voor nxveen laar school Kqu Maedu de Vrouw dt van de week FeFa-FIIm NIEUWS uit owze taats- no. 646 vrijdag 1 november 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Het verkeer weet wat tegenwoordig. In de toekomst zal het nog veel meer weten omdat de intensiteit van het verkeer de dichtheid zo gezegd steeds groter wordt. Al het mogelijke wordt gedaan om het aantal ongeluk ken zo klein mogelijk te houden, doch dat dit streven niet het grote suk- ses heeft, dat wij het zo graag gun nen behoeft nauwelijks betoog. De ongelukkenseries met dodelijke afloop bewijzen schier dagelijks het tegen deel. Een der maatregelen, het verkeer veiliger te doen worden, is de jaar lijkse verkeersdag van de KNAC. Bij uitstek deskundigen houden daar in leidingen over het verkeer en voor de stad, waarvan is gebleken, dat het verkeer er het veiligst was, wordt een prijs beschikbaar gesteld. Van de grote steden meer dan 100.000 Inwoners werd de beker voor het jaar 1956 toegekend aan Rot terdam. waar het aantal ongelukken met dodelijke afloop afnam met 2,9°/o. Dit aantal nam voor Den Haag en voor Amsterdam toe met resp. 10,5 en 2,1 procent. Wie dus de kleinste kans wil lopen, een verkeersongeluk te krijgen, zou dus naar Rotterdam moeten verhui zen! Tenminste, als hij in een .grote stad wil wonen. In kleinere steden kan het nog veiliger zijn. Want Hen gelo O., de stad die van de gemeen ten tussen 50.000 en 100.00 bewo ners de beste resultaten boekte n,i"/o minder ongelukken won in deze afdeling de prijs. Van de kleine plaatsen spande Bussum de kroon. Het aantal verkeersongelukken was daar zelfs met 28,80/o gedaald. U weet het dus. als y een vesti gingsvergunning kruit krijgen! De nieuwste poging om het verkeer in veiliger banen te leiden is, dat per 1 november in de bebouwde kommen een maximum snelheid van 50 km per uur wordt ingevoerd. Er zijn enkele wegen, waarop in de bebouwde kom met 70 km snelheid mag worden ge reden, doch in de hoofdstad is reeds bekend gemaakt, dat er wegen in de stad zullen zijn, waar de snelheid ho ger mag zijn dan 50 km, terwijl te vens werd medegedeeld, dat de poli tie er streng op zal letten, dat het ge motoriseerde verkeer zich aan die bepaling houdt. Zonder te waarschu wen wordt geverbaliseerd. De snel heidsmeters van de politieauto's zijn reeds geijkt en beweerd wordt., dat elke politieauto tevens van een kasre gister zal worden voorzien om de boete dadelijk in ontvangst te kunnen nemen. Dit laatste is maar een grap je, ofschoon wij de kassa-bon-tip gaarne in overweging der autoriteiten geven. Op een vlotte bediening heb ben die haastige verkeersovertreders toch recht! Het verkeer en het rechtTe Kerkrade was een ondernemende au toverhuurster, die het recht in eigen hand nam. Zij haalde een auto terug, die enige maanden geleden van haar was gehuurd en door de huurder was verkocht Vermoed wordt, dat de nieuwe eigenaar echter te goeder trouw was en voor de wagen een be hoorlijk bedrag heeft betaald. Hoe het zij: terughalen mocht mevrouw de wagen niet. Zij kan eèn civiele proce dure instellen tegen de huurder, om maar de wagen te vergoeden. De huurder zal dan bovendien wegens oplichting kunnen worden vervolgd - waar mevrouw echter niet veel wij zer van wordt. Voor de strafrechter kunnen de 4 mannen verschijnen die drie maanden geleden een overval pleegden op een benzinetankstation aan de Utrechtse weg te Amsterdam. Men herinnert zich nog wel, dat een der overvallers met een feestneus op verscheen. Die zal hij nu wel niet meer voordoen. Een van het viertal heeft reeds be kend. Dat het vlotte jongens zijn, blijkt wel uit het feit, dat zij door de politie te Haarlem werden gearre steerd, verdacht van inbraak in een juwelierszaak aldaar en van inbraken in de omgeving van Benriebroek en Velzen. Nader wordt uitgezocht, of de heren ook debet zijn aan de overval len op andere