Weekblad voor Waddinxveen fK&cdcc de Vrouw Verschijnt elke vrijdag Z)e van de week Losse Flodders Tante Pos Uet yio-oAdeutde j~ati Wxuldinwu&eti JAC. 8ATOM NIEUWS owze waanplaaU Een boer die rekent no 647. vrijdag 8 november 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telei. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Er gebeuren rare dingen in ons land dingen, die de gewone staatsburger te denken geven die een gevoel van onbehagen geven en die zelfs wan trouwen in het recht wekken. Nog niet lang geleden werd de re serve-majoor Koopmann door de Krijgsraad veroordeeld. Hij zou steekpenningen hebben aangenomen. De wijze waarop deze zaak voor de Krijgsraad werd behandeld gaf menig een de indruk, dat majoor Koopman voor de kadi was gesleept omdat hij van enige meerderen te veel wist en maatregelen had genomen om die meerderen te doen vervolgen. Majoor Koopmann zou dus niet alleen als zondebok fungeren, maar er zou te vens zijn getracht degenen, die veel meer schuld hebben dan hij, doch die een hogere rang hadden, de hand bo ven het schuldige hoofd te houden. Daar in de zaak Koopmann hoger be roep is aangetekend, bestaat echter de mogelijkheid dat hier een duidelijk licht op wordt geworpen en dat er recht zal geschieden zonder aanzien des persoons. Nog voor de zaak in hoger beroep kon dienen, overkwam majoor Koop mann .rijdend met een kleine auto op de rijksweg Utrecht-Den Haag een ernstig ongeluk. De auto sloeg over de kop en het mag een wonder he ten. dat de inzittende majoor er le vend afkwam. Hij werd gewond naar het hospitaal Oog en Al te Utrecht overgebracht. Daar verklaarde de majoor, dat hij door een onbekende wagen opzettelijk naar de kant was gedrongen waardoor het ongeluk was veroorzaak tl Dit zou wijzen op een poging tot moord. Van de andere kant kwam de verzekering, dat de majoor was geslipt. Is echter het eerste juist, dan wordt het gevaarlijk in ons land iets tegen hoge autoritei ten te ondernemen. Met voorbeelden uit het verleden, waarbij de namen werden genoemd van pater Bleys, mr De Boer, Eduard Veterman,, King- Kong, Schallenberg, werd reeds aan getoond, dat majoor K. niet de eerste zou zijn, die aldus werd weggewerkt. Teneinde het onderzoek in deze zaak zo objectief mogelijk te doen geschie den, zullen de Marechaussee en de Rijkspolitie samenwerken. Sommigen zien hierin weer een discriminatie van de Marechaussee Wij mogen verwachten dat alles wat majoor K. betreft tot op de kern zal worden uitgezocht. Een andere militaire zaak die nogal wat stof deed opwaaien, is de leve ring van ondeugdelijke hemden. Ook met ander materiaal, voor het leger bestemd, schijnen de leveranciers het niet zo nauw te hebben genomen. Zal dit ook nog nader worden be keken? En tot in de hoogste regionen worden uitgezocht? Om tot de burgermaatschappij terug te keren: in het algemeen kan wor den gezegd, dat de snelheidsbeperking in de bebouwde kommen een goede uitwerking heeft. In het algemeen hielden de automobilisten zich aan de beperkte snelheid van 50 km al moes ten er ook wel enige bekeuringen worden gegeven. Een bezwaar tegen die beperking is, dat men op sommi ge trajecten van de ene bebouwde kom in de andere rijdt, zodat soms op lange wegen de betrekkelijk ge ringe snelheid blijft voorgeschreven. De KNAC zal binnenkort in enige steden de gelegenheid geven, de snel heidsmeters der auto's te laten con troleren en te ijken. Misschien zal dan blijken, dat menige 'wagen niet zo snel was als de eigenaar wel dacht. De griepepedemie is voorbij ruim 600 sterfgevallen zijn bekend gewor den nu hebben we weer wat an ders om ons druk over te maken. Wat die A-griep aangaat: een op de drie Nederlanders heeft die influenza ge had. Wanneer het bij de TweedeKamer ingediende wetsontwerp wordt aange nomen. zal iedereen, dus ook de zelf standige, recht krijgen op kinderbij slag van het derde kind af. Maar met het oog daarop zal ook iedereen tus sen 15 en 65 jaar een premie moeten betalen van 2,2 pCt van zijn inko men, voorzover