Weekblad voor Waddinxveen 1/Kocdu de Vrouw Waddinxveen kan de grenswijziging niet aanvaarden. 0e SyUeqd van de week NIEUWS uit dn-ze waoHplaats. no. 648 vrijdag 15 november 1957 13e jaargang Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. Zo langzamerhand zijn we het hier te lande er wel over eens, dat de ekonomen met zoveel meer loon het paard achter de wagen spannen en dat het tijd wordt, eens wat aan de prijzen te gaan doen. De eenvoudige loontrekker zegt het zo: van die loonsverhogingen achteraf word ik niet wijzer. Daar kom ik mee achter op. Er is dan ook al enige tijd een tendens merkbaar, het roer. volledig om te gooien. Daaraan is toe te schrij ven, dat de voorstellen door direktie en personeelsraad van de Spoorwegen bij de regering ingediend van die kant niet met groot enthousiasme zijn ont vangen. Aan de andere kant is men ook niet enthousiast over de maatregelen die de regering met het oog op de bestedingsbeperking meent te moeten nemen. Zulks zal zeker wel blijken bij het debat, dat dezer dagen in de Tweede Kamer zal worden gehouden, waar het geheDe financiefel-ekonomische beleid der regering aan de orde zal komen. Dat bij voorbeeld de verho ging van de inkomstenbelasting niet voor de hoge inkomsten zal gelden, ontmoet bij velen bezwaar. Een en kele keer lezen we van een artikel, dat in prijs wordt verlaagd. Zo zijn de dagprijzen van gasolie, autogas- olie, huisbrandolie en dunne stookolie met een cent verlaagd. Ook is er een kruideniersconcern dat met de nodi ge reklame heeft aangekondigd, dat verscheidene artikelen in zijn bran che goedkoper werden. Dat de sigaretten wederom in prijs omhoog moeten gaan, doordien de re gering de omzetbelasting ervoor wenst te verhogen heeft de sigarenwinke liers in het geweer gebracht. In him protesttelegram aan de Ministerraad ptelden zij, dat in de detailhandel de laagste inkomens het zwaarst zullen worden getroffen. Die mensen met de laagste inko mens zullen, voor zover zij dan nog vlees kunnen betalen, met genoegen hebben vernomen, dat een vleesex- portmaatschappij te Groenlo in een gezamenlijke vergadering van slagers aldaar de vleeshouwers hebben ver teld dat zij het vlees goedkoper moes ten leveren, omdat deze maatschappij anders zelf slagerswinkels zou be ginnen. De slagers van Groenlo wa ren verstandiger dan destijds de op ticiens van Amsterdam,, dje bij «en zelfde 'bedreiging van een paar Zie kenfondsen niet tot overeenstemming kwamen en die nu door hët gehele land hun prijzen voor ziekenfondsle den met 20 procent moeten verlagen. U heeft alwel begrepen, dat de slagers dadelijk deden wat de opticiens wei gerden, zij gaven toe. Wat die televisie aangaatde mas ten ervoor rijzen als paddestoelen uit de grond. Het zal niet lang meer du ren of onze huizen tonen dezelfde onooglijke aanblik als in de beginpe riode van de radio, toen vele straten in de hoogte wel antennebossen leken te zijn. Binnenkort zijn regeringsvoor stellen te verwachten, dat het plaat sen van deze antennes wil reglemen teren. Bovendien zullen automobilisten verplicht kunnen worden, zodanige voorzieningen aan hun wagen te tref fen, dat zij de televisieontvangst niet kunnen storen. Tegen deze voorstel len zal een redelijk denkend mens geen bezwaar kunnen hebben.mis schien ook niet de nieuwe politieke partij, die voor ambtenaren in de maak is. Deze ambtenaren-partij is opgericht omdat naar de mening der twee initiatiefnemers is gemerkt, dat de bestaande vakbonden de materiële belangen van het overheidspersoneel niet voldoende behartigen. Men heeft een politieke partij en geen vakver eniging gekozen, omdat ook de Ka merleden van de grote politieke par tijen te lauw zijn. De Zenuwenoorlog in Djakarta wordt voortgezet. Pamfletten werden verspreid, waarin voor de periode van 7-19 november tot een algehele boy cot van de Nederlanders werd opge roepen. Intussen