Kinder Tandpasta y/ ïPjatoJti DOELEMAN IVOROL: Tanden rein - Adem fris Letter-puzzle prijsvraag CeFa-Film I\ /I 2 - - 5\/ f Nieuwe vuilniswagen in düveiise smaken, zoa Bananen, Aardbeien e.d. per tube 0,95 meentebestuur vond de heer P. Koet sier bereid voor dit doel grond voor 10 plaatsjes af te staan, met het ge volg dat 3 jaar na de oprichting reeds 6 plaatsjes hun bestemming hadden bereikt. De contributie werd aanvan kelijk gesteld op 2,per jaar., doch ofschoon er nogal wat propaganda werd gemaakt, was er van enthousi asme onder landsarbeidens weinig te bespeuren. Ook contributieverlaging, in 1928 tot 1,en in 1931 tot f 0,50 per jaar, mocht niet baten. Het aan tal plaatsjes bleef onveranderd op 6 gehandhaafd en de gemeente werd genoodzaakt de grond voor 4 plaats jes als landbouwgrond te verhuren. De plaatsjeshouders voldeden regel matig aan hun verplichtingen, losten ook wel eens extra af en de vereni ging kweekte door het saldo der kas op de boerenleenbank te plaatsen enige rente, maar overigens was er geen leven in te krijgen. Ondanks de ze schijnbare stilstand werd de schuld in de laatste 30 jaar bijna geheel af gelost en groeide de reservekas aan en is naar de mening van het bestuur thans een tijd gekomen er een punt achter te. zetten en de lasten en lus een der vereniging aan de gemeente aan te bieden. Twee vergaderingen zijn er voor no dig geweest om de ontbinding der vereniging een feit te doen worden. In beide bijeenkomsten waren alleen de voorzitter, de secretaris en de pen ningmeester tegenwoordig. Eenparig is besloten in overleg met het ge meentebestuur en het ministerie van financijën helt resitant der schuld zo spoedig mogelijk af te lossen, de ver eniging per 1 januari 1958 te ontbin den, het bestuur op te dragen over eenkomstig de welttelijke voorschrif ten alle bezittingen en lasten met ver plichtingen der vereniging aan te bie den aan de gemeente Waddinxveen, met bepaling dat, indien van gemeen tewege niet op het aanbod wordt in gegaan, het bestuur der vereniging wordt aangewezen als vereffenaar als bedoeld in artikel 25 der statuten. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter, de heer S. Pille, dank gebracht aan hen, die zich heb ben beijverd de zaken behoorlijk te laten marcheren, meer speciaal hulde brengende aan de secretaris, die aan vankelijk als man achter de scher men od zeer voordelige wijze reeds vanaf de oprichting zijn volledige me dewerking heeft verleend, hem daar bij namens de leden der vereniging als blijvend aandenken een sigaren aansteker aanbiedende. In het vervolg zullen eventueel ge gadigden voor een plaatsje zich recht streeks tot het gemeentebestuur kun nen wenden. LEERZAME ONTSPANNINGSAVOND Zaterdag 26 oktober a.s., des avonds om 8 uur, hoopt Junius Ingerman, on der auspiciën van het Koninklijk In stituut voor de Tropen, te spreken machines, keukenmixers, vuurvast, glas, koffiefilters enz. enz. Uitvoerig werd op'de voordelen van de oliekachel ingegaan. Deze warmte bron, die uit Amerika afkomstig is, heeft in ons land reeds een enorme grote vlucht genomen, want reeds 50 pCt van de Nederlandse bevolking zoekt verwarming bij de oliekachel. Al met al was het een dag waar de heer Vis veel eer mee hieft ingelegd en we twijfelen er niet aan dat veel onkunde en misverstond op dit gebied is weggenomen en dat was toch de Losse Flodders -F.inrlp.lijk heeft de A-griep Sniper ook in de greep gekregen, ondanks het feit, dat hij zijn best gedaan had hem voor te lopen. Die ballon ging niet op, wel die van zijn zoontje, vorige week bij de winkelgalerij. Ik zou wel eens willen weten of al die ballonnen de kunstmaan ook ontmoet hebben. Giek, die kunstmaan wordt steeds gezien bij de grote beer. Er zijn meer ballonnen en kunstma nen die niet opgaan. Dat heeft het de vakjes van de grijze tekening(en) van de letter(s). Vakje 5 bijvoorbeeld past op de plaats, die in de tekening (en) met 5 is aangegeven. 