Weekblad voor Waddfnxveen a UlllH Moeder de Vrouw i~| Z)e Spiegel van de week Verzekert uw ogen JAC. SATO A NIEUWS uit o*uze> wabwplaaU ff uidgenezing no. 644 vrijdag 18 oktober 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Wij zijn een volk van inpolderaars - een volk van dijkenbouwers. Onze wa terstaats-ingenieurs staan voor niets. Dat hebben de Zuiderzee-werken reeds bewezen, dat zal straks, als het Deltaplan vorderingen maakt, nog duidelijker worden. Deze week is het internationaal bekende eiland Marken Offer van dankbaarheid Het moest eigenlijk niet meer nodig zijn dat er, voorbij het midden van deze veriicte eeuw, nog over reclasse ring wordt gesproken en geschreven. Het behoorde voor ons allen, onver schillig of dit nu op godsdienstige dan wel menselijkheidsoverwegingen ge schiedt. iets heel normaals, volkomen vanzelfsprekend, te zijn: Een mede mens is zwak geweest, is gestruikeld, is gevallen, of hoe men het noemen wil ,en wij, anderen, reiken hem de helpende, de reddende hand en doen al het mogelijke om hem in zijn men selijke waarde te herstellen. Dat is geen, al dan niet sentimentele, liefda digheid; 't is evenmin een nuchter- zakelijke overweging: omdat onze sa menleving geen werkkrachten kan missen. Was het wel zo, ook het spre ken en schrijven erover zou waar schijnlijk maar weinig baten. En toch moeten wij het blijven doen, dit spreken zowel als het schrijven, als ware het een getuigenis. Omdat we nu weten althans be horen te weten - dat het eens 'n dief altijd een dief, van onze vaderen niet juist is. Nooit ook juist geweest is. Maar dat wel tot de laatste der dagen onverminderd en onaantastbaar zal gelden dat wie zonder zonde is het dan maar moet wagen, de eerste steen te gooien. Men kan het ook, werelds en gewoon huiselijk, omschrijven door te vragen: Is het zo moeilijk, naar menselijke maatstaven keurig te leven eerlijk te blijven en zich netjes naar wet en verordening te gedragen als men, althans materieel, niets tekort komt en men ook verder, in veilige geborgenheid, het leven op rolletjes voelt lopen? Of wil men het anders zeggen: Is het. uit een oogpunt van karaktersterkte, van eerlijkheid of hoe men het verder ook zou kunnen omschrijven, niet een grotere presta tie bijvoorbeeld om met een kwartje in de zak en verder geen aards bezit, van eens anders eigendom af te blij ven dan wanneer men een indruk kend banksaldo het zijne kan noemen Laten we dus niet te gauw vinden dat we 't met ons zelf zo goed getrof fen hebben en daardoor ons ver ver heven gaan voelen boven anderen van wier levensomstandigheden wij ons zo vaak geen voorstelling kunnen, misschien ook niet willen maken. En 't zelfde geldt toch eigenlijk ten aanzien van hen. die al dan niet bui ten hun schuld, in 't leven van alle dag vooral geestelijk moeilijkheden hebben om binnen de paden onze sa menleving te blijven. Over dit alles valt natuurlijk veel meer - minder zwart-wit - te zeggen, maar dat is zo vaak, door velerlei wetenschapsmensen ook, elk op zijn terrein, geschied. Hier moge echter nog wel geconstateerd worden dat men er dus niet meer is. hem of haar die tegen goddelijk of menselijk gebod gezondigd heeft en die, met alle mo gelijke! rechtswaarborgen omgeven, veroordeeld is, op te sluiten en dan, als zijn, al dan niet verkorte tijd om is, weer op straat te zetten. Of, na hem een boete te hebben doen beta len, ook maar weer aan zijn lot over te laten. Evenals wij geesteszieken proberen te genezen en niet meer al leen opsluiten om dan die gekken op zondag in het dolhuis tegen betaling te laten bezichtigen, evenzeer hebben wij de plicht, hen die. door welke oorzaak dan ook, met de politit en ju stitie in aanraking zijn gekomen, te helpen, op te voeden, te steunen maatschappelijk weer op te vangen! Als t even kan en dat is nog veel mooier - moeten we al 't mogelijke doen om te voorkomen dat een mede mens de celdeur achter zich hoort dichtslaan, dat hij voelt, door de sa menleving te zijn