heeft deze oproep bij de Indonesische employe's van ne- derlandse bedrijven weinig weer klank gevonden. Nederland en Australië hebben een gemeenschappelijke) verklaring uitge geven over Nieuw-Guinea. Maar mevr Soepeni, de presidente van de sectie buitenlandse zaken van het indonesi- sche parlement heeft daarop krachtig geprotesteerd tegen de inmenging van de auistralische regering in het ge schil over West Irian tussen Indonesië en Nederland. De president Soekamo heeft gezegd, dat de mensheid wellicht versteld zal staan over de nieuwe koers, die door Indonesië zal worden gevolgd, indien dc strijd in de Ver. Naties voor in lijving van West-Irian in het indone- sische grondgebied mocht mislukken. Een van de eerste punten, die blij kens zijn uitlatingen op Soekarno's program staan, is het verbreken van de handelsbetrekkingen met Neder land. in 1931 en het jaar daarop van de af deling Waddinxveen, Het oprichtingsbestuur bestond uit de leden J. A. van Berkel, toen voor zitter, de tegenwoordige loco-burge meester A. Oudijk, sekretaris en de overige bestuursleden, de heren C. Oudshoorn, P. Alblas en P. Rijneveld. De heer van Berkel memoreerde verder nog eenp de moeilijkheden die overwonnen moesten worden en wel ke thans nog worden ondervonden bij de verwezelijking van de plannen tot oprichting van een Chr. Landbouw- huishoudschool alhier. Waren er bij de oprichting van de C.B.T.B. 17 leden ingeschreven, thans kon de heer van Berkel meedelen dat de 48 bereikt was. De eerste spr. die de C.B.T.B. com plimenteerde was de heer A. Oudijk, namens het gemeentebestuur, wegens verhindering van de burgemeester. De heer Oudijk vond het een vreugde dat hij deze felicitatie mocht uitspreken. Spr. hoopte dat de begeerde huishoud school thans binnen zeer korte tijd gebouwd zal kunnen worden. De heer Verboom, die namens de kring Gouda een gélukwens uitsprak, bracht naar voren, dat er juist nu al le reden is om de organisatie groter en sterker te maken, vooral nu de stem van het afzonderlijk inividu geen invloed meer heeft. Ook de heer Roos, vertegenwoordi ger der afd. Holland-Brabant van de C.B.T.B. sprak van deze noodzake lijkheid. Verder brachten nog gelukwensen over de Ned. Chr. Landarbeidersbond, de C.J.T.B. en C.J.B.B., de Christe lijke Plattelandsvrouwen en de Hol landse Maatschappij van Landbouw. Dit min of meer officiële gedeelte werd afgewisseld door samenzang, enkele vrije bijdragen door de heren Noordam en van Noort, en enkele interessante filmstripvertoningen. Het optreden van de jeugdige Ada de Joode. die de aanwezigen op enkele Jodelliedjes vergastte werd bijzonder gewaardeerd. De beide heren J. A. van Berkel en P. Alblas mochten uit handen van de voorzitter een blijk van waardering in ontvangst nemen voor het vele ver dienstelijke werk voor dé Bond ge daan. Qs. J. R. Cuperus, Ned. Herv. pred., sloot deze prettige avond met een opwekkend woord naar aanleiding van Spreuken 3. N.B. VOORSTEL AANKOOP GEDEELTE ONDERWEG. Voor de aanleg van de straat met riolering van de Kerkweg naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie moet de Onderweg in de Puttepolder bij de overweg worden gekruist. Uit correspondentie met het pol derbestuur is B. en W. gebleken, dat op het behoud van de spoorwegover gang geen prijs wordt gesteld, het geen een belangrijke kosten besparing met zich brengt, omdat de straat niet a niveau met de overweg behoeft te worden gemaakt. In dit verband heeft het polderbestuur ook aangeboden de Onderweg ten westen van de spoor lijn tot en met de brug bij Biesheuvel aan de gemeente te verkopen. Deze weg heeft de gemeente in de toekomst nodig bij de uitvoering van een uit breidingsplan ten westen van de spoorlijn. B. en W. stellen de raad voor de ei gendom en het onderhoud van dit ge deelte bij de gemeente te nemen te gen betaling van f 0,20 per m2. JEHOVA'S GETUIGEN. In