Weekblad voor Waddinxveen fHoedet de Vrouw De van de week Handen en Li ppen ruw?pnpai Te wapen Gemeenteraadsvergadering van dinsdag 19 november 1957 no 649 vrijdag 22 november 1957 13e jaargang Adres redactie en administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen telet. 438 Verschijnt elke vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentie- en familieadvertentieprijs 8 ct per m.m. Bijdragen verslagen, etc. uiterlijk 's woensdagsavonds inzenden. In verscheidene Steden is Sinter klaas reeds met veel drukte en recla me ingehaald en mede door de tele visie hebben we kunnen constateren, dat de goede Sint weer in ons land is. Dit jaar 'zorgde Haarlem voor een grappige noot. Daar kon de burge meester Sinterklaas niet ontvangen omdat er. vijf organisaties waren die een officiële intocht voor de goed heilig man hadden aangevraagd. Vier van hen kregen toestemming het vijfde comité niet. Tegen dit laatste besluit i|B reeds stevig geprotesteerd en zelfs heejft een gemeenteraadslid er vragen over gesteld. Ja, Sinter klaas is Sinterklaas die zorgt voor verrassingen. Misschien, dat de Haar- lemmeqs door deze niet-blijde ver rassing tot het inzicht komen, dat men beter gezamenlijk een Sinterklaas een glorierijke intocht kan laten hou den. En misschien kan men er in an dere steden, o.a. Amsterdam rekening mee gaan houden, dat een optocht zonder reklamewagens een tikkeltje waardiger is. De Sint zal dezer dagen wel merken dat het leven hier te lande niet be paald goedkoop kan worden genoemd. Reeds hebben wig er verleden week op gewezen, dat loonsverhogingen ten deze weinig helpen - een (standpunt, dat nu ook officieel door erkende vak bonden werd ingenomen. Wij moeten zeggen, dat er voor die verenigings besturen moed toe nodig is, om dit ruiterlijk en openlijk te erkennen. De leden dier organisaties zien liever, dat er strijd wordt geleverd om tot hoger loon te komen. Het NW, zowel als het Christelijke Vakverbond en het KAB hebben er van afgezien, thans de eis van loonsverhoging te (stellen. Voor sommige is dit een teleurstelling zoals voor ARKA, de ambtenaren organisatie, die te Rotterdam een grote protest-bijeenkomst hield. Daar werd zelfs besloten, koninklijke be middeling in te roepen. Ook de KLM- vliegeip staken hun teleurstelling over het afwijzend standpunt der Rijksbe middelaars inzake hun beloning niet onder stoelen of banken, doch namen een resolutie aan, waarin het heet, dat de Rijksbemiddelaars hun stand punt op bedriegelijke statische gege vens bapeerden. De regering houdt daarnaast echter het verloop der wereldmarktprijzen in het oog en zo kon minister Zijlstra mededelen, dat er in de laatste maan- verscheidene prijsverlagingen tot stand zijn gekomen. De minister kondigde aan, dat hij niet zou aarzelen, gebruik te maken van formele maatregelen of concurrentie bevorderende maatrege. in die gevallen, waarin hij in zijn ver wachtingen dat het bedrijfsleven zal medewerken - wordt bedrogen. Prijsregelingen, al dan niet (salaris verhoging.het zinkt allemaal in het niet, als wij denken aan de grote ramp die vijf jonge militairen te Laren uit het leven rukte, toen een onbestuurde straaljager op de Van der Palmkazer- ne aldaar terecht kwam. Hierbij is weer eens duidelijk in het licht ge steld, dat ons land te klein en te dicht bevolkt is om er met straaljagers bo ven te oefenen. Heiaap heeft de minis ter-president reeds dadelijk na de ramp doen uitkomen, dat wij dit ge vaar moeten nemen., dat er niets an ders opzit. Militaire noodzaak.. Om dezelfde reden konden de vlieg-start- banen bij Eindhoven niet worden ver legd en blijkbaar ziet men er geen mo gelijkheid toe, het gevaar, dat ons al tijd en overal bedreigd, te beperken. De schade aan de kazerne toegebracht werd door deskundige geschat op meer dan f 100.000,die door Neder land moeten worden betaald. Natuurlijk werden de minister vra- gen over deze ramp gepteld. Het Tweede Kamed-lid Visch wilde