afgesloten van een leven ak vrij en volwaardig schepsel. Aan dit alles wordt reeds veel ge daan, kan misschien, neen: ongetwij feld, nog veel meer worden gedaan. i, vandaag on morgen en ook niet op n koopje. Daarom wordt elk jaar om deze tijd van ons allen een bij drage voor het reclasseringswerk waarbij voorkomen ook beter is dan genezen! gevraagd. Alweer: men kan dit alles op ver schillende mameren omschrijven. Aan de man (en vrouw) brengen, als u 't zo wilt noemen. Laten wij het ditmaal eens zo mogen zeggen: Beschouwt u de bijdrage die straks van u gevraagd wordt als een offer van dankbaarheid Umdat het u gegeven is geweest, eer lijk te zijn en ook verder uit de han den te blijven van politie en justitie. Mr. de W. geen eiland meer, doordien het laatste gat in de 2è kilometer lange dijk van Marken naar de Nespolder gesloten is Dit had reeds een week geleden kunnen geschieden, maar.de minis ter van Waterstaat was toen verhin derd en omdat minister Algera deze historische gebeurtenis graag wou meemaken, hebben de ingenieurs het sluiten van de dijk doodbedaard een week opgehouden. Na gistermiddag één uur is het laatste Zuiderzee-ei- land geen eiland meer. Deze winter zullen we niet meer op strenge vorst behoeven te wachten om met auto of fiets naar Marken te rijden. Van het ogenblik af dat Markens burgemeester B. G. van Hout, in het-sluitgat de Ne derlandse vlag heeft geplaatst, heeft het eiland afgedaan en gaan ruim 1500 bewoners een nieuwe toekomst tege moet. Of Marken daarbij de toeristen attraktie zal blijven die het als ei land had, is een vraag, die deze zelf de toekomst zal leren, als leens de Markerwaard zal zijn drooggelegd. In de strijd tegen het water is het slui ten van ds dijk een belangrijke mijl paal. Zal, in de toekomst dit werk in vertraagd tempo worden uitgevoerd? Het ziet er naar uit, dat ook daarbij de reeds beruchte bestedingsbeper king zich zal laten gelden In de Noord -oost polder werd tenminste aan een aantal rijksambtenaren ontslag aan gezegd Voordien waren er al ruim 200 ar beiders ontslagen en werd een aantal ploegbazen tot arbeider teruggezet. Daarbij waren mensen met meer dan 10 dienstjaren. DE PREMIE? Slechts een GOEDE BRIL van Opticien De zaak met de bui- tenklok. Leverancier voor alle zieken fondsen. Enige boeren in de omgeving van Almelo hebben de strijd tegen het wa ter in eigen hand genomen. Teneinde te ontkomen aan de overlast van dat water in de zogenaamde Weitemans- landen staken deze boeren een dam door, met het gevolg, dat de Schip- sloot kon lozen op een afwaterings kanaal in de Zuid-Vriezenveense pol der. Dit gat werd steeds groter en werd op last der waterschap-autori teiten weer gedicht. Tegen de boeren die de dam hadden doorgestoken werd proces-verbaal opgemaakt, zodat voor de rechtbank te Almelo over een en ander nog wel een woordje zal wor den gesproken. Er zijn meer zaken die voor een of andere rechtbank tot een einde wor den gebracht. Een fotograaf te Den Helder bracht het zelfs tot een zaak voor de Hoge Raad, omdat hij daar militaire objekten zou hebben :ekiekt. Nog voor voor de Hoge Raad aan de behandeling toe was, kwam de foto graaf wederom in conflict met de ma rine-autoriteiten, toen hij een plaatje maakte van een brug die niet dicht kon .Op de achtergrond zouden mili taire objekten te zien zijn. Wij zien in dat voorval alleen maar. dat het leven van een fotograaf te Den Helder niet gemakkelijk is doordat hij al gauw op de te lange - tenen van een of andere marine-autoriteit staat. Misschien brengt Dorus Manders het ook nog wel tot de Hoge Raad. Zijn tegenspeler, de imitator Fred Menger (de heer Perrier) die Dorus niet meer na mag doen van de Am sterdamse rechtbank, heeft hoger be roep aangetekend. Weer een reklame-proces De rechtbanken krijgen heejl wat zaken te behandelen, die met reklame niets hebben uit te staan. Voor de be diende die zichzelf bij de politie aan gaf, omdat hij zijn reisbureau in 10 jaar tijd voor ongeveer 80.000,— had