dit tenminste de 6900 per jaar niet overschrijdt. Voor kinderen beneden de 16 jaar krijgt men dan recht op een kinder bijslag van f 50.70 per kwartaal voor het derde kind, van 70,98 voor het vierde en vijfde kind en van 79,56 voor het zesde kiftd en de volgende. In het bestuur van de Stichting van de Arbeid is overeenstemming bereikt over het voorstel tot tijdelijke verho ging van de kinderbijslag voor be paalde inkomensgroepen van loon- trekkenden. Vermoedelijk zal het voorstel slechts diegenen gelden, die niet meer dan 95 per week verdie nen. Per 1 januari zouden de desbe- treffenden bij aanvaarding van het voorstel tien cent per dag en per kind meer ontvangen aan kinderbijslag. Met ingang van 1 november zijn de binnenlandse porti voor brieven en briefkaarten verhoogd. Op brieven tot 20 gram moet u voortaan 12 cent plakken en op briefkaarten 8 cent aan postzegels. Maar een maximumsnelheid is met ingang van dezelfde datum verlaagd, voor bromfietsen tot 40 km, voor au to's en motoren in het algemeen tot 50 km per uur binnen de bebouwde kommen. Alles heeft echter zijn voor en tegen .Het kruipende wegverkeer heeft op enkele plaatsen nu al op stoppingen veroorzaakt. Waar moet dat straks heen met het steeds toe nemend aantal gemotoriseerde voer tuigen? Van verschillende kansels in Neede Gld-, is in een boodschap gewaar schuwd tegen een onverantwoorde wijze van bruiloft vieren. Aangedron gen werd op beperking van het dik wijls zeer grote aantal genodigden en een meer stijlvolle viering in de fa miliekring. De uitgaven zijn soms zo groot, dat de betrokkenen lange tijd in de schuld zitten en overmatig drankgebruik werkt er toe mee, dat elke stijl hier en daar bij bruilofvie ring gemist wordt. Zondag is nabij Delft een veerpont je omgeslagen, welk overbelast was met 20 mensen. Allen kwamen te water, maar konden zichzelf redden of wer den gered. Een 58-jarige mevrouw verdronk echter. In Scheveningen werd enige maan den terug een reclamecongres gehou den. waar vele zijden van het belang rijke gebied der propaganda werden belicht. Op de laatste dag kwam een ver tegenwoordigster van de huisvrouwen aan het woord, die op grond van haar ervaring enige punten naar voren bracht, waaruit blijkt dat de huis vrouw tegenwoordig op geheel andere verkoopmethoden reageert dan vroe ger. Mevrouw Montgommery heeft in 'n studie de 10 manieren om de consu- mente het hof te maken, zoals ze het noemde, vastgelegd. En ofschoon deze voor een deel op de levensmiddelenbranche slaan, vin den wij ze belangrijk genoeg om ze ook in deze rubriek af te drukken, omdat welbekend is, dat ihet veelal de dames zijn, die een beslissende stem in het kapittel hebben bij de aankoop van diverse dingen. 1. Vrouwen houden van kleur, aar dige ontwerpen, aantrekkelijke pro- dukten in aantrekkelijke verpakking, aantrekkelijk geëtaleerd en aangebo den. 2. Vrouwen vinden het prettig nieuwe produkten te leren kennen. Het laat een vrouw koud als men vertelt dat de zaak lang bestaat. Vermijd ook be loften te doen, die niet kunnen wor den nagekomen, want het vertrouwen van de klant in de reclame in het al- 3 oktober 1646. Uit het octrooi verleend voor de eerste droogmaking van de Wildeve- nen van 8 oktober 1646 ingeschreven in het Register van octrooien blijkt, dat jonkheer Warnart van der Wel behalve de droogmaking van de heer lijkheid van Wildeveen ook die van een gedeelte van het Noordeinde van Waddinxveen had aangevraagd. Maar tevens blijkt hieruit, dat de ridder schap, edelen etc. van den Hage wel octrooi verleende voor eerstgenoemd object doch niet voor dat van het Noordeinde. De hierop betrekking hebbende tek sten van het octrooi luiden De Rid derschap, Edelen etc. doen te weeten: Alsoo ons verthoont is bij jonkheer Warnart van der Wel, heere van de Wildevenen ende consorten, hoe dat zij supplianten considerende den de- solaten staat van de heerlijckheyt van Wildeveen geseyk Moercapelle, gele gen in Schielandf, alsmedle een ge deelte van het Noorteynde van Wad