2. Een op die manier ingevulde letter knipt U dan in zijn geheel uit en plakt die op een gewone briefkaart. Overtekenen mag ook. U behoeft niet beide alle ingevulde letters uit te knippen en op te plak ken of over te tekenen op briefkaar ten, want het inzenden van een let ter, U mag kiezen welke letter, is al voldoende om mee te dingen naar de uiteindelijke bedoeling van deze de- gemeentebestuur ondervonden met zn plannen tot demping van de Kerkweg vaart en de aanleg van de straat naar monstratie. DE A.S. WINKELWEEK. In de dinsdagavond gehouden ver gadering van de gecombineerde mid denstandsverenigingen werd besloten de winkelweek op dezelfde wijze te organiseren als de laatste jaren ge daan was. Er zullen dus weer bon nen uitgegeven worden bij een be paald besteed bedrag, waarna deze bonnen op vellen opgeplakt en inge leverd, voor prijzen in aanmerking komen. Getracht zal worden de deel name aan deze winkelweek zo ruim mogelijk te doen zijn en deze te doen uitstrekken over alle branches binnen het kader van de middenstand. Nadere mededelingen omtrent deze aktie zullen t.z.t. nog volgen. SURINAME-AVOND. Woensdagavond had in het Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat een Suriname-avond plaats, welke be doeld was als propaganda voor de Su riname zending, uitgaande van de Evang. Broeder Gemeente te Zeist. Na een openingswoord door Ds. J. Snoey, sprak een der zendingspredi kanten over het veel omvattende werk van deze zending in Suriname. Deze lezing werd verduidelijkt door een tweetal films, waardoor de aan wezigen een juist inzicht kregen in het zegenrijke werk deze Broederge meente. In de pauze was gelegenheid tot verkoop van boeken, lepeltjes enz. ten bate van' dit zendingswerk. Tot slot werd een prachtige kleu renfilm over Paramaribo vertoond, w.o. de viering van het Koninginne- feest, aldaar. Ds. Snoey sloot deze samenkomst met een opwekkend woord, om dit zendingswerk te gedenken en te steu nen. NIEUWS OVER DE BALLONNEN. De ballonnen, die vorige week bij de winkelgalerij zijn opgelaten, zijn niet, zoals werd verwacht naar zee afgedreven. De eerste kaarten zijn binnengeko men uit.... de Betuwe. Deelnemers nog even geduld. TOT RAADSLID BENOEMD. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer W. Buitelaar, is benoemd verklaart de heer F. A. Alblas, die deze benoeming heeft aan genomen. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal over de toelating van de heer Alblas worden beslist, waarna in een binnen 3 weken daarna te houden vergadering een nieuwe wethouder moet worden gekozen. BEJAARDENMIDDAG. De eerstvolgende bijeenkomst voor de zuiveringsinstallatie. In den Haag vinden ze, dat het nog wel een poos je mag stinken. Wat kan het ze dan schelen, ze wonen hier toch niet! Toch is het maar goed, dat ze van hoger hand op de centen letten. Er moet iets in kas blijven, anders gaat Waddinxveen Zoutelande achterop, dat zijn betalingen heeft gestaakt. Ik zie me al thuis komen met de boodschap, dat de baas geen weekgeld kan uitbe talen. „Eigen Haard" wordt opgeheven. Dat krijg je door de centrale verwar ming, dan hebben de mensen geen haard meer nodig. Toch is het jammer, want er is veel werk voor gedaan. Wij hebben weer een nieuw raads lid, zodat het stel compleet blijft. Nu ook maar gauw een viethouder ge kozen, want een oud gezegde toch luidt „De derde man brengt de praat an". Dat ze de beste maar mogen uitzoe ken is de wens van loco-Sniper. Deze avond, enig in zijn soort, be hoeft ongetwijfeld enige toelichting. Junius Ingerman is een oud-planter uit Indië, die het werelddeel Afrika doorkruist heeft. Als direkteur van een machtig con cern heeft hij gezocht naar vruchtba re gronden in streken, waar nog nooit een blanke een voet