benadeeld is uit zijn rechtzaak geen reklame te puren. Dat kan de boek houder, die van éen Amsterdamse fa briek in een half jaar tijd 3.000, verduisterde, evenmin. De laatste had zich ondermeer een motorfiets aan geschaft. Misschien heeft hij daarmee ook nog de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht! Over die verkeers veiligheid vertelde prof. Jac. P. Thijs- se interessante dingen. In 1980 zou het verkeer vijf maal groter zijn dan thans; er zouden dan wegen moeten zijn met 16' rijbanen. Meer secondaire wegen zouden met 12 of 10 rijstroken kunnen volstaan. Het spoorwegver keer zou alleen nog vlot kunnen lo pen indien er op de hoofdlijnen ook banen voor lokaal verkeer werden aangelegd. Toekomstmuziek die wei nig lieflijk klinkt. Maar misschien is dit de enige manier om aan de grote ongelukken-series een eind.e te ma ken. Het was anders weer bar de af gelopen week. Alleen het laatste week-end vrtoeg fret vefrkeer al 13 doden ALS ZE 13 ZIJN. Toe kind, hang toch niet altijd op je vader, roept moeder geprikkeld. Bettie gooit haar hoofdje in de nek met die onuitstaanbare arrogantie, die moeder de laatste tijd buiten zichzelf kan brengen van ergernis. Ze kijkt haar moeder van onder de wimpers aan. Er ligt een uitdaging in die blik. Rustig blijft ze op haar vaders schoot zitten en wil hét stoeipartijtje voort zetten. Maar vader ziet de onheil spellende uitdrukking op moeders ge zicht en weet, dat er een uitbarsting op til is. Met een vlugge beweging staat hij op en schuift zijn dertienja rige dochter speels maar beslist van zich af. Doen wat mammie zegt. zegt hfj kwasi streng. Moeder onderschept het knipoogje. Ze ziet de triomfantelijke ogen, waarmee Bettie haar tart. Ze zou dat brutale kind, dat schijnbaar gehoorzaamt, maar met ieder van haar blikken rebelleert, door elkaar kunnen schudden. En de vader erbij. Wat mankeert die twee tegenwoordig! Het is te dwaas om bij zichzelf de gedachta toe te laten, dat ze jaloers zou zijn. Het is alleen maar, dat ze niet kan uitstaan, dat het kind zich aanstelt als een overdreven, sentimen tele bakvis. Ze vrijt af en toe gewoon met haar vader op een manier, die de moeder niet van plan is, te ver dragen. De maaltijd verloopt in een gespan nen sfeer. Vader probeert het gesprek gaande te houden, maar moeder kan zomaar niet weer gewoon doen. En Bettie is in het wat mokkend stil zwijgen vervallen, dat tegenwoordig ook al bij haar kuren schijnt te horen. Pas als Bettie definitief naar boven vertrokken is, om naar bed te gaan, komt vader met de vraag voor de dag: Waarom kun je tegenwoordig toch zo weinig van Bettie verdragen? Waarom moet je altijd op haar vit ten? Wat heeft ze je misdaan? Daar komen moeders opgekropte grieven los. Misdaan? Het lijkt wel, of ik hier niet meer meetel. Alles moet tussen jou en haar bekonkeld worden. Altijd onderonsjes. Dat mis selijke gehang altijd aan jou. Het lijkt formeel wel of ze verliefd op je is Er volgt nog meer. Vader is er even beduusd van, maar dan zegt hij kal merend: Laten we er eens rustig over praten. Het gaat in de opvoeding niet om eigen gekrenkte gevoelens of ge kwetste ijdelheid, maar om begrip voor het kind te krijgen. Zodra per soonlijke gevoelens van die ouders, zoals geriefdheid, jolouzie of wat ook. aan bod komen, kun je niet .objectief en niet rechtvaardig meer zijn. En ouders moeten objectief blijven. Be grijp goed dat Bettie een belangrijk stadium van haar groeiperiode binnen is gegaan. Ze gaat zich vrouw voe- Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. T. R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar. Hervormd Wjjkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. N.H. Vereen. „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. E. H. Kalkman, Voorhout. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. 22 oktober nam. 7 uur Ds. E. du Marchie van Voorthuysen, Leersum. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. G. Bloemendaal, Delft. