011.1,0 zfxitojn DOELEMAN Veilig, lAommeti Het (fro-ede, ê&ek Huidgenezinq IJlliMI Een uitstekend middel, ter bevordering van de haargroei. Pluimveehoekje De voeding en het voederen van Hoenders. Het voederen van onze hoenders is een der vijf oorzaken. Afstamming der hoenders, opfokken der kuikens, huis vesting, voeding en verzorging, waar van het financiële resultaat van het pluimveebedrijf in hoge mate afhangt De dieren kunnen van de beste leg- stammen afkomstig zijn en daarbij goed gehuisvest, toch 'zal nooit het maximum aantal eieren geraapt wor den, wanneer de voeding niet oordeel kundig wordL- samengesteld en ver strekt. Het is niet voldoende en zelfs zeer nadelig zowel voor de kip als de kippenhouder, om zoals te vaak nog geschiedt uitsluitend graan te voederen en vooral, om dat graan in onbeperkte hoeveelheden de hoenders voor te zetten, zodat ze er van eten, zoveel ze willen, hierdoor nl. worden de meeste hoenders spoedig vet en n beste vette kip legt gewoonlijk met of weinig. Voor het instand houden van haar lichaam dat in hoofdzaak uit ei witstoffen, vet, kalkzouten en water bestaat en om bovendien nog eieren te kunnen produceren, die vrijwel uit dezelfde stoffen zijn opgebouwd als het lichaam, moet de kip over een voeder kunnen beschikken, waann deze genoemde stoffen alle te vinden zijn en wel in de juiste verhouding. Eiwitstoffen, het hoofdbestanddeel van de spieren van de kip en ook van de ei-inhoud komen wel voor in granen, doch in te geringe hoeveelheden. De ze laatste bevatten vooral zetmeel, wat door de verteringsorganen gemak kelijk in vet kan worden omgezet. Uitsluitend graanvoedering is dus na delig omdat de kip daarin te weinig eiwitstoffen vindt om voldoende eie ren te kunnen leggen. Dierlijk voed sel vindt de loslopende kip, in de vorm van vliegen, slakken en wormen. Op een terrein waar veel kippen lo pen is de voorraad hiervan echter spoedig uitgeput en ondervindt men de gevolgen daarvan in het vermin deren van de leg. Ook het gering aan tal eieren in de winter is, door afwe zigheid van insecten in die tijd, voor een deel aan gebrek aan dierlijk ei wit toe te schrijven. Tegenwoordig is bij vrijwel alle handelaren een och- tendvoer van prima samenstelling te verkrijgen. Gewoonlijk wordt het meel 's morgens met warm of koud water geroerd. Er mag echter nooit zoveel water bij worden gebruikt, dat het nat of papperig wordt. In een houten of zinken bak of schotel wordt het voeder dan in of buiten het hok naar gelang van het jaargetijde en weer voorgezet. Het liefst gebruikt men voederbakken, aangezien men deze ge makkelijker in overeenstemming met het aantal hoenders kan brengen, dan een schotel. Deze bak of bakken moe ten zo lang zijn, dat alle hoenders te gelijk er aan kunnen eten; bij te wei nig plaatsruimte, wat dikwijls bij schotels het geval is, worden de zwakkere hennen van de bak weg gepikt, zodat deze niet genoeg krij gen, terwfjl de sterkere zich vet eet, met het gevolg, dat dat noch de ma gere, noch de vette voldoende zal leggen. Kippenvriend. Pig en Peg op stap 109. Ze rijden in volle vaart bijna de verkeersagent van de benen. Wat schrok die arme man. In plaats dat de wagen ging stoppen, rijdt deze als een razende hem voorbij. Gelukkig gebeuren er geen ongelukken. Maar Peg ontdekt de fout die remt wat hij kan en dan staat de wagen plotseling stil. Maar nu is het te laat. De ver keersagent komt er al op een holletje aan. Wie zitten er in- de auto, wie rijdt er door als er gestopt moet wor den. Pig en Peg begrijpen wel dat het mis is als de agent voor de wagen staat. 