benzine-stations. Van de te Amsterdam gestolen f 9000, was niets meer over. Het was te ver wachten, dat er na zoveel tijd van 't geld niet veel meer terecht zou ko men. In de Lijnbaan te Rotterdaam zag een dief kans uit de etalage van een juwelier een broche te stelen van 15000,waarde. Dergelijke gedachten koesterden ook de Nederlanders die tijdens de Duitse bezetting grote schade hebben gele den. Voorheen werd op dit smarte- geld alleen maar voorschotten gege ven op de zg. Hauptbeschadigung die werden verleend aan personen, die in de Bondsrepubliek of in West Berlijn woonden. Thans kunnen ook personen, in Ne derland woonachtig in aanmerking komen voor uitkeringenin de eer ste plaats personen, die op grond van hun leeftijd of van hun invaliditeit recht hebben op een zekere prioriteit. DE VROUW VAN DE EMIGRANT. Bij alles, wat de familieleden in Nederland zich trachten voor te stel len van het leven en de omstandig heden van him verwanten in Canada, laat de ontzaglijke uitgestrektheid van dit land zich wel het moeilijkst in de verbeelding roepen. Wij, die gewend zijn aan onze overbevolkte steden, aan onze huizen naast, boven en on der elkaar, hoe moeten wij ons voor stellen, dat in Canada bijna iedere emigrant leeft als een vorst op eigen domein. En toch, hoe aantrekkelijk het lijkt en op de duur ook is, in de beginpe riode kan juist deze uitgestrektheid voor de emigrantenvrouw een bron van eenzaamheid en heimwee zijn. Ze kan de ruimte, om zo te zeggen, niet aan. Ze gaat erin verloren, de vele uren, dat haar man naar zijn werk en de kinderen naar school zijn. Dan mist ze het gezellige aanloopje, het buurpraatje over de heg dat het le ven in Nederland zo knus kan maken. Dan staat de stilte als een ondoor dringbare stolp om haar heen en sluipt het verlangen naar al het oude van thuis in haar aan. Maar, en dit moeten alle vrouwen, die met haar plannen tot emigratie overwegen, zich goed realiseren, zij mogen, eenmaal daarginds, aan haar heimwee niet toegeven. Er hangt ont zaglijk veel van de vrouw af bij het welslagen van wat de man zich voor genomen heeft, te bereiken. Haar moed, haar opgewektheid en goede kameraadschap moeten hem stimule ren, in de tijd, dat ook hij nog bezig is, zich aan te passen en daar wellicht moeite mee heeft. Er is genoeg te doen voor de vrouw in de uren, dat zij alleen is, om de knagende eenzaamheid in haar hart te verjagen en haar dag te vullen. Om te beginnen is daar het stuk land, dat hij praktisch elk huis hoort en waar op van alles verbouwd kan worden. Waarom zou de vrouw ook niet le ren, dit land te bewerken en er ple zier in te krijgen? En dan is er het bakken, dat in Canada iedere huis vrouw wel zelf moet doen, omdat er geen winkels in de buurt zijn, waar je maar even binnen kunt wippen, om iets lekkers bij de thee te kopen. Nee, als je buiten woont, zijn er geen winkels. Er is niet eens een dorp. Er is niets dan de onafzienbare weg, waaraan je woont, de velden en de bossen. Leveranciers komen er ook niet aan de deur. Eens in de week ga je daarom met de auto naar de dichtsbijzijnde stad, om de levens middelen voor de komende dagen in te slaan. En als ook die stad te ver weg is, dan doe je je boodschappen wekelijks in een van de z.g. shopping- centres, die zich op geregelde afstan den langs de hoofdwegen bevinden. Stelt u zich daartoe een groot plein voor met in het midden een reusach tige auto-parkeerplaats, waaraan een enorm zelfbedienings-warenhuis staat. Je kunt daar alles kopen: vlees, groenten, aardappelen en fruit, krui denierswaren, babyvoeding en hande brood, dranken en sigaretten. Alles <iigt keurig in cellofaan ver pakt voor het grijpen. Ook karbonaad. jes malse ribstukjes en uitgesneden vleeswaren. Bij geen enkele afdeling hoef je op afwegen te wachten. Het ligt allemaal kant en klaar, met prijs en gewicht erbij genoteerd. Want zo ergens, dan