Amsterdam zullen van 15 tot 17 EEN BEETJE ROMANTIEK. Herinnert u zich ook nog zo goed, hoe wij vroeger op de lagere school op onze handwerkjes gezwoegd heb ben? Ik weet wel dat ik eens drie la kentjes maakte, we hadden 1 middag per week handwerken, dat noch op 'n kinderledikantje, noch op 'n poppen- bedje paste en die toen ik de hemel dankte, dat het af was door de juf frouw wreed werden afgescheurd, om dat het niet netjes was. Ook de tien naadjes in de kous, die je moest breien, werden je wel eens tot een obsessie .Tegenwoordig wordt ook dit vak met meer fantasie en meer prak tische waarde onderwezen dan vroe ger. De dingen die er gemaakt wor den kunnen tenminste gebruikt wor den. De naadjes in de kous moet je wel breien, maar die sokjes kun je dan ook dragen en het is ondanks de machinaal gefabriceerde kousen, die hoogtij vieren, toch prettig, dat je het eens geleerd hebt en dat je nu voor de kleintjes wel eens leuke kous jes kunt breien. Maar behalve dat zoompje aan dat lakentje en dat naadje van de kous zijn er zo ongelooflijk leuke dingen die je zelf kimt maken. Het handwerken en vooral het borduren neemt in ons vrouwenleven niet meer die plaats in die het vroe ger deed. De tijd dat de jonge meis jes ijverig bordurend voor het raam zaten en wachten tot er eens een man op kwam dagen, die hun zijn hart en zijn naam aanbood is lang voorbij. Hoeveel tranen er met die kruisste ken on stramien verwerkt zijn, als de jaren voorbij gingen en er geen man kwam, zullen wij. moderne vrouwen, bij benadering niet kunnen weten. Het is begrijpelijk dat in een tijd, dat de vrouw eigenlijk haar hele le vensvervulling in haar eigen huis moest vinden, het handwerk zo'n gro te plaats in haar leven innam. Maar met het grotere aandeel, dat de vrou wen in het maatschappelijk leven gaan innemen en het machinaal fabri ceren van artikelen die vroeger al leen maar door handwerk tot stand kwamen, is het handwerken wel een beetje teruggedrongen en daarmee ook een beetje romantiek verloren ge gaan. Maar de vreugde van het zelf iets maken, iets scheppen, echt creatief werken, kunnen veel vrouwen bele ven, wanneer zij weer eens een hand werkje te voorschijn zouden halen. Er zijn immers in ons leven - al hebben we het nog zo druk heus wel van die verloren uurtjes, waarin een vrouw de tijd heeft om eens gezellig met een of ander hand- of breiwerk te gaan zitten. Men ziet van allerlei met de hand gefabriceerde artikelen, waarvan het maken binnen het bereik van iedere vrouw ligt. Houdt u niet van borduren, wel dan zijn er alleraardigste breipatroontjes voor sportieve truien, maar ook voor schattige babykleding. Met een leuk fleurig sierbandje gestikt op een ef fen schortje fef jurkje verricht u wonderen. Geen enkel tafelkleed haalt toch bij het zelf geborduurde vooral niet als het is opgewerkt met ajour. Voor uw kleintjes kunt u van pla- tifoli alleraardigste dieren zelf ma ken. Maar niet alleen dat u in zulk een winkel handwerken op allerlei ge bied kunt bekijken, er wordt in me nig wolmagazijn ook gedemonstreerd met het weefgetouw voor de smyrna- kleden en de breimachine kunt u soms in werking zien en bovendien kunt u leren hoe u kelim- en allerlei andere steken moest maken. Alleraardigste effecten krijgt u met de doorrij gsteek op de marmerwafel- stof, een heel eenvoudige techniek, waar u kleedjes lopers etc. van kunt maken, die uw interieur zullen op fleuren. Ook voor de moderne inrich tingen zijn er wandkleden te maken op het grove linnen in kleuren, die volkomen in harmonie zijn met uw interieur. De geboortetegel voor uw zoon of dochter kunt u ook zelf ma- een op heel fijn stramien met een kleine kruissteek. En u zult niet geloven dat een zwarte kruissteek op wit stramien zo'n alleraardigste wandversiering op levert voor uw kinderkamer. Het beetje romantiek dat in ieder eigen gemaakt handwejrik