110. Waarom werd er niet gestopt, waarom werd er doorgereden. Jullie hebt de wet overtreden. Ik moet jul lie bekeuren. Geef me het rijbewijs maar. Hebben jullie dat niet. Dat lijkt niet best. Dan moet ik jullie tweemaal bekeuren. O, agent, zegt Peg. we zullen zorgen dat we een rijbewijs krijgen en dat ik doorreed was heus een vergissing. Ik ken er heus niets aan doen. Zet ons nu niet op de bon. We willen geld verdienen, toe geef ons een kans. het zal niet weer gebeuren. Wanneer U dagelijks Uw ochtend- of avondblad opslaat, dan kunt U er wel haast zeker van zijn dat er op de voorpagina in sobere bewoordingen wordt melding gemaakt van het aan tal doden en gewonden, dat het ver keer die dag weer heeft geeist. Het zijn juist deze sobere bewoor dingen die het meest verontrusten. Hieruit blijkt, hoe gewoon uien het gaat vinden dat er dagelijks dodelijke verkeersongevallen plaats hebben, xlet moet al een zeer ernstig ongeluk zijn, wil het vrij uitvoerig in de courant worden vermeld. Wat went de mens toch snel, veel te snel. aan zijn in ziens onvermijdelijke gebeurtenissen Maar zijn deze gebeurtenissen wel zo onvermijdelijk? Is hier dan mets aan te doen? Natuurlijk wel! En er wordt ook veel aan gedaan. Het Ver- bond voor Veilig Verkeer met haar afdelingen verzet enorm veel werk om aan de verkeersonveiligheid in ons land een halt toe te roepen. Maar daarvoor is nodig niet alleen het werk van di.t Verbond, maar de volle me dewerking van ons allen. Zolang, al dus professor Wateringen, psycholoog aan de Vrije Universiteit te Amster dam, de verkeersveiligheid nog geen zede bij de mens is geworden, zolang zal het verkeer nog een volksvijand blijven. Hij bedoelde hiermede, dat het gedrag in het verkeer zich bij de mens op dezelfde wijze zal moeten uiten, als het gedrag in ander, b.v. huiselijk en vriendenverkeer. Onder zeden verstaat men die ge woonten en gebruiken die in de loop der tijden door de mens als vanzelf sprekend zijn aangenomen en die men als fatsoenlijk mens niet overtreedt. Men duwt geen dame van een bank en gaat er dan zelf op zitten. Men loopt niet ongekleed op straat. Men laat moeder en vader voorgaan bij t betreden van een kamer enz. enz. Niemand die er als behoorlijk mens maar aan denkt dit niet te doen. Maar wat ziet men bij het wegverkeer? Hier gelden plotseling de fatsoenregels niet meer of in veel mindere mate. Hier gaat men voor, terwijl men geen voorrang heeft. Hier brengt men rus tig iedere dag het' leven van een an- der in. gevaar, zonder daarbij zelfs maar te blikken of te blozen. Hoe komt dat? Zijn we nu ineens andere mensen geworden, nu we het stuur van een auto of een motorrijwiel in handen hebben of per rijwiel of te voet ons in het verkeer begevën? Gel den nu de normale gedragsregels niet meer? Natuurlijk wel! Alleen is het nog geen zede bij ons om ze als van zelfsprekend toe te passen. Dames gaan voor, behalve wanneer men de trap opgaat. We helpen een dame of oude en gebrekkige mensen bij het in of uitstappen van bus. tram of trein. Dat doen we als het ware automa tisch. Alleen in het wegverkeer doen we di.t nog niet. Daar gaan we zelf voor, omdat we b.v. sneller rijden of omdat we nu alweer moeten remmen of omdat we toch zo'n ontzettende haast hebben, of omdat we niet pre cies weten hoe de regels van het ver keer zijn. Dit laatste, ja, dat is de ge voelige kant. Hoe kunnen we een fat soenlijk mens zijn, als we de fatsoens regels niet kennen? En hoe kunnen we een fatsoenlijk weggebruiker zijn, als we de regels van de weg niet ken nen? Duizenden mensen liggen, door dit gebrek aan kennis, al op het kerk htrf en geen