Weekblad voor Waddinxveevt CEFA filmvoorstelling: ULeAÜmd u dook" NIEUWS uit ancze waaHfdaats £te u-eAdleten dewfi De Mlddenstaiidsvereiiigiiig jubileerde no. 646 vrijdag 1 november 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelr.an 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. f« Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Onder deze titel wordt, uitgaande van de Cefa a.s. zaterdagavond een film vertoond in het Geref. vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat. Een geestige film, met geest gere gisseerd door de bekende cineast Franciolini. Het leven van vier tele fonisten met haar cheffin wordt ge projecteerd tegen de achtergrond van him werk. Boeiend, humoristisch.... ook met nu en dan een vleugje tra- giek. i +i Wat hoort een telefoniste zoal niet. De beeldschone Gabriella hoort van een wanhopige moeder dat haar zoon de student, uit angst voor zijn exa men dreigt fout te gaan. Zij rent naar zijn adres., en in zijn armen. Bruna, een jong ding, vindt telefo nische afspraakjes wel aardig. Haar drie sterke broers vinden het hele maal niet aardig en treden zeer rigou reus op tegen elke huwelijkskandi- daat. Tot een gewone post-jongen nen zelf schaakmat zet. Een van de broers wordt verlietct op Maria Theresa, een andere colle ga, die zelf alle hoop op geluk al heeft prijsgegeven door een misstap. De wat oudere collega Vera wordt verteerd door argwoan tegenover haar echtgenoot. Carla, de cheffin van telefoon-zaal, waar de meisjes werkzaam zijn, moet wel streng optreden. Ondanks alle particuliere zaken moet de dienst voortgang vinden. Zij zorgt echter, dat Vera haar man trouw blijft, houdt Bruna onder de duim en leeft volop mee met de hu welijkskansen van Gabriella en Maria Theresa. Laat ze nu zelf ook nog huwelijks kansen krijgen. Haar buurman, een weduwnaar, wil ze wel troosten. Gedachtig aan het spreekwoord dat het hart van de man door de maag loopt, brengt ze dat zo overvloedig in de praktijk, dat de weduwnaar maar besluit. weduwnaar te blijven. Jammer voor de trouwlustige Car la, maar haar zorg voor haar meisjes doet haar de teleurstelling al gauw weer vergeten en vol spanning luis tert ze naar de huwelijks-reportage, omtrent Gabriella die zo 1 boeiend wordt, dat allen vergeten het tradio- nele: Ik/ verbind U door in praktijk te brengen. Een typische Italiaanse film - vol le:ven en vertier. De zon schijnt en blijvende zwaar moedigheid is er bij onze zuiderlingen niet bij. Hoewel vol humor geeft deze film toch meer dan dat: de hunkering naar liefde, die zo menig meisjeshart gevangen houdt. Lv. ffiaOii. DWARS GEBREIDE JONGENSJUMPER Leeftijd 10 tot 12 jaar Materiaal: 350 gram Schfeepjes Silvret- ta kl. 1605. Naalden no. 2è en no. 3. Trekslui.ting van 14 cm. 25 st. zijn 10 cm breed en 33 naalden zijn 10 cm hoog, gebreid in tricotsteek op naalden no. 3. Patroon. Ie naald: goede kant x 1 st. averecht, 1 st. afhalen met de draad voor het werk, van x af herhalen. 2e naald: en alle even naalden, ave recht. 3e naald x 1 st. afhalen met de draad voor het werk, 1 st. averecht, van x af herhalen. 5e naald: yanaf de le naald herhalen. Onderaan de linker mouw beginnen. Opzetten 40 st. en 5 cm in 1 st. recht, 1 st. averecht breien op naalden no. 2J. Daarna overgaan op naalden no. 3 en tricotsteek breien met in die 1ste naald verdeeld 15 st. meerderen. Ver volgens aan beide kanten 15 x elke 8ste naald 1 st. meerderen, is de totale hoogte 41 cm, dan aan beide kanten voor de zijnaden elke 2e naald 3 x 2, 2 x 1, 5 x 11 st. bijopzetten, to taal 211 st. Doorbreien tot de totale hoogte 50 cm is, dan de middelste steek met een gekleurd draadje aan geven en aan weerskanten hiervan 7x elke 6e naald 1 st. meerderen. Na de lste meerdering echter het werk in 2 delen splitsen (schoudersluiting) en dus voor- en achterpand afzonderlijk afbreien tot de andere schouder, dan weer over alle steken samen gaan breien. Bij 52 cm hoogte