schuilt, is weer eens even onder onze aandacht gebracht. PAULA november ongeveer 1000 getuigen van Tehovah uit Waddinxveen en een vijf tal andere gemeenjten in -de Stadfe Doelen bijeenkomen, om actief deel te riemen aan het speciale voor hen belegde opleidingsprogramma. De snelle groei van de gemeenten in de westelijke provincies van ons land, heeft veroorzaakt dat de Kring ZH-I onderverdeeld moest worden in 3 sectoren, die ieder plm. 7 gemeen ten bevatten. Op vrijdagavond wordt de bedie- ningsschool o.l.v. de heer Robert J. Engelkamp gehouden, waar verschil lende bedienaren van het evangelie onderrichtende bijbel-lezingen zullen uitspreken. Op zaterdagavond zal de heer N. Zweere ingezetene van onze gemeen te in Den Haag een dienstlezing hou den: Maakt de Waarheid aan allen bekend. Het hoogtepunt van die zondag vormt de openbare toespraak door de heer Robert J. Engelkamp over: Wel ke vooruitzichten zijn er op een blij vende vrede?, welke om 3 uur in de Stads Doelen te Delft gehouden zal worden. AANKOOP VAN DRIE HUISJES. IN DE NESSE. Aan B. en W. zijn te koop aange boden de huizen Nesse nos. 27, 29 en 31, die voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen. De eigenaar is niet in staat de al lernoodzakelijkste verbeteringen aan te brengen, weshalve de bewoners zelf het een en ander hebben gedaan. In verband met de plannen inzake de bebouwing van de bebouwde kom achten zij het gewenkt deze huizen in handen te krijgen. De huuropbrengst van deze wonin gen is f 10,20 per week. De koopsom is f 2.100,voor de 3 huizen. B. en W. stellen de raad voor tot de aankoop te besluiten. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND JUBILEERDE. In een feestelijke bijeenkomst her dacht de plaatselijke afdeling van de C.B.T.B., dinsdagavond haar 25-jarig bestaan. Vele leden, genodigden en belang stellenden waren naar het Hervormd Wijkgebouw gekomen om deze voor de C.B.T.B. zo heugelijke avond mee te maken. Onder de genodigden bemerkten we o.m. wethouder A. Oudijk, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde en tal van vertegenwoordigerp van di verse verenigingen en organisaties. De voorzitter, de heer C. van der Sar sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van Zacharia 8. Hij wees er op, dat de afdeling in de jaren dertig tot stand kwam, doordrongen als men in de omstandigheden van die dagen was van de noodzaak van or- gandselren. Dankbaar was spr. gestemd over 't feit, dat de afdeling Waddinxveen haar aandeel heeft mogen leveren in de werkzaamheden van de Bond en de bevordering van het land- en tuin- bouwonderwijs op het platteland. Met nadruk wees de heer van der Sar op de noodzakelijkheid van een voortzetting van de strijd tegen de almacht van de staat, spr. bevestigde dit met de woorden van de Heiland, dat het niet de mens is. die kracht heeft maar Christus, die gezegd heeft: Hebt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen. De sekretaris, de heer J. A. van Berkel die vanaf de oprichting deel uitmaakt van het bestuur der afde- ling, bracht nog eenp naar voren de totstandkoming van de kring Gouda Burgemeester en wethouders schrijven aan de gemeenteraad Bij brief van 26 augustus 1957 ontvingen wij van gedeputeerde staten een ontwerp van wet tot herziening van de gemeentelijke grenzen tussen Gouda,, Oudewater, Woerden en Boskoop, Voor wat betreft onze gemeente is het wetsontwerp van zeer vergaande strekking. De zuidelijke grens der gemeente liep langs de oude spoorbaan, dus ten zuiden van de spoorlijn Goud'a-den Haag. Voorbij de spoor brug in de richting van het station Gouda ging de gemeentegrens dwars over de spoorlijn en de verbindingsweg, om te eindigen aan het einde van de Ridder van Catsweg. waarna de lijn in oostelijke richting werd doorgetrokken naar de Bodegraverstraatweg in het midden van de vaart. De nieuw ontworpen-grens begint in