haast Salon DOELEMAN Matuut m tm dahpo MEUBELMAKERS EN HALFWAS MEUBELMAKER Wij kunnen ons dan ook niet onttrekken aan de indruk, dat men bij dit ontwerp van de gedachte is uitgegaan, dat degeen, d'ie alleen maar vraagt, ook alles krijgt. Het thans ingediende plan komt bijna geheel overeen met de voorstellen, die Gouda reeds in 1947 heeft ingediend. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben toen een plan gemaakt, waarbij de grens in de Bloemendaalseweg 400 m. naar het noorden werd op geschoven. Wij hebben dit voorstel bestreden, omdat wij niet de overtuiging hadden, dat Gouda deze uitbreiding van grondgebied zo dringend' nodig had. Nu mogen de omstandigheden sedert 1947 zijn veranderd, maar dit wettigt nog niet het plan om Gouda 450 ha. grond cadeau te doen ten koste van Waddinxveen. Gouda mag dan wat extra zijn gegroeid, daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat zij enkele jaren geleden, op voor ie dereen onbegrijpelijke wijze een extra contingent van 600 wonin gen in de wacht sleepte en daarmede de migratie een „piek" gaf, die de bevolkingsprognose op losse schroeven zette. Want zijn de ontwikkeling en de groei van Gouda wel zo, d'at het de verwachtin gen heéift overtroffen? Immers neen. De woningbouwlening, die door de n.V. Bank voor Nederlandse gemeenten onlangs ter be schikking van de gemeentebesturen werd gesteld is verdeeld in ver houding van het aantal woningwetwoningen, dat in de onderschei dene gemeenten was gebouwd gedurende de jaren 1954-1956. Uit deze lening kreeg Waddinxveen tweemaal zoveel als Gouda. Aangezien wij ons normale contingent bouwden, is Gouda daarin dus tekort geschoten, zodat hierin beslist een aanwijzing, ligt, dat de Goudse bevolkingsgroei de verwachtingen niet kan overtreffen Er is nog een tweede factor, die ons de expansie van Gouda in twijfel doet trekken, en dat zijn de plannen tot stichting van een of meer zgn. sateliet-steden nabij Rotterdam of den Haag. De bevolking, die uit de grote steden wordt geperst, zal er de voor keur aan geven, nabij die grote steden te blijven wonen, aantrekke lijk als dat is, voor de culturele ontwikkeling, sport en ontspan ning. Weliswaar wonen nu heel veel forensen in Gouda, omdat zij nergens andere woonruimte kunnen krijgen. Zou de bouw van sa teliet-steden doorgang vinden, dan zal men zich toch liever aldaar gaan vestigen. Uiteraard' zal enige aanwas te verwachten zijn, maar waarom zou Gouda die te verwachten bevolkingsgroei in het westen des lands voor een groot deel moeten opvangen Daaraan kan Waddinxveen en b.v. ook Boskoop haar aandeel leveren. De polder de Putte, tussen deze gemeenten gelegen, en waarvan de grond van minder goede kwaliteit is, kan zeker 40-000 inwoners herbergen. De huizen, die nodig zijn om de bevolkings groei op te vangen, kunnen door Waddinxveen even goed gebouwd worden op haar eigen grondgebied, zonder een aanslag te plegen op het grondgebied van een naastliggende gemeente De industriële ontwikkeling van Gouda wordt in dit plan in te eng verband gezien. Want hierbij speelt geen rol een bepaalde ste delijke ontwikkeling, maar de ontwikkeling van de industrie in de randstad' Holland. Hiervoor behoeft Gouda niet alleen te zorgen. Ook Waddinxveen kan hiervoor haar aandeel leveren. Indien de industrialisatie in dit gebied voortgang moet vinden, dan dient dit in groter verband bezien te worden. Denkende aan de industriële ontwikkeling, b.v. langs de Maas en in de Zaansreek zal hier het gehele gebied langs de Gouwe tussen Gouda en Alphen aan den Rijn onder de loupe genomen moeten worden. Gaat het alleen om incidentele gevallen, dan kan Waddinxveen dat op ieder deel van haar grondgebied wel opvangen en dan is het overbodig, daarvoor eerst