voor de smalle garneerstreep 6 naalden in pa troon' breien, dan 5 cm tricotsteek, dan voor de brede garneerstreep 14 naalden in patroon breien, verder weer tricotsteek tot de totale hoogte 62 cm is. Nu voor de halsronding als volgt voor de voorhals in elke 2e naald 1 x 4, 1 x 3, 2 x 2, 4 x 1 st. afkanten Doorbreien tot er vanaf de zijnaad 20 cm is gebreid, dan is het midden van het voorpand bereikt en breit men de andere helft, dus tot de laatste hals- meerdering er aan en laat dit deel even rusten tot men met het achter pand even ver is. In het achterpand geen halsronding maken, dus dit recht houden. Zijn beide delen tot de schou der gereed, dan over alle steken van beide delen verder breien in spiegel beeld van die andere helft,' dus nu minderen waar gemeerderd en meer deren waar geminderd werd. Afwerken. Langs de halsrondng 60 st. opnemen en hierop 3 cm in 1 st. recht, 1 st. averecht breien, daarna alle ste ken los afkanten. de averechte steken oo kaverecht breien. Het split met 1 toer vasten omhaken, daarna de trek- sluiting er niet zichtbaar inzetten. Vervolgens langs de voor- en achter kant elk 70 st. opnemen en hierop een boord in 1 st. recht, 1st. averecht breien van 7 cm, dan de steken los afkanten. Het werk aan de verkeerde kant on der een vochtige doek licht persen, boorden niet raken. Naden met een stikdteek dichtnaaien, boorden over hands. DE WADDINXVEENSE BRUG IN DE ACHTTIENDE EEUW. In de^dezer dagen, vanwege de oudheidlftindige kring „Die Goude" verschenen tiende verzameling bij dragen: Een Regentendagboek uit de achttiende eeuw, door Dr. Mr. J. Smit wordt het navolgende besluit, betrekking hebbende op de Waddinx- veense brug opgenomen: Geresolveert de Waddinxveensche Brugge te verpachten tegen de 25 fe- bruary 1762. Schrijver vermeldt hierbij: De Wad- dinxveense brug is de brug over de Gouwe in Waddinxveen. De stad Gouda was echter niet. zoals uit het bovenstaande zou zijn af te leiden, eigenares van die brug. De stedelijke regering, die blijkbaar ook in de om trek van de stad buiten het rechts gebied invloed wenste uit te oefenen, had op 29 april 1718 voor f 400,een twaalfde en op 12 oktober 1720 voor f 800,een zesde part van die brug gekocht, zodat de stad in 1762 voor een twaalfde plus een zesde di. voor een vierde eigenaresse was. Veel had de Goudse regering dan ook niet over die brug te zeggen. Dat blijkt wel uit het octrooi van de Staten van Hol land en West-Friesland van 1750, waarin wordt bepaald, welke tolgel den bij de brug zullen mogen wor den geheven. De octrooi is nl. verleend aan Baillu, Schout en Geregt van Bloe- mendaal aan Schout en Geregt van Zuid-Waddinxveen en aan verdere geïnteresseerden. Vanaf 1720 genoot Gouda dus van de baten. In het jaar van het dagboek droeg Willem van der Hoeven, die blijkbaar met de zaken van die' brug was belast, aan de thesaurier-ontvanger 149 gulden 13 stuivers en 14 penningen, als net to-opbrengst af. In 1855 bedroeg het batig slot voor Gouda nog f 198.13J in 1861 was het gedaald tot f 136.07J en in 1911 heeft het Goudse gemeentebestuur aan Waddinxveen haar i aandeel in de brug afgestaan, aangezien dat aan deel gedurende de laatste jaren niets had opgebracht. E. v. E. INENTING TEGEN POLIO. Volgende week donderdag wordt weer een inenting gehouden tegen kinder verlamming voor kinderen geboren in 1955. Zij, die verhinderd waren gisteren te komen kunnen ook a.s. donderdag terecht. Zijn er kinderen, die even tueel ook dan niet kunnen verschij nen, wende men zich tot de gemeen te-secretarie voor een afspraak te ma ken. BLOEMEND AALSEWEG AFGESLOTEN In verband met werkzaamheden van de aardgasleiding zal de Bloemen- daalseweg op 5, 6 en 7 november a.s. voor alle verkeer zijn afgesloten. Aangezien de weg overdwars op be hoorlijke breedte wordt doorgegraven moet men er niet op rekenen, dat eni ge doorgang kan worden gegeven. INBRAAK. Dinsdag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de