Weekblad voor Waddinxveen Ko E.H.B.O. KOLLECTE Mt&edec de Vrouw VAN 16 T.ë.M. 22 Mël De Sfiiefyd van de week PEERLESS-ZADEIDEKKEN fa H. v. «1. Bor ta L. W. Ferslnis NIEUWS uit wao-Kfrlaats. fnet IVOROL CeFa-FHm No. 621 vrijdag 17 mei 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen, verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Linnaeus, de grote plantkundige, zal hier te lande op 23 mei te Haar lem in een academische zitting wor den herdacht. Dan zal het 250 jaar ge leden zijn,dat de grote plantkundige, die te Harderwijk tot doctor in de me dicijnen promoveerde, in Zweden, in de hulppastorie te Rashult, werd ge boren. De plechtige bijeenkomst zal wor den gevolgd door een pelgrimage naar de Linnaeushof te Bennebroek, waar H.M. de Koningin een krans zal leg gen bij het borstbeeld, dat in deze fraaie tuin, waar Linnaeus enige ja ren werkte, siert. De Vereniging van Persbureaux, welke zaterdag jl. hier een vergade ring hield onderbrak haar werkzaam heden om haar voorzitter eveneens in de gelegenheid te stellen, Linnaeus een bloemenhulde te brengen. Zeg het met bloemen Men kan er van overtuigd zijn, dat menige huurder in Nederland de Stich ting van de Arbeid eveneens met bloe men zou willen huldigen, omdat deze Stichting.niet tot een eenstemmig advies kon komen over de looncom- pensatie, weikei in verband met de aan te nemen huurverhoging zou moe ten worden gegeven. Het verschil van mening schijnt over frakties van pro centen te gaan: óf een loonsverhoging van l,9°/o of een van 2,1. De strubbe lingen houden echter in, dat het hoogst onwaarschijnlijk moet worden geacht dat de Tweede Kamer het huurver- hogingsontwerp reeds op 21 mei in be handeling kan nemen. Daarna moet de Eerste Kamer er nog haar goedkeu ring aan hechten, zodat thans wordt verwacht, dat de huurverhoging niet voor 1 augustus een feit zal kunnen zijn. Van uitstel zal echter wel geen af stel komen. De huurders moeten met of zonder verhoging de vlag nog maar niet uitsteken. Dat hebben we ook niet gedaan, toen bekend werd, dat ons bevolkingscijfer zo langzamerhand om en de bij de elf miljoen is gekomen. Reeds dichtte Vondel: Wij groeyen fast in tal en last. Hoewel dat op de weeskinderen sloeg, kan dit zeker ook op ons bevolkingscijfer worden toege past. In november 1897 telde ons land nog maar 5 miljoen inwoners; in 1911 zes miljoen; in 1922 zeven miljoen; in 1931 acht miljoen, in 1940 negen mil joen; in 1949 10 miljoen. Het gaat steeds vluggerondanks de emigra tie. Reeds is uitgerekend, dat we bin nen 10 jaar de 12 .miljoen zullen halen Gelukkig is ook het lage sterftecij fer oorzaak van deze groei. Of ons land overbevolkt is? Gezien het ge brek aan werkkrachten op velerlei gebied zou men het niet zeggen. Let ten we op Staatsvijand nummer een, de woningnood, dan zeker wél. Tegen deze vijand, die knaagt aan ons gezins geluk, dient nog meer dan tot nu toe wordien gestreden. Ten deze moeten we echter niet al te pessimistisch zijn. Tal van nieuwe woningbouw-syste- men zijn in studie en in het le kwar taal van dit jaar werden reeds 19.208 nieuwe woningen neergezet. Dit jaar zouden we dus tot een 80.000 wonin gen kunnen komen. Uiteraard werd het woningprobleem besproken in de jubileumvergadering, welke de Neder landse Bond van Bouwondernemers (N.B.B.) ter gelegenheid van zijn 25- jarig bestaan te Schevenngen hield. In Hiji weeh nieh van heh bes+aan van die zachf- zittende schuimrubber Verhrijqbaar bij UW RIJWIELHANDELAAR, eSi i/cui de, diu2£nii- Zuidkade 52 Kerkweg 87 een doorwrochte