grond aan Gouda af te staan. De industrialisatie van Gouda gaat niet zo snel. Het grote in dustrieterrein langs de Gouwe heeft eerst enige aantrekkingskracht gekregen, nadat Gouda er zelf 2 industriehallen had gebouwd, die nu door 4 bedrijven worden bezet. De plannen om aldaar nog 2 hallen te bouwen zijn tot dusver niet gerealiseerd kunnen worden, terwijl het terrein pas voor bijna 2/3 is bezet. Gouda beoogt nu haar industrie-vestiging te „plannen" ten noorden van de spoorbrug over de Gouwe. En om aan die gedachte gestalte te geven moet Waddinxveen haar grondgebied tot aan de rijksweg prijs geven. Daarbij is dan de fabriek der n.v. Carrosserie- fabriek „Verheul" een aardig „opkommertje". Hoe de plannen ook mogen lopen, dit specifieke Waddinxveen- se bedrijf moet in Waddinxveen blijven liggen. Het thans ingediende ontwerp-plan is voor Waddinxveen on aanvaardbaar. In het zuidwestelijk deel der gemeente wordt begonnen de openbare weg 't Weegje over een afstand van 325 m. op Gouds grondgebied' te leggen. Dit gaat verder dan het Goudseplan 1947, maar hieruit putten wij het bewijs, dat Gouda in deze plannen de hand heeft gehad. De vage geruchten, die over Goudse plannen in dit plassengebied' tot ons doordringen moeten Gouda het bezit van een gedeelte van de weg verzekeren. Er is geen enkele planoloog, die' de grens op deze wijze zou laten lopen. Langs dit gehele gebied behoort de noordelijke zijde van de spoorbaan Gouda-den Haag de grens te zijn. Niet eerst over een lengte van 325 m. uitspringen om dan pas de genoemde spoorbaan te gaan volgent Deze opzet is te doorzichtig. Bovendien ontstaat dan weer de onmogelijke situatie, zoals wij dat hier op andere plaatsen ook kennen, dat de weg in de ene ge meente ligt en de aangrenzende landerijen in de andere gemeente, als gevolg waarvan het voor beide gemeenten uitgesloten is ter plaatse straatbelasting te heffen. Het voorstel om de Bloemendaalsepolder tot aan de rijksweg naar Gouda over te brengen lijkt niet serieus. De ontwikkeling van Gouda, hoe mooi ook voorgesteld, wettigt deze plannen niet. Gouda heeft in het oosten op haar grondgebied d'e Willens lig gen, waar honderden huizen gebouwd kunnen worden. De expansie mogelijkheid naar het noorden over de voorgestelde oppervlakte is beslist niet nodig. Uit overweging, dat er wel iets dient te gebeuren, refereren wij aan het voorstel, dat de gedeputeerde staten van ZuidLHolland in dertijd hebben gedaan om de grens in Bloemendaal 400 m. naar het noorden op te schuiven. Hierbij moge ook als overweging gelden, dat de Bloemendaalsepolder uitstekend geschikt is voor veeteelt en tuinbouw en dat de aanwezigheid van tuinbouwbedrijven van groot belang is voor d'e stedelijke bevolking in de nabijheid. De grens van Waddinxveen moet overigens gelegd worden op de om loopkade van de polder Bloemendaal en dan behoort de Bodegra verstraatweg in zijn geheel, zulks overeenkomstig de wensen van 95 °/o der bewoners, over te gaan naar Reeuwijk. Over de grenswijziging bij Boskoop, onder het motief, dat d'e onoverzichtelijke viersprong in één gemeente moet liggen, kunnen wij kort zijn. Dit is geen steekhoudend argument. Het kruispunt is in beheer bij de provinciale waterstaat en Boskoop kan daar niets uitrichten. Zou de provincie Zuid-Holland bepaalde voorzieningen willen treffen, die ons grondgebied raken, dan kan zij evengoed met ons als met Boskoop praten. Zoals gezegd, zijn deze plannen voor ons aanvaardbaar en wij stellen voor deze ten aanzien van Waddinxveen te wijzigen, zoals op bijgaande tekening nader is aangegeven. Overigens hebben wij reeds eerder de aandacht gevestigd op het beloop van onze gemeentelijke grenzen en het heeft ons teleur gesteld, dat met deze wensen geen rekening is gehouden of dat men verzuimd heeft deze correpties op te nemen. Wij doelen in de eerste plaats op het gebied Akkeroord onder de gemeente Moordrecht, dat geheel op Waddinxveen is georiën teerd. Naar onze mening moet hier de grens tussen Waddinxveen en Moordrecht verlegd worden naar de spoorlijn Gouda-den Haag, het geen een logische aansluiting zou zijn op de langs die spoorbaan lopende grens Gouda-Waddinxveen. De overblijvende drie-hoek ten zuiden van de spoorbaan zou dan 'moeten overgaan naar Zevenhui zen of Moordrecht. 