woning van de heer L. Verhoeff aan de Dorps straat. Aangezien er niets werd ge forceerd is het een raadsel hoe de dief of dieven zijn binnengekomen Een bedrag aan geld wordt vermist, Men heeft de indruk, dat de inslui per met de situatie goed op de hoogte moet zijn geweest. De politie heeft vingerafdrukken genomen en stelt een onderzoek in. FILMAVOND. Op zaterdag 2 november a.s. houdt het Instituut voor Arbeiders ontwik keling een filmavond in het Vereni gingsgebouw aan de Stationsstraat. Vertoond wordt de kleurenfilm „In het hart van de wildernis", geheel opgenomen in de binnenlanden van donker Afrika. Men zie ook de advertentie in dit nummer. BAZAR. Door de dameskring van Rem. Geref. gemeente wordt een bazar ge houden in de openbare lagere school aan de brug. De opbrengst is bestemd voor de diaconale arbeid. De bazar is vrijdagavond, en zater dagmiddag en -avond voor het publiek geopend. BORDEN BIJ FIETSPAD. Op verzoek van de ANWB zal de Rijkswaterstaat een waarschuwing plaatsen bij de onbewaakte spoorweg overgang van het rijwielpad langs de rijksweg GoudaDen Haag met de spoorlijn Gouda—Alphen, in onze ge meente, waar dagelijks meer dan 30 personentreinen passeren. Behalve borden onbewaakte over weg zal de rijkswaterstaat tevens waarschuwingsborden algemeen ge vaar plaatsen, met het bijschrift: ge vaarlijke spoorwegkruising in flinke duidelijke letters. Deze laatste borden zullen zo laag worden aangebracht dat zij worden beschenen door de lichten van rijwielen en bromfietsen. G. J. VAN DER HORST f. Op 63-jarige leeftijd is plotseling overleden de heer G. J. van der Horst. Gedurende zijn gehele werkzaam le ven heeft de overledene zich in dienst gesteld van het verenigingsleven. Tal van jaren was hij secretaris-penning meester van de pluimvee- en konij nenfokkersvereniging Gouda en om streken te Gouda. Voorts heeft hij z'n gehele persoon ingezet voor de ont wikkeling van de landelijke ruiter sport. Niet alleen is hij secretaris van de plaatselijke vereniging De Gouwe- ruiters geweest, hij was ook de noeste werker in het provinciaal en landelijk verbond van landelijke rijverenigin- gen. Woensdagmiddag had de begrafenis plaats onder grote belangstelling. Er werd gesproken door Ds. J. van der Haar, door een vertegenwoordiger van de Federatie van Rij verenigingen en namens de directie van de Koren schoof te Utrecht. Mr. BEERNINK SPREEKT HEDENAVOND. Wij attenderen hierbij nog even op de spreekbeurt van Mr. Beernink, voor de Chr. Hist. Kiesvereniging al hier, in het Wijkgebouw aan de Es doornlaan. VERKEERSMAATREGELEN. Door B en W zijn enkele maatrege len krachtens de wegenverkeerswet afgekondigd. Het betreft in de eerste plaats de vaststelling van een inhaal- veirbod voor de Noordkade, geldend voor het gedeelte tussen de Oranje laan en het perceel Noordkade 179 en voorts de aanwijziging van de noor delijke splitsing Zuidkade-St. Vic- torstraat als voorrangskruisingspunt en de gesloten-verklaring van de uit rit van de Jan Dorrekenskade O. naar de Zuidkade voor alle verkeer. Het verbod tot het berijden van de Zuidkade voor alle motorvoertuigen en bespannen wagens dat tot dusver re gold voor het gedeelte tussen Jan Dorrekenskade en Remonstrantse kerk is uitgebreid door het gedeelte tussen de Remonstrantse kerk en Zuidkade 77. Voorts is de brug over de Ringvaart van de Zuidplaspolder bij de Burgemeester Trooststraat ge sloten verklaard voor voertuigen met een asdruk van meer dan 2è ton. De brug bij de Kanaalweg is verboden voor motorvoertuigen op meer dan 2 wielen en bespannen wagens. Ten slotte is het verbod tot het berijden Doe nu nog mee aan de Silvitrin-prijsvraag „Wie is wie" SILVITRIN-SHAMPOO f 1.25 perjles A. VAN DER HEIDEN Zuidkade 1, - Telefoon 335 Het gebeurt niet zelden, dat iemand die niet zo jong meer is de dokter moet raadplegen wegens langdurig be staande, in intensiteit wisselende, klachten over pijn in een der heupen of