meer over de toedracht van het ongeluk te Laren weten en noemde het reeds on verantwoordelijk, dat de vliegbasis Eindhoven thans gericht op een dichtbevolkte stadswijk - niet zou wor den verlegd. Intussen komt ook de vraag op, of de Amerikaanse piloten niet al te vlug van hun schietstoel gebruik maken - te meer, daar de betrokken vlieger dit boven ons land reeds driemaal deed. Gelukkig kwamen toen de on bemande snelheidsmonsters in het Wilhelminakanaal en in het IJssel- meer terecht. Maar straks is ook dat IJsselmeer bewoond. Hoe mooi het ook isi dlat een straaljagerpiloot zichzelf kan redden, er staat altijd tegenover, dat zijn verlaten toestel dood en ver derf brengt. Gelet op het grote aantal straaljagers dat reeds verloren ging is onze bevolking eigenlijk nog won derlijk gespaard. Laten wij, de tradi tie getrouw, met opgewekter berich ten eindigen. Woensdag 25 november zal de Verkeersbrug bij Rhenen door de minister van Verkeer en Water staat officieel in gebruik worden ge steld. Verwacht wordt, dat deze brug belangrijk zal bijdragen tot de ont sluiting van de Betuwe en het land van Maas en Waal. Een nieuwe wethouder - Slotenbaggeren In de aan val tegenover Gouda De gemeenteraad kwam dinsdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Warnaar. Nadat de heer F. Alblas als raadslid was beëdigd, volgde de stemming ter verkiezing van een wethouder, in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer W. Buitelaar. Bij de eerste vrije stem ming verkreeg de heer A. Noorlander 5 stemmen, de heer Venema 4 stem men, de heer Schouten 3 stemmen en 1 stem was blanco. De tweede vrije stemming had tot resultaat, dat de genoemde heren resp. 4, 5 en 3 stem men verwierven. Hierna had herstemming plaats tus sen de heren Noorlander en Venema Tot wethouder werd gekozen de heer Venema met 8 stemmen, terwijl de heer Noorlander 3 stemmen behaalde. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat een verzoek om een extra bijdrage uit het gemeente fonds, in verband met het tekort op de begroting 1957, door de regering was afgewezen. Verder bleek, dat B en W een cre- diet hebben aangevraagd om toch de riolering door de Kerkwegvaart aan te léggen, alsmede het hoofdriool van het Stationsplein naar de rioolwaterzuive ringsinstallatie. De kosten hiervan zijn beperkt, door gedeeltelijke uitvoe ring van een stratenplan. Zou de re gering dit crediet verlenen, dan zal het niet nodig zijn de nieuwe zuive- BRISTOL'' Kleuterrijwielen in twee kleuren, oersterk, f 60,- L. WIELAARD Kerkweg 112 - Telefoon 209 GEEF HEM ZIJN SPEELHOEK. Als U eens op de bedrijvigheid in een kippenhok let, krijgt u dan ook niet het idee, dat een kip nooit rust vindt? Altijd is er wat voor haar te dribbelen en te beredderen. Een kip loopt niet gewoon; ze draaft! Vandaar ook uitdrukkingenEr als de kippen bij zijn, en kippedrafje. Als ik Bennies moeder gadesla, moet ik altijd aan een kip denken. Het is niet oneerbiedig bedoeld, maar ze maakt nu eenmaal die indruk op me. Kijk maar eens naar die blik in haar ogen. Altijd gespannen; altijd op iet|3 uit! Bennie is tot dusver haar enig kind en ze heeft het er al zo druk mee. Hoe moet dat worden, als er nog eens een paar bij komen! Bennies moeder is een vrouw die van netheid in haar huis houdt. Daar is natuurlijk niets op tegen. Evenmin zal men er bezwaar tegen hebben, dat een moeder haar kinderen tot or de en netheid wil opvoeden. Leer ze gerust zo jong mogelijk om 's avonds voor het slapen gaan hun eigen boel tje op te ruimen. Dit kan spelender wijs gebeuren en hoeft helemaal geen conflicten te veroorzaken, als men er vriendelijk maar vastberaden de hand aan houdt. Mag er dan niets van zijn plaats? Men bewijst het kind inderdaad geen dienst, door het toe te staan, al les maar te laten slingeren. Maar dat wil nog niet zeggen, dat men de dis cipline zo ver doorvoert, dat het kind nooit ietr> overhoop mag halen. Er moet tenslotte rekening gehouden