, dat de gemeenten met hun geweldige vlottende schuld voorlopig blijven zitten en dat zij voor de ontvangst van meer middelen nu afhankelijk worden van de verdeelpolitiek dér centrale regering. Over die verdeling van de uit de lening beschikbare gelden zal nog me nig debat moeten worden gevoerd. Laten wij die discussie echter voorlo pig naar de toekomst verschuiven en de huid niet verdelen voordat de beer geschoten is. Voorlopig geldt voor ons allen dat wij zoveel mogelijk mede werking moeten verlenen aan de na tionale woningbouwlening. Dit kun nen wij alleen door na te gaan welk deel van ons maand- of weekinko men voor de inschrijving beschikbaar is. De woningnood kan worden opge heven. Ons gehele volk zal een daad moeten stellen. drs. Mierlo. P.S. De inschrijving op deze lening is op de plaatselijke banken openge steld. SCHITTERENDE PRIJZEN - LEUKE ATTRACTIES - RAD VAN AVONTUUR - SCHIETTENT ENZ. ENZ. Geopend van 26 uur en van 711 uur BAZAR van de Postduivenvereniging

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1