knieën. De patient meent vaak wat rheumatisch te zijn. Aanvankelijk heeft hij zelf vaak een beetje gedok terd, maar als dan de klachten op de duur lijken te verergeren en in ieder geval niet verminderen, vraagt hij de huisarts om raad. Deze mensen ver tellen dan vaak later zeer teleurge steld, dat er niet veel aan te doen is, want dat de heup versleten is. Het zelfde kan gezegd worden over de knieën en ook, al komt dit wat min der vaak voor, over de schouders of de rug. In het laatste geval speciaal de streek der nek- of lendenwervels. Wat is er in dergelijke gevallen aan de hand? Is er werkelijk iets versle ten? En zijn er middelen om deze slijtage te behandelen of liever nog te voorkomen? Het woord slijtage is inderdaad wel op zijn plaats. De gewrichten zijn zeer intensief gebruikte organen, die in normale gevallen zo feilloos functio neren, dat we ons him bestaan nau welijks kunnen realiseren. Is het ge wricht versleten, dan wordt het glij- vak van het gewricht ruwer, waardoor pijn veroorzaakt wordt het het bewe gen. Deze pijn brengt de spieren in de omgeving van het gewricht ertoe, zich extra in te spannen. De bedoeling is het zieke gewricht wat te ontlasten, het gevolg, dat de spieren door deze abnormale spanning ook nog tot pijn aanleiding gaan geven. Onze gewrichten zijn er over het algemeen op gebouwd, dat ze een mensenleeftijd mee kunnen. Moeten zij echter door overbelasting of een onjuist gebruik extra hard werken,, dan kunnen zij vroegtijdig versleten zijn. Deze overbelasting zien we in de meest letterlijke zin bij de mensen die te zwaar zijn. Onder hen vinden we dan ook verreweg de meeste patiën ten, die aan deze kwaal lijden. Dit is een der belangrijkste redenen, dat de klachten over slijtage van de heup- of kniegewrichten, vooral bij de wat oudere vrouwen gezien worden. Een andere mogelijkheid is, dat er vroeger een breuk in het been is op getreden. Als na genezing de stand van het been niet geheel de oude is, kan het zijn dat door de voortdurende prikkel van de net niet helemaal nor male belasting, het gewricht ook snel ler slijt. In dit laatste geval zullen de klachten zich tot een zijde van het lichaam beperken, in het eerste zijn soms beide gewrichten gelijktijdig zij het in wat wisselende mate, aangetast. Daar de heup en knie dagelijks ons gehele lichaams-gewicht moeten tor sen, hebben deze gewrichten wel de grootste kans op een voortijdige slij tage. Maar ook de wervelkolom kan moei lijkheden opleveren; vooral de wer vels van nak en lendenisltreek, di|e zeer intensief gebruikt worden. Af en toe is het een schouder, die het on tijdig opgeeft denkt U maar eens aan de arbeiders, die met een pneu matische hamer werken. Het .zal U niet verwonderen, dat een gewricht in deze en dergelijke gevallen, wat eerder de dienst opzegt! Naast de eisen die we zelf aan het gewricht steller*, komt er ook een factor aanleg bij. Zoals de een lenig en de ander stijf van aanleg is, zo is ook het ene gewricht beter tegen zijn functie opgewassen dan het andere. De patiënten klagen over pijn, die vooral na een periode van rust zeer zeer hevig kan zijn, evenals de stijf heid. Zij moeten eerst een poosje op gang komen, daarna wordt het ge wricht wat soepeler en kunnen zij wel weer meedoen. Het weer heeft soms een duidelijke invloed op de klachten. De aangetas te gewrichten kunnen kraken, maar lang niet alle kraken in een gewricht berust op slijtagemaar zolang niet alle kraken in een gewricht berust op slijtage en gezwollen zijn. Een en ander doet de patient dan ook vaak aan rheuma denken. Hier van zijn de verschijnselen echter an ders, terwijl rheuma juist de kleine gewrichten, dus vingers, handen en voeten aan zal tasten. Dat de behandeling betreft, het vol gende. Werkelijke genezing is, zoals U zult begrijpen niet mogelijk. Ver mindering van de belasting van het zieke gewricht, vermagering, warmte en een juister gebruik der spieren kunnen in lichte