worden met zijn drang tot activiteit. Het kind moet gelegenheid hebben, zich in zijn spel, zijn fantasie onge stoord uit te leven. En hoe zou dat mogelijk zijn, als er altijd een moeder als een kip achter hem aanzit, om te kijken of er geen stoel uit het gelid komt en alles wel keurig netjes op zijn plaats blijft staan, geen kleedje vemchoven en geen kussen scheef ge trokken wordt. Als er geen blokje, geen autootje op de grond mag blij ven staan. Een complex. Zo is het met Bennies moeder ge steld. Ze lijdt aan een netheid-com plex. Ze is er zo van bezeten, dat het haar zenuwachtig maakt, als alles in de kamer niet tip-top in orde is. En daarom draaft ze de hele dag achter Bennie aan. Daarom bespiedt ze hem met gespannen blikken. Daarom wordt alles wat hij aangeraakt heeft, onmid dellijk weer recht gezet en elk (stuk je speelgoed, waarmee hij bezig ge weest is, zonder verwijl weer op zijn plaats gebracht. Daarom komt noch Bennie, noch zijn moeder ooit tot rust. Daarom heerst er in dat huis 'n sfeer van opgejaagdheid en hoor je de hele dag: Bennie, laat dat! Bennie, dat mag niet! Is het wonder dat Ben nie een onevenwichtig kind dreigt te worden, dat moeilijk zichzelf bezig kan houden? Als Bennies moeder dan zo op net heid geBteld is, dat haar kamers al tijd showrooms moeten zijn, laat ze dan tenminste haar kind een eigen speelhoek geven, waar hij zelf baas is en waar pas aan het eind van de dag opgeruimd hoeft te worden. Ze zou er Bennie gelukkiger mee maken en zichzelf er meer rust bij kunnen gun nen. Marcelle. ringsinstallatie, die ongeveer 7 ton heeft gekost, draaiende te houden op slootwater. Verder vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat in 1958 belangrijk minder woningwetwoningen gebouwd zullen worden dan in voorgaande ja ren. Dit zal voor B. en W. aanleiding zijn, om woningzoekenden, die in staat geacht kunnen worden voor een eigen woning te zorgen, geen woning wetwoningen meer toe te wijzen. De raad beldoot daarna tot toeken ning van tegemoetkomingen in reis geld voor kinderen die scholen elders bezoeken, tot aankoop van 3 huizen aan de Nesse voor de prijs van f 2100,en tot aankoop van een ge deelte van de Onderweg in de Put- tepolder van de polders Achter en de Putte voor een bedrag van f 1730, Daarna was aan de orde een voor stel van B. en W. tot aanvulling van de algemene politieverordening in ver band met het baggeren van sloten, waaraan mede was gekoppeld een voorstel van de fractie van de P.v.d.A. om het slootbaggeren in den vervolge weer op te dragen aan de huiseigena ren. De heer Pille was van mening, dat de huidige voorschriften, om de zorg voor de sloten bij de huurders van huizen te brengen in strijd was met het burgerlijk wetboek. Voorts dat de huurders door deze last een verkapte huurverhoging opgelegd krijgen en tenslotte, dat de verordening als zo danig toch niet rechtsgeldig is, omdat nog nooit iemand na een bekeuring een veroordeling heeft gehad. Spr. beschuldigde B en W van het meten met twee maten, omdat steeds de bewoners van de Burgemeester Trooststraat worden uitgezocht, die een verbaal krijgen. De heer Huizer was ook van me ning, dat de huurders een te zware last moeten dragen en dat eerst de gemeente iets aan schoonmaak van de sloten zal moeten doen. De heer Ok- kerse sloot zich bij deze mening aan. Mevr. van der Torren-Veendorp was van mening, dat d'e gemeente in de loop van de jaren vast gelopen is en dat eerst met recht kan worden opgetreden, als de gemeente eens een schoonmaakbeurt heeft gehouden. De heer Kooijman was van oordeel, dat de moeilijkheden zullen blijven bestaan indien de huurders voor het baggeren moeten zorgen. Dit is vooral van belang bij ver huizingen. De heer van Oosten was ook van mening, dat een bepaling, dat de huur ders van huizen voor het slootbagge ren moesten zorgen in strijd was met het burgerlijk wetboek. Spr. was van oordeel dat deze plicht op de huis eigenaren moest worden gelegd. De