rede wees ir. H. M. Buskens, direkteur-generaal van de volkshuisvesting enige oorzaken aan, waardoor reeds voor de oorlog een grote achterstand in de woningbouw was ontstaan. Juist de woningbouw ondernemers kunnen de ontwikkeling van systeembouw, industriële bouw en contunie-produktie - zich snel aan passend aan de ekonomische situatie - gemakkelijk volgen, aldus werd be toogd. In kringen der publiekrechtelijke be drijfsorganen is de laatste tijd vooral nogal een en ander te doen over de wenselijkheid, de werkzaamheden de zer organen zoveel mogelijk in hert openbaar te verrichten. De Sociaal Economische Raad zal hierover bin nenkort een nota doen verschijnen. In volle openbaarheid wordt aan de uitvoering van het grootse Delta-plan gewerkt. Bericht werd, dat deze zo mer een nieuw procédé zal .worden toegepast voor het maken van de af- sluitdam in de Oosterschelde. In plaats van de gewone jute zandzakken zal men er gaan werken met grote zak ken vervaardigd van enkalon, een soort nylon, dat de A.K.U. in de han del brengt. De nieuwe werkwijze zal een aan zienlijk bedrag op de bedijking bespa ren. Dat kunnen we hebben in deze du re tijd! vlak uitsteekt, worden loten uitgege ven ten bate van dit goede werk. Als vanzelf werken we allen daaraan mee, alhoewel Sniper geen kansen als bovengenoemd in uitzicht kan stellen, 't Zal iets minder wezen. Sniper. DE FANTASIE VAN EEN KIND Ik vind die tante niets lief, zei klei ne Eddy, nadat moeder de bezoekster uitgelaten had. Maar jongetje, waar om niet? vroeg moeder verbaasd. En ze heeft nog wel zulke lekkere snoep jes voor je meegebracht. Toen ik haar mijn portemonneetje liet zien, zei ze: Och jongen, dat is geen portemonnee. Dat is een papiertje, pruilde Eddy. Moeder trok het kereltje op schoot Ze begreep hem opeens zo goed. Ze bedacht, dat haar vriendin geen kinde rèn had en er daarom, hoe zeer ze haar best ook deed, om lief voor an dermans kinderen te zijn, ook nooit in slagen zou, echt him hart te winnen. Eenvoudig, omdat ze in hun fantasie niet vermocht te volgen. Toch hoeft N U is het de tijd De zomer nadert en hier mede ook de zwoele war me dagen, doch dit hin dert niet, daar wjj een pracht sortering hebben in zeer aparte weefsels en dessins, in de prfjzen v.a. 1,50 tot 7,50 p. meter De zaak die u voordeel brengt dit vermogen niet af te hangen van het zelf al of niet hebben van kinde ren. Er bestaan kinderloze vrouwen die geboren moeders zijn en het klei ne kind tot in de finesses aanvoelen. Er zijn daarentegen ook moeders^ die het nooit zullen leren. Of omdat ze geen tijd of interesse hebben, zich in de kindergeest te verdiepen, of om dat ze zelf te nuchter en te fantasie loos zijn, om enige verbeeldingskracht op te brengen. Of omdat ze niet van de onzin houden en menen, het kind meer goed te doen, door hem zo vroeg mogelijk mat zijn twee beentjes stevig op de grond te planten. Zij beseffen helaas niet, hoe rijk ge zegend kinderen zijn, die over een grote, warme fantasie beschikken. Kin deren uit arme gezinnen kunnen zich daardoor oneindig gelukkiger voelen dan de spruiten uit een rijker milieu, wie het materieel aan niets ontbreekt maar die geen dromen hebben om uit ta putten. Men behoeft niet zo gauw medelij den te hebben met kinderen, wier ou ders hen in afgedragen kleertjes laten lopen, omdat het geld voor nieuwe ontbreekt als ze er thuis maar iets an ders voor in de plaats ontvangen. Ook de behoeftige moeder zelf, hoeft zich niet al te veel zorgen te maken, dat haar kinderen iets ontbreekt, wanneer het op