gezet had. Hij heeft een onderhoud gehad met de Keizer van Abessinië, hij kent het land van de Pygmeeën, hij is dwars door het land van de Mau-Mau ge trokken, hij heeft nachten vol ontzet ting doorgemaakt in het ongezondste deel van de wereld. Hij heeft ook Lambarene bezocht, he)t wlerktierrein van Dr. Albert Schweitzer, de man, die alle profes soraten ten spijt, heel zijn leven ge tracht heeft offers te brengen voor de fouten, die anderen gemaakt hebben in him houding tegen over de gekleur de valken. Van deze grote persoonlijkheid zal Junius Ingerman, een geboren vertel ler, u spreken in woord en beeld. Als u de machtige, van humor sprankelende voordracht gehoord zult hebben, dan zult u niet alleen geno ten hebben, maar tevens innerlijk verrijkt - misschien beschaamd naar huis gaan. Daarom jong en oud zaterdag 26 oktober naar de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan1 de Stations straat. Zie voor nadere bijzonderheden de raambiljetten en de advertentie in dit blad! LEERZAME DEMONSTRATIES VOOR KOPEND WADDINXVEENS PUBLIEK. Ter voorlichting op het gebied van verschillende moderne huishoudelijke gebruiksvoorwerpen en advies bij het kopen van een kolen- of oliekachel, organiseerde de fa. N. Vis dinsdag middag en -avond een speciale de monstratie. Vele huismoeders en ook huisva ders hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt en zuflen de heer Vis dankbaar zijn voor deze originele voorlichting. Vele artikelen werden op deskun dige wijze gedemonstreerd o.a. strijk- ten bate van het Rode kruis Ons nationale Rode Kruis bestaat in 1957 al 90 jaar. Voor dit jubileum heeft de regering een serie van 5 Ro de Kruis postzegels met een toeslag uitgegeven, die tot en met 18 ok tober in alle postkantoren kunnen worden gekocht. prijzen. Maar natuurlijk mag U ook de andere letters inzenden, mits U extra postzegels plakt op al Uw in zendingen. 3. Plak behalve een postzegel van 7 cent nog 50 cent aan extra postzegels op de adreszijde van de briefkaart, meer mag ook. tot 1. Als U hiervoor de mooie Rode Kruis zegels gebruikt, dan geldt daarvan natuurlijk alleen de frankeerwaarde. 4. Schrijf duidelijk Uw naam en adres op de briefkaart en zend deze aan ons bureau vóór 15 november a.s. HET VERLOREN CONTINENT zaterdag 19 oktober in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. Kaarten a 1,—, 1,25, f 1,50 ver krijgbaar bij Slagerij van Beest, Zuid kade, J. C. Pol, Kerkweg en Boek handel „Veldwijk", Oranjelaan, en 's avonds aan de zaal. de bejaarden wordt gehouden op dinsdag 22 oktober a.s. in het vereni gingsgebouw ean de Stationsstraat. Aanvang half drie uur. LEDENVERGADERING K.A.V. Dinsdagavond belegde de K.A.V. af deling Waddinxveen een ledenverga dering in het R.K. Verenigingsgebouw Na de opening van Mevr. Kingma met de christelijke groet, werden al len welkom geheten in het bijzonder de heer Eerw. Heer Pastoor en Mevr. Uphoff-Visser. die deze avond sprak over: de Moeder en Maria. Mevr. Up- hoff was zeer duidelijk in haar toe spraak en er werd dan ook met open oren geluisterd. Hét was voor de K.A.V. weer een geslaagde avond- Jammer dat de op komst als gevolg van de A-griep, minder was dan voorgaande keer. 1 y/ 5 1 Opdat ons Rode Kruis een zo hoog mogelijke opbrengst daaruit kan ont vangen, biedt ons blad U een puzzle- prijsvraag aan met de letter(s) Op elke inzending moet minstens 57 cent frankeerwaarde geplakt worden, dat kunnen gewone zegels zijn, maar dat is ook precies de frankeerwaarde van een gehele serie van 5 Rode Kruis zegels. Als U aan deze prijsvraag meedoet, plakt U dan liefst een serie Rode Kruiszegels er op? U heeft een kans op het winnen van goederen die U zelf mag uitzoeken en kopen en bo vendien heeft U het prettige gevoel, dat is eigenlijk nog belangrijker, dat U meehelpt een ander, die hulpbe hoevend is, bij te