pen kan het leed be schrijven wat dit gebrek ons al heeft aangedaan. Weet U, dat het verkeer in Amerika tijdens de oorlogsjaren 1940-1945 meer slachtoffers eiste, dan de oorlog? Dat er dus minder Ameri kaanse soldaten sneuvelden dan er doden vielen door het verkeer? Men zou eigenlijk van een schande moe ten spreken als men de verkeersregels niet goed kende. Wat denkt U van de mens, die boven op een huis staande, steeds maar bakstenen naar beneden gooit in een vrij drukke straat, ho pende dat hij niemand zal raken of dat de mensen wel op zij zullen springen? U vindt dit een gek of een misdadiger. Ik geef toe, dat dit een sterk voorbeeld is maar ik zie toch wel enige overeenkomst tussen deze mensen en iemand, die zich b.v. met een bromfiets in het drukke verkeer begeeft en noch de bediening van zijn bromfiets, noch de verkeersregels goed kent en alleen maar hoopt dat hij geen aanrijding krijgt en men wel voor hem opzij zal gaan. En dit laat ste komt nog maar al te vaak voor Laten we dus, alvorens we ons in het verkeer begeven, eerst leren hoe we ons daar hebben te gedragen. Dit is toch geen overbodige eis. Het Ver bond voor Veilig Verkeer afdeling Waddinxveen houdt iedere maandag des avonds 8 uur in school B aan de Brug een verkeerscursus voor bromfietsers. Hier wordt U op des kundige wijze voorgelicht omtrent de gedragsregels voor bromfietsers op de weg. Heus, het is geen overbodige luxe maar bittere noodzaak, ook voor hen, die reeds een bromfiets berijden. Neemt U dus deel aan deze cursus. U draagt daardoor een steentje bij tot een veilig verkeer en het verschaft U bovendien meer zekerheid in het ver keer. is uw beste vriend Nu de lange avonden weer aanbre ken, zullen velen naar het boek grij pen. Het winterhalfjaar is leestijd bij uitnemendheid. Zo zullen we in deko mende maanden, jong en oud gezel lig weggedoken in een stoel bij de ka chel in hun lectuur verdiept zien. De wereld van het boek brengt elck wat wils en zo vinden allen iets van hun gading. Het genre roman is daar bij wel favoriet, doch tevens het gen re ,dat het meest aan kritiek bloot staat. Ten eerste moeten we boeken schei den in twee categoriën te weten: de goede en de slechte. De eerste zijn die welke iets achterlaten en de lezers iets te zeggen hebben wat van waar de is. De andere zijn die welke men na enkele dagen weer geheel vergeten is, die niets aan waarde nalaten en die slechts goed zijn voor tijdpasse ring. Iedere volwassene heeft vrij de keus doch zij die zich willen bepalen tot de goede boeken zullen er zeker geen spijt van hebben. Wanneer een goede lezer en een goed boek elkaar ont moeten, zal die lezer door dit boek in een werkelijkheid geplaatst worden, waarin hij op intense wijze de lotge vallen van de hoofdpersonen meebe leeft. Het gebeuren met deze figuren, hun wel en wee. kan voor de lezer van grote betekenis zijn. Hij of zij leert er iets van, het kan karakter vormend zijn, het kan de kennis om trent personen, toestanden en tijden 'verruimen, kortom kan zoveel geven, dat het de kosten van koop of huur ruinischoots vprgoe,'d. Hét ib slechts een kwestie van de juiste keuze. Jeugdlectuur Bij de jeugdlectuur ligt de zaak on geveer in hetzelfde vlak. Ook hier is het een kwestie van keuze, die echter niet vrij dient te zijn, althans niet zolang de jeudige lezer zelf nog niet in staat is goed van kwaad te onder scheiden. Zolang dient dit door ouders of opvoeders te geschieden. Dit is een taak die helaas door velen wordt verwaarloosd. Er wordt over het algemeen te wei nig aandacht aan de lectuur voor het kind geschonken. Men laat het