tafel niet altijd vetpot is. Wan neer zij met haar kind kan spelen, wanneer zij veel liefde en warme be langstelling voor hem heeft, geeft zij hem meer en kostbaarder gave dan de lekkerste versnaperingen. Met moeder kun je het fijnste spe len, zegt Eddy, over wie we het zo even hadden, altijd. Dat betekent helemaal niet, dat zijn moeder steeds met hem bezig is en aan de gewone spelletjes altijd mee moet doen. Daar zou Eddy's moeder, die alles zelf op moet knappen, trou wens geen tijd hebben. Nee, ze speelt met Eddy onder haar werk door. Als moeder b.v. bezig is, de kachel aan te maken, kun je Eddy naast haar zien zitten, druk bezig met het bouwen van een huisje van kachelhoutjes. Dat is een paleis, waar jij later in komt wonen, vertelt hij. En onder de bedrijven door fantaseert moeder met hem mee en overleggen ze samen, hoe ze de kamers in zullen richten en de mooie, grote tuin aanleggen met een grote vijver met eendjes, die ze sa men elke dag heerlijk kunnen gaan voeren. En zo gaat het met alles. Moeder vangt Eddy altijd op. Ze laat hem nooit in de steek en zeker zal ze zijn fantasieën nooit belachelijk maken of ze afbreken. Dit is het verschil tus sen Eddy's moeder en de tante, die in zijn portemonneetje niets anders dan een doodgewoon stukje papier kon zien MARCELLE Losse Flodders De jeugd heeft weer aardig huisge houden in de plantsoenen bij het s+i- tion en in de Puttelaan. Tulpen v - nield e.d. Het oude lied. Waarom doen ze dat nu toch? Aan wie ligt da'? Wij zullen het U vertellen: Op zekere dag joeg een politie agent een jongen uit het plantsoen aan de Eikenlaan. Meer niet. Er werd geen proces-verbaal opgemaakt. Niks. Alleen werd de betreffende knaap op zeer duidelijke wijze er van in ken nis gesteld, dat hij zich had te ver wijderen. Prompt ging er ergens bo ven een raam open en een zg. dame informeerde sarcastisch by de agent- „Kajjunnmuwellan?" En dan wil zo'n Izabel ook nog Isabella heten, 'k Be doel: tegen zo'n wijf moet je ook nog mevrouw zeggen Ook niet alle mannen zijn héren trouwens. Ergens in de Sniep woont een vrouw, die als 't maar even kan - van de dokter buiten in het zon netje moet zitten. Dat kan, want ze heeft er ruimte voor. Maar nu wil het geval, dat een buurman - tegen alle verordeningen in een stel ko nijnen houdt. De hokken staan tegen de schutting. Nu weet ik niet of U de geur kent, die uit een serie zon bestraalde konijnenhokken opstijgt maar ik ben er niet erg enthousiast over. Voor de rest valt Waddinxveen hard mee. We willen het gros van onze plaatsgenoten zelfs degelijk noe men. Er gaat geen week voorbij of er komen reclameblaadjes voor sexuele boeken door de brievenbus. Dat be duidt, dat Waddinxveen het door de heren uitgevers geplande kwamtum niet afneemt, ook niet al wordt de vunzigheid discreet in blanco-envelop thuisbezorgd. Zo houden, mede-mo- raal -hoog-houders. Geef dan je centen liever uit voor een lot, zoals onze oud-plaatsgenoot slager Doeleman, die op de markt in Maastricht een bloeiende zaak heeft. Hij speelde mee in de Belgische staatsloterij en won iets in de buurt van ƒ240.000,—. En dat noemen ze dan: het ging hem naar den vleze Nu we het toch over loten hebben, willen we gelijk even attenderen op de Rode Kruis-aktie, volgende week. In die winkels waar een Rode Kruis- U KOMT TOCH OOK Zoals u verleden week reeds in ons weekblad hebt kunnen lezen wordt op donderdag 23 mei, a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier een bijzonder kerk- concert gegeven ten bate van de zo bekende actie „Goed