113. Pig zit aan het stuur. Maar toch het valt Pig niet mee. Je moet nu echt goed opletten. En het is net of elke lantaarnpaal opeens een gewel dige aantrekkingskracht heeft. O daar komt weer een aan en Pig die beeft Hij ziet geen weg meer, alleen die paal. Met geen mogelijkheid kan hij het stuur er van af houden. Het gaat in volle vaart recht op die paal af. Dat gaat verkeerd, rem dan toch Pig. Maar Pig ziet nietp meer dan de paal. VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE ALG. POLITIEVERORDENING. B. en W. schrijven aan de raad Onlangs is door de heer Pille na ment! zijn fractie een voorstel inge diend om de algemene politieverorde ning in die zin te wijzigen, dat de eigenaren van woningen gehouden zijn de sloten bij die woningen schoon te houden in plaats van de gebrui kers. Voor deze wijziging gevoelen wij niets, omdat wij van mening zijn, dat de gebruikers van de huizen de slo ten volgooien met afvallen en dat het dan niet aangaat de eigenaren voor de schoonmaak te laten zorgen. Inmiddels is ons gebleken, dat de bepalingen van de politie-verorde- ning terzake niet volledig zijn. In de 2e alinea van artikel 25 wordt het onderhoud omschreven. Deze om schrijving dient te luiden: Onder dit onderhoud wordt verstaan, dat de sloten steeds goed rein, van ruigte of kroos gezuiverd en de kanten behoor lijk opgewerkt of geschoeid zijn, als mede, dat de sloten op diepte en wijdte worden gehouden. ■Wij stellen uw raad voor het voor- stel van de heer Pille voor kennis geving aan te nemen c.q. van de hstnd te wijzen en de algemene politiever ordening te wijzigen als hiervoren is aangegeven. BEJAARDENMIDDAG De eerstvolgende bijeenkomst voor de bejaarden wordt gehouden op dinsdagmiddag 19 november a.s. in het Geref. verenigingsgebouw in de Stationsstraat. OPBRENGST COLLECTE. De klaproos-collecte, in deze ge meente gehouden, heeft 322,27 op gebracht. VERGADERING OOSTPOLDER. De ingelanden van de Ooratpolder in Schieland kwamen maandagavond in Het Schaakbord te Gouda in jaarlijk se ingelandenvergadering bijeen. Een van de belangrijkste onderdelen van de agenda voor deze bijeenkomst was de behandeling van de financiële jaar stukken over 1956 en 1957. De reke ning van de polder over 1956 werd vastgesteld met een batig saldo van 691,70. De begroting voor 1957 werd goedgekeurd met een eindcijfer van 12.587,70. De bemalingskosten voor 1957 worden met uitzondering van personeelslasten, geraamd op bijna 4000,De sluitpost voor onvoor ziene uitgaven werd gesteld op 335,62. De polderomslag voor het lopende jaar werd vastgesteld op 28,per ha. De begroting van in komsten en uitgaven voor de kapitaal- dienst werd vastgesteld met als eind cijfer 6485. 