vrij en dan is de kans groot, dat het in da ban komt van goedkope immorele lec tuur, die een verschrikkelijk karak- terbedervende invloed kan hebben, of men geeft het kind te weinig goede lectuur, waardoor we het boekarm mogen noemen en het in zijn lees honger grijpt naar beeldromans en slechte tijdschriften. In de beide gevallen ligt de schuld bij ouders en opvoeders. Men moet be grijpen, dat het kind een grote behoef te heeft aan lectuur, hetgeen zich in het bijzonder demonstreert in de pe riode van 10 tot 15 jaar. Het is al het ware een levensbehoefte en men doet het kind ernstig tekort, waarin men hier in niet voorziet. Leiding nodig! Gaat het kind er zichzelf in voor zien, dan is het hek van de dam en is de kans groot, dat het door het onver mogen van onderscheid en de finan ciële konsekwenties tot het slechte soort lectuur komt. De gevolgen hier van kennen we allen. Verheerlijking van moord, misdaad, gruwel en wreed heid. Gevolgen hiervan zijn o.m. een verhoogde jeugdcriminaliteit. Wil men zijn kinderen hier niet aan prijsgeven, dan wake men over de lectuur die zij lezen. Kies de boeken verantwoord uit. Men dient echter ook te waken tegen te zoete lectuur. Het kind heeft van nature behoefte aan emotie en die drang moet bevre digd worden. Dit kan via het boek, daarom mogen deze boeken ook wel spannend, ja zelfs emotioneel zijn. mits het verantwoord is en op de juists manier gedoseerd wordt. Het hindert niet dat een verhaal wel eens stoer en ruig is, mi.ts de inhoud spor tief is; dat hoort bij de jeugd en zeker bij jongens behoeft men niet met zoe te verhaaltjes aan te komen. Doet men dit toch, dan bestaat weer het gevaar dat ze zich afwenden en toch bij de slechte lectuur terecht komen. Gelukkig zijn er nog voldoende schrijvers, die kans zien jeugdboeken te schrijven, die verantwoord zijn en die wat spanning betreft niet onder behoeven te doen voor wat in de slech te jeugdlectuur wordt geboden, alleen de. inhoud en strekking zijn eerlijk en dat is het wezenverschil. Bovendien zijn er uitgevers, die de klassieke jeugdboeken, geschreven door reeds lang overleden schrijvers, in een mo dern jasje hebben gestoken en deze klassieken in series aan de jeugd brengen. Hier wordt een goed werk mee gedaan. Bovendien zijn er ook in onze gemeente bibliotheken waar boe ken worden uitgegeven, welke ieder kan lezen en die ook aan de-jeugd in handen gegeven kunnen worden. Zo zien we, dat de boekenwereld een schat aan goede lectuur biedt, waarvan men in de komende winter maanden naar hartelust kan genieten. Het is te hopen dat men een goede keus doet. Sport in 't kort V. ir A.V. WADDINXVEEN. Het le elftal heeft deze week zijn 5e achtereenvolgende wedstrijd in winst weten om te zetten. Deze keer werd Nieuwkoop aan de zegekar ge bonden. De wedstrijd op zich zelf was maar net boven de maat. Zodoende kon Nieuwkoop tot aan de rust de stand blank houden. Na de rust be gon Waddinxveen uit een ander vaat je te tappen en het was dan ook van Gelooven die uit een goede voorzet doelpuntte. Nieuwkoop gaf zich echter nog niet gewonnen en wist nog enkele gevaar lijke aanvallen op de Waddinxveen- veste te doen. wat echter tot niets uitliep. Kort voor het einde stelde Waddinxveen door een doelpunt van van Gelooven de overwinning veilig. Het 2e elftal wist de moeilijke uit wedstrijd tegen Boskoop te winnen met 1-0 door een goed doelpunt van P. Hofman na voorbereidend werk van rechtsbinnen Lammertse. Het 2e zat. elftal boekte ook weer succes door de wedstrijd tegen Zwer vers 2 met 3-1 te winnen. Doelpunten werden in deze wedstrijd gescoord door