voorzitter bestreed de opvatting dat de bepaling in de politieverorde ning in strijd zou zijn met het burger lijk wetboek. Ook hebben B. en W. geen willekeur toegepast, want bij het opmaken van verbalen, zijn steeds 'n eigenaar en een huurder in staat van beschuldiging gesteld. Het feit ligt er eenmaal dat de bewoners der huizen de sloten volgooien met rommel en daarom achten B. en W. het juist, dat die mensen ook voor het schoonhou den zorgen. De wethouder Oudijk vestigde er de aandacht op, dat 't baggeren van alle sloten door de gemeente een uitgave zou vergen van tenminste f 50.000,—. Na 'repliek werd 't voorstel van de P.v.d.A. om voortaan de huiseigena ren weer met het baggeren der sloten te belasten aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen Mevr van der Tor- De strijdbijl is weer opgegraven. De aanval is weer ingezet. De tijd herleeft van Hollands graven. Dus burgers allen opgelet De vroedschap heeft zich reeds beraden; Heeft pijl en boog al in de hand. Men laat zich aan het spit niet braden; Maar wapent zich tot aan de tand. Men zal nu Gouda mores leren; Al wordt de strijd ook nog zo fel. De burgemeester zal zich weren. Met forse hand luidt hij de bel De vroedschap sprak zeer harde woorden; Van Lebensraum en mensenroof Men rukte driftig aan de boorden En vroeg: Is 't Haagje soms Oostindisch doof Men wil in Gouda potverteren, Ten kopte van ons Waddinxveen. Wil men in Gouda stroop gaan smeren, Hier klinkt een wel zeer krachtig „Neen" Wij laten ons niet ringeloren. Wij strijden voor ons grondgebied. Wij laten ons niet zo maar smoren; Nooit - nooit een Goudse sateliet. Wil men in Gouda ruimte zoeken. Voor industrie of woningbouw? Dan doen wij hierbfj uit de doeken: De „Willens" is nog niet te nauw. Geen duimbreed zullen wij dus wijken. Te wapen dus heel Waddinxveen De Goudse aanval moet bezwijken Dus allen moedig aangetreên. Laat Gouda geen victorie kraaien: De goudse hoogmoed moet er aan Deêz' snode plannen naar de haaien Ze annexeren maar de maan Klein Duimpje. ren, Berghoef. Noorlander en wethou der Oudijk. Het voorstel van B. en W. om een nauwkeuriger omschrijving te geven van hetgeen onder onderhoud van sloten wordt verstaan, werd met alge mene stemmen aangenomen. Aan de orde was toen het voorstel inzake de wijziging van de grenzen met Gouda. De voorzitter uitte zijn teleurstel ling, dat deze voorstellen zo in het nadeel van Waddinxveen zijn uitge vallen. Andere belanghebbenden zijn kennelijk in de gelegenheid geweest op de tekenkamers aan de plannen makers aanwijzingen te geven. Geen enkele planoloog zal tenminste in zijn hoofd halen een grens voor te stellen, zoals thans ten aanzien van het Weeg je is geschied. Als er iets moet ge- beuren op het gebied van grenswij ziging, dan kan men daarvoor op de medewerking van Waddinxveen reke nen. Het onderwerpelijke plan is in zijn opzet te klein, omdat hier een structuurplan moet komen voor het gehele gebied tussen Gouda en Al phen aan den Rgn. In Zuid-Holland zijn voorbeelden genoeg, dat men tracht in onderling overleg tot een oplossing t« komen. Spr. noemt hier bij de gemeenten Voorburg, Rijswijk en den Haag, Dordrecht met 9 ge meenten enz. Waddinxveen is tot sa menwerking met Gouda bereid, ech ter voordat een belangrijk gebied aan Gouda moet worden afgestaan. De heer Noorlander was van oor deel, dat het prae-advies zodanig wals opgesteld, dat het op Ged. Staten ze ker indruk zal maken. Gouda heeft gemeend deze zaak in besloten raads zitting te moeten behandelen waarna de verschillende fractievoorzitters ver klaarden, dat zij tevreden waren maar niet voldaan. Waarschijnlijk was men van oordeel, dat veel te veel werd gevraagd en men heeft dit in een o- penbare zitting niet durven zeggen. Inderdaad gaan de plannen van Gouda veel te ver. Door de carrosseriefabriek in het plan te betrekken hoopt men meer industrievestiging te krijgen. Dit heeft met de woningbouw niets te maken. Gouda