dinxveen, gelegen in Rhijnlandt annex aan de voorsz. heerlijckheyt, door dien deselve veenlanden aldaer sulex verslachturft ende tot water, dobbens. plassen ende poelen gemaeckt zijn, dat voortaen aldaer weynich ofte niet conde werden geslachturft, ende mits dien de groaiden derselven onbruy- ckelijck ende onvruchtbaer tot groote desolatie van de supplianten, meer als over de helft eygenaers van de voor- seyde landen, ende andere proprieta- rissen van dien, ende mitsdien de supplianten meenichmael hebbende overheyt, off mei^ de voors verslach- turffde gronden, wateren, plassen en de poelen niet begnamelyck met dij- cken off kaden en soude dicht besluy- ten, doorchmolen ende wederom door goede toenaeckinge tot vruchtbaere landen brengen .dat zij luyden voor hun. hunnen erven ende nacomelingen ofte recht van deselve vercrijfende, sullen mo gen bedijcken ende droochmacken de wijtgeneende dobbens, plassen ende poelen, gelegen in deselve wildevee- nen onder Schielandt voort ende sulcx daerbuyten blijvende het Noorteynde van Waddinxveen. E. v. E. Wij bieden U EEN HORLOGE VOOR UW LEVEN! Waterdicht - Schokvrij - Anti-Magnetisch Horloges waarvoor wij 100 pCt borg staan met onae naam. Diverse bekende merken. De vanouds bekende zaak met de buitenklok. CONCERT VOX JUBILANS TE BODEGRAVEN. Aan „Rijn en Gouwe" ontlenen we: Feike Asma en Mar. Egberts hebben dinsdagavond in de Ned. Herv. kerk te Bodegraven, talrijke muzieklief hebbers een avond van bijzonder mu zikaal genot geschonken. Ruim hon derd leden telt de Herv. gemeente zangvereniging Vox Jubilans, alhier, waarvoor Mar. Egberts de dirigeerstaf hanteerde, voorwaar een respectabel getal! Maar niet de grootte van het koor. noch de routine van dirigent of vaardigheid Van organist waren op zichzelf bepalend voor het prachtige kerkconcert. Er was zo'n groot samen spel tussen dirigent, koor en organist, dat zo onopvallend en spontaan tot stand kwam, dat men naar dit con cert rustig genietend kon luisteren. Feike Asma's handen hebben gedu rende de twee uur dat het concert duurde, de klavieren niet onberoerd gelaten. Hij begeleidde alle koornum mers en speelde bovendien verschei dene orgelsoli. Een grote verdienste van de samensteller van het program ma was dat de koornummers zonder uitzondering gemakkelijk gezongen konden worden. Mar. Egberts directie is bezielend. Met twee orgelkoralen van psalm 108, bewerkt door de dirigent, werd het concert geopend. Bijzonder zuiver zong het koor een compositie van zijn dirigent: Op een vaderlandse gedenk dag, waarbij de fraaie orgelpartij op viel. Asma's begeleidingen waren gemeen krijgt dan een geduchte knak. 3. De vrouw verlangt artikelen, die op haar behoeften zijn afgesteld. 4. Voor alles stelt zij prijs op betrouw baarheid. Zij acht het van belang te weten, dat de fabrikant garant staat voor de produkten, die zijn fabriek verlaten. 5. Vrouwen vinden het prettig, dat het haar zo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt, zowel bij de aankoop als bij het gebruik van de artikelen. 6. De vrouw verlangt goede waar voor haar geld. 7. Zij wenst keus te kunnen maken uit diverse prijsklassen. De ene keer zal zij haar geld zo economisch moge lijk willen besteden, een andere maal zal ze wat mesr willen betalen. Reclame kan er alles toe bijdragen een grote omzet te bereiken, waardoor men tot een gunstiger prijs kan ko men. 8. Vrouwen wensen op een beknopte doch duidelijke manier ingelicht te worden over het gebruik van de pro dukten, die zij kopen. 9. De fabrikanten doen verstandig 't advies in te winnen van de huisvrouw alvorens een nieuw produkt op de markt te brengen. 