Zo". Ik had al iets dergelijks verwacht. Het is tot dusver gelukkig altijd zo geweest, dat Waddinxveen niet ach terblijft als er hier of daar nood is, of als er een actie gevoerd- wordt voor een goed doel. Ik heb mij er over verheugd als ik merkte, dat er onder onze jongens en meisjes waren, die niet langer stil konden blijven zitten, maar die wat ondernamen om wat geld voor „Goed Zo" bij elkaar te brengen. En ik heb mij verheugd, toen ik van de plannen voor dit bijzondere kerkconcert hoorde. Wat Vox Jubi laris presteert weten wij nu zo lang zamerhand wel. Dat één van onze bekendste Nederlandse organisten naar Waddinxveen komt, om het mooie orgel in de Ned. Herv. Kerk te bespelen, is een bijzonder buiten kansje. Dit wordt een pracht avond. En door hier een avond te gaan genieten steunen wij een zaak, die ons aller steun zo ten volle waard is. U komt toch ook Ik vertrouw, dat ieder plaatsje in de grote Ned. Herv. Kerk bezet zal zfjn. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. DE HERDENKING DER GEVALLENEN. Door een ongelukkige samenloop van omstandigheden verzuimde ik dit stukje tijdig in te zenden voor het nummer van ons weekblad van ver leden week. Vorige jaren zond ik altijd een schrijven naar de scholen en naar de verschillende padvindersgroepen om onze jongens en meisjes en hun lei ders te danken voor de op 4 mei ge geven medewerking. Toen ik dit jaar constateerde, dat de belangstelling en de medewerking van dé jeugd onverminderd' voort duurt, maar dat de ouderen helaas steeds meer verstek laten gaan, be sloot ik de jeugd in het publiek, in de courant, te bedanken. Om ze zo tegelijkertijd aan de ouderen tot voor beeld te stellen. Over die ouderen behoef ik niet veel meer te zeggen. Dat heeft de heer van Leeuwerden reeds uitstekend gedaan. Zijn verdere wenken kunnen voor een volgend jaar nader worden overwogen. Maar een hartelijk woord van dank aan de jeugd en hun leiders wilde ik toch graag nog uitspreken. Ik heb het bijzonder op prijs ge steld, dat ik in één van de padvin dersgroepen een jonge Indische-Ne- derlander ontdekte. Zo hoort het. On- zie Incfische Nederlanders horpn bij ons. Zij maken met ons deel uit van het Nederlandse volk. Zij hebben met ons geleden en gestreden voor de vrij heid van Nederland. Ik zie ze nog veel te weinig in onze vergaderingen en kerkelijke samenkomsten. Zij moe ten veel meer deel uit gaan maken van ons dorpsleven en dat moeten wij allen ze zo gemakkelijk mogelijk ma ken. Daarom huldte aan deze jonge padvinder en zijn groep, die het goe de voorbeeld gaven. De burgemeester van Waddinxveen, A. WARN AAR Jz. E.H.B.O.-GESLAAGDEN. In het bericht betreffende het exa men der E.H.B.O. van vorige week is een tweetal namen uitgevallen; De dames J. C. Bezoen en C. M. Bezoen waren hierin niet vermeld. JEHOVAH GETUIGEN. Voor het jaarlijkse congres van Je hova's getuigen, dat dit jaar door het Wachttoren-genootschap is belegd van 25 tot en met 28 juli, in het sportpark Het Diekman te Enschede, zal de heer N. Zweere uit onze gemeente, bekend brandstoffenhandelaar, zijn dagelijkse werkzaamheden onderbre ken en aldaar de functie vervullen als hoofd van het centrale magazijn, van waar het voedsel en andere benodigd heden worden gedistribueerd. De congresorganisator, omschreef zeer terecht die taak als zeer verant woordelijk, daar veel van het wel slagen van het congres afhangt van een snelle en accurate voorziening. De heer N. Zweere beschouwt zijn vertrouwenspost die dagen als zijn voornaamste zorg, om de materiele en