geldt in dit land de regel: „Tijd is geld.'' Marcelle. „IK VERBIND DOOR" zaterdag 2 november in het Verenigingsge bouw, Stationsstraat. Kaarten a 1,—, 1,25, 1,50 ver krijgbaar bij Slagerij van Beest, Zuid kade, J. C. Pol, Kerkweg en Boek handel „Veldwijk", Oranjelaan, en 's avonds aan de zaal. Losse Floddera U hebt hem toch zeker ook al in bedrijf gezien, de nieuwe vuilniswa gen? Gewoon een moordslee. De hele straat liep uit toen hij zijn entree maakte. En een personeel liep er bij: een echte heer, bijna in smoking, had het stuur in handen en behalve de twee andere bekende mannen, liepen er nog wat junioren bij te helpen. Als ik dat spul, zo bekijk, zal er wel een derde man bij moeten komen. Jammer dat hij er niet meer is, an ders hadden ze daar generaal Rommel voor kunnen nemen. Dus als ik het goed begrijp, houden de heren van Noort en Schouten hun gewone overalls er maar bij aan. Ik had gedacht, dat djb gemeente toch ook wel voor een nieuw uniform had gezorgd, laten we zeggen minstens 'n mooie pet. Maar misschien denken ze op het gemeentehuis:, die twee hebben vorige week een pracht van een ex- tra-duit verdiend met de verkoop van de ouwe bussen, dat kunnen ze nou zelf wel betalen. Ik geloof wel, dat iedereen tevre den is met het nieuwe systeem. Er zijn zelfs lieden, die wel een tientje voor de nieuwe vuilnisemmers had den willen geven, vraag maar aan de mensen, die ze uitgereikt hebben. 'k Had ook nog iets op mijn per soonlijke lever. Als er vroeger fou ten in de krant stonden gaf ik de schuld aan de zetters. Hier heeft iets aan de correctie ontbroken. Bijv. vo rige week zijn de spoetnik-variaties er wel heel belabberd afgekomen, (geen wonder red.) Een enkele wil ik verbeteren: Pik- snoet, kope-sint? snektip en poskint. Ook hebt U met grote letters iets over Tom Manders kunnen lezen, ter wijl het daaronder over Kees Man ders ging. En we herinneren ons ook nog een paar weken terug, dat een groentenman rolletjes drop cadeau gaf, die goed waren tegen A-geriep! En we hebben hier een krant zonder fouten toch echt nodig, want er zijn hier zelfs nog mensen, die het ver schil niet weten tussen een eerwaarde heer en een eerbiedwaardige heer. Sniper. Noot van de redactie. Gezien de laatste regel van het bo venstaande en naar aanleiding van door ons ontvangen reacties, o.m. een brief van de heer J. H., delen wij U hierbij mede, dat Sniper in zijn ar tikel van vorige week geen predikant op het oog had. De naam „Spoetnik" werd op een onderlinge vergadering gebruikt voor een persoon, die inmid dels niet meer in de Sniep woont. KLAPROOSDAG 1957 Toen op 5 mei 1945 het westen van Nederland werd bevrijd en drie dagen daarna het laatste schot in Europa was verklonken. bleven meer dan dertigduizend gealliëerde soldaten in ons land achter. Het waren de gesneu velden, die met hun leven de dure prijs voor onze vrijheid betaalden en in onze bodem werden begraven. Zij hadden de dood ontmoet toen hun vliegtuigen werden neergescho ten of waren gevallen in de moeizame strijd tussen september 1944 en mei 1945, toen ons land stukje bij beetje werd bevrijd. Hun lichamen werden ter aarde besteld op meer dan drie honderd kerkhoven. Er zijn er waar zij rusten met vele duizenden. U vindt ze ook alleen met slechts enkele van hun kameraden op Nederlandse bur gerbegraafplaatsen. Zij kwamen uit Engeland en Canada, Niéuw Zeeland en Zuid Afrika, Frankrijk en Polen en vele andere landen. Toen op die 5e mei de vlaggen breed uitwaaiden boven een zwaar geschonden, maar vrij land, toen er voedsel werd aangevoerd en voor het eerst weer ons volkslied weerklonk, op die onvergetelijke dag werd er'in dertigduizend gezinnen in het buiten land ook aan Nederland gedacht. Kort daarna kwamen de eerste brieven al binnen van de vaders en moeders, de weduwen en kinderen der gesneuvelden. Zij vroegen om in lichtingen over hun dood, over