114. Een ogenblik later staat de wa gen stil. Of die Pig ook remmen kan. Maar het was niet de rem diie de wagen tot stilstand bracht. Ze waren in volle vaart tegen de lantaarnpaal aangereden. Pig zit nog te beven ach ter het stuur. Gelukkig de wagen is niet beschadigd, die is nog heel. Al leen is de lantaarnpaal wat vervormd. Ze zijn nog onder het oog van de verkeersagent, alp die het heeft ge zien. Daar zal je het hebben, mis schien wel een driedubbele bekeuring. Het bestuur verkreeg voorts de ge vraagde machtiging voor de verkoop van een perceel grond aan de fa. W. de Wit Zn. en tot verkoop van de zg. Toefvliet aan de gemeente Moor drecht. Met het bestuursvoorstel tot wijziging van de polderbemaling, ver band houdende met plannen van het gemeentebestuur van Moordrecht konden de ingelanden zich eveneenp verenigen. De bijeenkomst stond on der leiding van de voorzitter van de polder, de heer J- Rehorst te Moor drecht. VRAAG OP DE ARBEIDSMARKT DAALT. Het aanbod op arbeidsmarkt bleef onveranderd klein. Bij het geweste lijk arbeidsbureau stonden vijf arbei ders uit onze gemeente alp werkzoe kenden ingeschreven. Daarvan waren er drie geheel werkloos. In het aantal aanvragen van werk gevers is een aanzienlijke daling ge komen. Eind oktober waren er bij het arbeidsbureau aanvragen ingeschreven voor in totaal 72 mannelijke en 21 vrouwelijke arbeidskrachten. Een jaar geleden waren deze cijfers resp. 233 en 24. VERKEERSMAATREGELEN. De gemeenteraad besloot onlangs om het verkeer over de Kerkweg op enkele punten voorrang te verlenen boven het verkeer uit enkele zijstra ten, waar een goed uitzicht belem merd wordt. De borden zijn thans aangebracht, zodat deze maatregelen nu van kracht geworden zijn. Het verkeer komende uit de Oranjelaan en de Esdoornlaan moet thans voor rang verlenen aan het verkeer over de Kerkweg. Een dergelijke voor rangsplicht werd reeds eerder inge voerd voor de Julianastraat, de Ka naalstraat en de Puttelaan. Jin/nn* Tere huid? Babyderm-zeep ZILVEREN JUBILEUM. Op 13 november is bij de Stoel- en Meubelfabriek H. A. van Berkepteijn N.V. alhier, het feit herdacht, dat de heer J. A. Nooteboom uit Gouda, 25 jaar geleden in dienst trad bij dit be- drijf. De jubilaris werd met zijn gehele gezin, door de directie en het voltal lige personeel gehuldigd in een der fa briekszalen, welke speciaal voor deze herdenking was ingericht. De jubilaris, die als jong kantoor bediende zijn loopbaan bij dit bedrijf aanving en thans de bedrijfsleider is, werd door de directie hartelijk toege sproken, waarbij hem een geschenk onder couvert werd aangeboden. Vervolgens sprak de heer J. Bruy- stens namens het personeel, waarbij CREME PUFF en ANGEL FACE nu ook MAJA, POEDER en CREME in één een klasse artikel, per doos 3,40 Beste SNIPER, 'k wil hier brengen Een saluut, nu je verdween. En de tranen, die wij plengen, Vlieten als een stroom daarheen, 'k Heb genoten van je proza, 't Zat soms kost/lijk in elkaar. 't Ging Jou net al als Spinoza, Men kwam met jou ook nimmer klaar 'k Heb vaak stiekum zitten gnuiven, Om je humor of kritiek. Velen pikte j'in d'r "kuiven", En dat maakte ze soms ziek. Nu moest jij het loodje leggen. Uit is nu je schrijverij. En ik moet het eerlijk zeggen. "Beste vent, wat spijt dat mij". Waarde makker, ik ga stoppen. Losse flodders doen geen pijn. Maar het is slecht te verkroppen, Dat "hazen" vaak "langtenig" zijn. Naar de leer der psychologen; Zijn grote tenen, klein van hart. 't Zijn vaak stakkers, heb meedogen; Ook al kijken ze soms zwart. Humor kan niet elk verdragen! lis ons dorp soms iets te klein? Maar ik stop hier met mijn vragen. DE GROETEN VAN „GROOT- WADDINXVEEN". Klein Duimpje U# mM en P'jn weg- Irak W wrijven met een fototoestel met blitz-licht apparaat werd overhandigd. Ook van diverse zakenrelaties ont ving de jubilaris enkele cadeaux. Behalve de jubilarip werd ook mevr Nooteboom niet vergeten. Zij mocht ook enkele bloemenhulden in ont vangst nemen. VERKOOPMIDDAG BEJAARDEN. Wij herinneren nog even aan de verkoopmiddag voor de bejaarden op dinsdag 26 november a.s. Wil men zo vriendelijk zijn de hier voor bestemde giften en gaven zo spoedig mogelijk op de bekende adressen in te leveren Predikbeurten Nederlands Hervormde Kerk. V.m. 