het zuidwesten ten noor den van de spoorbaan Gouda-den Haag in het midden van de ring vaart van de Zuidplaspolder. Vanaf dit punt gaat de grens over een lengte van 325 m. door het midden van de sloot, gelegen ten noorden van t Weegje (deze weg komt dus over die afstand in Goud'a te liggen, hetgeen de toe gezonden kaart niet duidelijk aangeeft), buigt dan loodrecht naar de spoorbaan (spoorsloot) en volgt de spoorbaan tot het midden van de Gouwe. Van hieruit wordt het midden van de Gouwe in noordelijke richting gevolgd tot een punt, gelegen op 175 m. ten zuiden van de rijksbrug (juist voor de fabrek Verheul). Vanuit dit punt in de Gouwe gaat de gens dan ten noorden langs de fabriek Verheul (de gehele fabriek gaat dus over naar Gouds grondgebied) en volgt de zuidelijke grens van de rijksweg tot aan de grens van Reeuwijk. Als gevolg van een kleine ombuiging naar het zuiden komen aan de Bodegraverstraatweg de huizen nos. 1 t/m 34 plus een on bebouwd perceel aan Reeuwijk en het restant gaat naar Gouda. Aan het einde van de Noordeindseweg gaat aan de westzijde een kleine oppervlakte over naar Boskoop. Over de grenswijziging voor Gouda wordt ten aanzien van Gouda-Waddinxveen in de toelichting gezegd Gouda heeft voor haar ontwikkeling dringend behoefte aan uit breiding van grondgebied. Binnen de grenzen dezer gemeente is daarvoor geen voldoende mogelijkheid meer te vinden. Reeds jaren geleden werd een onderzoek ingesteld naar de vraag, welke ruimte Gouda voor woningbouw en andere voorzie ningen met het oog op de te verwachten bevolkingsgroei nodig zou hebben. Dit onderzoek leidde o.m. tot de conclusie, dat met een geringe strook van de polder Bloemendaal, gelegen in Waddinx veen, kon worden volstaan. Sindsdien, aldus de toelichting, heeft de groei van Gouda de verwachtingen overtroffen. Het ligt derhalve in de lijn der ontwik keling in enigszins ruimere mate mogelijkheid tot verdere uitbouw te scheppen. Gouda behoort tot de middelgrote, uit verkeersoog- punt gunstig gelegen steden, die in het bijzonder in aanmerking komen om de algemeen verwachte aanzienlijke bevolkingsaanwas in het westen des lands voor een deel op te vangen. Een belang rijke factor voor industriële ontwikkeling is de aanwerving en het behouden van geschoolde arbeiders en van hoger technisch en ad ministratief personeel. Hiervoor is nodig, dat de plaats van vesti ging tevens een aantrekkelijke woonplaats is. Gouda zal, om deze voorwaarde te kunnen vervullen, over enige meerdere ruimte die nen te beschikken dan minimaal noodzakelijk zou zijn. Die ruimte kan de polder Bloemendaal bieden. De grenswijziging met Boskoop beoogt het onoverzichtelijke kruispunt van 4 wegen onder één gemeente (Boskoop) te brengen. Ons eerste bezwaar tegen deze voorstellen is, dat er met de klei nere gemeenten, althans wat betreft Waddinxveen. geen overleg is gepleegd Dit geldt ook voor de aan Gouda opgedragen taak een structuurplan te maken, waaromtrent ook het overleg met de buur gemeenten achterwege is gebleven. Wij achten dit vooroverleg van evident belang, temeer d'aar uit de opzet van de grenswijziging met Gouda blijkt, dat die gemeente gelegenheid moet hebben gehad aanwijzingen te geven of wensen kenbaar te maken. Wij hopen hier later nog op terug te komen. Tegen grenscorrecties hebben wij geen bezwaren, evenmin te gen een algemene grenswijziging *voor grotere gebieden, die ten doel hebben bestaande grenzen recht te trekken. Noch het een, noch het ander is hier het geval. Het ontwerp van wet gaat veel verder dan zuivere grenscorrecties, waarbij er niet op gelet is, wel ke verbeteringen in het belang der gemeentegrenzen zouden kun nen worden aangebracht. Als de bedoeling heeft voorgezeten de nodige grensverbeterin- gen aan te brengen, dan zijn die enkele punten daarbij beslist ver geten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1