staan of een genoe gen te doen, door middel van ons Rode Kruis. Voor de in dit blad uitgeschreven letterprijsvraag. worden drie prijzen uitgeloofd, tezamen ter waarde van 30 °/o der inleggelden. te weten een le prijs groot 15°/o; een 2e prijs groot HP/o; een 3e prijs groot SPIo. De winnaars mogen daarvoor goe deren naar keuze kopen, bij meer goede oplossingen wijst notaris J. G. Bouma in Den Haag de prijswinnaars aan, uiterlijk op 30 november 1957, krachtens beschikking van de Minister van Justitie van 30 juli 1957 L.O. nr. 570-027. WAT U KUNT DOEN 1. Schrijf de nummers van de vakjes van het zwarte vierkant in de passen- X X x y V Pluimveehoekje HET RUIEN DER KIPPEN Kippen, die goed en vlug ruien, zijn sterke dieren. Beantwoorden zulke die ren aan de eisen aan het ras te stellen dan zijn de geschikste exemplaren om voor de teelt te gebruiken. Laat de kippenhouder zulke dieren goed en krachtig voederen, ja zelfs een wei nig verwennen; al worden ze dan een weinig te vet dan schaadt het niet, integendeel, daar de hennen dan niet spoedig aan de leg zullen gaan. Aan gezien zij voor de teelt moeten dienen is het aan de leg gaan vlak voor de broedperiode tijdig genoeg, daar dan de eieren krachtig en goed bevrucht zijn. Om dit te bewerkstelligen moeten de hennen, zodra ze door de rui zijn, zo spoedig mogelijk op onderhouds- voer gezet worden dat is alleen op graanvoer en volop groenvoer, terwijl dan al het graanvoer uit het strooisel moet worden gezocht, m.a.w. de kip pen te dwingen steeds in beweging te zijn. De kippenhouder die het goed meent met zijn eigen bedrijf en met de hoenderteelt, gebruikt voor de fok kerij alleen krachtige dieren, welke bewijzen hebben gegeven goede en re gelmatige legsters te zijn. Hoewel de eieren van zeer goede legsters, vooral gedurende de straffe leg niet of slecht bevrucht zijn, al zijn de hennen steeds in gezelschap van vurige en krachtige hanen, dan mag dat nog geen reden zijn om niet alles te beproeven van zulke hennen toch kuikens te verkrijgen. Enkele kuikens vooral haantjes, - die men van zulke hen kan verkrijgen zullen voor de teelt veel meer waard zijn dan vele kuikens van middelmatige legsters. Men moet wel bedenken, dat jaar lijks toch reeds veel meer kuikens geboren worden van minder goede en van slechte legsters, dan van beste legsters, juist door het niet of slecht bevrucht zijn van de eieren van de beste legsters. want een slecht leg gende hen moet al verbazend slecht leggen, wanneer zij gedurende de broedperiode niet legt. Men moet derhalve de goed en beste legsters ge durende en na de rui behandelen zo als het behoort en wel zoals hierboven is aangegeven. Zulke dieren zullen als dan gedurende de rustperiode, vol gende op de rui weer goed op dreef komen en zich wederom geheel her stellen, om dan eerst aan de leg te gaan tegen het broedseizoen. Aange zien dan de leg niet zo straf zal zijn, zullen de eieren wel van goede hoe danigheid en wel bevrucht kunnen zijn zodat wel degelijk kuikens ver kregen kunnen worden. Handelt men anders, dan zal het peil vanl de hoenderstapel jaarlijks lager worden. Voeder met hoog stikstof gehalte is, wel is waar, iets duurder dan voeder met veel koolhydraten, maar is toch wel voordeliger, omdat meer eieren verkregen worden, de kippen gedu rende de leg meer in gewicht toene men en de broedeieren meer en krach tiger kuikens geven. Dierlijk stikstof is beter dan plantaardig. Toch is het nodig, niet alleen in de zomer, maar ook in de winter de ge hele dag groenvoer ter beschikking van de hoenders te stellen. Iedere kippenhouder moet niet al leen goed bedreven in het kippenbe- drijf, maar ook goed koopman zijn. Is hij dat ,dan zal hij zich willens en wetens geen stroppen aan de hals ha len. Stroppen zijn o.a. te laat geboren kuikens en kuikens die gedurende de opvoeding door een