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr. J. W. H. Hel leman. Burgerlijke Stand Aangiften van 10 tot 16 oktober. Geboren: Barbara Teuntje, d. v. F. v. Vliet en R. G. van Beek, Plasweg 39. Machtilda Leentje, d. v. A. C. Mar- chand en H. Kooijman, Prunusstraat 33. Aagje, d. v. P. den Hertog en M. C. van der Lee, Henegouwerweg 26'. Theodoras Leonardus, z. v. L. G. Ho- genelst en C. T. Rip, Onderweg 33a. Cornells Johannes Geertruida, z. v. C. J. Nederend en M. J. A. Moons, Bloemendaalseweg 70. Johannes Pieter, z. v. C. van der Wolf en M. H. W. van Dijk, Eiken laan 13. Ondertrouwd: D. Kaptein en C. Al- blas. Gehuwd: G. Hollander en A. S. Smith W. Burger en J. van der Ben. M. Ver vers en A. C. van den Berg. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: dop van benzinetank, jer rycan, briiine trui. Verloren: zwarte glacé handschoen, muntbiljet, zijden shawl, beer, fiets, bruine vulpen zonder dop. len. Ze wil haar macht beproeven. Ze ontwikkelt behaagzucht. De eer ste. die ervoor in aanmerking komt om mee te experimenteren, is haar vader. Dan kan het lijken, dat zulke meisjes haar moeder niet meer nodig hebben. Er kan zelfs een soort vijan dig rivaliteitsgevoel optreden. Dan gaan ze provoceren en uitdelgen. Dat hoort bij de ontwikkeling van het jonge leven. Het is een deel van de worsteling om groot te worden en haar eigen levenshouding te vinden. Maar geloof me, bij al haar bra voure voelt Bettie zich hulpelozer dan ooit. Ze heeft jou dubbel nodig. Al leen niet als de moeder die het be ter weet en haar van alles verbiedt en kleineert, maar als de vriendin, die haar verwarring begrijpt en haar er ongemerkt uit verlost. Die kan mee- lachen om haar uitgelaten dwaashe den en stil kan zijn, als zij een van haar stille buien heeft. En die vooral haar ergernis weet te betomen, als zij het expres wat al te bar maakt. La ten we proberen haar samen op te vangen, vrouw. Daarvoor zijn we sa men haar ouders. En troost je met de gedachte, als het je eens moeilijk valt, dat dit voorbij gaat. net als. de kinderziekten. Marcelle. HERVORMDE M.V. EN J.V. HERDACHTEN 60-JARIG BESTAAN In een gecombineerde feestelijke vergadering herdachten de Ned. Herv. Meisjesvereniging op Ger. Grondslag Draagt elkanders lasten en de Ned. Herv. Jongelingsvereniging Pred. 12 la, alhier, him 60-jarig bestaan. De ze bijeenkomst waarvoor veel belang stelling bestond, werd gehouden in de grote zaal van het Ned. Herv. wijk- gebouw aan de Esdoornlaan. De be tekenis van het jeugdwerk kwam bij de gelukwensen, die deze avond wer den aangeboden, uiteraard sterk naar voren. De feestvergadering werd geopend door een der plaatselijke predikanten, Ds. J. R. Cuperus. Deze sprak naar aanleiding van Ps. 119 9 tot 16. Hierna sprak de voorzitter der jonge lingsvereniging, de heer A. Noorlan- der, een herdenkingswoord. Deze wees op de grote veranderingen, welke zich gedurende het bestaan der verenigin gen in de maatschappij hebben vol trokken. Eeuwen na de tijd van Abra ham leefden de herdersvorsten nog in vrijwel dezelfde omstandigheden en de ontwikkeling voltrok zich toen in de loop der eeuwen zeer geleidelijk en uiterst langzaam. Omstreeks het midden van de 19e eeuw kwam hier een radicale verandering, vooral door velschillende belangrijke ontdekkin gen en uitvindingen en sedertdien voltrekt de ontwikkeling van de maat schappij in een versneld tempo, een tempo, dat vooral na de laatste we reldoorlog adembenemend gaat wor den. Had de mens aanvankelijk het luchtruim reeds veroverd, thans is de mens bezig ook het heelal aan zich te onderwerpen. Daartegenover stelde spr. het werk op de jeugdverenigin gen, waar bijbelstudie nummer één blijft. Heeft dat in deze tijd nog wel zin, vraagt menigeen zich af. Tenslot te wees de heer Noorlander er op, dat de Bijbel meer is dan een oud boek met alleen historische waarde. Het Woord van God heeft grote be tekenis vok>r het persoonlijke leven, van grote betekenis ook voor de vra gen welke bij de jeugd