Kramp, Verhoef en Den Ouden. Onze beide juniorenelftallen kwa men deze week met winst uit de bus. Voor het a.s. weekend staan er zeer zware wedstrijden voor de boeg. On ze beide eerste elftallen gaan resp. naar Esto en Boskoop en wij geloven niet dat de overwinningen voor het grfjpen zijn, maar willen de kansen voor de kampioenschappen blijven dan dient er gewonnen te worden. Het 2e elftal ontvangt Schoonhoven 3 en wij geloven niet dat deze wed strijd gewonnen wordt dit geldt even zo voor het 3e elftal dat op bezoek gaat bij Vep 4. De junioren kunnen de wedstrijden tegen resp. Schoonhoven en Woerden winnen. Wedstrijdprogramma: Esto 1-Waddinxveen 1. Waddinxveen 2-Schoonhoven 3. Vep 4-Waddinxveen 3. Boskoop Z I-Waddinxveen Z I Waddinxveen a-Schoonhoven a. Woerden d-Waddinxveen b. Competitiestand le elftal: Waddinxveen I 5-10; GDS 4-6'; Berg ambacht 6-8; Groeneweg 6-6j. Esto 4-4; Moerkapelle 3-3; Nieuwkoop 5-4. WSE 5-4; RVC 4-3; Groot Am- mers 6-4; Nic. Boys 4-0. DAMVERENIGING EXCELSIOR. Uislag wedstrijd Excelsior-Bleiswijk 1. F. M. P. Jacobi-D. van Spengen 1-1 T. H. Twigt-J. van Spengen 1-1 A. Blom-K. Duivestein 2-0 A. Blonk-A. J. Goris 2-0 C. H. Kramp-P. in 't Veen 2-0 C. Blonk-C. Molenaar 2-0 H. Troost-J. Groenewoud 1-1 A. N. Littooij-Th. in 't Veen 1-1 G. Heeren-D. Slappendel 2-0 14-6 Totaal Excelsior 2—Bleiswij k 2. W. van der Heijden-B. Muilwijk 0-2 T. den Ouden Jr-C. Drost 1-1 D. la Grand-D. J. Breugum 1-1 A. A. Rietveld-A. van Elswijk 1-1 J. Doornhein-W. van den Heuvel 0-2 J. de Heer-W. B. van Loon 1-1 A. Zwanenburg-C. Noorman 2-0 D. M. de Gelder-A. Noorman 0-2 P. C. Treffers-A. in 't Veen 0-2 Totaal 6-12 Uitslag 7de ronde van de onderlinge competitie: H. Hofman-C. F. A. Hulsman 2-0 A. Spek—B. 'van Eijk 0-2 J. H. Los-J. de Bel 0-2 C..F. A. Hulsman-L. de Graaf 0-2 J. de Bel-A. Spek 2-0 B. van Eijk-J. H. Los 0-2 SCHAAKVERENIGING W.S.V. Voor de clubcompetitie van de Nieuwe Rotterdamse Schaakbond speelden beide tientallen te Rotterdam tegen Tediro. Na spannende strijd werd nog geen beslissing verkregen. Het eerste tien tal moest afbreken met een voorlopi ge 5-3 achterstand. De twee afgebro ken partijen staan weliswaar gunsti ger voor WSV, maar winst is lang niet zeker, zodat het waarschijnlijk op een kleine nederlaag voor onze mensen zal uitdraaien. De volledige uitslagen zijn: Tediro 2—WSV I. M. J. de Graaf-W. van Vuuren afg. A. G. van Dijk-T. Boeren 1-0 H. ter Veen-J. Tol l-è L. de Zwart-W. Verstoep afg. G. Henkelman-J. Kleiweg 1-0 J. A. Hubrechtse-A. van Dijken |-| J. v. d. Donder-G. Heijkamp i-z L. Bik-P. van der Heijden 0-1 P. H. van Lent-Th. Verbree 1-0 L. Teller-A. van der Starre is voorlopig 5-3 Het 2e tiental deed het beter, de voorlopige stand is 5-4 in hun voor deel. Een partij werd afgebroken en deze zal zeker voor WSV gewonnen worden. Een goede start dus voor on ze reserves. W.S.E. NIEUWS. GROENEWEG WSE 1-3. WSE dat zich van de reputatie van Groeneweg een moeilijke tegenstander te zijn niets aantrok ging in goede stemming op reis. Toen scheidsrechter Aantjes beginnen blies, ging Groene weg direct ten aanval, maar de ver dediging hield stand en ruimde reso luut op. Een paar corners aan beide zijden leverden niets op. Na 12 minu ten was het raak toen Luiten een hoge bal opving en ineens hard inschoot en via een back en onbereikbaar voor Flier was het 0-1'. WSE gebruikte dit maal het wapenschietten, wan|t ook Verwoerd schoot onbereikbaar voor de keeper hard tegen de paal. Na de rust was het WSE die steeds aanviel en weer gebruikt ze het wapenschieten wat resulteerde in een mooi doelpunt van Sluis, die een hard schot loste, dat over de uitgelopen doelman hoog in de touwen verdween 0-2. Groene weg gaf zich zo maar niet gewonnen, maar de verdediging met Keyzer wa ren niet te passeren. 