de plaats waar zij werden begraven. En kele schreven dat zij zo spoedig mo gelijk naar Nederland zouden komen. Anderen vroegen of zij een foto kon den krijgen van zijn graf, omdat het toch wel nooit mogelijk zou zijn dit zelf te komen zien Voor deze laatste groep werd het Nederlaijds Oorlogsgraven Comité op gericht, dat, elk jaar ook straks weer, in de week van 2 tot 9 novem ber - de Klaprooscollecte houdt. Deze inzameling is het bewijs van onze na tionale dank aan hen, die voor onze vrijheid het leven lieten. Henzelf kun nen wij deze niet meer betonen, maar wel aan hen, die zij achterlieten, bij wie hun laatste gedachten zijn ge weest. Want uit de opbrengst van de Klap rooscollecte zijn sedert de bevrijding al meer dan 15.000 vaders, moeders, weduwen en kinderen naar Nederland gekomen om een graf te bezoeken. Zelf hadden zij dit nooit kunnen be talen; daartoe ontbraken hen de mid delen. Maar zij waren de gast van het Nederlandse Volk, dat - door de gift aan de Klaprooscollecte - hen'hiertoe in staat stelde. Hun reis werd gere geld en betaald, er werd voor gratis logies gezorgd en in ons land stonden hun begeleiders klaar om hen in hun eigen taal toe te spreken en hen te begeleiden naar dat plekje grond in onze bodem, waar zoveel dierbaars van hen achterbleef. Van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden, hangt het af of het Nederlandse Oorlogsgraven Comité weer andere nabestaanden kan uitno digen om te komen. Tienduizenden wachten nog, op. ja, eigenlijk op ons: op onze gift als ons straks de bus wordt voorgehouden, op de paar uur van onze vrije tijd, die we willen geven om te helpen met collecteren. v. d. M. CONCERT VOX JUBILANS. Dinsdagavond a.s. zal door de Herv. Gem. Zangvereen. Vox Jubilans ge zamenlijk met Feike Asma een con cert gegeven worden in de Ned. Herv. Kerk te Bodegraven. Het programma vermeld vele gaarne gehoorde werken van J. Zwart, Breidenstein, Ludwig von Beethoven en vervolgens van de dir. van Vox Jubilans Mar. Egberts. Ook de fantasie over bekende zang wijzen van Feike Asma zal ten geho re worden gebracht. Mede dank zij de medewerking van de plaatselijke predikant Ds. C. van den Bosch en Ds. A. C. Kersten zal deze avond een interkerkelijk karakter dragen. DOKTER IN HET OERWOUD. Zaterdagavond sprak voor de Geref. Jeugdcentrale Dr. Ingerman over de: „dokter in het oerwoud". Alhoewel oerbekend, welke dokter hiermede bedoeld wordt, nl. Dr. Schweitzer in Lambarene, heeft deze spr. de oude vitale dokter dichter bij onze verbeel ding gebracht. Dr. Ingerman, thuis in de Afrikaan se tropen als weinigen, was na veel omzwervingen met de beroemde Dr. Schweitzer in aanraking gekomen. Daar dr. Ingerman een uitstekend verteller is was het niet te verwon deren dat zijn hoorders „aan zijn lippen hingen". Beginnende te spre ken over het grote tekort aan toewij ding van de mens tot zijn medeens, een tekort wat ook de christen heeft, stelde spr. dr. Schweitzer als een lichtend voorbeeld, een man die alles geeft en niets terugvraagt. Is christen van de daad. Werkt op 82-jarige leef tijd, sinds 1913, dag en nacht onder tropische hitte, met de meest primi tieve middelen, tot heil van de in heemse bevolking. Een man die enke le dr.-titels draagt, theoloog, chirurg, musicus, orgelbouwer, Bach-vertaler, kortom iemand die een hoogte bereik te als niemand anders, bukt zich neer tot de negerbevolking, om hen te hel pen tegen de meest vreselijke ziek ten, welke die inheemse bevolking in hun greep houden. Diep onder de in druk van zoveel opoffering en mens lievendheid, maar ook overtuigd van ons aller tekort aan naastenliefde, volgden de aanwezigen de spreker door het oerwoud en kregen een be ter inzicht in dit zo moeilijk, maar ook zo gezegend werk. Door middel van enkele platen kon den enige door dr. Schweitzer gege ven orgel- en pianoconcerten belui sterd worden. Tot