in de tegen woordige tijd lieven, zodat het op groeiende geslacht niet moet gaan twijfelen aan Christus, die gezegd heeft: Ik ben de waarheid en het le ven. Na declamatie door KI. Sekeris met orgelbegeleiding sprak de heer J. Burger over: de Bijbel op onze ver- enigingl, ^daarbij aansluitende op de door de vorige spreker aangeduide Kunstmaan Het is een knap stuk werk die mogelijk weken lang eenkunstmaan te lanceren, in d'aether zal verkeren, daar aldoor rondjes draait om onze moederaarde waar elke sterrenwacht belangstellend naar staarde. Straks weten wij weer meer van hoge regionen; maar blijft het op de aard daarmee ook veilig wonen? En waarom nu zo'n ding een kunstmaan is geheten is iets dat ik bepaald wel eens zou willen weten. Het heeft niets van de maan, die zilverzacht kan lichten en de poëten helpt aan zoete minnedichten. Men ziet zo'n kunstmaan ook niet door de bomen schijnen als eerlang Sinterklaas bezoeken zal de kleinen. Wel wekt zij zorg en vrees in 's werelds parlementen, omdat dg Russen nu met hun succes gaan venten. Helaas, er is geen kans voor ons, Europeanen, de nieuwe sateliet stil te verdonkeremanen. Scheepers Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houct de winter uit handen en voeten. centrale plaats van Gods Woord in de verenigingsarbeid. Vervolgens bood de heer Groene- woud de gelukwensen aan namens het hoofdbestuur van de bond van Ned. Herv. J.V.'fa op Ger. Grondslag, die daarbij een boekenbon aanbood ter uitbreiding van de bibliotheek. Na koorzang door leden van de ju bilerende verenigingen heeft de secre taresse van Draagt elkanders lasten, mej. C. van 't Slot een overzicht ge geven van hgt ontstaan van de ver eniging. Zij vertelde daarin o-a. hoe de vereniging met 17 leden onder de presidente mevr. van der Does werd opgericht. Vervolgens ging spr. de ontwikkeling van de vereniging na in de loop van haar bestaan, waarbij zij het werk van enkele dames, die nog steeds in de herinnering voortleven, zoals mej. Kort, mej. van Otterloo, nu wed. van 't Slot, mej. Verboom en mej. Klootwijk, in herinnering bracht. Verder bracht spr. naar voren dat de ze vereniging die thans haar krachten in dienst stelt van de zending, voor heen kledingsstukken e.d. vervaar digde voor behoeftigen in de gemeen te. ZAKHULZEN met batterjj en lampje, compleet voor 98 cent L. WIELAARD Kerkweg 112 Telefoon 209 Burgemeester A. Warnaar Jz„ die met wethouder A. Oudijk het ge meentebestuur vertegenwoordigde wees er op dat het niettegenstaande alle veranderingen, ook in de tegen woordige tijd niet gaat zonder Bijbel. Hij complimenteerde de jubi lerende verenigingen namens de ge meente. Hierna spraken nog de jeugd ouderling J. Hoogendoorn namens de kerkeraad, de heer W. Buitelaar na mens de kerkvoogdij en de heren T. Burger en Twigt als oud-voorzitters van de T-V. In het tweede deel van de bijeen komst gaf de heer B. Kooijman nog een overzicht van de afgelopen 60 jaar met betrekking tot de jongelingsver eniging. Ds. J. van der Haar sloot de ze jubileum-bijeenkomst. De meisjesvereniging had in de middaguren reeds een bijzondere bij eenkomst gehad in verband met haar 60-jarig jubileum». Htor sprak miej. Muller namens het hoofdbestuur van de Bond van de Ned. Herv. Meisjes verenigingen op Ger. Grondslag. Na afloop van deze bijeenkomst werd aan de aanwezigen een broodmaaltijd aan geboden. Bij deze jubileum-bijeenkomst wer den ook door verschillende andere verenigingen felicitaties aangeboden, o.a. in de vorm van bloemstukken. EIGEN HAARD. Onder bovenstaande naam richtten in 1924 negen landarbeiders in deze gemeente een vereniging op ter ver krijging van onroerend goed door landarbeiders, daarin krachtig ge steund door het gemeentebestuur. Mits men de vrije beschikking had over 400,— kon men van het Rijk, via de gemeente het geld be komen voor het verkrijgen van grond met woning ter gezamenlijke waarde van ten hoogste f 4000,en het ge-

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1