9,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Nam. 6,30 uur Ds. J. van der Haar. Hervormd Wykgebouw. V.m. 9,30 uur D5. J. van der Haar. Nam. 6,30 uur Ds. J. R. Cuperus. Gereformeerde Kerk. V.m. 10 en nam. 5 uur Ds. J. Snoey. .H. Vereen. „Wet en Evangelie". V.m. 9,30 uur Ds. H. J. van Heerden, Scheveningen. Chr. Afgesch. Gemeente. V.m. 9,30 en nam. 5 uur Leesdienst. Donderdag 21 nov. nam. 7 uur Ds. G. van de Breevaart, H. I. Ambacht. Rem. Geref. Gemeente. Nam. 7 uur Ds. G. Ch. Duinker. DE ZONDAGSDIENST zal worden waargenomen door Dr. E. M. L. Hem- mjnga. Burgerlijke Stand Aangiften van 7 tot 13 november Geboren: Marianne, d. v. W. Roos en G. Bos, Kleikade 16. Leendert Anthonie Cornelis, z. v. C. Kwaak en J. Olie, Brugweg 97. Teunis en Willem, zoons van W. van Berkel en T. P. Huisman, Noordein de 55. Klaas, z. v. J. Both en N. Borst, Bloe mendaalseweg 21. Leonardus Gerardus Maria, z. v. W. P. Wesseling en J. A. Gerts, St. Vic- torstraat 21. Jan Adrianus. z. v. A. Blom en J. P. Kranenburg, Zuidkade 124. Bastiaan Pieter, z. v. T. de Vos en A. Honkoop Kerk weg 164. Jacoba Cornelia, d. v. P. A. van Oos ten en M. C. de Looff, Eikenlaan 4. Maurits Pieter, z. v. M. P. van Tol en E. Hoogendoorn, Noordeinde 18. Johanna. Maria Elisabeth, d. v. G. A. van Rhijn en E. M. Th. Boekhorst, Bloemendaalseweg 29. Jantje, d. v. H. Baas en E. J. Fer- werda, Eikenlaan 47. Theresia Maria, d. v. A. N. Melkert en M. Dommenie, woonark bij Burg. Trooststraat. Ondertrouwd: A. A. Harken en F. Verwaal; J. van Horzen en C. Tref fers. Gehuwd: A. M. Verweij en F. W. Verbakei; T. C. van den Berg en W. Vermeer. Overleden: Tamerus, Pieter, oud 87 jaren. GEVONDEN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: bruine handschoen, glacé handschoen. Verloren: zwarte motorhandschoen, rode portemonnaie met inh., dames- polshorloge, zwarte portemonnaie m. inhoud. In de tweede plaats is er de Reeuwijkse exclave aan de Gou we tussen Waddinxveen en Boskoop. Naar onze mening zal de Reeuwijkse grens hier moeten liggen aan de Middelburgseweg en moet de naar Boskoop uitspringende hoek bij die gemeente worden gevoegd, terwijl het zuidelijk deel naar Waddinxveen zou moeten. Hoe of de beslissing over de gebiedsafstand ook moge uitval len, de bemoeiingen van het gemeentebestuur en de kosten van de huishouding der gemeente zullen niet verminderden. Anderzijds zal de financiële schade belangrijk zijn, weshalve Waddinxveen een garantie vraagt, dat de uitkeringen uit het gemeentefonds en de be- iastinguitkeringen niet zullen verminderen, in dier voege, dat voor de verminderde opbrengsten een compensatie-uitkering door het rijk zal worden gegeven. Voorts zou Waddinxveen op korte termijn de 10.000 inwoners overschrijden. Ten behoeve van de bezoldiging van het personeel wordt de garantie verlangd', dat voor de berekening van de jaar wedden een bevolkingscijfer wordt aangehouden als zouden geen inwoners naar andere gemeenten zijn overgegaan. Beide bovengevraagde garanties moeten duren tot het tijdstip, dat de gemeente op eigen kracht het oude niveau weer heeft be reikt. Waddinxveen zou het op prijs stellen indien dit plan, voor wat betreft deze gemeente werd teruggenomen en dat in gemeenschap pelijk overleg tot een voor alle daarbij betrokken partijen aanvaard bare grenswijziging zou worden gevonden. Waddinxveen is van oordeel, dat met het voorliggende plan meer aandacht is geschonken aan de op hypothese berustende ex pansie van Gouda, dan aan de reeële bijdragen, die Waddinxveen kan leveren aan het opvangen van de bevolkingsaanwas in de rand stad Holland en de daarmede gepaard gaande industrialisatie. GEVRAAGD Fa WED. G. BOTH, Oranjelaan 20, telefoon 531

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 2