gevallen uitkomst brengen. De warmtetoediening kan varieren van het gebruik van vette watten tot bestraling van het zieke gewricht en zijn omgeving. Is de pijn hevig, dan zullen soms medicijnen deze pijn kunnen doen verminderen. Het ontstaan der pijn, het wrijven der ruwe gewrichtsopper vlakken over elkaar, is in ernstige gevallen te bestrijden door een opera tie. Daar men dan vaak het gewricht vast moet zetten, zult U begrijpen, dat hiertoe niet gemakkelijk wordt overgegaan. Voorkomen is dan ook sterk aan te bevelen, zodat hier even eens weer met klem op het belang van een niet te hoog lichaamsgewicht moet worden gewezen. Arts. H. M. DE WILDE ONDERSCHEIDEN Woensdagmiddag ontving het be stuur van de plaatselijke Midden standsvereniging in het Verenigings gebouw in de Stationsstraat talrijke gelukwensen in verband met het 40- jarig bestaan van deze vereniging. Op feestelijke wijze hebben bestuur en leden van de Waddinxveense Han deldrijvende- en industriële midden standsvereniging de dag herdacht waarop 40 jaar geleden deze vereni ging werd opgericht als een „Algeme ne Winkeliersvereniging". Het eerste bestuur werd gevormd door de heren T. Ververs, voorzitter, H. den Boon, A. P. de Graaff, H. M. de Wüde en A. de Joode. Gedurende al deze jaren heeft deze vereniging haar nut wel bewezen. De jaarlijkse vergaderingen werden steeds druk door de middenstanders bezocht en vele jaren is men er reeds in ge slaagd om tijdens de St. Nicolaasweek in samenwerking met de R.K. Mid denstandsvereniging een grootscheep se winkelactie te organiseren. Het jubileum van de vereniging ging gepaard met een persoonlijk ju bileum van de huidige voorzitter, de heer H. M. de Wilde, - die vanaf de oprichting in het bestuur van deze vereniging zitting heeft, waarvan 23 jaar als voorzitter. Ter receptie, woensdagmiddag in het Geref. verenigingsgebouw ver scheen het gemeentebestuur in de personen van burgemeester A. War- naar Jzn., de heer A. Oudijk, wet houder en de heer H. Jenné, gemeen te-secretaris. De burgemeester bracht de dank over van het gemeentebe stuur voor de gezonde activiteiten van het bestuur dezer vereniging. Spreker wees in het bijzonder op het grote belang van een gezonde plaatselijke middenstand voor de gehele plaatse lijke samenleving. Zonder dat eerlijke concurrentie be hoeft te worden uitgeschakeld, kan een goede verhouding tussen de mid denstanders bijdragen om veel te be reiken. Ook bracht de burgemeester aan het bestuur dank voor de jaar lijkse terugkerende reis voor de be jaarden. In het bijzonder richtte burgemees ter Warnaar zich tot de heer H. M. de Wilde, wiens grote werkkracht hjj prees en die hem schetste als een man wien nooit iets te veel is. Namens Hare Majesteit de Koningin overhandigde de burgemeester aan de ze jubilaris de Ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zichtbaar ontroerd dankte de heer de Wilde voor deze huldiging. Onder hen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden bevonden zich o.m. de heer de Boer, rijksconsulent voor de Middenstand aan het departement van economische zaken, de heren C. E. G. Okkerse en C. H. Hagedorn, namens de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Gouda en omstreken, hoofden van gemeentelijke diensten en afgevaardigden van plaatselijke ver enigingen. 's Avonds verzamelden bestuur en leden zich met als gasten de leden en het gemeentebestuur aan een gemeen schappelijk diner in Avifauna. Deze grote zaal was in een bloe mentuin herschapen en een strijkje had vanaf de aanvang de goede sfeer gebracht. Tijdens de goedverzorgde maaltijd werd het woord gevoerd door de heer H. Huizer, die aan de voorzitter, de heer de Wilde, de gouden draagme- daille aanbood, behorende bij zijn Ko ninklijke onderscheiding. De heer van Nielen bood de jubilerende voorzitter namens de leden een gouden arband horloge met inscriptie aan.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 3