10. De vrouw stelt er prijs op. dat men haar taak als huisvrouw serieus neemt. Men doet verstandig haar als een koopster te beschouwen, die ten volle voor haar taak is berekend. In verband met vrije-tijds-besteding beperking en ook omdat de kring van ingewijden te groot wordt, zijn we gedwongen onze literaire (nou, nou uitspattingen in dit blad te beëindi gen. In de eerdte plaats willen wij dan alle lezers bedanken voor de be langstelling. De meeste reacties, die we direct cxf indirect ontvingen, wa ren altijd positief pro. Ook de tipge vers, hartelijk dank. Voor mezelf was het altijd leuk om op vergade ringen, bij buurpraatjes en bij de kapper commentaar op de Flodders te horen leveren. Ik heb braaf meege- lachen om de Sniper en heb hartgron dig meegescholden op dezelfde Sniper. Wat it afscheid iets vervelend maakt, is het misverstand, dat gere zen is naar aanleiding van de laatste beide Flodders. Het moet mij van 't hart, dat het z.g. verduidelijkende on derschrift van de redactie bij sommige mensen een averechtse uitwerking heeft gehad. En deze uitwerking was allerminst door ons bedoeld. Wij wil len nog verder gaan a la Zjoekov en zelfs erkennen, dat we beter het Spoetnik-stukje niet hadden kunnen plaatsen. Ik kan U gelukkig echter wel mededelen, dat de betreffende eerbiedwaardige persoon zelf bij me geweest is en verklaard heeft niet in het minst beledigd te zijn. Dat is een troost. De Fransen hebben een spreek woord: Partir, c'est sourire un peu. En hier komt ie Bij het puzzelen moest iemand een woord hebben voor een te vroeg geboren Afrikaanse ba by. Laat dat nou een Spoet-nikkertje zijn. En nou zal ik de kans wel lo pen, dat alle kaffers en hottentotten in Afrika op de achterste benen gaan staan, waardoor de toekomst voor mij er erg donker uit zal gaan zien, maar dat riskeer ik. Het beste, mensen en nogmaals be dankt. Veel groeten van Wijlen-de-Sniper. LAND. EN TUINBOUW Door de vele en aanhoudende re genval in de maand september is er van een goede stoppelbewerking van onze grond niet veel terecht gekomen. Het behoeft geen betoog dat deze bewerking absoluut noodzakelijk is, want iedere boer kent de betekenis van de stoppelbewerking. Maar waar nog niet vaak aan ge dacht wordt, is dat men reeds thans verschillende meststoffen met succes kan toedienen. De kalizouten en het Thomasmeel kunnen door middel van de verschil lende bewerkingen mooi door de grond worden verdeeld. Stelt men dit uit tot het volgende voorjaar, dan geeft dit vaak moeilijk heden, enendeels omdat men dan zo veel tegelijk moet doen, anderdeels omdat het weer ongunstig kan zijn. Nu zijn de wegen nog goed begaan baar en is er meer tijd beschikbaar dan in het voorjaar. Bovendien loopt de prijs van de verschillende meststoffen iedere maand op. Een boer die rekent weet wat hem te doen staat! voortreffelijk. Hij maakte een dank baar gebruik van de mogelijkheden die het orgel biedt. Zijn betrekkelijk stevige pedaalpartij verraadde zijn routine bij de begeleiding. Hij regi streerde doorzichtig en zeer afwisse lend, daartoe in staat gesteld door de perfecte staat waarin zich pijp- en tongwerken bevinden. Wat een uitdrukking wist het koor te leggen in Die Ehre Gottes, van Ludw. van Beethoven en in lofprij zing van de Paashymne. Een grote bezieling sprak uit de lofprijzing van het slotkoraal uit het oratorium: Een lofzang Davids, geinspireerd door de psalm Mijn mond zal de prijs des Heeren uitspreken en alle vlees zal Zijn heilige naam loven in der eeu wigheid en altoos. Opvallend was de prachtige harmo nisatie van de fuga. ingezet door de tenoren, die haar hoogtepunt bereikte in een indrukwekkend slotkoraal, waarvoor het kerkgebouw te klein scheen om het geweldige geluidsvo lume van koor en orgel te bevatten. Ook Bach's Wohl mir dass ich Je sus habe, kreeg een waardige vertol king van koor en organist. Vanzelfsprekend ontbraken op As ma's repertoire geen werken van Jan Zwart. We hoorden een preludium en koraal van psalm 68 en een canonisch voorspel en koraal van psalm 84. Een mooie pedaalpartij uiterst gaaf, beluis terden we in het derde deel van Han dels orgelconcert. De aria klonk wat onzeker. Na de cantilene van Rhein- berger en de bekende toccata uit de vijfde symfonie van Wilsor die we Asma al eerder op dit orgel hoorden spelen, kon de organist zijn impro visatietalenten demonstreren in een fantasie over: Dat ons