geestelijke belangen van de duizenden congresgangers en de bewoners van Enschede beter te kunnen behartigen. BESTUURSLID HERV. SCHOOL. In de vacature van de heer J. van Steijn als bestuurslid van de Herv. Chr. Schoolvereniging is gekozen de heer G. Huizer Az. Wanneer de appelbloesem geurt, De moederpoes haar jongen betreurt Verliefden in het maanlicht staan, De eersten met vakantie gaan, Het lam weer dartelt in de wei Is 't mei! Wanneer ma in haar overmoed Pa afzet voor een nieuwe hoed; Als de commies rukt aan de bel Met in zijn hand het dwangbevel; Het druk wordt op de boerderij, Is 't mei! Wanneer - en nog niet afbetaald -, De bromfiets wordt uit 't vet gehaald; Wanneer de koekoek 's avonds roept, De zwaluw weer haar vliegjes snoept, De jeugd verlangt naar bos en hei, Is 't mei! Wanneer moe zegt: rook niet zo lang, Denk toch eens aan m'n nieuw behang Wanneer gestoomd wordt en geverfd, Men harten in de bomen kerft; De dichter doet aan mijmerij, Is 't mei! Wanneer de dag al heel lang duurt, De laatste huisjes zijn verhuurd, De kolenboer de moed verliest En de geranium bevriest, Je beu wordt van de trouwpartij, Is 't mei.! Jaap Mij derwij k 95- 70 Ct LJ als briljanten Ingezonden stukken KOLLECTE E.H.B.O. Geachte inwoners. Deze week doet de E.H.B.O. we derom een beroep op uw vrijgevigheid. Wij weten haast al wat U gaat zeg gen: „alwevr een koJfledtet'. Maar vriendent deze is bedoeld voor een zeer nuttige vereniging, die bewezen heeft dat zij in deze tijd met zijn voortschrijdende techniek in industrie landbouw en verkeer en in het huis houdelijk leven haar onschatbare waarde heeft bewezen. Om waar het nodig mocht zijn hulp te verlenen, is overal materiaal geplaatst, maar om dit in goede staat te houden en op tijd aan te vullen is geld nodig, veel geld zelfs. Daarom vrienden, durven wij een beroep op u te doen, als on ze mensen komen. Wees mild met uw gave en geef u op als lid of donateur dus laat het deze week zo zijn: Vrienden geef met milde hand, Houdt in Waddinxveen de E.H.B.O. [in stand. GOED ZO VOETBAL. Zaterdag 18 mei a.s. zal op het Be Fair-terrein ten bate van de actie Goed Zo door een elftal van P.T.T.- personeel van Boskoop en Waddinx veen een voetbalwedstrijd worden ge speeld tegen een elftal van gemeen te-personeel van Boskoop. De wedstrijd begint om 7 uur. De muziekvereniging Concordia zal voor de muzikale opluistering zorg dragen. Een wedstrijd tussen dezelfde elf tallen werd jl. zaterdag te Boskoop gespeeld. Hierbij waren ongeveer 1300 toeschouwers aanwezig. De uitslag was 2-2 en de netto opbrengst f 1.574,—. Laten wij proberen hetzelf de bedrag bij elkaar te voetballen. De toegangsprijzen bedragen 50 ct voor hen die ouder zijn dan 14 jaar en 25 ct voor jongeren. De aftrap zal geschieden door de burgemeester der gemeente Waddinx veen, de Ed. Achtb. Heer A. War- naar, terwijl als scheidsrechter zal fungeren mevr. van Wilgen-Hofstede. De grensrechters zijn de dames D. Schouten en A. van Oosterom. KOMT U OOK OPBRENGST KOLLECTE. De kollecte gehouden ten bate van het „Zonnehuis" bedraagt f 341,74. Het comité dankt hierbij alle gevers en geefsters. In het bijzonder de kol- lectanten die hun tijd beschikbaar stelden om dit mooie bedrag bij el kaar te brengen. Zaterdag 25 mei 1957, Aanvang 8 uur. in het Vereen, gebouw, Stationsstraat. Toegangskaarten a f 1,—, f 1,25, f 1,50 verkrijgbaar bij Slagerij van Beest, Zuidkade; J. Pol, Kerkweg; Cafetaria Ververs, Dorpsstraat; Boekhandel Veldwijk, Oranjelaan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1