of andere reden (ziekte enz.) achterlijk zijn geworden. Zulke dieren kunnen bij de aan vang van het legjaar nog niet geheel krachtig ontwikkeld - dus nog niet legrijp - zijn. De kippenhouders gaan door het aanhouden van zulke kuikens strop pen lijden, die nog groter wordt als de volgroeide kippen alleen moeten dienen voor de eierproductie. Kippenvriend HET VRAAGSTUK DER KOPZIEKTE BIJ MELKVEE. Kopziekte kwam in de weideperio- de 1957 veelvuldig voor. De veearts zegt: het is een voedingsziekte. Zij treedt op, wanneer onder bepaalde omstandigheden de voederopname aanleiding geeft tot stoornis in de spijsvertering. Vooral op vochtrijk, jong gras, na een koude periode, komt dit voor. In maag- en darmge stel vindt dan geen normale vertering van het grasvoeder plaats, waardoor giftige stoffen uit de darm in de bloed baan komen. Het bloed verliest mag- nesiufm en het dier is zeer gevoelig voor wijziging in het mineralengehal- te van het Ibloedt kopziekte is het gevolg. De landbouwkundige zegt: veld proeven met weidend vee wijzen er op, dat schijnbaar de kans op kop ziekte groter wordt, naarmate het kali gehalte in het gras hoger is. bij hoge stikstofgiften wordt deze kans nog groter. Men zou hier dus van een ge varen-zone kunnen spreken. Nu blijkt echter dat deze gevaren-zone alleen kan worden aangetoond op weiden, die uitsluitend gras bevatten. Zodra klavers of andere kruiden in het gras bestand maar voldoende aanwezig zijn, gaat de veldproef niet meer op. Ja, professor 't Hart uit Wageningen heeft onlangs zelfs de uitspraak ge daan, dat bij 10*/o klaver in het gras- bestond de gevaren-zone voor kop ziekte geheel vervalt! Uit wat de veearts zegt, is het vol gende begrijpelijk. Kopziekte kan worden voorkomen door in de ge vaarlijke tijd - speciaal in het voor jaar bij jong en vochtrijk gras - dro gere ruwvezelprodukten bij te voe ren. Stoornis in de spijsvertering treedt dan niet zo gemakkelijk op. Of magnesiumkoekjes bijvoeren, want. treedt magnesiumverlies uit het bloed toch nog onverhoopt op, dan kan de koe in ieder geval op het kritieke moment dit verlies uit de darminhoud aanvullen. Bovendien, voorzichtigheid bij overgang van stal naar weide en omgekeerd, vermindeirt het gevaar, dat door te plotselinge wijziging van voeder, stoornis in de spijsvertering optreedt Uit wat de landbouwkundige zegt, is moeilijker raad te schaffen. Men wil immers door doelmatige bemes ting met stikstof, fosfaat en kali een hoge weide-opbrengst bereiken? Doch wanneer nu blijkt, dat bij meer kla ver in het grasbestand de gevaren zone geheel komt te vervallen, dan is het toch wel noodzakelijk dat men direct overweegt: hoe krijg ik meer klaver in mijn weide! Op 1 november a.s. zal een nieuwe vuilniswagen, een zgn. roltrommelwa. gen in gebruik genomen worden. In de gehele gemeente, waar ook nu de vuilniswagen komt. moeten dan ook _de uniforme vuilnisemmers in gebruik genomen worden. Ontheffing van het gebruik der em mers kan niet worden verleend, ten zij men bij zijn woning de beschik king heeft over. tenminste ha. grond. Inlichtingen kunnen ter secitetarie worden verkregen. KOU, GTSIEg» zware hoofd- en borstverkoud heid. diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met Sport in 't kort W.S.E. NIEUWS. WS..E. IWaddinxveen I, 2,30 uur. W.S.E. 2—G.S.V. 5, 12 uur. W.S.E. AMoerkapelle A, 2,45 uur. W.S.E. BSportlust C. 4 uur. W.S.E.—Waddinxveen kan een aar dig partijtje voetbal worden wanneer er niet te veel hinder is van A-griep en militaire dienst. Laten we hopen op een spannende en prettige strijd met ook een pret tig, publiek dat zijn favorieten aan moedigt met bijv. hup Leen de Biest of houvast Bunnik. Daarbij nog mooi weer, dan wordt het een goede voet balwedstrijd in de Puttepolder. Hup W.S.E. Hup Waddinxveen

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2