zal zich beslist niet in die mate uitbreiden als in de stukken wordt gezegd en dan heeft Aien aan de oostzijde nog grond genoeg voor woningbouw. Spr. moet tegen deze plannen ter sterkste protesteren. De heer Huizer betuigde B. en W. zijn dank voor de uitvoerige stukken en kaarten. Met de door B. en W. voorgestelde grenscorrecties met Reeu wijk en Moordrecht kon hij zich ge heel verenigen. Verder was het voor spr. een raadsel dat men de Bode graverstraatweg naar Gouda wil bren gen. Deze oplossing is beslist onver klaarbaar. Indien de woningbouw in deze streek in het gedrang komt dan kan de Puttepolder nog honderden huizen bevatten. De heer van Oosten zag de oplos sing voor de Goudse woningbouw ook in de Willens. Deze voorstellen zijn volkomen in strijd met hetgeen el- deas in de provincie geschiedt. Nieu- werkerk aan den IJssel bijv. heeft een uitnodiging ontvangen een plan te ma ken voor uitbreiding van de gemeente tot 15000 inwoners voor de komende 20 jaren. Dit is alleen om inwoners van Rotterdam op te vangen en de gemeente Nieuwerkerk kan de grond behouden in eigen gemeente. Ook op andere plaatsen wordt overleg ge pleegd. Spr. zag de noodzaak niet in om Gouda zelfs nog 400 meter in Bloemendaal te laten opschuiven, zo als B. en W. voorstelden. De cultuur grond is hier van grote waarde. Spr. is ook voor grenscorrecties, maar niet nadat alle partijen aan de ronde tafel hebben beraadslaagd Ged. Staten schijnen op het gebied van grenswij ziging veel macht te bezitten en het systeem van verdeel en heers is hier wel sterk in de praktijk gebracht. De heer Pille kon zich met de zienswijze van B. en W. geheel ver enigen. Gouda heeft zoveel uitbrei ding van groftdgebied niet nodig. Het industrieterrein langs de Gouwe is ondanks vele daartoe gedane pogingen nog lang niet vol. Als Gouda enerzijds de rijksweg als een natuurlijke grens ziet, waarom wordt dan op een ande re plaats niet logisch de spoorbaan gekozen. Spr. is big, dat Ged. Staten in deze zaak ook nog iets te zeggen hebben. Spr. hoopt dat ook de verde diging bij dat college op krachtige wijze zal worden gevoerd. Mevr. van der Torren zou maar wil len beginnen om in de gemeente span doeken te hangen „Waddinxveen voor de Waddinxveners" in navolging van Voorburg. Spr. is het geheel eens met de opvatting, dat de uitkeringen aan de gemeente uit het gemeentefonds en de belastingopbrengsten niet mo gen verminderen, en dat voor de be zoldiging van het personeel de ver mindering van het inwonerstal geen rol mag spelen. Het lijkt wel, aldus 0Pr- dat wij terugkeren naar de oer tijd. Dan gingen de bewoners van sterke nederzettingen op roof uit in de omgeving. Alles werd geroofd en de bewoners daar werden als slaven meegevoerd. Dit gebeurt hier ook. Spr vindt het ook volkomen onjuist, dat door planologen wordt gesproken over Gouda-Waddinxveen met een koppelstreep. Dit komt niet te pas, maar men gaat in deze richting rustig verder .Uit het recreatie plan voor Zuid-Holland blijkt, dat gesproken wordt over de mooie Krimpenerwaard zuiden van Gouda en. men ver wijst verder naar de aardige plassen in de omgeving van Gouda in de oost polder, die zo geschikt zijn voor de recreatie van Gouda. Spr. is van oor deel, dat Waddinxveen zich niet ge noeg kan verzetten tegen de wille keur. die uit deze plannen blijkt. De heer Kooijman is van oordeel dat Gouda zowel de woningbouw als de industriële ontwikkeling kunst matig op de been heeft gehouden. Er is geen enkele reden deze industriële ontwikkeling nog kunstmatig op te voeren. De wethouder Venema was van me ning, dat men zich over deze voor stellen blgkbaar zo schaamde, dat men van te voren niet met Waddinx veen heeft durven overleggen. Bin nenlandse zaken zal wel overleg ge pleegd hebben met Ged. Staten en daarom is het jammer, dat dit colle ge zich niet verplicht gevoeld heeft met Waddinxveen overleg te plegen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1957 | | pagina 1