loflied vro lijk rijze en Wat de toekomst brenge Ondanks veel vette jaren ging het mis met Tante Pos met wapperende haren reed ze op haar vurig ros. Wat zou haar kunnen deren? De Staat was ook royaal. Zfj bleef dus mee jongleren, en dat werd haar fataal. Wie in het zakenleven niet op zijn tellen past, al is hij ook bedreven, komt vast in grote last Maar Tante Pos kan leunen tegen haar Vader Staat; die zou haar zeker steunen als Tante kreupel gaat. De prij sstabilisatie, die Zijlstra kwiek hanteert, verandert van formatie als Tante in nood verkeert. Dan rollen percentages van honderd op de baan, al richten die ravages in het zakenleven aan. Dan is geen prijsverhoging te dol te geleerd, en iedere betoging wordt rustig genegeerd. Maar al haar goede klanten verzuchten in verdriet een lieve suikertante is Tante Pos vast niet. Scheepers. moge. Met psalm 72 vers 11 werd dit schone kerkconcert, waarvoor veel belangstelling bestond, besloten. Inmiddels ontving Vox Jubilans een uitnodiging dit jaar op 2e Kerstdag, gezamenlijk met Feike) Asma in de Wilhelminakerk te Rotterdam, het Kerstconcert te verzorgen. SPREEKBEURT MR. BEERNINK. Voor de Chr. Hist. Kiesvereniging sprak jl. vrijdagavond Mr. H. K. J. Beernink, lid der 2e Kamer, over de huidige politieke situatie. Spr. begon zijn rede door er op te wijzen dat on ze wereld in twee kampen is ver deeld, t.w. een communistich en een niet-communistisch bloc. Nederland heeft ook in deze strijd zijn plaats moeten kiezen. Over de Navo spre kende, stond spr.. stil zowel bij de voor- als de nadelen hiervan. Zo ook over de Euromarkt. Het is echter van groot belang, dat alle verdragen en de daaruit voortvloeiende overeen komsten eerst door het parlement moeten goedgekeurd worden. Spr. bezag verder de nationale poli tieke verhoudingen, waarbij de kabi netsamenstelling nader bezien werd en geconstateerd werd dat de brede- basispolitiek de enige mogelijke was. Wat Nieuw Guinea betreft achtte spr. het noodzakelijk dat onze rege ring in de V.N. een duidelijk geluid zou doen horen. Nederland heeft daar nog een taak te volbrengen en mag dit volk niet aan zijn lot overlaten. De 66 miljoen gulden, welke er mee gemoeid zijn, moeten en kunnen door Nederland opgebracht worden. Tenslotte besprak spr. de a.s. ver kiezingen, er op wijzende dat deze ■een graadmeter zullen worden voor het vertrouwen dat de kiezers hebben gesteld in de huidige politiek. Spr. betwijfelde of de samenwerking tussen C.H. en A.R. van diepgaande betekenis zal kunnen zijn. N.V. GLASBEEK MAAKT STOFZUI GERS VOOR AUTOBUSSEN. Door de N.V. Apparaten- en Ma chinefabriek alhier, is een werktuig ontworpen, vervaardigd en in de han del gebracht, waarmede spoorwegrij tuigen, autobussen en tramwagens grondig gereinigd kunnen worden. Door het plaatsen in die ruimten van een stofzuigerinstallatie en het openen van een luik in de vloer wordt zulk een rijtuig of bus leeggeblazen. Het is noodzakelijk dat iemand, in een stofdicht pak, met een hulpstuk het stof en vuil uit naden en hoeken ver wijderd. Door middel van een exhaus ter wordt het stof in een zestal stof- zakken geperst, met een capaciteit van 700 m3 per minuut Het eerste door deze fabriek gefa briceerd apparaat zal aan de gemeen te Maastricht geleverd worden. Wij wensen de ondernemende N.V. succes toe met dit nieuwe hulpmiddel. WADDINXVEEN OP DE MEUBELBEURS. Van de Meubelbeurs, welke deze week !te Utrecht gehouden wordt, wordt medegedeeld, dat o.a. de N.V. Kempkes' Meubelfabrieken, alhier, de meest toonaangevende was. Het door deze N.V. gefabriceerde formule- en formulette meubel, welke een mini mum plaatsruimte inneemt, en een maximum comfort biedt, komt steeds meer in de belangstelling te staan, niet alleen voor salon en huiskamer, maar evenzeer voor de slaapkamer, in diverse houtsoorten. Bovendien exposeerde onze plaatse lijke meubelindustrie door de N.V. H. A. van Berkesteijn, fa. Jac. Appel, Bruwa, J. A. Luiten en H. Olie.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1