slot vertoonde dr. Ingerman 'n aantal projecties, welke een duidelijk beeld gaven van de omstandigheden waaronder gewerkt wordt. De Jeugdcentrale heeft de aanwe zigen een pracht avond bezorgd, door deze lezing, welke niet naliet een die pe indruk te maken op de hoorders. JEUGDRAADAVOND. In het Herv. Wijkgebouw alhier, zal donderdagavond spreken Ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam, over zijn er varingen opgedaan tijdens zijn reis door Palestina. Ds. Korevaar spreekt op uitnodiging van de Herv. Jeugdraad. Na de pauze zal er door middel van een filmstrip een en ander getoond worden over land en volk van Israël. Het Herv. Jeugdkoor zal onder lei ding van Mar. Egberts medewerking verlenen aan deze avond welke 8 uur aanvangt. PUZZELRIT GOUWE RIJDERS. Onder gunstige weersomstandighe den verschenen zaterdag 26 oktober jl. 14 bromfietsen, 6 auto's en 4 mo toren aan de start. Opa kreeg een huurverhoging die er even niet om loog: bijna acht en veertig gulden, hou je ogen maar eens droog..; Hofstra vond dat ook wel zielig, hij is niet zo'n kwaje man, opa tegemoet te komen, daar houdt de minister van, Maar dat hij zoveel zou krijgen, dat had opa niet gedacht, het wordt een hele hand vol guldens in een jaar wel honderd-acht! Zo wint opa zestig gulden, hij schreef ons. een beetje stram: Ik wou dat er om de drie maanden steeds een huurverhoging kwam! Toch is het raar schreef opa verder nou is Hollands schatkist leeg, zou pa Hofstra soms niet weten dat hij zo de brokken kreeg? Had hij voor het sommen maken soms een vier op zijn rapport? Dan moet hij opnieuw naar school toe anders blijft er een tekort. Dan moet vader Drees bij Hofstra maar-es trekken aan zijn jas: Jij gaat tot de paasvakantie nog eens naar de derde klas Jaap Mijderwijk. Burgerlijke Stand Aangiften van 23 tot 30 oktober 1957 Geboren: Martina Adriana, d. v. C. Noorland en M. A. IJzelenberg, Zuid kade 104. Joke, d. v. Th. H. Nieuwets en A. C. Brinkman, Zuidkade 73. Theodorus Cornelis. z. v. H. Koster en C. A. Springintveld, St. Victor- straat 19. Pieternella, d. v. G. J. van Dodewaard en M. E. Koese, Ieplaan 99. Anna Frederika, d. v. J. Hogerbrugge en A. F. van den Brink, Onderweg 67. Gehuwd: D. Kaptein en C. Alblas. Overleden: Hogebrug, Hendrik, oud 81 jaren; van der Horst, Gerrit Jan, oud 63 jaren; Vos, Maarten, oud 79 jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: handschoen, overall, brui ne kinderportemonnaie, grijze hand schoen, basketballschoen. Verloren: rood handtasje, sleutel, au- tokrik, zwarte glacé dameshandschoen, gehamerd-metalen ketting, geruite haarstrik. Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. van der Haar Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus Dankdag 6 november V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar Hervormd Wijkgebouw. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey Dankdag 6 november Nam. 7,30 uur Ds. J. Snoey N.H. Vereen. „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. H. M. Cnossen, Amsterdam. Nam. 7 uur Jeugddienst, Ds. K. J. H. Burgy, den Haag Chr. Afgesch Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst dinsdag 5 november nam. 7 uur Ds. A. Bijkerk van Sliedrecht. Rem. Geref. Gemeente. V.m. 10 uur Ds. G. Ch. Duinker. DE ZONDAGSDIENST zal waarge nomen door Dr. P. van der Linde. Dat deze sport eerst beoefent dient te worden, bewijst wel het aantal strafpunten dat door de rijders is opgelopen in deze eenvoudige rif. Hoogst aantal strafpunten was 237, laagste 12 strafpunten. Auto's le prijs S. Speksnijder 12 str. punten, 2e prijs C. van Kooten, 22 str. punten. Motoren le prijs T. Brouwer, 13 str. punten. 2e prijs B. Cammeraat, Moerkapelle, 29 str. punten. Bromfietsen le prijs G. Oskam 69 str. punten. 2e prijs W. Hartog 80 str. punten. 3e prijs N. de Haan 99 str. punten. Ledental thans 56.

WvW | 1957 | | pagina 1