10 minuten voor het einde zorgde Gerts voor een 3-0 voorsprong, toen hij uit een mooie aanval een verradelijke schuiver in schoot. De laatste minuten kwam WS E onder zware druk en het was links buiten van Rijs die onhoudbaar in schoot. WSE ging met twee welver diende puntjes naar Waddinxveen. WSE 1Nieuwkoop 1 RVC m—WSE II. WSE B—Gouda H. Donk D—WSE A. De training voor senioren begint voortaan woensdagsavonds om 8 uur. Ook nieuwe donateurs kunnen aan de voetbalpool meedoen. Formulieren bij de heer J. Vaneman, St. Victor- straat 36. BE FAIR NIEUWS. BE FAIR BLEEF BAAS IN EIGEN HUIS. Het eerste elftal heeft zich na de rake klap van de vorige week her steld en een verdiende overwinning op Zwervers behaald. In een vrij aardig gespeelde wed strijd hebben de wit-zwarten duide lijk gemaakt, dat zij een gevaarlijke tegenstander blijven en dat zij niet te onderschatten zijn. Vooral de voorhoede bleek deze middag in vorm, getuige de produc tie: 5 doelpunten. Met voldoening constateerden we deze keer het gemis van het indivi duele spel van sommige spelers, waar door het spel aantrekkelijker werd en ook meer resultaten afwierp. Uitslagen: Be Fair IZwervers 5-2. Zwervers ABe Fair A 9-2. Overige wedstrijden afgelast. Programma voor a.s. zaterdag: WDS I—Be Fair n, 3,30 uur. Be Fair ANieuwerkerk A. 3,30 uur. Gouda I—Be Fair B, 2,15 uur. Be Fair CNieuwerkerk C, 2,15 uur. Tediro 4-WSV 2. W. van der Ham-A. Littooij W. Simmena-J. van Oort W. G. Wezener-A. Doornhein A. Beveling-H. Schildt C. J. Kien-A. Versluis T. W. Kien-W. A. van Os H. Oostendorp-H. van Os P. Overman-P. Perdijk Jr J. H. Jongste-A. Brouwer K. Roos-A. A. Oomkens voorlopig 4-5 Pracht handen BJUgiit» hamea- gelei Het is de Hamamelis, die het 'm doet SLAKKENBESTRIJDING IN WINTERGRAAN. Voorkomen is beter dan genezen. Wel nergens is deze waarheid pifer van toepassing dan bij de bestrijding van ziekten en beschadiging der plan ten. Vooral bij de bestrijding van slak ken, gaat het er om schade te voor komen. Hieraan wordt zowel in land- als tuinbouwkringen nog veel te weinig aandacht besteed. Ook thans blijkt dat slakkenvraat aan de wintergranen zeer groot is en er zelfs percelen koolzaad aan ten gronde zijn gegaan. Dit moet in ieder geval voorkomen worden. Het is nog altijd gemakkelij ker en voordeliger slakken te bestrij den dan een gewas over te zaaien. Gelukkig beschikt men thans over zeer goede bestrijdingsmiddelen, waar bij wij speciaal wijzen' op de bestrij ding met slakkendood in korrelvorm. Het grote voordeel van de korrel vorm is, dat het meer regenbestendig is, terwijl het bovendien een veel grotere lokwerking heeft dan het pro- dukt in poedervorm. Bij zeer kleine slakjes zoals die hoofdzakelijk in de tuinbouw voorko men, verdient het aanbeveling de kor rels een dag aan de buitenlucht bloot te stellen en met de hand te verkrui melen. Men gebruike 6 - 7 kg per ha of ongeveer 10 korrels per m2. Zodra slakkenvraat in de winter gewassen wordt waargenomen, stel dan de bestrijding niet uit, neem geen risico, de kosten vallen in het niet tegenover de voordelen. Nog maar al te vaak blijkt opnieuw dat bij de bestrijding van dergelijke ongedierte voorkomen beter is dan genezen. Met de bestrijding moet wor den begonnen vóór het te laat is. De bestrijding van slakken diene men tij dig en doelmatig ter hand te nemen. W.iMniiverheid - Huldgezopdheld

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2